Azt üzente, ha megtalál, megöl

Nem akarok innen elmenni, itt legalább nem üt senki” – magyarázta egy nő, miért él nyolc éve egy sufniban, és dolgozik a nagy házban élő családnak, akiknek a maradékát eszi. Magyarország az EU-ban a szexuálisan kizsákmányolt nők egyik fő kibocsátó országa. A futtatás és csicskáztatás mellett a modernkori rabszolgaság többi fajtájáról is konkrét példákon keresztül esik szó az Anthropolis Egyesület könyvében.

Már nem bírtam nézni, hogy éhezik a fiam. Rászorultam. A lánytestvéreim akkor már kint álltak az utcán.

– így kezdődik a 28 éves, általános iskolát végzett Rita története. A nő szülei meghaltak, azért nem tanulhatott szakmát, mert anyját ápolta. „Odakerültem az unokatestvéremhez. Helyet adtak nekünk, de onnantól kezdve, ha kellett, ha nem, kinn kellett állnom az utcán, reggeltől estig. Ott voltak velem végig, figyeltek. Várták, hogy mikor mennyi pénzt keresek. Ha mégis otthon voltam, akkor takarítottam, főztem, mostam, mindent megcsináltam. Abból kaptam én is enni, amit főztem, de már ott felhánytorgatták a fiamról, hogy mennyit eszik. Sajnálták az ételt tőle. Pedig én kerestem a pénzt, nem ők.”

Már a rabszolgaság sem a régi
Bár a könyv ismerteti a rabszolgaság történetét is az ókortól a transzatlanti rabszolgaszállítmányokon át napjainkig, alapvető különbséget tesznek a történeti és a jelenkori rabszolgaság között, mivel

  • ma már minden országban tilos a rabszolgaság,
  • a népességnövekedés miatt a rabszolgasorban élő emberek „piaci értéke” jelentősen csökkent,
  • ráadásul a gyarmatosítás után maradt állapotok sem könnyítik meg a kiszolgáltatott csoportok helyzetét.
Az unokatestvére felesége bottal ütötte, amiért nem akart ott maradni, de nem tudta elviselni, hogy verték a fiát és kiabáltak vele. „Megmondtam, hogy én megyek, nem maradok velük. Nem állok kint reggeltől estig. Nem engedem többé senkinek azt, hogy a fiamat verjék” – mondta arról, hogy lett takarító. „Szerdán fizetés van, és tudom, hogy a fiam tud enni.”

Tulajdonuknak tekintik
Az esettanulmány, mely eredetileg egy kutatásban készült, most az Anthropolis Egyesület Modernkori rabszolgaság című könyvében jelent meg (a szerzők: Mihalkó Viktória-Szabó Mónika-Haidegger Mariann, innen ingyen letölthető), melyet pénteken mutattak be. A kötet egyszerre ismeretterjesztő munka és oktatási kézikönyv, mely a rabszolgaság történetét, jelenkori előfordulási formáit is bemutatja amellett, hogy konkrét óravázlatokat kínál a téma iránt fogékony pedagógusoknak.

7999536_ea3e4a3da538b3c66fe93c9cd9fa31c6_wm.jpg

Fotó: Ajpek Orsi
Rabszolgaságnak azt tekintik a szerzők, amikor valakit fogva tartói tulajdonuknak tekintenek, ellenőrzésük alatt tartanak. A rabszolgasorba kényszerítetteket munkára kötelezik, megfosztják emberi méltóságuktól és akár fizikailag bántalmazzák. Világszerte máig is létező formái például a ház körüli, szerződéses, háztartási, háborús, szexuális és adósrabszolgaság.

„Tizenegynéhány éves lányok és fiúk kénytelenek áruba bocsátani testüket, vagy idejüket egy focilabda megvarrásáért, hogy a családjuk megéljen. A földön kéregető koldus akkor sem tudna mást csinálni, ha szeretne, mert egy maffia tagjai figyelik minden mozdulatát.″

Egy lány ára egy csomag kokain, 7-8 éves gyerekeket fegyverbe küldenek, vagy taposóaknát felkutatni, vagy kakaóbabot és gyapotot szedni

– sorolja az elrettentő példákat az előszóban Lux Ágnes gyermekjogi szakértő.

Az eredeti angol tankönyvet a szerzők alaposan kibővítették, és a magyar viszonyokra szabták. Reményeik szerint a könyv segít abban, hogy a társadalom is megismerje a problémát, így a prevenció és a bűnüldözés területen is nagyobb sikereket tudunk elérni, mondta el a bemutatón Mihalkó Viktória, a könyv egyik szerzője. Lux Ágnes szerint a könyv alapos segítséget ad pedagógusoknak ahhoz, hogy nyitott társadalmat tudjanak építeni.

36 millió rabszolga
Világszerte csaknem 36 millió ember él rabszolgaságban a Walk Free Foundation globális rabszolgaság-indexének becslése szerint. A világ rabszolgáinak több mint 60 százalékát öt ország adja: Indiában 14 millió, Kínában 3,2 millió, Pakisztánban 2 millió, Üzbegisztánban 1,2 millió, Oroszországban 1 millió rabszolga él az összesítés szerint. A legsúlyosabban érintett terület Délkelet-Ázsia, Európában az összes áldozat 1,6 százaléka él. Magyarország a vizsgált 167 ország közül a 75. helyen áll.

A bemutatóra meghívott vendégek saját munkájukban szerzett tapasztalataik alapján rámutattak, Magyarországon is, mint a világ többi táján, a legveszélyeztetettebb csoport a nők és a gyerekek, a fogyatékkal élők, nehéz szociális helyzetben és hátrányos helyzetben élők.

7999572_c7bbcd0e6198dc63e532a9b3e2ccd56a_wm.jpg

Lux Ágnes gyermekjogi szakértő
Fotó: Ajpek Orsi
Végállomás: Amszterdam, Zürich
A rabszolgaság formái közül nem érint minket mindegyik, de például az adósrabszolgaság, a ház körüli rabszolgaság és a szexuális rabszolgaság igen erősen. Sőt,

kifejezetten közép-kelet-európai jelenség a csicskáztatás.
Ez nálunk egyre szélesebb formát ölt, és sokszor a férfiakat érinti egyébként. Erősen jelen van a koldultatás is. Van olyan áldozat is, akinek az életében a rabszolgaság többszörösen is jelen van, napközben például ház körüli munkára kényszerítik, éjjel pedig prostitúcióra.

Magyarország egyszerre kibocsátó, tranzit- és célország a szexuális kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelemben, egyben kényszermunkát végzők kibocsátó országa. A magyar női áldozatok legtöbbször Amszterdamba és Zürichbe kerülnek, de célország emellett Ausztria, Olaszország, Görögország, Németország, Írország, Norvégia, Kanada és az Egyesült Arab Emírségek is.

Másban is az élre törünk
A szexuális kizsákmányolás nem az egyetlen szégyenfolt, amivel alulmúljuk az európai átlagot. Itt van még 10+1 lista, ami megmutatja a helyünket a világban, és aminek egy jó részét szintén nem fogjuk jó szívvel kitenni az ablakba.

Bár pontos adatokat a rabszolgasággal kapcsolatban nem lehet mondani, hiszen erős a látencia, de Sebhelyi Viktória szociológus elmondta, hogy

EU-s viszonylatban benne vagyunk az öt legnagyobb kibocsátó országban a szexuális kizsákmányolás területén.

Ráadásul, hogy a magyar szabályozás mennyire elkerüli ezeket az áldozatokat, azt mutatja, hogy az áldozatok azonosítása legtöbbször nem is itthon történik. A könyv szerzői úgy gondolják, nagyon fontos, hogy ezekről a jelenségekről a tanórákon is szó legyen, hiszen például a szexuális kizsákmányolás tekintetében a prevenció lehet a leghatékonyabb eszköz.

7999540_3eb7ebf0c836d9f820d61d60eeeba263_wm.jpg

Dr. Haidegger Marianna gyermekjogi szakjogász, dr. Szabó Mónika szociálpszichológus, Marton Éva pedagógus, Sebhelyi Viktória szociológus és Vincze Barbara újságíró
Fotó: Ajpek Orsi
Amikor az állam a rabszolgatartó
A könyvből kiderül, hogy a világ különböző pontjain a rabszolgaság más-más formái a legelterjedtebbek. „A cellában aludtunk és dolgoztunk. Néha arra kényszerítettek, hogy hajnali két óráig dolgozzunk, hogy a termelési ütemet tartani lehessen. Naponta csak kétszer adtak enni, húst csak hetente egyszer kaptunk″ – számolt be egy kínai áldozat, a Falun Gong vallási csoport egyik tagja, akit két hónapig tartottak fogságban. A börtönben arra kényszerítették, hogy külföldre készülő termékeket készítsen ingyen, főleg játékokat, bevásárlótáskákat. „A cellánk nagyjából 28 négyzetméteres volt, amibe 20 rabot zártak és volt bent egy vécé is. Állandóan éhesek voltunk, de napi több mint 15 órát kellett dolgoznunk.″

Az őrök szöges ostorral verték meg, aki nem végzett jó munkát, vagy nem tudta tartani a tempót.


Áldozat, nem bűnöző
Sebhelyi Viktória a bemutatón elmondta, amikor gyermekotthonban dolgozott,

a 12 gyerekből 10 gyerek volt érintett családja által a szexuális kizsákmányolásban, és ebből nyolc gyereket kényszerítettek is a prostitúcióra.

Ráadásul mivel a prostitúció büntethető, ezekre a kiskorúakra a törvény elkövetőként, nem pedig áldozatként tekint. A bemutatón megjelent szakemberek szerint ez a könyv segíthet annak a tisztázásában, hogy mindenki, aki bármilyen módon érintett a modernkori rabszolgaságban, az áldozat, és úgy is kell rá tekinteni. Még akkor is, ha a rabszolgaságnak pont az az egyik ismertetőjegye, hogy az érintett nincs tisztában azzal, hogy áldozat.

7999546_cf09be0ef01837eb39d79172c8aebc0d_wm.jpg

Vincze Barbara
Fotó: Ajpek Orsi
Vincze Barbara újságíró, aki több hónapnyi kutatómunka után a Svájcban dolgozó magyar prostituáltakról írt négyrészes cikksorozatot (itt és itt és itt valamint itt tudja elolvasni), szintén azt hangsúlyozta, hogy bár nagyon fontos a törvényi szabályozás, sokszor semmit sem ér, hiszen a rabszolga-helyzetben lévők pont helyzetük miatt képtelenek érvényesíteni jogaikat. Ő is azt tapasztalta, hogy az áldozatok soha nem kérnek segítséget, hiszen egyrészt szégyellik magukat, másrészt zsarolják őket.

A nagy házban még sosem voltam
A könyv példákkal is hangsúlyozza, hogy Magyarországon sem csak a prostitúcióra kényszerített lányokat, nőket érinti a rabszolgaság. Egy esettanulmányban Aranka története is megjelenik: őt sokat verte a férje, mire egy falubeli nő felajánlotta, hogy költözzön hozzájuk, szállást és munkát is kap tőlük.

Először jó volt, örültem, hogy nem üt senki.

„Idehoztak ebbe a kis házba. Reggel nagyon korán kell kelni, öt órakor. Megetetem az állatokat, a disznókat, a tyúkokat, a lovakat, utána az udvaron teszek-veszek. Én kapálok, gyomlálok, ültetek, szedem le az érett terméseket. Enni, inni meg szállást kapok érte, meg minden nap vesznek egy liter bort” – mondta nyolc év után. Pénzt nem kap, a nagy házban még sosem volt bent, a bentiek maradékát eszi. Az iratait elvették. „Azt mondták Mártiék, még a kapun se menjek ki, mert az uram kerestet és azt üzente, hogyha megtalál, megöl.”

Nem gondoltam még arra, hogy kimegyek a kapun, mert mindig be van zárva. Meg egyébként is hova mehetnék? Nem akarok innen elmenni, itt legalább nem üt senki.

Az esetet, ahogy Ritáét is, Sebhelyi Viktória kutatásaiból idézi a könyv: Aranka helyzete a ház körüli, Ritáé a szexuális rabszolgaságra példa.

Az Anthropolis az elkövetkező hónapokban négy képzést szervez, melyekre várják tanárok és trénerek jelentkezését, hogy merjenek ezekről a kérdésekről az iskolában is beszélni.

a no.jpg
 
B
Fene tudja... Az Aranka esetét én nem igazán merészelném rabszolgaságnak nevezni. Egészen addig, amíg nem KÉNYSZERÍTIK arra hogy ott MARADJON, szerintem nem rabszolgaság. Nevezhetjük esetleg úgy, hogy valamilyen mértékben visszaélnek a helyzetével, de ez gyakorlatilag mindenre igaz a világban. És maga is mondja, hogy jó neki mert nem ütik. Ez nem rabszolgaság. Lehet szolga, de nem RABszolga. Mert nem rab.
 
B
Az lehet, de a személyiségi jogait erősen korlátozza vagy semmibe veszi, erkölcsi rabszolga.

Ha elmehet amikor csak akar, nincs korlátozva semmiféle személyiségi joga.

Ismétlem, lehet hogy visszaélnek a kiszolgáltatottságával, csakhogy az efféle visszaélésnek FOKOZATAI VANNAK, és mintha erről megint mindenki megfeledkezne! A legsúlyosabb visszaélés ha valakit megölnek és megesznek. Ezután jön a rabszolgaság bilincsben. És azután is vannak fokozatok. Az is egy fokozat hogy a főnök azt mondja a titkárnőnek, ha nem fekszik le vele, kirúgja. Attól feljebb van az hogy nincs szó lefekvéskövetelésről, csak ha nem marad benn túlórázni, kirúgja. Meg az is hogy „Ha nem tetszik hogy túlzsúfolt az öltöző, akkor is fogd be a pofád, különben repülsz mert ötszázan várnak a gyárkapunál a munkahelyedre”.

Szóval FOKOZATOK vannak, de itt megint mindenki VÉGLETEKBEN gondolkodik.
 
B
Aranka annyira rabszolga, mint amennyire még sokan mások is ebben az országban, akik reggeltől estig éhbérért dolgoznak.
Egy durva számítás: lakhatás 50 ezer, kaja 30 ezer, bor 15 ezer, összesen 95 ezer/hó. Ott vagyunk egy általános havi átlagkeresetnél Mo-n.

Ráadásul én SIMÁN el tudom hinni, hogy igaz az amit állítanak neki, hogy jobb ha nem megy ki a kapun, mert ha a férje megtalálja, megöli... Mert ne tagadjuk, vannak ilyen férjek!

Örülne hogy befogadja valaki... De manapság már mindenki csak elvárja hogy segítsék, de minden ellenszolgáltatás nélkül.

Nekem ott kezdett ez gyanús lenni, hogy bor... Nem lehet olyan rossz gazda az ha még bort is vesz neki! Ez nem rabszolgaság a szememben, hanem CSELÉDSORS. Szó se róla, nem egy nagy karrier, elismerem. Ugyanakkor épp most van szó a menekültekről: szerintem sokuk boldogan elfogadná ezt az életet! És Aranka is menekült: menekül a férje elől. Vagy nem?

Ha neki nem tetszik a cselédélet, keressen magának más állást. Vagy talál, vagy nem. Ha nem talál, az nem a gazdái hibája.
 
Így van, visszajött a cselédvilág!
Nekünk is volt olyan szomszédunk, akiknek az udvarán állt egy kis lakókocsi, amiben egy erdélyi magyar asszony lakott. Ő volt a család szakácsnője, takarítónője, bébiszittere, szóval mindenese.
Nem előre haladt az országunk, hanem visszafelé, 70 évet!
Kosztolányi "Édes Annája", amit ifjúkoromban történelemként olvastunk, most a mai magyar valóság!
Sokan pedig, akik nem itthon cselédek, külföldi családoknál azok.
Éljen a demokrácia!
 
B
Semmi rosszat nem találok különben abban, hogy vannak újra cselédek. A cseléd egyszerűen HÁZI DOLGOZÓ. Munkát végez, és minden tisztességgel végzett munka olyan, hogy nem szégyenletes. Egyszerűen az van, hogy aki olyan munkát képes végezni, hogy sokkal többet kereshet vele mint ami értéket az otthoni munkájával tudna megtermelni, az bolond lesz maga végezni a házi munkát, mert jobban jár ha helyette keres erre a célra valakit. Sőt, feltehetőleg jobban is szereti a jobban fizető munkát végezni mint a házimunkát. Hát nincs igaza?!

Aztán meg, ha hazajön fáradtan (akár szellemileg fáradtan nem feltétlenül az izma fáradt) pihenni szeretne nem mosogatni, rendet csinálni stb. És ha nem alkalmaz cselédet, a feleségére maradnak e munkák az tuti, aki fáradt lesz ettől, nyűgös, zsémbes, sőt, a gyerekeket se tudja rendesen nevelni mert nincs rá ideje! Pláne, mi van ha a felesége is rendelkezik valami jólfizető szakmával amit szeret is... Dolgozzon a szerencsétlen nő kétszerannyit, mert otthon is?!

Persze hogy felfogadnak cselédet ha tehetik. Ha a cseléd név valakinek derogál, nevezze úgy, hogy „háztartási alkalmazott”. Nincs ezzel semmi baj, amíg mindegyik fél elégedett a sorsával. Ha azonban nem elégedett, menjen el a cseléd. Ha nem kötözik meg, akkor megteheti.
 
Így van, visszajött a cselédvilág!
Nekünk is volt olyan szomszédunk, akiknek az udvarán állt egy kis lakókocsi, amiben egy erdélyi magyar asszony lakott. Ő volt a család szakácsnője, takarítónője, bébiszittere, szóval mindenese.
Nem előre haladt az országunk, hanem visszafelé, 70 évet!
Kosztolányi "Édes Annája", amit ifjúkoromban történelemként olvastunk, most a mai magyar valóság!
Sokan pedig, akik nem itthon cselédek, külföldi családoknál azok.
Éljen a demokrácia!


Ezt én se értem, hogy mi az, hogy cseléd-világ... Mikor 1991-ben elbocsájtottak az üveggyárból egész 1996 augusztusig nem kaptam munkát. Ebben az időszakban jártam bejárónőzködni másokhoz, meg piacon árulni más árúját, ha meg szerencsém volt akkor feketén dolgoztam könyvelőirodákban. Abban az időben volt, hogy hajnali 4-kor mentem a szomszéd melegágyába és mire a kisfiam felébred haza is mentem. Elvittem óvodába és még ott volt visszamentem a szomszédomhoz és takarítottam nála. Természetesen fizetségért és primőrért.

És persze képeztem magam. Mikor szombaton iskolába mentem, akkor ez a szomszéd vigyázott az én fiamra. 1996. augusztusában, igaz először csak közmunkásként, de felvettek a polgármesteri hivatalba dolgozni, majd 1997. július 01-én az első köztisztviselő napon státust kaptam.
Itt városomban, az egyik szakközépiskolánkban háziasszony képzés is folyik, mert ez is egy szakma amiből elég jól meglehet mostanság élni. Az a bizonyos "cseléd" mint olyan már nem is lenne, hogy szabad, hogy létezzen, hisz mindenki felfogadhat háztartási alkalmazottat, aki ugyan olyan nyugdíjalapot növelő bért kaphat mint mindenki más.

Az meg, hogy az a bizonyos Aranka korán kelt meg kapált, rendben tartotta az udvart a ház környékét, meg "ette" a maradékot.... Biztos, hogy az Aranka akart volna 6 vagy 7 óráig alukálni?
 
Ezt én se értem, hogy mi az, hogy cseléd-világ...

Cseléd világ alatt azt értem, hogy újra rákényszerülnek az emberek, hogy cselédnek menjenek. Nem azzal van a baj, hogy valaki elmegy bejárónőnek vagy háztartási alkalmazottnak. Hanem az, ha nincs más választása.

Mint Te is említetted, ez csak az egyik alternatíva volt számodra a pénzkeresethez. De ma már sokak számára ez az egyetlen lehetőség a megélhetésre. Éhbérért mások cselédje lenni. Na ezzel van nekem a problémám. Ezért sorolja a fenti cikk a rabszolgaságba. Mert a nő rákényszerült.
 
Cseléd világ alatt azt értem, hogy újra rákényszerülnek az emberek, hogy cselédnek menjenek. Nem azzal van a baj, hogy valaki elmegy bejárónőnek vagy háztartási alkalmazottnak. Hanem az, ha nincs más választása.

Mint Te is említetted, ez csak az egyik alternatíva volt számodra a pénzkeresethez. De ma már sokak számára ez az egyetlen lehetőség a megélhetésre. Éhbérért mások cselédje lenni. Na ezzel van nekem a problémám. Ezért sorolja a fenti cikk a rabszolgaságba. Mert a nő rákényszerült.



Igen! Így már egyértelmű! Egy dolog ha szereti valaki csinálni és másik dolog ha rákényszerül, mint ahogy Te is felveteted ...
 
B
Én meg az utóbbi 20 évben a 3 műszakos munkákra kényszerültem rá. Mert nem volt más. Az is sokszor csak „szürkén” vagy feketén. Tönkre is vágta rendesen az egészségemet. Az mennyivel jobb mint a „cselédsors”?! Szerintem minden egyformán szar, ha az ember „rákényszerül”. Ez hogy kifejezetten épp cselédnek lenni lenne egetrengetően szar vagy megalázó, szerintem valamiféle divat, aminek SEMMI alapja nincs. Persze, biztos van ahol rohadt pocsék cselédkedni, de ugyanúgy egy „normális” munkahelyen is előfordulhat ez.

A cselédségnek van számos előnye is, például az, hogy többnyire ott lakik helyben a cseléd, azaz nem az van hogy kora hajnalban kell kelnie hogy beutazzék (s az utazás idejét tutira nem fizetik neki... Nekem amikor 3 múszakoltam 1 óra volt az út oda, s ugyanannyi vissza...), nem kell a buszmegállóban fagyoskodnia emiatt a téli hónapokban, nem kell idegeskednie hogy lekési a járatot, stb. Gyakran kap kaját is a gazdától, s az hogy „maradék”, biztos igaz, de ezalatt nem okvetlenül olyasmit kell érteni amit a disznóknak adnak ám, hogy beleturkáltak stb... Egyszerűen maradt még a lábosban, vagy a csomagban 2 fej saláta volt de ők csak egyet bírtak megenni, stb. Gyakran rezsit se kell fizetnie a cselédnek, a külön szobája után. Hosszútávon jó baráti kapcsolat is kialakulhat a gazdájával. Gyakran megkapja a ruhákat is amik már valamiért nem kellenek a gazdának, de még amúgy hordhatóak. (például egyszerűen mert kimentek a divatból vagy megunta valamiért). Attól se kell félnie hogy megveszi valami más tulajdonos a gyárat ahol dolgozik, emiatt lesz egy átszervezés és őt elbocsátják...

Szóval rengeteg potenciális előnye van ám annak, hogy cselédnek lenni! Amiatt írom potenciálisnak, mert nyilván ez mind nem okvetlenül jön be, attól függ hova szegődik el a cseléd, de ELVILEG ez mind lehetséges, s az majdnem biztos hogy e sok előnyből NÉMELYIK bejön akkor is ha akárhova kerül! Még ha nem is mind.

Ismétlem, lehet hogy rohadt szar helyre kerül, de ez messze nem olyan biztos mint a fanyalgók képzelik. Nyilván attól is függ, mennyire jön ki ő mint személyiségtípus a gazdája személyiségével. Ha nagyon nem passzolnak, nincs mese, váltani kell. Épp úgy, mint ha a munkahely rossz. Igen, munkahelyet se könnyű váltani. De ez csak azt bizonyítja, semmi különös tragédia nincs a cselédsorsban, ami fokozná a „szörnyűségét” egy akármilyen másik munkahelyhez képest, mely munkahely nem igényel rendkívül speciális tudományos képzettséget.
 
értelek én... nem tragédia
-dehogynem tragédia évezredek óta különleges képességekkel születnek emberek és még csak meg sem közelítettük azt h ez kihasználjuk
és az tegyék amibe jók...
ha vmi véletlen folytán kiderült az életben csak akkor volt az emberiség hasznára, saját életünket pocsékoljuk háborúra lelkire és fizikaira...

kicsit több Mikszáth olvastam :(
csak néhány dolgot ne veszel számba
-ott lakik helyben a cseléd,
és nincs saját élete családja gyereke nem lehet vagy tilolja
-Gyakran kap kaját is a gazdától...
ha csak köret, akkor azt vagy simán íriségből mert a kiszolgáltatottság nem éppen erkölcs vagy szolidaritás képző, hanem épp romboló
-Attól se kell félnie hogy megveszi valami más tulajdonos a gyárat ,
csak meg gyanúsítják vmivel vagy átszervezés -nélkül rúgják ki h pl nincs rá pénz
anno próbálkoztak a cseléd-könyvel ahol két héttől-két hónap volt a kirúgás
könyv nélkül vagy indokkal azonnal kitehették
és nem bebeszélünk a fizetésről ami vagy kiadtak vagy nem mert úgyis kap enni vagy vmiért levontak belőle ezt azt
bizonyítsa be ha tudja...
-van még hova süllyedni a társadalom egészének-etikából is :( középkorig
a bevándorlók még lejjebb nyomják a munka erő árát amihez se tőke se szerszám- szakértelem nem kell

az emberiséget csak az oktatás ,-tudomány és a kirajzás mentheti meg a túlnépesedés és a globalizáció itt van többé nem lehetnek civilizáltabb szigetek
vagy együtt vagy sehogy, hiába próbálnak a néhányan tudatot váltani szélsőségek nőnek nő az agresszió is
 
Utoljára módosítva:
B
értelek én... nem tragédia
-dehogynem tragédia évezredek óta különleges képességekkel születnek emberek és még csak meg sem közelítettük azt h ez kihasználjuk
és az tegyék amibe jók...
ha vmi véletlen folytán kiderült az életben csak akkor volt az emberiség hasznára, saját életünket pocsékoljuk háborúra lelkire és fizikaira...

kicsit több Mikszáth olvastam :(
csak néhány dolgot ne veszel számba
-ott lakik helyben a cseléd,
és nincs saját élete családja gyereke nem lehet vagy tilolja
-Gyakran kap kaját is a gazdától...
ha csak köret, akkor azt vagy simán íriségből mert a kiszolgáltatottság nem éppen erkölcs vagy szolidaritás képző, hanem épp romboló
-Attól se kell félnie hogy megveszi valami más tulajdonos a gyárat ,
csak meg gyanúsítják vmivel vagy átszervezés -nélkül rúgják ki h pl nincs rá pénz
anno próbálkoztak a cseléd-könyvel ahol két héttől-két hónap volt a kirúgás
könyv nélkül vagy indokkal azonnal kitehették
és nem bebeszélünk a fizetésről ami vagy kiadtak vagy nem mert úgyis kap enni vagy vmiért levontak belőle ezt azt
bizonyítsa be ha tudja...
-van még hova süllyedni a társadalom egészének-etikából is :( középkorig
a bevándorlók még lejjebb nyomják a munka erő árát amihez se tőke se szerszám- szakértelem nem kell

Kiadják a fizetését vagy nem? Na és? Az utóbbi 20 évben, írtam, vagy feketén dolgoztam mert más nem volt, vagy szürkén. Tudod gondolom mit jelent az is. Ott is az volt: vagy kiadták a fizetésemet, vagy nem. Teljesen ugyanaz a kockázat. És simán kirúghatták ott is az embert minden indok nélkül. Vagy épp mást hozva fel indokul mint ami az igazi ok.

Az meg hogy nem használhatja ki a képességeit - nos, ne haragudj, de amennyire megismertem az embereket az életem fél évszázada alatt, a legtöbb embernek nincs semmiféle igazán különleges képessége! SEMMI! Átlagemberek, sőt rosszabbak: KONZUMIDIÓTÁK. De még ennél is rosszabb a helyzet, mert akinek van is különleges képessége, azaz úgy értem valamihez nagy tehetsége, többnyire az se akarja kihasználni. Mert LUSTA. Lusta már tanulni is. Hát még dolgozni! Mert a teremtéshez nem elég a tehetség, ahhoz SZORGALOM is kell, elszánt munka... Hiába vannak lángeszű ötleteid mondjuk egy regényhez, az nem készül el ha állandóan csak álmodozol róla: ahhoz le kell ülni, és megírni azt a sok száz oldalt! És mindennel így van ez!

De akinek van jó ötlete, tehetsége, és szorgalmas is, az se amiatt nem használhatja ezt ki mert éppen pontosan cseléd. Ugyanúgy nem volna erre lehetősége ha valami gyárban robotolna napszámra.
 
egyet elfelejtesz ha a vállalkozó tudja nem fizetett mer ő is azért dolgoztat mig ha bözsi nem kap majd ha lesz úgyis itt van ..
az-az olyan mint a gyerek költőpénze


tehetség nem művészekre gondoltam, hanem más értelmes tevékenységre
tény a művészetez nem kell eszköz vagy nem kell helyzetbe hozni
de egy fizikusnak pl inspiráló egy gyorsító
egy Michelangelo feltalálónak kell egy pártfogó vagy állami köz-fizetés és eszközök és feladat
szorgalom nincs ha nincs miért, túlélés, de tehetség helyzetbe hozása hozza az alkotást vágyát
 
Utoljára módosítva:
B
egyet elfelejtesz ha a vállalkozó tudja nem fizetett mer ő is azért dolgoztat mig ha bözsi nem kap majd ha lesz úgyis itt van ..
az-az olyan mint a gyerek költőpénze


tehetség nem művészekre gondoltam, hanem más értelmes tevékenységre
tény a művészetez nem kell eszköz vagy nem kell helyzetbe hozni
de egy fizikusnak pl inspiráló egy gyorsító
egy Michelangelo feltalálónak kell egy pártfogó vagy állami köz-fizetés és eszközök és feladat
szorgalom nincs ha nincs miért, túlélés, de tehetség helyzetbe hozása hozza az alkotást vágyát

Ne haragudj, de itt inkább befejezem. Bocs de engem már az is rém zavar hogy nem használsz NAGY kezdőbetűket a mondataidhoz, meg írásjeleket se, még pontot se a mondat végére. Ezen eddig igyekeztem túltenni magamat, de most már nyelvtanilag se értem amit írsz, például halvány fogalmam sincs, mit jelent az első bekezdésed. Egyszerűen értelmezhetetlen a magyar nyelv szabályai szerint. A folytatás is erősen homályos, de ott még kapisgálok valamit hogy nagyjából mit akarnál kifejezni. Hanem az első bekezdésnél tényleg gőzöm sincs, s ez kiverte nálam az agyi biztosítékot, szóval bocs. Ha nem tisztelsz meg azzal, hogy normálisan fogalmazol (ha már a nagybetűket és az írásjeleket gyűlölöd is) akkor inkább megkérlek rá hogy ne is kommenteld a beírásaimat, legalább nem forr fel tőle az agyvizem. Köszi előre is!
 
B
aszem túl fontos vagy magadnak
free fórum
ne offolj

Nem off, ha arra figyelmeztetlek, hogy nem tartod be a netikettet, az meg pláne nem, hogy amit írtál, ÉRTHETETLEN. És igen, fontos vagyok magamnak, de ennek semmi köze az előbbiekhez. Szóval fejezd be lécci. Kértelek hogy ÍGY ne kommunikálj velem.
 
B
Csak közlöm mindenkivel, hogy @most -ot a mellőzöttek listájára tettem, s úgy látom ez azt jelenti hogy nem látom amit ír. Jobb ez így a veszekedések elkerülésére. Azaz ezek után marhára fölösleges írnia nekem, mert fogalmam se lesz arról mit ír, s ha nem válaszolok neki, azon senki más se lepődjön meg. Nem rejtvénytfejteni járok ide, hogy boncolgassam, a sok összefüggéstelenül odahányt szó halmaza mit akar jelenteni.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,799,930
Tagok
615,629
Legújabb tagunk
A.Ancsa
Oldal tetejére