Ünnepeink: KARÁCSONY

kikocska

Állandó Tag
Állandó Tag
nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget, jó nagy hajrában vagyok, még van 4 napom, és hiányzik 6 ötlet... vagy mese. :) azt hiszem a kifestő meg a képek idén egyenlőre kimaradnak, nem gondoltam volna, hog yekkora fába vágtam a fejszémet. lehet kiadom könyvben, ha egyszer végzek :D

ezt megosztom addig.
Kippkopp a havas erdőben sétált. Odaröppent hozzá barátja a cinke.
- De jó, hogy találkoztunk! – csipogta. – olyan különös dolgot láttam! Képzeld, fenyőfa nőtt egy házban, a szoba közepén! Te érted ezt?
- Nem! Rázta a fejét Kippkopp. – Fenyők csak itt élnek az erdőben.
- Ha nem hiszed, nézd meg magad is!
Elindultak. A cinke előreröpült, mutatta az utat. Kippkopp a nagy hóban igyekezett utána. A házak között csomagokkal megrakodott emberek tartottak hazafelé.
- Odamegyünk, ahhoz a sárga házhoz! –mutatta a cinke.
Amikor odaértek, a cinke az ablakpárkányra szállt. Kippkopp egy bokor ágain felkapaszkodott mellé, és belesett a szobába.
- Nini! Csakugyan áll bent egy fenyő! Nem értem. Megnézem közelebbről. Te várj meg itt, jó?
Azzal hopp, beugrott a félig nyitott ablakon,
Nagyot koppant, ahogy földet ért. Abban a pillanatban egy fénylő csillagocska penderült melléje. Kíváncsian nézegették egymást.
- Kippkopp vagyok! – mutatkozott be a gesztenyegyerek.
- Az erdőből jöttem barátommal, a cinkével együtt azért, hogy megnézzem ezt a fenyőfát.
szívesen megmutatom neked, mert én itt lakom a fa tetején – szólt a csillag.
- Jaj, de jó! Akkor magyarázd meg, hogy miért nőnek ezen a fenyőn almák meg diók!
- Azért, mert ez egy karácsonyfa!
Kippkopp szomorúan nézett maga elé.
- Nem tudom, mi az a karácsony…
- Ne búsulj, mire fölérsz velem a fa csúcsára, megtudod. Induljunk el!
Kippkopp mászott felfelé, és közben ámult-bámult.
- Csillagocska! Mik ezek a hintapalinták?
- Szaloncukrok. Karácsonykor sok-sok szaloncukrot akasztanak a fenyőfára.
- Ha cukor, akkor együk meg!
- Még nem lehet! Figyelmeztette a csillag. – gyere tovább!
- Most légy ügyes Kippkopp! Ide nehéz feljutni! – kiáltotta aggódva a csillag. Könnyű volt neki: mint a cinke, éppúgy röppent ágról ágra. De Kippkoppot sem kellett félteni: az aranyfüzérbe kapaszkodva ügyesen mászott a csillag után, egyre magasabbra. Hófehér, könnyű karikák közé jutottak. Kippkopp egyet a fejére tett.
- Király vagyok! Koronám van!
A csillagocska nevetett.
- Habkarika a nevük. Nagyon finomak.
- Akkor kóstoljuk meg a koronámat! –javasolta Kippkopp.
- Még nem lehet, még nincs itt az ideje.
- Egy ág szélén Kippkopp megkapaszkodott és körülnézett. A csillag mindjárt magyarázni kezdett.
- Nézd, ez a gyertya, az meg a csillagszóró.
Kippkopp csalódottan jegyezte meg.
- Nem is ég a gyertya! Nem is szóródnak a csillagok!
- Várj, eljön annak is az ideje!
Kippkopp magasabbra mászott, és csillogó tarka díszek közé érkezett. Szeretett volna játszani velük.
- Vigyázz! – szólt a csillagocska. – össze ne koccanjanak, mert egy pillanat alatt eltörnek. Vékony üvegből készült mindegyik.
- Vigyázok! - ígérte meg Kippkopp.
Hát még mennyire kellett vigyázni az óriási színes gömbökre! Az egyik olyan fényes volt, mint a tükör. Belenéztek. Nézegette magát Kippkopp, nézegette magát a csillag. Mulatságos kép bámult vissza rájuk! Akkorának látszott Kippkopp orra, mint egy krumpli! A csillag tovább vezette őt a felfelé a fán. Kippkopp szmatolni kezdett,mert finom, édes illat csapta meg az orrát.
- Nézd, mézeskalács figurák! Mutatta a csillag. Kippkopp leült és megcsodálta őket, amint lassan himbálóztak a fenyőfa ágain. Azután igyekezett tovább a csillag után. Csengőkre, hangszerekre bukkant.
- Muzsikáljunk! Úgy szeretem a zenét! – örvendezett Kippkopp, és belefújt a trombitába.
- Pszt! Még nem szabad! – suttogta a csillag. – De nemsokára eljön mindennek az ideje.
- Mikor? Mikor? – nyűgösködött Kippkopp. Már olyan fáradt vagyok!
- Mindjárt fent vagyunk a csúcson. Szedd a lábad! – noszogatta a csillagocska.
- Nem tudok tovább menni… - szipogott Kippkopp. – Álmos vagyok. Szeretnék lefeküdni, de nincs hova. Olyan szúrósak a fenyőágak!
Megsajnálta a csillag a fáradt gesztenyegyereket, és szaloncukrokból puha ágyat készített neki.
- Semmi baj! Van még egy kis idő. Aludj el szépen, pihend ki magad.
- Csak egy picurkát alszom - motyogta Kippkopp -, remélem, megvár a cinkém..
Azzal mély álomba merült. Közben lassan besötétedett. Elcsendesedett az egész világ. Hirtelen, ezüstös hangon megcsendült egy csengő. Kippkopp felriadt, és ámulva nézett körül.
- Mi történik itt? Csoda? Varázslat?
Égtek a karácsonyfán a gyertyák, szikráztak a csillagszórók, s a fa alatt titokzatos csomagok hevertek. A varázslat folytatódott. Zene zendült, énekszó csendült. Kitárult az ajtó, és ott állt egy család. Csak nézték, nézték a ragyogó karácsonyfát. Szemükben ott csillogott a gyertyák fénye. Kippkopp most meghallotta a kis csillag hangját:
- Siess hozzám hamar a fa tetejére!
Felmászott a csúcsra, és látta, ahogy az emberek átadják egymásnak a csomagokat.
- Nézd! Ajándékot adnak, és ajándékot kapnak – magyarázta a csillag, és elmesélte a réges-régi történetet egy csodálatos gyermek születéséről.
- Értem már! – lelkendezett Kippkopp. – köszönöm csillagocska! Sietek a cinkéhez, hogy elmondjam neki is! - Elindult lefelé.
- Jó utat, boldog karácsonyt! – kiáltotta utána búcsúzóul a csillag.
Kippkopp szélsebesen lecsúszott egy aranyfüzéren a földre. A függöny szélbe kapaszkodva felmászott az ablakpárkányra, ahol hűségesen várt rá a cinke. Mindjárt faggatni is kezdte a gesztenyegyereket.
- Tudod már, miért áll bent a szobában a fenyő?
- Tudom – válaszolta Kippkopp. – azért, mert karácsony van.
- Mi az a karácsony? – kérdezte a cinke. – mondd el nekem, hadd tudjam én is!
- Induljunk haza az erdőbe – javasolta Kippkopp. – Útközben mindent elmesélek.
Mentek mendegéltek a téli éjszakában. A karácsonyi fények között ott ragyogott messze a csillagocska is… Kippkopp mesélni kezdett:
- Tudod, karácsony estéjén összegyűlnek az emberek a feldíszített fenyőfa körül. Gyertyát gyújtanak, énekelnek, és megajándékozzák egymást. Régi, szép ünnep ez. – Kippkopp mesélt, mesélt, és a cinke elbűvölten hallgatta.
Hazaérkeztek az erdőbe. – Milyen kár, hogy itt nem lehet karácsony!... – Sóhajtotta vágyakozva a cinke.
- Miért ne lehetne? – válaszolta vidáman Kippkopp. Beleszúrt egy fenyőágat a hóba, feldíszítette csipkebogyóval. Meg is ajándékozták egymást: a cinke magokat kapott, Kippkopp meg egy kalapot, hogy ne fázzon a feje.
A magasban sziporkáztak a csillagok.
Csendes, békés volt a karácsonyi éj.
 

kikocska

Állandó Tag
Állandó Tag
Az állatok karácsonya

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy őzike. Ez az őzike kitalálta, hogy bizony a karácsonyt az erdőben is meg kellene ünnepelni. Szólt is minden állatnak, hogy a nagy tisztáson, az erdő közepén gyűljön össze minden állat szentestén, így köszöntsék szeretetben, békességben a kis Jézust a születése napján.
Úgy is lett. Mikor alkonyodott, elkezdtek gyülekezni az állatok. A nagy tisztáson állt egy szép fenyőfa, azt díszítették fel: a mókusok mogyorót és diót hoztak, a madárkák piros bogyókat kerestek, galagonyát, csipkebogyót, az egérkék fehér bogyókat. Még a téli álmukat alvó sünik is felkeltek, és hoztak néhány piros almát az állatok karácsonyfájára. Az őzek és szarvasok száraz füvet gyűjtöttek, a ragadozó állatok: a róka, farkas és az erős medve fát hoztak magukkal, amiből nagy halmot raktak a tisztás közepén. Aki nem tudott semmit hozni, az is sürgött-forgott, próbált segíteni a fadíszítésben és a máglya megrakásában.
Amikor teljesen besötétedett, és már minden állat ott volt, meggyújtották a tüzet, és énekelni kezdtek. Elénekelték a Mennyből az angyalt, és a Kis karácsony nagy karácsonyt is, aztán megint a Mennyből az angyalt, mert több karácsonyi éneket nem tudtak.
Egy kis csillag az égen meglátta a nagy tüzet. Majd megette a kíváncsiság, mi lehet az a nagy éneklés, patadobogás odalenn az erdő közepén. Addig-addig nézegetett, nyújtogatta a nyakát, míg egyszerre lepottyant az égből, és éppen odaesett az állatok karácsonyfájának a tetejére. Ahogy odapottyant, sok-sok kicsi fényes darabka szóródott szét belőle, és hullott a fenyő ágaira, a kis kíváncsi csillag pedig ott ült a fa tetején. Csak úgy csillogott-villogott, szikrázott a karácsonyfa, még szebb lett, mint előtte.
A kicsi csillag egy cseppet megszeppent, megszólalni sem mert, félt, hogy valami rosszat csinált, de az állatok nagyon örültek neki.
- Köszönjük, hogy eljöttél hozzánk, és ilyen gyönyörűvé varázsoltad a karácsonyfánkat!
- Milyen jó csillag vagy te, hogy a fényeddel is dicséred az Urat!
- Énekelj velünk te is, kicsi csillag! – ilyeneket kiáltoztak az állatok. Ettől a csillag is felbátorodott, és elmesélte, hogy került hozzájuk. Aztán elkezdtek újból énekelni, elénekelték megint a Mennyből az angyalt meg a Kiskarácsonyt, és újból nekifogtak a Mennyből az angyalnak, mikor a csillag közbeszólt.
- De hiszen ezt már énekeltük!
- Hát, igen, énekeltük – válaszolta az őzike. – De sajnos nem tudunk több karácsonyi éneket.
- Akkor majd én tanítok nektek! – kiáltotta örömmel a csillag. – elég kíváncsi csillag vagyok, és nagyon sok éneket megtanultam, mikor az embereket lestem.
Meg is tanította az állatoknak a Pásztorok, pásztorokat, meg az Ó gyönyörű szépet. Énekeltek, énekeltek, olyan sokáig, hogy már többet ásítoztak, mint énekeltek. Ideje volt elbúcsúzni és mindenkinek hazatérni a vackára. A kis csillag elszomorodott.
– Jaj, de kár! Én nem szeretnék hazamenni! És igaziból nem is tudom, hogy mehetnék, elvégre felfelé nem lehet esni, csak lefelé. Nem maradhatnék inkább veletek?
- De! Nagyon jó lenne! És akkor minden évben te ragyognál a karácsonyfánkon!
Így is lett. Minden állat hazavitt egy pici darabot a csillagból, mindenkinek pont jutott egy. A legnagyobbat pedig, ami a fa tetején volt, a medve vitte magával, mert az ő barlangjába senki emberfia nem mer bemenni. És azóta minden évben az erdő állatai összegyűlnek a tisztáson, mindenki viszi magával a kis darab csillagját, felteszi a fára, és minden évben új karácsonyi énekeket tanulnak.
 

Ancsapancsa

Állandó Tag
Állandó Tag
Devecsery László:Végre ideje jött

Csillog minden ablak,
ahol fények égnek,
szép zöld karácsonyfát
rejtenek erkélyek.


Aztán elindulnak,
mintha lábuk volna,
jó meleg szobákba
vonulnak be sorba...


Délcegen megállnak,
díszekbe öltöznek,
végre ideje jött
szépségnek, örömnek.


Csillog minden ablak:
karácsonyfa fénylik,
csodáló örömmel
kisgyermekek nézik.
 

Ancsapancsa

Állandó Tag
Állandó Tag
Devecsery László: Karácsonyi éjben

Hópelyhek lobognak
pihekönnyű szélben,
fehér lesz az erdő
karácsonyi éjben...


Fenyőfák indulnak,
díszeiket várják:
köszöntik az embert
és az ég királyát.


Világos az ablak,
arany szemmel néz rád,
felfénylő örömmel
hullanak a szikrák:


csillagszóró játszik,
szemek mosolyognak,
betlehemi éjben
pásztorok dalolnak.
 

Ancsapancsa

Állandó Tag
Állandó Tag
Devecsery László: Marcipán apó karácsonyfája

Híres cukrász
Marcipán,
nem jár soha
paripán!
Miért ülne
paripára?
Házában a
cukrászdája.

December van,
jön az ünnep,
ami kedves
a szívünknek!
Sülnek torták,
sütemények:
veszik, viszik
a vendégek.
Habkarika,
mézeskalács!
Kell-e ennél
nagyobb varázs?

Ám az idő
csendben haladt:
karácsonyig
is elszaladt.
A műhelyben
minden rendben,
ám otthon még
semmi sincsen!

Fehér gyertya?
Szaloncukor?
Nincsen cukor?
Nincsen gyertya?
Lesz azért itt
karácsonyfa.
Különleges
karácsonyfa!
-így szólt apó,
fürgén szaladt,
ment a munka
percek alatt.

Ügyes kézzel
gyorsan haladt:
formált angyalt,
csinált gyertyát,
jászolba egy
kis Jézuskát;
szaloncukrot,
madarakat,
pici fénylő
csillagokat;
mesehangú
kicsi csengőt,
a mesében
szépen zengőt.

Mindjárt, mindjárt
este lett:
felesége
csengetett!
-Gyere, apó,
gyere fel,
a kis Jézus
oly közel!
Nékünk nincs még
karácsonyfánk,
felcsillagzó
karácsonyfánk!

Felszól apó
vidáman:
-Megyek rögvest,
szaladok,
szállok, mint az
angyalok.

Ment az apó,
sietett,
és vidáman
nevetett:
-Nézd csak, anyó,
cukor, gyertya,
marcipánból
van a forma...
Minden-minden
ehető
és a fára
tehető.

Elkészült a
karácsonyfa,
különleges
karácsonyfa.
Most meg apó
csengetett:
Bejöhettek,
gyerekek!

Csengőszóra
beszaladtak,
azután meg
elámultak!
Nem láttak még
ilyen csodát:
marcipános
karácsonyfát!

Apó, anyó
énekelt:
-Daloljatok,
gyerekek!
Karácsonyi
ének szállott:
betöltötte
a világot!
 

Ancsapancsa

Állandó Tag
Állandó Tag
Andersen . A Fenyőfa

boom01.gif



Állt az erdőben egy szép, sudár kis fenyőfa. Jó helye volt: nap is érte, levegő is simogatta, idősebb társai, lucfenyők meg jegenyefenyők zúgtak körülötte. De a kisfenyőnek minden vágya az volt, hogy magasabbra nőjön; a meleg napot, az üdítő levegőt sem élvezte, s ügyet se vetett a parasztgyerekekre, akik ott jártak-keltek, fecsegtek körülötte, amikor szamócáért, málnáért mentek az erdőre. Sokszor egész köcsöggel szedtek, máskor szalmaszálra fűzték fel a szamócaszemeket, aztán leültek pihenni a kisfenyő tövébe, és azt mondták:
- Milyen szép ez a kicsi fa! - S ezt a kisfenyő nem szívesen hallgatta.
A következő esztendőben egy jókora hajtással lett magasabb, újabb év múlva még egy hajtással; a fenyőfák hajtásaiból mindig meg lehet mondani, hány évesek a fák.
- Ó, ha akkora lehetnék én is, mint a társaim - sóhajtotta a kis fenyőfa -, akkor messzire szétterjeszthetném ágaimat, koronámmal pedig kitekinthetnék a nagyvilágba! Madarak fészkelnének az ágaim között, s ha szél támad, én is olyan méltóságosan bólogathatnék, mint azok ott!
És nem örült a napfénynek, sem a madárkáknak, még a szép kis piros felhőknek sem, amelyek napkeltekor, napnyugtakor elvitorláztak fölötte. Elközelgett a tél, csillogó-fehér hótakaró borított körülötte mindent, néha egy-egy nyúl iramodott el arra, és futtában átugrotta a kisfenyőt. Ó, milyen bosszantó volt! Két tél is elmúlt, míg végre a harmadikon akkorára nőtt, hogy a nyulak már nem ugorhatták át, meg kellett kerülniük. Ó, nőni, nőni, nagyra nőni és hatalmasra, mégiscsak ez ér legtöbbet ezen a világon - áhítozott a kisfenyő.
Ősszel favágók jöttek az erdőre, és minden esztendőben kidöntöttek néhányat a legmagasabbak közül. A fiatal fenyő, amely időközben szépen felcseperedett, reszketve figyelt: a fenséges faóriások recsegve-ropogva zuhantak a földre. Fejszével lecsapkodták ágaikat, csupaszon hevertek; így, ágaiktól fosztottan, soványan, alig lehetett megismerni őket, Aztán szekérre emelték a rönköket, a lovak közé csaptak, és elvitték őket az erdőből.
Hová vihették? S mi várhat rájuk?
Tavasszal, amikor a fecskék, gólyák visszatértek, megkérdezte tőlük a fenyő:
- Nem tudjátok, hová vitték a társaimat? Nem találkoztatok velük az úton? A fecskék nem tudtak róluk, de egy öreg gólya hosszan elgondolkozott, aztán bólintott, és azt mondta:
- Alighanem láttam a társaidat. Amikor Egyiptomból útra keltem, új hajókat láttam a tengeren. Pompás árbocaik voltak - a társaidból faraghatták őket, mert fenyőillatuk volt. Köszöntem is nekik, de igen magasan hordták a fejüket.
- Ó, lennék csak magasabb! Most a tengert járhatnám. Milyen is az a tenger, mesélj róla!
- Hosszú volna arról a mese! - felelte a gólya, és továbblépdelt.
- Örülj az ifjúságnak! - intették a napsugarak. - Örülj üde hajtásaidnak, a fiatal életerőnek, ami betölt!
És a szél csókot lehelt a fára, a harmat megkönnyezte, de a kis fenyőfa velük sem törődött.
Karácsony táján aztán fiatal fenyőket is kivágtak az erdőn, még olyanokat is, amelyek zsengébbek voltak a nyughatatlan fenyőfánál. Ezekről a zsenge fákról - a legszebbeket válogatták ki - nem csapkodták le a gallyakat, úgy rakták szekérre, s a lovak ezeket is elvitték az erdőből.
- Ugyan hová viszik őket? - töprengett a mi fenyőfánk. - Nem nagyobbak nálam, volt köztük egy, amelyik még kisebb is, mint én. Mért hagyhatták meg az ágaikat? Hová vihette őket a szekér?
- Mi tudjuk! Mi tudjuk! - zsinatolták a verebek. - Lent a városban benéztünk itt is, ott is a házak ablakán. Tudjuk, hová mentek a szekéren. Olyan pompa és fény veszi körül őket, amilyenről te nem is álmodol! Bekukucskáltunk az ablakon, és láttuk őket: meleg szobában álltak szépséges díszekkel, aranyalmával, mézeskaláccsal, sokféle játékkal agatták tele az ágaikat, s az ágak hegyén száz meg száz gyertya fénylett.
- És aztán? - kérdezte a fenyőfa, és reszketett minden ága. - És aztán? Aztán mi történt?
- Többet nem láttunk. De ez gyönyörűséges Szép volt.
- Hátha engem is szerencse ér, s megjárhatom ezt a ragyogó utat! - ujjongott a fenyőfa. - Hiszen ez még nagyszerűbb, mint a tengereket járni! Ó, hogy epedek, hogy vágyakozom! Bár itt volna már újra a karácsony! Vagyok már akkora, mint a társaim, akiket tavaly a városba vittek. Csak már szekérre emelnének! Csak ott állhatnék már a meleg szobában, pompa és fényesség közepette! Vajon mi következik aztán? Biztosan még jobb lesz, még szebb, különben minek díszítenének föl olyan gazdagon? Utána még nagyszerűbb, még pompásabb dolgok várnak rám. De mik azok? Ó, hogy mennék már, hogy vágyom el innét! Magam sem tudom, mi lelt.
- Örülj nekünk! - mondta a levegő meg a napsugár. - Örülj az üde ifjúságnak itt az isten szabad ege alatt!
De a fenyőfa nekik sem tudott örülni. Nőtt, nőtt, ahogy csak erejétől telt, s zöldellt télen-nyáron. Az emberek, akik látták sötétzöld pompájában, azt mondták: “De szép fa ez!” És karácsony táján őt vágták ki elsőnek. Velejéig hatolt a fejsze, s egy mély sóhajjal elzuhant. Kínzó fájdalmat érzett s félájultan feküdt a földön; nem tudott most a szerencséjére gondolni, elszomorította, hogy meg kell válnia szülőföldjétől, a helytől, ahol felnövekedett; tudta, hogy nem látja soha többé kedves öregebb társait, körül a kis bokrokat, virágokat, talán még a madarakat sem. Bizony, az utazás nem volt kellemes.
Csak akkor tért újra magához, amikor társaival együtt lerakták egy udvaron, s hallotta, hogyegyember így szól:
- Ez a legszebb! Ezt választjuk.
Aztán két libériás inas egy szép, tágas terembe vitte a fenyőfát. A falakon körös-körül arcképek függtek, a cserépkályha mellett magas kínai vázák pompáztak - oroszlán díszítette a tetejüket -, hintaszékek, selyemhuzatú heverők voltak a nagy szobában, meg hatalmas asztalok tele képeskönyvekkel, játékokkal, amelyek százszor száz tallérba kerültek - legalábbis így mondták a gyerekek. A fenyőfát egy homokkal megtöltött, nagy hordóba állították: a hordót senki sem láthatta, mert zöld szövettel vonták be, és egy nagy, tarka szőnyegre állították. Ó, hogy remegett a fenyőfa, hogy leste-várta, mi következik!
Inasok és szobalányok léptek a szobába, és díszítéséhez láttak. Színes papírból kivágott kis hálókat aggattak ágaira; a hálókat cukorkákkal töltötték meg; aranyozott almát, diót függesztettek fel gallyaira - úgy festettek, mintha rajta termettek volna. Ágai hegyére vagy száz piros, kék, fehér gyertyát erősítettek. Zöld tűi között babák ringatóztak, szakasztott olyanok voltak, mint az emberek, csak kicsinyek - a fenyőfa még sohasem látott ilyeneket -, fönt, a fa csúcsán pedig egy nagy aranycsillag tündöklött. Szép volt, ó, milyen szépséges szép!
- Ma este - mondták körülötte -, ma este meggyújtjuk minden gyertyáját.
“Ó, csak már este volna! - sóvárgott a fenyőfa. - Csak már meggyújtanák a gyertyáimat! Vajon mi következik aztán? Eljönnek-e társaim az erdőből, s látnak-e engem? Bekukucskálnak-e a verebek? Gyökereket eresztek-e itt, s így állok-e feldíszítve, télen-nyáron, örökétig?”
A roppant vágyakozásba belefájdult a kérge, a kéregfájás pedig éppen úgy gyötri a fákat, mint az embereket a fejfájás.
Aztán végre meggyújtották a gyertyákat az ágain. Micsoda ragyogás! Micsoda pompa! A fenyőfának minden ága beleremegett; az egyik gyertya le is perzselte zöld tűit egy jó darabon.
- Jaj, istenem! - kiáltozták ijedten a szobalányok, s gyorsan eloltották a tüzet.
Most már vigyáznia kellett, nehogy megint elfogja a remegés. Pedig ó, hogy félt! Folyton attól reszketett, hogy elveszíti valamelyik ékességét - szinte eszét vette a kápráztató ragyogás. De egyszer csak kitárult a szárnyasajtó, s egy sereg gyerek rontott be, olyan hevesen, mintha föl akarnák dönteni a fát. A felnőttek nyugodt léptekkel követték őket. A kicsinyek némán álltak egy pillanatig, aztán megint kitört belőlük az ujjongás, de úgy, hogy zengett belé a nagy szoba. Körültáncolták a fenyőfát, és egymás után szedegették le róla az ajándékokat.
- Mit akarnak? - töprengett a fa. - Ugyan mi lesz velem?
A gyertyák tövig égtek az ágain, s akkor gyorsan elfújták őket, aztán megengedték a gyerekeknek, hogy leszedjék a fáról, amit csak megkívánnak. Azok megrohamozták, hogy csak úgy recsegtek az ágai; ha a csúcsát meg az aranycsillagot nem erősítették volna a mennyezethez, talán fel is döntik.
A gyerekek boldogan ugráltak körülötte pompás játékaikkal; a fára már ügyet se vetett senki, legföljebb az öreg dajka pillantgatott ágai közé, de ő is csak azt nézte, nem felejtettek-e egy almát vagy fügét a fán.
- Most egy mesét! Egy mesét! - hízelegtek körül a gyerekek egy alacsony, kövér embert, és odavonszolták a fenyőfa alá. A kövér ember leült a fa tövébe.
- Itt erdőben vagyunk - mondta -, s hátha a fának is hasznára válik, ha meghallgatja a mesét. Hanem igazán csak egy mesét mondok el. Válasszatok: Mákszem Matyiról akartok hallani, vagy Együgyű Jankóról, aki lebucskázott a grádicson, mégis becsületet nyert, és feleségül kapta a királykisasszonyt?
- Mákszem Matyiról mesélj! - kiáltották néhányan. - Együgyű Jankóról! - követelték a többiek. Nagy zsivaj kerekedett. Csak a fenyőfa állt szótlanul és tűnődve, s azt gondolta: “Velem már nem is törődnek!” Pedig hát ő már kivette a részét a dicsőségből.
És a kövér ember mesélt Együgyű Jankóról, aki lebucskázott a grádicson, mégis becsületet nyert, és feleségül kapta a királykisasszonyt. A gyerekek tapsoltak, és azt kiabálták:
- Mesélj még! Mesélj!
Mákszem Matyi történetét is hallani szerették volna, de be kellett érniük Együgyű Jankóval.
A fenyőfa némán és elgondolkozva meredt maga elé: az erdei madaraktól nem hallott efféle mesét soha. “Együgyű Jankó lebucskázott a grádicson, mégis megkapta a királykisasszony kezét! Igen, úgy látszik, ez a világ sora!” - tűnődött, és elhitte a mesét az utolsó szóig, hiszen olyan derék embernek látszott, aki elmondta! “Bizony, bizony, ki tudja! Hátha egyszer én is lebucskázom a grádicson, és királykisasszonyt kapok feleségül!” - álmodozott. S már előre örült a másnapnak; biztosan újra gyertyákkal, játékokkal, aranyos gyümölcsökkel ékesítik fel.
“De holnap nem remegek! - fogadkozott. - Szívből örülök majd a pompámnak. Holnap újra meghallgatom Együgyű Jankó történetét, talán még Mákszem Matyiét is”, és hallgatagon, tűnődve virrasztott egész éjszaka.
Reggel inasok és szolgák léptek a nagy szobába.
“Újra feldíszítenek!” - gondolta ujjongva a fenyőfa.
De megfogták, és kivonszolták a szobából, fölvitték a lépcsőn a padlásra, s egy sötét zugba állították, ahová egyetlen napsugár sem ért el.
“Hát ez meg micsoda? - kérdezte magában a fa. - Mit csináljak itt? Hiszen ide egy hang se jut el hozzám!”
Nekidőlt a falnak, és gondolkozott, gondolkozott: Ráért: napok mentek, éjszakák múltak, de a padlásra nem ment föl senki. Végre megjelent valaki, de csak azért, hogy néhány ládát állítson a sarokba. A fenyőfa ott állt a sötét zugban, s már úgy látszott, hogy mindenki megfeledkezett róla.
“Odakinn most tél van - vigasztalta magát. - Kemény és fagyos a föld, hó takar mindent. Most nem tudnak elültetni, azért kell ebben a zugban megvárnom a tavaszt. Lám, gondot viselnek rám. Milyen jók is az emberek! Csak olyan sötét ne volna, s akadna valami társam!”
- Cin, cin! - cincogta egy előiramodó egérke. Aztán odaszaladt egy másik is. Körülszimatolták a fát, és besurrantak az ágai közé.
- Rettenetesen hideg van! - panaszkodtak a kisegerek. - Különben egészen jó itt, igaz-e, te öreg fenyő?
- Nem vagyok én öreg! - felelte a fenyő. - Vannak nálam sokkal öregebbek.
Honnan jöttél? - kérdezték az egerek. - És mit láttál? - Szörnyen kíváncsi szerzetek voltak. - Mesélj nekünk a világ leggyönyörűbb helyéről, ha ugyan jártál ott! Voltál-e az éléskamrában, ahol sajtok illatoznak a polcon, és sonkák lógnak a rúdról? Ahol faggyúgyertyán táncol az egérnép? Soványan megyünk be oda, és kövéren jövünk ki. Jártál-e ott?
- Ott nem jártam - felelte a fenyőfa. - De mesélek nektek az erdőről, ahol nap süt, és madarak énekelnek.
És elmesélte egész ifjúságát. A kisegerek még sohasem hallottak ilyen mesét, buzgón hallgatták, és azt mondták a végén:
- Ó, de sok mindent láttál te! És milyen boldog voltál!
- Boldog? - kérdezte a fenyő, aztán újra végiggondolta, amit elmondott. - Csakugyan, egészen szép idők voltak azok!
Aztán elmesélte, mit látott karácsony este, amikor mézeskaláccsal aggatták teli, gyertyákat gyújtottak az ágain.
- Ó! - álmélkodtak az egérkék. - Milyen boldog is lehettél, öreg fenyő!
- Mondtam már, hogy nem vagyok öreg! - bosszankodott a fenyő. - Ezen a télen hoztak az erdőről. A legszebb korban vagyok. Csak nagyon magasra nőttem.
- Olyan szépen tudsz mesélni! - lelkesedtek a kisegerek. És másnap éjjel magukkal hoztak még négy egérkét, hogy azok is hallhassák a fenyőfa meséit. A fenyő pedig minél tovább mesélt, annál jobban emlékezett ifjúságára, és azt sóhajtotta magában:
“Mégiscsak szép idők voltak azok! De visszatérhetnek, még visszatérhetnek egyszer! Együgyű Jankó is lebucskázott a grádicson, mégis megkapta a királykisasszony kezét, hátha nekem is királykisasszony jut feleségül!” - és az erdő legszebb fiatal nyárfája jutott az eszébe. Az ő számára az a kis nyárfa volt a világ legszebb királykisasszonya.
- Ki az az Együgyű Jankó? - kérdezték az egérkék. És a fenyő elmondta nekik az egész mesét - karácsony este minden szavát megjegyezte magának. Az egerek majdnem a fa csúcsáig szökdeltek gyönyörűségükben. A következő éjjel már egész sereg egérhallgatta a fenyőfát, vasárnap pedig két patkány is odavetődött, de ezek ócsárolták a mesét, s elszomorították vele az egérkéket. Most már nekik sem tetszett olyan nagyon a fenyőfa meséje.
- Csak ezt az egyetlenegy mesét tudod? - kérdezték a patkányok.
- Csak ezt - felelte a fenyő. - Életem legboldogabb estéjén hallottam, csakhogy akkor még nem tudtam, milyen boldog vagyok.
- Nyomorúságos mese ez! Nem tudsz olyat, ami faggyúról meg szalonnáról szól? Valami éléskamramesét?
- Olyat nem tudok - mondta a fenyő.
- Akkor ajánljuk magunkat! - És a patkányok faképnél hagyták. Lassanként a kisegerek is elmaradoztak, és a fenyőfa keserűen sóhajtotta - Milyen jó is volt, amikor a fürge kisegerek körém telepedtek, és a meséimet hallgatták! Ők is elfelejtettek. Most már csak akkor leszek boldog, ha egy napon levisznek innen.
De mikor lesz az, mikor?
Egy reggel emberek jöttek fel a padlásra, félretolták a ládákat, és kiráncigálták a sötét zugból a fenyőt. Nem bántak éppen szelíden vele, odacsapták a padlóhoz, s egy szolga már vonszolta is a lépcső felé, ahol fényesen sütött a nap.
- Újra kezdődik az élet! - ujjongott a fenyő. Érezte az üde levegőt, az első napsugarakat - kinn volt az udvaron. Olyan gyorsan történt vele mindez, hogy ideje sem volt végignézni magát. Volt elég látnivaló körülötte. Az udvaron túl viruló kert illatozott; rózsák hajoltak üdén, mosolyogva az alacsony sövényre, a virágzó hársak között fecskék cikáztak, és boldogan csivitelték: “Csivitt, csivitt, a párom, az van itt!” De persze nem a fenyőfára értették.
- Most aztán élek! - örvendezett a fenyőfa, és kinyújtóztatta az ágait, de jaj, megsárgult és elszáradt minden kicsi tűlevele.
Ott hevert csalán és gaz között az udvar sarkában. De a csúcsán még ott tündöklött az aranycsillag, s visszaverte a napsugarakat.
Az udvaron vidáman játszottak a gyerekek, akik karácsony este körültáncolták a fenyőfát, és annyiszor örültek neki. A legkisebbik most odaszaladt hozzá, és leszakította csúcsáról az aranycsillagot.
- Nézzétek, mit találtam ezen a csúnya, vén karácsonyfán! - kiáltotta, és rátaposott a száraz ágakra, amelyek recsegve törtek le kis csizmája alatt.
A fenyőfa elnézte az üdén virágzó, szép kertet, aztán végigtekintett magán, és szégyenkezve vágyott vissza a padlás sötét zugába. Az erdőre gondolt, üde ifjúságára, a vidám karácsonyestre meg a kisegerekre, akik olyan gyönyörűséggel hallgatták Együgyű Jankó meséjét.
- Elmúlt, minden elmúlt! - sóhajtotta a szegény fenyőfa. - Mért is nem örültem akkor, amikor még örülhettem volna? Most már késő!
Jött egy fejszés ember, és fölvágta a fenyőfát; jókora nyaláb aprófa lett belőle. Föllobogott a nagy üst alatt, s mélyeket sóhajtott, olyan hangosan, hogy puskaropogásnak hallatszott. A kint játszadozó gyerekek be is szaladtak, leguggoltak a tűzhely elé, belenéztek, és harciasan kiabálták: “Piff-puff!” A fenyőfa pedig minden roppanásnál - egy-egy sóhaj volt minden roppanása - egy nyári napra gondolt, vagy egy téli éjre kinn az erdőben, amikor csillagok szikráztak fölötte; a karácsonyestre gondolt meg Együgyű Jankóra, az egyetlen mesére, amit hallott és elmesélt. Végül nem maradt belőle más, csak egy marék hamu.
A gyerekek tovább játszottak az udvaron; a legkisebbik a mellére tűzte az aranycsillagot, amely azon a boldog estén a fenyőfa legszebb ékessége volt. De annak az estének vége; vége a fának is, vége a mesének is; vége, vége - minden mesének ez a vége.
 

Ancsapancsa

Állandó Tag
Állandó Tag
Dsida Jenő:Itt van a szép karácsony

Itt van a szép, víg karácsony,

Élünk dión, friss kalácson:
mennyi fínom csemege!
Kicsi szíved remeg-e?

geboorte11.gif


Karácsonyfa minden ága
csillog-villog: csupa drága,
szép mennyei üzenet:
Kis Jézuska született.
geboorte11.gif

Jó gyermekek mind örülnek,
kályha mellett körben ülnek,
aranymese, áhitat
minden szívet átitat.
geboorte11.gif

Pásztorjátszók be-bejönnek
és kántálva ráköszönnek
a családra. Fura nép,
de énekük csudaszép.
geboorte11.gif

Tiszta öröm tüze átég
a szemeken, a harangjáték
szól, éjféli üzenet:
Kis Jézuska született!
geboorte11.gif

 

macsek65

Állandó Tag
Állandó Tag
A kis girbe-görbe fenyő

A törpék mind kivágták már a karácsonyfának való fenyőket az erdőben.Csak egyetlen magányos fenyő álldogált a tisztáson.Túlságosan girbe-görbe volt a ,és a teteje is letörött.nem voltNem volt karácsonyfának való.
Éjjel egy angyal repült át az erdőn.Hallotta ,hogy a kis fenyő keservesen sír.
-Mért sírsz? kérdezte.
-Mert én nem kellek semkinek sem! -szólt a fenyő szomorúan.
Az angyal megsajnálta,és gyorsan kitépett néhány szálat aranyhajából és mintha csillámdíszek lettek volna a kisfenyő köré tekerte.
Azután kivette a sapkájából a legnagyobb csillagot és rátette a fenyőre,oda ahol a teteje letörött.
Két feketerigó is meghallotta a fenyő sírását ésés egy bokorrol piros bogyókat hoztak,hogy feldíszítsék az ágakat.
Egy szentjánosbogár is hallotta a sírást.Sok apró lámpást hozott és felakasztotta őket a fára.
A kis fenyő most fénybe borult és nagyon nagyon boldog volt.
Néhánynappal később gyerekek jártak az erdőben, és meglátták a gyönyörű fát.
-Nézzétek,milyen szép karácsonyfa!-kiálltották.
-Sokkal szebb mint az otthoni!
Csak azt nem tudták hogy az aranycsillámok igazi angyalhajszálak voltak.
 

macsek65

Állandó Tag
Állandó Tag
Kutyaszánon

Évike és Tücsi nagyon jó testvérek voltak,sokat játszottak együtt.
Nagyon várták a karácsonyt. Nagyanyó készítette a finom mézeskalácsokat finom karácsonyi illat töltötte be az egész házat.
Eljött a karácsony ,gyönyörú volt a karácsonyfa csillogott-villogott minden ága,és a fa alatt rengeteg ajándék várta a gyerekeket.
Örömmel bontották ki a szép ajándékokat,volt ott bundás téli kesztyű,sapka ,sál, baba ,labda ,kis autó, de a legkedvesebb a piros zsinóros szánkó volt.
Vígan ültek rajta a gyerekek,próbálgatták hogyan fognak majd rajta szánkózni.Ha lesz hó.
Igen, ha lesz hó.De sajnos az idén bizony nem esett egy makulányi sem.Egész este,és még másnap is csak az orrukat az ablaküveghez tapasztva várták a havazást.
Aztán Évi megúnta a várakozást, összeszedte a babaszennyest és bevonult a fürdőszobába hozzáfogott a nagymosáshoz.
Egyszer csak nagy kiabálásra lett figyelmes.
-Esik a hó! Esik a hó!-kiabált Tücsi.
-De jó!!! -futott ki Évi.
De hiába ,kukucskáltak ki az ablakon nem esett egy icike-picike hópihe sem.
-De a tévéhíradós bácsi azt mondta, esni fog a hó!-mondta Tücsi.
-Hát akkor várjuk! mondta Évi.
Azonban még este fürdés,és ágybabújáskor sem,hullott a hó.
Tücsi még lefeküdni sem akart, ült az ágyában és az ablakon tartotta a tekintetét.
Évi már majdnem elaludt amikor Tücsi visítására riadt.Tücsi ugrált az ágyon és egyfolytában azt kiabálta:
-Nem hazudós a tévéhíradós!-Nem hazudós a tévéhíradós!
Évi kinézett az ablakon,és odakinn valóban minden hófehér volt ,nagy pelyhekben hullt a hó.
Együtt kiálltoták tovább:-Nem hazudós a tévéhíradós!
De aztán Évi lehallkította a hangját:-Halkabban mert felébresztjük anyáékat!Inkább hallgass ide!
-Holnap mi is szánkózunk mint az igazi eszkimók.Tudod az eszkimók szánját nagy ,fehér kutyák húzzák.
-Nekünk nincs olyan nagy fehér szánhúzó kutyánk.
-De ,nekünk is van Hekink!-És már a gondolatra is elkezdtek nevetni,elképzelték hogyan fogja Heki húzni azt a szép piros szánkót.
Aztán nagy nehezen elaludtak.
Reggel korán ébredtek,gyorsan megreggeliztek,felöltöztek és kifutottak a a havas udvarra.
Mindent beborított a puha hó,a fákat ,a bokrokat a kertet.A gyönyörü piros szánkó vígan siklott a hóban.
A szánkó elé csalogatták Heki kutyát,rákapcsolták a pórázát a szánkó piros zsinegére,és mind ketten felpattantak a szánkóra.
Biztatták:-Rajta indulj Heki!-De Heki csak vidáman rájuk nézett,és nagy párafelhőket eregeteve,mintha csak nevetne rajtuk nézett vissza rájuk.
Évi leszállt a szánról hogy majd biztatja a kutyust.
De ebben a pillanatban a szomszédék fekete kandurja éppen átbújt a kerítés alatt.Heki látva a cicát,nekirugaszkodott a szánkóval ,és száguldott akár a szélvész húzva a szánkót rajta Tücsivel.
-Szánkózom ,akár az igazi eszkimók!-kiálltott torka szakadtjából Tücsi.
Évi pedig bíztatta:-Kapaszkodj Tücsi!Kapaszkodj Tücsi!
Elöl a cica,aztán Heki a szánkón Tücsivel.
De ekkor baj történt, a szánkó egy buckára futott és Tücsi eltünt.Heki kergette a cicát egészen a ker közepén álló kopasz almafáig.A Panaszosan nyávogott a fán, Heki a fa alatt ugatott,De Tücsi sehol!
Tücsi,Tücsi hol vagy ? -kereste Évi.
Egyszer csak a bokrok közül hallotta meg Tücsi vékony hangját:
-Na ,kihúzol már a bokorból? És ahogy széthúzta Évi a bokrok ágait,meglátta Tücsit mint egy havas kis manót,amint ott csücsül a bokrok között.
Kihúzta a testvérét,és lesöpörte róla a havat.
-Láttad úgy szánkóztam mint az igazi eszkimók!
-Igen láttam!De azt hiszem legjobb lesz ha inkább ezután egymást fogjuk húzni,mert nem vagyunk mi igazi eszkimók!És Heki sem igazi eszkimó kutya.
Valóban így is tettek, egészen addig szánkóztak amíg nagyanyus nem hívta őket ebédelni.Ebéd közben vígan mesélték a szánkózásuk történetét....
 

szmarta

Állandó Tag
Állandó Tag
BOLDOG ÜNNEPEKET! Zsiborás Zsuzsa és Sebestyén Gábor

Karácsonyi dalok kicsiknek nagyoknak
ffice:office" /><o>:p></o>:p>
1. Dalocska
2. Csing-ling-ling
3. Fehér hóból
4. Ünnepekre készülö
5. Kis karácsonyi ének ~ Karácsonyesték
6. Duruzs-darázs
7. Karácsony fája ~ Ég (Karácsonyi vers)
8. Itt van a szép karácsony
9. Ünnep készül
10. Ó szép fenyö
11. Szállingó ~ Száncsengö
12. Hófarsang
13. Jön a fagy
14. Pálnapkor ~ Odaki befagy a korsó
15. Újévi kivánság
16. Kicsi vagyok ~ Alkalmi vers

[HIDE]http://data.hu/get/877440/Zsiboras_Zsuzsa_es_Sebestyen_Gabor_Boldog_Unnepeket.zip[/HIDE]
 

bpiros

Állandó Tag
Állandó Tag
H. M. R.:

A karácsonyi ajtó


Emlékszem, rég volt. A bezárt ajtót
hosszú estéken remegve lestem.
Vártam nyílását azon a sok-sok
felejthetetlen
szép, gyermekkori karácsonyesten.
Kipirult arccal, dobogó szívvel,
úgy vártam, mikor fordul a zárja,
mikor tárul fel, mikor ragyog fel
a titkok fája.
Ó, hogy csábított minden kis ága!
Rég volt … azóta évek repültek,
és messziről int már az öregség,
s azt veszem észre, felnőtt, vén gyerek,
– ez már nem emlék, –
a karácsonyi ajtót lesem még!
Ó, de már többet tudok azóta!
Gazdagabb titkok hívnak és várnak!
Ragyogóbb minden karácsonyfánál,
mit a szem nem láthat
országában a dicső Királynak! Tudom, az ajtó egyszer kitárul.
S jöhetnek gondok vagy szenvedések,
ez ad most nékem derűt, nyugalmat,
hogy ott az élet
az ajtó mögött … s már küszöbén élek!
 

bpiros

Állandó Tag
Állandó Tag
Kosztolányi Dezső:

Karácsony


Ezüst esőben száll le a karácsony,
a kályha zúg, a hóesés sűrű;
a lámpafény aranylik a kalácson,
a kocka pörg, gőzöl a tejsűrű.
Kik messze voltak, most mind összejönnek
a percet édes szóval ütni el,
amíg a tél a megfagyott mezőket
karcolja éles, kék jégkörmivel.
Fenyőszagú a lég és a sarokba
ezüst tükörből bókol a rakott fa,
a jó barát boros korsóihoz von, És zsong az ének áhítatba zöngve…
Csak a havas pusztán a néma csöndbe
sír föl az égbe egy-egy kósza mozdony.
 

bpiros

Állandó Tag
Állandó Tag
Áprily Lajos:

Karácsony-est


Angyal zenéje, gyertyafény –
kincses kezem hogy lett szegény?
Nem adhattam ma semmi mást,
csak jó, meleg simogatást.
Mi győzött érdességemen?
Mitől csókolhat úgy kezem?
Simogatást mitől tanult?
Erembe Krisztus vére hullt?
Szemembe Krisztus-könny szökött? –
kinyúló kézzel kérdezem. Áldott vagy a kezek között,
karácsonyi koldus-kezem.
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
MICIMACKÓ - AZ AJÁNDÉKOK IDEJE

Nem múlhatnak el úgy az ünnepek, hogy ne találkozzunk legkedvesebb Mackónkkal, és barátaival, akikkel már megint rengeteg vidám és szívmelenget&otilde; kaland történik - és ez igazán jól jön a hideg téli napokban! Persze a Százholdas Pagonyban az is megtörténhet, hogy elvesznek az ünnepek! Amikor Nyuszi falinaptárját ellapozza egy pimasz kis &otilde;szi fuvallat, az erd&otilde;lakók a naptárra pillantva azt gondolják, hogy véletlenül lekésték a telet, és máris nekiállhatnak a tavaszi nagytakarításnak. Aztán havazni kezd, és a jóbarátok rádöbbennek, hogy a hálaadás már ott toporog a küszöbön. Mivel Micimackó és Malacka idén a pulykafelel&otilde;s, természetesen az ünnepi vacsora sem múlhat el galibák nélkül.

A karácsony ennél már sokkal nyugodtabban telik, ráadásul egy váratlan vendég is betoppan, pontosabban berepül: egy kismadár, akit Nyuszi mentett meg néhány évvel korábban


 

Juice9

Állandó Tag
Állandó Tag
Children's Christmas

01_Ding Dong Merrily On High
02_The First Noel
03_He Is Born
04_What Child Is This
05_We Wish You A Merry Christmas
06_Hark! The HeraldAngels Sing
07_Carol Of The Bells
08_The Holly And The Ivy
09_Good Christian Men Rejoice
10_O Come, O Come Emmanuel
11_Joy To The World
12_Angels We Have Heard On High
13_Away In A Manger
14_Go Tell It On The Mountain
15_Jingle Bells
16_God Rest Ye Merry Gentlemen
17_We Three Kings
18_O Come All Ye Faithful
19_Twelve Days Of Christmas
20_Silent Night
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Harald Scheel – Sibylle Jung:

KARÁCSONY AZ ÁLLATOKKAL


Ebben az évben a december sűrű hóeséssel köszöntött az erdőre.
Napokon és éjszakákon keresztül esett a hó, tombolt a jeges szélvihar. Ezen az éjszakán különösen vad volt a szél, rázta az ablakokat, s Bálint apó, az öreg erdész sehogy sem tudott elaludni. Amikor megvirradt, és kinézett az ablakon, nagyon meglepődött.
-Hát bizony ennyi havat gyerekkoromban láttam utoljára!
Gyorsan felöltözött, bundát, sálat, és bakancsot vett fel, s elindult az istálló felé. A sok hó szinte eltorlaszolta az ajtókat, de mikor benyitott látta, hogy minden rendben van.
-Jó reggelt kedveseim! – köszöntötte a kis barátait.
Az állatok is örömmel fogadták.
Felkapaszkodott a szénapadlásra, és friss illatos szénát dobott le a kis gidáknak.
-Ez mag a tiétek! – kiáltotta a madárkáknak, és egy marék magot szórta a földre.
-Bálint apó, - szólalt meg egy kis gida – mit gondolsz az erdőben élő barátaink találnak – e maguknak ennivalót?
-Remélem, - válaszolt Bálint apó.
Az őzek erős patáikkal a hó alól is előkaparják táplálékukat, és a vaddisznók is túrnak maguknak gumókat, gyökereket.
A havazás azonban napok óta nem akart elállni, és már Bálint apó is egyre jobban aggódott az erdei állatokért. Különösen a fiatal őzek, szarvasok okoztak fejtörést, mert ezek a gyenge, tapasztalatlan kis növendékek nehezen jutnak ennivalóhoz.
Amikor végre megszűnt a havazás, sajnos kemény fagy köszöntött rájuk. Bálint apó magához szólította a hollókat.
-Menjetek, nézzetek körül az erdőben, mit csinálnak a barátaink! – mondta a madaraknak.
A madarak hamarosan visszatértek, és szomorú híreket hoztak.
-Mindent a nagy hó borít, az állatok éheznek és fáznak.
-Hogyan segíthetnénk rajtuk? – törte a fejét apó, le – fel járkálva a szobában, mígnem beesteledett.
Bálint apó lefekvéshez készülődött, amikor kopogtattak az ajtaján. – Ki lehet az ilyenkor? – gondolta az öreg, és kinyitotta az ajtót. Micsoda meglepetés! A télapó állt ott, hó borította piros kucsmában, alaposan átfázva.
-Gyere be télapó, melegedj át! – hívta őt a tűzhelyhez.
-Micsoda hideg, milyen kemény tél! Ez még nekem is sok! – panaszkodott télapó.
Ilyenkor karácsony előtt annyi munkám van, és ez a hó engem is megvisel.
- Nagyon örülök, hogy itt vagy! – mondta Bálint apó.
Az erdei állatok nem találnak ennivalót a nagy hóban, és ha nem segítünk rajtuk éhen hallnak! Nem tudnál valamit kitalálni a segítségükre?
A Télapó egy kicsit gondolkodott, aztán sok – sok papírt, és egy ceruzát kért.
A Télapó kihegyezte a ceruzát, és szélsebesen írni kezdett. Egyik lapot a másik után írta tele. Amikor látta, hogy Bálint apó semmit sem ért abból amit csinál, kezébe nyomott egy teleírt lapot.
- Olvasd csak! – mondta. – Mindjárt mindent megértesz.
Bálin apó a mókussal együtt elkezdte olvasni az írást.

A levél, - mert a Télapó levelet írt, - így hangzott:

„ Kedves gyerekek!
Ebben az évben én kérek tőletek valamit! Ahogy látjátok, nagy hó esett ezekben a napokban, és kemény hideg van. Az állatok az erdőben fáznak, és éheznek. Ha nem segítünk rajtuk, megfagynak, vagy éhen halnak. Arra kérlek benneteket hát, gyűjtsetek ennivalót, és szüleitek segítségével hozzátok el Bálint apó házához.
Várlak benneteket!
A Télapó! „


A madarak elrepültek, és széthordták a levelet a gyerekeknek.
A gyerekek azonnal munkához láttak.
Szénát hoztak az őzeknek, szarvasoknak.
>Magokat gyűjtöttek a madaraknak, répát, káposztát készítettek a nyuszikáknak. Egy kislány még egy tábla csokoládét is hozott!
Amikor minden együtt volt, felöltöztek jó melegen, összegyűltek a falu főterén, és szüleikkel együtt izgatottan készülődtek az erdei kirándulásra, Bálint apó házához.
Mindenki megértette, hogy meg kell menteni a szabadban élő állatokat.
A téren várakozva egyszer csak vidám száncsengő hangja hallatszott, és a főútra befordult a Télapó szánkója.
A szán csillogott, villogott, két rénszarvas húzta. A bakon ott ült Télapó, mosolygott, és integetett a gyerekeknek.
Pillanatok alatt felrakták a sok ennivalót a szánra, s aztán elindultak az erdő felé.
A rénszarvasok lépésben haladtak, a gyerekek meg hosszú sorban követték a szánkót, és menet közben szép karácsonyi dalokat énekeltek.
Az erdőben már nagyon sötét volt, s a Télapó nehezen találta meg az ösvényt. Ebben a pillanatban ragyogó csillag tűnt fel az égen, s fénye megvilágította az utat.
-Ez talán a betlehemi csillag, mely annak idején a három királyoknak is utat mutatott? – gondolta télapó, és egyszerre nagyon jó kedve lett: a gyerekek éneke csillagot varázsolt az égre, s fénye mutatja a helyes utat.
Bálint apó a lámpával már türelmetlenül ált ajtajában.
Korábban már hollókkal üzent az állatoknak, hogy jöjjenek a házhoz, mert nagy meglepetés várja őket. Egyre többen, és többen érkeztek, s Bálint apó köré gyűlve várták a meglepetést.
Egyszercsak meghallották a száncsengők csilingelését.
Az ösvényen feltűnt Télapó bácsi szánkója, mögötte a vidám, éneklő gyerekhad.
Az állatok először megijedtek, de amikor meglátták, hogy a gyerekek közelednek, már nem féltek, mert tudták, hogy a gyerekek a barátaik, és nem bántják őket.
Ahogy megállt a szánkó, azonnal leszedték az ennivalót és szétosztották az állatok között.
Mindenkinek jutott eleség, s a legkisebb őzike még a csokoládét is megkóstolta.
Nagy lakmározás kezdődött és máris elfeledték az éhezés hosszú, nehéz napjait.
Bálint apó arca ragyogott az örömtől.
Mosolygott a télapó is, de legjobban a gyerekek örültek az állatok etetésének.
Ezt a napot sokáig nem fogják elfelejteni sem a gyerekek, sem az erdő lakói.
Etetés után Bálint apó a ház előtt tüzet gyújtott, s a tűz körül a gyerekek egymás kezét fogva körbetáncoltak vidám dalokat énekelve.
A Télapó közben óvatosan megrakta a szánkóját az ajándékokkal. Felült a szánkóra, és nagyon halkan elindult.
Mit gondoltok hová ment?
Gondolom tudjátok, hogy az ajándékokat sietett széthordani.
Az állatoknak pedig már igazi karácsonyuk volt.




Fordította: Bakó Krisztina

175-2.jpg
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
KARÁCSONYI ESEMÉNYEK - TUDTAD-E?

000018848_iszentistvan.jpg.jpg


1000 karácsonyán (december 25-én) koronázták magyar királlyá Szent Istvánt.


000018840_julianus_barat.jpg.jpg

1236 karácsonyára ért vissza hazánkba Julianus domonkos szerzetes, miután a Volga melletti Magna Hungariában (Baskíriában) rátalált a keleti magyarokra.


000018841_matyas_kiraly.jpg.jpg


1476 karácsonyán tartotta lakodalmát Hunyadi Mátyás és Aragóniai Beatrix.


000018843_images.jpg.jpg


1585 karácsonyán volt nagy költőnk, Balassi Bálint és Dobó Krisztina esküvője a sárospataki templomban.


000018847_iirakocziferenc.jpg.jpg


1716 karácsonyán (december 24-én) kezdte el írni II. Rákóczi Ferenc a franciaországi Grasbois-ban Vallomásait.


000018842_petofi.jpg.jpg


1844 karácsonyán ismerkedett meg Petőfi Sándor Csapó Etelkével.


000018836_bem_apo.jpg.jpg


1848 karácsonyán (december 25-én) szabadította fel Bem apó Kolozsvárt.


000018846_iferencjozsef.jpg.jpg


1870 karácsonyán szentesítette az uralkodó, I. Ferenc József a Sugár út építését kimondó törvénycikket.


000018844_edison.jpg.jpg


1879 karácsonyán készítette el Thomas A. Edison az első használható szénszálas izzólámpát.


000018837_curie.jpg.jpg


1898 karácsonyán (december 26-án) jelentette be a Curie házaspár a rádium felfedezését a francia Akadémián.


000018834_ady.jpg.jpg


1907 karácsonyán jelent meg Ady Endre Vér és arany című kötete.


000018835_bartok.jpg.jpg


1926 karácsonyán (december 27-én) mutatták be Kölnben Bartók Béla „A csodálatos mandarin” című táncjátékát.
 

Juice9

Állandó Tag
Állandó Tag
Bojtorján - Karácsonyi album

Karácsony lesz jövőre is.....

(#2219)

01. Adeste fideles (gregorián dal)
02. Arckép (Radnóti Miklós)
03. Karácsony este (Trad. amerikai)
04. Téli alkony (Kosztolányi Dezsö)
05. Éjfél elött
06. A mai nap
07. Kis karácsonyi ének (Ady Endre)
08. Mit mondanál (Trad. francia)
09. Nől a dér, álom jár (Weöres Sándor)
10. Csengőszó
11. December (Heltai Jenö)
12. Téli ünnep
13. Ballett (H. Praetorius)
14. Szép a fenyő (Weöres Sándor)
15. A fenyöfa
16. Száncsengö
17. Waltz (Benkö Dániel)
18. Karácsony III. (Ady Endre)
19. December végén
20. Összetartozunk
21. Vigyázz magadra, fiam!
22. Silent Night (Csendes éj)
[HIDE]http://data.hu/get/3446341/Bojtorjan_-_Karacsonyi_album.zip[/HIDE]
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
KORMORÁN - JÁTÉK KARÁCSONYKOR

Kormorán - Selmeczi Rolanc, Ambarus Csángó Gyula - Játék karácsonykor 2007


1. Kormorán - Selmeczi Rolanc, Ambarus Csángó Gyula - Ég szülte Földet (Moldvai karácsony
2. Kormorán - Papp János - Részle Lukács Evangéliumából
3. Kormorán - Szulák Andrea - Veöres Sándor - Köszöntelek karácsonykor
4. Kormorán - kormorán gyerekek - Háromszéki gyerekvers
5. Kormorán - Forgács Péter - Kisfiam, kicsi láynom
6. Kormorán - Farkasinszky Edit - Babits Mihály - Karácsonyi ének
7. Kormorán - Utassy József - Karácsony
8. Kormorán - Weöres Sándor - Szunnyadj kisbaba
9. Kormorán - Ady Endre - Karácsony (részlet I-II)
10. Kormorán - Andy Endre - Karácsony (részlet III)
11. Kormorán - Kornád Antal - Csoóri Sándor - Karácsonyi készülődés
12. Kormorán - Emőd Tamás - Karácsonyi ének
13. Kormorán - Csernák János - részlet Máté Evangélumából
14. Kormorán - Móra László - Karácsony édes ünnepén
15. Kormorán - Tardy Balázs - Tóth József - Karácsonyi ima
16. Kormorán - Bodor Miklós - Betlehemi csillag
17. Kormorán -Ruttkai Laura - Dsida Jenő - December
18. Kormorán - Szabolcska Mihály - Karácsony
19. Kormorán _ Csurka László - Részlet Pál Első Leveléből a Korinthusbeliekhez
20. Kormorán - Karácsonyi Himnusz
21. Kormorán - Sík Sándor - A fenyőfa éneke
22. Kormorán - Papadimatriu Athina - Karácsonéji ár(v)ulás
23. Kormorán - Játék karácsonykor
24. Kormorán - Móra László - Karácsonyi imádság
25. Kormorán - Legyen béke




[HIDE]
http://data.hu/get/3141694/Kormoran_1.zip
http://data.hu/get/3141738/Kormoran_2.zip.html
[/HIDE]
 

Csatolások

  • kjkfrontqr8.jpg
    kjkfrontqr8.jpg
    16.5 KB · Olvasás: 77
Oldal tetejére