“Altatót kellett adnom a kétéves gyereknek, hogy ne lőjenek le minket”

Rona Afganisztánból, Kabulból menekült húszéves fiával, sógornőjével és annak kétéves kislányával. Az út legnagyobb részét gyalog tették meg. Az iráni és a bolgár rendőrök rájuk lőttek, mások kirabolták őket. A Keleti tranzitban beszélgetünk. Körülöttünk éppen önkéntesek rajzolnak, játszanak a menekült gyerekekkel. Szemből nem fényképezhetem le, mert retteg, hogy a tálibok a lányait is utolérik.

“A tálibok azt mondják, nem állhatunk szóba az amerikaiakkal. Mi nekik dolgoztunk. Én egy amerikai fenntartású kórház, a Cure International Hospital of Kabul sürgősségi osztályán voltam sebész, a fiam pedig tolmácsként dolgozott. A szüleim Ghazni tartományból származnak, ami a tálibok egyik fellegvára. Azt akarták, hogy mindketten otthagyjuk a munkánkat és a fiam álljon be közéjük. Nem tette. Egy éve betörtek a házunkba. A saját otthonunkban támadtak meg minket. Ez volt a jel. Az utolsó figyelmeztetés. Ketten voltunk, sajnos a fiam is otthon volt. Szétverték az állkapcsomat, négy fogam azonnal kitörött, aztán mellkason szúrtak.” – Rona kicsit félrehúzza a pulóverét, megmutatja a sebhelyet. A mellkasa bal oldalán van, kicsivel a szegycsont alatt. Lepillantok, a jobb kezén is ott egy hatalmas heg.

“A fiamat annyira megverték, hogy a támadás után tíz napig kómában feküdt. Ők azt hitték, hogy meghalt, ezért nem ütötték tovább. Nem volt más megoldás, mint elmenekülni onnan. Pedig nagyon szeretem Afganisztánt. A Parlament közelében, Daralaman úton laktunk. Amíg ezek a szörnyűségek meg nem történtek velünk, nagyon szép életem volt ott.”

Amikor kimondja, hogy Afganisztán, Rona szeme boldogan csillog. Minden nehézség ellenére idillinek látja az ottani, támadás előtti életét. Pedig nehézségből jutott neki elég.

Tizenöt éves volt, amikor férjhez adták egy nála jóval idősebb férfihez. A véletlenül kiejtett szerelem szóra nevetve rázza a fejét. Afganisztánban nincsenek szerelmi házasságok, az szinte szégyen. “Nem volt kedvem, de hozzá kellett mennem. A szüleim eldöntötték. Nem voltam boldog a házasságomban.”

Két fia és két lánya született. Ők most 20, 15, 14 és 13 évesek. Rona nemrég múlt 38. Klasszikusan szép nő. “Olyan fiatalon szültem őket, hogy inkább olyanok, mintha a barátaim lennének” – mondja a gyermekeiről. Közben elvégezte az orvosi egyetemet, dolgozni kezdett. Nem sokkal a legkisebb gyerek megszületése után a férjénél májrákot diagnosztizáltak. Miután az állapota súlyosbodott, Rona lett a családfenntartó. Amikor a férje meghalt, még csak 30 éves volt. “Azóta egyszemélyben vagyok anyja és apja a gyerekeknek.”

Egy hónapja indultak útnak. Afganisztánból Iránba repültek, odáig még legálisan jutottak el. Utána gyalogoltak. A leghosszabb összefüggő táv tíz nap volt, az utolsó szakasz pedig három nap és két éjszaka. A jobb lábfeje be van kötve. Iránban, ahol köztudottan nem szeretik az afgánokat, többször is megkergették őket. A határon pedig rájuk lőttek. Isztambultól Bulgáriáig gyalog ötven óra az út. Bulgária a legrosszabb – mondja szomorúan – Ott is utánuk lőttek. Kik? – kérdezem. Police – feleli tömören.

“Nagyon féltünk, próbáltunk minél gyorsabban menni. A sógornőm kétéves kislányának többször kellett altatószirupot adnom. Kértem, könyörögtem neki, hogy maradjon csendben, de ő még annyira kicsi, hogy nem fogja fel, hogy ha az ujjam a szám elé teszem, akkor neki mindenképp csendben kell lennie. Altatnom kellett, nehogy a sírásával leleplezzen minket. Sírva adtam be neki a szirupot. Ha erre gondolok, sokszor még most is sírva fakadok. Nem akarok erre emlékezni.”

Rona valóban elsírja magát. Másodszor a beszélgetésünk alatt. A kislány, aki eddig körülöttünk játszott, odatipeg Ronához és átkarolja, megpuszilja. Megkérdezem, szabad-e nekem is babusgatnom a kicsit. Természetesen, mondja most már mosolyogva és valamit súg a kislánynak, aki végre nemcsak kíváncsian méreget, hanem szabadon barátkozik is velem. Először csak egy puszit dob, aztán ad is sokat, végül beleül az ölembe. Rona a szája elé teszi a mutatóujját, mire a kislány is. „Cssss”. Erre mindketten felkacagnak.

Egy napja érkeztek a Keletibe. Hogy hova mennének innen? Németországba vagy Belgiumba – válaszolja Rona. A papírjai nála vannak, szeretne újra orvosként dolgozni. Mit gondolsz, valaha az életben látni fogod még Kabult? – kérdezem, mire a válasz: “Veszélyes. Nem mehetek oda.” Kicsit elgondolkodik, majd hozzáteszi: „Minden embertől félek. Mióta Afganisztánból eljöttem, még jobban félek mindenkitől.”

Négy gyermeked van, de csak az egyik fiad van veled.. Kezdem, és még fel sem tettem a kérdést, ő már mondja a választ. “A másik fiam már előttünk elindult, jelenleg Ausztriában van. A lányok? Mindkettőt férjhez adtam 13 évesen. Mi mást tehettem volna? Egyedül voltam, a férjem meghalt, dolgoznom kellett, a lányaim pedig nagyon szépek és később is mindketten a közelemben laktak. De így legalább biztonságban vannak.”

Beszélgetünk egy kicsit a munkájáról, lelkesen mesél az orvoskollégákról, nagyon jó kollektíva volt a kórházban. Miután megtámadtak, nem segíthettek volna az amerikaiak, akiknek tolmácsolt a fiad? – vetem fel, de feleslegesen, mert mire nekik menekülniük kellett, az amerikaiak már elmentek.

Rona két csomaggal kelt útra. Már Iránban kirabolták, mindenét elvitték. Az a ruhája maradt, ami most is éppen rajta van. Pénze sincs, ennivalót, vizet nem tudna venni. Talán a rokonok valahogy tudnának küldeni, hogy jusson az út további részére is. Nagyon hálás az önkénteseknek, akik ételt és innivalót adtak is nekik. Az emberek nagyon kedvesek itt – mutat az önkéntesek raktára felé.

A végén előkerül egy kicsit követhetetlen történet, ami arról szól, hogy Bulgáriában elrabolták és egy nagy házban tartották fogva hat napig. Angolul beszélgetünk, és bár jól „bírja a nyelvet”, ahogy fárad, egyre kevésbé koncentrál az érthetőségre. Valami olyasmi körvonalazódik, hogy akkor engedték csak el, amikor a sógornője fizetett érte. Utána egy lesötétített mikrobuszban átvitték Szerbiába. Hogy a fia, a sógornő és annak kislánya ilyenkor hol volt pontosan, nem derült ki. Lehet, azt akarta elmesélni, hogy az embercsempészek emberrablással szereznek kuncsaftokat.

Menekültválság napról napra

A végén odáig jutunk, hogy, megérkeztek Magyarországra. A magyar rendőrök hogy viselkedtek, milyenek voltak? – kérdeztem. Nagyon kedvesek voltak – mondja keserűen nevetve. Aztán hozzáteszi: veszélyes. “Minden rendőrtől félek. Amikor rendőrt látok, …” – szavakkal nincs vége a mondatnak, csak mutatja, hogy reszket.

Szávuly Aranka

afganno.jpg

 
Egyre borzasztóbb egyéni történetek et lehet hallani, ebből azt szűröm le hogy teljesen feleslegesen halltak meg a szövetséges katonák mert ami ott történik azt nehezen lehet megoldani fegyverrel, vagyis meglehet de akkor bekellene csukni a szemünket és a fülünket.
Sajna még nincs meg a kellő talaj a demokráciához.
 
Tetszik ez a cikk, mert nem fogalal állást, csak egyszerűen elmesél egy (szomorú) történetet. Az elbeszélésből kiderül, hogy ennek a szerencsétlen nőnek legalább megvannak a papírjai, megvan a reménye, hogy befogadják ott, ahova menni szeretne. Nem lesz könnyű neki továbbra se, de legalább talán biztonságban lehetnek.
 
Pontosan ebben látom a mostani helyzet tragikumát. Keserves sorsú emberekből álló tömegre ráépültek valakik, akik irányítják őket és ezzel sikerül ellenséges hatást elérniük.
Elismerésem az újságírónak, akinek sikerült uszítás nélkül megírnia a cikket. Szívből kívánom a nyilatkozó asszonynak és a családjának, hogy sikerüljön javítani a sorsukon.
 
Egyre borzasztóbb egyéni történetek et lehet hallani, ebből azt szűröm le hogy teljesen feleslegesen halltak meg a szövetséges katonák mert ami ott történik azt nehezen lehet megoldani fegyverrel, vagyis meglehet de akkor bekellene csukni a szemünket és a fülünket.
Sajna még nincs meg a kellő talaj a demokráciához.
Kérdés a demokráciához
Vajon egyáltalán kell-e nekik bármikor is demokrácia?
Évszázadok óta nem abban élnek, törzsi szövetségek és ellentétek országaiban
Ókori hagyományaik,mást tesznek igénnyé.
Egy ilyen társadalomban mikorra lépik át azt társadalmi gazdasági különbséget ami a általunk preferált demokrácia elvi feltételeit megteremthetné?
Kérdem ezt fegyverrel kierőszakolni milyen képtelen dolog
Mellékesen jegyzem meg:
A törzsi berendezkedés általában és elvileg adhat biztonságot
Az orosz és amerikai beavatkozás nem hozott jó változást
A céljai sem mindég a rend megszilárdítása volt
Egyik a másik ellen céljai érdekében próbálkoztak olyan csoportokat hatalomra juttatni ami a nagypolitikájuk érdeke
A rendre tett kísérlet hamvába holt mihelyt katonai jelenlétük megszűnt
Az állandó ottlét pedig lehetetlen.Nem is kérnének belőle hosszútávon
Pontosan ebben látom a mostani helyzet tragikumát. Keserves sorsú emberekből álló tömegre ráépültek valakik, akik irányítják őket és ezzel sikerül ellenséges hatást elérniük.
A rárepültek valakik ez a fentiekben leírtaknál már megtörtént
Természetesen ez tovább folytatódott a Tálibokkal ami ellen ismét nyugat lépet fel
Előtte meg felfegyverezték a mudzsahedeket az Al-Kaida eredeti magvát,hogy az oroszok ellen felvegyék a harcot
1982-ben Oszama Bin Laden néhány társával együtt amerikai pénzügyi támogatás mellett segítette az afgán lázadókat, a mudzsahedeket a Szovjetunió elleni harcban.
http://nol.hu/kulfold/tiz_ev_haboru__es_meg_a_talibokat_is_megszerettek-1231241
http://ujkor.hu/nemzetkozi-terrorizmus-es-az-al-kaida
Aztán e kettő egyesült.Nem csak hogy Amerika ellenes népi harcot hirdetett.Hanem tökéletes terrorszervezetté vált
 
Utoljára módosítva:
Kérdés a demokráciához
Vajon egyáltalán kell-e nekik bármikor is demokrácia?
Évszázadok óta nem abban élnek, törzsi szövetségek és ellentétek országaiban
Ókori hagyományaik,mást tesznek igénnyé.
Egy ilyen társadalomban mikorra lépik át azt társadalmi gazdasági különbséget ami a általunk preferált demokrácia elvi feltételeit megteremthetné?
Kérdem ezt fegyverrel kierőszakolni milyen képtelen dolog
Mellékesen jegyzem meg:
A törzsi berendezkedés általában és elvileg adhat biztonságot
Az orosz és amerikai beavatkozás nem hozott jó változást
A céljai sem mindég a rend megszilárdítása volt
Egyik a másik ellen céljai érdekében próbálkoztak olyan csoportokat hatalomra juttatni ami a nagypolitikájuk érdeke
A rendre tett kísérlet hamvába holt mihelyt katonai jelenlétük megszűnt
Az állandó ottlét pedig lehetetlen.Nem is kérnének belőle hosszútávon
A rárepültek valakik ez a fentiekben leírtaknál már megtörtént
Természetesen ez tovább folytatódott a Tálibokkal ami ellen ismét nyugat lépet fel
Előtte meg felfegyverezték a mudzsahedeket az Al-Kaida eredeti magvát,hogy az oroszok ellen felvegyék a harcot
http://nol.hu/kulfold/tiz_ev_haboru__es_meg_a_talibokat_is_megszerettek-1231241
http://ujkor.hu/nemzetkozi-terrorizmus-es-az-al-kaida
Aztán e kettő egyesült.Nem csak hogy Amerika ellenes népi harcot hirdetett.Hanem tökéletes terrorszervezetté vált
Persze hogy nem kell nekik demokrácia , de mivel állandóan ezzel indokolják a fegyveres beavatkozást azért írtam ezt. Aki a demokráciát illetve inkább saját maga számára a hatalmat akarja az elég szűk kör...hisz sosem tudja megtartani a hatalmat. Ahogy írtad.
 
Persze hogy nem kell nekik demokrácia , de mivel állandóan ezzel indokolják a fegyveres beavatkozást azért írtam ezt. Aki a demokráciát illetve inkább saját maga számára a hatalmat akarja az elég szűk kör...hisz sosem tudja megtartani a hatalmat. Ahogy írtad.
Akkor alapvetőlég egyetértünk abban vannak társadalmi típusok amiknek nem kell a nyugati felsőbbrendűen hirdetett demokrácia
Mi kell általában az embernek hogy élhessen?
Béke és nyugalom.Más néven rend kiszámíthatóság

Ezt a törzsi társadalmak is biztosítják
A fegyveres beavatkozásokat az őket nem értők sokféle indokkal próbáltak már indokolni.
Elsősorban a világ a saját állampolgáraik számára szóló meggyőzés okán.
Időnként humanitárius katasztrófa, időnként terrorizmus gócpontja, időnként atomfegyverrel való rendelkezés, gyakran véres kezű diktátor címmel illetnek
Néha igazak, gyakran hamisított okokkal
A beavatkozások mögött
szerintem többségi valódi ok a saját szűk kör anyagi és hatalmi érdekei vannak valójában
A hatalmat megtartani az adott országban nem csak azért nem tudják mert nem képesek ott haderőt fenntartani sokáig
Hanem mert szembetalálták magukat másik nagyhatalom másmilyen és ellenérdekeivel
Ennek a leigázott nép szempontjából annyi jelentősége van hogy a meglévő belső viszályt kihasználva az éppen megszálló hatalommal szemben álló más csoportokat kezdenek el támogatni polgárháborús harcra buzdítva
A nép közben megszenved és megacélosodik gyűlöletben
Számára bármely külső hatalom ellenség.
A külső agresszor aki védő álarcában érkezett a gyűlölet tárgya
Mivel a közel kelet társadalmaira legtöbbször nyugati társadalmak törtek rá
Ezért hosszútávon kialakul egy nyugat ellenesség
Arra már nem emlékszem Szovjetunió miért tört rá Afganisztánra
De biztos politikai saját érdekei vannak mögötte vagyis a szovjetbarát kormány léte,ez a hidegháború nagyhatalmi pozíciós vetélkedés lehetett
Ez egy ideológiai háború
Semmi köze sem volt máshoz
Az Amik Vietnamjához hasonló okok miatt
Megszenvedői mindkettő estben nép volt
Aztán vannak ettől eltérő okok miatti beavatkozások más országokban
Ahol a gazdasági leigázás nyilvánvaló
Ezek leginkább az újkorban Afrikát érték
A középkorra jellemző volt a vallási alapon leigázás
Ami gazdássági és politikai valójában
Sokszor tette már a felsoroltakat a magasabb rendű civilizáció
ál indokokkal, cselszövéssel
A kereszténység nevében leigázta a fél világot
Társadalmakat ősi kultúrát bomlasztott fel demagóg számba megy az amerikai őslakosság története
Dél-Amerikában ezek előtt a hittérítők jártak
Nohát folytathatnám még mennyi okok vannak a mai világhelyzet mögött
A mozgatórugó az gazdasági alapon való terjeszkedés legtöbbször
Nem mindég szűk elit körben
Némely társadalmak évszázadok során átalakultak mint például India
Ma már talán nem is emlékeznek a gyarmatok előtti idejű törvényeikre
Más civilizációk,kultúrák úgy ki lettek irtva tömeggyilkosságokkal hogy csak rezervátumban találni meg őket
Vagy beolvadtak szétszóródtak
Még Kanadának is voltak őslakosai Akik még ma is élnek
Kanada történelme is gyarmatosítás és területfoglalás Európai hatalmak által
Ausztrália területfoglalás
Nem lehetünk büszkék, nincsen magasabb rendű faj
Nincsen jogunk beleavatkozni elfoglalni
De mindennek annyi köze van a mai világhoz hogy hazugok vagyunk és béke címén halált viszünk
Mi legyen azzal a kislánnyal akit itt a cikkben altatóval nyugtattak a közvetlen életveszélyben
Ők félek mindentől és menekülnek abból a zűrből amit mi okoztunk
Nem tudom
De bármit teszünk hatalmi erővel, az később visszaüt és lesz újabb kor újabb meneküléssel
Aki beavatkozik fegyverrel az készüljön 100 év ottlétre és szabadságharcra
A társadalmi berendezkedés mindegy, csak rend legyen és ne tőlük idegen kultúra
A Tálibok alatt viszonylagos biztonság volt írják több belinkelt cikkben
Persze nyugati emberi és szabadság jogi megszólalások az iszlám törvénykezést már akkor is indokul kerítették ismételt beavatkozásra.
No meg a ópiumtermesztést mint egyedüli bevétel forrást annak a szegény népnek
De hát ez bonyolult
 
Utoljára módosítva:
Azert Sziriaba Asszad hadserege meg mindig nagyobb szamban olte oli a civileket a nepet mint most a felkelok es a ISIS egyutt.
Mikor bevatkoznak nepirtas fogalmat mar regen kimeritette egy egy diktator es az adott orszag ellenzeke az aki felkeri es bizonyitja stb
 
Azert Sziriaba Asszad hadserege meg mindig nagyobb számban ölte öli a civileket a népet mint most a félkelők es a ISIS együtt.
Mikor beavatkoznak népirtás fogalmat mar régen kimerítette egy egy diktator es az adott ország ellenzéke az aki felkéri es bizonyitja stb
Ez mind igaz amit mondasz a népirtásról
Biztos nincsenek számadataid
persze ez nem csak matematika kár volt felhozni fontosabbak a politikai következmények
A következményeit a diktátor megdöntésével nem számítod be
És ebben a pillanatban, mellőzöd a radikális iszlám kiterjedését és közvetlen terrorista állam létrejöttének nyugatra nézve káros hatását
Hogy ellenzék felkérésére avatkozott volna be a nyugat?
Az olyan mint az 1956-os Szolnoki forradalmi kormány behívása az oroszokat a rend és hatalom megszilárdítására
Mindég találni olyan felhívást ami kapóra jön
Milyen ellenzék volt aki behívta az Amikat Irakba
Hol vannak ők most?
Nem is volt valódi támogatás mögöttük
Ha 40 évig ott maradtak volna Az Amik erőszakkal fenntartani a hatalmat mint az oroszok itt és folyamatosan pénzelték volna talán mára nincsen polgárháború és ISIS állam
Nem lehet egyszeri beavatkozással megoldani
Az USA meg képtelen tartósan katonákat ott tartani, állandó támadásokkal harcokkal részt venni
Gorbacsov is azért húzott ki Afganisztánból mert túl sokba került már és nem hozott semmit a konyhára

Emberélet régen nem számított az oroszoknál
De talán már akkor azt is mérlegelte a belső destabilizálódási hatás miatt
 
Utoljára módosítva:

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt

Statisztikák

Témák
38,128
Üzenet
4,801,770
Tagok
615,724
Legújabb tagunk
Migray Gáborné
Oldal tetejére