Budapest Klezmer Band

Incognito

Állandó Tag
Állandó Tag
Történet
Az immár 1990 óta működő Budapest Klezmer Band előadásai rendkívüli élménnyé teszik a tradicionális zsidó zenét. Zenei átiratokat játszanak, amelyeket az együttes alapítója és vezetője, a munkácsi származású Jávori Ferenc komponál. Ezek a dallamok Közép-Kelet-Európa azon területéről származnak, ahol a zsidó zenei kultúra egykor virágzó volt.

A Budapest Klezmer Band Európában és Amerikában egyaránt ismert és közkedvelt, - kilépve a liturgikus környezetből - sokoldalúságáról tett tanúbizonyságot. Felléptek a Madách Színház, Kerényi Imre által rendezett „Hegedűs a háztetőn” című musicaljében, a Győri Balett és a Budapest Klezmer Band közös, "Purim, avagy a sorsvetés” című produkciójában szintén élőben adják elő Jávori Ferenc szerzeményét. Ezzel a produkcióval Hollandiában, New York-ban, New Jersey-ben és Németországban, Londonban, Szlovákiában Finnországban, Dániában, Svédországban, Olaszországban turnézott a két együttes, mindenhol óriási sikerrel. A Budapest Klezmer Band megkísérelte a klezmer és a klasszikus zene ötvözetét is, művelve az évezred rendkívül divatos zenei formáját, a "crossing-over"-t. A kölcsönös, egymás zenéje iránti érdeklődésben, a Liszt Ferenc Kamarazenekar hangversenymestere, Rolla János felkérte a Budapest Klezmer Band alapítóját, hogy egy olyan művet komponáljon, amelyben a két együttes együtt játszhat. Ez a "Klezmer Szvit", amelyet 1999-ben mutattak be a Dohány utcai zsinagógában, és azóta minden évben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen is előadják mindig újabb tételekkel kibővítve. Végül a tíz tételre bővült műből a Magyar Rádióban CD-felvétel készült. 2000 januárjában a Magyar Tudományos Akadémia Pro Kultúra Alapítványának kuratóriuma Kodály Zoltán Közművelődési Díjat adományozott a Budapest Klezmer Band-nek a jiddis zenei hagyományok ápolásáért és terjesztéséért; emellett az együttes 2003 augusztusában Artisjus-díjat kapott.
 

fanyar.

Kitiltott (BANned)
Valaki tag nekem azt mondta a Presser tipikus városi zsidó zenét komponál
Mivel én ezt nem tudom csak annyit tudok jó zenét csinál
Ezért leírás helyett, egy idézet amiben szerepel a városi zsidó folklór
EZTER - zsidó folklór modern szerelésben Nyomtatás
2008. június 18. szerda, 14:24
AddThis Social Bookmark Button

[Bíró Eszter] Ezter (Bíró Eszter), többek között a Budapest Klezmer Band-ből ismert énekesnő, a napokban megjelenő, eddigi legmerészebb lemezét adja elő új formációjával, az EZTER-rel, amelyben legfőbb zenei alkotótársa és a zenék megálmodója Fodo. A világzenei koncerten új zenei formában és modern hangszerelésben hangzanak el a zsidó folklór dallamai, amelyeket a világ legkülönbözőbb szegleteiből gyűjtött össze 8 különböző nyelven.

A legújabb népdal a 20. század elejéről való New York-ból jiddisül, míg a legősibb egy több ezer éves iraki dal arámi nyelven. Így a koncert egy világkörüli térbeli és időbeli utazás is egyben, amely a Kiégő Izzók nevű VJ csapat által vizuális elemekkel kiegészítve kerül színpadra.

Eszter régi álmát valósítja meg ezzel a projecttel, amely pályáján most először a múlt és a jelen zenéjének összetársításával elsősorban a fiatal generációt szólítja meg. A zenén keresztül beszél a békés együttélésről, az érthetetlen viszályokról, a toleranciáról és a gyökereink kereséséről.

„Mindannyiunk ereiben számos különböző nemzet és kultúrkör keveredik, ezektől vagyunk egyediek, és ezek határoznak meg minket. Az Ezter zenéjében így férnek meg egymás mellett a különböző zenei stílusok békés harmóniában, ahogy mi is szeretnénk élni ma a saját kis világunkban, meg azon kívül…„ Ezter






Közreműködnek:

Ezter - ének

Eztert (Bíró Esztert) a közönség elsősorban musical színésznőként és előadóművészként ismeri. Pályafutása a Miss Saigon főszerepével kezdődött 14 éve, amikor a 16 éves lánynak élete első fellépésén 6000 ember tapsolt a Szegedi Szabadtéri Játékokon. Az Egyesült Államokban végzett tanulmányai befejezése és fellépései után történt hazatérését követően a Budapest Klezmer Band énekese, majd Az Operaház Fantomja és a Mozart! című musicalek, illetve a Csoda Krakkóban című film női főszereplője.

Ezter első szólólemeze, Zenéim 2000 - 2006 címmel 2006 végén jelent meg, amelyben először mutatkozott be a populáris zenében zeneszerzőként, szövegíróként és zenészként, hiszen elsősorban saját szerzeményeit osztja meg a hallgatókkal, miközben több dalban magát kíséri zongorán. Presser Gábor szintén közreműködik a korongon, duettet énekel az énekesnővel.

A saját szerzemények koncerten való bemutatásához verbuvált csapat (Fodo, Szirtes Edina „Mókus”, Antoni Arnold, Bíró Nóra és Herr Attila) indította el egy újfajta zenei pályán 2005-ben. Több mint egy éve fogalmazódott meg benne és Fodoban az EZTER projekt gondolata, a zsidó népdalok modern formában való megfogalmazása. Ekkor kezdett gyűjtőmunkába, majd indult meg a zenei együttgondolkodás és születhetett meg az EZTER lemez, amelyben úgy érzi, hogy végre megtalálta a saját hangját és amelynek már a folytatását tervezi.

Saját honlapja: www.biroeszter.hu

[Bíró Eszter (fotó: Dobos Tamás)]

Fodo - dob

Az EZTER hangszerelője, zeneszerzője és zenei producere fiatal kora ellenére – mindössze 26 éves - Magyarország egyik legkiemelkedőbb zenésze. Dobos, ütőhangszeres, zongorista, zeneszerző, hangszerelő. Különleges játékát legutóbb Charlie Sportarénabeli koncertjén és a nyári LGT koncerten csodálhatta meg a több tízezres közönség. Játszott többek között a Jazzpression, a Freeport és Gerendás Péter zenekaraiban, jelenleg Presser Gábor, Bródy János, Nikola Parov, Ágens, Oláh Czumo Árpád, Azuma Clan valamint Halász Judit koncertjeinek állandó közreműködője és nem utolsósorban Bíró Eszter saját zenekarában hallható egyedülálló játéka. Szerzeményei és feldolgozásai, az EZTER mellett, hallhatóak több Halász Judit, Martonosi György és az Azuma Clan lemezein. Pályatársai és kollégái nagy jövőt jósolnak zenei karrierjének.

Saját honlapja: www.fodo.hu



Nikola Parov – kaval, clarinet, gadulka, buzuki

Ha világzenéről illetve a kortárs ethno-jazz-ről van szó, Nikola Parov megkerülhetetlen személyisége a műfajnak. Nikola A 80-as években kezdte pályáját Budapesten, ahol a Zsarátnok és Barbaro együttesek alapítójaként beírta magát a magyarországi ethno-rock mozgalomba. A 90-es évek elején Gadó Gábor jazz gitárossal játszott, majd megalapította a Riverdance Orchestra-t, amely a Riverdance Show -val többször körbeutazta a világot. Hazatérve Nikola megírta a Naplegenda táncprodukció zenéjét, amelyet az Állami Népi Együttes a mai napig hatalmas sikerrel ad elő. Az EZTER-en kívül saját együttesével a Herczku Ágnes & Nikola Parov Quintettel járja az országot és Európát.

Saját honlapja: www.nikola .hu



Papesch Péter - basszusgitár

1973. december 12-én született Kecskeméten. Meglepő módon csak 20 éves korában kezdett basszusgitározni tanulni - teljesen autodidaktaként. Mára a különböző zenei stílusok iránti rendkívüli nyitottságának és az éjjel-nappali gyakorlásnak köszönhetően az egyik legjobb basszusgitáros Magyarországon. Játékára nagy hatást gyakorolt Jaco Pastorius, Stanley Clarke, Victor Wooten és Gary Willis művészete. Zenei érettségét bizonyítja, hogy a legkülönbözőbb stílusok vezető muzsikusai foglalkoztatják rendszeresen. Játszott többek között a Kaltenecker Trioban, Presser Gábornál, az LGT-ben, Mitsouránál és Tátrai Tibornál. Jelenleg az EZTER mellett a European Mantra, az Azuma Clan, Marozsán Erika zenekara és a Juhász Gábor Trio tagjaként lép fel.



Mogyoró Kornél – ütőhangszerek

1976. november 24-én született. Autodidakta módon tanult zenélni. Jelenleg az Anselmo Crew, Kada, Peca, Ágens, Szalóki Ági és az Azuma Clan zenekarokban játszik. Fellépett Presser Gáborral, a Tátrai Band-del, Gerendás Péterrel, Ken Uttler-rel, részt vett a European Jazz Youth Orchestra 2001-es csapatában. Jelen volt nemzetközi jazz fesztiválokon Pozsonyban, Kassán, Érsekújvárhelyen, Neszmélyen és Koppenhágában, játszott a North Sea-ben, a Ronnie's Scotts-ban és a Royal Concert Hall-ban. Színházas produkciók: Bárka Színház - Theomachia, Péleász és Melisandé, Maladype Társulat - Négerek.



Hámori Máté - gitár

A mindössze 21 éves gitáros nemrégen végzett a Kőbányai Zeneiskolában, ahol Kormos Jánostól, Halász Jánostól, Tornóczky Ferenctől és Stark Tibortól tanult. Első tanára Bussy Gábor volt. Az Ezter mellett oszlopos tagja az Azuma Clan, Pély Barna & The Groovemasters, Egy Kiss Erzsi Zene, Choxaji, Schmidt Vera, UP!, Dorina, Pierrot, Ivo Bič, United (all stars) és Jardin zenekaroknak.
 

Incognito

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Fanyar!

Szerintem Presser megérdemelne egy külön topikot. Te nem igy látod? Szerintem nagyon klassz zeneszerző! Ezt meg hagyjuk meg a Klezmernek.
 

catinthehat

Állandó Tag
Állandó Tag
nagyszerű zenekar és szuper jó zenét játszanak. láttam a Menyasszonytáncot velük az Operettszínházban, felejthetetlen élmény volt!
 
Oldal tetejére