Befőzés, tartósítás

M

magdusis

Vendég
Fejreállítottam egy sort.De én különben a tetejükre maradék színes kartonanyagból kis kalapokat rakok,és elég furán néz ki fölfordítva.Az anyag meg csúszik az üvegen,lecsúszik róla.Hát hogy lehet egykicsit csinosabbá tenni fejreállítva?
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Régen nem voltak üvegtetők (lapkák,hivatalosan) ,mégis sokáig megmaradtak a befőttek.
Nem állítottuk fejre,mivel a celofán elázott volna .
Szerintem semmivel sem különb tartósító módszer mint a jól bevált hazai.
Nekem csak az a gondom a külföldi dolgokkal,hogy azok mind az adott országra jellemzőek.
 
M

magdusis

Vendég
Igen,tényleg,a celofánnal is elálltak a befőttek még tizenévig is.Igaz,hogy néha a teteje egy kicsit száraz lett,de még úgy is finom volt.Csak már nem tudom,hogy a szalicil egészséges-e;szívesebben teszek el csak úgy minden tartósítószer nélkül.Voltak évek,amikor a lecsó tetejére egy -egy kanál étolajat raktam,kipróbálni,de nem maradt,hogy megnézzük tartósabb-e.
A hagyományos az biztos,hogy a legjobb,de azért nem baj,ha próbálkozunk mással,ha másért nem,csak hogy lássuk milyen.Azt azért érdekes lenne megtudni,hogy vajon hogyan alakult ki a fémlapkás tetős módszer.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Szalicil nélkül tettük el a befőtteket,a jó öreg szalmahordó kasba belerakva,az apám régi vasutas bundájába becsomagolva és megmaradtak,a celofán mindig behúzódott a tetején.:)
A lecsót üvegeset is és lefagyasztva is elteszem télire,sose elég,mindig hamarabb elfogy mint kéne :)
Persze,hogy nem baj ha kipróbálunk új dolgokat,mert egyébként sose tudnánk meg ,hogy érdemes-e úgy elkészíteni vagy sem.
Sokat nézem a TVpaprikát,főleg Jamie Oliver és a Új-Zélandi(remáélem jól gondolom)szőke Nikit,sokat lehet tőlük tanulni.
Meg persze az olaszok és az indiai ételek a kedvenceim.
 
M

magdusis

Vendég
A szalicillal nem húzódott be.Most akkor mért tettük a szalicilt rá,azt nem tudom,de soha nem is volt kérdés,tettük és kész.És akkor nem is kellett volna.
Én nem hiszem ,hogy valaha mégegyszer fagyasztani fogok;már másodszor kellett a tele fagyasztót kidobni az utóbbi években.Az elsőt még csak lenyeltük,mert nyár volt ,megpróbáltuk megfőzni,elajándékozni azonnal.De most karácsonykor hiába volt elég hideg kint,sőt túl hideg és párás.És mindenki másnak is ugyanaz volt a helyzet,szóval mindenki elvesztette a fagyasztott dolgokat azalatt az egy hét alatt.Most nincs finom sóskánk,mi több,nem is tudom még,hogy pl.sóskát vagy tormát hogyan is teszünk el.
Eltevésről ritkán esik szó a főzős műsorokban.Mint a Gasztroangyalban vagy az Ízvarázsban.Itt nem adják a TVpaprikát,pedig szívesen néznénk.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Hallottam ,hogy elég kegyetlen tél volt Canadában.
A sóskát készre főzve teszem a fagyasztóba,ez azért is jó mert csak át kell melegíteni.
Üvegbe még sose tettem el sóskát,csak a vékony zöldségeket,arra pedig sós vizet öntök.
A tormát lereszelem kicsi üvegekbe és a savanyúság levéből öntök rá egy keveset.
 
M

magdusis

Vendég
A tormát biztos kipróbálom,köszönöm.De mit lehet akkor ráönteni,ha minél jobban csak a tormaízt szeretné az ember;egyszerű forraltvizet?
A sóskát akkor biztos lehet készre főzve is üvegbe tenni.
A probléma nem a tél volt,hanem a rossz döntések sorozata krízishelyzetben.Szörnyű volt látni a szerelőket egész nap -reggel 7-8-tól este 7-8-ig dolgozni a mínusz 20 fokban,amikor az amerikai oldalról többször ajánlottak ingyen segítséget.Persze,aki tudott és megtehette ,kimenekült a városból -és vitte a hűtő tartalmát- ,de elég sokan maradtak,senki nem gondolta,hogy lesz olyan környék,ahol tíz napig sem lesz áram.Igaz volt ,ahol már vasárnaptól kedden este volt,nálunk pl.csütörtökön jött vissza.Már azon a ponton voltunk,hogy fölkészültünk a víz leengedésére,hogy ne maradjon a csövekben.Mi a cicusok miatt nem mentünk,sokat mások is.
A fagyasztással leginkább a bogyósok fognak hiányozni,azokat nem hiszem,hogy lehetne úgy eltenni üvegben,hogy ne befőttféle-kompótféle íze legyen.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Na,erre még nem is gondoltam,hogy sima,forralt vizet öntsek rá,köszi.
Végül is a bébiételeket is üvegbe töltve árulják,majd írd meg,hogy milyen lett,meddig lehet eltárolni?
A youtubu-n vannak fenn videok a tvpaprikáról,nézzél szét hátha találsz kedvedre valót.
 
M

magdusis

Vendég
Persze,hogy majd megírom.És meg fogom keresni a tvpaprikát is a youtubon,köszönöm.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/befozes-es-tartositas-biztonsagosan
Befőzés és tartósítás biztonságosan
2012.10.01. / Sebestyén Éva
Mit is keres a forró üveg a pokróc alatt? Miért olyan nagy baj, ha van egy icipici lyuk az üveg tetején? Hogyan tartósítsam a töltött paprikát vagy a spagetti szószt? Tippek és trükkök a nagyi fortélyain innen és túl.

Biztonság mindenek előtt!

A befőzés látszólag nem különösebben bonyolult mutatvány, azonban ha nem vesszük komolyan az egyes részműveleteket, akkor akár súlyos ételmérgezéssel is végződhet egy-egy barackbefőttel feldobott téli este. A legfontosabb ugyanis az, hogy úgy rakjuk el az ételeket, hogy azokat kellőképpen megszabadítunk minden olyan mikroorganizmustól, amely a későbbiekben a szervezetre káros anyagokat termelhet az üvegbe zárva. Ehhez mindössze az alábbi tanácsokat kell megfogadni:

  • Ne sajnáljuk az időt a forralásra! Mindig tartsuk be az előírt forralási időt, és figyeljünk arra, hogy a víz vagy a szirup valóban elérje a megfelelő hőmérsékletet! Ez teszi ugyanis lehetővé, hogy a veszélyes baktériumok vagy gombák elpusztuljanak, és sokáig fogyasztható maradjon a befőttünk.
  • Ha száraz dunsztot használunk, ne sajnáljuk a fáradságot, és alaposan csomagoljuk be minden oldalról az üvegeket, hogy azok minél tovább forrók maradhassanak! A forralás mellett ugyanis ez is szükséges ahhoz, hogy megfelelően csírátlanítsuk az ételt.
  • Ne használjuk sérült tetőt! Ha lyuk található rajta, vagy valamiért nem tudjuk szorosan az üvegre tekerni, akkor egyrészt levegő, másrészt baktériumok kerülhetnek a befőttbe, így az biztos, hogy rövid időn belül megromlik.


Kezdő szint: gyümölcsök és lekvárok

A viszonylag savas ételek tartósítása a legkönnyebben kivitelezhető és ezáltal legelterjedtebb hazánkban. Ide tartoznak a gyümölcsfélék, a gyümölcslekvárok és a paradicsom. Ezeknek a pH értéke eleve megnehezíti a káros baktériumok elszaporodását, azonban a megfelelő hőkezelés itt is elengedhetetlen. Kétféle módszerrel érhetünk el sikert:

Száraz dunsztolással: Főzzük meg a gyümölcsöket (lekvárt, paradicsomlevet) a receptben előírt módon és hőfokon, majd a még forró ételt rakjuk üvegekbe, csavarjuk rá a tetőt, és jól bugyoláljuk be őket rongyokba, pokrócokban, régi dunyhákba! Hagyjuk addig itt őket, amíg teljesen ki nem hűlnek, és csak ezután kerüljenek a spájz polcára!

Nedves dunsztolással: A gyümölcsöket még nyersen rakjuk üvegekbe, öntsük rá a levet, jól zárjuk le, és üvegestől főzzük, forraljuk őket! Ehhez lehet kapni speciális gőzölő fazekakat, azonban ha ilyesmire nem szeretnénk költeni, akkor kis átalakítással (az edény aljára helyezett ráccsal, vagy a rácsot helyettesítő anyagokkal) otthon is barkácsolhatunk ilyet.

Haladóknak: készételek tartósítása

A gyümölcsök befőzésénél egy fokkal nagyobb kihívást jelent a készételek tartósítása, ugyanis ebben az esetben nincs meg az az előnyünk, amit a gyümölcsök savas kémhatása biztosít számunkra a baktériumokkal szemben. A húsok, tengeri herkentyűk, levesek és szószok a lehető legideálisabb környezetet jelentik a mikroorganizmusok számára, azonban így sem lehetetlen, hogy üvegekbe zárva eltegyük őket egy későbbi alkalomra, mikor épp se időnk, se energiánk vacsorát főzni. Természetesen kézenfekvő megoldás lenne a fagyasztás, azonban aki ezt nem szereti, az választhatja a hőkezelést is, hogy kvázi konzervet készítsen otthon.

A készételek tartósításához azonban mindenképp speciális edényre van szükség, amely magas nyomáson, egyenletesen magas hőmérsékleten hőkezeli az ételt. Bár egy ilyen eszköz nem olcsó mulatság, de ma már elérhető, akár úgy, hogy két-három család vesz egyet közösen.

Innentől pedig összesen annyi a teendő, hogy a háziasszony megfőzi a család kedvencét (a halászlétől a tökfőzeléken át a csirkepörköltig), üvegekbe zárva berakja a befőző edénybe, és az útmutató szerint javasolt ideig gőzöli. Így mindig lesz otthon tartósítószer-mentes, egészséges házi koszt, és nem kell ráfanyalodni a gyorséttermekre akkor sem, ha nincs idő főzni.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Zöldségfélék tartósítása

Sóska
Üvegekben nagy mennyiségben tehetünk el, mert a sóskalevelek nagyon összeesnek. A fiatal,
gyenge leveleket egészben, az érettebbeket a vastag levélbordákról leszedve jól megmossuk,
és víz hozzáadása nélkül, fedő alatt, többször megkeverve addig pároljuk, amíg levük elfő,
majd elturmixoljuk. A pépet kis üvegekbe tesszük, a tetejére félujjnyi zsírt vagy olajat öntünk,
lekötjük és kigőzöljük. Akinek nincs turmixgépe, az a nyers sóskát vágja vékony metéltre, és
ha megpárolódott, 3-4 percig erőteljesen keverje, így is sima pép lesz.

Paraj és mángold
A megtisztított, megmosott parajt (mángoldot) sós vízben 10 percig forraljuk, leszűrjük és jól
lecsepegtetve elturmixoljuk vagy húsdarálón megdaráljuk. A pépet zsírral (fél literre egy
evőkanált számítva) állandóan keverve jól besűrítjük, üvegekbe töltjük, a tetejére benzoesavas
nátriumot szórunk, lekötjük és 20 percig gőzöljük.

Podlupka
A fiatal jól megmosott karalábé-, karfiol- vagy kel-leveleket metéltre vágjuk, bő sós vízben
néhány percig főzzük, majd leszűrjük és lecsurgatjuk. Az összeesett leveleket szorosan
üvegekbe tömködjük, a tetejükre egy csipetnyi benzoesavas nátriumot teszünk, lekötjük és kb.
20 percig gőzöljük. (Főzelékként készíthetjük el.)

Gomba gőzölve
Egy kg gombát (csiperke vagy vargánya) megtisztítunk, megmosunk, és szeletekre vágva
kisebb üvegekbe rakunk. A tetejére egy mokkáskanálnyi szalicilt szórunk és felöntjük
felforralt, majd kihűtött sós vízzel. Az üvegeket lekötjük és addig gőzöljük, amíg a bennük
lévő víz gyöngyözni nem kezd. A vízben hagyjuk kihűlni. Tejfölös gombának, mártásnak,
levesnek stb. használjuk.

Zöldborsó
A frissen szedett és azonnal kifejtett borsót bő, sós vízben kifőzzük - 3-4 percig forralva -,
majd leszűrjük és vizét lecsurgatjuk. Fél kg fejtett zöldborsóhoz fél liter vizet, 6
kávéskanálnyi cukrot és egy késhegynyi sót számítva a cukros-sós vizet felforraljuk,
beletesszük a lecsurgatott zöldborsót, és addig főzzük, amíg a szemek ráncosodni nem
kezdenek. Ekkor a borsót szűrőkanállal üvegekbe merjük, de úgy, hogy csak félig teljenek
meg az üvegek, a tetejére egy csapott mokkáskanálnyi benzoesavas nátriumot szórunk és az
üvegeket háromnegyed részig töltjük a még egyszer felfőzött, de már langyosra hűlt
főzőlével. Szorosan lekötjük és 30-35 percig gőzöljük. A gőzölést másnap és harmadnap
megismételjük, Közben gondosan vizsgáljuk meg, hogy az üvegek légmentesen zártak-e.

Zöldbab
A gyenge zöldbabot megtisztítjuk, esetleg szálkáit lehúzzuk. A hüvelyeket egészben hagyva
bő, forrásban lévő vízbe tesszük és kb. 5 percig forraljuk. Ekkor szitára öntjük, lecsurgatjuk és
üvegekbe rakjuk. Főzőlevéből ízlés szerint ecetes sós salátalevet készítünk, felforraljuk, majd
langyosan a babra öntjük. A tetejére zsírt vagy olajat öntünk úgy, hogy a babot kb. kétujjnyira
ellepje. Az üvegeket lekötjük és 10-15 percig gőzöljük. Ha az üveget felbontjuk, a zsírt
leszedjük és az étel elkészítéséhez felhasználjuk. A zöldbabot salátának a levével együtt,
főzeléknek, rakottan stb. pedig lecsurgatva csináljuk meg.

Zöldbab nyersen
A friss zöldbabot egészben hagyva - de megtisztítva, szálkátlanítva - jól megmossuk,
lecsurgatva tálba tesszük, meghintjük sóval (1 kg babra 1 evőkanál só) és néhány órát állni
hagyjuk. Akkora üvegekbe rakjuk, amennyibe egy főzéshez való fér, tetejére benzoesavas
nátriumot szórunk, és felöntjük felforralt és kihűtött vízzel úgy, hogy kb. 1 ujjnyi üres rész
maradjon, ezt olajjal töltjük fel. Lekötjük és a kamrába rakjuk. Használatkor a babot sózni
már nem kell, és az olajat is felhasználhatjuk az elkészítésekor.

Fejtett bab
A friss, nagy szemű babot forró vízbe tesszük fel főni, tisztított vegyes zöldséggel, sóval,
borssal, mintha levesnek főznénk. Ha megpuhult, leszűrjük és miután a zöldségféléket
kiszedtük belőle, csavaros üvegekbe rakjuk. A levét megecetezve még egyszer felforraljuk és
forrón ráöntjük. A tető alá celofánt teszünk, az üvegekbe lezárjuk és száraz gőzbe rakjuk.
Felhasználásakor a levest csak be kell rántani, füstölt hús levével felengedni, esetleg
tejfelezni, utánízesíteni. A főtt zöldségeket felhasználhatjuk salátához, rizottóhoz stb.

Babgyuvecs
Fél kg nagy szemű fejtett babot egy kevés vízben majdnem puhára főzünk. 1 dl olajban
halványra pirítunk 4-5 fej szálasra vágott hagymát, hozzáadunk 1 kg kicsumázott, karikára
vágott húsos zöldpaprikát, 30-40 dkg hámozott paradicsomot (a paradicsom magos belsejét is
kotorjuk ki), és az egészet babbal együtt összefőzzük. Ízlés szerint sózzuk, üvegekbe töltjük, a
tetejére egy kevés benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük és száraz gőzbe rakjuk.

Tök ecetben
A gyalult tököt gyengén besózzuk, ha kezd levet ereszteni, kinyomjuk és vízzel leöblítve
lecsurgatjuk. Közben gyengén ecetes vizet forralunk és hagyjuk kihűlni. A lecsurgatott tököt
tiszta konyharuhára tesszük, és másik ruhával jól leszárítjuk, azután üvegekbe rakjuk úgy,
hogy az üveg háromnegyed részéig teljen meg. Az üvegeket nyakig felöntjük a kihűlt ecetes
vízzel, erősen lekötjük és kb. 10 percig gőzöljük.

Tök fűszeresen
A meghámozott tök belét, magját kikotorjuk és a húsát 2 ujjnyi darabokra vágva gyengén
besózzuk. Egy napig állni hagyjuk, az eresztett levét nem öntjük ki. Egy liter vízhez 1 dl
ecetet, 2 fej hagymát, kevés szemes borsot, egy babérlevelet teszünk, felforraljuk a tök levével
együtt, és ha kihűlt, az üvegekbe rakott tökre öntjük. A tök közé tegyünk 1-2 szelet tormát. Az
üvegeket letakarva hűvös helyre állítjuk. Egy hét múlva a levet leöntjük, néhány szem
mustármagot teszünk hozzá, újra felforraljuk, és ha kihűlt, a tökre öntjük. Az üvegeket
lekötözzük és a kamrába tesszük.

Tök gőzölve
A meghámozott, kibelezett tököt egy tiszta konyharuhára gyaluljuk, rövid ideig szikkadni
hagyjuk. Üvegbe tesszük, közepére jól megmosott zöld kaprot gyömöszölünk. Egy liter vizet
2 dkg sóval felforralunk, amikor kihűlt, a tökre öntjük, a tetejére késhegynyi szalicilt vagy
benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük és 10 percig gőzöljük.

Karfiol
A szép, fehér, tömött karfiolt rózsáira szedjük, többször váltott vízben megmossuk, majd sós
vízben kb. 10 percig forraljuk. A karfiolrózsákat üvegekbe rakjuk, a főzővízben citromlét
csavarunk, hogy enyhén savanyú legyen, a karfiolra öntjük, tetejére egy kevés szalicilt vagy
benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük és 30 percig gőzöljük. Az üvegeket hagyjuk a
vízben, majd másnap ismét 15-20 percig gőzöljük.

Zöld kapor 1.
A még zsenge zöld kaprot szárától megtisztítva bő vízbe megmossuk, lecsurgatjuk, apróra
vágjuk, és kevés zsírban - állandóan keverve - addig pároljuk, amíg levét el nem fövi. Ekkor
szorosan - hogy levegő ne maradjon közben - üvegekbe rakjuk és a tetejére ujjnyi elolvasztott
zsírt öntünk. Ha a zsír a tetején megfagyott, az üvegeket lekötjük és a kamrába tesszük.

Zöld kapor 2.
Úgy is eltehetjük a zöld kaprot, hogy miután megvágtuk, nyersen rakjuk üvegekbe, jó
szorosan, lekötjük, és 40-45 percig gőzöljük. Az eltett kaporból levest, mártást egyaránt
készíthetünk, de ételek ízesítéséhez is használhatjuk.

Kapor ecetben
Melegítsünk borecetet, ha forr, dobjunk bele annyi száráról leszedett, megmosott kaprot, hogy
könnyen megforgathassuk benne. Ha meglankadt, tegyük üvegbe. Ezt ismételjük addig, amíg
a kaporból tart vagy az üveg megtelik. A megmaradt ecetet öntsük rá, hogy ellepje. Kössük le
és tegyük sötét, hűvös helyre. Bármikor kivehetünk belőle, de arra vigyázzunk, hogy az ecet
mindig ellepje a kaprot.

Paradicsomlé 1.
Az érett paradicsomot jól megmossuk, és miután szárát leszedtük, a zöld vagy hibás részeit
kivágtuk, nyersen áttörjük. A levet 15-20 percig forraljuk, majd előmelegített üvegekbe
töltjük, lekötjük és száraz gőzbe rakjuk.

Paradicsomlé 2.
A jól megmosott, szárától és hibás, éretlen részeitől megtisztított paradicsomot darabokra
tördelve megfőzzük, áttörjük, levét sűrűre beforraljuk és üvegekbe öntjük. Ha az üveg tetejére
kb. 2 ujjnyi szaliciles vizet öntünk, nincs szükség gőzölésre. Mielőtt a paradicsomlét
felhasználjuk, a szalicilos vizet leöntjük.

Paradicsomlé 3. (nyers)
5 kg érett, hibátlan paradicsomot jól megmossunk, szárát és zöld részeit kivágjuk, a
paradicsomokat darabokra tördeljük, 1 dkg szalicillel elkeverjük, és egy napig állni hagyjuk.
Ekkor áttörjük, a levet üvegekbe töltjük, lekötjük és a kamrába rakjuk.

Paradicsompüré ízesítve
Kb. 3 kg jól érett, egészséges paradicsomot megmosunk, szárát, csumáját, az esetleges hibás
részeit kivágjuk. A paradicsomokat széttördeljük, hozzájuk adunk néhány megmosott és
kicsumázott zöldpaprikát, 1-2 fej megtisztított, de egészben hagyott vöröshagymát, egy
megtisztított, megmosott és felszeletelt zellergumót, néhány szál zellerzöldet. Addig főzzük,
amíg pépszerű lesz. Ekkor áttörjük, újból felforraljuk, forrón üvegekbe töltjük, lekötjük és
száraz gőzbe rakjuk. Az üvegek tetejére tehetünk egy csipetnyi benzoesavas nátriumot, de
anélkül is eláll.

Paradicsom olajban
A teljes hibátlan, kemény, még nem túlságosan érett kis paradicsomokat egy literesnél nem
nagyobb üvegekbe rakjuk, és annyi olajat öntünk rájuk, hogy ellepje őket. Az üveget
légmentesen lekötjük és hűvös, száraz helyre rakjuk. Télen friss salátát készíthetünk az ily
módon konzervált paradicsomból.

Paradicsom egészben
Egy ötliteres uborkásüveget telerakunk szép, érett, hibátlan, megmosott piros paradicsommal
(legjobb a sima héjú alma- vagy lucullus-paradicsom). Ha az üveg megtelt, rázogassuk meg
kissé, hogy a paradicsom jól elhelyezkedjen, de nyomkodni nem szabad. A tetejére egy
borsónyi timsót, egy evőkanál sót és késhegynyi szalicilt téve az üveget teletöltjük vízzel,
lekötjük. Két nap múlva levét leöntjük, jól elkeverjük és ismét ráöntjük. Most már végleg
lekötjük. Így egész télen van érett paradicsomunk. Ha kiveszünk belőle és újra lekötjük, nem
romlik el.

Tölteni való paprika
A hibátlan, friss, húsos zöldpaprikákat megmossuk, kicsumázzuk, és miután a végüket 1-2
helyen bevágtuk, egymásba dugjuk (azért kell a végüket bevágni vagy megszurkálni, hogy a
lé jól átjárja őket és ne maradjon köztük levegő). Az egymásba dugott paprikákat - a nyitott
részükkel fölfelé - üvegekbe rakjuk, hideg vizet öntünk rájuk (így mérjük meg, hogy mennyi
lére lesz szükség), majd minden liter vízhez egy kávéskanál szalicilt teszünk és felforraljuk.
Ha kihűlt, ráöntjük a paprikákra, és azokat kissé megmozgatjuk az üvegben, hogy a lé
mindenüvé eljusson. Az üveget lekötözzük és hűvös helyre tesszük. Gőzölni nem kell.
Használatkor a paprikát átmossuk, és úgy készítjük el, mint a frisset.

Tölteni való paprika paradicsomlében
Az egyforma nagyságú, húsos zöldpaprikákat, miután kicsumáztuk, ereiket kivágtuk, néhány
percre fövő vízbe dobjuk, hogy megpuhuljanak (így többet tehetünk az üvegekbe). A kissé
megpuhult paprikákat egymásba dugjuk, és a hegyükkel lefelé üvegbe állítjuk. Frissen főzött,
forró paradicsomlét öntünk rájuk, a tetejükre csipetnyi szalicilt szórunk. Az üvegeket lekötjük
és száraz gőzbe rakjuk. Egy üvegbe csak annyi paprikát rakjunk, amennyit egyszerre
felhasználunk.

Lecsó 1.
4 kg zöldpaprikához 2 kg paradicsomot vegyünk, így nem lesz savanyú a lecsó. A
paradicsomot jól megmosva darabokra tördeljük, és addig főzzük, amíg a bőre ráncosodni
kezd. Ekkor áttörjük. A megmosott zöldpaprikát kicsumázzuk, szeletekre vagy karikákra
vágjuk, és a paradicsomlébe téve kb. 15 percig forraljuk. Forrón üvegekbe rakjuk, tetejére egy
borsónyi benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük és száraz gőzbe tesszük.

Lecsó 2.
2 kg zöldpaprikához 1 kg paradicsomot veszünk. A zöldpaprikát kicsumázva karikára vágjuk
és forró sós vízzel leforrázzuk, a paradicsomot pedig szűrőkanálba téve forró vízbe mártjuk,
és miután héját lehúztuk, ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. A kissé megpuhult paprikát
leszűrjük, lecsurgatjuk. Az üvegbe egy réteg zöldpaprikát, rá néhány paradicsomkarikát
teszünk, majd ismét zöldpaprikát és paradicsomot. A felső sor zöldpaprika legyen. A tetejére
egy mokkáskanálnyi benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük és kb. 15-20 percig gőzöljük.
Másnap a gőzölést megismételjük. Ekkor már annyi levet eresztett, hogy majdnem ellepi a
paprikát.

Lecsó 3.
Két evőkanál zsírban sárgára pirítunk 2 fej apróra vágott vöröshagymát. Fél kg hibátlan
paradicsomot szűrőkanálba téve fövő vízbe mártunk, és miután héját lehúztuk, ujjnyi
szeletekre vágva a hagymához tesszük. Néhány percig erős tűzön pároljuk, és amikor kezd
zsírjára sülni, hozzáadjuk a csíkokra vágott, kimagozott kb. 1 kg paprikát. Ízlés szerint
sózzuk, és addig pároljuk, amíg a paprika kissé megpuhul, de ne legyen túl puha. Forrón
töltsük előmelegített üvegekbe, tetejére tegyünk egy csipetnyi benzoesavas nátriumot és egy
evőkanál olvasztott zsírt, kössük le szorosan, és rakjuk száraz gőzbe.

Padlizsános lecsó
Három nagyobb padlizsánt a tűzhely lapján minden oldalán átsütünk, amíg a héja megbarnul,
majd rozsdamentes késsel lehámozzuk és feldaraboljuk. 8-10 paradicsompaprikát megmosva
kicsumázunk, és nyersen ledaráljunk. Fél kg megtisztított hagymát apróra vágunk, másfél dl
olajban megpárolunk, hozzáadjuk a padlizsánkockákat, a ledarált paradicsompaprikát. Ízlés
szerint sózzuk, borsozzuk, forrón üvegekbe töltjük, tetejére ujjnyi olajat öntünk, késhegynyi

szalicilt szórunk, lekötjük és kigőzöljük.
 
M

magdusis

Vendég
Köszönöm szépen a recepteket,néhányat biztos ki fogok próbálni.Különösen örültem a tökfőzelékfélének;az nagyon fájt,hogy a gyalult tököt is ki kellett dobni!
Most már csak a kellő számú üveget kell beszerezni,hogy elég legyen.Biztos finomak lesznek.
 

Szacsi71

Állandó Tag
Állandó Tag
Én holnap szeretnék eltenni epret lekvárnak, valaki tudna segíteni, hogy cukorpótlóval (sorbittal),hogy kell eltennem,hogy télig biztosan elálljon?Köszönöm!
 

kágyula

Kitiltott (BANned)
Szervusztok ,
ellöször is Vándorcsillagnak szeretnék válaszolni a befözéssel kapcsolatban . Igaz magam is csak a jó cellofánt ismertem otthon , de amióta külföldön élek és ennek már elég sok ideje van , itt olyant még talán nem is láttak . A beföttes üvegeket üveg tetövel és gummi szigeteléssel vizbe gözzöléssel , tehát nedves dunsztolással készitik . Itt mindent befözznek , még a Tengeri herkentyüt is valószinüleg . Itt láttam elöször a disznó öléskor nem a bélbe hanem beföttes üvegbe rakták el a hurkát , sülthúst , darálthús is . Elképzelhetittek néztem mint Berci a Moziban . Magam ezt az új módi, twist többször használható csavaros tetöt használom . Igen itt muszály az üveget fejre állitani , mert igy vakuum keletkezik majd egy jó negyed óra után vissza szoktam az üvegeket forditani . Most például mivel nagyon sok lett ,Zsálya szirupot készitettem . Az egyszerü recept az ugy van , hogy : 150 gr összevágott Zsályahoz 0,6 liter vizet teszünk és ezt ca. 30 percig lassú tüzzön felfözzük . Majd a leveleket kivéve és kipréselve a lé mennyiségének megfelellö mennyiségü cukorral szirupá fözzük majd üvegekbe téve eltesszük . Jó nem készitetettm most sokat , csak 5 kg cukrot használtam fel . Mivel mától a konyhába nekem hocci , nejem vette uralomba . Igy talán a Bodza virág szirup az idén várakozik egy picit , esetleg azt kifogom iktatni az ez évi befözésböl . Igy több hely marad a Som és Mahonia lekvárnak .
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia kágyula!
Nekem nagyon érdekes amit írtál.
Ha megkérdezhetem melyik országban élsz,hogy befőttes üvegekbe rakják el a disznótorost?
Miért kell az üvegeket fejre állítani?
A fűszernövényeket nem lehet megszárítani és úgy dobozolni télire?
Mi az a som és mahonia?,bocs nem ismerem ezeket.
Bodzát tettem el ,de sajnos sok liter fel forrot,nem tudom miért?
Mindent úgy csináltam mint eddig.
 

kágyula

Kitiltott (BANned)
Én holnap szeretnék eltenni epret lekvárnak, valaki tudna segíteni, hogy cukorpótlóval (sorbittal),hogy kell eltennem,hogy télig biztosan elálljon?Köszönöm!
Szervusz,
talán sikerül segitenem igy itt küldök neked gyorsan egy két receptett. Tehát vigyázznod kell mert csak ugy ca. félévig tarthatod el öket . Magam még nem probáltam ki eddig igy nem válalok Garanciát érte .
800 gr Eper , 250 gr Gyümölcs cukor vagy 12 folyékony cükli vagy mi a fene édesitö . 25 g diabetikus Gelirozó /agar-agar/ 150 ml Limetten lé . Ez ca. 3-4 darabból jönn ki .
Epret mosás után a Limettenlével a cukorral és az agar-agarral felfözzük ca. 3 percig csak ! az elsö rottyanástól . Nem elmenni Tv-t nézni . De mosni sem !!Majd az üvegekbe töllteni ca 4 db 250 ml-es lesz majd .

500 gr Eper , 150 gr Méz , eljárás mint fent ide tehetsz egy narancsnak a levét ha ugy gondolod .
Sok sikert .
 

kágyula

Kitiltott (BANned)
Szervusz Vándorcsillag ,
Most hátulról szerszámozom a lovat mint az egyszerü ember , tehát a Som az kérlek egy cserje otthon a Mátrában találkoztam vele , de manapság sokhelyütt alkalmazzák sövénynek is /Cornus Mas/ Petöfi is megemlitette a Szegett-szeggel cimü versében amikor a szomszédja a hátát porolta kia somfa botjával . A Mahonia az meg kérlek ha jól tudom Amerikából származik és olyan szép sötétkék fürtös bogyó termése van , ha virágzik az elmonhatattlan annyira kábitóan édeskés , mámoritó a sárga virágjának illata . Szuros örökzöld levelei vannak . Nem ez nem az Ilex , az fa és piros a termése , de csak fözzve fogyasztható a lekvárja , pont olyan mint a Bodza . Nyersen nem élvezhetö !!!!!!! Ja a Somnak ugyszintén kis sárga virágai vannak , már kora tavasszal , késö télen már virágzik az elsök között van a Füzfával egyettemben , termése kis tojásdad alakú bogyótermés , ize hasonlit a meggyhez kellemesen savanykás , majd ha lehullik a fáról akkor érett . Tehát tudod mit dolgoztál 40-50 üveg befözése után készen vagy .
Bodzavirág szirup : 30-40 virágernyö , 2 liter viz , 2 kg cukor , 2 karikára vágott citrom és két citromnak a leve . A virágokat a vizzel és aa citrom szeletekkel felfözzük ca 30`-ig . Majd eltesszük 24 óráig , átszürjük , hozzáadjuk a másik két cirom levét és a cukrot és lassú tüzön szirup sürüre fözzük be . Használhatod ételizesitönek , vagy szódavizzel szörpként iható , de megfázás esetén kiskanállal fogyasztható . Jó köhögés csillapitó .
Különben manapság Nyugat-Németországban élek , de Ifjúkoromban KISZ-es ként kerültem az NDK-ba , majd itt ragadtam .
természetesen meglehet a füszernövényeket száritani , magam inkább porciókba téve /jégkockákba / lefagyasztom . "Sajnos " kissé túlsok füszer terem a kertemben , igy valami mást is kell belölle késziteni , nem csak ugy egyszerüen száritani , persze lehet belölle mindjárt teát is késziteni , de gondoltam ez valami extra vagantos . Tavaly az otthoról származott Fügebokromról az értlen zöld fügéböl készitettem lekvárt és kompotott . Igaz csak 5 kg-nyi volt igy gyorsan végeztem vele . Különben ha a Bodza termését akarod eltenni akkor nagyon vigyázz , a még éretlen bogyókat tessék szépen leszemezni a fürtröl , mármint forditva egyszerübb .
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
A diabetikus lekvároknál figyelembe kell venni, hogy a gyümölcsben lévő cukor is besűrűsödik! Ha nem használunk a készítéséhez cukrot, akkor is van bennük bőven!
Csak keveset lehet belőle fogyasztani!
 
Oldal tetejére