Auto verseny F1

T

TH6777

Vendég
Exkluzív: Pastor Maldonado és a rajongók


2012. 08. 16. 11.19
<right>

</right>

A Spanyol GP idei győzteséhez intézett rajongói kérdések és Maldonado válaszai.

117163_middle.jpg


Korábban mindenki fizetős pilótának titulálta, aki több millió fontot vitt magával a Williams istállóhoz, mára viszont egy futamgyőztes versenyzővé vált, akire nagy a kereslet. Míg a sajtó nagy része a nyílt sajtó eseményeken teszi fel a venezuelainak az előre megírt kérdéseket, addig az F1 Racingnek lehetősége nyílt négyszemközt beszélgetni a 27 éves pilótával. Hazájának majd 70 százaléka – 20 millió ember - látta élőben Maldonadót nyerni Spanyolországban, de valójában még a legelvakultabb rajongói sem gondolták volna, hogy ő hozza el a Williams számára az elmúlt nyolc esztendő első győzelmét. Mindent elárul, hogy a kvalifikációs edzés előtt az oddsok arra, hogy ő kerül pole pozícióba, 300 az 1-hez voltak a legtöbb fogadóirodánál.
Ideje meghallgatni tehát Pastor gondolatait, megtudni mit művelt a győzelmi trófeájával, részleteket a rémisztő tűzesetről a Williams garázsában, és miként élte meg, amikor Venezuela elnöke felhívta őt…

Immár egy F1-es futamgyőztes vagy. Milyen érzés?

Marcin Sygut, Lengyelország
Fantasztikus érzés. Mindig arról álmodtam, hogy futamot nyerek, az pedig külön öröm, hogy egy ilyen nagy történelemmel bíró csapatnál sikerült ezt elérnem, mint a Williams. Különleges győzelem volt, hiszen a csapat nyolc éve nem tudott nyerni, ezért az egész egyletért és persze a hazámért is harcoltam. Gyermekkori álmom vált valóra.



01.jpg



Igaz, hogy hazájában, Venezuelában nemzeti szünnapot tartottak, hogy megünnepeljék a győzelmét?

Sheila Barrett, Egyesült Királyság
Igen, igaz. Nagyon sokan nem mentek dolgozni hétfőn, főleg szülővárosomban, Maracay-ban. Kivételes város, például a Miss Universe több győztese is ott született, és Venezuela legjobb futball játékosai is onnan származnak. Maracay rengeteg kiváló baseball játékost is adott a világnak, szóval sport szempontjából kitűnik, az biztos. Mindenki szabadnapot kapott, és nagyszerű érzés volt velük ünnepelni. Megélték az álmot. Szerintem mostanra még jobban megszerettek, hiszen szereztem nekik egy szabadnapot.

Mennyire volt ijesztő a verseny utáni tűzeset Barcelonában? Láttuk, hogy a hátán mentette ki az unokaöccsét.

Stephan Asbury, Egyesült Királyság
Biztos lehet benne, hogy nagyon ijesztő volt. Én is éppen a garázsban tartózkodtam, mint sokan mások a csapatból. Mindenkit nagyon lehangolt, hiszen egy történelmi győzelmet követően történt a baleset, és még Frank 70. születésnapját is ünnepeltük. Elkeserítő volt, és egyben rémisztő.

Mihez kezdtél a győzelmi trófeáddal? Megengedték, hogy megtartsd?

Igbal Novaradhitya, Indonézia
Igen, megtarthattam. Otthon van, Olaszországban. Konkrétan: vele aludtam (nevet). A barátnőm először még féltékeny volt, de most már úgy kezeljük, mint a babánkat. Jó érzés, hogy velünk van otthon.



05.jpg


Meglepett a győzelem Spanyolországban, vagy te, és a csapat tisztában voltatok a versenyképességetekkel már a nagydíj előtt is?

Niall kierman, Írország
A hétvége előtt nem. Úgy gondoltam, hogy a legjobb ötbe beférhetek, de a harmadik szabadedzést követően nagyon jó érzéseim voltak az autóval kapcsolatban. Rengeteg potenciált éreztem benne. Miután megszereztem az első rajtkockát, tudtam: „Eljött az én időm!”

Milyen kapcsolatban áll Venezuela elnökével, Hugo Chávezzel?

Daniel Marris, Egyesült Királyság
Professzionális kapcsolatban. Mindig dicsért, amikor korábban bajnokságot nyertem és gratulált, amikor a legjobb teljesítményt nyújtottam. Ő is mindent megtesz Venezuela sportéletéért, és rengeteget hajt azért, hogy a csúcson lásson minket. Igazán közeli kapcsolatom nincs vele, de a Spanyol Nagydíjat követően felhívott, és mindenki elképzelheti, hogy az milyen különleges érzés lehetett. Hazád elnöke hív téged telefonon. Olyan volt, mintha az egész hazám átérezte volna a győzelmem ízét.

Szereted a mostani Pirelli abroncsokat, vagy jobban örülnél valami olyasminek, aminek használatát könnyebb megtanulni?

Simon Cooke, Egyesült Királyság
A Pirelli gumik nagy kihívást jelentenek, de a csapatok és a pilóták keményen dolgoznak azért, hogy megértsék a viselkedésüket. Mindig azt hangoztatom, hogy mindenkinek ugyanazokkal a körülményekkel kell megküzdeniük. Rá kell jönnünk, miként hozhatjuk ki a legtöbbet az abroncsokból, de szerintem nagyon pozitív módon hatnak az F1-re. Spanyolországban 25 körön keresztül tudtam kordában tartani a gumikat.

Mit adsz Frank Willimasnek a következő születésnapján? Nehéz lesz az ideinél jobb ajándékot találni.

Tom Siegner, Kanada
(Nevet) Nem tudom. Remélem, tartani tudom a nyerő formámat. Az a küldetésem, hogy a Williams csapatával világbajnokságot nyerjek, és történelmet írjunk a srácokkal. Az autónk jó, persze még nem a legjobb, de jó úton járunk. Továbbra is keményen kell dolgoznunk, hiszen a világbajnokság még hosszú. A legjobbunkat kell nyújtani, és meglátjuk mi történik.

Gratulálok a pole pozícióhoz, melyet Spanyolországban elértél, de igazi edzéselsőségnek érezted úgyis, hogy Lewis büntetésének köszönhetted?

Andy Bottomly, Egyesült Királyság
Nem a legjobb módja volt pole pozíciót szerezni, de mint csapatnak, mindig keményen kell hajtanunk, hogy odaérjünk a Q3-ba, szóval összességében a második helynek is nagyon örültünk. Amikor meghallottuk a Hamiltonnal kapcsolatos híreket egy kicsivel később, még boldogabbak lettünk. Számomra egy plusz lökést adott a futamgyőzelem felé. Szóval, valóban nem a legjobb módja megszerezni az első rajtkockát, de vannak szabályok, amiket be kell tartani.

Mit gondolsz, amikor az emberek fizetős pilótának titulálnak téged? Szerinted az elmúlt két évben mutatott teljesítményed bebizonyította, hogy a kritikusoknak nincs igazuk?

Connor Wilson-Archer, Egyesült Királyság
Mindig hangoztattam, hogy milyen szerencsés vagyok, amiért a hazám támogat annak érdekében, hogy az F1 csúcsán láthasson, ahogy alacsonyabb kategóriák élén már láthatott is. A PDVSA-val régóta kapcsolatban állunk (Venezuelában állami olajtársaság). Már 2004 óta támogatnak engem, így amikor megnyertem a GP2 sorozatot és feljebb léptem a Forma-1-be, természetes, hogy velem tartottak. Ennyi az egész. Együtt kerestünk egy olyan csapatot, ami mindkettőnket szívesen látna. Boldog vagyok, amiért még mindig velem vannak, és a csapatot is támogatják, hogy a fejlesztéseink által még sikeresebbek lehessünk. Nem aggódom a kritikák miatt. A múltban minden kategóriában nyerni tudtam, ahol elindultam, és ez most a Forma-1-ben is sikerült, így tisztázódott, hogy nem egy fizetős pilóta vagyok.

Mit gondolsz, a sikereidnek köszönhetően láthatunk majd F1-es nagydíjat Venezuelában is?

Chris Peck, Egyesült Királyság
Reménykedem benne. Számtalan hely van, ahová lehetne építeni egy F1-es pályát. Örülnék, ha honfitársaim előtt versenyezhetnék. Jó lenne például egy utcai verseny Margaritán. Miért ne? Megtörténhet.



02.jpg

Miért hajtottál neki Lewis Hamiltonnak Spában a tavalyi időmérőt követően?

Philip Crag, Egyesült Királyság

Umm…Tudják, nekem jó a kapcsolatom Lewis-sal. Már akkor is ismertem őt, amikor még mindketten gokartoztunk és nagyszerű pilótának tartom őt. Az F1 egyik legnagyobb tehetsége. Volt tavaly egy rossz pillanatunk, de mindketten a legjobbunkat akarjuk nyújtani, és védjük a csapatunkat. Jó barátok és kollégák vagyunk. Nincs ok az aggodalomra.

Szoktál imádkozni versenyek előtt, vagy van valamilyen babonád, esetleg rituáléd?

Robert Coleman, Brazília
Minden este imádkozom, nem csak a futamok előtt. Van-e olyan szokásom, hogy csak bal oldalról szállok be az autóba, vagy hasonlók? Nem, nincsen.

Megpróbáltad elkapni és megelőzni Fernando Alonsót Ausztráliában, vagy megelégedtél a hatodik helyezéssel?


Chris Sartor, Egyesült Királyság

A lehető legtöbbet próbáltam kihozni magamból, mert láttam, hogy Fernando szenved a gumijai miatt. Próbáltam megelőzni őt és a maximumot kihozni az autóból. Talán kicsit túlságosan is túlhajtottam magam és a versenygépet. Ez a versenyzés. Néha minden összejön, néha viszont semmi sem.


Szerencsésnek érezheted magadat, hogy egy olyan híres csapatnál versenyezhetsz, mint a Williams. Arra még nem gondoltál, hogy egyszer a McLarennél, vagy a Ferrarinál is vezethetnél?


Phoenix-Rose Maitland-Roberts, Egyesült Királyság

Hogy őszinte legyek, nagyon boldog vagyok, hogy a Williams foglalkoztat. Boldog vagyok, hogy a GP2 után rögtön egy ilyen történelmi háttérrel rendelkező csapathoz kerülhettem. Először szeretném megnyerni itt a világbajnokságot, utána pedig meglátjuk. Talán élvezném az életet a Ferrarinál. Végül is minden pilóta arról álmodik, hogy egyszer ott vezethet.
03.jpg

Mennyit tanultál tavaly Rubens Barrichellótól?

Paul Murtagh, Egyesült Királyság
Nagyon sokat. Rendkívül tapasztalt és tehetséges pilóta. A versenyhétvégeken sokat figyeltem őt. Próbáltam a legjobb tulajdonságait átvenni, és a saját stílusomhoz hozzáadni, még akkor is, ha gyorsabb voltam. Nagyon hasznos volt, hogy a csapattársamnak tudhattam őt.

Igaz az, hogy korábban eltiltottak a versenyzéstől Monacóban egy baleset miatt?

Matt Bagpuize, Egyesült Királyság
Igen, igaz. Volt egy balesetem, amibe egy pályabíró is belekeveredett (nem lassított egy balesethez érve, és egy pályabírót is elütött, aki súlyosan megsérült – a szerk.). Később persze visszatértem és több alkalommal is nyertem ott versenyt, kétszer a GP2-ben, egyszer pedig a Formula Renault 3.5 sorozatban. Imádom azt a pályát, a Forma-1 számára pedig maga a történelem.

Mely korábbi, vagy jelenlegi pilóta inspirál téged a leginkább?

Liesbeth van der Herten, Belgium
Senna, mégpedig a pályán és azon kívül mutatott teljesítménye és viselkedése miatt. Imádtam nézni versenyzés közben, már csak a hozzáállása miatt is. Néha talán túlságosan is optimista volt, de az elhivatottsága elképesztett. Annyira szenvedélyes volt.


Kicsit a tavalyi szezonhoz visszatérve, mennyire volt nehéz átállni a GP2-ről a Forma-1-re?

Allan Hillman, Egyesült Királyság
Annyira nem volt nehéz, de volt egy időszak, ami az átállásról szólt. Fontos volt, hiszen egy új autóba ültem, egy új csapat vett körül, új szerelőkkel és mérnökökkel. Amikor elkezdtük a közös munkát, nem volt egyszerű megértenem, mit is várnak el tőlem, vagy megértetni, hogy én mit akarok tőlük. Néhány versenyt követően azonban megtaláltuk a közös hangot. Egy GP2-es és egy F1-es autó viszont sokban hasonlítanak. A legnagyobb különbség a két sorozat között talán a munka, amit a csapatok végeznek és a hétvégék felépítése. Itt a média felhajtásra és a mérnöki megbeszélésekre gondolok.

Fiatal korodban, melyik sportoló volt a példaképed?

Samuel McCarthy, Egyesült Királyság
Nagyon sok sportágat követtem figyelemmel fiatalabb koromban. A baseball nagyon népszerű sport hazámban, és több példaképem is volt ennek köszönhetően. Szerettem a kosárlabdát is, Michael Jordan posztere például mindig a szobám falát díszítette.

A Williams a tavalyi évet követően rengeteg fejlesztést hajtott végre. Mi jelenti az igazi különbséget?


Jennifer Sheldon, Egyesült Királyság

Az emberek hozzáállása. Tavaly nem jöttek az eredmények, ezért mindenki csüggedt volt. Idén minden más, hiszen más utat követünk az autó építésében és fejlesztésében, így sokkal versenyképesebbek vagyunk. Minden versenyen bevetünk valami újat. A csapatban mindenki keményen hajt, ami pszichológiailag nagyon jól hat ránk.

Melyik a kedvenc szektorod, vagy kanyarod a Forma-1-ben, és miért?


Mark Duncan, Egyesült Királyság

Az Eau Rouge, Spában. Az a kedvencem.



04.jpg


Mikor szedték le a fogszabályzódat?

Ric Berti, Kanada
A felső szettet az idény kezdete előtt szedték le, de az alsó részt? A fogorvosommal kellene beszélni.

Pastor, hogyan jellemeznéd a saját vezetési stílusodat?

Juan Perez, Argentína
Agresszív és intelligens.

Mennyire népszerű hazádban a Formula-1? Híres vagy Venezuelában?

Maarten Dierssen, Hollandia
Az F1 nagyon népszerű, csakúgy, mint a GP2. Amikor a World Series-ben versenyeztem, még annak is élőben közvetítették minden futamát. Mindenki tudja, ki vagyok. Ha haza látogatok, megállítanak az utcán, de ez már több éve így van.


Mi a véleményed, idén felállhatsz még többször a dobogóra, vagy esetleg belefér még egy futamgyőzelem?

Matthew Redgate, Egyesült Királyság
Miért is ne? Küzdenünk kell érte. Jelenleg nem vagyunk a legjobbak, de olyan messze sem állunk tőle.

Mik a legfőbb különbségek a tavaly használt Cosworth, és az idei Renault motorok között?

Carlos Jonathan Blanco Garcia, Spanyolország
A legfőbb különbség talán az, hogy a Renault megbízhatóbb erőforrás, és kisebb illetve könnyebb is. Egyszerűbb a mérnököknek egy ilyen motor köré építeni az autót, hiszen a karosszériát szűkebbre tudják húzni. Minden jobb most, hogy a Renault a társunk. Vezetés közben is úgy tűnik, mintha több opció áll rendelkezésünkre az elektronikus motorvezérlés terén, ez pedig a vezethetőségben nagyon sokat segít.

 
T

TH6777

Vendég
Így néz ki a 2013-as rajtrács eddig



2012. 08. 22. 07.10
<right>

116987_middle.jpg


</right>


Igazi őrült szezon az idei, ahol azonban nemcsak a pályán, de azon kívül is zajlanak az események. A GPUpdate.net a nyári szünetet kihasználva megpróbálta kideríteni, hogy hogyan is nézhet majd ki a 2013-as rajtrács.



Red Bull: Vettel és Webber már öt éve együtt

A Red Bullnál nem lesz változás, így a kétszeres, vagy lehet, hogy jövőre már háromszoros világbajnok, Sebastian Vettel és a világbajnoki címre ismét esélyes Mark Webber 2013-ban már az ötödik szezonjukat kezdhetik meg az energiaitalosoknál. Esetleg 2014-ben lehet változás a csapat háza táján, hiszen az ausztrál pilótával ismételten csak egy évre szóló szerződést kötött a csapat, míg Vettel szerződése a hírek szerint a 2014-es szezon végéig szól.



McLaren: Kérlek, írj alá Mr. Hamilton…

Jövőre nagy valószínűség szerint a McLaren párosa, Jenson Button és Lewis Hamilton is a negyedik szezonját kezdheti meg majd wokingban. Bár Button több évre szóló szerződését a csapat hivatalosan egyszer sem erősítette meg, a csapat vezetője, Martin Whitmarsh már többször is utalt rá, hogy ez három éves szerződés, így a 2009-es bajnok a 2014-es szezon végéig valószínűleg a McLarennél marad. Hamiltonnal a csapat szintén egy hosszú távú szerződést akar kötni, amit eddig a 2008-as bajnok még nem látott el a kézjegyével. Mark Webber szerződéshosszabbítása után azonban a legtöbb elemző úgy véli, hogy Hamiltonnak nemigen marad más választása a McLarenen kívül az elkövetkező szezonra.



Lotus: Ismét a finn és a francia harcol majd?

Tavaly nem sokan gondolták, hogy a Lotus csapat ülései ennyire értékesek lennének, a Kimi Raikkönen - Romain Grosjean páros hallatán pedig a legtöbben csak csóválták a fejüket. Kimi és Romain azonban bizonyított az idei szezonban, így bár Raikkönent már a Ferrarival is hírbe hozták, a legvalószínűbb, hogy a 2007-es bajnok jövőre is az enstone-i gárdánál marad, ahol Grosjean lehet a csapattársa, így továbbra is a Lotus pilótapárosa tűnik majd az egyik legizgalmasabbnak a mezőnyben.



Ferrari: A telefonhívásra várva

Eddie Irvine óta tudjuk, hogy a Ferrari szeret kettes számú pilótákat alkalmazni. De vajon kinek a szerződése is vár a Ferrari aláírására, hogy 2013-ban Fernando Alonso mellett betölthesse a vízhordó szerepét? Ez jelenleg az F1 legjobban őrzött titka, de azért van néhány esélyes a maranellóiak állására. Az első helyen minden bizonnyal Sergio Perez áll, aki nemcsak a Ferrari Pilóta Akadémiájának a tagja, de a maranellóiakkal szoros kapcsolatot ápoló Sauber csapatban versenyez, ráadásul igazán jó formát mutat idén. A mexikói pilótához közeli források szerint valóban van megbeszélés Perez és a Ferrari között, bár maga Perez sohasem állította, hogy esélyes lenne a Ferrari ülésére a 2013-as szezonra. A további esélyesek, miután a Ferrarival röviden tárgyaló Mark Webber végül a Red Bull mellett döntött: Heikki Kovalainen, Adrian Sutil és „természetesen” Felipe Massa lehetnek, míg Kimi Raikkönen esetleges visszatérése, ismerve a finn és Luca di Montezemolo fagyos viszonyát, nem tűnik valószínűnek.



Mercedes: Mi legyen a folytatás, ha eddig nem ment…?

Úgy tűnik, hogy az ezüst nyilaknál továbbra is a Michael Schumacher - Nico Rosberg párosra akarnak építeni. A hétszeres bajnok neve nagyon sokat ér a Mercedesnek, és az idei szezonban Schumacher végre azt is bebizonyította, hogy a sok ostoba hiba mellett, igazán jó csomaggal még mindig képes lenne meglepetéseket okozni. Schumacher távozása esetén pedig talán a Paul Di Resta, Nico Hülkenberg és Jaime Alguersuari hármasból kerülhet ki a csapat új pilótája.



Sauber: Épül a csapat nem kell sietni?

A BMW gyors távozását követően a Sauber nem festett valami jó képet, de a szívós svájciak Peter Sauber és Monisha Kaltenborn vezetésével nemcsak, hogy talpon maradtak, de az idei szezonban már a konstruktőri bajnokság 5. helyéért küzdenek. Sergo Perez idén remekül teljesít, így szinte biztos, hogy ha nem a Ferrarinál, akkor a Saubernél láthatjuk majd a 2013-as szezonban, míg a hinwili gárda másik pilótája, Kamui Kobayashi is nagyon népszerű a csapaton belül, ami nem is csoda, ha arra gondolunk, hogy a Sauber pontjainak 40%-át a japán fiú szállította eddig az idei szezonban. Így nagy valószínűséggel, ha Perez nem megy a Ferrarihoz, akkor változatlan marad a csapat 2013-as pilótafelállása. De vajon Perez távozása esetén ki juthat üléshez Hinwilben? Erre talán a csapat tartalékpilótájának, a GP3 2010-es bajnokának, Esteban Gutierreznek van a legnagyobb esélye, de az utóbbi időben Jaime Alguersuari és Bruno Senna neve is felmerült, ha a brazil pilótát Valtteri Bottas váltaná a Williamsnél, Sebastian Buemi azonban úgy tűnik, hogy a svájci útlevele ellenére semigen reménykedhet egy Sauberes ülésben.



Williams: Bottas csatlakozik-e Maldonadóhoz?

Úgy tűnik, Bruno Sennának tényleg nincs szerencséje, hiába végez ugyanis jó munkát a Williams csapatnál, Nico Hülkenberghez hasonlóan őt is lapátra tehetik a grove-i alakulatnál. Pastor Maldonado ugyanis annyi pénzt hoz a csapathoz a PDVSA támogatása révén, hogy a venezuelai pilóta helye megingathatatlan a csapatnál, ráadásul a gyors, de meggondolatlan pilóta egy futamgyőzelmet is szerzett már a csapatnak az idei szezonban. Következtetésképen a Williamsnél valószínűleg Senna és a nagyon ígéretes tesztpilóta, a GP3 2011-es bajnoka, Valtteri Bottas között fognak dönteni a 2013-as szezonnal kapcsolatban, de bárhogyan is dönt végül Sir Frank Williams egy biztos: jelen állás szerint jövőre is egészen izgalmas lehet a csapat pilótapárosa.



Force India: Ígéretes, vagy ingatag jövő?

Nehéz ügy. Kétségkívül a Force India az elmúlt négy év legtöbbet fejlődő csapata, csak közben a Sauber és a Williams is sokat fejlődött, így ez egy kicsit háttérbe szorította az indiaiak erőfeszítéseit. Ugyanakkor a hírek szerint Vijay Mallya üzleti birodalma nem áll épen stabil lábakon, így a csapat jövője megjósolhatatlan. Ez azonban biztosan nem a pilótákon fog múlni, ugyanis Paul Di Resta és Nico Hülkenberg is roppant tehetséges, így mindketten esélyesek valamelyik top csapat megüresedő ülésére, különösen akkor, ha Michael Schumacher a visszavonulás mellett dönt. Ha azonban ez nem jön össze, akkor jövőre is ők vezethetik majd Vijay Mallya autóit, míg valamelyikük távozása esetén a tesztpilóta, Jules Bianchi kaphat lehetőséget a csapatnál. Bianchival kapcsolatban azonban nem szabad elfelejteni, hogy ő is Ferrari Pilóta Akadémiájának tagja, így az ő szerződtetéséhez valószínűleg kell majd a Ferrari jóváhagyása is. A Force India 2013-as pilótapárosát így valószínűleg a három M: Michael, Mallya és Maranello dönti majd el.



Toro Rosso: Újabb brutális döntés jön?

A Toro Rosso csapat pilótákkal kapcsolatos döntése valószínűleg a legbrutálisabb az egész paddockban. Úgy november körül egy csapat Red Bull potentát, az élükön valószínűleg Dr. Helmut Markóval, összeül és eldönti, hogy ki is vezesse a faenzai istálló autóit a következő szezonban. Majd a pilóták telefonon megtudják azt, hogy elkezdődhet, folytatódhat, vagy éppen véget ért a Formula-1-es karrierjük. Nagyon kemény, de talán ezt így kell csinálni. Mindenesetre az idei szezon végén is így fog eldőlni, hogy Daniel Ricciardo és Jean-Eric Vergne Alguersuari és Buemi sorsára jut-e. A döntést azonban nagyban befolyásolhatja még a Red Bull Junior Team pilótáinak a teljesítménye, és az is, hogy Vettel 2008-as monzai szárnyalásához hasonlóan Ricciardo, vagy Vergne találnak-e az idei szezonból még hátralévő 9 futamon olyan kínálkozó lehetőséget, amit végre ki is tudnak majd használni.



Caterham: Eljön majd a változás szele?

Ez megint nem a Caterham éve volt eddig. A Caterham ugyanis úgy vágott neki az idei szezonnak, hogy legalább állandó részvevője lesz az időmérő edzések Q2-es szakaszának. Ez nem történt meg, így a csapat továbbra is abban reménykedhet, hogy az új központjuk révén majd a következő, 2013-as szezon lesz számukra az áttörés éve. A csapat vezetője, Tony Fernandes mindenesetre nagy híve a folyamatosságnak, így nagy valószínűséggel Heikki Kovalainen ülése - hacsak ő nem talál jobb helyet magának - biztonságban van a Caterhamnél. Vitalij Petrov pedig pénzt hoz a csapatnak, ráadásul gyorsan be is illeszkedett, így minden bizonnyal ő is maradni fog, míg Kovalainen távozása esetén ő lehet majd a csapat „húzóembere”. A finn pilóta távozása eseten pedig a csapat nem túl fényes teljesítménye ellenére is igen hosszú a szóba jövő pilóták listája, így Giedo van der Garde, Rodolfo González és Alex Rossi mellett Jaime Alguersuari és Adrian Sutil is a pályázók között lehet. Tony lehet választanod…



Marussia: Lesz-e új jelentkező a fizetős ülésre?

A csapat Timo Glock melletti ülése egy igazi túlélő szék, ahol az elmúlt három évben, három különböző pilóta fordult meg. De vajon Lucas di Grassi, Jerome d Ambrosio és Charles Pic után lesz-e egy negyedik újonc pilótája is a csapatnak? Glocknak 2014 végéig szerződése van a csapattal, így minden bizonnyal a Marussiánál kizárólag anyagi érdekek döntik el, hogy ki legyen a csapat másodikszámú pilótája a 2013-as szezonban.



HRT F1: Összejön végre az első teljes spanyol páros?

A HRT célja nyíltan az, hogy egy teljesen spanyol alakulatot hozzon létre, így a 2013-as szezonban a tesztpilótájuknak, Dani Closnak komoly esélye van arra, hogy elfoglalja Pedro de la Rosa mellett a HRT másik pilótaülését, ez pedig az indiai Narain Karthikeyan F1-es álmainak a végét jelentené. A terv szép a valóság azonban más: Narain pénzt hoz a csapathoz, a tiszta spanyol istálló imázsa pedig kétséges, hogy mennyi befektetőt is vonzana a gazdasági válsággal küzdő Spanyolországban. Egy biztos: a McLarennél értékes tapasztalatokat szerző de la Rosa helye biztos a csapaton belül, míg a második üléssel kapcsolatban - a Marussiához hasonlóan - a HRT-nél is anyagi érdekek fognak majd dönteni.
 
T

TH6777

Vendég
A Lotus megtartaná Raikkönent


2012. 08. 23. 09.33
<right>

</right>
117932_middle.jpg
<right>
</right>


A Lotus biztos abban, hogy Kimi Raikkönen az enstone-i bázisú csapattal marad 2013-ban.



Mielőtt a Forma-1 augusztusi kényszerpihenőjére vonult volna, a 2007-es világbajnok kategorikusan megcáfolta a pletykákat, miszerint jövőre Felipe Massa helyére a Ferrarihoz igazolhatna.

Erről a Lotus technikai igazgatója, James Allison elmondta:

"Nem ad rá okot, hogy azt gondoljuk, máshová megy. Szerintem szeret velünk lenni, úgy gondolom, hogy versenyképes felszerelést biztosítunk neki és ez egy nagyon egyszerű munkakörnyezet azoknak, akik a csapatunkhoz dolgoznak" - mondta el a csapat weboldalán.


Allison azt javasolta a Forma-1-be visszatérő versenyzőnek, hogy maradjon, kiegészítve ezzel az enstone-i csapat erős pilótafelállását. "Fontos számunkra, hogy ezt az erőt a jövő évben is megtartsuk" - mondta. "Ha új versenyző jön, nem lesz semmilyen mérnöki alapunk."





117345_middle.jpg




Az öt bajnokesélyes


A szoros és változatos 2012-es szezonban a hosszú nyári szünetet követően
még kilenc futam vár a pilótákra, ezt a kilenc futamot pedig még öt pilóta, Fernando Alonso, Mark Webber, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton és Kimi Raikkönen várhatja reális bajnoki esélyekkel. Da vajon milyen szezonja volt eddig, és milyen kilátásai vannak a bajnokság esélyeseinek? Az ESPNF1 cikke.




Fernando Alonso

Pontszám: 164
Bajnoki címek:
2
Odds:
10/11


A szezon:
Ha Alonso a hátralévő kilenc futamon képes lesz megszerezni a világbajnoki címet, akkor ezzel minden bizonnyal bekerül a Formula-1 történetének nagy könyvébe. Alonso ugyanis egy olyan autóval kezdhette az idei szezont, ami teljes mértékben kiegyensúlyozatlan volt, borzalmas kigyorsítással és alacsony végsebességgel párosítva. A kétszeres spanyol bajnok azonban leszeget fejjel dolgozott, és mindig a legtöbbet hozta ki a kínálkozó lehetőségekből. A malajziai győzelem a szerencsén múlott, mert az autó normál körülmények között képtelen lett volna hasonló eredményekre, később azonban javult a helyzet, Alonso teljesítményét pedig jól mutatja, hogy ő az egyetlen pilóta, aki háromszor is győzni tudott az első 11 futamon.

Kilátások:
Alonso 40 pontos előnye jelentősnek tűnik, ugyanakkor vannak jelek arra, hogy a Ferrari F2012-es tempója megint elmarad az ellenfelekétől. Alonso jó formában van, így szinte biztos, hogy mindent meg fog tenni azért, hogy a hátralévő kilenc futamon is szorgalmasan gyűjtse a pontokat. A kérdés csupán az, hogy ez elég lesz-e akkor, ha a Red Bull, a McLaren, vagy a Lotus megtalálja a góllövő cipőjét?


Mark Webber

Pontszám: 124
Bajnoki címek:
0
Odds:
12/1


A szezon:
Néhány látványos és több átlagos teljesítmény idén elég volt Webbernek arra, hogy 11 futam után megszerezze a bajnokság 2. helyét. Amikor jó formában volt az ausztrál pilóta, akkor nyert, amikor azonban nem, akkor egyszer sem tudott a 4. helynél előrébb végezni. Így a futamok előtt nehéz megjósolni, hogy mire is képes, bár a kedvenc pályákon jól teljesített, így Webber formája inkább a 2010-est, mint a 2011-est idézi az idei szezonban.

Kilátások:
Webber teljesítménye idén a 2010-es szezont idézi, amikor bajnok lehetett volna, ha nem tőri össze az autót Koreában. Ha az eddigi teljesítményt fogja nyújtani a hátralévő kilenc futamon is, akkor meglesz az esélye arra, hogy csökkentse az Alonsóval szembeni hátrányát, bár a legutóbbi két futamon mindössze 8 pont megszerzésére volt képes. A Red Bull az egyik leggyorsabb autó a mezőnyben, a kérdés csupán az, hogy az RB8-as fejlesztései mennyire fekszenek majd az ausztrálnak, mert bizony idén Webber párszor már lényegesen lassabbnak bizonyult a csapattársánál, Sebastian Vettelnél.


Sebastian Vettel

Pontszám: 122
Bajnoki címek:
2
Odds:
3/1


A szezon:
A szezon előtt nem sokan gondolták volna, hogy Vettel 11 futam alatt mindössze egy futamgyőzelmet szerez. 2011-ben Vettel folyamatosan a pole-ba kvalifikálta magát, majd végig az ellenőrzése alatt tartva az eseményeket, fölényes győzelmeket szerzett, ez a taktika azonban idén mindössze kétszer valósulhatott meg. Először Bahreinben, majd Valenciában, itt azonban a Renault motor generátora ezt a győzelmet meghiúsította, ráadásul a Német Nagydíjon a Jenson Button elleni meggondolatlan előzésével újabb értékes pontokat vesztett a bajnoki cím védője.

Kilátások:
Az Európa Nagydíjon a Red Bull az új kipufogó rendszerével jelentős teljesítményt talált, és bár számos fejlesztésüket az FIA betiltotta, az RB8-as ennek ellenére futamról-futamra javul és bizony Vettel kezében az autó bármire képes lehet. A nyári szünetet követően pedig azt sem szabad elfelejteni Vettellel kapcsolatban, hogy 2010-ben öt futam alatt 24 pontos hátrányt dolgozott le Alonsóval szemben.


Lewis Hamilton


Pontszám: 117
Bajnoki címek:
1
Odds:
5/1


A szezon:
Sohasem egyszerű Lewis Hamiltonnak lenni. Az év elején úgy tűnt, a McLaren MP4/27-es a leggyorsabb autó a mezőnyben, de Hamilton nem tudta tartani a lépést a csapattársával, Jenson Buttonnal. Hamilton azonban az elmúlt évektől eltérően nyugodt maradt és szorgalmasan gyűjtötte a pontokat, három dobogós eredményt szerezve az első három futamon, ezt követően azonban a dolgok kezdtek rosszra fordulni. A bahreini bokszmalőr, a Spanyol Nagydíj időmérőjén elfogyó üzemanyag, mind-mind értékes pontoktól fosztotta meg a 2008-as bajnokot. Majd jött a Kanadai Nagydíj, ahol remek teljesítménnyel Hamilton végre nyert, ezt követően azonban megint rossz futamok következtek. Valenciában Pastor Maldonado előzése egy dobogóba került Hamiltonnak, majd az újabb, magyarországi győzelme előtt jött két küzdelmes futam Angliában és Németországban. Mindent összeadva Hamilton idén talán több mint 50 pontot veszített (Bahreinben 8, Spanyolországban 21, Valenciában legalább 12, és Németországban legalább 12).

Kilátások:
A Magyar Nagydíjon aratott győzelme azt jelentette, hogy Hamilton továbbra is harcban van az idei világbajnoki címért, a McLaren javuló teljesítménye pedig elég motivációt adhat neki a szezon hátralévő részére. A szezon első fele azonban azt is bebizonyította, hogy Hamilton képes vonzani a bajt, a hátralévő futamokon pedig egy újabb nullapontos futammal már, már behozhatatlan hátrányba kerülhet. Így vissza kell térnie a szezon elején mutatott, kiegyensúlyozott formájához, úgy, hogy közben meg kell ragadnia az összes kínálkozó esélyt a futamgyőzelemre.


Kimi Raikkonen


Pontszám: 116
Bajnoki címek:
1
Odds:
11/1


A szezon:
A két év kihagyást követően visszatérő Raikkönen valószínűleg a legtöbb ember várakozását felülmúlta az első 11 futamon, még akkor is, ha a futamgyőzelem eddig még nem jött össze a 2007-es bajnoknak. Ettől azonban eddig nem volt messze, amit az is jól mutat, hogy 11 futamon már ötször is felállhatott a dobogóra, és legutóbb a Magyar Nagydíjon igazán jól vezetett. Raikkönen kétségkívül megmutatta, hogy még mindig megvan a híres gyorsasága, még akkor is, ha az időmérő edzéseken eddig nemigen tudta elővenni a legjobb formáját. Ráadásul úgy tűnik, a motivációjával sincs baj, így bizony Raikkönen teljesítménye még inkább a háttérbe szorítja a 2010-ben visszatérő Michael Schumacher eddigi erőfeszítéseit.

Kilátások:
A Lotus új szuper DRS-e komoly fegyver lehet a gyors spái és monzai pályán. Raikkönen pedig a legutóbbi 5 Belga Nagydíjából 4-et megnyert, így egyértelmű, hogy a finn a győzelem esélyével léphet pályára a nyári szünetet követő első nagydíjon Spa Francorchamps-ban. Ha pedig ez sikerül, akkor Raikkönen az Alonsót üldöző boly kellős közepén találhatja magát. A Lotus E20-as teljesítménye pedig igen jónak tűnik, így újabb futamgyőzelmek sem zárhatóak ki a szezon második felében, következésképpen pedig ez azt jelenti, hogy bizony Raikkönen bajnoki esélyei igencsak valósak.

 
T

TH6777

Vendég
Brundle: Eddig Alonso a szezon hőse


2012. 08. 23. 17.41
<right>

</right>
117963_middle.jpg



Martin Brundle, korábbi Forma-1-es pilóta szerint a 2012-es szezon hőse eddig Fernando Alonso.



A 158 nagydíjat megélt veterán pilóta, aki az elmúlt 15 évben a brit televízió kommentátora volt, nem szeretné Michael Schumachert ezzel ellentétben "nullának" titulálni. "Nem akarom azt mondani, mert tudom, hogy milyen nehéz F1-es pilótának lenni. Michael Schumachernek nagyon zord éve volt" - vallotta be a Sun újságnak.

Brundle kevésbé szabadkozva üdvözölte a ferraris Alonsót, aki a szezon bajnokságát vezeti.

"Alonsónak kell a hősnek lennie, mert minden valószínűség ellenére, anélkül, hogy csapattársa segítségére lenne, nincs gyors autója a pályán, valahogy mindig ott van és versenyeket nyer"
- mondta.


Az 53 éves Brundle Londonban nyilatkozott, mielőtt a sportkocsi világbajnokságon Silverstone-ban GP3-ban versenyző fia, Alex rajthoz állt volna az LMP2 osztályban.





A véletlenek nem tesznek jót a Forma-1-nek


2012. 08. 23. 16.40

images


<right>

</right>


Ross Brawn szerint a 2012-es Forma-1-es szezon második felének kevesebb véletlenszerű eseményre lenne szüksége, ha meg akarja tartani nézőit a világbajnoki csata végéig.

Brawn úgy véli, fennáll annak a kockázata, hogy a sportág elveszítheti nézőinek egy részét, ha az idei szezon továbbra is ilyen kiszámíthatatlan lesz.
"Az F1-ben gondoskodnunk kell arról, hogy a véletlen faktora ne legyen túl erős" - nyilatkozta Brawn az Autosportnak és megosztotta gondolatait az első félévről is, amikor hét különböző győztes született az első hét versenyen.

"Szerintem volt néhány véletlenszerű esemény idén, ami izgalmas volt, de jelenleg úgy gondolom, hogy ez az izgalom egy idő után elhalványul, ha továbbra is túl kiszámíthatatlan marad."

"Vicces, de hasonló, mint a halászat, amiről a minap gondolkodtam. A halászatban az a nagyszerű, hogy egy teljesen kezdő is jöhet és kifoghat egy nagy halat, mert nem kiszámítható. Ettől igazán szórakoztató, de nem is teszi látványossá. Ami az autósportokban nincs meg, az a véletlenszerűség, amikor nem tudod, hogy ki fog nyerni és keményen dolgozhattál az autó fejlesztésén, de az nem felelt meg a feltételeknek és nem vagy versenyképes. Ez nem az, amit szeretnénk."

A Forma-1-et bizonyos körökben kritizálták év elején a kiszámíthatatlanság miatt. Mivel a 2012-es Pirelli abroncsokat nem tudták megismerni a csapatok és ezért versenyről versenyre változott a teljesítményük, így a rajongók is elpártolhatnak. Brawn viszont optimista azzal kapcsolatban, hogy a csapatok most már jobban értik, hogyan működnek az abroncsok, a helyzet lecsillapodott és szerinte fontos, hogy a Forma-1 továbbra is hiteles maradjon.

"Egy bizonyos fokig úgy tűnik, a dolgok jó irányba változtak, de a különbség a csapatok két pilótája között még mindig nagy. Egyazon hétvégén a Red Bullnál Mark Webber a domináns, a következő hétvégén Sebastian az, ezt pedig senki sem érti. Van egy feltörekvő minta és trend, hiszen mindannyian egyre jobban értünk a gumikhoz. Gyanítom, hogy ez így lesz és addig jó. Amit viszont nem akarunk, az a kiszámíthatatlanság."


Hozzátette: "Szerintem kell, hogy legyen egy minta. Kell egy vagy két referenciának számító csapat, a többiek pedig arra törekednek, hogy megpróbálják legyőzni őket."

"Szükségünk van arra, hogy az embereknek tetsszen a szezon és élvezzék egész évben, máskülönben a kiszámíthatatlanság uralkodik el és aki egy kicsit jobb, több pontot halmoz fel. Azt szeretnénk, ha a srácokat láthatnánk egymással versenyezni. Látni akarjuk azokat, akik a világbajnokságban az első vagy a második helyen állnak, hogy keményen küzdenek egymással az élen, nem pedig valakivel a középmezőnyből."



 
T

TH6777

Vendég
Massa: Kezelni tudom a nyomást


117955_middle.jpg

<right>

</right>

Felipe Massa elmondta, nem jelent számára újdonságot, hogy meg kell küzdenie 2013-as üléséért a Ferrarinál - a brazil pilóta reménykedik benne, hogy a szezon második felében erősebb teljesítményt nyújtva bebiztosíthatja jövőjét a csapatnál.

Massa eddig nehéz szezonon van túl és folyamatosan alulteljesít csapattársával, Fernando Alonsóval szemben. Miközben a spanyol pilóta 164 megszerzett ponttal vezeti a bajnokságot és háromszor tudott futamot nyerni, Massa a 14. helyen áll, 25 ponttal és legjobb eredményként negyedik helyezést tud felmutatni. Felipe Massa a 2010-es koreai verseny óta nem állhatott fel a dobogóra.

A gyenge eredmények miatt több pletyka látott napvilágot arról, hogy Massát a csapat lecseréli az év végén, amint szerződése lejár, de a brazil pilóta elmondta, számára az extra nyomás nem jelent újdonságot.

"Többen azt hiszik, ez az első alkalom, hogy ilyen történik velem, de ez nem így van. Ez pályafutásom során már többször megesett velem, már a Formula-1 előtt is volt olyan, ha nem nyerek versenyt, nem lesz pénzem a következő futamra. Minden évben valamivel meg kell birkózni és az idei évben arra koncentrálok, hogy erőmhöz mérten a szezon második felében jobb teljesítményt nyújtsak."



117976_middle.jpg


Whitmars nem kételkedik Hamilton új szerződésében


<right></right>
Martin Whitmarsh, a McLaren csapatfőnöke nem lát okot az aggodalomra amiatt, hogy a csapat még nem kötött új szerződést Lewis Hamiltonnal, mert szerinte nem fér kétség hozzá, hogy végül sort kerítenek az aláírásra.Bár Hamilton jelenlegi szerződése a McLarennel az idei év végén lejár és továbbra is fennáll annak lehetősége, hogy a Mercedes átcsábíthatja, amennyiben Michael Schumacher nem folytatná tovább, Whitmarsh ragaszkodik ahhoz, hogy mind a csapat, mind a pilóta szívesen kivárja az időt, hogy biztosak legyenek benne, hogy amiben megállapodnak, az mindkét félnek a legjobb.
Készülve arra, hogy a szezon második felében szoros csata lesz a világbajnokságban, Whitmarsh meggyőződése, hogy nem lesz káros hatása, ha a Belga Nagydíj előtt nem kerül pont a végére. "Őszintén szólva nem hiszem, hogy ez probléma" - mondta Whitmarsh az Autosportnak.

"Felmerült néhány kérdés a hétvége folymán ezzel kapcsolatban és nyilván érdekes néhány ember számára, de tényleg nem hiszem, hogy probléma lenne."


"Beszéltünk Lewisszal két vagy három alkalommal. Szerintem közelebb állunk egymáshoz, mint eddig bármikor, 11 éves kora óta ismerem és arról beszélgettünk, hogy hogyan tudjuk majd legyőzni a többi csapatot és hogyan próbáljuk megnyerni a versenyeket. Nem beszéltünk ezekről a problémákról a pályán, mert nem hiszem, hogy az a legjobb helyszín hozzá. Végső soron viszonylag egyszerű a helyzet. ha Lewis annál a csapatnál szeretne maradni, amiről beszélt nekem, akkor azt kellene tennie és ha meg szeretnénk tartani, akkor azt kellene tennünk. Ha mindkettőre igen lesz a válasz, akkor szerintem ez kiválóan megvalósítható, így semmi másra nem kell koncentrálnunk, minthogy felkészüljünk a versenyekre, megpróbáljuk a leggyorsabb autót összerakni és a legjobb munkát végezni, amit csak lehet."


Bár Hamilton idén kicsit frusztrált, 47 ponttal áll a bajnokságot vezető Fernando Alonso mögött, Whitmarsh úgy gondolja, karrierje legjobb formájában van.


"Szerintem bárki, aki közvetlenül figyeli Lewist abból a szempontból, hogy hol tart most fejben, mire összpontosít és bízik, szerintem jelenleg sokkal erősebb, mint tavaly volt" - mondta. "Volt pár érdekes köre és azoknak is érdekes volt látni, akik már jó néhány éve ismerik. Erősebb, bár ez nem azt jelenti, hogy minden jól megy neki, de mentálisabb erősebb, mint eddig bármikor. Szembe kellett néznie néhány nagy kihívással és nem a tavalyi volt az egyik legjobb éve. Viszont szenvedélyes pilóta, aki versenyeket akar nyerni és nagyon tud aggódni, ha nem így történik, valamint erősebb gondolkodású és egyértelműen sokkal tapasztaltabb, mint eddig bármikor."

 
T

TH6777

Vendég
Belga Nagydíj 2012



  • augusztus 31., péntek
  • 10:00 - 11:30:

    Pénteki 1. szabadedzés
  • 14:00 - 15:30:
  • Pénteki 2. szabadedzés
  • szeptember 1., szombat
  • 11:00 - 12.00
  • Szombati szabadedzés
  • 14:00 - 15: 00
  • Időméreő
  • szeptember 2., vasárnap
  • 14:00 - 16: 00
  • Verseny





2015-ig lesz verseny Belgiumban



2015-ig biztosan lesz Forma-1-es verseny Spában – jelentették be a Belga Nagydíj szervezői csütörtökön.

Etienne Davignon versenyrendezésért felelős szakember elárulta, már régebben megállapodtak a kereskedelmi jogok birtokosával, Bernie Ecclestone-nal, valamint a Formula One Managementtel (FOM), ám az aláírások csupán most kerültek rá a szerződésre.

Korábban szó volt arról is, hogy Belgium Franciaországgal társulva rotációs rendszerben látja vendégül a száguldó cirkusz mezőnyét, most azonban biztossá vált, hogy a jövő hétvégi versenyt követően még három éven át látogat Spába a Forma-1.



Räikkönen: Az időmérő a belgiumi siker kulcsa



GU5G0860.jpg



Az időmérő edzésen való teljesítménybeli javulás a kulcsa a Lotus idei első Forma-1-es diadalának – állítja a gárda világbajnoka,Kimi Räikkönen, aki reméli, jövő hétvégén ötödik belgiumi győzelmét is bezsebelheti majd.

A finn pilóta idén néhány alkalommal már tűzközelbe került, a hőn áhított győzelmet azonban még nem sikerült megszereznie.


A Forma-1 mezőnye jövő hétégén Belgiumba látogat, a spái versenypályáról pedig Räikkönen is szép emlékeket őriz. Ez persze nem véletlen, hiszen pályafutása során négy alkalommal tudott eddig győzedelmeskedni a legendás helyszínen.

„Eddig általában jó eredményeket értem el Belgiumban, ez azonban egyáltalán nem segít engem idén”
mondta a 32 esztendős pilóta.

„Kétségtelen, hogy nagyszerű volna ötödször is nyerni
Spában. Az évad első részében nem tudtam nyerni, az extra pontok pedig mindig jól jönnek. Csak jó emlékeket őrzök erről a versenyhelyszínről, nagyszerű itt versenyezni. Fogadni mernék arra, hogy minden versenyző imádja Spát. Szerintem ez a világ legjobb versenypályája.”


Räikkönen elmondta, jó lenne megtörni a jeget, és nyerni végre, ám ehhez az kell, hogy előrelépjenek az időmérős tempó tekintetében – eddig ugyanis nagy hátránya volt a csapatnak, hogy nem tudta kiaknázni autója versenytempójában rejlő lehetőséget a kedvezőtlen rajtpozíciók miatt.

„Idén néhányszor már láthattuk, mekkora jelentőséggel bír a rajtpozíció. Rendkívül fontos lehet Spában is, ezt mindenki pontosan tudja."


„Bizonyos versenyhelyszíneken úgy tűnik, minden simán megy, máshol viszont egyszerűen semmi szerencsénk sincs. Természetesen mindent megteszünk azért, hogy megnyerjük ezt a futamot. Néhány alkalommal már felállhattam a dobogó legfelső fokára itt, és szeretném, ha ez megismétlődne.”


„A bajnokságban jelenleg az ötödik pozíciót foglalom el, célom pedig az, hogy több pontot szerezzek, mint az előttem állók. Minél kisebb lemaradásban vagyok, annál jobb helyzetbe kerül a csapatom, és én magam is. Mostantól kezdve minden futam nagyon fontos lesz. Le kell győznünk ellenfeleinket, több pontot kell, hogy gyűjtsünk, mint ők.”


„Mindig a győzelemre törekszünk. Van, hogy elég közel kerülünk hozzá, és bizony kiábrándító, ha nem tudjuk megtenni a szükséges utolsó lépést. Az okokat viszont jól ismerjük. Eddig nem voltunk olyan erősek az időmérőkön, mint a versenyeken, emiatt pedig elég nehéz dolgunk volt vasárnaponként. Nyilvánvalóan jobb lenne, ha nyernénk, mintsem a második, vagy harmadik helyen érjünk célba, de nagyon hosszú az idei szezon, és azt hiszem, folyamatosan javulunk. Ha sikerül nyernünk, az nagyszerű lesz, de ha nem, akkor arra törekszünk majd, hogy tovább folytassuk a fejlődést.”


10F1GPHungary0943.jpg



A McLaren minden követ megmozgat a vb-címért



A McLaren szezon második felében nyújtott teljesítménye nagyban függhet majd attól, hogy sikerül-e kihozni a maximumot az istálló rendelkezésére álló csomagból – véli a csapatfőnök, Martin Whitmarsh.

Whitmarsh szerint nincs okuk csalódottságra, hiszen a McLaren jelenleg a második a konstruktőrök világbajnoki tabelláján, és minden lehetőségük megvan arra, hogy a hátralévő nyolc futamon tovább javítsanak eredményeiken.

A csapatfőnök elismerte, a Ferrari remek munkát végzett idén azon a téren, hogy a lehető legjobbat hozza ki autójából – a McLaren hátrányát pedig éppen az okozza, hogy neki ez nem sikerült.

„Az első 11 versenyen nyolcszor indultunk az első sorból, szóval az autó nem lassú, legalábbis az időmérőkön nem.”


„De ez a szezon mindenki számára nehéz – azt kell mondjuk, hogy Fernando és a Ferrari remek munkát végzett eddig: egyrészt a fejlesztések tekintetében, másrészt pedig abban, hogy a lehető legtöbbet hozta ki a csomagból.”


„Mi azonban nem hoztuk ki a legjobbat belőle.”


A McLaren számára nem alakult problémamentesen az év első fele, hiszen a Pirelli gumiabroncsai megnehezítették a csapat dolgát. Whitmarsh elmondta, sikerült fejlődniük a szezon elejéhez képest, azonban nem csak a gumikkal adódott gondja a wokingi istállónak, hiszen ők maguk is elkövettek jó néhány hibát a bokszutcában.

„A gumik igazi kihívást jelentenek. Keményen dolgoztunk ezen a problémán, kis előrelépéseket is tettünk, de ugyanakkor a hibákat is el kell kerülnünk. Mi elkövettünk néhányat, de mindig meg kell szüntetnünk a gondokat, így sikerült fejlődnünk ezen a téren is.”


„Ebben az évben arra kell koncentrálnunk, hogy jól bánjunk a gumikkal. Sikerült javulást elérnünk, de amint a száraz gumikkal a topon vagyunk, akkor kezdődik csak a kihívás az intermediate-ekkel és az extrém esőgumikkal.”


„Azt kell mondjam, hogy Angliában gyorsak voltunk szárazon, az extrém esőgumikon, de rosszul mentünk az intermediate-ekkel. Aztán a következő versenyen, Németországban jók voltunk száraz körülmények között, valamint az interekkel is, de nem szerepeltünk jól az esőgumikon. Szóval nem könnyű, de érdekes kihívást jelent számunkra.”


„Tanulunk és fejlesztjük az autót, de egyik sem történik olyan gyorsan, mint amennyire mi szeretnénk.”


A McLaren hátránya 53 pont a
Red Bull mögött a konstruktőrök világbajnoki pontversenyén, míg Hamilton 47 egységgel van lemaradva az élen álló Alonso mögött, és jelenleg a negyedik. A csapatfőnök nem aggódik, számukra ugyanis az a cél, hogy az elkövetkezendő versenyhétvégéken a maximumon teljesítsenek, a többi pedig már nem rajtuk múlik.

„Úgy gondolom, szilárd alapokkal rendelkezünk, és tettünk néhány előrelépést. Még nagyon sok pont gyűjthető, és ez az, amire gondolnunk kell.”


„De nem szabad megszállottan gondolnunk rá. Amit megszállottan kell tennünk, az az, hogy mindent megtegyünk azért, hogy az összes versenyen miénk legyen a leggyorsabb autó, és ne hibázzunk. Meg kell értenünk a gumikat, olyan jól kell beállítani az autót, amennyire csak tudjuk, megfelelően kell teljesítenünk az időmérőkön, valamint eredményesen kell szerepelnünk a versenyeken.”



TABELLA







 
T

TH6777

Vendég
Schumacher 300. versenyhétvégéje következik

<right>
</right>
118007_middle.jpg
<right>
</right>


A 2012-es világbajnokság 12. versenyét, a nyári szüneti első futamot a történelmi Spa-Francorchamps pályán rendezik Belgiumban. A Belga Nagydíj különleges hétvége lesz a csapat számára, mivel Michael Schumacher 300. futamát teljesíti, pontosan azon a helyszínen, ahol 1991-ben bemutatkozott.

Az első és a harmadik szektor olyan egyeneseket tartalmaz, ahol az autók 315 kilométer/órás sebességet is átlépik. Az egyestől az ötös kanyarig 23 másodpercen keresztül padlógázzal haladnak az autók, ez a leghosszabb ilyen szakasz a versenynaptárban. Az utóbbi tíz spái versenyből négy alkalommal a pole pozícióból indult és tízből összesen hét alkalommal az első rajtsorból induló pilóta nyerte meg a futamot. A biztonsági autó legalább egyszer a pályán volt az utóbbi három Belga Nagydíjon, míg az utóbbi tíz versenyből hat alkalommal küldték ki a pályára.

Michael Schumacher:

"Spa számomra olyan, mintha a nappalimban lennék, első számú versenypálya a világon. Titokzatos, hogy miért mindig velem történnek itt különleges dolgok - itt mutatkoztam be, itt arattam első győzelmem, világbajnoki címet szereztem és nagyszerű versenyeket futottam. Az a tény, hogy 300. versenyem is Spában futhatom szinte sorsszerű és a megfelelő módon szeretnénk ünnepelni. Büszke vagyok, hogy a sport történetében második versenyzőként elérhetem ezt a mérföldkövet és nem kétséges, egy különlegesen jó hétvégére számítunk. Jó teljesítményt nyújtottunk tavaly Spában; mindent megteszek, hogy idén is erős versenyünk legyen."


Nico Rosberg:

"Mindig örömmel várom a spái versenyt; a szezon egyik csúcspontja és az egyik kedvenc pályám. A pálya maga kimagasló, természetesen itt található a legizgalmasabb kanyar, az Eau Rouge. Nagyszerű volt a közel egy hónapos szünet és a csapatban mindenki pihenni tudott, a családjával lenni, de örömmel várjuk, hogy megkezdődjön a szezon második fele. Sok, kemény munka áll előttünk azért, hogy versenyképesek legyünk és a mezőny elejére nyomást tudjunk gyakorolni."


Ross Brawn, csapatfőnök:

"A nyári szünet Brackley-ben és Brixworth-ben mindenki számára pihenésre és az elemek feltöltésére adott alkalmat, mielőtt a szezon intenzív második fele megkezdődik. Habár csak néhány napot lehetett dolgozni a gyárbezárás előtt, keményen dolgoztunk célunk elérésén, a teljesítmény javításán. Spa az egyik klasszikus pálya, amelyet a pilóták, mérnökök és a rajongók nagyon szeretnek. Nagyszerű pálya az autók megtekintésére és majdnem garantált az izgalmas hétvége, a változékony időjárás miatt. Egymás után második alkalommal lesz Spa nagyon különleges helyszín Michael és a csapat számára, tavaly 20. évfordulót ünnepeltük, most Michael 300. versenyét. Fantasztikus teljesítmény, amelyet eddig csak egy pilótának sikerült elérnie, várjuk az ünneplést vele és egy erős hétvégében bízunk."


Norbert Haug, Mercedes-Benz Motorsport, alelnök:

"Spa hagyományosan az a pálya, amely a pilótákat és a csapatokat nagy kihívás elé állítja és komoly teljesítményt kíván a karosszériától és a motortól. Az időmérő edzésen a motorok 23 másodpercet és közel két kilométert teljesítenek teljes gázon a La Source hajtűkanyar és az ötös, Les Combes kanyar között - ez az idei évben a legmagasabb érték. Másrészről a második szektorban a pálya 19 kanyarja közül 10 található itt, így a közepes és nagy sebességű leszorítóerőre van szükség. A tapasztalatok alapján az Ardennek időjárása komoly szerepet kap a hétvégén és a pálya lehet akár nedves, akár teljesen esős is. A két hetes nyári gyárbezárás előtt és után, melyet minden csapat betartott, csapatunk keményen dolgozott, a lehető legjobban próbált felkészülni Spára. A 2012-es spái verseny különleges futam lesz csapatunk számára, mert Michael 300. versenyhétvégéjét teljesíti. 1991-ben Michael első versenyét Spában futotta; 1992-ben eddigi 91 győzelme közül az elsőt Spában szerezte; tavaly 20. évfordulóját ünnepeltük első versenyének, a futamon az utolsó rajthelyről indulva az ötödik lett. A csapatban mindenki arra törekszik, hogy Nico és Michael a lehető legjobb eredményt érje el a jövő hétvégén."
 
T

TH6777

Vendég
Michael Schumacher Spa díszpolgára lesz


A kelet-belgiumi Spa díszpolgára lesz Michael Schumacher, a Forma-1 hétszeres világbajnoka.

A város polgármestere, Joseph Houssa szerint a német pilóta rengeteget tett az autósportért és a régió népszerűsítéséért, ezért döntöttek a kitüntetése mellett.


A hivatalos ceremónia csütörtökön lesz a városházán.


A 43 éves Schumacher a mintegy tízezer lakosú település közelében fekvő Spa-Francorchamps nevű pályán debütált a Forma-1-ben 1991-ben, majd egy évvel később itt aratta első futamgyőzelmét is.


Az F1 következő versenyét a Belga GP-t, jövő vasárnap rendezik.

 
T

TH6777

Vendég

Schumacher félelmében évekig nem ivott alkoholt

A Forma-1 hétszeres világbajnoka, Michael Schumacher elárulta: évekig nem ivott alkoholt, mert azt hitte, hogy attól lassabb lesz.

"Azt gondoltam, hogy az alkohol káros, és lelassulok majd tőle. Aztán egyszer ittam egy sört, és rájöttem: ennek ellenére is tudok még nyerni" - mondta a 43 éves német pilóta.


A jelenleg a Mercedest erősítő Schumacher pályafutása során összesen 91 futamgyőzelmet aratott, és a vasárnapi, Spa-Francorchamps-ban sorra kerülő Belga Nagydíj lesz a 300. F1-es versenye.

 
T

TH6777

Vendég
Gerhard Berger ma 53 éves




images
images
images



2012. 08. 28. 06.25 <right>

</right>

Gerhard Berger a 80-as évek egyik legnagyobb tehetségeként érkezett a Formula-1-be, ahol bár a Tamburello kanyarban egy hatalmas bukást is túlélt, nem tudott honfitársa, Niki Lauda nyomdokába lépni. Berger azonban elmondhatja magáról, amivel kevesen dicsekedhetnek a sportban, hogy pilótaként, sportigazgatóként és csapatvezető-tulajdonosként is sikerült Formula-1-es győzelmet szereznie. Gerhard Berger ma 53 éves.Tíz győzelem, negyvennyolc dobogós helyezés és két világbajnoki harmadik hely még keveset árul el Gerhard Berger valódi képességeiről. Az osztrák pilóta az F3-ból került a száguldó cirkuszba, ahol tizennégy szezonon keresztül volt a paddock egyik legkedveltebb mókamestere. A Benetton csapat első és utolsó győzelmét tizenegy év különbséggel megszerző osztrákra legtöbben Ayrton Sennához fűződő szoros barátsága révén emlékeznek, amely nem ért véget a brazil 1994-es halálával, hiszen Berger napjainkban Senna unokaöccsének, a GP2-ben versenyző Bruno Sennának tanácsadója és segítője. A nyúlánk osztrákot egyébként nem csak honfitárs szurkolói és sokáig – mint fogadott hazai versenyzőt – mi magyarok szerettük, de a Ferrarinál eltöltött éve után az olaszoknak is nagy kedvencévé vált.

Gerhard Berger 1959. augusztus 27-én született az ausztriai Wörglben. Berger túraautókkal (Alfasud) kezdett versenyezni, majd 1984-ben a Formula-3-as Európabajnokságban a bajnok Ivan Capelli mögött elért 3. helyezését követően az ATS csapat színeiben a szezon végén, 25 évesen bemutatkozhatott a Formula-1-ben is. A fiatal osztrák 4 futamon indult, pontot nem szerzett (bár élete második futamán, az Olasz Nagydíjon a 6. helyen ért célba, a csapata azonban hivatalosan csak egy autót nevezett a versenyre), tehetségére viszont felfigyelt a motorszállító BMW, így a következő évben már az Arrows-BMW csapat színeiben, 3 ponttal a világbajnokság 20. helyén végzett. Az F1 mellett a túraautózást is kedvelő osztrák egy BMW 635Csi volánja mögött 1985-ben Roberto Ravigliával és Marc Surerrel közösen megnyerte a Spái 24 órás versenyt is. Az áttörést Berger számára végül az 1986-os év hozta meg. Ismét csapatot váltva a Benetton-BMW-vel versenyezte végig a szezont. A Rory Byrne tervezte Benetton B 186-os pedig igen jó autó lett, így nem csoda, hogy Berger a Mexikóban aratott futamgyőzelme mellett 2 leggyorsabb kört is szerezve 17 pontjával végül a 7. helyen zárta a bajnokságot. A 1986-os év egyik meglepetés pilótáját, Gerhard Bergert így az év végén leszerződtette Enzo Ferrari. Berger alig két teljes Formula-1-es szezonnal a háta mögött a legendás maranellói alakulat pilótája lett, úgy tűnt tehát, hogy a fiatal osztrák tehetség végre révbe ért. 1987-ben ugyanis egy másik sztártervező John Barnard irányította a Ferrari F1/87-es tervezési munkálatait, amely az év eleji gyermekbetegségeket kinőve a szezon második felére az egyik legjobb autóvá vált, és az új versenyző, Berger bizonyítékát adta, hogy megérte neki bizalmat szavazni. Az év második felében 2 győzelmet 1 második és 1 negyedik helyet, 27 pontot, három pole pozíciót és leggyorsabb kört szerezve végül 36 pontjával a bajnokság 5. helyén zárt. Berger így 28 évesen, 1988-ban már a világbajnokság egyik esélyeseként kezdhette a szezont. A Ferrari azonban nem tudott a McLaren-Hondákkal egyenrangú autót adni az osztrák számára. Berger hiába állt 5-ször is fel a dobogóra, 1 győzelme, 1 pole pozíciója és 3 leggyorsabb köre mellett az 5 kiesés elég volt ahhoz, hogy egyetlen pillanatra se forogjon veszélyben Ayrton Senna és a McLaren-Honda világbajnoki címe. Az 1988-as szezon, amikor a McLaren autói taroltak, mégis emlékezetes Gerhard Berger számára, mivel ő volt az egyetlen, aki más csapat színeiben nyerni tudott a Senna és Alain Prost által uralt szezonban, ráadásul Monzában, Enzo Ferrari halála után nem sokkal, egy vörös kocsival. Ebben az évben Berger végül 41 pontjával a világbajnokság harmadik legjobbja lett. A következő szezonban, 1989-ben Imolában azonban talán végleg megtört Gerhard Berger ígéretesnek induló pályafutása. A verseny 3. körében a híres-hírhedt Tamburello kanyarban közel 300 km/h sebességgel a betonfalba vágódott, majd az azonnal lángba boruló autóban 16 másodpercet kellett eltöltenie a tűzoltók megérkezéséig. 1989. április 23-án a tűzoltócsapat kiváló munkája mellett a sors is az osztrák oldalán állt, a kezén kisebb égési sérüléseket szenvedő Berger 35 nappal az imolai balesete után a Mexikói Nagydíjon már rajthoz állt, a pályája azonban talán örökre ketté tört. Berger 1989-ben 21 pontjával (amiből 9-et a Portugál Nagydíjon szerzett győzelméért kapott) végül csak a bajnokság 7. helyén végzet, miután a szezon első 11 nagydíján műszaki hibák miatt pontot sem tudott szerezni.

images


A csapatban csalódott és Nigel Mansellel rosszul kijövő Berger végül 1990-ben három évre a McLaren-Hondához szerződött, a hőn áhított világbajnoki cím azonban a McLarennél is elmaradt. Az új csapattársával közeli barátságot kiépítő osztráknak ugyanis a pályán a korszak legnagyobbjával, Ayrton Sennával kellett volna megküzdenie. Ez nem sikerült, Berger a McLarennél töltött három év alatt 3 futamgyőzelmet szerezve kétszer a világbajnokság 4., egyszer pedig az 5. helyén végzett. A Honda távozása miatt, valamint a Ferrari hívó szavának engedelmeskedve Berger végül 1993-ban visszaszerződött Maranellóba. Második Ferraris periódusa alatt (1993-95) barátja, Senna halálának évében, 1994-ben érte el legjobb eredményét és a Német Nagydíjon aratott futamgyőzelmének köszönhetően 1988 után ismételten a bajnokság 3. helyéig jutott. Az 1995-ös szezon végén azonban Michael Schumacher érkezése miatt távoznia kellett a Scuderiától, így visszatért a pályáját fellendítő Benetton istállóhoz, ahol két szezont töltött el, és a csapat első győzelme után megszerezte a Benetton utolsó diadalát is. 1997-ben, édesapja elvesztését követően nem sokkal Berger Hockenheimben aratott fölényes diadalt, majd a szezon végén abbahagyta sikerekben gazdag pályafutását. Az osztrák pilóta azonban azóta is gyakran feltűnik a bokszutcában, hiszen 1998-tól 2003-ig a BMW Motorsport sportigazgatójaként dolgozott, majd 2006 és 2008 között, mint a Scuderia Toro Rosso 50%-át birtokló résztulajdonos próbálta a Red Bull „B” csapatát sikerre vinni, hozzáértésének bizonyítékaként pedig kicsiny csapatának német pilótája, Sebastian Vettel győzött is a 2008-as Olasz Nagydíjon.



Gerhard Berger 210 futamon indult a Formula-1-ben, 10 futamgyőzelmet, 12 pole pozíciót, 21 leggyorsabb kört, 48 dobogót és 385 világbajnoki pontot szerzett.

2Q==




Hosszú távon térül meg a Williams tőzsdére vitele


2012. 08. 28. 05.24
<right>

</right>

Nem kedvez a gazdasági helyzet a Williamsnek, amióta tavaly részvénytársasággá alakultak és tőzsdére vitték a csapatot, ennek ellenére optimisták.
118273_middle.jpg



A Telegraph szerint a csapat pénzügyileg a ’víz alatt’ van, részvényeinek darabja ugyanis tavaly 25 euró volt, most pedig csak 23. Alex Burns, a Williams vezérigazgatója szerint erre egyszerű a magyarázat: „A piac is lenn van. Mindig is mondtuk, hogy ez egy hosszú távú befektetés. Még mindig biztos vagyok benne, hogy jó ár-érték arányt érhetünk el.”
Annak, hogy a részvények ára ilyen alacsony, természetesen nagy szerepe van annak, hogy a csapat tavaly nagyon gyengén szerepelt.

„Az általunk végrehajtott változások helyes irányba visznek minket. Még mindig messze vagyunk a céltól, de nagymértékű javulást mutatunk, és úgy tervezzük, ez folytatódik” – mondta Burns.

Nem a Williams csapat ez egyetlen, akiknek financiális gondjaik vannak a Forma-1-es csapatok közül.

Az osztrák Sportwoche magazin szerint a Lotus csapatnak, az idei jó szereplés ellenére is megmaradt a 70 millió eurós adóssága.




A Ferrari a legjobb a bokszban



2012. 08. 28. 03.22
<right>
118262_middle.jpg


</right>

A Ferrari nem csupán Fernando Alonsóval vezeti az egyéni világbajnokságot, hanem eddig a 2012-es szezonban a bokszban is ők a leggyorsabbak.


A német Auto Motor und Sport az olasz istállót találta a legjobbnak a kerékcsere-versenyben, a kiállások alkalmával átlagosan két tizeddel gyorsabbak, mint a regnáló bajnok Red Bull.

Ez figyelemre méltó fordulat a maranellói székhelyű Ferrari számára, akik a tavalyi szezon közepén még csupán a középmezőnyben voltak. 2011-ben a Mercedesé volt a leggyorsabb legénység, most viszont csupán a negyedik helyen állnak, több, mint három tizeddel lassabbak, mint a Ferrari és még a Force India is megelőzte őket.


A McLaren - 2012-ben a Williams korábbi technikai igazgatója, Sam Michael vezényletével - büszkélkedhet 2012-ben a leggyorsabb egyéni bokszkiállás címével.

De összességében a brit csapat a Toro Rosso mögött a hatodik helyet tudhatja magáénak, több, mint hát tizeddel lemaradva a Ferrari mögött.

A kisebb költségvetésű csapatok lassabbak a kiállások tekintetében, a Caterham átlagban 1.75 másodperccel lassabb a Red Bullnál, míg a Marussia (2.28-cal) és a HRT (3.28) a sereghajtó.




Ron Dennis: Armstrong volt a példaképem


2012. 08. 28. 01.21
<right>

118259_middle.jpg
</right>




A McLaren csapat korábbi csapatfőnöke tegnap elmondta, hogy végtelenül elszomorította a hír, hogy Neil Armstrong elhunyt.

Az első asztronauta, aki a holdra lépett, szombaton, 82 éves korában hunyt el. Az amerikai űrhajóson augusztus elején hajtottak végre szívműtétet, mely a jelentések szerint jól sikerült, de később szövődmények léptek fel, a családja szerint ezekbe halt bele.


Az 1969-ben hőssé vált amerikai űrhajóst Ron Dennis példaképének tekintette, így nagyon megrázta a halálhíre.

„Amit Armstrong és munkatársai elértek, az a mai napig talán a legismertebb tudományos győzelem, amit a világ valaha is látott. Akkor is az volt, és a mai napig inspiráló.
Ez valóban inspirált engem. 1969-ben, amikor Armstrong azt a híres mondatot mondta, hogy ’kis lépés egy embernek, de hatalmas lépés az emberiségnek’, 22 éves voltam, motorsport technikusként dolgoztam.

Armstrong megmutatta nekem és még sok olyan embernek, mint én, hogy a magunk útjain ugyanúgy merni és próbálkozni kell – a ’merd megpróbálni’ a mai napig a McLaren mantrája”
– emlékezett példaképére Ron Dennis.

 
T

TH6777

Vendég
A Ferrari 2014-es motorja már a próbapadon dolgozik

2012. 08. 28. 14.33
<right>
</right>
118348_middle.jpg
<right>


</right>

A Ferrari közölte, új, 2014-es erőforrása már a maranellói gyár próbapadján működik.A Formula-1-es motorgyártó, a Renault és a Mercedes már valószínűleg megkezdte új erőforrásának tesztelését, a Ferrari motor- és elektronikai felelőse, Luca Marmorini elmondta, az olasz alakulat is előrehaladott munkálatokat folytat.

"Ez egy nagy kihívást jelentő időszak a motorgyártással foglalkozók számára" - közölte Marmorini.

"A 2012-es erőforráson dolgozunk és a szezon hátralévő része nagyon fontos, de senki sem említi, hogy a 2013-as motorok beépítése nagy feladat lesz. Ugyanakkor ott a V6-os és az első V6-os már a próbapadon van. Ez egy érdekes projekt."

Miközben a Ferrari, Renault és a Mercedes az új, turbófeltöltésű motorokkal dolgozik, a független gyártó, a PURE körül továbbra is nagy a bizonytalanság, a vállalat augusztusban pénzügyi nehézségek miatt felfüggesztette működését.

Még az sem egyértelmű, hogy a Cosworth 2014-re gyárt-e motort - amennyiben a brit gyártó elhagyja a sportot, 2014-től csak három motorszállító maradhat a sportban.
 
T

TH6777

Vendég
Raikkönennek hiányzik a rali


2012. 08. 28. 17.36


<right>
</right>
118340_middle.jpg



Kimi Raikkönen elismerte, hogy ha Formula-1-es pályafutása véget ér, akkor visszatér a raliversenyek világába.


A sikeres Formula-1-es visszatérést követően Raikkönennek nincsenek olyan tervei, hogy ismét távozzon a száguldó cirkuszból, de ha ez egyszer ismét bekövetkezik, akkor a 2007-es finn bajnok újra ralizni akar majd.

„Ismét ralizni fogok majd, a móka kedvéért” – nyilatkozta Raikkönen.

„Egy oka volt annak, hogy kipróbáltam a ralit, hogy meglássam, képes vagyok-e rá, vagy sem. Nagy rajongója vagyok a ralinak, mindig gondoltam, hogy nehéz, ezért látni akartam, mi történik. Mindig is fejlődni akartam, jobban csinálni a dolgokat. Ha egy kicsit idősebb leszek és tudom csinálni, illetve élvezem is, akkor biztosan újra ralizok majd, ha egy kicsit több időm lesz. Az F1-et és a ralit is élvezem, mindkettőt szeretném egyszerre csinálni, de az időbeosztás és más okok miatt ez nem lehetséges.”


Raikkönen cáfolja azt, hogy azért tért volna vissza az F1-be, mert megunta a ralit, bár azt elismeri, hogy a kerék a kerék elleni csaták hiányoztak neki.

„Nem vesztettem el az érdeklődésemet a rali iránt. De amikor egész életedben mások ellen versenyzel, akkor ez nagyon más. Élveztem a versenyzésben, hogy mások ellen küzdhetek és ezért tértem vissza, hogy harcoljak. Ez tavaly teljesen más volt a raliban. Amikor 2011-ben indultam a NASCAR-ban nagyon élveztem azt annak ellenére, hogy az nagyon más, mint az F1, de mégis a többiek ellen versenyeztem. Már egy jó ideje nem tettem így, és egyszerűen hiányzott ez a küzdelem.”

 
T

TH6777

Vendég
James Hunt ma lenne 65 éves

2012. 08. 29. 05.47
<right>
</right>
116821_middle.jpg
<right>

</right>

Hunt csillaga rövid ideig ragyogott, de amikor ragyogott, akkor igen fényesen. Az életet és a szórakozást imádó angol kissé hippi stílusa bejárta az egész paddockot, nők milliói rajongtak a szőke, hosszú hajú, féktelen, alkoholgőzös fenegyerekért. A

Formula-1 halhatatlanjai közé jutott angol ma lenne 65 éves.

images


James Simon Wallis Hunt 1947. augusztus 29-én született az angliai Belmontban. A gazdag családban nevelkedő Hunt 18 évesen látta első versenyét, és rögtön elhatározta, hogy világbajnok lesz. A gazdag szülők azonban nemigen támogatták ezen ambícióit, így a pályafutását egy Minivel kezdő fiatal pilóta lassan haladt a ranglétrán, majd jött a Formula-Ford és a Formula-3, ahol ha az eredmények nem is, de bukások annál félelmetesebbek voltak, a javításuk pedig egyre költségesebb mutatvány lett. Hunt a pályafutása kezdetén még tört-zúzott, de alapgyorsaságára hamar felfigyeltek az F3-as és F2-es versenyeken. Lord Hesketh milliárdosnak köszönhetően 1973-ban az F1-ben találta magát és két év múlva megnyerte első futamát. James Hunt az 1970-es évek legszabadabb autóversenyzője volt, a pályán kívüli viselkedése azonban nem feledteti el az eredményeit. Nem ő volt a legszorgalmasabb pilóta, gyakran kihagyta a teszteket, de amikor igazán számított, az időmérő edzéseken és a futamon gyakran tudott igazán jó teljesítményt nyújtani. 1973-ban, amikor megérkezett az F1-be, sem ő, sem csapata, a Hesketh Racing nem tűnt komolynak, de komoly eredmények következtek. Az élete második nagydíján, a Francia Nagydíjon pontot szerző Hunt ugyanis már a negyedik futamán, a Holland Nagydíjon felállhatott a dobogó legalsó fokára, így a szezonzáró Amerikai Nagydíjon szerzett 2. helyével 14 ponttal a bajnokság 8. helyén fejezte be az első Formula-1-es szezonját. A következő év is egy összetett 8. helyet hozott a vagy a dobogón, vagy a kavicságyban végző angolnak, majd jött az 1975-ös év, amikor a Holland Nagydíjon megszerezte élete első futamgyőzelmét és a három 2. helyének köszönhetően az egyre stabilabban versenyző pilóta az év végére már a bajnokság 4. helyéig kapaszkodott fel. A party-csapat csődje után az 1976-os szezonra Huntot az Emerson Fittipaldit pótolni kívánó McLaren szerződtette. A wokingi alakulatnál pedig minden idők egyik legolcsóbb világbajnoka lett rögtön 1976-ban hat győzelemmel, miközben furcsa szerződésének hála megengedhette magának, hogy a legelegánsabb helyeken is farmerben, pólóban és nem ritkán mezítláb jelenjen meg.

images
images


Lauda és Hunt hatalmas csatát vívtak a bajnoki címért, és akkor jött az utolsó mindent eldöntő futam, 1976. október 24. a Fuji-ban rendezett Japán Nagydíj. A McLaren kihívója James Hunt volt, aki a listaveztő és címvédő Niki Laudával szemben három pontos hátrányban várta a szezonzáró futamot úgy, hogy az azt megelőző négy nagydíjból hármat ő nyert. A versenyen azonban egészen borzalmas időjárási körülmények fogadták a pilótákat, szakadó eső és hatalmas köd emelte az előttük álló csata tétjét. A verseny napján érvek és ellenérvek feszültek egymásnak és a legtöbb csapat megkérdőjelezte, hogy valóban az volna-e a legésszerűbb, hogy megtartsák a futamot. A verseny szervezői azonban végül úgy döntöttek, hogy a terveknek megfelelően elindítják a futamot, bár ezzel néhány pilóta nem értett egyet. Hunt a rajtrácson egy hellyel állt Lauda előtt a második helyen, a pole pozíciót megszerző Mario Andretti Lotusa mellett. Az autók majdnem az egész verseny alatt hatalmas vízfüggönyt húztak maguk után, így a pilóták gyakorlatilag vakon vezettek. Hunt szinte azonnal átvette a vezetést Andrettitől, az igazi meglepetés azonban az volt, amikor Lauda két kör után feladta a versenyt. Lauda a borzasztó körülmények között a fájó szemeivel és a Német Nagydíj emlékével, ahol majdnem halálra égett, úgy érezte, hogy veszélyes folytatni a versenyt és nem érdemes az életét kockáztatnia a második világbajnoki cím megszerzése érdekében. Hunt eközben megállíthatatlanul robogott az első világbajnoki címe felé. A 62. körben azonban a dolgok kezdtek megváltozni, Hunt egyre inkább szenvedett a száradó pályán, és elengedte maga mellett Andrettit és a Tyrrelles Patrick Depaillert is. Huntnak az első három hely valamelyike jelentette a világbajnoki győzelmet, a 64. körben pedig Depailler bement a bokszba új gumikat vételezni, így Hunt kedvezőbb helyzetbe került. Hunt azonban, sokak döbbenetére, a franciához hasonlóan nem sokkal később bement a bokszba és száraz pályára való abroncsokkal tért vissza, de csak az ötödik helyre. Vége lenne ezzel a bajnoki álmainak? Nem volt vége, Hunt ugyanis pokoli tempót kezdett el diktálni és az angol nézők láthatták, ahogyan új kedvencük álma valóra válik. Két körrel a verseny vége előtt Hunt megelőzte Clay Regazzoni Ferrariját és Alan Jones Surteesét, így megint a harmadik helyen állt, ami elegendő volt a számára a világbajnoki címhez. A verseny végén Hunt sértődötten szállt ki az autójából, azt hitte ugyanis, hogy elvesztette a világbajnoki címet. De nem, mert 1 ponttal legyőzte Laudát.

images
images


Hunt királysága nem tartott sokáig, hisz egyre lejjebb került a ponttáblázaton, az 1977-ben még három futamgyőzelmet szerző pilóta 1978-ban egy 3., egy 4. és egy 6. hellyel a bajnokság 13. helyén végezve hullott ki a McLaren istálló kegyeiből. A következő szezonra a Wolf istállóhoz szerződött, kedve azonban a csapat versenyképtelen autója miatt hamarosan elment a Formula-1-től, így a Monacói Nagydíjat követően a szögre akasztotta a bukósisakját. Hunt népszerűsége azonban a sikertelenség ellenére is töretlen volt, és színes egyéniségével olyan népszerűvé tette a sportot, mint előtte soha senki. Visszavonulása után Hunt Murray Walker mellett egyéni, fellengzős stílusáért imádott TV-kommentátor lett, de nem adott túl sok időt számára a sors: a Forma-1 egyik legnagyobb egyénisége 45 évesen, szívrohamban hunyt el 1993-ban.

James Hunt 92 futamon indult a Formula-1-ben, 1 világbajnoki címet (1976), 10 futamgyőzelmet, 14 pole pozíciót, 8 leggyorsabb kört és 179 világbajnoki pontot szerzett.

images


images




Fisichella: Alonso ellépett az ellenfeleitől


<right>
118365_middle.jpg


</right>

Az egykori Formula-1-es pilóta, Giancarlo Fisichella is csatlakozott azokhoz a véleményekhez, melyek szerint az idei szezon elsőszámú esélyese a Ferrari csapat kétszeres világbajnoka, Fernando Alonso.A 39 éves Fisichella 2005-ben és 2006-ban, Alonso világbajnoki győzelmeinek évében a spanyol pilóta csapattársa volt a Renault istállónál, most pedig úgy véli, hogy kilenc futammal a 2012-es világbajnokság vége előtt a bajnoki ponttáblázatot 40 pontos előnnyel vezető Alonsónak van a legnagyobb esélye az idei bajnoki címre.

„Hihetetlen ahogyan Alonso a határon vezeti az autót, a különböző pályák és az abroncsok ellenére”
nyilatkozta Fisichella.

„Tudja, hogy mikor támadjon, és mikor vigyázzon az abroncsaira, mindig azon a határon van, amit el lehet érni. Ebben a pillanatban lépéselőnyben van az ellenfeleihez képest. Mindig eléri a lehetséges maximumot, és én nem hiszem azt, hogy bárki jobb munkát tudna végezni nála.”

Fisichella szerint Alonso a 2012-es szezon véghajrájában abból is komoly előnyt kovácsolhat, hogy a maranellói gárda teljesen köré épült.

„Ő nagyon közel áll a csapathoz. Gyakran feltűnik Maranellóban, a szerelők között, focizik velük, vacsorázni, vagy kerékpározni járnak. Az emberi tényező nagyon fontos a Formula-1-ben. A szerelőknek egy olyan pilótára van szükségük, aki jó, aki gyors, de aki felé baráti érzelmeket is táplálnak.”




Bahar megindította a pert a Lotus ellen

2012. 08. 29. 06.48

118380_middle.jpg
<right>

</right>

A Lotus Group vezérigazgatói posztjából bocsátották el Bahart, aki ezért a csoport tulajdonosát, a DRB-Hicomot perelte be, 6,7 millió fontra.Dany Bahar 2009-ben került a Lotushoz, és idén júniusban bocsátották el, a hivatalos közlemény szerint végleg, és azonnali hatállyal szabadultak meg tőle. Az kirúgás oka az volt, hogy Bahar a Lotus cég pénzéből saját ingatlanjait újította fel, bár a török származású svájci szakember mindezt tagadta, ahogy azt is, hogy magáncélokra használta volna a cég repülőgépét és helikopterét. A Bilanz svájci napilap már júniusban tudni vélte, hogy Bahar beperli a Lotust, aki ezt most pénteken meg is tette.

A Bahar helyét a cégnél átvevő Aslam Farikullah a hétvégén hivatalos nyilatkozatot adott ki:

„Dany Bahar elbocsátására a Lotus gazdálkodásának átfogó vizsgálata után került sor.
A Lotus határozottan tagadja Bahar úr minden állítását, és úgy véljük, helyesen jártunk el, minden alkalommal.”



118381_middle.jpg


Japántól újra tesztelhet var der Garde


2012. 08. 29. 07.49 <right>

</right>

A szigetországban indulhat újra pénteki teszten a Caterham holland tartalékosa.
Giedo van der Garde a hétvégén a Rotterdam City Racingen száguldozott szülőhazájában, ami persze nem ér fel egy valódi gyakorlattal, így nagyon boldog, hogy a Japán Nagydíjtól kezdve újabb lehetőségeket kap csapatánál, ahol eddig egyetlen egyszer, a Maláj Nagydíj pénteki első edzésén gyakorolhatott.

„Amikor vége a GP2-es szezonomnak, utána öt pénteki gyakorlási lehetőséget kapok, és ott lesz még a két napos Fiatal Pilóták Tesztje. Az első edzésre Japánban kerül sor, majd vezetek Koreában, Indiában, Abu Dhabiban és Brazíliában is”
tájékoztatott a 27 éves van der Garde.



Két év és indul a Formula-E

2012. 08. 28. 20.39
<right>
118363_middle.jpg


</right>

A Nemzetközi Automobil Szövetség tegnap hivatalosan is bejelentette: 2014-ben indul a Formula-E, azaz a kizárólag elektromos energiát használó formula autók versenysorozata.
A Formula-E autókat 2013-ban már bemutatják és tesztelik, a bajnokság pedig 2014-ben indul, a tervek szerint 10 csapat 20 versenyzőjével. A versenyek helyszínéül világvárosok központjai szolgálnak majd. Albert herceg máris áldását adta, hogy elektromos versenyautók száguldozzanak Monaco utcáin, de a listán szerepel Hong Kong, Sydney, Fokváros, Moszkva, Mexikó City és Los Angeles is. A versenynaptár még nem hivatalos, de arról már a múlt pénteken megállapodtak, hogy a nyitóverseny helyszíne Rio de Janeiro lesz.


Jean Todt, az FIA elnöke:

„Szeretnék köszönetet mondani minden érintettnek. Ez az új versenysorozat, melye városok központjában lesz majd jelen, bizonyosan vonzani fog egy újfajta közönséget. Örömünkre szolgál, hogy sikerült megegyeznünk a Formula E Holdings-al (FEH), akiknek nagyon nagy tapasztalatuk van már a motorsportban. Ez a sorozat nagyon látványos és szórakoztató lesz, és egyben egy jó lehetőség, hogy megosszuk az FIA célkitűzéseit, melyek a tiszta energia, a mobilitás és a fenntarthatóság, egy szélesebb és fiatalabb közönség számára.”


Alejandro Agag, a FEH vezérigazgatója:

„Nagyon elégedettek vagyunk az FIA-val elért megállapodással. Látjuk mindebben azt a lehetőséget, hogy egy új, izgalmas, látványos versenyt hozzunk létre a jövőbe tekintve, a tiszta energia és a fenntarthatóság mellett. Reméljük, hogy ez a bajnokság lesz a kerete az elektromos autókkal kapcsolatos kutatásoknak és fejlesztéseknek, hiszen az elektromos autó lesz a jövő városainak legfontosabb eleme.”

 
T

TH6777

Vendég
Piszokul fiatal nőtt vett el a 81 éves Bernie Ecclestone


<right></right>
bernieecclestone_xlsport.jpg


Bernie Ecclestone harmadik alkalommal is megházasodott. A Formula One Management vezére, a sportág kereskedelmi jogait birtokló milliárdos a brazil Fabiana Flosit vette el.


image_gallery



A 35 esztendős hölgy már egy ideje együttélt a 81 éves üzletemberrel. Flosi korábban marketing-alelnökként dolgozott a Brazil Nagydíjon. A pár még áprilisban jelentette be az eljegyzését, és a hírek szerint a nyári szünet ideje alatt Svájcban össze is házasodtak.

Ecclestone a lehető legcsendesebb módon bonyolíttatta le a ceremóniát.



A Belga Nagydíj menetrendje



116303_middle.jpg

<right>

</right>

A hétvégén kerül megrendezésre a belgiumi Spa-Francorchamps versenypályán a 2012-es világbajnokság tizenegyedik futama az 57. Belga Nagydíj.
Az első Belga Nagydíjat még 1925-ben Spa-ban rendezték meg, amit az olasz Antonio Ascari (a későbbi világbajnok Alberto Ascari apja) nyert meg, majd 1950-től, hat év kihagyással (1957, 1959, 1969, 1971, 2003, 2006) állandó résztvevője a Formula-1 versenynaptárának. A Belga Nagydíjaknak a legendás spa-i pálya mellett két alkalommal Nivelles (1972, 1974) valamint 1973 és 1982 között, és 1984-ben Zolder adott otthont.

A nyári szünetet követő Belga Nagydíj egyik fő kérdése, hogy sikerül-e az üldözőknek, Mark Webbernek, Sebastian Vettelnek, Lewis Hamiltonnak és Kimi Raikkönennek faragniuk a Ferrari kétszeres spanyol világbajnokának, Fernando Alonsónak már-már tetemesnek mondható, 40 pontos előnyéből. Erre talán a Német és Magyar Nagydíjakon erősnek tűnő McLarenben Hamiltonnak, vagy a spa-i pályát igencsak kedvelő és most a Lotus új szuper DRS-ének előnyeit is élvező Raikkönennek lehet a legnagyobb esélye. Sötét ló lehet a tavaly meglepetés győzelmet arató Red Bull, valamint nem szabad leírnunk a hosszú egyenesekkel tarkított belga pályán a másik szuper DRS-sel felálló alakulatot, a Mercedest sem, valamint a Sauber és a Williams pilótáinak is lehet keresnivalója a változékony időjárásáról ismert ardenneki pályán.


A Belga Nagydíj menetrendje (magyar idő szerint)



Augusztus
31. Péntek

10:00 Első szabadedzés

14:00 Második szabadedzés


Szeptember
1. Szombat
11:00 Harmadik szabadedzés

14:00 Időmérőedzés

15:00 FIA sajtókonferencia az időmérőedzés első három helyezettjével


Szeptember
2. Vasárnap

14:00 Az 57. Belga Nagydíj

16:00 FIA sajtókonferencia a futam első három helyezettjével

Pálya Infó:

A pálya hossza:
7004 méter

Kanyarok száma:
19

Körök száma:
44

A futam hossza:
308.052 kilométer

A 2011-es győztes:
Sebastian Vettel (Red-Bull Renault)

Körrekord: 1:45.108 –
Kimi Raikkönen (2004, McLaren-Mercedes)



Hülkenberg és Di Resta ingyen versenyez idén?


118364_middle.jpg

<right>

</right>

Az osztrák Sportwoche értesülései szerint a Force India pilótapárosa, Nico Hülkenberg és Paul Di Resta az idei szezonban egyetlen egy eurót sem kapott a csapattól fizetés gyanánt.

Az újság úgy tudja, az elmaradt fizetések oka, hogy a csapat tulajdonosának, Vijay Mallyának légitársasága a Kingfisher komoly pénzügyi gondokkal küzd. Hülkenberg, bár a Kingfisher nehéz helyzetét nem tagadta, cáfolta a híreket azt állítván, hogy az F1-es csapatnak és a légitársaságnak „semmi köze sincs egymáshoz”.

„Ez a Formula-1 és nem egy légitársaság” – nyilatkozta Hülkenberg.

A Business Book GP 2012-es kiadása is úgy tudja, hogy Hülkenberg és Di Resta idei fizetése 500 000 illetve 200 000 euró, ennek ellenére a Sportwoche paddockbeli forrásokra hivatkozva határozottan állítja, hogy az indiai csapat két pilótája ebből még egyetlen egy eurót sem látott, és a silverstone-i központú csapat csak azért tud még működni, mert az új résztulajdonos, főszponzor a Sahara állja jelenleg a számlákat.


 
T

TH6777

Vendég
Hamilton gyászol

2012. 08. 31. 05.32 <right>

</right>
118446_middle.jpg
<right>
</right>


Tegnap reggel, súlyos betegség következtében elhunyt Lewis Hamilton nagynénje.

Augusztus 18.-án Lewis Hamilton nyaralását megszakítva, azonnal hazautazott Coloradóból, amikor megtudta, hogy nagynénje, Diane súlyos beteg, rákkal kűzd. A brit bajnok akkor a Twitter közösségi oldalon tájékoztatta rajongóit arról, hogy hazatér és megkért mindenkit, mondjon egy imát nagynénjéért. Most ugyanitt tette közzé, hogy szeretett rokona elhunyt.

„Az én csodálatos nagynéném családja körében, ma reggel elment. A legnehezebb nap mindnyájunknak, de végigcsináljuk”
– írta először, majd a rajongóinak is köszönetet mondott.

„Nyugodjék békében, az Isten áldja meg őt. Köszönöm mindenkinek a támogatást ebben a nehéz időben, valóban sokat számít.”

Ma vége az öthetes nyári szünetnek, pénteken felbőgnek a motorok Belgiumban, így Hamiltonnak nem sok ideje marad családjával otthon, máris indulnia kell dolgozni – kérdés, milyen hatással lesz a magánéleti tragédia teljesítményére.



Közepes és kemény Pirellik Spa hullámvasútjára


2012. 08. 31. 04.32

118444_middle.jpg
<right>

</right>

Az egy hónapos nyári szünet után a Pirellinél újra visszatér a pályára az idei Maláj Nagydíj után először használt kombinációval, az ezüst színű kemény keverékű és a fehér színű közepes keverékű P Zero abroncsokkal.A legendás Spa-Francorchamps pálya 7,004 km-es köre a leghosszabb az idei naptárban és ez csupán egy tényező, amihez hozzájön a rendkívül változó időjárás. Az Ardennekben lévő Spa földrajzi fekvése sajátos mikroklímát hozott létre, ami azt jelenti, hogy gyakran a pálya egyik részén esik, míg a másik részén száraz az aszfalt. A pálya nagy sebességéről és gyors kanyarjairól híres. Szintén kihívást jelentenek az abroncsok, amelyeknek meg kell birkózniuk a rendkívül magas hossz- és keresztirányú terheléssel a félelmetes nyomásnak köszönhetően, ami például az Eau Rouge-ban nehezedik rá, a kanyar olyan, mint egy hullámvasút.

A Pirelli két legkeményebb vegyületét választotta, hogy az abroncsok kibírják a 44 körös kemény munkát.


Mivel Spában igen hosszú és változatos a verseny, széles spektrumon mozoghat a stratégia, taktikai szempontból viszont rendkívül rugalmasnak kell lenniük a csapatoknak, hogy megbirkózzanak a változó időjárási körülményekkel.


Paul Hembery, a Pirelli motorsport igazgatója:


"A spái pálya személyes kedvencem. Nemrég jártam itt a 24 órás versenyen, a pálya konfigurációja és az időjárás változékonysága mindig nagyszerű futamokat produkál. Az abroncsok szempontjából minden bizonnyal ez a szezon legigényesebb pályája a nagy sebesség és a szélsőséges erőterhelés miatt. A kemény és közepes keverékű abroncsokat kínáljuk a versenyzőknek, amikkel a verseny elejétől a végéig keményen fogják tudni taposni, mert Spát erre tervezték. A szezon első felében a szorosabb és versenyképesebb szezon kezdődött meg, mint amit valaha láthattunk a Forma-1 történelmében, így várom, hogy hogyan folytatódik 2012 és mely csapatok tudtak előrelépni a nyári szünet alatt. Jelenleg nagyon szoros a mezőny - különösen a középmezőny - és lehetetlen jósolni."


Jean-Eric Vergne, a Toro Rosso versenyzője:


"Szívesen kezdem újra a versenyzést a hosszú nyári szünet után és ehhez nincs is jobb helyszín, mint Spa. Néhányszor már versenyeztem itt korábban a Renault 2 literes osztályában, a Formula 3-ban és a World Seriesben és ezen a pályán volt eddigi karrierem azt hiszem legjobb hétvégéje, amikor mind a három Formula 3 versenyt megnyertem, ami közül az egyiken fordított volt a rajtrács.
Így rengeteg jó emlék köt Spához, az abszolút kedvenc pályámhoz, és míg nem lesz újra Francia Nagydíj, ezt tekintem hazai versenyemnek. Vezetés szempontjából zseniális ez a pálya és alig várom, hogy első alkalommal vezethessek rajta Forma-1-es autót. Hosszú kanyarjaival, eltekintve a Buszmegállótól és a La Sourse-tól, nem kell különösebben trükközni a Pirellikkel, de a belga körülmények bonyolítják a helyzetet. És mivel a pálya nagyon hosszú, nem lesz túl sok körös a verseny, ami azt jelenti, hogy a legtöbbet kell kihoznunk az abroncsokból például az időmérőn.
Nem lennék meglepve ha végül a felkínált abroncsok közül mindet használnunk kellene Belgiumban, a közepestől a keményig, az intermediate-től az extrémig, mert az eső soha nem áll távol Spától. De ez is a móka része, ez teszi Spát Spává."


Jaime Alguersuari, a Pirelli tesztpilótája:

"Szerintem fantasztikus verseny Spa, mert nagy sporttörténelemmel rendelkezik. A Forma-1 leghíresebb kanyarjai is itt találhatók, köztük az Eau Rouge és a Blachimont. Tele van nagy sebességű kanyarokkal és egyenesekkel, ami nagyon gyorssá teszi a pályát.
Spa kihívást jelent mind a versenyzők, mind a csapatok számára, mert közepes leszorítóerő beállításokat és jó tapadást követel. Számomra a hétvége nagyon érdekes lesz, mert tavaly Spában teljesítettem a leggyorsabb időmérőmet. A legutóbbi Pirelli teszt szintén Belgiumban volt és nem találsz olyan versenyzőt, aki ne élvezné a futamot.
Az abroncsok szempontjából Spa viszonylag sima ügy, viszont sajátos kihívásokat tartogat. Számos nagysebességű része van, ahol jelentős oldalirányú erő hat az oldalfalra. Hasonló Japánban a szuzukai pályához, ami azonos beállítást és kezelést igényel."



Vettelnek jobban kell szerepelnie szombatonként

2012. 08. 31. 02.30 <right>


118469_middle.jpg
</right>

Optimizmusa töretlen, a bajnoki címet elérhetőnek tartja, de bizonyos területeken javulni kell, véli Dr. Helmut Marko, a Red Bull csapat tanácsadója.Mark Webber 40, Sebastian Vettel pedig 42 ponttal van lemaradva az élen álló Fernando Alonso mögött, Helmut Marko szerint ez még behozható a hátralévő 9 futamon. „A bajnoki cím továbbra is teljes mértékben megvalósítható cél számunkra” – kezdte Marko a Bildnek, majd a követendő irányt is meghatározta. „Vettelnek jobban kell szerepelnie az időmérőkön.”

Míg tavaly 15 alkalommal rajtolt az első rajtkockából, az idén még csak 4-szer sikerült, ráadásul, míg közvetlen vetélytársai már többször is nyertek, ő még mindig csak egy győzelemmel büszkélkedhet. „Vettelnek nem kell öt győzelem, de nem lehet többet hibázni. Alonso sorozata hamarosan véget ér, és akkor ott kell lennünk”- mondta Marko. Ha mégsem most lesz vége Alonso következetes szereplésének, akkor a hétvégén megdönti Michael Schumacher rekordját azzal, hogy 24 egymást követő versenyen pontot szerez.

Dr. Helmut Marko ahhoz is ragaszkodik, hogy a Red Bullnál még mindig nincs csapatsorrend: „Velünk mindkét pilóta lehet világbajnok. Tehát Webber is hajthat a címért.”

 
T

TH6777

Vendég
Alonso esőben reménykedik


2012. 08. 31. 13.40
<right>

</right>
118454_middle.jpg



A bajnokságot 40 pontos előnnyel vezető Fernando Alonso szerint egy esős Belga Nagydíj lenne a legjobb a Ferrari bajnoki reményeit illetően.


Alonso szerint továbbra sem a Ferrari a leggyorsabb autó a mezőnyben, ezért egy esős Belga Nagydíj jelentős mértékben növelné a nyerési esélyeit.

„Amikor az autó versenyképes, és egész hétvégén jó, akkor talán egy száraz futam jobb, mert az kiszámíthatóbb” – nyilatkozta Alonso. –

„Amikor gyors vagy, akkor 99%, hogy a dobogón végzel, ami jó eredmény lenne a számunkra. De ha az autó nem igazán versenyképes, akkor biztos vagyok benne, hogy az eső segít, mert ilyenkor többet lehet elérni a megfelelő abroncsválasztással a megfelelő időben. Ebben a pillanatban nem tudom, hogy mi lenne a jobb, de az idei bajnokságot elnézve talán egy esős futam jobb lenne a számunkra. Ugyanakkor az eső mindig nagyobb kockázatot jelent, az aquaplanning, a fehér vonal, a kerékvetők, ezért egy esős verseny sokat segíthet, de árthat is. Úgy gondolom, hogy a jelenlegi helyzetben be kell fejeznem a futamokat, mindig pontot kell szerezni, az esős futam pedig több kockázatot jelent, de nem csak nekem, hanem a többiek számára is.”


A hosszú nyári szünetről visszatérő Alonso elismeri, hogy mindenkinek nagyon hiányzott már ez a kis pihenő. „Nagyon jó volt egy kicsit kikapcsolni 10-15 napra, feltölteni az akkumulátorokat, így most 100%-osan motiváltan térünk vissza, hatalmas vággyal, hogy újra autóba üljünk. Hét futam lesz Európán kívül, rengeteg utazással, ezért 100%-os formában kell lennünk, mert hosszú lesz a szezon utolsó része.”

 
T

TH6777

Vendég
Alonso: Lassabbak vagyunk az ellenfeleinknél


118477_middle.jpg
<right>

</right>

Fernando Alonso szerint a Ferrari F2012-es továbbra is lassabb, mint a szintén a világbajnoki címért harcoló Red Bull és RB8-as és a McLaren MP4/27-es konstrukciói.


„Úgy gondolom, hogy semmi sem változott a nyári szünet alatt” – nyilatkozta Alonso. – „Amikor négy-öt hétre megáll minden és csak a ponttáblázatról tudsz beszélni, akkor úgy tűnik, jelentős az előnyünk. De két vagy három rossz futam és minden megváltozik. A teljesítmény tekintetében azonban, ha az ellenfeleinkre gondolunk, akkor nyilvánvalóan mi vagyunk a leglassabbak. Pontelőnyünk és teljesítménybeli hátrányunk van, ezért én nem gondolnám azt, hogy mi lennénk a favoritok.”

Alonso szerint a Ferrari reális teljesítményét a Magyar Nagydíj mutatta meg.
„A legutóbbi futamon 8 tizedmásodperc volt a hátrányunk a pole pozícióhoz képest, ami egy kicsit túl sok. Javítanunk kell ezen a helyzeten. Majd meglátjuk, hogy mi lesz itt és Monzában a helyzet, mert ez két szokatlan pálya az autók karakterisztikáját nézve, mert itt alacsony leszorítóerő-szintre van szükség, ezért bármi megtörténhet ezen a két pályán. Remélem, hogy sok pontot tudunk majd szerezni. A következő viszonyítási pont majd Szingapúr lesz, addigra csökkentenünk kell a lemaradásunkat a pole pozícióhoz képest.”


118579_middle.jpg



Pic nyerte a második szabadedzést


2012. 09. 01. 04.52 <right>

</right>
A Belga Nagydíj második szabadedzését az eső majdnem teljesen elmosta, versenyképes köridőket senki nem tudott autózni.
A pálya sokkal rosszabb állapotban volt, mint a délelőtti edzésen, de a hétvége további részére ígéretes az előrejelzés. A spái második szabadedzésen senki nem mert kockáztatni, félt, hogy összetöri autóját.

48 perccel az edzés megkezdése után gurult először autó a pályára, Nico Rosberg próbálkozott a vizes pályán. Csapattársa, Michael Schmacher is kimerészkedett, ahogy Heikki Kovalainen, a McLaren, a Sauber, a Williams, a Marussia, a Ferrari, a Toro Rosso és a Force India pilótái is. Többen csak az edzés végén próbálkoztak az esőben, így csak rajtgyakorlatokat végeztek. Schumacher teljesítette a legtöbb kört, szám szerint négyet.

A Ferrari is próbálkozott, Massa a hátsó vezetőszárnyára aerodinamikai festést kapott - ám azt gyorsan lemosta az eső. A brazil pilóta autójában a délelőtti meghibásodás után motort cseréltek.

Senki nem tudta keményen nyomni, mégis Kovalainen a Les Combes felé megpördült és Hamilton ugyanezen a ponton csúszott ki a bukótérbe, megmutatva, mennyire csúszósak a körülmények.

A későn pályára merészkedők nemcsak megkezdték, de be is fejezték körüket, a legjobb időt a Marussia pilótája, Charles Pic érte el, mögötte Ricciardo és Alonso végzett. Mért kört jegyezhet még neve mellett di Resta, Maldonado, Glock, Kobayashi, Vergne, Hülkenberg és Perez.


A Belga Nagydíj harmadik szabadedzése szombaton, helyi idő szerint 11 órakor kezdődik


Belga Nagydíj - 2. szabadedzés végeredménye:


HelyVersenyzőCsapatIdőKör
1Charles PicMarussia2:49.3544
2Daniel RicciardoToro Rosso2:49.7503
3Fernando AlonsoFerrari2:50.4973
4Paul di RestaForce India2:51.3333
5Pastor MaldonadoWilliams2:51.6604
6Timo GlockMarussia2:52.0764
7Kamui KobayashiSauber2:53.2324
8Jean-Éric VergneToro Rosso2:58.2323
9Nico HülkenbergForce India2:59.1255
10Sergio PerezSauber3:12.9014
11Nico RosbergMercedes----------3
12Michael SchumacherMercedes----------4
13Heikki KovalainenCaterham----------1
14Lewis HamiltonMcLaren----------2
15Sebastian VettelRed Bull----------3
16Jenson ButtonMcLaren----------2
17Felipe MassaFerrari----------2
18Bruno SennaWilliams----------3
19Mark WebberRed Bull----------0
20Kimi RäikkönenLotus----------0
21Romain GrosjeanLotus----------0
22Vitaly PetrovCaterham----------0
23Pedro de la RosaHRT----------0
24Narain KarthikeyanHRT----------0

<tbody>
</tbody>





118551_middle.jpg


Sauber: Nem lehet sokat mondani


2012. 09. 01. 05.53 <right>

</right>
Az egész napos erős ardenneki esőzés miatt csak keveset lehetett dolgozni ma a Spa-Francorchamps pályán. Az első szabadedzésen a Sauber F1 Team információt gyűjtött arról, hogyan teljesítene a Sauber-Ferrari C31 az esőben, Kamui Kobayashi az első, Sergio Perez a hatodik helyen végzett. Délután a legtöbb csapat úgy döntött, ideje nagy részét a garázsban tölti. A Belga Nagydíj előtti két szabadedzésen a csapat összesen 44 kört teljesített.
Kamui Kobayashi:

"Nagyon sajnálom a lelátókon helyet foglaló nézőket. Az első edzésen néhány kört teljesítettünk, de a délutánt alapvetően a garázsban töltöttük. Nem lehetett kint semmit tanulni és nyilvánvalóan ilyen körülmények között könnyedén össze lehetett volna törni az autót. Nem tudok mást mondani: Üdvözlet Spából - és üdvözlet újra a valóságban. Nem láttam esőt öt hete, Tokióban és Hawaiion voltam."

Sergio Perez:

"Sajnos a körülmények nem tették lehetővé, hogy a szezon második felét megfelelő munkával kezdjük. Csalódás ez a bátor nézőknek. Úgy hiszem, a spái rajongók valóban szeretik a Formula-1-et és ma csalódást okoztunk számukra. Remélem, ezt holnap és vasárnap enyhíteni tudjuk, egy jó show-t tudunk nyújtani."

Giampaolo Dall Ara, vezető pályamérnök:

"Dicsérni kell időjárás előrejelző rendszerünket, mely nagyon precíz volt, ennél többet nem lehet mondani a mai napról. Délelőttre több munkát terveztünk, mert az előrejelzés szerint délután rossz időre számíthattunk. Nem tudom megmondani, a versenyre tudtunk-e készülni, mivel az előrejelzés szerint a következő két napban száraz idő lesz. Az alapvető feladatokat elvégeztük, rajtgyakorlatokkal és rendszerellenőrzéssel foglalkoztunk."
 
T

TH6777

Vendég
Forma-1 2012: A Belga Nagydíj rajtsorrendje

2012. 09. 01. 15.41 <right>
</right>
<right></right>
118617_middle.jpg



Jenson Button nyerte a Belga Nagydíj időmérő edzését. A brit az egész kvalifikáció alatt megfoghatatlan volt, tökéletes edzést produkált. Érdekesség, hogy a McLaren volánja mögött 50 nagydíj alatt, ez volt az első pole pozíciója Butonnak. A második helyen a japán Kamui Kobayashi végzett a Sauberrel, a harmadikon pedig Pastor Maldonado a Williamssel. Őket Kimi Raikkönen és Sergio Perez követi.


Button nyolc tizedmásodperces előnnyel vezetett az időmérő edzés második etapjának nagy részén, majd ezt a sebességet a harmadik etap elején is meg tudta ismételni, 1:47.686-os időt futva. A brit pilóta volt az egyik a néhány versenyző közül, akik kétszer mentek ki a pályára a harmadik etapban, második kísérlete során tovább javulva 1:47.573-as idővel zárta az időmérő edzést.

Kobayashi három tizedmásodperces hátránnyal zárt, pályafutása legjobb Formula-1-es rajtpozícióját megszerezve. Csapattársa, Sergio Perez is jól teljesített, az ötödik lett.

Az időmérő edzés első etapját megnyerő Pastor Maldonado a Williamsszel végül a harmadik lett, habár a venezuelai pilóta feltartotta a 12. helyet megszerző Nico Hülkenberget, az esetet a versenybírák még vizsgálják.

A verseny előtt favoritnak számító Lotus csak a negyedik helyen végzett Kimi Räikkönennel, a kilencediken Romain Grosjeannal. A francia-svájci pilótának az első etapban gondjai voltak már a továbbjutással hibázott és a forgalom is hátráltatta.

A világbajnokságot vezető Fernando Alonso nem tudta megismételni a délelőtti szabadedzésen mutatott teljesítményét és a hatodik lett.

Az egyik McLaren a pole pozícióba került, a másik csak a nyolcadik helyen zárt, habár Lewis Hamilton egy hellyel előbbre kerül a rajtrácson, mert Mark Webber a hetedik helyről hátrasorolásra kerül sebességváltó csere miatt.

A Force India pilótája, Paul di Resta került még az első tízbe.

Vettel volt az egyik legkomolyabb áldozata az időmérő edzés második etapjának. Csak két tizedmásodperc választotta elő őt csapattársától, Mark Webbertől, ám ez hét pozíciót jelentett, így a tavalyi Spában pole pozíciót szerző és futamgyőzelmet arató pilóta a 11. helyen zárt, 0.012 másodperccel elmaradva a harmadik etapba jutó köridőtől.

Nemcsak ő volt az egyetlen nagy név, aki búcsúzott. Felipe Massa hét tizedmásodperccel maradt el Alonsótól és a 14. helyen zárt, Michael Schumacher mögött, akinek 13. helyezése a Mercedes legjobb eredménye volt ezen a nehéz délutánon.

A délelőtti meghibásodás után sebességváltó csere miatt öt helyes rajtbüntetést magával hordozó Rosberg csak a 18. helyen végzett, miután nem sikerült már felérnie még egy gyors körre az időmérő edzés első etapjának végén.

Rosberg hibájának köszönhetően mindkét Toro Rosso bejutott az időmérő edzés második etapjába, ahol sikerült legyőzniük a williamses Bruno Sennát. A brazil pilóta egy biztonsági kört ment, miután a Pouhonnál autójával keresztbe csúszott a pályán, végül a 17. helyen zárt.

A mezőny hátsó felében Timo Glock a Marussia fejlesztéseinek köszönhetően közelebb került a Caterhamekhez, de csapattársa, Charles Pic rosszabbul teljesített, mint a 22. helyen záró HRT pilóta, Pedro de la Rosa.



A Belga Nagydíj vasárnap, helyi idő szerint 14 órakor veszi kezdetét.



1.Jenson ButtonbritMcLaren-Mercedes1:47.573
2.Kobajasi KamuijapánSauber-Ferrari1:47.871
3.Pastor MaldonadovenezuelaiWilliams-Renault1:47.893
4.Kimi RäikkönenfinnLotus-Renault1:48.205
5.Sergio PerezmexikóiSauber-Ferrari1:48.219
6.Fernando AlonsospanyolFerrari1:48.313
7.Mark Webber*ausztrálRed Bull-Renault1:48.392
8.Lewis HamiltonbritMcLaren-Mercedes1:48.394
9.Romain GrosjeanfranciaLotus-Renault1:48.538
10.Paul di RestabritForce India-Mercedes1:48.890
11.Sebastian VettelnémetRed Bull-Renault1:48.792
12.Nico HülkenbergnémetForce India-Mercedes1:48.855
13.Michael SchumachernémetMercedes1:49.081
14.Felipe MassabrazilFerrari1:49.147
15.Jean-Eric VergnefranciaToro Rosso-Ferrari1:49.354
16.Daniel RicciardoausztrálToro Rosso-Ferrari1:49.543
17.Bruno SennabrazilWilliams-Renault1:50.088
18.Nico Rosberg*németMercedes1:50.181
19.Heikki KovalainenfinnCaterham-Renault1:51.739
20.Vitalij PetrovoroszCaterham-Renault1:51.967
21.Timo GlocknémetMarussia-Cosworth1:52.336
22.Pedro de la RosaspanyolHRT-Cosworth1:53.030
23.Charles PicfranciaMarussia-Cosworth1:53.493
24.Narain KarthikeyanindiaiHRT-Cosworth1:54.989


<tbody>
</tbody>
 
T

TH6777

Vendég
Belga Nagydíj: Az időmérő edzést követő sajtótájékoztató

2012. 09. 02. 04.14

118623_middle.jpg
<right>

</right>

A tegnapi kaotikus nap után, a mai is tartogatott meglepetéseket. Jenson Button lett az első a Belga Nagydíj időmérő edzésén, mellette Kamui Kobayashi, mögötte pedig Pastor Maldonado állhat majd a rajtrácson. A legnagyobb érdekesség, hogy japán pilóta még soha nem rajtolhatott az első sorból.

Jenson Button:


„Már elég régóta vártunk arra, hogy újra innen induljak, 2009. Monaco volt azt hiszem, így eléggé megindító ez a pillanat. Az utóbbi években a vasárnapok elég jól mentek, de mondhatjuk, hogy szombaton nem volt tökéletes eredményem. Ragyogó időmérő edzés volt és annyira fontos, hogy a hosszú kihagyás után egy jó eredménnyel tudok visszatérni szombaton. nyilván holnap lesz a verseny, de ez majdnem olyan érzés számomra, mintha megnyernék egy futamot, olyan régen történt meg velem.”
„Sikerült eltalálnunk a kocsi egyensúlyát, igazából csak erről van szó. nyilván tegnap nem nagyon ment senki, de minden kör amit megtettünk, az nagyon jó irányba indult, már így vágtunk neki az időmérő edzésnek. Nagyon tetszik most a kocsi egyensúlya, és olyan a vezetési stílusom is, ami, ha jó az autó és sikerül eltalálni, pole pozíciót tudok elérni vele. Nagy köszönettel tartozom az egész csapatnak. Dave-nek és Tomnak a két mérnökömnek különösen köszönöm – egy-két szombaton kutyául érezték magukat, de ez egy ragyogó nap számunkra is, és nyilván sokkal könnyebb lesz holnap, hogy innen indulhatunk, de ettől még nehéz nap vár ránk.”


Kamui Kobayashi:


„Tegnap sokat küszködtünk, fogalmunk sem volt arról, hogy mit fogunk kezdeni magunkkal, de ma reggel amikor kialakítottuk a beállításokat, akkor egész jól indultunk el, és nem tudtuk azt sem, hogy délutánra mennyit javul majd a pálya, de magabiztosak voltunk, sikerült eltalálnunk a beállításokat. A vakáció után nagyon örülök, hogy sikerült kihozni a kocsiból a maximumot és a következő három hónapban 9 futam lesz, úgyhogy nagyon fontos számunkra, hogy itt indulhatunk neki, ragyogó eredménnyel vághatunk neki a holnapnak.”
„Nyilván magasak az elvárásaink erre a hétvégére, mert Spa a kedvenc pályánk, ráadásul erősek az autóink itt. Nem vártunk ennyire jó eredményt, tudtuk, hogy erősek leszünk a verseny alatt, de azért az időmérőn nem vártuk volna, hogy ilyen jó lesz az eredmény. Azt gondolom, hogy ragyogó esélyünk van holnapra és ez még csak a kezdet és remélem, ezt a formát mutatjuk majd az év második felében. A nyári szünetben sok munkát végeztünk, és ennek most meg is van az eredménye. Sokat beszéltünk, elemeztük az autót. Nagyon boldogok vagyunk, hogy itt lehetünk, és nagyon magabiztosak vagyunk, sok erőt ad, hogy ilyen eredményt értünk el.”

Pastor Maldonado:

„Eddig az időmérő edzéseken egész jól teljesítettünk Barcelona után, azt gondolom, hogy most erősebb az autónk, versenyképesebbek vagyunk. Sokat dolgoztunk a nyári szünet alatt is, elemeztük a korábbi problémáinkat és próbáltunk megfelelően felkészülni a szezon második felére. Azt hiszem eléggé versenyképesek vagyunk, ma reggel nem sikerült egyből eltalálnunk a beállításokat, de megértettük, rájöttünk, hogy mi kell. Nagyon boldogok vagyunk, és örülünk annak, hogy ilyen lelkes és összeszokott a csapat. Nagyon várjuk a szezon második felét.”

„Nagyon optimistán várom a holnapi futamot, talán ma reggel volt egy kis ok az aggodalomra, mert nem találtuk el jól a kocsi beállítását, de az időmérőn már sikerült alkalmazkodnom az autóhoz és a különböző körülményekhez, ahogy megváltozott a pálya. A Q1 után már kezdtem látni, mi a kocsi valós potenciálja, a Q2-ben nem annyira, majdnem ki is estem, a 10. helyen álltam egy ideig, nem futottam túl jó kört és a Q3-ban pedig beleadtam apait anyait, sikerült összehoznom egy tiszta kört. nem vagyunk annyira gyorsak, mint Jenson, de azért várom a holnapi napot. Ha visszanézünk, a múltban nagyon jól teljesítettünk a futamokon, úgyhogy nagyon optimista vagyok.”





Hamilton: A McLaren ajánlata egy nagy nulla

2012. 09. 02. 00.11
<right>
118594_middle.jpg


</right>

Lewis Hamilton úgy jellemezte a McLaren csapat 2013-as szerződésajánlatát, hogy az finoman szólva is előnytelen.A 2008-as bajnok szerint a McLaren ajánlata továbbra is nagyon előnytelen, de azért még nem nevezte zsákutcának a wokingi csapattal folyó tárgyalásokat.

„Sok kényes pont van”nyilatkozta Hamilton a nyári uborkaszezonban magasabb fokozatba kapcsolt tárgyalásokról.

„Az ember sohasem írja alá az első elé tett szerződést, mert az jórészt még sz’r. Semmit sem írtam alá, és még semmi sem dőlt el.”

Hamilton most először nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy egy rivális csapatnál folytatja a pályafutását a 2013-as szezonban.

„Nem lehet tudni, hogy mi lesz a helyzet, mert 2014-től a szabályok nagyon jelentős mértékben megváltoznak. Ezért nem tudható még, hogy melyik csapat is lesz a megfelelő hely.”

A McLaren egy hosszú távú szerződés ellenében hajlandó lenne megemelni Hamilton fizetését. Hamilton erről nem akart nyilatkozni, de azt megerősítette, hogy teljesen kizárt annak a lehetősége, hogy a McLarennel folytatott, esetlegesen sikertelen tárgyalások miatt ne legyen ott a 2013-as rajtrácson.

„Nem fogok távozni a Formula-1-ből. Miért is tenném, túl fiatal vagyok. Ez biztosan nem fog megtörténni”– nyilatkozta Hamilton



Rosberg: Hibáztam


2012. 09. 02. 03.13
<right>
</right>
118618_middle.jpg
<right>

</right>

Nico Rosberg a Belga Nagydíjat csak a 23. pozícióból kezdheti, miután az időmérő edzés első etapjának végén túl későn ért fel a rajtvonalra. A német pilóta sebességváltó csere miatt öt helyes rajtbüntetést kap és a rémes hétvégét tovább tetézte az a tény, hogy utolsó körét a megengedettnél kilenc másodperccel később kezdte.


"Az én hibám volt, rosszul mértem fel a helyzetet" - nyilatkozta a Mercedes pilótája.

"Egyébként is az egész hétvége nehéz - a sebességváltó problémával és az időmérő edzéssel, ez így soha nem könnyű Spában. Nem érzem magam valami jól és a holnapi versenyre nincs valami nagyszerű rajtpozíciónk."

Rosberg csapattársa, Michael Schumacher 300. versenyhétvégéjén a második etapban esett ki és a 13. rajtpozíciót foglalhatja el a vasárnapi versenyen.



Rosberg autójában is váltót cseréltek


2012. 09. 02. 01.11

118611_middle.jpg
<right>

</right>

A Mercedes pilótája, Nico Rosberg öt helyes rajtbüntetést kap a Belga Nagydíjra, miután autójában sebességváltót cseréltek.
A német pilóta sebességváltója a spái utolsó szabadedzésen adta meg magát. Rosberg csak öt kört tudott teljesíteni szombaton délelőtt, majd autója a Pouhonnál megállt a pályán.

A pénteki eső miatt Rosberg az időmérő edzést úgy kezdheti meg, hogy alig futott kört száraz pályán, ehhez hozzájön még büntetése is.

A Red Bull pilótája, Mark Webber szintén sebességváltó csere miatt kerül hátrasorolásra.



A Belga Nagydíj vasárnap, helyi idő szerint 14 órakor veszi kezdetét.











 
Oldal tetejére