A gazdasági világválság okai és hatásai

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
Sokkoló előrejelzés: katasztrófális időjárás jön!

Több és erősebb vihar, nagyon száraz és nagyon aszályos évek, éhezés és hatalmas menekülthullámok - ez várhat ránk.


A jövőben várható időjárást jelzi előre Heidi Cullen éghajlatkutató a The Weather of the Future (A jövő időjárása) című könyvében. Cullent megdöbbentette, amikor a globális felmelegedés következményeiről tartott előadásán a hallgatóság egyik tagja feltette neki a kérdést, hogy szerinte eladja-e a tengerparti házát.
Ha jobban belegondolunk, nem is tűnik olyan meglepőnek a kérdés. Cullen szerint ugyanis a tengerek vízszintje emelkedni fog, és félelmetes természeti katasztrófák is bekövetkezhetnek, amelyek következtében esnek majd a part menti ingatlanok árai. A szerzőnő arra akarja rávenni a kormányokat, hogy kötelezzék arra az embereket, csökkentsék a 21. század első felében annak a több milliónyi tonna szénnek a kibocsátását, amely szén-dioxid formájában autókból, vonatokból, fűtési rendszerekből és gyárakból kerül a levegőbe. Cullen az időjárást helyi ügynek tekinti. "A legtöbb amerikai úgy vélekedik, hogy addig nem tesz lépéseket, hogy megállítsa a klímaváltozást, amíg személyesen nem okoz kárt neki" - írja.


Cullen könyve hosszú példákkal támasztja alá azokat a veszedelmeket, amelyeket az éghajlatkutató érzékel. Előrejelzése szerint több és erősebb viharra kell számítani, gyakoribbá válnak a száraz, aszályos és a nagyon csapadékos időszakok, amelyek éhezést és hatalmas menekülthullámokat eredményeznek. Ezeken kívül felfigyelt azokra a fenyegetésekre is, amelyek a kihalás szélére sodorják a bengáli tigriseket, valamint arra a körülményre, hogy a szánhúzó kutyák sincsenek biztonságban az olvadó jég miatt a kanadai Hudson-öböl keleti részén.
Nemcsak számtalan grafikonjával és statisztikai adataival, hanem sürgető hangnemével és a globális felmelegedés eddigi áldozatainak idézésével nyűgözi le olvasóját Cullen. Különösen azoknak lehet érdekes könyve, akik emlékeznek még valamire abból, amit az iskolában kémiából és fizikából tanultak. A könyv képzeletbeli időjárás-jelentéseket is tartalmaz a jövőbeni évekre. 2050 augusztusára például az Atlanti-óceánt fürdővíz melegségűnek képzeli.
 

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
A nagy válság még csak most jön

Németország éves GDP-jének megfelelő összeg fordul meg egy nap alatt a nemzetközi devizapiacokon, ráadásul a forgalom a válság ellenére egyre nő. A jelenséget a technológia fejlődése is okozhatja, de elképzelhető, hogy egy újabb, még nagyobb válság előtt állunk, mert a bankok nem szoktak le a „világméretű kaszinózásról”.

Naponta négyezer milliárd dollárnyi összeg cserél gazdát a nemzetközi devizapiacokon!

Pénzügyi válság ide, reálgazdasági válság oda, a devizapiacokon naponta megforduló összeg három év alatt (2007 áprilisa és 2010 áprilisa között) 20 százalékkal nőtt, igaz, az ezt megelőző három évben a növekedés még 70 százalékos volt – derül ki a BIS 50 jegybank és 1300 kereskedelmi bank megkérdezésével végzett felméréséből. Ami talán még ennél is meglepőbb, hogy az elmúlt három évben a piac kicsúszott a klasszikus bankok ellenőrzése alól, mert a napi forgalom többsége már az úgynevezett egyéb pénzügyi intézményektől, vagyis fedezeti alapoktól, nyugdíjalapoktól, jegybankoktól és nem tőzsdei bankoktól származott.

Szintén figyelemre méltó, hogy a napi forgalom mindössze 13 százaléka származik nem pénzügyi vállalatoktól, vagyis ekkora hányada kapcsolódhat a reálgazdasághoz; ilyenkor például egy vállalat azért vásárol forintot, hogy azt a magyar gazdaságba befektesse.

Jogos az aggodalom, a pénzpiaci folyamatok elszakadtak a reálgazdaságiaktól – mondta a FigyelőNetnek Pete Péter. Az ELTE Közgazdasági Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára ugyanakkor így folytatta: miért is kellene kötődniük a reálgazdasági tranzakciókhoz, amikor az itt befektetőknek más céljaik vannak? A technikai fejlődés nyomán a tranzakciós költségek (a pénzváltás ára) gyakorlatilag eltűntek, a piaci szereplők a legkisebb elmozdulásokra is azonnal rávetődhetnek, például egy napon belül gyakorlatilag költség nélkül megvehetik és eladhatják 1500-szor ugyanazt a devizát nagyon kis különbséggel, a haszon reményében – mondja Pete Péter.

Egyre sikamlósabb, bizonytalanabb a világ, bár a spekulánsok és a fedezeti ügyletet kötők egyúttal stabilizálják is a piacot – vázolja a valóság összetettségét az egyetemi tanár. A befektető régen szekérre rakta az értékeit és távozott az országból, ma mindez egy gombnyomásra megtörténhet, ráadásul a határidős ügyletekkel fedezni lehet a várható veszteségeket, ami stabilizál, sőt mindennek a finanszírozása egyre könnyebb és olcsóbb. Ugyanakkor a sok szereplő és egyre több új termék miatt az árfolyamok ingadoznak, ami instabilitást jelent – mondta Pete Péter, aki szerint a piac túlburjánzásának megakadályozására előbb-utóbb azért bevezetik a Tobin-adót a nemzetközi bankszabályozás mintájára. Erre csak akkor van esély, ha az egész világ egyszerre lép, különben lakatlan szigetekre települnek a pénzpiaci szereplők – figyelmeztet a közgazdász.


Gyökeresen másként látja a helyzetet Farkas Péter, a Világgazdasági Kutatóintézet főmunkatársa, aki arra hívta fel a figyelmünket, hogy a spekulációs tőke nem kapcsolódik a reálgazdasághoz, tehát nem hoz létre értéket, egyszerűen csak újraosztja a jövedelmeket, méghozzá elképesztő mértékben. Saját kutatásait idézve elmondta, hogy míg a dollár közvetlenül aranyra váltható volt, a világ pénzárama igazodott a nemzetközi kereskedelem igényeihez; most a Föld körül keringő spekulációs tőke értéke a világkereskedelem értékének hetvenszerese, összesen pedig közel százszorosa fordul meg a piacokon.

A 29-33-as világválság alatt befagytak a pénzügyi tranzakciók, ami összeomláshoz vezetett; most a válságkezelő állami csomagok megmentették a bankszektort, de a pénzintézetek ugyanazt csinálják, mint korábban. Egyszerűbben fogalmazva: globálisan az állami fiskális mentőcsomagok 87%-a, (az USA-ban a 95%-a) a bankok és egyéb pénzintézetek megmentését szolgálta, csak a maradék ösztönözte közvetlenül a reálgazdaságot. A támogatások többségét a pénzintézetek most is befektették a „világméretű kaszinóba”, mert ott jóval nagyobb haszonnal lehet forgatni a pénzt, mint a reálgazdaságban. Ennek köszönhető a nemzetközi devizapiaci és derivatív forgalom növekedése – fogalmazott Farkas Péter.

A strukturális feszültség nő a rendszerben, ami robbanáshoz, újabb, még mélyebb válsághoz vezet, bár elképzelhető, hogy addig három-négy nyugodtabb évünk is lehet – mondta a közgazdász. A pénz mögött nincs reálérték, ami előbb-utóbb kiderül, és pánikhoz vezet: ilyen volt a dotcom-lufi az ezredforduló után, ilyen volt az Egyesült Államok jelzáloghitel-piacának bedőlése két éve, ráadásul azóta évente 10 százalékkal több pénz van forgalomban Amerikában – magyarázza a közgazdász.

Miért nem tanult a tőke a mostani válságból – tettük fel a kérdést a kutatónak.

Hát igen, a pénzügyi tőke ellenáll az ellenőrzést erősítő és a spekulációt fékező „pénzügyi architektúra” kialakításának, bár főleg az USA, de részben az EU is próbál valamit tenni ebben az irányban. Ahogy L. C. Thurow, az MIT híres professzora is mondta, a kapitalizmus két esetben változtat: nagy válság, vagy nagy tömegmozgalmak hatására. Utóbbira jelenleg nincs esély, de az újabb krízist nem ússzuk meg – vélte Farkas Péter.
 

Kyra_

Kitiltott (BANned)
Állandó Tag
Kedves Szakidani!

Hiányoltalak már, mert rég nem olvastam tőled semmit, de arról nem volt szó, hogy a frászt hozod ránk...! :mrgreen:
 

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Szakidani!

Hiányoltalak már, mert rég nem olvastam tőled semmit, de arról nem volt szó, hogy a frászt hozod ránk...! :mrgreen:
Kedves Kyra!
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Köszi a hiányolást!
Eléggé sűrűn itt szoktam lenni, csak nincs mindig kedvem vagy erőm beírogatni.
Néha elég elolvasnom azt a rengeteg beírogatást amit ide a bevándorlás témakörökbe írogatnak az emberek és már kész is vagyok.
Ijezgetni én? Jaj, azt nem szeretnék senkit, csak a világ híreiből ragadok ki idevaló, főleg sajnos negatív híreket, mert ebből van a legtöbb.
Sajnos! :(
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> De jöjjön egy nem ijesztő csak éppen most aktuális hír:

A nap, mely megrengette a világot: két éve dőlt be a Lehman Brothers


2008. szeptember 15. - a közgazdászok és a bankárok számára örökre emlékezetes dátum, de az elmúlt két évben kevés olyan ember volt, aki ne hallott volna a Lehman Brothers csődjéről. Az Egyesült Államok történetének legnagyobb cégbedőlése lényegében a válság exportját jelentette: azóta beszélnek hitelválságról Európában, így például Magyarországon is.

Megroppant a világgazdaság

Hivatalosan szeptember 15-én jelentették be, hogy a Lehman Brothers csődvédelmet kér, miután a hétvégi tárgyalások sem vezettek eredményre, nem sikerült vevőt találni a bajba jutott bankra. Ez máig az Egyesült Államok történetének legnagyobb vállalatbedőlése, hiszen a cégnek összesen 600 milliárd dollárnyi vagyona volt különböző eszközökben.

A Lehman bedőlése az egész világon komoly visszhangot váltott ki, ma már sokan fordulópontnak tartják: ettől a naptól kezdve nem csak az Egyesült Államokra korlátozódott a válság, hanem átterjedt Európára is.

A Lehman bedőlését az amerikai ingatlanpiac zuhanása okozta: a cég a 2000-es években rengeteg ingatlanfedezetű hitelt helyezett ki, ráadásul ezeken belül egyre kisebb volt a fedezettség. 2003-ban még 24:1 volt a kintlevőségek és a fedezetül szolgáló ingatlanok aránya, ez 2007-re 31:1-re emelkedett. Ez pedig törvényszerűen jelentette azt, hogy az ingatlanárak csökkenésekor bajba került a bank.

Sokak szerint a Lehman kockáztatott és végül a rövidebbet húzta: a hitelbumm idején gigantikus éves profitot ért el a hitelkihelyezésekkel, azt viszont már akkor látni lehetett, hogy egy 3-4 százalékos árcsökkenés teljesen lenullázhatja a céget. Ráadásul mivel a Lehman Brothers befektetési bank volt, így enyhébb tőkekövetelmények vonatkoztak rá, ezért nézték a hatóságok is évekig tétlenül a hitelek felfutását. Akkor még senki nem gondolt arra, hogy ebből egyszer baj lehet.

A problémák 2007-ben kezdtek először látszani: akkor a Lehman 27 milliárd dolláros goodwill-leírást hajtott végre, és bezárta egyik leánycégét, ami 1200 ember elbocsátását jelentette. A veszteségek aztán folytatódtak 2008-ban is, a második negyedévet például 2,8 milliárd dolláros mínusszal zárta a cég, és kénytelen volt 6 milliárd dollárnyi eszközét értékesíteni. Eközben az év első felében a bank részvényei értékük 73 százalékát veszítették el.

Miért nem sikerült megmenteni?

Az elmúlt két évben sokan feltették a kérdést, hogy az amerikai kormány miért nem húzta ki a bajból a Lehmant, hiszen később ennél sokkal nagyobb cégeket is állami tulajdonba vett. Valószínűleg ha a döntéshozók tudták volna, hogy ez lesz a vége, akkor nem gondolkodtak volna azon, érdemes-e a bank mögé állni.

Sokan a Bear Stearns példáját hozzák fel, azonban a hírek szerint az üzlet létrejöttében az amerikai kormánynak is jelentős szerepe volt, hiszen nem akarták hagyni bedőlni a céget, hanem segítettek vevőt találni.

A Lehman szomorú sorsához az is hozzájárulhatott, hogy a csőd előtt egészen az utolsó pillanatig úgy tűnt, hogy lesz vevő a bankra, hiszen érdeklődőkben nem volt hiány. Közben viszont szépen lassan egyre mélyebbre süllyedt a cég, míg végül kénytelenek voltak csődöt jelenteni.

2008 augusztusában még arról szóltak a hírek, hogy a Korea Development Bank lehet az új tulajdonos, akkor egy hét alatt 16 százalékkal emelkedett a Lehman-részvények árfolyama a spekuláció hatására. A távol-keleti cég azonban akadályokba ütközött a tervezett felvásárlás során, így az üzletből végül nem lett semmi. A tárgyalások felfüggesztésének hírére a részvények 45 százalékkal zuhantak szeptember 9-én.

Timothy Geithner akkori amerikai pénzügyminiszter a vergődést látva szeptember 13-án válságülést hívott össze a Lehman Brothers jövőjéről, közben a bank közölte, hogy tárgyalásban áll a Bank of Americával és a Barclays-szal az eladásról. Szeptember 14-én a Barclays bejelentette, hogy megszakadtak a tárgyalások, a hírek szerint a brit jegybank és a szigetország pénzügyi felügyelete vétózta meg a felvásárlást. A Bank of America pedig végül úgy döntött, hogy a Lehman helyett a Merril Lynch-et veszi meg, ez pedig megpecsételte a cég sorsát.
 

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> A gazdasági világválság elején, közepén vagy végén így 2010 december 24-én este, kívánok kellemes – boldog karácsonyi ünnepeket minden kedves fórumozónak itt a CanadaHun! :222:
 

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
Újabb euróválság jöhet

Az euróövezeti adósságválság újabb hulláma fenyeget tavasszal, amikor ezúttal két nagy tagállam, Spanyolország és Olaszország több százmilliárd eurós finanszírozási igényeiről kell gondoskodni.

Portugáliában is pénzügyi összeomlás van.
Most már nem az a kérdés, hogy Portugália a görögországihoz és az írországihoz hasonló EU/IMF-mentőcsomagra szorul-e, hanem az, hogy mikor, és ha ez bekövetkezik, annak nagyon veszélyes következményei lehetnek az euróövezetre.


 

Szisszka

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Épp most találtam rá erre a topicra, aminek nagyon örülök! Épp most kezdek hozzá a szakdolgozatomhoz, aminek a gazdasági válság a témája.
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi vagyunk az 5.-ek!!!!
Gorogorszag, Portugalia, Spanyolorszag, Irorszag, Olaszorszag, es Magyarorszag, akik a legszarabbul allnak az Unioban...
Magyarorszag vajon mikor jelenti be az allamcsodot? vagy ezt is kihagyjuk, mint a rendszervaltasnal a "tisztalappal" indulas lehetoseget???

Az euróövezeti adósságválság újabb hulláma fenyeget tavasszal, amikor ezúttal két nagy tagállam, Spanyolország és Olaszország több százmilliárd eurós finanszírozási igényeiről kell gondoskodni.

Portugáliában is pénzügyi összeomlás van.
Most már nem az a kérdés, hogy Portugália a görögországihoz és az írországihoz hasonló EU/IMF-mentőcsomagra szorul-e, hanem az, hogy mikor, és ha ez bekövetkezik, annak nagyon veszélyes következményei lehetnek az euróövezetre.
 

kellyboy

Új tag
Hát igen, az Euro övezet sorsát eldönti a Spanyol és Olasz ügy végkifejlete. Illetve kérdéses, a Német Francia "kiskoalíciós" gazdasági hozzáállás is, ami üzenete, hogy unió ide, vagy oda, nem fizetnek más adósságai miatt, ezt a nemzetek maguk oldják meg, ahogy akarják.Itthon sok a svájci frank hiteles, akiket most buzdítanak, hogy váltásk át a hitelüket, jelenleg plussz költségekért Euro alapúra, ami kapásból magasabb törlesztőrészletekkel, de stabilabb árfolyammal operál. Illetve hangsúlyozzák,hogy előnyös, mert ha csatlakozunk az euro övezethez, úgy nem kell konvertálni. Csak hogy ez utóbbi ilyen tényezők mellett elég kétséges, hogy egyáltalán lesz e Euronk valaha is... Azért akárhogy is szidják a kormányt, a felelősség indokolná az alkotmányba rögzített államadóssági palfont szerintem. De mire ezt ledolgozza az ország, hát nem két nap lesz az biztos.
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
nem biztos, hogy jol ertettem amit irtal, de az allamadosag alatt a kulfold fele valo allamadosagra gondoltal? azt soha nem fogja ledolgozni Magyarorszag... pontosabban, en nem is tudom hogy volt-e egyaltalan orszag, amelyik "visszafizette" a kolcsoneit? (talan Romania?)... ha csak pl. USA-t veszem, az adosaga dollarokat elirerakva is meghaladja egy 10 emeletes haz magassagat... es ez az uj vezetes alatt meg gyarapodott, amihez persze a valsag jarult jocskan hozza, ja, meg az uj egeszsegugyi torveny...
a HVG irta, hogy az (eszt/lett?) akik most vezettek be az Eurot, meg sem kerdojelezik, hogy ne vallaljak a koltsegeket is a Unionbana kakiban levo allamok segitesere... igazan szep gesztus egy uj tagtol, nem? :)
..
a devizahitel-atvaltas nem olyan rossz, mint hangzik, talan van olyan bank, ami lejarati modositassal is megcsinalna... akkor megerne...
a Forint arfolyama iszonyuan bizonytalan, ahogy a mogotte allo gazdasag is...
feltunt valakinek, hogy Orban egyre jobban hasonlit Kadar Janosra? (kulsoleg is) :D
 

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
Tovább drágul az olaj, újabb csúcson az aranyár........

Szerdán este már 117 dollár fölött volt az Európában irányadó északi-tengeri Brent olajfajta ára a líbiai harcok miatt. Attól lehet tartani, hogy a harci cselekményekben megsérülhetnek az OPEC-tag Líbia fontosabb olajipari létesítményei, és ez tovább hajthatja felfelé az árat, akár 130 dollárig is.

Szerda délután erőteljes robbanás rázta meg a Földközi-tenger partján fekvő, kulcsfontosságú olajkikötővel rendelkező - korábban a lázadók kezére jutott - Marsza el-Brega városát. Itt a Moammer Kadhafi vezetőhöz hűséges kormányerők ellentámadást folytatnak a kormányellenes lázadók ellen.


Ez az első komoly jele annak, hogy a kormányerők megpróbálják visszaszerezni az ellenőrzést az ellenzék kezére jutott területek - az országnak szinte a teljes keleti fele - felett.
A líbiai forrongás miatt az eddigi csúcs a 120 dolláros ár volt. Ezt megelőzően 2008. június közepén döntött rekordot az kőolaj ára, több, mint 140 dollár volt hordónként. Akkor a 95-ös benzin literje Magyarországon 317 forint volt, egy dollár 157 forintot ért.


Az olajhoz hasonlóan jelentősen drágult az arany is, a szokásos okok miatt: a közel-keleti és az afrikai helyzet eszkalálódás miatt a befektetők a biztonságosnak tartott aranyat veszik részvények helyett. Az arany ára unciánként (31,1 gramm) minden idők rekordját megdöntötte: 1.438,10 dollár volt szerdán későn azonnali szállításra Londonban, de napközben a jegyzés 1.440 dollár fölött is járt.


Demi Moore férje a Men's Fitness magazinnak adott interjúban vallotta be, hogy ő már lelkileg és fizikailag is a „világvégére" készül, és rendkívül aktív edzéseit, illetve önvédelmi kiképzéseit is főként ez motiválja.
A sztár a sötét jövőt persze nem is a föld pusztulásában, inkább mondjuk egy hosszú, globális áramszünetben látja, aminek következtében pánik és teljes káosz törne ki az emberek között: „Ha lekapcsolod az áramot és a műholdakat, az emberek megőrülnek. Nem lenne térképük sem, mert mindenki iPhone-t vagy GPS-t használ, szóval ha nincs áram, nincs térkép se."

http://www.youtube.com/watch?v=11iCmzGnOI8&feature=related

Van benne valami!
 

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
Az égben az élelmiszerek árai

Újabb csúcsra emelkedett világszerte az élelmiszerek ára februárban az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO) szerint.

A FAO elemzőinek véleménye szerint ezzel még messze nincs vége az áremelkedésnek, amit nemcsak a kereslet-kínálat egyensúlyának a megbomlása idézett elő, hanem az észak-afrikai és közel-keleti konfliktus éleződése miatt bekövetkezett robbanásszerű olajár-emelkedés, valamint a spekuláció is. Ráadásul egyre több országban növelik a tartalékokat, hogy elejét vegyék a további drágulásnak, ami jelentős mértékben hozzájárult az egyiptomi és a tunéziai zavargások kirobbanásához.

A nemzetközi élelmezési szervezet szakértői szerint különösen a gabonaféléknél várható további drágulás, amit a most közzétett index is jelez: miközben az összetett index 2,2 százalékkal nőtt, a gabonafélék - többek között a búza, a kukorica, a rizs - esetében a havi emelkedés 3,7 százalékot tett ki. Márciusban az irányadónak számító amerikai búza ára 60 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Eközben a kereslet nő, amivel a termelés nem tud lépést tartani, ezért apadóban vannak a raktárkészletek is.
 

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
Újabb pénzügyi válság közeleg?

Bankreformok nélkül újabb pénzügyi válság fenyegeti Nagy-Britanniát – mondta szombaton megjelent nyilatkozatában a brit jegybank vezetője.


 

szakidani

Állandó Tag
Állandó Tag
Világmegváltó találmány!

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Ehhez ki-mit szól?


http://www.youtube.com/watch?v=lsajUQUlzzE
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
nem ertek a kemiahoz. ha igy mukodik, es ez tenyleg uj, lehet egy amerikai milliardos majd megveszi... es szepen eltemeti az egeszet... ahogy tettek az Aero-val... es meg jo par europai feltalalassal...
remelem, ha alkalma nyilik a feltalalonak, es valaszthat, inkabb a japanoknak adja el...
 

leffler

Állandó Tag
Állandó Tag
Gigi, ha a végét figyelted volna kapott Amerikából 480 milla ajánlatot, de ő nem fogadta el! Szeretné Magyarországon kamatoztatni! Amúgy csoda, hogy még él! Véletlen baleset érheti ilyen hozzá állással, a találmány meg az olajérdekeltségek páncélszekrényében landol!

Üdv.: Zsolt
 

Jadge §

Kitiltott (BANned)
Gigi, ha a végét figyelted volna kapott Amerikából 480 milla ajánlatot, de ő nem fogadta el! Szeretné Magyarországon kamatoztatni! Amúgy csoda, hogy még él! Véletlen baleset érheti ilyen hozzá állással, a találmány meg az olajérdekeltségek páncélszekrényében landol!

Üdv.: Zsolt
milyen feltetellel is ?? HA ELVEGEZTE A TESZTELESEKET !! /o maga mondja/
ergo HA VALOBAN mukodik a dolog mindenfele tesztproba utan ... !!!!
HA ez akkora jelentoseggel birna akkor a 480 millio egy jelentektelen szinte rohelyes osszeg !!!
azert elgondolkodtato ,hogy egy "ilyen " HUUUU de super talalmany MEG 25 ev multan IS ott tart ahol ...
HA egy szabadalmat ket orszag IS FELRETOLTA az azeeeee CSAK beszedes ... >>> nekem egeszen biztos ...
az alabbiakat a feltalalo maga irja
Végül 1985-ben beadtam a találmány leírását a Német Szabadalmi Hivatalba. Ott ugyanaz történt, ami Magyarországon is később, hogy mosolyogva próbálták meg az egészet félretolni, sőt még a Franhofer Institut is olyan levelet írt, hogy amit én kitaláltam, az csak egy perpetuum mobile.
a bacsika fizika tetele NEM UJDONSAG ezt minden
mernok es fizikaval ,kemiaval foglakozo ISMERI !
... a gyakorlati alkalmazasa az AMI majd jelent/hetne/ NAGYOT!
O ezert meg nem fog elveszni nem bir akkora jelentoseggel ...!!!
a nyolcvanas evek elejen VALOBAN elveszett egy
bekesi automernok DE O a gyarkorlati alkalmazast IS megoldotta ... !!!
a sommas meglatasom szerint Nemetorszagban korberohogtek oszt hazajott szerencset probalni !
 
Oldal tetejére