A magyar egészségügy? Rá se ránts, csúcson lesz!

Az emberek manapság tovább élnek, - ez valamelyest az egészségügy dicsősége is. Meg baja. Persze, nem biztos, hogy a Hungarian "élet" annak is életet jelent, aki igényesebb, - de ne kukacoskodjunk a béka köldöke alatt, mert végül a béka bekapja a kukacot!

Az Állam sok mindent derekasan megtesz azért, hogy Hádészt segítse, de vannak elvetemültek, akik még haláluk előtt is gyógyszereket, orvosi kezelést szeretnének. Ez nagyon hazafiatlan, mert gazdaságtalan. Meg kell érteni, hogy "A legfőbb érték az ember!" átkos elvének befellegzett, most demokrácia van, amiben a Piac a legfőbb érték. Piaci szempontból nézve Hungaryban túl sok az orvos, meg más fizetett egészségügyi dolgozó. Meg túl sok a beteg. Ez kész ráfizetés!

Én azonban azt mondom: nem kell félni! A magyar egészségügy újra a csúcson lesz!

Milyen csúcson?

Hát lehet, hogy meglehetősen kopár csúcson, ahol fűszál sem lengedez, de a csúcs, - az akkor is csúcs! A falnak is füle van, kis dombnak is csúcsa van. No és a Himalája csúcsán sincs szent olajfaliget!

A betegcsökkentő irány egyébként most is jó. Tükrözés nélkül is tükrözi a felismerést: a betegségek gyakoriságát nehéz csökkenteni, a betegek létszámát sokkal könnyebb, mert utóbbi törekvést a betegségek is segíthetik. Csak a Hatalomnak gyorsabban, bátrabban kellene előre haladnia ebben az irányban. Gátat kellene vetnie a felesleges továbbéléseknek! Minek él az, akinek nincs miből?!

Fel a fejjel, le a költségvetési kiadásokkal, csak tempósabb ütemben! Legyen az elkezdődött Nagy Egészségügyi Átalakításoknak új, konzervatívabban radikális jelszava: FILLÉRES EGÉSZSÉGÜGYET, - VÉGTELENÜL EGYSZERŰT AZ ARANYAT ÉRŐ NAGYSZERŰBEN!

Miként lehetne ezt hamarabb elérni?

Először is: bízni kell a Természetben!

Nem az emberi természetben, hanem a Természetben! Közismert: aki betegként hever otthon az ágyon, mindenkitől elhagyatottan, az sem mindig hal meg ideje előtt. A Természet olykor meggyógyítja, ingyen. Persze, azért az ilyen ingyen gyógyulóktól is méltányos befizetést kellene követelni, bár - esetleg - csökkentett áfával. A Gyógyító Természet hány orvost, és más egészségügyi szakdolgozót tehet feleslegessé! Jobban ki kellene ezt használni!

No és a betegek számát más módszerekkel is csökkenteni lehetne, költséges orvosi gyógyításuk nélkül is. Például hazafias neveléssel, így egészségre buzdító költeményekkel:

Aki magyar, nem lesz beteg!
Egészséggel jobbra mehet!
Talpra magyar, fakadj dalra!
Vagy kérsz párat a talpadra?
Egy kór van, jegyezd meg, máris:
az, mit küld rút liberális!

Hát ez egy kicsit petőfies, de Petőfiben is méltánylandó, hogy a kozák dárdától inkább magára vállalt egy lyukat, minthogy lyukat üssön sebével a költségvetésen.

Van még más mód is az orvosok, és más egészségügyi szakdolgozók megtakarítására? A létszámcsökkentésre?

Igen! Van! Nem annyira hatásos ugyan, mint a létcsökkentés a létminimummal, de ilyen lehet például egy fineszesen civil mozgalom, amelyik magas fokon izzó párthűséggel vállalja politikamentességének látszatát, és hirdeti:
- "BETEG! ÁPOLD BETEGTÁRSAD!"

Keresni kell önkénteseket, akik készek fizetés helyett szinte bagóért (vagy teljesen ingyen) dolgozni. A nyavalyatörőst elláthatja szomszédja is, akinek nincs más nyavalyája, csak annyi: szívbeteg, és hathónapos próbaidejével lébecol a műtéti várólistán. Próba, - szerencse! Ha mégsem szerencse (neki), az Államnak akkor is szerencse, mert a szívműtétre váró végleg levehető a várólistáról. Legfeljebb azzal a nyavalyás nyavalyatörőssel senki sem törődik egy darabig..

Pedzitek, Olvasóim? Még nem?! Hát hol éltek? Nem Hungaryban?!

A kórházak átalakítása Hungaryban már régóta elkezdődött. Ez helyes! Sínen van a dolog, de többet kell a sínekre tenni! Az alakoskodóan átalakított kórházakat tovább kell alakítani! Minden kórházban elég - az "egy tábor, egy zászló" elvének megfelelően - egy főkárbiztos, csekély hatmilliós fizetéssel, egy orvos, mint hithű főkórságbiztos főorvos, havi négymillió forintos jövedelmével (utóbbinak orvosi diploma sem feltétlenül szükséges, elég, ha a Mutyi Főiroda ad neki egy mindenre érvényes oklevelet, - azzal még, ha tarsolyából jól forgatja, idővel Elnök is lehet ég magasan), továbbá kell még egy, éhbérért közmunkában dolgoztatott, takarítónő. Hű, ettől micsoda megtakarítás várható! Bemegy a beteg kórházba a beteg egy szál gatyában, kijön egy szál gatya nélkül.. Ha kijön.. Ha nem jön ki soha többé, hát a költségvetésnek az még inkább szüret!

A statisztika? Azzal nem kell törődni! Át kell alakítani az európai uniós statisztikai fogalmakat, magyarosítani! Aki meghalt, azt a "túlvilágon élő" kategóriába kell áttenni. A "beteg" fogalma is erősen relatív, hiszen százszázalékosan egészséges ember a fehér hollónál is százszor ritkább. Be kell vezetni helyette a "mérsékelten egészséges" fogalmat, és az, akinek, - egyéb, nem egészségügyi bajai mellett - csak három jelentősebb kórisméje van, azt ide kell átsorolni.

További nagy lehetőségek a költségek csökkentésére (és egyúttal a nem egészségügyi téren történő hihetetlen pazarlás biztosítására) a "mérsékelt betegellátás".

Mit érthető utóbbi alatt?

Annak továbbépítése, ami már jó néhány év óta elkezdődött e testet és lelket gyógyítgató demokráciában. Például a pszichoterápia egyetlen bíztató szóból is állhat a beteg felé, hasműtétnél a kezdő metszést a sebész helyett maga a beteg is elvégezheti, és a végén összevarrhatja a saját bőrét, a kutyaharapást pedig - a szólásnak megfelelően - szőrével is lehet gyógyítani, az sokkal olcsóbb (ha a harapós kutya nincs meg, akkor a beteg saját szőrével, mert minden mondás módosítható).

Persze, persze, tudom, a Hatalom, Hatalmas Eszű Egészségpolitikusai tanácsára, már irányt vett ilyesmikre. Ám azt mondom: BÁTORSÁG, BÁTORSÁG, BÁTORSÁG! Hungary, Hungarian mindent kibír, - még ha belepusztul is. Bele is pusztul, persze, de ehhez is hozzászokott, nem is kell leszoktatni róla. Imádja az ilyen mondásokat: "Több is veszett Mohácsnál!"

Utóbbi mondás kicsit sántít ugyan, mert a huszadik században két alkalommal is sokkal több veszett, mint Mohácsnál, de ahhoz, hogy ezt Hungary felfogja, ész is kellene. Az ész pedig, közismerten, bajjal jár. Igaz, az ész hiánya sokkal több bajjal, meg több Moháccsal, - de ezt már nem ismerik Hungaryban.

Ady verse is ezt a tökös Hungaryt dicséri Nekünk Mohács kell c. versében. Annak is érdemes elolvasnia, aki utálja a szépirodalmat, és csak a csúnyát kedveli (interneten: http://magyarirodalom.elte.hu/sulinet/igyjo/setup/portrek/ady/mohacs.htm.

Úgy látom: Isten szót fogadott, és ma is szót fogad a Költőnek.

Kicsit eltűnődtem: mi lenne az a Mohács, amelyik e népnek igazán szolgálna?

Én eltűnődtem rajta, - de, úgy vélem, Isten is eltűnődhetne!

Lelkes Miklós
Canadahun


beteg.jpg
 
Utoljára módosítva:
Van rossz tapasztalatom is, de van jó is ami az egészségüggyel kapcsolatos.
Pár hónapja a gyógyszerektől kezdve a véna kanülig mindent nekem kellett magammal vinnem. Ugyanakkor a napokban megcsúsztam és eltört a lábam. Éjszakai ügyelet, ahol rendkívül gyorsan megvizsgáltak, elláttak, és kb. 40 perc telt el az érkezésemtől amikor már az osztályon voltam egy ágyban.
Olyan érzésem volt a második ellátás után, mintha valami változna végre, és ez a változás jó irányban történik.
 
Én egyáltalán nem úgy látom, hogy az emberek manapság tovább élnek. Régen, aki túlélte a csecsemőkort, a gyerekbetegségeket, nem halt meg szülésben, vagy nem vitték el háborúba, vagy nem jött egy járvány, simán megérte a 90 fölötti kort. Nagymamám majdnem 100 évig élt, és a dédszüleim is 90 fölöttig éltek

Napjainkban a rák és a szívbetegségek már 50 és 70 között elviszik az embereket, főleg a férfiakat. De már a 80 fölötti ember is ritka.
Ez a téveszme, hogy ma az emberek tovább élnek abból jön, hogy átlagéletkort számítanak, és mivel az emberek fele régen meghalt gyerekkorában a nők meg szülésben, az átlagéletkor alacsonyabbra jön ki.

Pedig aki megmaradt, az 100 évig élt. Ezt amúgy anno nagyapám is alátámasztotta. Kevés gyerek érte meg a felnőtt kort, de az sokáig élt. Jóval tovább, mint ma. Az mai vezető halálokokat, az infarktust meg a rákot hírből se ismerték. Ezek ma több áldozatot szednek, mint hajdan a TBC vagy a spanyolnátha. Azokat visszaszorítottuk, de a rákkal nem bírunk.
A magyar egészségügy ettől függetlenül borzasztó, mindig is az volt, de most rosszabb, mint Kádár alatt volt.
 
Szervusztok ,
igen lehet ,hogy nagyon rossz manapság ezt nem akarom megcáfolni hiszen én csak az átkosban voltam rászorulva és akkor a "hála" pénzen kivül máson nem voltam megrökönyödve . Gondoljátok vagy a cokk irója , hogy a Privazáció majd mindent megold ? Ha majd a beteg csak egy költségvetési tényezö lesz , ha majd annyira lecsökkentik a növérkék fizetését , hogy Bankokból meg máshonnét kell hozzni ápolokat ? Miért irom ezt ? Mert itt Németországban már kérem szépen ez van ! Nem mintha nem lenne elég Német növérke vagy férfi ápoló személyzet , de éh bérél csak a Thajföldiek dolgoznak eddig ugy odaadoan ! Az öregek otthonában az éjjeli müszakban 1 ird és mond egy ápoló van 60-80 személyre ! Itt már nem a beteg gyógyitása a lényeg hanem a profit !!! Az orvosoknak alig van pár perce a vizsgálatra nem hogy mint valamikor megkérdezzen hogy van a család ? Néha a mentöautoknak órákig kell ide oda utaztattni a beteget ha ugy esik mert nem tudják a kórházak fogadni mert nincsen személyzet ! Na már ennyire vagyunk , szóval ez sajnos nem csak Magyar szokás vagy eset , de az igaz hogy a kórtermek még az "árviz" elöttiek és ez nem a személyzet hibája . Kalapot elöttük !!
 
Szervusztok ,
igen lehet ,hogy nagyon rossz manapság ezt nem akarom megcáfolni hiszen én csak az átkosban voltam rászorulva és akkor a "hála" pénzen kivül máson nem voltam megrökönyödve . Gondoljátok vagy a cokk irója , hogy a Privazáció majd mindent megold ? Ha majd a beteg csak egy költségvetési tényezö lesz , ha majd annyira lecsökkentik a növérkék fizetését , hogy Bankokból meg máshonnét kell hozzni ápolokat ? Miért irom ezt ? Mert itt Németországban már kérem szépen ez van ! Nem mintha nem lenne elég Német növérke vagy férfi ápoló személyzet , de éh bérél csak a Thajföldiek dolgoznak eddig ugy odaadoan ! Az öregek otthonában az éjjeli müszakban 1 ird és mond egy ápoló van 60-80 személyre ! Itt már nem a beteg gyógyitása a lényeg hanem a profit !!! Az orvosoknak alig van pár perce a vizsgálatra nem hogy mint valamikor megkérdezzen hogy van a család ? Néha a mentöautoknak órákig kell ide oda utaztattni a beteget ha ugy esik mert nem tudják a kórházak fogadni mert nincsen személyzet ! Na már ennyire vagyunk , szóval ez sajnos nem csak Magyar szokás vagy eset , de az igaz hogy a kórtermek még az "árviz" elöttiek és ez nem a személyzet hibája . Kalapot elöttük !!

Véleményem szerint a magyar egészségügyi privatizáció elkaszálása ez egyik legnagyobb hiba volt. Ugyanis jelenleg nem csak az a probléma, hogy kevés pénzt öntenek az egészségügybe, hanem az is, hogy ezekkel a kórházak önállóan és sokszor eléggé megkérdőjelezhető módon gazdálkodhatnak. A gyógyszeripari és orvosi eszközgyártó lobbi lába erősen bent van ott is.

Ráadásul a piac megszülte a kerülő megoldásokat. Ugyanazon laborokban, ahol munkaidőben heteket kell várnod egy szövettanra például munkaidőn kívül ugyanazok az orvosok dolgoznak tovább azért, hogy a pluszban fizető látogatóknak ez meglegyen 24 óra alatt. De ez igaz több más szolgáltatásra is, és ez teljesen szabályos.
Ugyanabban a kórházban, ahol undok betegfelvételis fogad a több hónappal ezelőtt kapott időpontodra egy másik ablaknál kedves és mosolygós hölgy fogadja az azonnali vizsgálatra a fizetős betegeket. Ugyanabban a kórházban ahol zsúfolt szobákban lehetsz undok nővérek kezelésében egy másik szárnyban jól felszerelt szobákban kedves nővérek várják a fizető vendégeket, legfeljebb kétágyas szobákban.
Mindezt pedig megkapod egy kiegészítő biztosítással is az életbiztosításhoz, mert a biztosító tudja, hogy neki az a jó, ha tovább élsz, tehát finanszírozza neked az azonnali vizsgálatokat. Ugyanis a biztosító is pontosan tudja, hogy a legnagyobb baj Magyarországon, hogy a megfelelő kezelést még csak-csak megkapnád időben, ha egyáltalán időben eljutnál oda, ugyanis diagnózisok birtokában az életet veszélyeztető helyzetekben műtéteket még most is nagyon hamar elvégzik. Ha meg nem életet veszélyeztető, akkor megint csak ott van a lehetőség, hogy vársz egy évet, vagy zsebbe nyúlsz, és gyorsan megvan. Több olyan intézmény működik már itt is, ami bármilyen probléma esetén gyorsan reagál.

Ráadásul a jövedelmek fehéredése is kicsit gyorsabban menne, ha a dolgozó érdekelt lenne abban, hogy tisztességesen fizessék utána a járulékokat. Az meg nem érv, hogy akkor igazságtalanságot éreznének az emberek, hogy aki többet fizet az többet kap. Ahogy látod ez már így is megvalósult. De nagyon nem mindegy, hogy az ide beöntött 1200-1300 milliárd forint miként folyik el.
 
Én egyáltalán nem úgy látom, hogy az emberek manapság tovább élnek. Régen, aki túlélte a csecsemőkort, a gyerekbetegségeket, nem halt meg szülésben, vagy nem vitték el háborúba, vagy nem jött egy járvány, simán megérte a 90 fölötti kort. Nagymamám majdnem 100 évig élt, és a dédszüleim is 90 fölöttig éltek

Napjainkban a rák és a szívbetegségek már 50 és 70 között elviszik az embereket, főleg a férfiakat. De már a 80 fölötti ember is ritka.
Ez a téveszme, hogy ma az emberek tovább élnek abból jön, hogy átlagéletkort számítanak, és mivel az emberek fele régen meghalt gyerekkorában a nők meg szülésben, az átlagéletkor alacsonyabbra jön ki.

Pedig aki megmaradt, az 100 évig élt. Ezt amúgy anno nagyapám is alátámasztotta. Kevés gyerek érte meg a felnőtt kort, de az sokáig élt. Jóval tovább, mint ma. Az mai vezető halálokokat, az infarktust meg a rákot hírből se ismerték. Ezek ma több áldozatot szednek, mint hajdan a TBC vagy a spanyolnátha. Azokat visszaszorítottuk, de a rákkal nem bírunk.
A magyar egészségügy ettől függetlenül borzasztó, mindig is az volt, de most rosszabb, mint Kádár alatt volt.
Megkérdeztem egy egészségügyist a minap, miért van annyi allergiás ember és gyerek?
Hát azért, mert sok szemét, amit megeszünk, és a tönkretett környezet miatt. De azt ugye tudod, hogy a tanyasi gyerekek között ismeretlen a szénanátha?
 
A riporter elmegy a megye legidősebb meberéhez. Leül vele beszélgetni.
- Mondja Pista bátyám, hogy sikerült magának megélni 120 évet?
- Hát tudja uram, én sohasem ittam, nem dohányoztam, mindig csak annyit ettem, amennyire szükségem volt, szerettem egyszem feleségem, akit sohasem csaltam meg és minden nap imádkoztam az én Istenemhez.
Mialatt beszélgetnek, a szomszéd szobában kitört egy ramazuri, ordítozás, csak úgy röpködtek a csúnya kifejezések. A riporter egy pillanatra megrettent, de aztán hősiesen megkérdezte:
- Modja Pista bátyám, mi történt a másik szobában?
- Hát tudja fiam, az apám mindig veszekszik a k..jával, ha az eldugja előle a piáját, meg kapadohányát, hogy ne büdösítsen már annyit.
 
A riporter elmegy a megye legidősebb meberéhez. Leül vele beszélgetni.
- Mondja Pista bátyám, hogy sikerült magának megélni 120 évet?
- Hát tudja uram, én sohasem ittam, nem dohányoztam, mindig csak annyit ettem, amennyire szükségem volt, szerettem egyszem feleségem, akit sohasem csaltam meg és minden nap imádkoztam az én Istenemhez.
Mialatt beszélgetnek, a szomszéd szobában kitört egy ramazuri, ordítozás, csak úgy röpködtek a csúnya kifejezések. A riporter egy pillanatra megrettent, de aztán hősiesen megkérdezte:
- Modja Pista bátyám, mi történt a másik szobában?
- Hát tudja fiam, az apám mindig veszekszik a k..jával, ha az eldugja előle a piáját, meg kapadohányát, hogy ne büdösítsen már annyit.

:rohog:

Van igazság a viccben, mert a régiek annyival egészségesebb környezetben éltek, és egészségesebb ételeket ettek, mint mi, hogy még úgy is megéltek közel száz évet, hogy egész életükben pipáztak, és tolták befelé a házi pálinkát :)
A másik meg, hogy benyomtak egy fél oldal abált szalonnát, hagymát, félkiló fehér házikenyeret, de aztán nem üldögéltek, hanem kapáltak, kaszáltak is egész nap. Nem is volt köztük pocakos férfi.
Most mennyi fitnesz meg táplálkozási program van, meg egészséges életmód, no zsír, teljes kiőrlés meg minden, mégis elviszi az embereket a rák az ötvenes-hatvanas éveikben. :(
Egy frászt élnek tovább, mint régen! Alig többet, mint a felét.
 
Véleményem szerint a magyar egészségügyi privatizáció elkaszálása ez egyik legnagyobb hiba volt. Ugyanis jelenleg nem csak az a probléma, hogy kevés pénzt öntenek az egészségügybe, hanem az is, hogy ezekkel a kórházak önállóan és sokszor eléggé megkérdőjelezhető módon gazdálkodhatnak. A gyógyszeripari és orvosi eszközgyártó lobbi lába erősen bent van ott is.

Ráadásul a piac megszülte a kerülő megoldásokat. Ugyanazon laborokban, ahol munkaidőben heteket kell várnod egy szövettanra például munkaidőn kívül ugyanazok az orvosok dolgoznak tovább azért, hogy a pluszban fizető látogatóknak ez meglegyen 24 óra alatt. De ez igaz több más szolgáltatásra is, és ez teljesen szabályos.
Ugyanabban a kórházban, ahol undok betegfelvételis fogad a több hónappal ezelőtt kapott időpontodra egy másik ablaknál kedves és mosolygós hölgy fogadja az azonnali vizsgálatra a fizetős betegeket. Ugyanabban a kórházban ahol zsúfolt szobákban lehetsz undok nővérek kezelésében egy másik szárnyban jól felszerelt szobákban kedves nővérek várják a fizető vendégeket, legfeljebb kétágyas szobákban.
Mindezt pedig megkapod egy kiegészítő biztosítással is az életbiztosításhoz, mert a biztosító tudja, hogy neki az a jó, ha tovább élsz, tehát finanszírozza neked az azonnali vizsgálatokat. Ugyanis a biztosító is pontosan tudja, hogy a legnagyobb baj Magyarországon, hogy a megfelelő kezelést még csak-csak megkapnád időben, ha egyáltalán időben eljutnál oda, ugyanis diagnózisok birtokában az életet veszélyeztető helyzetekben műtéteket még most is nagyon hamar elvégzik. Ha meg nem életet veszélyeztető, akkor megint csak ott van a lehetőség, hogy vársz egy évet, vagy zsebbe nyúlsz, és gyorsan megvan. Több olyan intézmény működik már itt is, ami bármilyen probléma esetén gyorsan reagál.

Ráadásul a jövedelmek fehéredése is kicsit gyorsabban menne, ha a dolgozó érdekelt lenne abban, hogy tisztességesen fizessék utána a járulékokat. Az meg nem érv, hogy akkor igazságtalanságot éreznének az emberek, hogy aki többet fizet az többet kap. Ahogy látod ez már így is megvalósult. De nagyon nem mindegy, hogy az ide beöntött 1200-1300 milliárd forint miként folyik el.

Azt tudod, ugye, hogy ez csak szép elmélet, de a gyakorlatban a privatizált egészségügy teljesen másképp működik. Mint ahogy erről írt Kágyula is.

Az emberek túlnyomó többsége nem tudna megfizetni egy olyan biztosítást, ami az általad vázolt sokkal jobb minőségű és gyorsabb ellátást biztosítja a számára. A mosolygó asszisztens, az azonnali labor, és a szuper kórházi szoba nálunk is elérhető, csak éppen a jól keresők és a gazdagok kiváltsága. Nekik tényleg nem kell várni időpontra hetekig. Megsúgom miért nem: mert kevesen tudják igénybe venni ezt a fajta egészségügyet.
És ez így van a világon mindenhol, ahol az egészségügy privát kézben van.

Arról pedig ne ábrándozzunk, hogy a dolgozók majd verik az asztalt a munkahelyeken, hogy a munkáltató tisztességes biztosítást fizessen utánuk. Szerinted nem szívesen vernék most is? Azért nem verik, mert másnap az utcán találják magukat. Azért se mernek szólni, ha nem jelentik be őket, nemhogy még a drágább biztosítást kérjék számon. Hol van már az a világ, amikor a melós bármiért is hőböröghetett!
 
Szervusztok ,
csak annyit szeretnék még a fent emlitettekhez hozzáfüzni , hogy amig nálunk minden halandó kivételt képeznek az állami alkalmazottak és a politikai elit köteles egy "állami" beteg és nyugdij biztositóba fizetni ca az 5 ezer € havi jövedelméig ! Efölött már magán biztositó járja ! Az elitnek meg ugye az állam bácsi fizeti a különleges biztositását mely jóvala magán biztositó fölött áll ugyszintén a nyögdija is ! Igen ám ,de amig mint mondjuk vállalkozóként ifjan amikor alig van szükséged reája ca. 15%át fizeted a jövedelmednek , de aztán ha már megöregedtél akkor majd 60%-ra megy fel ez az összeg . Ugyhogy én ismerek itt elég sok "nyugdijas" volt vállalkozot aki nincsenek már bebiztositva mert a nyugdijukból erre nem futtja már . Mivel ha magán betegpénztárba fizettél akkor nem tudsz visszakerülni az államiban ! Aztán sajnos itt ezzekböl elég sokan vannak ám . A gyógyszer lobbiról meg neis beszéljünk ! Némely kórházban már fontos gyógyszerk sincsenek mert nem szállit a gyártó , azt mondja nincsne és kész ! Füttyülnek arra , hogy állitolag köteles lenne bizonyos életfontos gyógyszereket elöállitani és a kórházaknak leszállitani . Na már ennyire vagyunk itt is .
 
A privát egészségügyből ugyanúgy talicskával hordják ki a pénzt, mint az államiból.
Az pedig engem felháborít, hogy az egyik embernek, vagy a gyerekének, nagyobb esélye legyen a gyógyulásra és az életben maradásra, mint a másiknak, csak azért, mert ez utóbbi nem tudja megfizetni.
Javaslom, nézze meg mindenki a John Q - Végszükség c. filmet. Ahol az apa biztosítása nem fedezi a gyereke szívműtétjét, ezért túszul ejti a kórház személyzetét és az orvost, mert képtelen tehetetlenül végignézni, ahogy a kisfia meghal.
Vagy a Lesz ez még így se-t, ahol azért szenved és fulladozik a kisgyerek az asztmától, mert az anya biztosítása nem fedezi az ellátását.
Ennyi nekem elég is a privatizált nyugati egészségügyről.
Ahhoz a megoldás az, amit John Q mond a kisfiának a filmben, mielőtt főbe lövi magát, hogy a szívét átültessék a fiába: "...és keress sok pénzt!"
 
Azt tudod, ugye, hogy ez csak szép elmélet, de a gyakorlatban a privatizált egészségügy teljesen másképp működik. Mint ahogy erről írt Kágyula is.

Az emberek túlnyomó többsége nem tudna megfizetni egy olyan biztosítást, ami az általad vázolt sokkal jobb minőségű és gyorsabb ellátást biztosítja a számára. A mosolygó asszisztens, az azonnali labor, és a szuper kórházi szoba nálunk is elérhető, csak éppen a jól keresők és a gazdagok kiváltsága. Nekik tényleg nem kell várni időpontra hetekig. Megsúgom miért nem: mert kevesen tudják igénybe venni ezt a fajta egészségügyet.
És ez így van a világon mindenhol, ahol az egészségügy privát kézben van.

Arról pedig ne ábrándozzunk, hogy a dolgozók majd verik az asztalt a munkahelyeken, hogy a munkáltató tisztességes biztosítást fizessen utánuk. Szerinted nem szívesen vernék most is? Azért nem verik, mert másnap az utcán találják magukat. Azért se mernek szólni, ha nem jelentik be őket, nemhogy még a drágább biztosítást kérjék számon. Hol van már az a világ, amikor a melós bármiért is hőböröghetett!

Valahogyan nem így működik nálunk. Hogy pontosan mi van mögötte, azt nem tudom felmérni, csak a felszínt.
Az utóbbi években nagyon sokszor ellenőriznek mindenféle csodálatos és kevésbé csodálatos műszeres vizsgálatokkal. A társadalombiztosítás által működtetett kórházi osztályról beutalót és időpontot kapok magán működtetésű intézményekbe, ahol mosolygó asszisztensek vesznek kézbe és szuper ellátásban van részem a TB terhére. Ez az eljárás nem az én kiváltságom, akinek az adott vizsgálatra van szüksége, oda irányítják.

Más. Kisebb műtétre volt szükségem. Van egy orvos, akiben feltétlenül megbíztam, hozzá akartam kerülni. A honlapját megtekintve elájultam, a műtét ára 200 000 forint felett van.
Szerencsémre nem adtam fel , mert megtudtam, hogy nekem a magán rendelőben a vizsgálat árát kell kifizetni, a műtétet (mosolygó asszisztensekkel és egyéb kényeztetésekkel) a TB fizeti.

Ezekből a tapasztalataimból arra gondolok, hogy a magán rendelők és kórházak szolgáltatásai nem drágábbak, mint a TB szolgáltatásai, hiszen a TB szó nélkül kifizeti. Valamilyen általam be nem látott oknál fogva a magán rendelőben embernek is bírnak nézni és törekszenek arra, hogy minden tekintetben jól érezzem magam. A TB által fenntartott intézményekben ugyanazért a pénzért ez nincs így.
 
:rohog:

Van igazság a viccben, mert a régiek annyival egészségesebb környezetben éltek, és egészségesebb ételeket ettek, mint mi, hogy még úgy is megéltek közel száz évet, hogy egész életükben pipáztak, és tolták befelé a házi pálinkát :)
A másik meg, hogy benyomtak egy fél oldal abált szalonnát, hagymát, félkiló fehér házikenyeret, de aztán nem üldögéltek, hanem kapáltak, kaszáltak is egész nap. Nem is volt köztük pocakos férfi.
Most mennyi fitnesz meg táplálkozási program van, meg egészséges életmód, no zsír, teljes kiőrlés meg minden, mégis elviszi az embereket a rák az ötvenes-hatvanas éveikben. :(
Egy frászt élnek tovább, mint régen! Alig többet, mint a felét.
Igazán elgondolkodtató az egészség megóvásunkról írottaid
Valóban mégsem élnek olyan elképzelt arányban tovább mint ahogyan az bekerül a közhiedelembe
Persze sok betegség megszűnt majdnem teljesen, de van helyette más.
Hogy magánkórházban ezt hatásosabban gyógyítanák ezt nem tudom elhinni
A hozzáállás más
De miért?
Hisz ugyanaz az orvos és nővér dolgozik gyakran itt is ott is
Egyszerre csak undorító modorúvá és hanyaggá válna ha át megy innen oda a másik napon?
Nem így működött ez az 1950-s években.
Az egyedüli állami kórházban is fegyelem és maximális emberi hozzáállása volt
Miért?
 
Utoljára módosítva:
Én is ezt tapasztaltam a 70-es években! Rendes ellátás volt. Nem voltak várólisták. Nem kellett az orvoshoz sehol bejelentkezni.
És szuper fogorvosom volt például.
Most nincs fogorvosom. Vagy fizethetek 10 ezret azért, hogy valamelyik egyáltalán belenézzen a számba.
 
Tisztelt Hozzászólók!

Csak egyetlen dolgot szeretnék megemlíteni (miközben a fenti kis szatirikus írás hátterében sok minden van): az, hogy a születéskor várható átlagos életkor világszerte emelkedett, utóbbi az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adataiból is jól megállapítható, és ténykérdés. Ez a fogalom annyit jelent, hogy egy bizonyos időpontban született csecsemő (ha az egyes életkor-csoportokban a várható átlagos életkorok nem változnak a továbbiakban) várhatóan hány évet élhet meg. Ez az egyik legfontosabb egészségügyi mutató egy populációnál. Nyilván a jobb egészségügyi ellátás is szerepet játszik emelkedésében, különösen a fertőző betegségek elleni védőoltások, de egy sor más tényező is, így a népesség (populáció) táplálkozásának változása is. Ez a mutató (és más hasonló) akkor is nagy szerepet kap, ha Magyarország (vagy a világ) történetét vizsgáljuk pl. a huszadik század elejétől napjainkig.

A magyar iskolai közoktatás (de általában a világban is hasonló a helyzet) gyengeségét mutatja, hogy a legtöbb ember az alapvető fogalmakat sem ismeri, vagy nem érti meg. Vonatkozik ez ismeretek számos területére, például a társadalomra vonatkozó alapvető fogalmakra is.

Üdvözlettel: Lelkes Miklós
 
Szervusz Tornando ,
ezt én még a 70-es években is megértem otthon .
Mit éltél meg az 1970-es években?
A jó és maximális hozzáállást vagy az undorító lekezelést?
1970-ben már rengeteg hálapénz kikövetelés volt.Jobbára a szülészeknél
Már 1960 után szórványosan, de esett a kórházi orvosok hozzáállása
 
Szervusz Tornando,
szerencsémre a jó és maximális hozzá állást , mert se magam sem pediglen hozzátartózoim undoritó lekezelésben részünk nem volt ! A hálapénz kikövetelésére meg nem emlékszem , de az igaz , hogy a bátyám adott az unokahugaim születésénél mert ez szokás volt ! de követelni nem követeltek .
 
Utoljára módosítva:
kgyula írta:
Szerencsémre a jó és maximális hozzá állást , mert se magam sem pediglen hozzátartózoim undoritó lekezelésben részünk nem volt ! A hálapénz kikövetelésére meg nem emlékszem , de az igaz , hogy a bátyám adott az unokahugaim születésénél mert ez szokás volt ! de követelni nem követeltek .
Nos ez úgy működött és működik a gyakorlatban.
Azt írod szokás volt, ezzel kezdődött minden
A nem hivatalosan egymásra licitálás a betegek részéről
Abból fejlődött ki a titkolt"zsarolás"
Keveset néztek arra. aki nem volt hajlandó vagy nem tudott.
További változata: nem kap megfelelő teljes kezelést
Majd évek múlva, kialakult a nyílt zsarolás.
Ez lett mára
Az okai
A beteg hozzáállásával kezdődött,folytatódott a osztályos főorvos elszemtelenedésével.
Az állami szigor csökkenésével.
A magánpraxis és állami egy helyen működésével,összemosódott a határvonal
Állami eszközt használ az orvos. Magán zsebre dolgozik
Utána már felelősséget se vállal az orvos, gyakori szörnyű események kaptak lábra az TB osztályokon
Állítom ezt nem merte volna megcsinálni emberileg 1960 előtt
Eredménye már nem csak a főorvos gátlástalan,hanem az alatta lévő hierarchia is
 
Utoljára módosítva:

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Grobaix wrote on Xénaaharcoshercegnő's profile.
Ennyit tudok segíteni
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,129
Üzenet
4,801,959
Tagok
615,736
Legújabb tagunk
christophv32
Oldal tetejére