Ma 2010. szeptember 03., péntek, Hilda napja van. Holnap Rozália napja lesz.
     
Már Amerikát is nyugtalanítja a magyar romák helyzete Nyomtatás E-mail
2009. június 03. szerda, 18:23

Kongresszusi meghallgatást tart az Egyesült Államok Helsinki Bizottság a Közép-Európában a romákkal szembeni erőszak fokozódása és a gazdasági válság összefüggéseiről. Persze nemcsak emberi jogi kérdésekről lesz szó: roma menekülthullámtól is tartanak.

Meghallgatást tart jövő kedden a kongresszusban az Egyesült Államok Helsinki Bizottsága a gazdasági válság és a közép-európai romákkal szembeni erőszak fokozódásának összefüggéséről - jelentette be Washingtonban a testület, amely az azonos nevű magyar szervezettől eltérően nem civil egyesület, hanem állami ügynökség; tagjai szenátorok, képviselők és kormányhivatalnokok. Feladata szintén az 1975-ös, helsinki záróokmányban vállalt nemzetközi kötelezettségek betartásának nyomon követése. 

"A romaellenes erőszak fokozódik, amit drámai módon mutat egy apa és ötéves fia hátborzongató meggyilkolása februárban, Magyarországon, illetve egy áprilisi, Molotov-koktélos támadás, amelynek következtében egy kétéves lánygyermek testfelületének 80 százaléka megégett a Cseh Köztársaságban. Az ilyen erőszak a múltban felerősítette a roma menedékkérők hullámát Észak-Amerikában" - áll a Benjamin L. Cardin szenátor, illetve Alcee L. Hastings képviselő, mint bizottsági társelnökök által kiadott meghívóban.

A meghallgatás magyarországi meghívottja Bársony Katalin szociológus, filmes, a budapesti Romédia Alapítvány projektmenedzsere lesz. Beszámolót tart egy szlovákiai és romániai szakember, valamint Andrzej Mirga, az EBESZ demokratikus intézmények és emberi jogok irodájának romaügyi tanácsadója.

A meghallgatás témájában visszaköszön a The New York Times áprilisi, tiszalöki riportjának címe: "A gazdasági elbizonytalanodással párhuzamosan fokozódnak a Magyarország cigányaival szembeni halálos támadások". A világlap akkor megállapította: a térségben Magyarországon tetőzött a romaellenes erőszak, "a Jobbik szélsőjobboldali párt felhasználja a vezetői által "cigánybűnözésnek" nevezett ügyet" arra, hogy a jövő évi választásokon átlépje az 5 százalékos küszöböt, ellenfelei pedig a romaellenes érzések szításával, és a helyi roma lakosság megfélemlítésével vádolják a Tiszalökön és Tatárszentgyörgyön is felvonult Magyar Gárda paramilitáris csoportot.

A témával a Time, az USA vezető hírmagazinja is foglalkozott. Kanada vezető országos lapja, a The Globe and Mail pedig májusi, tatárszentgyörgyi riportjában ("Fasizmus: az új nemzedék") felveti mindennek kivándorlási következményeit térségünkben: friss jelentések szerint január-februárban tetőzött a cseh romák által beadott menedékkérelmek száma Kanadában, tavaly pedig csak a mexikóiak, a haitiak és a kolumbiaiak adtak be több ilyen kérelmet náluk.

A torontói lap az ottawai kormány felelősségére is kitér: "Nem különösebben látják itt szívesen őket (mármint a romákat). Harper (miniszterelnök) szerint "aggodalomra ad okot" a helyzet, Jason Kenney bevándorlási miniszter pedig júliusban, Prágában (tárgyalva) várhatóan megpróbálja leállítani az áramlást."

 

 

 

További híreink

Brutális perverzió: ma is használnak erényövet

article thumbnail

Ha azt hinnéd, utoljára kegyetlen középkori férjek óvták erényövvel hitvesük becsületét, mélyen tévedsz!


Még az íreknek is angol nyelvvizsgát kell tenniük Ausztráliában

article thumbnail

Egy ír ápoló nemrégiben megpályázott egy ápolói állást Ausztráliában, és nagy meglepetésére azt jelezték vissza: nyelvvizsgát kell tennie angol nyelvből. Az eset országos vihart kavart Ausztráliában is.


Korábbi hírek

Deviza árfolyamok

Válts át   ebbe:    

Üdvözlünk



Friss fórumtémák

Hírdetőink

kmtv.ca