Új fejezet kezdődik a magyar nyilvánosságban

A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága kedden közzétett döntésében kimondta, hogy a magyar bíróságok megsértették a véleménynyilvánítás szabadságához fűződő jogot, amikor az Index kiadóját és a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesületét felelőssé tették a cikkeik alatt megjelent kommentekért.

  • 2010-ben egy cégnek nem tetszett, hogy a szolgáltatásáról szóló cikkekhez fűzött kommentekben az olvasók elég durván beszóltak neki.
  • Az emiatt indult perekben a magyar bíróságok úgy ítélték, hogy az online lapok felelősek a moderálatlan olvasói hozzászólásokért.
  • Strasbourgban ma azt mondták ki, hogy ezek a döntések alapjogsértők voltak.
  • Más lett volna a helyzet, ha a sérelmesnek ítélt kommenteket nem távolítják el azonnal, amint azokról tudomást szereznek, ez azonban megtörtént.
Ez a döntés komoly változást hozhat az online sajtóban megjelenő olvasói hozzászólások kezelésében. Sok lap évekkel ezelőtt jelentős részben épp e miatt az ügy miatt állította le a kommentelés lehetőségét.
A 2010-ben kezdődött persorozat azután indult, hogy az ugyanahhoz a tulajdonoshoz tartozó ingatlanbazar.com és az ingatlandepo.com oldalak az oldalukon ingyenesnek feltüntetett szolgáltatásra regisztrálóknak később fizetési felszólítást küldtek, majd tartozásként kezdtek követelni kisebb-nagyobb összegeket. Az eljárást a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) etikátlannak nevezte, majd ennek nyomán több oldal, köztük az Index.hu Zrt. (az Index kiadója) által kiadott fogyasztóvédelmi oldal, a Tékozló Homár is beszámolt róla.

Az ingatlanos oldalak üzemeltetője az MTE közleményét, annak átvételét, valamint egyes, az olvasók által azokhoz fűzött (valóban gyalázkodó) hozzászólásokat a személyiségi jogait sértőnek ítélte, és ennek megállapítását kérte a bíróságtól. Az MTE és az Index.hu Zrt. a kereset elutasítását kérték: szerintük a közlemény nem lépte túl a véleménynyilvánítás határait, a sérelmezett kommentek tekintetében pedig eleget tettek a törvényi kötelességüknek, amikor azokat eltávolították, amikor tudomást szereztek róluk.


A 2011 márciusi, elsőfokú ítélet szerint egyes kommentek megsértették a felperes jó hírnévhez fűződő jogát, mert azok ugyanolyanok, mint a leközölt olvasói levelek: szerkesztett tartalomnak minősülnek, amiért a kiadók felelősséggel tartoznak. Ugyanakkor magát az MTE közleményét és annak átvételét önmagában nem találták jogsértőnek. Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezett: a felperes szerint a közlemény is sértő volt, mert heves reakciókat váltott ki. Az MTE és az Index.hu Zrt. elsősorban arra hivatkozott, hogy a hozzászólás nem szerkesztett tartalom, az a kiadó ellenőrzése nélkül jelenik meg, moderálásuk a mennyiségük miatt nem lehetséges.

A 2011 októberében született másodfokú ítélet helyben hagyta a korábbi döntést. Kimondta viszont, hogy a komment valóban nem ugyanolyan, mint a lapok által leközölt olvasói levél, hanem magánjellegű megnyilvánulás, ezért nem az elektronikus szolgáltatásokról szóló törvény, hanem a polgári törvénykönyv alapján minősül jogsértőnek. A felülvizsgálati kérelem nyomán a Kúria is ugyanerre a következtetésre jutott: ha a szolgáltató ellenőrizetlen kommentek elhelyezésére biztosít lehetőséget, számolnia kell azzal, hogy ott sértő közlés is megjelenik, amiért felelősséggel tartozik. Az Alkotmánybíróság döntése szerint a jogerős ítélet összhangban volt az Alaptörvény rendelkezéseivel.

Az MTE és az Index kiadója ezután fordultak Strasbourghoz, mivel szerintük az ítéletek ellentétesek a véleményszabadsághoz való joggal. A strasbourgi bíróság szerint a magyar bíróságok merev álláspontja olyan felfogást tükröz, ami nem teszi lehetővé a versengő jogok (a személyiségi jog és a véleményszabadsághoz való jog) mérlegelését.

A döntés talán legfontosabb részeként az emberi jogi bíróság kimondta, hogy

az olvasók kommentjei miatt az MTE-t és az Indexet kárhoztató magyar bíróságok döntései akkor lettek volna összhangban az Emberi Jogok Európai Egyezményével, ha a tartalomszolgáltatók nem távolították volna el azonnal a sérelmes hozzászólásokat, amint azokról tudomást szereztek.
Az Index és az MTE ügyében született döntés némileg meglepő annak fényében, hogy fél éve egy észt online lap, a Delfi esetében a strasbourgi bíróság nagykamarája elutasította a véleményszabadság megsértésére való hivatkozást. A döntés megerősítette az észt bíróságok ítéleteit, melyek szerint a Delfi eljárása a gyűlöletbeszédnek és erőszakra való uszításnak minősülő kommentek eltávolítására nem volt megfelelő.

Az Index és az MTE strasbourgi beadványát Bodolai László és Bodrogi Bea készítették. Cikkünk a Facebook-on, de kivételesen most itt alul is kommentelhető.

MG.
moderacio.jpg
 
W
2013-ban pont a hozzászólások miatt ültették le Axel Möllert, az altermedia főszerkesztőjét 1 évre Rostockban. Utólag kártérítést kellene fizetniük neki.
 
Ismerem pl. a Tékozló Homárt. Alapvetően jó kezdeményezés lenne, hogy a különböző szolgáltatók stiklijeit állítják pellengérre olvasói levelek nyomán, de a törzskommentelők egy része sajnos trollkodni jár oda. Manapság szigorúbb a moderálás egyébként, úgy vettem észre.
 
Na most akkor lehet anyazni vagy sem?

Anyázni lehet, legfeljebb Melitta kimoderál :)
Egyébként azt is figyelembe kell venni, hogy ugyan bármilyen komment megjelenhet, de ez nem menti fel az utólagos moderálás felelőssége alól az üzemeletetőt. Azaz ha valaki jelezi, hogy a komment például személyiségi jogokat sért, akkor célszerű neki eltávolítani még egy jogerős bírósági végzés előtt.

A döntés valóban nagyon üdvözlendő, hiszen logikailag is ez következik az internet működéséből. Az előzetes moderációs eljárás meg pont az eredeti szellemiséget vágja haza szerintem.
 
2013-ban pont a hozzászólások miatt ültették le Axel Möllert, az altermedia főszerkesztőjét 1 évre Rostockban. Utólag kártérítést kellene fizetniük neki.
-
Az illetö egy korábbi FDJ tagbol lett neonaci, egy ilyen internetoldalnak a volt szerkesztöje. Öt már 2011-ben elitélték 30 honapra, 2013-ban megtoldották a börtönbüntetését további népellenes heccelés miatt egy évvel.
-
A büntetés nem sokat használt, a szabadulása után továbbra is céljának tüzte a politikai rendszer megdöntését. Az internetportált ez év január 27.-én végleg bezárta a Verfassungschutz, Möller és három keletnémet barátja ujra lakat alá került.
-
 
Csak a csúnya alpári bejedzéseket kellene moderálni a többi az vélemény!

Nem a véleményekkel van baj hanem tényjelentésként präsentált hazugságokkal, hecceléssel, rágalmazással, az uszitással.
-
A menekültek sokba kerülnek de menyi felesleges kiadása van az államnak, azáltal, hogy dementálnia kell a szélsöséges csoportok által terjesztett hamis hireket.
 
Na most akkor lehet anyazni vagy sem?

A CH-n TOVÁBBRA SEM!


Ismerem pl. a Tékozló Homárt. Alapvetően jó kezdeményezés lenne, hogy a különböző szolgáltatók stiklijeit állítják pellengérre olvasói levelek nyomán, de a törzskommentelők egy része sajnos trollkodni jár oda. Manapság szigorúbb a moderálás egyébként, úgy vettem észre.
A TH - mint te is írtad, olvasói levelek alapján intézményeket kritizál.
A mi műfajunk ettől eltér, mert itt a (főként a magyar) kultúrát igyekszünk terjeszteni, aminek persze része a kritika is, de nem vezérvonala.
Csak a csúnya alpári bejedzéseket kellene moderálni a többi az vélemény!
Azért ez ennél picit bonyolultabb.
Mit kezdesz egy olyan véleménnyel, mondjuk, ha én azt állítom, hogy éretlen vagy?
Ha nem támasztom alá érvekkel, akkor az - bár tényleg vélemény -, de nem sokat nyom a latban.
Akkor meg minek is? Viszont, ha azt írom, hogy éretlen vagy, mert … - azzal már vitába lehet szállni.
Ráadásul ez sem elég, mert sokszor olyanok az érvelés hivatkozási alapjai, amik mögött nincs valós tartalom. (Olyan linkek és egyéb beidézések, amiket "Mari néni" kreált tegnap vagy két napja vagy akár régebben is. Lásd pl azt a képáradatot, ami a migránsok kapcsán elözönlötte a netet és amelyikük többségéről kiderült, hogy köze nincs a migránsokhoz.)
Persze, ha úgy véled, jelentkezz Melittánál kormányosnak (ahogy itt a moderátort hívjuk) és akár meg is próbálkozhatsz a moderálással (már, ha megengedi). Én alig 10 éve tanulom és próbálkozok.
 
Utoljára módosítva:
A TH - mint te is írtad, olvasói levelek alapján intézményeket kritizál.
A mi műfajunk ettől eltér, mert itt a (főként a magyar) kultúrát igyekszünk terjeszteni, aminek persze része a kritika is, de nem vezérvonala.

A cikk a TH-t említi, nem a CH-t, ezért is írtam arról. :)
 
2010-ben egy cégnek nem tetszett, hogy a szolgáltatásáról szóló cikkekhez fűzött kommentekben az olvasók elég durván beszóltak neki.
Nem csak cégnek, hanem politikusoknak sem tetszettek a kommentek és ez váltotta ki, hogy ütre-füttyre rágalmazási és helyreigazítási perek indultak a kissé durvábbnak ítélt mondatok miatt.
Aki közszereplő, legyen az cég, vagy természetes személy, többet kell tűrnie pontosan azért, mert az egyes választó/kritizáló polgárok önkifejező készsége, annak kulturált, vagy még-kulturáltabb módja eléggé széles skálán mozog.
 
kötelezővé tehessék az újságoknak a titkosszolgák foglalkoztatását

A jövőben kötelezni lehetne a tartalomszolgáltatókat, hogy felvegyék dolgozni a nemzetbiztonsági szolgálat munkatársát

- ez is benne van a törvénymódosításban, amit Pintér Sándor belügyminiszter nyújtott be, és az Index szúrt ki.

Alapvetően arról szól a javaslat, hogy mindenféle kiemelten fontos kormányzati szervhez beülhessenek (nyilván fedésben) a titkosszolgálatok.

Mondjuk a Paksi Atomerőműbe.

És itt van egy felsorolásban "elrejtve", hogy a tartalomszolgáltatókhoz, szóval újságokhoz, tévékhez, internetes portálokhoz is küldhetne ilyen embereket dolgozni a nemzetbiztonsági szolgálatok főigazgatója. És ha küldene, akkor fel kellene venni az újságnak.

A módosításba az is bele van írva, hogy csak hozzáértő, az "alkalmazási feltételeknek egyébként megfelelő" embert küldhetnek, de szerintem itt a 444-ben például kiszúrnánk, ha Kardos vezérigazgató egyik napról a másikra beállítana egy 46 éves, Kovács Imre zászlós nevű emberrel, akiről korábban még egyikünk sem hallott. Mondjuk eleinte szórakoztató lenne, az biztos.

A belügy egyébként az Index megkeresésére nem cáfolta, hogy ilyen értelmezése lehet a javaslatnak. Mondjuk az mondták, hogy még lehet, hogy majd módosítják a módosítást.

A törvény indoklása egyébként meglepően őszinte.

"a hírközlési és postai szolgáltató piac liberalizációjával egyre bővül az a szolgáltatói kör, amelynek tevékenysége kapcsolódhat a nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységének naprakész ellátásához."

Márpedig ha valami kapcsolódhat a nemzetbiztonsághoz, arra oda kell figyelni, akkor oda embert kell küldeni.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,317
Tagok
615,646
Legújabb tagunk
Ahmedgeoto
Oldal tetejére