Auto verseny F1

T

TH6777

Vendég


Belga Nagydíj

Rajt:Tömegkarambol


rajt640.jpg


A Belga Nagydíj 2012-es rajtja finoman szólva sem sikeredett simára, miután Lewis Hamilton, Fernando Alonso és Romain Grosjean is azonnal kiesett.


A visszajátszásokból egyértelműen kiderült, hogy Grosjean ráhúzta Hamilton autójára a kormányt, majd így a brit és a francia nekicsapódott a kétszeres spanyol világbajnoknak.

A Lotus F1 Team francia versenyzője ráhúzta Lewis Hamilton autójára a kormányt, mely rendkívül sokba került.

Fernando Alonso akár súlyos sérüléseket is szenvedhetett volna.

A nagyobb balesetben szerencsére egy pilóta sem sérült meg komolyabban.




<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/8QFCF0D94Zw" frameborder="0" allowfullscreen=""></iframe>



Az első kanyarban történt balesetet a verseny után vizsgálják ki.
 
T

TH6777

Vendég
Belga Nagydíj


images



1.
Jenson Button


2.
Vettel

3.
Räikkönen



3.
RäikkönenHülkenberg, Massa, Webber, Schumacher, Vergne, Ricciardo, és Di Resta a további pontszerzők sorrendje.
 
T

TH6777

Vendég
Grosjeant egy futamra eltiltották

2012. 09. 03. 00.16

gro.jpg




Romain Grosjean egy futamos eltiltást kapott a Belga Nagydíjon történt baleset okozásáért.
A Lotus pilótája Lewis Hamilton elé vágott az első kanyart megelőzően, a McLaren pilótáját a fűre szorította ezzel. A két autó ütközött és nekiment Fernando Alonso Ferrarijának, valamint a két Saubernek.

images


Grosjean elmondta, nem tudja, ki okozta a balesetet.

"Nagyon jól rajtoltam, majd jött a bumm - ez a verseny végét jelentette. Nem láttam még a képeket és ezeket előbb meg kell néznem. De a lényeg, hogy mindenki rendben van. Ez a legfontosabb számomra."

Az FIA azonban úgy döntött, a francia pilóta vonható felelősségre az esetért és ezért eltiltották a jövő hétvégi Olasz Nagydíjról.

A Lotus tartalékpilótája, a Virginnél tavaly versenyző Jerome d Ambrosio.



Alonso örül, hogy nem sérült meg


2012. 09. 02. 21.14

images


A világbajnokságot vezető Ferrari pilóta autóját Romain Grosjean Lotusa és Lewis Hamilton McLarenje is meglökte és a Lotus átrepült a Ferrari fölött.


"Csalódott vagyok, mert pontokat veszítettem" - közölte Alonso, kinek előnye 24 pontra csökkent Sebastian Vettellel szemben. "De szerencsés vagyok, mert öt nap múlva Monzában autóba ülhetek, lehetett volna rosszabb is a helyzet, megsérülhetett volna kezem, vagy akár a fejem is, mert Grosjean autója nagyon közel volt. Azt hiszem, minden összetört az autó tetején. Ebből a szempontból ez szerencsés volt."

Alonso elmondta, amíg nem látta az ismétléseket, nem értette, hogyan alakulhatott ki ilyen baleset.

"Addig nem tudtam, mi történt, míg meg nem néztem a TV-n, mert nehéz volt elképzelni, hogy lehetett egy becsapódás ilyen nagy, vagy hogyan repülhetett át egy autó felettem. Miután láttam a TV-n, kiderült, hogy Grosjean és Lewis összeért, majd elveszítették autójuk felett az uralmat."

A spanyol pilótának néhány másodpercbe beletelt, míg felmérte állapotát és kiszállt sérült Ferrarijából.

"Néhány másodpercig az autóban maradtam, mert fájt a hátam. Majd egy kisebb tűz alakult ki, így megérkeztek a porral oltóval és úgy döntöttem, kiszállok, mert nem akartam belélegezni a füstöt."

Alonso hozzátette, a baleset előtt is már eseménydús volt a rajt.

"Ott van Maldonado esete. Meglepődtem, mert még pirosat mutatott a lámpa és ő már a harmadik, vagy második helyen volt. Nagyon kiugrott. Majd a rajt jól sikerült, megelőztem a két Saubert és a harmadik helyen álltam. Majd kezdtem kanyarodni, éreztem, egy vonat érkezik mögöttem. Nagyon nagy becsapódás volt."





A Caterhamet megbüntették, Webber és Schumacher megúszta


2012. 09. 03. 06.21 <right>

</right>
118758_middle.jpg
<right>
</right>


A Caterham
10000 eurós büntetést kapott azért, mert veszélyesen engedték ki Heikki Kovalainent a kerékcsere után, de Mark Webber és Michael Schumacher esetében nem büntettek.

Kovalainen Narain Karthikeyan HRT-jének hajtott a 14. körben. Az ütközés során megsérült a Caterham első vezetőszárnya és azt le kellett cserélni, ez az eset hozzájárult ahhoz, hogy Kovalainen csak a 17. helyen ért célba.

A Caterham csoport főigazgatója, Riad Asmat beismerte, a csapat hibázott.

"Nehéz verseny volt a csapat számára, őszintén szólva nem segítettünk magunkon a számos elkerülhető hibával" - közölte.

A versenybírák szerint a Caterham elismerte felelősségét: "A csapat beismerte a versenybírák előtt, hogy ők hibáztathatók a balesetveszélyes elengedésért és azonnal elnézést kértek a HRT-től. A versenybírák szerint ez semmi előnnyel nem járt."

Webbert és a Red Bullt szintén vizsgálták a boxutcában történtek miatt, az ausztrál pilóta majdnem nekiment Felipe Massa Ferrarijának a 27. körben. Az ausztrál pilóta a verseny után úgy nyilatkozott, bízik benne, hogy nem kapnak büntetést.

"Rendben volt minden. Tudtam, hogy Felipe ott van. Elindultam egy kicsit, majd visszavettem, hogy elengedjem, ezt követően gyorsítottam."


A versenybírák osztották Webber nézetét:

"A versenybírák megvizsgálták az esetét és a kettes rajtszámú autó pilótája tudta, hogy a hatos rajtszámú autó a boxutcában halad, miután kiengedték jobbra tartott és egy pillanatra felengedte a gázpedált, elengedve a hatos rajtszámú autót a box elé, majd a kettes rajtszámú autó a gyorsítósávba állt."

A versenybírák a 19. körben történt esetet is megvizsgálták, amikor Schumacher átvágva Sebastian Vettel előtt a boxba hajtott, miközben kerék-kerék elleni harcot vívtak. A bírák úgy döntöttek, nincs szükség büntetésre.

"A Red Bull Racing beismerte a versenybíráknak, hogy az egyes rajtszámú autó vezetőjét arra utasították, hogy ellentétesen cselekedjen, mint a hetes rajtszámú autó vezetője. Ezért, amikor a hetes rajtszámú autó a boxkijárat felé indult, az egyes rajtszámú autó vezetője úgy döntött, nem áll ki a boxutcába" - áll a hivatalos közleményben.



Tíz pont a Ferrarinak, de jön Monza

2012. 09. 03. 05.20

118757_middle.jpg
<right>

</right>

Csupán tíz pontot szerzett a Scuderia Ferrari a Belga Nagydíjon Felipe Massa ötödik helyének köszönhetően, akinek sikerült több helyet előrelépni, miután a tegnapi időmérő eredménye szerint csak a 14. rajtkockából indulhatott. Fernando Alonso versenye csupán néhány méterig tartott, pontosabban 290-ig.A spanyol versenyzőt keményen eltalálták, előbb Grosjean, majd Hamilton. Tizenkét nagydíjjal a háta mögött Fernando még mindig vezeti az egyéni világbajnoki pontversenyt, bár előnye 24 pontra csökkent, míg Felipe a 11. helyre jött előre. A Scuderia még mindig a negyedik a konstruktőrök versenyében, de távolodott egy kicsit az előtte állóktól.

Stefano Domenicali:

"Először a jó hír, Fernando jól van. Mindannyiunknak és szerintem az összes Ferrari rajongónak megállt a szíve néhány pillanatra az ütközés után, különösen azért, mert nem tudtunk vele kommunikálni. Csak akkor mertünk levegőt venni újra, amikor láttuk, hogy kiszáll a pilótafülkéből és akkor nyugodtunk meg kicsit, amikor visszatért a garázsba. Világos, hogy nagy csalódás az, ami a rajtnál történt, mert a tegnapi nap után egy dobogós hely volt a célunk. Ma az F2012 jó tempót ment, ahogy azt Felipénél láttuk, aki nagyszerű versenyt futott. Elégedettek vagyunk vele, mert a jó eredmény fontos a szezon ezen részében. Ami a balesetet illeti, csak azt tudom mondani az FIA határozatára, hogy annyi biztos, hogy jobb lenne, hogyha a junior formulákkal kezdve a pályán való viselkedés szabályait rugalmatlanul szigorítanák, hogy a versenyzők a lehető legjobban fel legyenek készülve, amikor elérik a autósport ezen szintjét. Kötelességem, hogy a csapat vezetőjeként biztosítsam, hogy mindenki a saját feladatára koncentrál, különösen ilyen nehéz időkben, ezért a mai napot gyorsan el kell felejtenünk és a következő nagydíjra tekinteni Monzában, a pályán, amely különösen kedves számunkra."


Felipe Massa:


"Jó futam volt és az ötödik hely nagyszerű eredmény, ha arra gondolok, honnan indultam. A rajtnál sikerült mindkét Red Bullt megelőznöm, de aztán a bal oldalra kellett kerülnöm, hogy elkerüljem a balesetet szenvedett autókat, amelyben Fernando is érintett volt és elveszítettem az összes helyet, amit az első métereken megszereztem. Nagyon sajnálom azt, ami a csapattársammal történt, mert szerintem jó eredményt tudott volna elérni a mi versenytempónkkal. Mára is igaz, hogy sokat szenvedtem a második szektorban, de az első és a harmadik különösen gyors volt. Az egy kiállásos taktika nem volt számomra jó, így jó döntést hoztunk, megpróbáltunk nagyon gyorsnak lenni, amikor tényleg kellett. Nem tudom, hogy a verseny változtat-e valamit a jövőmön, de elégedett vagyok, bár ugyanakkor csalódott is a tegnap délután miatt, mert ezen a pályán mindig jól mentünk. Most Monza felé vesszük az irányt, a hazai futamunk következik, a pályán, amely mindtől különbözik és így nehéz megjósolni, hogy mi lesz a csapatok sorrendje. Természetesen csodálatos lenne versenyképesnek lenni és jó eredményt elérni a rajongóink előtt, akik biztos vagyok benne, hogy nagy szenvedéllyel támogatnak majd minket."


Fernando Alonso:


"Jól vagyok, csupána bal vállam ütöttem meg egy kicsit, közvetlenül a baleset után bementem a medical centerbe, de minden rendben van. Fogalmam sincs, mi történt, megelőztem a két Saubert, amikor úgy éreztem, mintha magával vitt volna egy vonat! Közvetlenül az ütközés után néhány másodpercig a pilótafülkében maradtam, de akkor tűz ütött ki, így a habtól lélegezni sem tudtam. Megpróbáltam a csapatnak szólni a rádión, hogy minden rendben, de nem tudtam. Most azt tudom mondani, hogy egy ilyen balszerencsés balesetet elszenvedve, mint ez szerencsés vagyok, hogy néhány nap múlva visszaülhetek az autóba. Nagyon biztonságosak ezek az autók s ma ennek újabb bizonyítékát láttuk. Nem haragszom Grosjeanra, biztosan nem akarattal tette, én pedig rosszkor voltam rossz helyen. Inkább úgy gondolom, hogy egyes pilótáknak meg kell próbálniuk kevesebbet kockáztatni a rajtnál, ez a jelenlegi tendencia a junior formuláknál is, de jobb lenne, ha karrierjük elejétől kezdve hosszá szoknának, hogy jobban tiszteletben tartsák a pályán való viselkedés szigorú szabályait. Sajnálatos, ami történt, mert szerintem a dobogó elérhető cél lett volna, különösen abból látva, amit Felipe produkált a pályán. Ma a balszerencséért nagy árat fizettünk, a szerencse pedig tartozik nekünk most, meglátjuk, mi lesz a szezon további részében. Veszítettünk előnyünkből Vettelhez, Webberhez és Raikkönenhez képest, de Hamiltonhoz képest nem, aki a McLaren teljesítményéből ítélve a legveszélyesebb riválisunknak számít. Most Monzába megyünk, a Ferrari hazai versenyére, ahol a Vörösök tradícionálisan erősek, így remélhetőleg jó hétvégénk lesz és sok rajongót örvendeztethetünk meg, valamint behozhatjuk ma elvesztett előnyünket."


Pat Fry:


"Nagy sajnálattal, de annál megkönnyebbülve foglalhatom össze érzelmeinket ennek a nagydíjnak a végén. Sajnálom, hogy ma Fernando bajnoksága szempontjából jó eredménnyel térhettünk volna haza, különösen Felipe nagyszerű versenyének fényében, aki néhány szép manőverrel egy sor autót meg tudott előzni. Sajnos az ilyen baleset, amely Fernando versenyének is végét jelentette szintén a versenyzés része, akkor is, ha nem jó, hogy egy versenyző néhány méter után fel kell, hogy adja, bár mind ő, mind a csapat ártatlanok. Nyilván azért sem haragszunk, mivel Fernando rendben van, nagyon kockázatos helyzet volt és néhány tizedmásodpercig a torkunkban dobogott a szívünk, amikor láttuk, hogy alig pár méterre repülnek el autók felette. Az autója viszont nem néz ki túl jól, sok váratlan munkát ad Maranellóban a fiúknak, hogy helyrehozzák Monzára! Technikai oldalról nézve, a verseny eredménye azt mutatja, hogy a McLaren nagyon erős a nagyon különböző pályákon, mint Budapest és Spa, ezért még mindig nagyon sok dolgunk lesz, hogy az ő szintjüket elérjük. A Red Bull is versenyképes volt, de szerintem ha Fernando versenyzett volna, jobb lett volna, mint ők. Most egy nagyon különleges esemény következik Monzában, mert a Scuderia hazai versenye és mert egy olyan pályán lesz, amelynek karakterisztikája egyedülálló a jelenlegi versenynaptárban. Nehéz most megmondani, hogy mennyire leszünk versenyképesek, de egyértelmű, hogy minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy sikerüljön."



Maldonado tíz helyes rajtbüntetést kapott

2012. 09. 03. 01.17 <right>

118748_middle.jpg


</right>

Pastor Maldonadót tíz hellyel sorolják hátrébb az Olasz Nagydíj rajtrácsán, mert a belga futam rajtjánál kiugrott, majd később ütközött Timo Glockkal.A Williams pilótája a spái futamot már három helyes rajtbüntetéssel kezdte, mert az időmérő edzésen akadályozta Nico Hülkenberget.

A venezuelai pilóta a versenyt korán kezdte, még a piros lámpák világítottak, amikor gázt adott, ezt követően Romain Grosjean, Lewis Hamilton, Fernando Alonso és a két Sauber tömegbalesetbe keveredett.

Maldonado is áldozata volt az ütközésnek, de vissza tudott térni a versenybe, ám Timo Glock Marussiájával ütközött és feladni kényszerült a versenyt. Habár Glock folytatta a futamot, a versenybírák úgy döntöttek, Maldonado büntetést értemel, ezért öt helyes hátrasorolást szabtak ki rá.

További öt helyes rajtbüntetést kapott a venezuelai pilóta azért, mert nem töltötte le áthajtásos büntetését, mely a korai rajtért járt volna.

"A pilóta nem tudott célba érni, így a szokásos büntetés a rossz rajtért nem került kiszabásra" - áll a hivatalos közleményben.

Maldonado tudta, hogy a rajtnál hibázott.

A rajtnál kisebb hibát vétettem, mert a kuplung kicsúszott a kezemből mielőtt a piros lámpa kialudt volna" - közölte.


images
images


images
images


images
images
images


images
images


images
images

 
T

TH6777

Vendég
Már a GP2-GP3-ban szigorúbban kell büntetni a pilótákat?



2012. 09. 04. 04.41 <right>

</right>

A hétvégi F1-es Belga Nagydíj hatalmas rajtbalesete jókora visszhangot váltott ki az F1-es depóban. A tömegbukást előidéző Romain Grosjeant a következő versenyről eltiltották, míg a rajtnál kiugró Pastor Maldonado tízhelyes rajtbüntetést visz magával Monzába. A Ferrari csapatfőnöke, Stefano Domenicali szerint viszont ez nem elég, és korábban kellene megfegyelmezni a pilótákat.


2012, F1, Spa, rajtbaleset:


<embed height="357" width="484" src="http://www.youtube.com/v/-r7Z4bxSUTQ?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">
„Az én nézőpontom szerint, a legfontosabb dolog, hogy szigorúan felügyeljék a versenyzők viselkedését a versenypályán, és ennek már a Formula-1 előtti bajnokságokban el kell kezdődnie”- idézi az autosport.com a fent említett bukásban a tehetetlen áldozat szerepét betöltő Fernando Alonso kiesése miatt érthetően feldúlt Domenicali szavait.
„Túl gyakran látunk olyat, hogy az F1 egyik betétsorozatában a pilóták nagyon agresszívan viselkednek, és olyan dolgokat próbálnak meg kivitelezni a pályán, amiket gyakorlatilag fizikailag lehetetlen. Ezért tartom fontosnak, hogy nagyon szigorúan járjanak el velük attól a pillanattól kezdve, hogy legelőször versenyautóba ülnek, mert így el lehetne érni azt, hogy felkészültebben érkezzenek az F1-be”- fogalmazta meg határozott véleményét a Formula-1-es Ferrari-istálló csapatfőnöke, miután bajnoki éllovas pilótáját, Fernando Alonsót épp a GP2 tavalyi bajnoka, Romain Grosjean golyózta ki a versenyből azt követően, hogy a GP2 tavalyelőtti bajnoka, Pastor Maldonado kiugrott a rajtnál.
Hogy igaza van-e Domenicalinak vagy sem, azon lehet vitatkozni, azzal viszont nehéz lenne vitába szállni, hogy idén a Formula-1 két fő „ámokfutójának” éppen a GP2 előző két évi bajnoka, Maldonado és Grosjean számít, és nemcsak most hétvégi „alkotásuk” folytán. Maldonadóra gyakorlatilag az egész mezőny neheztel már valamiért, hiszen alig akad olyan pilóta, akinek ne tette volna már tönkre idén legalább egy versenyét túlontúl agresszív manővereivel, Grosjean pedig a rajtbalesetek specialistájának mondhatja magát, hiszen az idei évben a Belga Nagydíj már az ötödik olyan verseny volt, amiben az első kanyaron sem jutott túl.
Adott tehát két fiatal, forrófejű, bizonyítási vágytól fűtött pilóta, és valljuk meg, a higgadtságáról és megbízhatóságáról ismert Alonsót védelmező Domenicali joggal teszi fel a spái események láttán a kérdést: „Hol tanulták ezek a fiatalok, hogy ezt így kell csinálni?” Mert, ha a GP2-ben valóban ez a finoman szólva is bevállalós stílus vezet eredményre, az tényleg komolyan elgondolkodtató a Formula-1 szempontjából.


<embed height="357" width="480" src="http://www.youtube.com/v/s5-bblaS_TA?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">
Grosjean és Maldonado ütközése a GP2-ben – talán egy komolyabb büntetés akkor elejét vehette volna a mostani a tömegbukásnak?

Kontrasztként persze egyből fel lehet hozni a 2005-ös, a 2007-es, vagy épp a 2009-es GP2-es bajnok, Nico Rosberg, Timo Glock és Nico Hülkenberg példáját, akikre általában véve igaz, hogy már érett, kész versenyzőként érkeztek a GP2-ből az F1-be. Vagy az utóbbi évekből Sergio Perezt, aki szintén nehezen lenne megvádolható agresszív vezetéssel, igaz, tegyük hozzá, a GP2-ben nem is igazán tudott érvényesülni lágy, visszafogott stílusával.
Kobajasi Kamui vagy épp a 2006-ös GP2-bajnok Lewis Hamilton esete különösen is érdekes lehet a mostani témánk szempontjából, hiszen mindketten a GP2-ből érkeztek a Formula-1-be, ahol mindketten rögtön szép sikereket értek el agresszív, ámde nem ész nélküli előzési manővereikkel. Vagyis mondhatni, épp az volt a legnagyobb erősségük az F1-ben, amit a GP2-ből hoztak magukkal, és Hamilton részben ennek is köszönheti 2008-as világbajnoki címét. Igaz, kontrázhat rögtön mindenki, tavalyi csalódást keltő évét is nagyrészt ennek köszönheti a mclarenes brit, hiszen akkor épp a számtalan nullázás és felesleges ütközés miatt úsztak el idő előtt világbajnoki esélyei.
Ilyen szempontból talán nem túlzás azt állítani, hogy 2008-as vb-cím ide vagy oda, még Hamiltonnak is csak a Formula-1-ben nőtt be igazán a feje lágya, és a tavalyi év folytonos ütközései és ebből fakadó büntetései folytán értékelte csak át magában a dolgokat, illetve tanulta meg, hogy mi az, ami még belefér az egészséges agresszivitásba, és mi az, ami már nem. Idén ezért láthatunk már egy jóval higgadtabb, letisztultabb stílusú Hamiltont, más kérdés, hogy most meg őt torpedózta le az újabb fiatal GP2-es generáció, akiknek a viselkedése kísértetiesen hasonlít az ő 2011-es megmozdulásaihoz.

Hogy mindez csak életkor függvénye, vagy valóban a GP2 és a GP3 nem eléggé szigorú versenyfelügyelőinek a szegénységi bizonyítványa, azt csak találgatni lehet, de tény, hogy az F1 két előszobájának számító versenysorozatban idén is hemzsegnek a hatalmas, veszélyes és könnyen elkerülhető bukások.
Itt elég csak Kiss Pál Tamás barcelonai bukására gondolnunk, amikor a magyar GP3-as pilóta elé William Buller kísértetiesen hasonló módon rántotta ki a kormányt féktávon belül, mint most Grosjean Hamilton elé. A két eset közti különbség lényegében csak annyi, hogy az a bukás nem már befutott F1-es világbajnokok versenyét tette tönkre, csak három az F1-be vágyó GP3-as pilótáét, köztük egy magyar fiatalemberét. Így aztán szó sem volt egy versenyre szóló eltiltásról, Buller egy öthelyes, példátlanul enyhe büntetéssel megúszta a dolgot, miközben máskor olyan apróságokért szórják a tízhelyes rajtbüntetéseket, amik senkinek a versenyét nem befolyásolták negatív módon.


<embed height="357" width="481" src="http://www.youtube.com/v/gzd5IS1ah1I?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">
Kiss Pál Tamás és William Buller, 2012, GP3, Barcelona

És még sorolhatnánk a hasonló eseteket. Buller újabb balesete Monacóban, Conor Daly hatalmas bukása ugyanott, Robert Cregan esése Spában, Vicky Piria ámokfutása Hockenheimben, Da Costa valenciai kámikáze-akciója, és akkor még csak a GP3-at említettük. Pedig hát a GP2-esek is törték-zúzták egymást Monacóban vagy épp Valenciában, és ezeknél az eseteknél bizony csak a szerencsének és a kiváló biztonsági feltételeknek köszönhető, hogy nem lettek komolyabb sérülések.
Az alábbiakban mindegyik imént említett bukás videófelvételét megtekinthetik kedves olvasóink. Ezeket nem bizonyítékoknak szánjuk és nem is a GP2 vagy a

GP3 vitathatatlan nívóját kívánjuk elvitatni, legfeljebb azt próbáljuk alátámasztani, hogy Domenicali szavai némi elgondolkozást és megfontolást azért megérnek, mert nem biztos, hogy jó üzenet vagy tanítás az a fiatal pilóták számára, ha azt látják, hogy egy ilyen agresszív versenyközegben csak minél több agresszivitással és „bátorsággal” lehet eredményt elérni, vagy kitűnni a sorból.

GP2, Monaco:

<embed height="357" width="476" src="http://www.youtube.com/v/CG_zj-loE2s?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">

William Buller, GP3, Monaco:

<embed height="357" width="476" src="http://www.youtube.com/v/trxCPiLZPtY?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">

Conor Daly, GP3, Monaco:

<embed height="357" width="479" src="http://www.youtube.com/v/kq5vLIjU4WA?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">

Fabrizio Crestani, GP2, Valencia:

<embed height="357" width="471" src="http://www.youtube.com/v/gZRlz_64Akg?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">

Antonio Felix da Costa, GP3, Valencia:

<embed height="357" width="478" src="http://www.youtube.com/v/KDaTfpBPrOk?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">


Vicky Piria, GP3, Hockenheim:

<embed height="357" width="478" src="http://www.youtube.com/v/yVuuUd-So_k?version=3&hl=hu_HU" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">


Robert Cregan, GP3, Spa:

<embed height="357" width="479" src="http://www.youtube.com/embed/1Y-dS76SLtA" quality="1" wmode="Window" menu="menu" loop="loop" scale="ShowAll" type="application/x-shockwave-flash">
.

<fb:like href="http://formula.hu/index.php?subpages=hirek&hir_akthely=153&hir_rovatid=383&hir_hirid=72553" width="465" action="recommend" show_faces="false" font="Tahoma" class=" fb_edge_widget_with_comment fb_iframe_widget" style="position: relative; display: inline-block; "></fb:like>
<fb:like href="http://formula.hu/index.php?subpages=hirek&hir_akthely=153&hir_rovatid=383&hir_hirid=72553" width="465" action="recommend" show_faces="false" font="Tahoma" class=" fb_edge_widget_with_comment fb_iframe_widget" style="position: relative; display: inline-block; "></fb:like>
<fb:like href="http://formula.hu/index.php?subpages=hirek&hir_akthely=153&hir_rovatid=383&hir_hirid=72553" width="465" action="recommend" show_faces="false" font="Tahoma" class=" fb_edge_widget_with_comment fb_iframe_widget" style="position: relative; display: inline-block; "><iframe id="f2cd58dd58" name="f8eecd7c4" scrolling="no" title="Like this content on Facebook." class="fb_ltr" src="http://www.facebook.com/plugins/like.php?action=recommend&api_key=151975054823940&channel_url=http%3A%2F%2Fstatic.ak.facebook.com%2Fconnect%2Fxd_arbiter.php%3Fversion%3D11%23cb%3Df3b223d228%26origin%3Dhttp%253A%252F%252Fformula.hu%252Ff2b202ad7%26domain%3Dformula.hu%26relation%3Dparent.parent&extended_social_context=false&font=Tahoma&href=http%3A%2F%2Fformula.hu%2Findex.php%3Fsubpages%3Dhirek%26hir_akthely%3D153%26hir_rovatid%3D383%26hir_hirid%3D72553&layout=standard&locale=hu_HU&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=465" style="position: absolute; border-style: none; overflow: hidden; height: 35px; width: 465px; text-align: center; "></iframe></fb:like>
<iframe id="fb_xdm_frame_http" name="fb_xdm_frame_http" src="http://static.ak.facebook.com/connect/xd_arbiter.php?version=11#channel=f2b202ad7&origin=http%3A%2F%2Fformula.hu&channel_path=%2Findex.php%3Fsubpages%3Dhirek%26hir_akthely%3D153%26hir_rovatid%3D383%26hir_hirid%3D72553%26fb_xd_fragment%23xd_sig%3Df9c76e2fc%26"></iframe><iframe id="fb_xdm_frame_https" name="fb_xdm_frame_https" src="https://s-static.ak.facebook.com/connect/xd_arbiter.php?version=11#channel=f2b202ad7&origin=http%3A%2F%2Fformula.hu&channel_path=%2Findex.php%3Fsubpages%3Dhirek%26hir_akthely%3D153%26hir_rovatid%3D383%26hir_hirid%3D72553%26fb_xd_fragment%23xd_sig%3Df9c76e2fc%26"></iframe>
<iframe id="f30efe2ee" name="f27ea6d0ec" scrolling="no" class="FB_UI_Hidden" src="http://www.facebook.com/dialog/oauth?api_key=151975054823940&app_id=151975054823940&channel_url=http%3A%2F%2Fstatic.ak.facebook.com%2Fconnect%2Fxd_arbiter.php%3Fversion%3D11%23cb%3Df301a85f4c%26origin%3Dhttp%253A%252F%252Fformula.hu%252Ff2b202ad7%26domain%3Dformula.hu%26relation%3Dparent.parent&client_id=151975054823940&display=none&domain=formula.hu&locale=hu_HU&origin=1&redirect_uri=http%3A%2F%2Fstatic.ak.facebook.com%2Fconnect%2Fxd_arbiter.php%3Fversion%3D11%23cb%3Dffb078254%26origin%3Dhttp%253A%252F%252Fformula.hu%252Ff2b202ad7%26domain%3Dformula.hu%26relation%3Dparent%26frame%3Df30efe2ee&response_type=token%2Csigned_request%2Ccode&sdk=joey" style="border-style: none; overflow: hidden; height: 240px; width: 575px; "></iframe>










 
T

TH6777

Vendég
Alonso szerint nem szabad feladni az állórajtot az F1-ben

2012. 09. 06. 05.23 <right>

</right>
118906_middle.jpg
<right>
</right>

A Ferrari csapat kétszeres világbajnoka, Fernando Alonso szerint a Belga Nagydíjon történt rajtbalesetet követően sem kellene elgondolkozni azon, hogy az állórajt helyett visszatérjenek a repülőrajthoz az F1-ben.



Alonso szerencsésen megúszta vasárnapi Belga Nagydíjon azt a négyes balesetet, amelyben a balesetet kiváltó Romain Grosjean autója átzúgott a Ferrarijának nyitott pilótafülkéje felett. A balesetet követően sokan a zárt pilótafülkében vélik megtalálni a hasonló balesetek ellenszerét, míg mások inkább az amerikai IndyCar-hoz hasonló repülőrajtokat ajánlanák, Alonso szerint azonban az F1 az állórajttal nőtt össze.


118864_orig(1).jpg


„A rajt a Formula-1 varázsának egy fontos eleme” nyilatkozta Alonso.

„Én úgy találom, hogy az első kanyaros csata jó, ahol számolsz a kockázattal és nagyon gyorsan kell döntéseket hoznod. A csapattal együtt nagyon komolyan készülünk a rajtokra és ez túl fontos része az F1-nek, hogy elveszítsük azt.”

Alonso elismerte, hogy ő azokat a törekvéseket sem igazán szereti, amivel lassítani szeretnék a Formula-1-et, mert úgy véli, hogy a Formula-1-nek kell lennie a „leggyorsabb együléses versenysorozatnak” a világon.

„Engem meglepett és felbosszantott néhány, a jövőre vonatkozó elképzelés, mint amilyen például az elektromos autók stb.”



118881_middle.jpg




Olasz Nagydíj: Búcsú Európától


2012. 09. 06. 03.21 <right>

</right>

A szezon utolsó európai futamához érkezünk el a hétvégén, így a csapatoknak mindennél fontosabb lesz a jó szereplés az Olasz Nagydíjon, Monzában.
Ez a futam a versenynaptár egyik leggyorsabb és egyik legrégebbi versenye, s nagyon kedvelt a versenyzők között. Monza egyben az őrült Ferrari-rajongók, a Tifosi otthona is, akik Fernando Alonso hockenheimi győzelme óta nagyon ki vannak éhezve a sikerre. Alonso a belgiumi balesetét követően boldog, hogy a csapat otthonában rajthoz tud állni. Hazai földön mindennél édesebb lenne a győzelem a maranellói alakulatnak, de ebbe még többen bele akarnak majd szólni.

Nagyon erős idén ismét a szezon európai részének finise, hiszen alig ért véget a belga futam, máris itt egy újabb karakteres pálya, Monza és a Ferrari számára oly fontos Olasz Nagydíj. A csapatok és pilóták sem pihenhettek. Sok-sok büntetést osztottak ki ugyanis a Belga Nagydíj után. A legsúlyosabbat Romain Grosjean tehette zsebre. 50 ezer euro büntetés kifizetése mellett még el is tiltották a monzai futamtól a belga futamon őáltala okozott baleset miatt.


Amber-Olasz_F1-Grosjean.jpg



Önálló életre kelt a Grosjean-sztori a Spa-i futam leintését követően. Érthető módon a Ferrari (és a Sauber) volt a legdühösebb. A csapatvezető Stefano Domenicali elmondta, hogy már a Forma-1-et megelőző bajnokságokban, mint a GP2 és a GP3 egyfajta versenyzői magatartási kódexet kéne kialakítani arról, hogy hogyan is kell versenyezni. Mire így a pilóta feljut a csúcsra, a Forma-1-be, már nem okoz ilyesfajta baleseteket agresszivitásával. Domenicali emellett túl is akar lépni a történeten.

„Mikor valami olyan történik, ami nem a teljesítményhez vagy a megbízhatósághoz, hanem a rossz szerencséhez köthető, akkor el kell felejtenünk a frusztrációt és meg kell próbálnunk továbblépni és a monzai teljesítményre koncentrálni.”


A rajt utáni baleset kapcsán az is felvetődött, hogy ideje lenne zárt pilótafülkék kialakításának a Forma-1-ben, hiszen Fernando Alonso csak nagy szerencséjének köszönhetően nem sérült meg jobban, mikor Romain Grosjean autója átrepült a Ferrari felett.
Romain Grosjean egyébként idén már öt alkalommal volt benne a versenyek elején kisebb-nagyobb balesetekben. A Lotus csapatvezetője, Eric Boullier, szerint nem mindig a francia pilóta volt a balesetek okozója, de mindig ott volt ő is. Egyszerűen túl sokszor volt rosszkor rossz helyen és ezen el kell gondolkozniuk, hogy miért is lehetett így. Az eset nagy nyertese a csapat tesztpilótája, Jerome D’Ambrosio lehet, aki ha tud élni a lehetőséggel, felhívhatja ismét magára a csapatok figyelmét.Visszatérve a büntetésekre, Pastor Maldonado, az idei nagy bajkeverő, sem úszta meg.

A venezuelai pilóta 10 rajthelyes büntetést kapott az Olasz Nagydíjra, amiért kiugrott a belga futam rajtjánál, és amiért összeütközött Timo Glockkal a verseny során.A Caterhamnak is jutott a jóból. 10 ezer eurót kell befizetnie a csapatnak amiért Heikki Kovalainent óvatlanul engedték el a bokszbeállását követően Belgiumban. Mark Webber és Michael Schumacher bokszutcai manőverei büntetlenül maradtak.
A monzai pálya karakterisztikája folytán nagyon fekszik a McLareneknek, s nagy valószínűséggel az ezüst nyilak hozzák formájukat a talján pályán is.

Az MP4-27-en elvégzett fejlesztések segítségével előbb Hamilton, majd legutóbb Button is be tudott gyűjteni egy-egy győzelmet, s a wokingiak hisznek benne, hogy továbbra is jól megy majd a csapat szekere. Jenson Button autójának monzai beállítása alig fog különböző a belgától, s az jónak bizonyult. A csapat arról is tett, hogy Hamilton ismételten ne essen abban a hibába, hogy a twitteren tárja ki a csapat féltett telemetriai adatait.


Amber-Olasz_F1_2011-dobogo.jpg



A verseny és a pálya


A monzai pálya klasszikus, gyors pályának számít olyan hosszú egyenesekkel, amelyeket egyedül a régi hockenheimi pályán láthattunk. A pálya négy pontján a pilóták még a 300 km/órás sebességet is túlhaladják és a kör 76%-ában teljes gázzal hajtanak. Ez jelentősebb több, mint a többi versenypályán, ezért sehol nem látott alacsony tapadással hajtanak az autók. Monzában az erős motorral rendelkező autók lesznek fölényben. Emellett fontos szerep jut a fékeknek is, hiszen a száguldó autóknak kicsi a tapadása a kanyarok előtt.

Az 53-körös Olasz Nagydíj szeptember 9.-én helyi idő szerint 14 órakor veszi kezdetét.

A pálya hossza: 5.793 km,

a teljes versenytáv 306.720 km.

A pályarekordot még mindig Rubens Barrichello tartja 2004-ből. Ideje 1 perc 21.046 másodperc.


2011-ben Sebastian Vettel (Red Bull) állhatott fel az olasz dobogó legfelső fokára.
A német pilóta ideje 1:20:46.172 volt. A második helyezett Jenson Button (McLaren) lett, míg a bronzérmes helyen a Ferrari nagy reménysége és a 2012-es világbajnokságban jelenleg vezető Fernando Alonso ért célba.



 
T

TH6777

Vendég
2012-es Formula–1 olasz nagydíj



2012-es olasz nagydíj
Az évad 13. versenye a 20-ból
a 2012-es Formula–1 világbajnokságon.
Versenyadatok
Dátum2012. szeptember 9.
Hivatalos elnevezésFormula 1 Gran Premio Santander d'Italia 2012
HelyszínAutodromo Nazionale Monza,Monza, Olaszország
Versenypálya5,793 km
Táv306,720 km
Körök53

<tbody>
</tbody>



Első szabadedzés

Az olasz nagydíj első szabadedzésétszeptember 7-én, péntekendélelőtt tartják.

Második szabadedzés


Az olasz nagydíj második szabadedzését szeptember 7-én, pénteken délután tartják.

Harmadik szabadedzés


Az olasz nagydíj harmadik szabadedzésétszeptember 8-án, szombaton délelőtt tartják.


Időmérő edzés

Az olasz nagydíj időmérő edzését szeptember 8-án, szombaton futják.

Futam
Az olasz nagydíj futama szeptember 9-én, vasárnap rajtol.




Két DRS zóna lesz Monzában

2012. 09. 07. 04.42
<right>
</right>
118956_middle.jpg
<right>

</right>

Ahogy 2011-ben, úgy az idei Olasz Nagydíjon is két különálló DRS zóna lesz. Ismét a Rettifilo és Ascari sikánok előtti rész kerül kijelölésre.

Az első mérési pont a Parabolica előtt lesz, majd a DRS használatára a célegyenesbe nyílik lehetőség. A második DRS zóna mérési pontja a Lesmo 2-es bejáratánál lesz, míg az állítható szárnyat a pilóták a Curva del Serraglióban használhatják, amely az Ascari sikánra vezet fel.

Mióta a 2001-es hockenheimi verseny után a német pályát átalakították, a monzai aszfaltcsík messze a leggyorsabb pálya a Formula-1-es naptárban.




Változtatást végeztek a monzai pályán

2012. 09. 07. 02.40

118951_middle.jpg
<right>

</right>

A tavalyi Olasz Nagydíjon történt rajtbaleset után az FIA változtatást végzett a monzai pálya első kanyarján.
2011-ben Vitantonio Liuzzi elveszítette uralmát a féktávon HRT-je felett az első körben a Rettifilónál, átvágva a mezőnyön Nico Rosberget és Vitalij Petrovot is kiütötte.

A hétvégére az FIA utasításának megfelelően a menetirány szerinti jobb oldalon található falat közelebb hozzák a pályához és 150 méterrel a kanyar előtt egy pályabírói posztot alakítanak ki.

Egy másik változtatás, hogy a pályát az Ascari sikán kijáratától a Parabolica kijáratáig újraaszfaltozták, valamint felújították a boxfalon található kerítést.



118957_middle.jpg



Raikkönen: A rajtbaleseteket nem lehet elkerülni


2012. 09. 07. 05.43 <right>

</right>

Kimi Raikkönen véleménye szerint a rajtbalesetek elkerülhetetlen részei a versenynek, még akkor is, ha az FIA baleset okozásáért büntetéseket szab ki.2007 világbajnokának csapattársa, Romain Grosjean eltiltást kapott a hétvégi Olasz Nagydíjról, miután óriási balesetet okozott a spái futam rajtját követően. Grosjean az első pilóta, aki Jacques Villeneuve 1997-es Japán Nagydíjra kapott eltiltása után újból ilyen szigorú büntetést kapott és Mika Hakkinen 1994-es esete után az első, aki balesetokozásért kapott eltiltást.

Raikkönen azonban úgy gondolja, hogy a szövetség keményebb büntetéseket szab ki, ám ez nem akadályozza meg a rajtbalesetek kialakulását.

"A balesetek megtörténnek, ez is része a sportnak" - közölte Raikkönen. "Néha el lehet őket kerülni, de ezen nem lehet változtatni. A dolgok rosszul alakulhatnak akkor is, amikor nem vezetsz agresszíven, vagy ha próbálod elkerülni a balesetet."

Raikkönen hozzátette, mivel nehéz a Formula-1-ben előzni, ezért minden pilóta a rajtnál próbál pozíciókat fogni.

"A pilóták a rajtnál próbálnak javítani pozíciójukon, mert itt a legkönnyebb előzni. Sajnos a verseny során előzni nagyon nehéz, így ha a rajtnál pozíciót fogsz, akkor könnyebb helyzetbe kerülsz."

A finn pilóta a hétvégén új csapattársat kap Jerome d Ambrosio személyében és Raikkönen bízik benne, hogy a pilótacsere nem befolyásolja a csapat teljesítményét.

"Ő a tesztpilótánk és legalább egy napot eltöltött az autóban. Ismeri, hogyan működik a csapat."




Exkluzív Monzából: Ambrosio és a Schumi-GPS

2012. 09. 07. 03.41

118953_middle.jpg
<right>

</right>

Beindul az élet Monzában, ahol a Forma-1-es mezőny a belgiumi esős, hűvös időjárás után kellemes, napsütéses időben hangolódhat az évad utolsó európai összecsapásaként megrendezésre kerülő Olasz Nagydíjra.




Noha hazai pályáján a Ferrari iránt elsöprő az érdeklődés, a középpontban a múlt hétvégi események miatt jelenleg még a Lotus áll. Romain Grosjean, a Spában okozott rajtbaleset miatt egy futamra eltiltott francia menő várhatóan jelen lesz a hétvége folyamán az Autodromo Nazionalén, a helyére beugró teszt- és tartalékpilóta, a tavalyi szezont a Virginnél töltő Jerome d’Ambrosio pedig már kora reggeltől a helyszínen tartózkodik.

Mivel a belgának tavaly nem sok esélye kínálkozott a sereghajtó Virginnél arra, hogy megmutassa, mire képes, így kiemelt figyelem irányul a szereplésére. Monza egyedi helyszín, a leggyorsabb a versenynaptárban, így kétségtelen, hogy a 26 éves versenyzőnek ezúttal sem lesz túlságosan könnyű dolga. Kora délutáni sajtóbeszélgetésén a beugrási lehetőséget és a helyszínt is ’hatalmas kihívásnak’ titulálta.


„Idén még nem vezettem, Monza pedig egy kis leszorítóerős helyszín, így biztosan nagy kihívás vár rám, de nem arra akarok összpontosítani, hogy mi lesz nehéz, hanem arra, hogy mit tudok elérni. Előny, hogy egy ideje már a csapat tagja vagyok, ismerek mindenkit és tudom, hogy minden támogatást megkapok tőlük. Az a legfontosabb, hogy a szabadedzéseket a lehető legjobban ki tudjam használni”mondta a pilóta, aki megerősítette: már a belga futam estéjén megkapta a behívóját a monzai bevetésre.


A Red Bullnál egyébként a Casio szervezésében egy mókás Forma-1-es műveltségi vetélkedővel indult a nap, amelynek keretein belül a két versenyzőből lett médiamunkás, Martin Brundle és Johnny Herbert mérte össze tudását az energiaitalosok elitalakulatával, Christian Horner csapatfőnökkel és a kétszeres vb-első Sebastian Vettellel.


A Mercedesnél is összesereglettek az újságírók és tévések, de a meghirdetett sajtóeseményen nem Michael Schumacher jövőjével kapcsolatban tettek bejelentést. A német pilóta – aki elnézést kért, hogy nem a Forma-1-es folytatással kapcsolatban árul el valamit – új személyes szponzorral kötött szerződést: az Erlinyou egy kínai vállalat, amely navigációs készülékeket gyárt.


Mivel a Forma-1-ben szintén megfordult Juan Pablo Montoyának is van szerződése egy GPS-céggel, ráadásul a kolumbiai a hangját is kölcsönzi a navigációnak, adódott a kérdés: lesz-e olyan GPS, amely a hétszeres világbajnok hangján ad utasításokat az autósnak.

„Nem hivatalosan mondom, de jelentős mértékben hozzá fogok járulni a fejlesztésekhez” mondta széles mosollyal az arcán a veterán klasszis, aki Spában 300. nagydíját ünnepelte.





118922_middle.jpg



Az egyik legszörnyűbb rajtbaleset: 1978 Monza


2012. 09. 07. 00.38 <right>

</right>


Romain Grosjean nem az első pilóta a Formula-1-ben, akit rajtbaleset okozása miatt eltiltottak: 1994-ben a Német Nagydíjat követően Mika Hakkinen és 1978-ban az Olasz Nagydíjat követően Riccardo Patrese is hasonló sorsa jutott. Hockenheimmel ellentétben azonban Monzában nem csak az autók sérültek meg.
A Formula-1 történetének egyik legszörnyűbb rajtbalesetében, 1978-ban Monzában Ronnie Peterson is az életét vesztette. A baleset néhány pillanattal a rajtot követően alakult ki, akkor, amikor az első sikán előtt Riccardo Patrese Arrowsa, amellyel az olasz pilóta a 12. helyről vágott neki a futamnak, megérintette James Hunt 10. helyről induló McLarenjét. Hunt McLarenje ezt követően keresztbe fordult, majd nekiütközött az 5. helyről rajtoló Peterson Lotusának, a Lotus 78-as pedig ennek eredményeképpen a pálya jobboldali szalagkorlátjának csapódott. A becsapódás ereje teljesen összetörte a Lotus 78-as elejét, amelybe ezt követően a hátulról induló Vittorio Brambilla Surtees TS 20-as versenyautója is belecsapódott, miután Brambilla minden igyekezete ellenére sem tudta már elkerülni az ütközést.

James Hunt, Clay Regazzoni és Patrick Depailler gyorsan kihúzta a már lángoló autóból Petersont, akit a pályára fektettek, az orvosi személyzet azonban csak 20 perc múlva érkezett meg a végig a tudatánál lévő Petersonhoz, miközben Brambilla, akit egy leszakadó kerék fejen talált, eszméletlen volt. Bár Peterson lába és lábfeje 27 helyen tört el a baleset nem tűnt életveszélyesnek a svéd pilóta számára, aki azonban másnap a korházban embóliát kapott és meghalt.

Ezt követően a Nagydíj Pilóták Szervezete (GPDA) határozatot hozott, hogy Patrese ne indulhasson el a következő Amerikai Nagydíjon, így Petresének ki kellett hagynia a következő, watkins gleni futamot, miközben igazi boszorkányüldözés folyt ellene. James Hunt ugyanis meg volt győződve arról, hogy a baleset Patrese erőszakos előzése miatt következett be, és emiatt ütközött össze McLarenje Peterson Lotusával.

Patrese viszont azzal védekezett, hogy ő már jóval Hunt és Peterson előtt volt, amikor a baleset bekövetkezett. A későbbi vizsgálatok végül tisztázták Patresét és szerencsére az ilyen rögtönítélő bíráskodás többé nem tért vissza az F1-be, így most Grosjean felett is nem a pilóták, hanem az FIA megfelelő testülete hozhatta meg a helyes ítéletet.


 
T

TH6777

Vendég
Hamilton nyerte a második szabadedzést

2012. 09. 08. 05.05
<right></right>
<right></right>
<right>
119067_middle.jpg

</right>

<right>
</right>Lewis Hamilton vezetésével a McLaren kettős sikert ért el az Olasz Nagydíj pénteki második szabadedzésén.
Miközben a jövőjét illetően tovább folytatódnak a spekulációk, Hamilton 1:25.290-es idővel megnyerte a második szabadedzést. Eredményét a lágyabb keverékű Pirelli abronccsal érte el, a második helyen a spái futamot megnyerő Jenson Button végzett 1:25.328-as idővel.

A wokingi csapat azt követően került az élre, hogy a helyi kedvenc, a Ferrari az edzés felénél még az élen állt. Annak ellenére, hogy jó sebességgel haladt és a kemény keveréken 1:25.348-as időt ért el, a világbajnokságot vezető Fernando Alonso számos problémával szembesült. Először fékprobléma, majd a sebességváltó meghibásodása miatt kellett kihagynia az edzés egy részét. Alonso így is meg tudta tartani harmadik helyét, csak 0.058 másodperccel maradt el az első helyezett mögött.

A spanyol pilóta mögött csapattársa, Felipe Massa végzett. Nico Rosberg került még az első ötbe a Mercedesszel. A délelőtti edzést megnyerő csapattársa, Michael Schumacher autóján a DRS-szel volt probléma délután és a 10. helyen végzett.

Kimi Raikkönen volt az edzés elején a leggyorsabb, végül a hatodik lett a Lotusszal. Beugró csapattársa, Jerome d Ambrosio 0.6 másodperccel lassabb időt elérve a 12. helyen zárt.

A Force India tovább folytatja erős teljesítményét, Paul di Resta és Nico Hülkenberg a hetedik és nyolcadik helyen zárt. Őket Sergio Perez követte.

A világbajnok Red Bull csapat számára csendes edzés volt, Mark Webber és Sebastian Vettel a 11. és 13. helyen végzett.

Az Olasz Nagydíj harmadik szabadedzése szombaton, helyi idő szerint 11 órakor kezdődik.


Olasz Nagydíj -
2. szabadedzés végeredénye:



HelyVersenyzőCsapatIdőKör

1Lewis HamiltonMcLaren1’25.29032
2Jenson ButtonMcLaren1’25.32835
3Fernando AlonsoFerrari1’25.34817
4Felipe MassaFerrari1’25.43043
5Nico RosbergMercedes1’25.44641
6Kimi RäikkönenLotus1’25.50442
7Paul di RestaForce India1’25.54640
8Nico HülkenbergForce India1’25.54736
9Sergio PerezSauber1’26.06832
10Michael SchumacherMercedes1’26.09438
11Mark WebberRed Bull1’26.10435
12Jérôme d’AmbrosioLotus1’26.15733
13Sebastian VettelRed Bull1’26.39429
14Pastor MaldonadoWilliams1’26.40439
15Daniel RicciardoToro Rosso1’26.72430
16Kamui KobayashiSauber1’26.73017
17Bruno SennaWilliams1’26.78337
18Heikki KovalainenCaterham1’26.84137
19Jean-Éric VergneToro Rosso1’26.86435
20Vitaly PetrovCaterham1’27.22233
21Timo GlockMarussia1’27.94434
22Charles PicMarussia1’27.96833
23Pedro de la RosaHRT1’28.57532
24Narain KarthikeyanHRT1’28.77921

<tbody>
</tbody>



Olasz Nagydíj képgaléria (csütörtök-péntek)

images


119017_middle.jpg




images
images
images


images
images


images
images


images
images


images
images


images
images




Brawn: A Mercedes marad a Formula-1-ben


2012. 09. 08. 04.04
<right>
</right>
119059_middle.jpg
<right>

</right>

Ross Brawn elmondta, nem kétli, hogy a Mercedes marad-e a Formula-1-ben és közölte, az alakulat hamarosan megegyezik az új Concorde Egyezményről.

Bernie Ecclestone a Monacói Nagydíj hétvégéjén közölte, minden csapat kész aláírni a 2013-tól életbe lépő új kereskedelmi szerződést, de a tárgyalások a Mercedesszel sokkal nehezebbnek bizonyulnak. A többi csapat már aláírta az új szerződést, de a Mercedes vonakodik, mert pénzügyileg nem nyújt számukra olyan előnyöket az új kontraktus, mint a többi élcsapat számára.

Azonban Brawn elmondta, nem kétli, hogy a Mercedes marad a sportban.

"EZ nem kétséges" - válaszolta Brawn arra a kérdésre, a Mercedes marad-e a sportban.

"Kemény tárgyalásokat folytattunk és nem kétlem, hogy hamarosan megegyezünk, nyilvánvalóan ez egy nagy mértékű elkötelezést jelent. Azt hiszem, a Mercedes elkötelezett a Formula-1 iránt."


Az új szerződésről Brawn elmondta:

"Az igazgatótanács a lehető legjobb megoldást próbál találni. Bernie-vel dolgozunk a legjobb megoldáson és azt hiszem, ehhez nagyon közel állunk."


Brawn közölte, az előrelátható jövőben a sportban marad, számára a 2014-es motorszabályok nagyon vonzóak.

"Nem tervezem visszavonulásom. Nagyon izgatott vagyok a 2014-es motorprogrammal kapcsolatban, azt hiszem a Formula-1-ben megváltoztatja az erőviszonyokat. Továbbra is szenvedélyesen dolgozom mérnökként, így izgalmasnak tűnik az új motorcsomag. Szeretnék a csapattal együtt fejleszteni."
 
T

TH6777

Vendég
Hamilton nyerte a monzai időmérő edzést Button előtt

hamiltonmonza5.jpg



A Vodafone McLaren Mercedes versenyzője egy nagyon gyors kört követően megszerezte a 2012-es Olasz Nagydíj rajtelsőségét.

Paul di Resta hiába szárnyalt a Force India volánja mögött és lett negyedik, a sebességváltó cseréje miatt 5 hellyel hátrébb várhatja a vasárnapi startot.

Fernando Alonso csalódást okozott
a hazai közönség előtt és csak 10. lett.

Felipe Massa csúnyán elverte a spanyol világbajnokot. A brazil a 3. kockát szerezte meg.


sor11.JPG



FORMULA-1 2012
FORMULA-1 2012
PILÓTÁK
1.
22px-Flag_of_Spain.svg.png
Fernando Alonso
164 pont
2.
22px-Flag_of_Germany.svg.png
Sebastian Vettel
140 pont
3.
22px-Flag_of_Australia.svg.png
Mark Webber
132 pont
4.
22px-Flag_of_Finland.svg.png
Kimi Räikkönen
131 pont
5.
22px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png
Lewis Hamilton
117 pont

<tbody>
</tbody>

CSAPATOK
1.
22px-Flag_of_Austria.svg.png
Red Bull Racing
272 pont
2.
22px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png
McLaren
218 pont
3.
22px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png
Lotus-Renault
207 pont
4.
22px-Flag_of_Italy.svg.png
Ferrari
199 pont
5.
22px-Flag_of_Germany.svg.png
Mercedes
112 pont


<tbody>
</tbody>

<tbody>
</tbody>
 
T

TH6777

Vendég
Olasz Nagydíj - Hamiltoné az első rajtkocka

images



Lewis Hamilton, a McLaren brit pilótája indulhat az élről vasárnap a Forma-1-es autós gyorsasági-világbajnokság idei tizenharmadik futamán, a monzai Olasz Nagydíjon.

A szombati időmérőn csapat- és honfitársa, Jenson Button zárt a második, míg a brazil Felipe Massa (Ferrari) a harmadik helyen.
A negyedik leggyorsabbnak a brit Paul Di Resta (Force India) bizonyult, őt azonban - nem engedélyezett sebességváltó-csere miatt - öt hellyel hátrább sorolták, így a második sorból - Massa mellől - a németek hétszeres világbajnoka, Michael Schumacher (Mercedes) startolhat el.


A vb-címvédő német Sebastian Vettel (Red Bull) ötödik, míg a világbajnoki pontversenyt vezető spanyol Fernando Alonso (Ferrari) 10. lett.



A rajtsorrend:


1. sor:

-------
Lewis Hamilton (brit, McLaren)

Jenson Button (brit, McLaren)


2. sor:

-------
Felipe Massa (brazil, Ferrari)
Michael Schumacher (német, Mercedes)

3. sor:

-------
Sebastian Vettel (német, Red Bull)
Nico Rosberg (német, Mercedes)

4. sor:

-------
Kimi Räikkönen (finn, Lotus)
Kobajasi Kamui (japán, Sauber)

5. sor:

-------
Paul Di Resta (brit, Force India)
Fernando Alonso (spanyol, Ferrari)

6. sor

-------
Mark Webber (ausztrál, Red Bull)
Sergio Perez (mexikói, Sauber)

7. sor:

--------
Bruno Senna (brazil, Williams)
Daniel Ricciardo (ausztrál, Toro Rosso)

8. sor:

-------
Jerome d'Ambrosio (belga, Lotus)
Jean-Eric Vergne (francia, Toro Rosso)

9. sor:

-------
Heikki Kovalainen (finn, Caterham)
Vitalij Petrov (orosz, Caterham)

10. sor:

--------
Timo Glock (német, Marussia)
Charles Pic (francia, Marussia)

11. sor:

--------
Narain Karthikeyan (indiai, HRT)
Pastor Maldonado (venezuelai, Williams)

12. sor:

--------
Pedro de la Rosa (spanyol, HRT)
Nico Hülkenberg (német, Force India)


A további program:


vasárnap:

futam 14 ó


images


A pilóta, aki az összes futamon a dobogóra állt


2012. 09. 09. 07.02 <right>

</right>

A Formula-1 történetében egyetlen olyan pilóta van, aki az összes Formula-1-es futamát a dobogón fejezte be, ő Teodoro ,,Dorino" Serafini.
A dolog egyetlen szépséghibája, hogy Serafini mindössze egyetlen egy futamon, az 1950-es Olasz Nagydíjon állt rajthoz a Formula-1-ben.


images
117923_middle.jpg



Teodoro Serafini 1909. július 22-én született az olaszországi Pesaróban és pályafutását már nagyon fiatalon, mint motorversenyző kezdte. A különböző kategóriákban, különböző motorokon sikereket elérő 1933-as Olasz Bajnok Serafini 1939-ben a Gilera-val megnyerni az Európa Bajnokságot is az 500 ccm-es géposztályban. A második világháborút követően 1947-ben azonban Serafini az autóversenyzésre váltott, ami nem volt szokatlan abban az időben, hiszen korábban Tarzio Nuvolari (1925-ben a 350 ccm-es kategóriában), Piero Taruffi (1937-ben az 500 ccm-es kategóriában), Georg Meier (a Man szigeti TT verseny 1939-ben) is két keréken kezdte a pályafutását. A váltás azonban kezdetben nem tűnt sikeresnek, hiszen Serafini 1947-ben az egyik első versenyén egy Maserati volánja mögött St Gaudens-ben az első helyen állva nem sokkal azt követően, hogy a leggyorsabb kört is megfutotta furcsa és hatalmas balestet szenvedett. Serafini egy fának ütközött köszönhetően annak, hogy egyszerűen a kezében maradt az autója kormánykereke, a megéget, borda, kéz és lábtörést szenvedő pilótára pedig hosszú kényszerpihenő várt.

images


Serafini csak az 1948-as év végén ülhetett ismét versenyautóba és szép lassan az eredmények is jönni kezdtek, így a Maserati és az OSCA után az 1949-es év végén a Ferrari hívására Alberto Ascari és Luigi Villoresi társa lett a Scuderiánál, így az 1950-es szezonban Serafini a sportkocsi versenyzés mellett a Formula autós sorozatokban is vezethetett. Nem is eredménytelenül, hiszen 1950-ben a 2. helyen végzett a Mille Miglia versenyen, ahol csak Giannino Marzotto tudta legyőzni őt. A világbajnoki sorozaton kívüli nagydíjakon is jól telesítő Serafini így végül bemutatkozhatott a Formula-1-ben is az 1950-es Olasz Nagydíjon.

images


Az 1950-es Olasz Nagydíj az Alfa Romeók (Juan Manuel Fangio és Nino Farina), valamint a Ferrari nagy csatáját hozta, ahol a Ferrari az új 4,5 literes motorjával akarta megtörni az Alfa soros 8 hengeres 1,5 literes feltöltős motorjainak a fölényét. A pole pozíciót végül új körrekorddal Fangio szerezte meg Ascari és Farina előtt, míg Serafini a második sorból, a 6. helyről várhatta a rajtot. A versenyt az Alfák kezdték jobban Ascari azonban előbb Consalvo Sanesi, majd Fangio mellett is elment, hogy Farina üldözésébe fogjon. Végül a 14. körben Ascari megelőzte Farinát az öröme azonban nem tartott túl sokáig, mert a verseny 22. körében megállt alatta a vadonatúj Ferrari. A 25. körben Fangio is kiesett, az argentin azonban gyorsan át is ült Piero Taruffi autójába, kilenc körrel később azonban ismét megállt alatta az Alfa technika. Közben Ascari is visszasétált a bokszba és a verseny 47. körében átvette a Luigi Fagiolival a 2 helyért harcoló Serafini autóját. A csere miatt Ascari 30 másodperces hátrányba került Fagiolival szemben, miközben az élen álló Farina előnye már több mint egy kör volt. Ascari képes volt tartani ezt a különbséget, majd miután az 50 körben Farina is meglátogatta a bokszot körön belülre került, az 51. körben pedig Fagioli tankolását követően az 2. helyet is átvette, amit már meg is őrzött a 80. körös futam végéig. Ascari és Serafini így a szabályok értelmében közösen osztozott a 2 helyért járó 6 ponton. Serafini többször már nem állt rajthoz a Formula-1-ben, így ezzel az egyetlen pilóta lett a Formula-1 történetében, aki az összes Formula-1-es futamán a dobogón végzett.

images


Serafini ezt követően folytatta a versenyzést más sorozatokban, így (összesen) indult még hat nem Formula-1-es nagydíjon is, ahol 4-szer a dobogón is végzett. Majd jött az 1951-es Mille Miglia, ahol a tavalyi 2. helyének köszönhetően a verseny egyik esélyesének számított. Serafininek azonban nem volt szerencséje, a beeső fékpedál miatt 1947-hez hasonlóan hatalmas balesetet szenvedett. Serafininek még volt annyi lélekjelenléte, hogy egy ház helyett a közeli folyópart irányába kormányozza az autóját, de így is nagyon komolyan megsérült. A több műtéten is áteső pilóta azonban 1954-ben még megpróbálkozik a visszatéréssel, és a Brescia-Róma-Brescia versenyen egy Lanciával még megnyeri a GT kategóriát és az összetettben a 7. helyen végez, de a verseny után úgy dönt, hogy végleg a szögre akasztja a bukósisakját. 49 évvel az utolsó nagy balesete után Serafini 2000. július 3-án 91 éves korában a Pesaro-i kórházban békésen jobblétre szenderül.

A Formula-1 63 éves története során Serafini mellett mindössze még két olyan pilóta volt, akik az első és egyetlen Formula-1-es futamukon pontot tudtak szerezni. Az egyikük az angol Eric Thompson volt, aki az 5. helyen végzett az 1952-es Brit Nagydíjon egy Connaught versenyautóval, a másik pedig az argentin Oscar Alfredo Galvez volt, aki szintén a hazája nagydíján az 1953-as Argentin Nagydíjon a később róla elnevezett Buenos Airesi pályán végez az 5. helyen a Maseratijával.

images

 
T

TH6777

Vendég
Hamiltoné az Olasz Nagydíj, Vettel és Button kiesett


verseny315_resize_315x239.jpg


Pérez zseniális versenyzéssel jelentkezett be a Ferrari-állásért Monzában, Alonsót is megverte.


OLASZ NAGYDÍJ


1.
Lewis Hamilton

2. Sergio Pérez


3. Fernando Alonso


perez350.jpg



Monzában vasárnap délután véget ért a 2012-es Formula–1-es idény európai szakasza, amelyet a McLaren-istálló zárt a legjobb formában.

Magyarországon Lewis Hamilton, Belgiumban Jenson Button nyert, és most ismét
Hamiltonon volt a sor.
A második hely a Sauberrel fantasztikusan versenyző
Sergio Pérezé lett, megelőzve a két Ferrarit, Fernando Alonsót és Felipe Massát – ezzel Luca di Montezemolo Ferrari-elnök szeme láttára bizonyította, hogy megérett arra, hogy jövőre megszerezze Felipe Massa versenyzői állását.


alosch350.jpg



Sebastian vettel, Jenson Button és Mark Webber feladta a versenyt.

Lewis Hamilton győzelemre váltotta rajtelsőségét a monzai Olasz Nagydíjon, amelyen hullottak a vb-esélyesek: Sebastian Vettel, Mark Webber és Jenson Button is feladta a futamot, és utóbbinak ezzel vélhetően minden esélye elszállt arra, hogy 2012-ben világbajnok legyen.

A McLaren pilótája pályafutása 20. nagydíjgyőzelmével feljött a vb-pontverseny 2. helyére, ahol egy ponttal előzi meg Kimi Raikkönent és kettővel Vettelt. Fernando Alonso viszont 37 ponttal előzi meg az angolt.

Alonso a 10. rajthelyről indulva kiváló tempót produkálva tört előre, és a 2. hely felé tartott, amikor a nap hőse, a Sauberrel a 12. helyről rajtoló Sergio Pérez megelőzte, és a Malajziai, valamint a Kanadai Nagydíj után ismét felállhatott a dobogóra.


Felipe Massa is a mexikói áldozata lett, a 2010-es Dél-koreai Nagydíj óta először a dobogóra esélyes brazil végül negyedik lett.
A két évvel ezelőtti koreai futamra visszatérve, egy sorozat mégis megdőlt: a Red Bull azóta először esett ki mindkét autójával.

Räikkönen az 5. helyen célba érve feljött a vb 3. helyére, míg mögötte a két Mercedes a két kiállásos taktikájának köszönhetően szerzett jó pontokat.


rajt350.jpg




1.Lewis HamiltonbritMcLaren-Mercedes1:19:41.221
2.Sergio PerezmexikóiSauber-Ferrari
3.Fernando AlonsospanyolFerrari
4.Felipe MassabrazilFerrari
5.Kimi RäikkönenfinnLotus-Renault
6.Michael SchumachernémetMercedes
7.Nico RosbergnémetMercedes
8.Paul di RestabritForce India-Mercedes
9.Kobajasi KamuijapánSauber-Ferrari
10.Bruno SennabrazilWilliams-Renault
11.Pastor MaldonadovenezuelaiWilliams-Renault
12.Daniel RicciardoausztrálToro Rosso-Ferrari
13.Jerome D'AmbrosiobelgaLotus-Renault
14.Heikki KovalainenfinnCaterham-Renault1 kör h.
15.Vitalij PetrovoroszCaterham-Renault1 kör h.
16.Charles PicfranciaMarussia-Cosworth1 kör h.
17.Timo GlocknémetMarussia-Cosworth1 kör h.
18.Pedro de la RosaspanyolHRT-Cosworth1 kör h.
19.Narain KarthikeyanindiaiHRT-Cosworth1 kör h.
20.Mark WebberausztrálRed Bull-Renault2 kör h.*
21.Nico HülkenbergnémetForce India-Mercedes3 kör h.*
22.Sebastian VettelnémetRed Bull-Renault6 kör h.*
*nem ért célba
FELADTA
Jenson ButtonbritMcLaren-Mercedes 32 megtett köür
Jean-Eric VergnefranciaToro Rosso-Ferrari 8
Leggyorsabb kör: Rosberg (53. kör) 1:27.239

<tbody>
</tbody>



GYŐZELEMDOBOGÓPONTSZERZÉSPONT
1.Fernando Alonso3712179
2.Lewis Hamilton3610142
3.Kimi Räikkönen612141
4.Sebastian Vettel1410140
5.Mark Webber2211132
6.Jenson Button248101
7.Nico Rosberg12983
8.Romain Grosjean3676
9.Sergio Perez3665
10.Felipe Massa747
11.Michael Schumacher1743
12.Kobajasi Kamui635
13.Paul di Resta732
14.Nico Hülkenberg631
15.Pastor Maldonado11229
16.Bruno Senna725
17.Jean-Eric Vergne28
18.Daniel Ricciardo24

<tbody>
</tbody>


KONSTRUKTŐRÖK
1.Red Bull-Renault272
2.McLaren-Mercedes243
3.Ferrari226
4.Lotus-Renault217
5.Mercedes126
6.Sauber-Ferrari100
7.Force India-Mercedes63
8.Williams-Renault54
9.Toro Rosso-Ferrari12

<tbody>
</tbody>


AZ ELMÚLT TÍZ ÉV LEGJOBBJAI MONZÁBAN


győzelempole pozícióleggyorsabb kör
2002Rubens BarrichelloJuan Pablo MontoyaRubens Barrichello
2003Michael SchumacherMichael SchumacherMichael Schumacher
2004Rubens BarrichelloRubens BarrichelloRubens Barrichello
2005Juan Pablo MontoyaJuan Pablo MontoyaKimi Räikkönen
2006Michael SchumacherKimi RäikkönenKimi Räikkönen
2007Fernando AlonsoFernando AlonsoFernando Alonso
2008Sebastian VettelSebastian VettelKimi Räikkönen
2009Rubens BarrichelloLewis HamiltonAdrian Sutil
2010Fernando AlonsoFernando AlonsoFernando Alonso
2011Sebastian Vettel
Sebastian Vettel
Lewis Hamilton

<tbody>
</tbody>


Folytatás két hét múlva Szingapúrban.






 
T

TH6777

Vendég
Sebastian Vettel az első, megelőzve a két Mclarenest

edzes315_resize_315x239.jpg


A hét végén megkezdődik a Formula–1-es szezon hajrája: a mezőny tíz víkenden alatt hét versenyen szerepel, s november végére eldől, ki lesz 2012 világbajnoka. Az erőltetett menet első állomása Szingapúr, ahol immár ötödször rendezik meg az éjszakai futamot. A viadalra a McLaren-istálló érkezett a legjobb formában, a wokingi gárda zsinórban a negyedik győzelmére tör a kivilágított városi pályán. A legjobb időt az utóbbi versenyeken önmagához képest halovány Red Bull pilótája, Sebastian Vettel érte el az első szabadedzésen. A világbajnoki címvédő mögött a két mclarenes, Lewis Hamilton és Jenson Button következett a lajstromban.


Helyi idő szerint délután hatkor, világosban vette kezdetét az első szabadedzés Szingapúrban – nedves viszonyok között. A levegő és az aszfalt hőmérséklete is 29 Celsius-fokos volt. A rajtkor ugyan nem esett már, de a pályán még láthatóak voltak az eső nyomai. Ha vasárnap elered a Marina-öböl felett, a nagydíj történetében először rendeznek versenyt vizes körülmények között.

Mivel nedves volt az aszfalt, az első körözők intermediate szettel tették meg első „lépéseiket". Az ilyenkor szokásos bemelegítő kör után mindenki visszatért boxába. A Nico Rosberg és Michael Schumacher által kormányzott két Mercedes csaknem összeütközött az egyik kanyarban... Ennek oka talán az lehetett, hogy előbbi eső-, utóbbi pedig köztes gumikat tetetett fel. Narain Karthikeyan helyett a Monzában már látott kínai tehetség, Ma Csing-hua ült be a 22-es rajtszámú HRT-be.


A 18.13-kor kiadott időjárás-előrejelzés esőt jósolt az edzés vége előtt a Marina-öbölben!

Timo Glocké volt az első idő: 2:24.476. Folyamatosan száradt a pálya, ennek jeleként Jean-Éric Vergne és Pedro de la Rosa is alaposan rávert Glock idejére. Az intermediate-et használó Nico Hülkenberg fél óra elteltével megközelítette a kétperces „álomhatárt" 2:02.852 perccel. A pálya fölött közben fenyegető fellegek jelentek meg, mire Kobajasi Kamui az élre állt 2:01.030-as körével. A japán lágy abroncsokon száguldott már – és rögvest továbbjavította idejét: 1:58:550.

Többen is feltették a lágy keveréket, de nem tudták megelőzni Kobajasit, aki megállíthatatlanul robogott két újabb gyors kört, másodszorra egy 1:54.017-eset.


Jenson Button 1:55-ön kívüli idővel érkezett meg a negyedik helyre, majd 40 perccel az edzés vége előtt az addigi második Rosberg rohant körbe 1:53.416 perc alatt, azaz az élre állt.

Csaknem besötétedett.

Érdekes, hogy még ezekben a percekben sem hajtott mindenki lágy gumikon, Fernando Alonso, Felipe Massa, Vitalij Petrov és Ma Csing-hua is maradt az intermediate keveréken.


Hol van már Kobajasi ideje? – tehettük fel a költői kérdést egy óra elteltével, amikor a japán már csak a 16. helyen posztolt, és Pastor Maldonado büszkélkedett a legjobb idővel (1:51.576). Maldonado mögött Hülkenberg, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel,
Sergio Pérez volt a sorrend.

Aztán Hamilton és Vettel is megnyomta (1., 2. hely), de egyikük sem tudott 1:51 alá kerülni.

1:50.615. Ez Hamilton ideje volt húsz perccel a leintés előtt, midőn teljes fényárban úszott már a Marina-öböli utcai aszfaltcsík a 3000 luxnak köszönhetően. Vettel is ment egy újabb sebeset, 49 ezreddel megelőzve az angolt; csak ők tudtak 1:51 alá furakodni.

Alonso és Massa próbált meg erőt demonstrálni, kevés sikerrel, a spanyol csak a harmadig helyig tudott előretörni (1:51-en kívüli idővel), a brazil meg maradt a középmezőny végén. Most már ők is lágyon száguldva.

A leintés előtt még Jenson Button megelőzte Alonsót, aki így a negyedik helyen zárta az első gyakorlást.


A várt eső elmaradt a hajrában, folytatás magyar idő szerint 15.30 órakor.



1. Sebastian Vettel német Red Bull-Renault 1:50.566 perc
24 kör
2. Lewis Hamilton brit McLaren-Mercedes 1:50.615
+ 0.049 15
3. Jenson Button brit McLaren-Mercedes 1:51.459
+ 0.893 17
4. Fernando Alonso spanyol Ferrari 1:51.525
+ 0.959 20
5. Pastor Maldonado venezuelai Williams-Renault 1:51.576
+ 1.01020
6. Mark Webber ausztrál Red Bull-Renault 1:51.655
+ 1.08919
7. Nico Hülkenberg német Force India-Mercedes 1:51.658+ 1.092 24
8. Paul di Resta brit Force India-Mercedes 1:51.943
+ 1.377 21
9. Daniel Ricciardo ausztrál Toro Rosso-Ferrari 1:52.275
+ 1.709 24
10. Sergio Pérez mexikói Sauber-Ferrari 1:52.296
+ 1.730 19
11. Bruno Senna brazil Williams-Renault 1:52.629
+ 2.063 25
12. Kimi Räikkönen finn Lotus-Renault 1:52.716
+ 2.150 16
13. Kobajasi Kamui japán Sauber-Ferrari 1:52.839+ 2.273 23
14. Michael Schumacher német Mercedes 1:52.986
+ 2.420 21
15. Romain Grosjeanfrancia Lotus-Renault 1:53.028+ 2.46220
16. Felipe Massa brazil Ferrari 1:53.080
+ 2.51417
17. Jean-Éric Vergne francia Toro Rosso-Ferrari 1:53.189
+ 2.623 25
18. Nico Rosberg német Mercedes 1:53.227
+ 2.661 25
19. Timo Glock német Marussia-Cosworth 1:54.908
+ 4.342 20
20. Heikki Kovalainen finn Caterham-Renault 1:55.091
+ 4.525 16
21. Charles Pic francia Marussia-Cosworth 1:55.335
+ 4.769 22
22. Vitalij Petrov orosz Caterham-Renault 1:55.760
+ 5.194 22
23. Pedro de la Rosa spanyol HRT-Cosworth 1:56.656
+ 6.090 21
24. Ma Csing-huakínaiHRT-Cosworth 1:58.053
+ 7.48720

<tbody>
</tbody>

győzelempole pozícióleggyorsabb kör
2008Fernando AlonsoFelipe MassaKimi Räikkönen
2009Lewis HamiltonLewis HamiltonFernando Alonso
2010Fernando AlonsoFernando AlonsoFernando Alonso
2011Sebastian Vettel
Sebastian Vettel
Jenson Button

<tbody>
</tbody>



GYŐZELEMDOBOGÓPONTSZERZÉSPONT
1.Fernando Alonso3712179
2.Lewis Hamilton3610142
3.Kimi Räikkönen612141
4.Sebastian Vettel1410140
5.Mark Webber2211132
6.Jenson Button248101
7.Nico Rosberg12983
8.Romain Grosjean3676
9.Sergio Pérez3665
10.Felipe Massa747
11.Michael Schumacher1743
12.Kobajasi Kamui635
13.Paul di Resta732
14.Nico Hülkenberg631
15.Pastor Maldonado11229
16.Bruno Senna725
17.Jean-Éric Vergne28
18.Daniel Ricciardo24

<tbody>
</tbody>


KONSTRUKTŐRÖK
1.Red Bull-Renault272
2.McLaren-Mercedes243
3.Ferrari226
4.Lotus-Renault217
5.Mercedes126
6.Sauber-Ferrari100
7.Force India-Mercedes63
8.Williams-Renault54
9.Toro Rosso-Ferrari12

<tbody>
</tbody>



szingapur640.jpg




 
T

TH6777

Vendég
Szingapúri Nagydíj - A második szabadedzésen is Vettel volt a leggyorsabb


images


Az első után a pénteki második szabadedzést is a címvédő, kétszeres világbajnok Sebastian Vettel, a Red Bull német pilótája nyerte a Forma-1-es Szingapúri Nagydíjon.


Őt a brit Jenson Button (McLaren) követte, míg a harmadik leggyorsabb köridőt a pontversenyben vezető spanyol Fernando Alonso (Ferrari) autózta.

A hétszeres világbajnok német Michael Schumacher (Mercedes) a 11. pozícióban zárta a második gyakorlást.


Eredmények:

2. szabadedzés:
----------------
1. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 1:48.340 perc
2. Jenson Button (brit, McLaren) 1:48.651
3. Fernando Alonso (spanyol, Ferrari) 1:48.896
4. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) 1:48.964
5. Lewis Hamilton (brit, McLaren) 1:49.086
6. Paul di Resta (brit, Force India) 1:49.300


korábban:

1. szabadedzés:
------------------

1. Vettel 1:50.566 p

2. Hamilton 1:50.615
3. Button 1:51.459
4. Alonso 1:51.525
5. Pastor Maldonado (venezuelai, Williams) 1:51.576
6. Webber 1:51.655


A további program:

szombat:

3. szabadedzés
11 ó

időmérő edzés 14 ó

vasárnap:

futam 14 ó

images
images
images
images


images

 
T

TH6777

Vendég
Hamilton és Maldonado meglepte a címvédőt Szingapúrban



640hami.jpg


Sebastian Vettel a 2011-es idényt idézve utolérhetetlen volt a Szingapúri Nagydíj szabadedzésein, de az időmérőn betlizett, ketten is megelőzték, így csak a második sorból indulhat. A pole pozíciót Lewis Hamilton szerezte meg, a második hely Pastor Maldonadóé, a Spanyol Nagydíj venezuelai győzteséé lett. Vettel mellől Jenson Button indul, mögöttük Fernando Alonso indul az 5. rajtkockából. Az edzés nagy csalódása Kimi Räikkönen szereplése, a Lotus finn pilótája a 12. helyen zárta az edzést.

Ami a büntetéseket illeti, eddig csak a kiscsapatok pilótái jártak pórul: De la Rosa váltócsere miatt öt rajthelyes büntetést kap, míg Picnek (a főmérnökével együtt) meg kell jelennie az FIA egyik, a közúti közlekedés biztonságosabbá tételét taglaló konferencián, mert a harmadik szabadedzésen Petrov balesete után piros zászlónál előzött. A francia versenyidejéhez pluszban hozzáadnak 20 másodpercet.
Eddie Jordan, a BBC pletykafelelőse közben újabb hírrel borzolta a kedélyeket: az ír szerint szerdán Michael Schumacher nagy bejelentést tesz, és letisztul a kép az átigazolási piacon. Ez azt jelentheti, hogy folytatja, mert abban az esetben Hamilton is marad a helyén.

Fontos hírek láttak napvilágot az F1-es futamokról is: Szingapúr 2017-ig biztosan marad a versenynaptárban, míg az Egyesült Államokban befejezték az austini versenypálya aszfaltozását.

Az edzés megkezdése előtt a levegő 28, az aszfalt 30 fokos, 2-3 fokkal mindkettő alacsonyabb, mint a 3. szabadedzésen. A páratartalom továbbra is magas: 73%.

A Pirelli a lágy és a szuperlágy abroncsokat hozta el. Utóbbi a gyorsabb, de túl hosszú a pálya egy mért körhöz, ezért a pilótáknak választaniuk kell: vagy a kör elejére hozzák ideális állapotba a gumit, és számolnak vele, hogy a végére relatíve lelassulnak, vagy megkímélik a gumit a felvezető körben, és az elején szenvednek hátrányt,miközben a pálya második felére csúcsformába kerül a gumi. Az időmérőn e két verzió között variálnak majd a csapatok, illetve azokon belül a pilóták.

1. SZAKASZ


A pilóták közül elsőként Pérez hagyta el a boxutcát.
A szingapúriak jó ötlettel álltak elő: a pályát szegélyező falat az első szektorban kékre, a másodikban zöldre, a harmadikban narancsra festették.

Pérez első mért köre 1:52.725, de Maldonado 1:49.976-tal már be is ment az 1:50-es határ alá. Az első öt percben csak a két Red Bull és a két Caterham nem ment ki a pályára. A 3. edzés végén az autóját a falnak csapó Petrov szerelőinek gyorsan rendbe kellett hozniuk a Caterham-Renault-t.



Alonso 1:49.511-gyel átvette a vezetést Maldonadótól. Hamilton csúnyán elfékezte magát, és levágta az egyik lassítót. Schumacher és Hülkenberg is bejött 1:50 perc alá, miközben Maldonado 1:49.494-gyel visszavette a vezetést. Nem sokáig állt az élen, Rosberg a Mercedesszel 1:49.463-at futott.

A lágy gumikon egyre inkább gyorsultak az autók, Alonso visszaállt az élre 1:49.391-gyel, miközben a Red Bull és a Caterham pilótái is kijöttek a pályára. Kovalainen és Petrov a szuperlágy gumikat használta.

Hamilton 1:48.285-tel az élre állt, Webber és Vettel mögé jött be. A német csupán két ezreddel állt az angol mögött.

Räikkönen szuperlágy gumikon jött ki, miközben a veszélyes zónában Petrov megelőzte Vergne-t. Di Resta, Grosjean és a két Sauber is piros betűs gumikkal jött ki. Räikkönen 1:48.169-cel átvette a vezetést.

A finnt Grosjean (1:47.688) és Di Resta is megelőzte a szuperlágy gumikkal.
Vergne és Ricciardo kijött szuperlágy gumikon, így Kobajasi került a kieső zónába. A japán az idő lejártakor a boxban volt, így kiesett.

A 18. rajthely lett a japáné. Mögötte Petrov, Kovalainen, Glock, Pic, Karthikeyan, De la Rosa sorrend alakult ki. A spanyol az öt rajthelyes büntetése ellenére megtarthatja a 24. rajtkockát.

2. SZAKASZ


Az első szakasz alapján a pilóták legalább 1.7 másodpercet nyernek a szuperlágy gumikon a lágy gumis körükhöz képest. A 2. szakaszban esélye sem lenne annak, aki esetleg lágy gumikon próbálkozna.
Elsőként Räikkönen hagyta el a boxutcát. A sportfelügyelők jelentették, hogy vizsgálják Webbert Glock feltartása miatt.
Räikkönen 1:48.261-gyel kezdett, mindenki elhagyta a boxutcát, de Grosjean egy kis falnak ütődés után mért kör nélkül vissza is tért oda. Alonso 1:48.058-cal átvette a vezetést. Webber ugyan elmaradt a spanyoltól, Vettel három legjobb szektorral 1:46.791-gyel az élre állt.

Hamiltonnak volt erre válasza, 1:46.665-öt futott. Grosjean után Bruno Senna is a boxba hajtott mért kör nélkül – a brazil is a falnak ment, de erősebben, mint a francia.

Hamilton és Vettel 15 századra volt egymáshoz képest, Button egy másodpercre volt csapattársától, majd újabb fél másodperc lemaradással következet Alonso, Webber és Rosberg.

A végső hajrá előtt Schumi, Hülkenberg, Pérez, Riciardo, Vergne, Grosjean és Senna volt a kiesőzónánan. Mindenkinek egy körre maradt ideje.
Senna nem jött már ki, túlságosan megsérült az autója. Vettel, Hamilton és Button is a boxban maradt. Grosjean feljött a 3,. helyre, Di Resta Button mögé, 5.-nek jött be.

Räikkönen rossz körön volt, Maldonado megelőzte, a finn kiesett. Végül a 12. rajthely lett Räikkönené, Schumacher is feljött a tízbe. A 11. rajtkockától lefelé Hülkenberg, Räikkönen, Massa, Pérez, Ricciardo, Vergne, Senna sorrend alakult ki.

3. SZAKASZ


A rajtelsőségért Hamilton, Vettel, Webber, Grosjean, Alonso, Maldonado, Button, Di Resta, Schumacher és Rosberg csaphat össze.


vettel640.jpg
Vettel nem szerezte meg karrierje 34. pole-ját

<tbody>
</tbody>

A záró szakasz elején Alonso,
Grosjean és Maldonado kivételével mindenki a pályára hajtott. Vettel és a két McLaren-pilóta csak egyszer volt kint a második szakaszban, két készlet szuperlágy gumijuk maradt az utolsó tíz percre. A Mercedes párosa viszont lágy gumikon ment ki – vélhetően taktikai okokból.

Button 1:47.238-cal kezdett, Hamilton 1:46.362-vel megelőzte. Vettel első köre 1:47.694 lett. Webber, Schumacher, Rosberg és Di Resta a mért kör befejezése nélkül a boxba hajtott.

Három perccel a vége előtt a két Mercedesen kívül mindenki visszament a pályára. Mind a nyolc pilóta az utolsó készlet friss szuperlágy gumiját használta.

Grosjean egy tizeddel Vettel mögött a 4. helyre jött be. Maldonado feljött Hamilton mögé másodiknak, Alonso a venezuelai mögé érkezett.

Vettel végül Maldonado és Alonso közé, a 3. helyre érkezett. A sikeres szabadedzések után meg kell elégednie a 2. rajtsorral.
Hamilton pályafutása 24. rajtelsőségét szerezte meg, Maldonado a Spanyol Nagydíj után másodszor indulhat az első sorból. Vettel mellől Button indul, a 3. sor Alonsóé és Di Restáé. Mögöttük Webber, Grosjean, majd a lágy gumikon rajtoló Schumacher és Rosberg következik.


1.Lewis HamiltonbritMcLaren-Mercedes1:46.362átlag: 171.704 km/ó
2.Pastor MaldonadovenezuelaiWilliams-Renault1:46.8040.442 mp h.
3.Sebastian VettelnémetRed Bull-Renault1:46.9050.543
4.Jenson ButtonbritMcLaren-Mercedes1:46.9390.577
5.Fernando AlonsospanyolFerrari1:47.2160.854
6.Paul di RestabritForce India-Mercedes1:47.2410.879
7.Mark WebberausztrálRed Bull-Renault1:47.4751.113
8.Romain GrosjeanfranciaLotus-Renault1:47.7881.426
9.Michael SchumachernémetMercedesidő nélkül
10.Nico RosbergnémetMercedesidő nélkül
11.Nico HülkenbergnémetForce India-Mercedes1:47.975
12.Kimi RäikkönenfinnLotus-Renault1:48.261
13.Felipe MassabrazilFerrari1:48.344
14.Sergio PerezmexikóiSauber-Ferrari1:48.505
15.Daniel RicciardoausztrálToro Rosso-Ferrari1:48.774
16.Jean-Eric VergnefranciaToro Rosso-Ferrari1:48.849
17.Bruno SennabrazilWilliams-Renaultidő nélkül
18.Kobajasi KamuijapánSauber-Ferrari1:49.933
19.Vitalij PetrovoroszCaterham-Renault1:50.846
20.Heikki KovalainenfinnCaterham-Renault1:51.137
21.Timo GlocknémetMarussia-Cosworth1:51.370
22.Charles PicfranciaMarussia-Cosworth1:51.762
23.Narain KarthikeyanindiaiHRT-Cosworth1:52.372
24.Pedro de la RosaspanyolHRT-Cosworth1:53.355

<tbody>
</tbody>


1. SZAKASZ2. SZAKASZ
1.Grosjean1:47.6881.Hamilton1:46.665
2.di Resta1:48.0282.Vettel1:46.791
3.Räikkönen1:48.1693.Webber1:47.513
4.Vettel1:48.2404.Grosjean1:47.529
5.Hamilton1:48.2855.Alonso1:47.567
6.Webber1:48.7176.Maldonado1:47.602
7.Ricciardo1:49.0237.Button1:47.661
8.Perez1:49.0558.di Resta1:47.667
9.Button1:49.3819.Schumacher1:47.823
10.Alonso1:49.39110.Rosberg1:47.943
11.Rosberg1:49.46311.Hülkenberg1:47.975
12.Maldonado1:49.49412.Räikkönen1:48.261
13.Schumacher1:49.54613.Massa1:48.344
14.Hülkenberg1:49.54714.Perez1:48.505
15.Vergne1:49.56415.Ricciardo1:48.774
16.Massa1:49.76716.Vergne1:48.849
17.Senna1:49.80917.Sennaidő nélkül
18.Kobajasi1:49.933
19.Petrov1:50.846
20.Kovalainen1:51.137
21.Glock1:51.370
22.Pic1:51.762
23.Karthikeyan1:52.372
24.de la Rosa1:53.355

<tbody>
</tbody>


győzelempole pozícióleggyorsabb kör
2008Fernando AlonsoFelipe MassaKimi Räikkönen
2009Lewis HamiltonLewis HamiltonFernando Alonso
2010Fernando AlonsoFernando AlonsoFernando Alonso
2011Sebastian Vettel
Sebastian Vettel
Jenson Button



<tbody>
</tbody>

GYŐZELEMDOBOGÓPONTSZERZÉSPONT
1.Fernando Alonso3712179
2.Lewis Hamilton3610142
3.Kimi Räikkönen612141
4.Sebastian Vettel1410140
5.Mark Webber2211132
6.Jenson Button248101
7.Nico Rosberg12983
8.Romain Grosjean3676
9.Sergio Pérez3665
10.Felipe Massa747
11.Michael Schumacher1743
12.Kobajasi Kamui635
13.Paul di Resta732
14.Nico Hülkenberg631
15.Pastor Maldonado11229
16.Bruno Senna725
17.Jean-Éric Vergne28
18.Daniel Ricciardo24

<tbody>
</tbody>


KONSTRUKTŐRÖK
1.Red Bull-Renault272
2.McLaren-Mercedes243
3.Ferrari226
4.Lotus-Renault217
5.Mercedes126
6.Sauber-Ferrari100
7.Force India-Mercedes63
8.Williams-Renault54
9.Toro Rosso-Ferrari12

<tbody>
</tbody>


images
images


images
images


 
T

TH6777

Vendég
Szingapúri Nagydíj - Alonso jó rajtban bizakodik

images


A világbajnoki pontversenyben éllovas Fernando Alonso, aki az ötödik rajtkockát szerezte meg a Forma-1-es Szingapúri Nagydíj szombati időmérőjén, abban bízik, hogy jól elkapja majd a startot a magyar idő szerint 14 órakor kezdődő éjszakai futamon.


"Nagyjából az történt az időmérőn, amit vártunk, egyedül Maldonado második helye jelentett meglepetést - mondta a spanyol versenyző. - Úgy gondolom, ha sikerül a rajtom, és megelőzöm Buttont, akkor harcban lehetek egy dobogós helyezésért."


Alonso szerint a versenyen legalább három gumicserére lesz majd szükség, mert a Marina Bay-i pálya nagyon igénybe veszi az abroncsokat.


A kvalifikációt a brit Lewis Hamilton (McLaren) nyerte, a venezuelai Pastor Maldonado (Williams) lett a második, a vb-címvédő német Sebastian Vettel (Red Bull) a harmadik.



images
 
T

TH6777

Vendég
Szingapúri Nagydíj - Végeredmény, pontversenyek

images
images



A vasárnapi Forma-1-es Szingapúri GP végeredménye és a pontversenyek állása a 14. futam után.


A hivatalosan 61 körös verseny az időtúllépés miatt csak 59 körös volt.


Szingapúri Nagydíj (59 kör/1 kör 5,073 km/299,307 km):

------------------------------------------------------

1. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 2 :00 :16.144 ó (átlag: 149,250 km/ó)

2. Jenson Button (brit, McLaren) 8.959 mp hátrány
3. Fernando Alonso (spanyol, Ferrari) 15.227 mp h.
4. Paul di Resta (brit, Force India) 19.063 mp h.
5. Nico Rosberg (német, Mercedes) 34.784 mp h.
6. Kimi Räikkönen (finn, Lotus) 35.759 mp h.
7. Romain Grosjean (francia, Lotus) 36.698 mp h.
8. Felipe Massa (brazil, Ferrari) 42.829 mp h.
9. Daniel Ricciardo (ausztrál, Toro Rosso) 45.820 mp h.
10. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) 47.175 mp h.

Leggyorsabb kör: Nico Hülkenberg (német, Force India) 1:51.033 p


1. rajtkocka:
Lewis Hamilton (brit, McLaren)



A pontversenyek állása a 14. futam után (még hat van hátra):


pilóták:


1. Fernando Alonso 194 pont

2. Sebastian Vettel 165
3. Kimi Räikkönen 149
4. Lewis Hamilton 142
5. Mark Webber 133
6. Jenson Button 119
7. Nico Rosberg 93
8. Romain Grosjean 82
9. Sergio Perez (mexikói, Sauber) 65
10. Felipe Massa 51

csapatok:


1. Red Bull 298

2. McLaren 261
3. Ferrari 245
4. Lotus 231
5. Mercedes 136
6. Sauber 100
7. Force India 75
8. Williams 54
9. Toro Rosso 14

Következik:
Japán GP, október 7., Szuzuka


 
T

TH6777

Vendég
A Red Bull megtartaná Buemit

2012. 09. 25. 07.59​
<right style="text-align: center; "> </right>

<right>
120543_middle.jpg
</right>



A Red Bull csapatnál elégedettek a teszt- és tartalékpilótájuk, Sebastien Buemi munkájával így a 2013-as szezonban is szeretnék foglalkoztatni a 23 éves svájci pilótát. Amennyiben Bueminek sikerül versenyzői üléshez jutni, úgy a Red Bull nem akar akadályt gördíteni az útjába.

Buemi a 2011-es szezon végén vesztette el a pilóta ülését a Red Bull utánpótláscsapatánál, a Toro Rossónál, a Red Bull Racing azonban az utolsó pillanatban mentőövet dobott a svájci pilótának, akit teszt- és tartalékpilótának szerződtettek. A csapatnál pedig elégedettek Buemi idei munkájával.


„Igen, több mint elégedettek vagyunk Sebastien munkájával” – nyilatkozta a Red Bull szaktanácsadója, Dr. Helmut Marko.

– „De, ha ő versenyezni szeretne valahol, akkor nem fogunk az útjába állni.”

Buemi pedig szeretne jövőre visszatérni a Formula-1 rajtrácsára, amire a hírek szerint a Sauber, a Force India és a Caterham istállónál is lehetősége lenne bizonyos „kondíciók” esetén.

„Nem akarok mindig harmadik számú pilóta lenni” – ismerte el a jövőre vonatkozó terveit Buemi.




images


Di Grassi is indul a Gold Coast 600-on


2012. 09. 25. 06.57 <right>

</right>
Az egykori Formula-1-es pilóta, jelenleg a Pirelli tesztpilótájaként dolgozó, Lucas di Grassi is rajthoz áll a V8 Supercars bajnokság idei Gold Coast 600-as futamán.Di Grassi a Tekno Autosport Holden csapat pilótájaként a tulajdonos Jonathon Webb társa lesz a versenyen.

A 28 éves brazil pilóta nem panaszkodhat mostanában arra, hogy kevés lehetőséghez jutna, hiszen a Pirellinél végzett munkája mellett legutóbb szeptemberben, a Sportkocsi Világbajnokság (WEC) interlagosi állomásán vezethetett az Audinak (ahol egyébként a 3. helyen végzett), valamint a 2014-ben induló Formula E sorozat is őt választotta ki fejlesztő pilótájának. Di Grassi mellett a Tekno Autosport másik nemzetközi pilótája a Porsche gyári versenyzője, a GT kategóriában már amerikai és európai Le Mans Series bajnoki címeket is szerző Marc Lieb lesz.


A Tekno csapat menedzsere, Bruce Jenkins:


„Marc és Lucas értékes tudást, technikai képességeket és tapasztalatokat hoznak a csapatunknak. Marc tavalyi teljesítménye lenyűgöző volt, míg Lucas háttere és említésre méltó eredménye, amit az Audival ért el Brazíliában garantálni fogja, hogy a 91-es
autónk versenyképes lesz idén.”



images
120278_middle.jpg





Szingapúr: Csapatról csapatra

2012. 09. 24. 19.36 <right>

</right>
A csapatok a hétvégén a Szingapúri Nagydíjat futották. Lássuk, hogyan szerepeltek.

120562_middle.jpg


Red Bull

Vettel remek versenyt futva megszerezte egymás után második győzelmét Szingapúr utcáin és csökkentette hátrányát Alonsóval szemben. A fiatal német pilóta lehengerlő teljesítményt nyújtott a szabadedzésen - a pole pozícióra és a futamgyőzelemre is esélyes volt. Az időmérő edzés azonban nem alakult tervei szerint, Hamilton és Maldonado mögül a harmadik helyről kezdhette meg a versenyt, de gyorsan, már az első kanyarnál megelőzte a Williams pilótáját, majd megörökölte az első helyet, amikor a pole pozícióból induló Lewis Hamilton sebességváltó probléma miatt feladni kényszerült a versenyt. Webber a tízedik lett, miután a második biztonsági autós elrontotta stratégiáját. A futam után Webber jogosulatlan előnyszerzésért áthajtásos büntetést kapott, melyet 20 másodperces időbüntetésre alakítottak át.


McLaren

A szabadedzésen Hamilton és Vettel között ádáz küzdelem folyt, a de brit pilóta egy másik bolygón volt az időmérő edzésen, a McLaren egymás utáni negyedik pole pozícióját szerezte - ezt legutóbb a wokingi csapatnak 1999-ben sikerült megvalósítania Mika Häkkinennel. Hamilton a rajttól kezdve az élen állt, Vettelt maga mögött tartotta addig, míg a 23. körben sebességváltó probléma miatt fel nem adta a versenyt. A negyedik helyről induló Button Maldonado Williamsszét az egyes kanyarnál előzte meg, majd a második helyet ajándékba kapta, miután csapattársa feladta a versenyt. Ezt a helyezést a futam végéig megőrizte.


Ferrari

A Ferrari nem mutatott jó sebességet a hétvégén, de Alonso túlteljesített az F2012-vel, megszerezve az utolsó dobogós helyezést. A spanyol pilóta az időmérő edzésen az ötödik helyen állt, de előnyt szerzett riválisainak problémáiból, 15 pontot gyűjtött a harmadik hellyel - a szingapúri futamot megnyerő Vettel vált Alonso legnagyobb ellenfelévé, 29 pontos a hátránya. Annak ellenére, hogy az egyes kanyarban Vitalij Petrovval ütközött és defektet kapott, Massa jól teljesített a keményebb keveréken és lenyűgöző előretörést mutatott be, a nyolcadik helyen zárt.


Mercedes

A Mercedesnek vegyes szerencséje volt a hétvégén. A pénteki szabadedzésen az átalakított kipufogót tesztelték, komolyabb javulás nélkül. Rosberg és Schumacher az időmérő edzésen a harmadik etapba jutott, de úgy döntöttek, itt nem futnak gyors kört. Ez okos döntésnek bizonyult; Rosberg megfelelő első etapot futott és sikerült a Lotus párosát maga mögött tartva az ötödik helyen célba érnie. Schumacher balesetet szenvedett amikor a 38. körben ráfutott Vergne Toro Rossójára az első biztonsági autós fázis után.


Lotus

A Lotus két pilótája, Räikkönen és Grosjean a hatodik és hetedik helyen végeztek az enstone-i csapat kihívást jelentő hétvégéjén. A két pilóta szenvedett a szabadedzésen és az időmérő edzésen, Grosjean a nyolcadik helyen zárt, Räikkönen nem tudott túljutni a második etapon, a 12. helyen végzett. Räikkönen futamon megszerzett nyolc pontjával megtarthatta harmadik helyét az egyéni pontversenyben, úgy, hogy 2012-ben még nem tudott futamot nyerni. Grosjean finn csapattársa mögött végzett a hetedik helyen, lekövetve Räikkönent az utolsó etapban.


Force India

Annak ellenére, hogy leállították a VJM05 fejlesztését, a Force India versenyképes teljesítményt nyújtott a Szingapúri Nagydíj hétvégéjén. Di Resta a sebességet a rajtrács hatodik helyére tudta váltani és pályafutása legjobb eredményét érte el a futamon, negyedik lett; megjavítva korábbi legjobbját, a hatodik helyet, melyet tavaly Szingapúrban ért el. A skót pilóta fel tudott zárkózni a világbajnokságot vezető Alonsóra, de ahhoz nem volt elég jó sebessége, hogy a dobogós helyezésért tudjon harcolni. Hülkenberg kevésbé volt szerencsés, stratégiáját befolyásolta a forgalom és a biztonsági autós fázis - a 14. helyen ért célba.


Sauber

Miután Monzában jól teljesítettek, a Sauber üres kézzel hagyta el Szingapúrt. A rossz időmérő edzést követően Perez és Kobayashi a 14. és 17., helyről indulhatott. A megosztott versenystratégiával dolgozó pilóták közül nem sikerült pontot szereznie a három kerékcserét teljesítő Kobayashinak. Perez a 11. helyen ért célba, de miután Webber büntetést kapott, a 10., pontszerző helyre került.


Toro Rosso

A Szingapúri Nagydíjon tovább folytatódott a Toro Rosso pozitív teljesítménye, a faenzai csapat megmutatta, minden adott ahhoz, hogy az első tízben versenyezzenek. Ricciardo a biztonsági autós fázisokból előnyt szerzett és a kilencedik helyen végzett, miután sikerült maga mögött tartania Webbert. Csapattársa, Vergne keményen harcolt féltávnál a pontszerző helyért Perezzel, ám a 38. körben Schumacher ráfutott autójára és a verseny feladására kényszerült.


Williams

Csalódott hétvégéje volt a Williamsnek. Maldonado ismét erős sebességet mutatott, amikor megszerezte az időmérő edzésen a második helyet és mielőtt hidraulikus probléma miatt fel nem adta a versenyt a dobogós helyezésért harcolt. Senna a második szabadedzésen a falnak ütközött, a versenyt a 22. helyről kezdhette meg, miután öt helyes rajtbüntetést kapott sebességváltó cseréért. A brazil pilóta alkalmanként az első tízben haladt, de nem tudott célba érni, az FW+4 erőt veszített az utolsó körben.


Caterham

A két biztonsági autós fázis elrontotta Kovalainen stratégiáját, a finn pilótának a második fázis után kereket kellett cserélnie, így már nem volt esélye a felzárkózásra. Petrovnak eseménydús versenye volt. Az egyes kanyarnál ütközött Massa Ferrarijával, a brazil pilóta bal hátsó defektet kapott, az orosz autóján az első vezetőszárny sérült meg. Petrov további időt veszített, amikor úgy kellett visszatolnia a garázs elé kerékanya probléma miatt. Nem sokkal később folytatni tudta a versenyt és a 19. helyen ért célba.


HRT

Pedro de la Rosa beállította idei legjobb eredményét a 17. helyezéssel. A spanyol pilóta a 15. helyen is haladt, de a verseny vége felé az elhasználódott gumik miatt helyezéseket veszített és egy újabb kerékcserét kellett végrehajtania. Karthikeyan bebizonyította, nem lehet hibázni a szingapúri utcai pályán. A verseny elején szenvedett a gumik felmelegítésével, végül kiállni kényszerült, miután a versenyvonalat elhagyva elveszítette HRT-je felett az irányítást és a 19-es kanyarnál a falba hajtott - ezért kellett először a pályára küldeni a biztonsági autót.


Marussia

Annak ellenére, hogy a futam elején a falnak csapódott, Timo Glock a 12. helyen ért célba a Marina Bay pályán, a csapat legjobb eredményét elérve a konstruktőri bajnokság tízedik helyére került, megelőzve a fő riválist, a Caterham csapatot. A német pilóta Kovalainent próbálta feltartóztatni az első etapban, ám elvétette a féktávot és a 19-es kanyarnál a falnak csapódott. Szerencsére a sérülés nem állította meg a német pilótát és folytatni tudta a versenyt, a két biztonsági autós fázist kihasználva sikerült megelőznie a Caterham pilótáját. Csapattársa, Pic számára nem működött a két kerékcsere, a 16. helyen ért célba.


images


images
images


images
images


images
images
 
T

TH6777

Vendég
Engedélyt kapott a rendezésre a texasi Forma-1-es pálya

Megkapta az engedélyt a Forma-1-es Amerikai Nagydíj megrendezésére a texasi Austinban épített versenypálya, amelyen november 18-án az idei szezon utolsó előtti futamát bonyolítják majd le.

A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) versenyigazgatója, Charlie Whiting helyi idő szerint kedden járta be a létesítményt, és a pályát üzemeltető cég közleménye szerint mindennel meg volt elégedve, így a lehető legjobb értékelést adta az 5,5 km-es, Hermann Tilke által tervezett aszfaltcsíknak.


"Amit láttam, az első osztályú" - idézte Whitingot a közlemény. "Az építők és az építtetők nagyszerű munkát végeztek, azt kaptuk, amit vártunk, nincs kifogásunk a helyszín ellen."


Utoljára 2007-ben rendeztek Forma-1-es nagydíjat az Egyesült Államokban, Indianapolisban.


Az idei Amerikai Nagydíj a kétszeres világbajnok, címvédő Sebastian Vettel 100. Forma-1-es futama lesz.


A szezon november 25-én, a brazíliai Sao Paulóban zárul.

 
T

TH6777

Vendég
Mika Hakkinen ma 44 éves

2012. 09. 28. 05.55
<right>
</right>
images
<right>

</right>

A csöndes ,,Repülő Finn" Mika Hakkinen a McLaren-Mercedes kétszeres világbajnoka, a 90-es évek egyik legmeghatározóbb pilótája és Michael Schumacher saját bevallása szerint is legnagyobb ellenfele volt.

Mika Hakkinen ma 44 éves.

Mika Pauli Häkkinen 1968. szeptember 28-án született a Finnországi Vantaaban (Helsinki elővárosa). A villámgyors Mikát, karrierje kezdetén a honfitárs Keke Rosberg segítette szponzorpénzhez jutni. A taxisofőr apuka és titkárnő anyuka családjában felnövő finn versenyzőcsemete már az alacsonyabb kategóriákban is igencsak kitűnt társai közül. A versenyzői karrierjét 5 évesen gokartozással kezdő Hakkinenre öt bajnoki cím után 1986-ban felfigyelt a Formula-1 első finn világbajnoka Keke Rosberg. Hakkinen pedig nem okozott csalódást, 1987 Skandináv Formula-Ford bajnok lett, majd 1988-ban simán nyerte az Opel Lotus Eurószériát, 1990-ben pedig a Brit Formula 3-as sorozatot, az 1990-es Makaói Formula-3-as nagydíjon azonban egy másik fiatal tehetség Michael Schumacher állta az útját, kettőjük küzdelmének pedig egy ütközés vetett véget, amiből nem meglepő módon a német került ki győztesen.


Ezek után csak idő kérdése volt, hogy Hakkinen mikor jut be a Forma-1-be, de nem kellett a debütálásra sokáig várni, ugyanis már 22(!) évesen a rajtrácsra gurulhatott Lotusával. Ekkor 1991-et írtunk, de az egykori legendás csapat, a Lotus már mélyrepülésben volt, így az is csodának számított, hogy a szőke finn első idényében két pontocskát is begyűjtött. 1992-ben azonban Hakkinen a továbbra is harmat gyenge Lotus-Fordjával már 11 pontot szerzett, amivel a bajnokság 8. helyéig jutott, a Francia és a Magyar Nagydíjon két 4. helyet is szállítva a csapatnak. Így nem csoda, hogy a fiatal finn felkeltette a Williams és a McLaren csapatok figyelmét is. Hakkinen végül a McLarenhez szerződött, az 1993-as szezonra, először csak tesztpilótának, de Michael Andretti leszereplése lehetővé tette számára, hogy az év utolsó három nagydíján már, mint a McLaren csapat pilótája guruljon a rajtrácsra. Andretti botrányosan gyenge teljesítményét megunva ugyanis Ron Dennis az év utolsó három futamára lehetőséget adott az év közben magát Porsche Szuperkupa versenyekkel – a monacói és a hungaroringi futamokat meg is nyerte – formában tartó Hakkinennek. Hakkinen mindenki döbbenetére már a Portugál Nagydíj időmérő edzésén megverte az edzés király Ayrton Sennát, majd a futamon sokáig a harmadik helyért harcolt, majd végül azonban a nagy igyekezetében a 33. körben a falnak csapta az autóját. A finn pilóta verseny mérlege az 1993-as szezonban egy kicsúszás, egy fékhiba és egy harmadik hely azonban megerősítette helyét a csapatban.

images
images


Hakkinen, Ayrton Senna távozása miatt 1994-ben gyakorlatilag a csapat első számú pilótájává lépett elő. A következő évek azonban nem sok jót tartogattak a feltörekvő finn számára. A Peugeot és a Mercedes motorok nemcsak gyengébbek voltak a korszakot uraló Renault erőforrásainál, de sokkal megbízhatatlanabbak is, és a forrófejű Mika vagy összetörte, vagy műszaki hiba miatt kormányozta a pálya szélére McLarenjét a legtöbb futamon. De amikor sikerült célba érnie, akkor szinte majdnem mindig a dobogón állt, jó példa erre az 1994-es szezon, amikor a 16 futamból Hakkinen hatszor látta meg a célvonalat, és ezen a hat futamon egy 2. és öt 3. helyet szerzett, amivel az év végén a bajnokság 4. helyén zárta a szezont. A gyakran életveszélyesen, de hihetetlenül gyorsan vezető finn az 1994-es Német Nagydíjon bemutatott horror rajtjáért egy futamos eltiltást is kapott, az 1995-ös Ausztrál Nagydíjon pedig majdnem az életét követelte egy baleset, Hakkinen életét csak a gyorsan megérkező mentők és Professor Sid Watkins gégemetszése mentette meg. Mika azonban felépült és lehiggadt, 1996-ban a korábban forrófejűként ismert finn pilóta a 16 futamból 11-szer pontszerző helyen ért célba, az újabb négy 3. helye mellett azonban az az első győzelem csak nem akart megszületni. Erre végül egészen 1997-ig kellett várnia, de onnantól azután önbizalommal telve meg sem állt két világbajnoki címig, valamint 20 győzelemig. 1997-ban a McLarenhez igazolt sztártervező Adrian Newey MP4/13-as és MP4/14-es konstrukciói és az új Mercedes motorok ereje ugyanis végül 1998-ban és 1999-ben világbajnoki címhez segítette Hakkinent. A halk szavú, fanyar humorú finn azonban nem bírta a ránehezedő nyomást és rivaldafényt, bár az 1999-ben Imolában és Monzában elkövetett hatalmas hibái mellett még időnként képes volt olyan bámulatos versenyekre és előzésekre, amit például a 2000-es Belga Nagydíjon Michael Schumacher ellen vitt véghez, Hakkinen mégis a visszavonulás mellett döntött. Az 1990-es évek végének egyik legeredményesebb pilótája végül kilenc szezont töltött Wokingban, majd a 2001 után az apaságot választotta.

images
images
images


A Repülő Finnt 2005-ig lehetett távol tartani a versenypályáktól, majd néhány Formula-1-es teszt után a DTM-ben talált új otthonra, gyári Mercedes pilótaként. A túraautózásban ugyan elmaradtak a világraszóló sikerek, ám három év alatt összehozott három futamgyőzelem és a kétszeres világbajnok neve így is rengeteg nézőt vonzott a versenyekre, az euróban számolva nyolc számjegyű fizetéséért cserébe. A bukósisakját 2007-ben „véglegesen” szögre akasztó Mika Hakkinen jelenleg a 12 éves fia, Hugo Hakkinen gokartos pályafutását egyengeti. Hakkinen legutóbb 2011-ben a Team AMG China csapat színeiben egy Mercedes-Benz SLS AMG GT3-as versenyautóval az International Le Mans Cup a 6 órás Zhuhai futamán állt rajthoz.


Mika Hakkinen pályafutása alatt 165 futamon indult a Formula-1-ben, két világbajnoki címet (1998, 1999),20 futamgyőzelmet, 26 pole pozíciót, 25 leggyorsabb kört, 51 dobogót és 420 világbajnoki pontot szerzett.

images





Péntekre ( MÁRA ) várható Hamilton döntése

<right></right>
Az idei év uborkaszezonjának leginkább várt döntését pénteken jelenthetik be.


120688_middle.jpg



Lewis Hamilton az elmúlt hetekben már kapott ajánlatokat jelenlegi munkaadójától, a McLarentől és a rivális Mercedestől, viszont a helyzet most várhatóan tetőpontjához érkezett és lehetővé teszi, hogy a 2013-as rajtrács lassan kibontakozzon.


A Sky Sports F1 kommentátora, Martin Brundle úgy véli, hogy az elmúlt néhány napban a színfalak mögött lehetett valami, mert a McLaren nemrég emelt az ajánlatán, hogy megtartsa a 2008-as bajnokot. Amennyiben Hamilton úgy dönt, hogy a Mercedeshez igazol, az a végét jelentheti a hétszeres világbajnok Michael Schumacher karrierjének.

Csütörtök reggel a Mercedes csapatfőnöke, Ross Brawn azt nyilatkozta, hogy akármelyik "ambíciózus" csapat - és a Mercedes szerinte minden bizonnyal az - szeretne megszerezni egy ilyen versenyzőt.




Brawn: Schumacher jövője bizonytalan


120686_middle.jpg



A Mercedes csapat vezetője, Ross Brawn elismerte, hogy a hétszeres bajnok, Michael Schumacher jövőjével kapcsolatos döntés nehéz, mert az nagyon sok dologtól, így többek között Lewis Hamilton jövőre vonatkozó terveitől is függ.

Úgy tűnik, hogy nem alaptalan pletyka volt az a feltételezés, hogy Lewis Hamilton a Mercedes és a McLaren között tépelődik jelenleg, hiszen a legfrissebb hírek szerint a McLaren megemelte a 2008-as bajnoknak tett fizetés ajánlatát, míg a Mercedes csapatvezetője, Ross Brawn beismerte, hogy bizony Schumacher helyére is befolyással lehet Hamilton döntése, hiszen Nico Rosberggel szerződése van a csapatnak a 2013-as szezonra, így Hamilton csak Schumacher helyét foglalhatná el a következő szezonban. Brawn szerint azonban még semmi sincs eldöntve és ő biztos benne, hogy a szingapúri malőr ellenére Schumacher is sokat tehetne még a Mercedesért.

„Folynak a tárgyalások, és attól tartok, hogy ezekről nem sok mindent mondhatok, de Schumacher hatalmas érték volt a csapatnak ő igazán előre vitt minket” – nyilatkozta Brawn a BBC Radio 5 Live műsorának.

„Úgy gondolom, hogy Michael hozzájárulása nagyon jelentős volt, ezért Michael maradásával, vagy a távozásával kapcsolatos döntés nehéz lesz. Nyilvánvaló, hogy ő is részt vesz a döntésben, és a megbeszélések jelenleg is folynak.”


Brawn tulajdonképpen most először azt is elismerte, hogy bizony ők élénken érdeklődnek Hamilton szolgálatai iránt.

„Úgy vélem, hogy minden ambiciózus csapat keresi a top pilótákat, és nekünk vannak ambícióink, de azt hiszem, hogy nagyon sok spekuláció van ezzel kapcsolatban. A következő hetekben, vagy hónapokban lesz mondani valónk, és akkor majd minden világossá válik.”

images
images
images
 
T

TH6777

Vendég
Schumacher minden jót kíván utódjának

120753_middle.jpg

Másodszor is nyugdíjba vonulhat Michael Schumacher, miután a tegnapi nappal elvesztette ülését a Mercedes GP-nél. Mindenesetre sok szerencsét kíván utódjának és csapatának is.

A Forma-1 legsikeresebb pilótájának jelenleg nincs helye a 2013-as mezőnyben. A Mercedesnél tegnap hivatalosan is bejelentették, hogy Lewis Hamiltonnal és Nico Rosberggel állnak rajthoz a következő évben.

Schumacher visszatérése nem sikerült álomszerűre, jelenleg még nem tudhatjuk biztosan, kinek a döntése volt, hogy elhagyja a csapatot, és egyelőre jövőbeli terveiről is hallgat.

„Három szép évet töltöttem a csapattal, amely sajnos nem ment olyan jól, amennyire szerettük volna, a sport szempontjából. Azt kívánom Lewisnak és a csapatnak, hogy elérjék azt a sikert, amiért olyan keményen dolgoztunk, míg építettük ezt a csapatot. Szeretném megköszönni a csapat bizalmát, és minden srácnak az elkötelezettségüket. Most már az elkövetkező versenyekre fogok koncentrálni” – nyilatkozta a 43 éves, hétszeres világbajnok.

Ross Brawn, aki ott volt Schumacher oldalán, mind a hét cím megszerzésénél, így búcsúzott a némettől:

„Először is a Mercedes nevében szeretném megköszönni Michael Schumacher hozzájárulását a csapat növekedéséhez, az elmúlt három szezonban. Az energiája nem fogyott és elkötelezettsége sem ingott meg, még akkor sem, amikor az eredmények nem az elvárásainak megfelelően jöttek és azt tervezzük, hogy a 2012-es szezont minél jobb helyen fejezzük be. Mint mindig, nagyszerű együtt dolgozni Michaellel.”
 
T

TH6777

Vendég
Schumacher újra a Ferrarihoz kerülhet

images



Spanyol lapértesülések szerint elképzelhető, hogy Michael Schumacher jövőre ismét a Forma-1-es Ferrari tanácsadója lesz.


Az As című spanyol sportnapilap arról írt, hogy a hétszeres világbajnok pilótának sok barátja van az olasz istállónál, így előfordulhat, hogy újra a maranellói gárdának dolgozik majd: segíti a spanyol Fernando Alonsót és előkészíti a német Sebastian Vettel érkezését.


Schumacher jelenlegi csapata, a Mercedes pénteken jelentette be, hogy Lewis Hamilton lesz Nico Rosberg társa 2013-ban, így minden idők legeredményesebb F1-es pilótája jövőre munka nélkül maradhat. A McLarennél és a Red Bullnál nincs hely, talán a Sauber jöhet szóba, vagy Maranello.


Schumacher, a Forma-1 történetének legsikeresebb versenyzője 1991 és 2006 között 250 futamon indult, 91-szer nyert, 154 alkalommal állt a pódiumon, 68-szor indult az első rajtkockából, s 76-szor futotta meg a leggyorsabb kört.

A Benettonnal
1994-ben és 1995-ben volt világbajnok, a Ferrarival 2000 és 2004 között ötször nyert vb-t.

Visszatérése óta
52 GP-n állt rajthoz.

 
Oldal tetejére