Biókertészet - vegyes növényi kultúrák

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Évica,

Szerinted a macska az valamilyen növény? ... és azon kivül, hogy esetleg a kertben végzik el a dolgukat ... mi más köti őket a kertészethez? Mondjuk összefogják a "férgeket" vagy pockokat. Viszont ebben a topikban nem épp róluk van szó. Javaslom, hogy keress más forúmot ahol találhatsz választ a kérdésedre.

Tisztelettel.
 

shenmen

Állandó Tag
Állandó Tag
A témához kapcsolódva. Nem saját tapasztalat csak olvastam.
Levél és vértetvek ellen jó növények: sarkantyúka, levendula, csombor. Különösen hatékony kombináció gyümölcsfák alá sarkantyúka, rózsa levendulával ( ez a párosítás hangyák ellen is jó), bab csomborral. Legyek ellen bazsalikom varádics, diófák ( a kerti ülőhelyet érdemes a diófa mellé tervezni).
 

petroj

Állandó Tag
Állandó Tag
évica73 Valaki abban tudna-e nekem segíteni, hogy a szomszéd macskáit, akik nálam végzik el a dolgukat hogyan tudnám természetes módon kitessékelni?![/QUOTE]

őrölt borsot kell szét szórni a területre és még a környékét is elfogják kerülni a macskák. Nekem be vált próbáld ki.

üdv.petroj
 

shenmen

Állandó Tag
Állandó Tag
Répalégy ellen hagyma, zsálya, zsázsa.
Hagymalégy ellen sárgarépa.
Ribiszkerozsda ellen fehér üröm.
Káposztalepke ellen kapor, zsálya, rozmaring, kerti kakukkfű, borsmenta ( azaz a káposzta és a fűszerkert együtt legyen), paradicsom, zeller.
 

mer2

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok,
Van egy 100 pontos kerdesem espedig: barna asobekak ellen mit ajaltok mert a kertunket majdnem hogy tonkre tettek.Evek ota ugy hittuk, h a vakondok turjak csak a foldet a novenyeket kiborogatva gyokerestol a talajszintre .../// es most a kis gereblyecskevel szedegetem ki a nagyon elszaporodott asobekakat.Azon kivul, hogy nem pusztitom el mert mar a paradicsomot is dezsaba kell ultetjuk a tavaly ota...mivel es hogyan tudjam kiuzni?:(
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Szzittya

Köszönöm a többiek nevében is. Hasznos kis könyv. Ha még találsz barangolásod közben ilyen könyvet ... oszd meg velünk.
 
A

aldric

Vendég
Én évek óta a zeller közé karalábét ültetek. Helykihasználás is és a zeller elriasztja a káposztára veszélyes rovarokat. Karalábét addigra felszedem mire a zellernek kellene a nagyobb hely. A sárgarépa és a vöröshagyma sorokat felváltva vetem. Valamivel szűkebben is vetem, így mire a sárgarépának igen nagy levélzete lenne, addigra a hagymár felszedem. Kukoricára futóbabot futtatok. Soha nem volt ezekkel a megoldásokkal semmi problémám.
Tavaly óta mulcsozok is és meglepetésemre tényleg nagyon hasznos. Tartja a föld a nedvességet, kevesebb gaz nő ki, illetve szemmel láthatóan gyorsabban nőnek a mulcsozott sorú növények. Idén egy ismerősöm javaslatára csalánt is áztatok az öntözéshez a vízbe, illetve permetléhez.
 
A

aldric

Vendég
Káposztát nem teszek a zeller közé, mert a káposzta elég soká fejlődik ki és nagy helyet foglal. De lényegében alkalmazható, de akkor nagyobb távra kell ültetni a zellert. Jelenleg kb. 30-35 cm sor és tő távolságra ültetem a zellert (2 ököl nagyságú szokott lenni októberre és már augusztusban szedek belőle), a négy zeller közé középre karalábét ültetek. Karalábé aránylag gyorsan szedhetővé nő, így mire a zeller már terebélyesedik a karalábét kiszedtem. Nekem ez bevált, de valószínű a káposztával is jó, csak nagyobb tő és sortávolság kell.

Estét,

Köszönjük a bejegyzést. Én máris megtoldanám egy kis izelítővel a mulcsról:
http://probalkozas.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=483780

Aldric: - egy helyen a káposztát emlegeted a karalábé helyett. Mindkettőre érvényes a zeller párosítás?
 
A

aldric

Vendég
Mulcsozásról még annyit, hogy én a fű, vagy gaz mulcsozást alkalmazom. Tehát a lenyírt füvet terítem ki, illetve a kihúzott gaz is jó, de előtte a napon fonnyasztom, hogy gyökeret ne verjen később. Amelyik már magot hoz nem jó! Egyébként az ember ha a mulcson keresztül a földbe dugja az ujját érzi, hogy a föld melegebb, nedvesebb és laza marad, tehát nem kell kapálni! Rengeteg giliszta van a mulcsozott talajban és ez nagyon hasznos a növényeknek. Idén a hagyma egy részét mulcsozom, egy részét csak kapálom, mulcs nélkül. Most már elmondhatom, hogy kb. 3x akkora a hagyma ott ahol mulcsozva van. Pedig ugyanazt a dughagymát raktam oda és ugyanabban az időben. Már a szomszédom is elkezdte alkalmazni legnagyobb sajnálatomra, mert tavaly nekem adta a fűnyesedéket. Ezért nem is jutott idén nekem mindenhová.
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Renben,

Köszönöm a helyesbítést. Remélem nem zavar ha próbálom ábrázolni az általad felsoroltakat:

Zeller.........35 cm.......... Zeller

30 ................................30
cm ..........Karalábé..........cm

Zeller........35 cm........... Zeller

.... így gondoltad? A pontokat azért kellett betegyem, mert hanem futott össze a kis ábra.
 
A

aldric

Vendég
Holnap lefényképezem és felteszem ide, úgy érthetőbb. Bár jelenleg kicsik, mert ugye a fagyok miatt nemrég ültettem ki.
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Ha már fárasztod magad ... akkor készítesz egy kis izelítőt a hagymás agyásodról is: mulcsozott és az nélküli.
A kukoricás + babos dolgot felénk is használják.
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyomok a kertben.
A gyomok hívatlan vendégek. Már vetés előtt megjelennek, és vegyesen fordulnak elő. Mindig ott a legtöbb és ”legszebb”, ahol jól érzik magukat. Ha elszaporodnak károsak, de van hasznuk is. Jelzik a talaj állapotát, gyógyhatásuak.
Talajjelzők: -harangvirágfélék, hérics, szarkaláb azt jelzi, hogy termékeny a talajunk.
-vadrepce, pipacs, árvacsalán, apró szulák, azt jelzi, hogy termékeny és meszes a talajunk.
-a csalán félék nitrogén dús, vasas talajt jeleznek.
-a nagyon apró, csípős csalán, túltrágyázott talajra utal.
-a disznóparéj nehéz, de jó vízgazdálkodású talajt jelez.
-libapimpó, vízi menta, mezei zsurló, pangó vizet mutat.
-a tyúkhúr nagy tápanyag tartalmú, humuszban gazdag, nitrogén dús talajra utal.
Jó hatású gyomok: a fák alatt elriasztják a kártevőket a mentafélék, a kövér porcsin, és a kerek levelű repkény. Jó talajjavító a csalán. A sáfrány félék, a hóvirág, nem az illatával riasztja a kártevőket, hanem a gyökere után visszamaradó méreg anyagokkal.
A virágzó gyomok vonzzák a lepkéket és méheket.
A gyomnövényekből, trágyalé és permetlé is készíthető. Fő alapja a csalán. Keverjünk bele: fekete nadálytő, pitypang, medvetalp, cickafark, útifűfélék levét is.
A bodza jó trágya lé alapanyag, és riasztja az állati kártevőket.
Zsurló és a gilisztaűző varádics leve megelőzi a talajuntságot, a szamóca és paradicsom gombás betegségeit.
Macskagyökérből teát főzzünk. A saláta, hagyma, sárgarépa kivételével mindenhol használható. Jó hatása van a babra, borsóra, paradicsomra, uborkára, cukkínire. Különösen a dísznövényekre van kedvező hatással.
A megmaradt permetlé, tea, és trágyalé, kitűnő komposzt alap és oltóanyag.
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyógy és fűszernövények.
Egynyári gyógy- és fűszernövények .
A fűszernövények is szolgálhatják a kert egészségét! Felfedezzük a gyógy- és fűszernövények nagy kertészeti értékét. Ha minderre tekintettel vagyunk, a kerttervbe feltétlenül be kell vennünk, és telepítésünk biztos alkotórészének kell tekintenünk a gyógy- és fűszerféléket. Általában elmondhatjuk róluk, hogy vitaminban gazdagok, és mindnek van egy-egy egészen sajátos tulajdonsága, amit e kertben ki kell használnunk!
Beillesztésük a vegyes növénykultúrás rendszerbe
A gyógy-és fűszernövények éppúgy, mint a zöldségfélék, megfelelő helyre ültetve, elő,- illetve köztes veteményként a főnövénnyel együtt vetve a szomszédos növények egészségét elősegítik. Ezek a növények képesek arra, hogy a többi kártevőit elriasszák és betegségeit meggátolják. Erjesztett állapotban leginkább mint trágya, illetve talajjavító hatásukkal tűnnek ki. Ideális talajtakaró anyagot szolgáltatnak, a talajtakaró komposzton , de még a komposztprizmákban is minden kerti növény számára gyógyulást és egészséget hoznak.
[h=1]Az egynyári gyógy- és fűszernövények[/h] Kapor: a korán vetendő zöldségfélék mellé köztesként a legjobb. Minden sárgarépasorba, azzal együtt vessük el. A kapor a sárgarépa fejlődését is elősegíti. A kapor esetében épp az tűnik fel, hogy minden vele szomszédos növény egészségesen fejlődik. Mindez érvényes a vele együtt elvetett növényekre is, mint az uborka, a káposztafélék, és a többi. A kaprot vitamintartalma miatt még a petrezselyem és a paprika előtt említik. A kertben is nagyon értékes, mert már korán enyhe félárnyékot ad, emiatt kedvelik a később kelő növények is . ha a kertész megszívleli tanácsainkat, akkor minden zöldségféle vetőmagjához kaprot fog keverni, s így külön fáradtság és költség nélkül mindig zsenge kapor zölddel látja el a konyhát. ...... (folytatom)
 
Oldal tetejére