Bujtor István

Incognito

Állandó Tag
Állandó Tag
Bujtor István


Életrajzi adatok
Születési név Frenreisz István
Művésznév Bujtor István
Született 1942. május 5.,
Budapest, Magyarország
Származás magyar
Elhunyt 2009. szeptember 25.,
Budapest Magyarország (67 évesen)
Házastárs Perényi Eszter és Bujtor Judit (-2009)
Pályafutása
Aktív évek 1964–2009
Díjai
Balázs Béla-díj (1979)

Bujtor István (szül: Frenreisz István, Budapest, 1942. május 5. – Budapest, 2009. szeptember 25.) magyar színművész, filmrendező és forgatókönyvíró. Édesanyja a neves budapesti vendéglős, Gundel Károly egyik lánya volt, akinek első házasságából született féltestvére, Latinovits Zoltán. Édesapja id. Frenreisz István orvos volt, testvére Frenreisz Károly, az ismert rockzenész. Keleti Márton filmrendező tanácsára első filmszerepe idején apai nagyapai dédanyja után a Bujtor nevet vette fel.
Édesanyja, Gundel Katalin 2010-ben ünnepelte 100. születésnapját.[1][2] Édesapja dr. Frenreisz István belgyógyász, kardiológus. Első felesége Perényi Eszter hegedűművész, fia Bujtor Balázs hegedűművész (1975. június 13-án született), lánya Bujtor Anna jogász, drámapedagógus (1979. febr. 20-án született). Második felesége Bujtor Judit.



Három évig a budapesti Piarista Gimnáziumba járt, majd a József Attila Gimnáziumban érettségizett kitűnő eredménnyel, mégsem vették fel az orvosi egyetemre. Egy évig segédmunkás, pincér volt, majd a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem külkereskedelmi szakára iratkozott be, ahol többek között Medgyessy Péter későbbi miniszterelnök is évfolyamtársa volt. 1966-ban szerzett diplomát, de nem dolgozott ebben a szakmában. Már másodéves egyetemistaként szerepet kapott Máriássy Félix Karambol című filmjében.
Diplomaszerzése után a Győri Kisfaludy Színházhoz került, majd 1968-ban a fővárosi József Attila Színház kötött vele szerződést. 1971-től a Pécsi Nemzeti Színház, majd 1976-tól a budapesti Vígszínház tagja lett. 1978-ban került a Mafilmhez. 1989-től kilenc éven át a székesfehérvári Vörösmarty Színház tagja volt, majd 1993-tól a Mahir Film Kft. vezetője.
2007 végén öt évre megválasztották a Veszprémi Petőfi Színház igazgatójává, mellette Eperjes Károly lett a művészeti vezető.
Négy évtizedes pályafutása alatt volt Petrucchio (Shakespeare: A makrancos hölgy), Stanley Kowalski (Tennessee Williams: A vágy villamosa), Bromden, az indián (Kesey: Száll a kakukk fészkére), Lennie (Steinbeck: Egerek és emberek), e darabok egy részét később meg is rendezte.


Az oroszlán ugrani készül c. filmvígjátékban (rend. Révész György, 1969).
Filmekben is gyakran szerepelt: A kőszívű ember fiai (1965), Fiúk a térről (1967), Egri csillagok (1968), Az oroszlán ugrani készül (1969), Fekete gyémántok (1976). Ő kapta Sándor Mátyás szerepét a Verne-regényből készült tévésorozatban, majd egy másik Verne-figura, Striga, a rablóvezér szerepét játszotta A dunai hajósban. 1996-ban megrendezte Rejtő Jenő művei alapján A három testőr Afrikában című vígjátékot. 1979-ben Balázs Béla-díjat kapott, majd még abban az évben a filmkritikusok díját is. 1980-ban álmodta meg és játszotta el Ötvös Csöpi rendőrnyomozó alakját A Pogány Madonna című filmben. Ez a figura a műfajban magyar specialitás: e történetekben a háttérbe tolt, ám szakmailag nélkülözhetetlen Ötvös Csöpi küzd meg mindenre alkalmatlan, de folyton kitüntetett főnökével, Kardos doktorral (Kern András). Igazi közönségfilmek voltak ezek: itthon több mint egymillió nézőt vonzottak, és bemutatták őket Nyugat-Európa csaknem valamennyi televíziójában is. A krimisorozat második filmje a Csak semmi pánik volt. 1985-ben Az elvarázsolt dollár forgatására (a filmet rendezte is), már céget alapított, és szponzoroktól szerezte meg a szükséges pénzt. A sorozat negyedik darabja, a Hamis a baba, majd a 2000-es évek elején készült Zsaruvér és csigavér volt.
Bud Spencert, az olasz Piedonét is Bujtor szinkronizálta, az alkati hasonlóság adta ehhez és a később általa készített magyar filmekhez az ötletet. Rómában, a Sándor Mátyás felvételei alkalmával személyesen is találkozott a „két Piedone”.
Fiatal korában kosarazott, az ifiválogatottal országos bajnokságot is nyert, emellett teniszezett is. Életre szóló szenvedélye a vitorlázás volt, hatszoros magyar bajnok lett. Az 1990-es évektől művészi munkája során is inkább a stúdióvezetéssel foglalkozott, mert - mint mondta – jobban tetszik neki a csapatszervezés és a kormányosság – nem csak a vitorláson. Legnagyobb vitorlás sikereit az 1936-ban épített Rabonbán kapitányaként érte el. Saját hajója a Tamangó.
2009. július 31-én a Veszprém Megyei Kórházba kellett szállítani, a család által kiadott közlemények szerint a színészdirektort hosszú ideig mesterségesen tartották kómában.
2009. szeptember 24-én mentővel szállították a veszprémi kórházból a budapesti Állami Egészségügyi Központba, hogy rehabilitációját itt folytathassák, egy nappal később azonban elhunyt. Bujtor István halálát az Állami Népegészségügyi Központ igazgatójának 2009. szeptember 29-ei közlése szerint tüdőembólia, keringési és légzési problémák okozták.
2009. október 1-jén temették el Balatonszemesen.
 

Incognito

Állandó Tag
Állandó Tag
Lassan egy éve, hogy elment a színész, a napokban pedig 100 éves édesanyját is eltemették. Az idős asszony úgy hunyta le örökre a szemét, hogy sohasem tudta meg: István már nincs az élők sorában. Minderről, s az elmúlt 10 hónap viszontagságairól István özvegye, Judit mesél a legfrissebb ............-ben.
 

judyh

Állandó Tag
Állandó Tag
Bujtor művész úr örökké velünk fog élni. Filmjein nőttem fel, sosem feledem. Közös szenvedélyünk a Balaton. Mindig csodáltam azt a tiszteletet, amit a Magyar Tenger felé mutatott.
Sajnálom, hogy élőben nem láthattam, csak a TV-n keresztül.
"Csak akkor hal meg igazán valaki, ha már nem emlékeznek rá."
 

Moncsee02

Állandó Tag
Állandó Tag
Örülök, hogy nem csak én "rajongok" Csöpiért :) Nagyon szeretnivaló ember volt és hatalmas magyar művész. Rá igazán büszkék lehetünk! :)
 

Isabel66

Állandó Tag
Állandó Tag
Emlékszem a Karambol c. filmjének a bemutatására. Lázasan kerestük, ki ez az új remek színész.
 

Saltyb

Állandó Tag
Állandó Tag
Remek színészi alakításai mellett Bujtor István Bud Spencer magyar hangjaként is felejthetetlen és pótolhatatlan számomra. Ha más szinkronhangjával hallom, úgy nem is az igazi a figura.
 

imre620

Állandó Tag
Állandó Tag
Most néztem végig jó néhány filmjét. Sajnos, élőben nem volt alkalmam látni, de kivételes karakter volt. Ő is a régi színészgenerációt képviselte, neki még volt kisugárzása, ma már nem nagyon találni ilyet. Remélem, a mai színészpalánták közül lesznek olyanok, akik példát vesznek róla.
 

pszi53

Állandó Tag
Állandó Tag
Remek színészi alakításai mellett Bujtor István Bud Spencer magyar hangjaként is felejthetetlen és pótolhatatlan számomra. Ha más szinkronhangjával hallom, úgy nem is az igazi a figura.


Magam is így vagyok ezzel- sőt bizonyára befolyásolja is Bujtorrol kialakult véleményemet. Sok filmjét láttam, de nem lettem a rajongója. Közepes tehetségű színésznek tartom, aki a maga korában kivételes lehetőséget kapott közönségsiker filmekben való megjelenésre és ismertségre. A szocreálban kezdetben a póruljárt dzsentri megtestesítője Bors Máté ellenpólusaként, aztán Piedon magyar hangjaként lehetőséget kapott tovább építeni a hazai nagyvilági észkombinát rendőr karakterét magyar filmvígjátékokban. Rendezései, forgatókönyvei, jelenetei másolták a Bud Spencer filmeket, ahol meglovagolva a magyar szinkronhang ismertségét és némi alkati hasonlóságot, maga játszotta a főszerepeket.

Bennem ez maradt meg: egy közepes Bud Spencer klón, jó üzleti érzékkel... Persze ízlések és pofonok... De azért le merném fogadni, hogy a kortárs színészek között Bujtor nem jutna be képességeivel a TOP 50-be egy szavazásnál.
 

maccc

Állandó Tag
Állandó Tag
Szervusz, kedves pszi 53!
Kicsit vitatkoznék veled. Én nem érzem úgy, hogy Bujtor István pusztán üzleti megfontolásból készítette volna a "Csöpi" filmeket. Én úgy gondolom, inkább finom iróniával átszőtt hangulatjelentés mindegyik darab. Nem biztos,hogy csupa művészfilmmel,horrorral, esetleg ostoba akciófilmekkel (melyek között azért számos jó is akad) kell eltöltenünk azt a kicsi szabadidőnket, ami adódik. Ilyen könnyed, szórakoztató dolgok is kellenek, hidd el. Kizártnak tartom, hogy Bujtor István azért készítette ezeket a filmeket, mert meglovagolta a közte és Bud Spencer közötti hasonlóságot. Egyszerűen úgy érezhette, elfér a magyar filmpalettán egy-két ilyen kis könnyed, szórakoztató filmecske. Szerintem ő sem vette ezeket "véresen" komolyan, és ez így is van jól.
A párbeszédek és a szerepek is pont olyan habkönnyűek, amilyet az ember egy fárasztó nap után még éppen elbír és közben az sem baj, ha csak úgy néz ki a fejéből. Ez csak az én véleményem, erről a témáról ezt gondolom. Ám azért azzal nagyon nem értek egyet, hogy Ő egy közepesnek mondható színész volt. Igen jó színész volt, kár,hogy már nem lehet velünk. Én megköszönöm, hogy láthattam jónéhány alkotásban. Üdvözöllek, szép napokat kívánok Neked!
 

Geest

Állandó Tag
Állandó Tag
Ha másolta ha nem, mégiscsak magyar, magyar ízzel :D Egy pihenős szombat délután vagy álmos vasárnap könnyed szórakozás.
 

wyzaru

Állandó Tag
Állandó Tag
jó jó a Piedóna filmekre hajaztak a Csöpi filmek ám egy fontos kiegészitő vólt bennük.Méghozzá egy gyerekszereplő aki valljuk be a fő szálon mozgott.Ez hozzátett nagyon sokat a filmekhez ami álltal az akkori 10 éves forma gyermekek(mint én) nagyon szerettük ezeket nézni mert kicsit beleéllhettük magunkat. Láthattuk a Magyar környezet hiszen abban az országban éltünk és véltünk felfedezni ismerős tájakat,városokat.
 

Vömpi

Állandó Tag
Állandó Tag
Csatlakoznék maccc véleményéhez. Szerintem hihetetlen irónia van minden " Csöpi " filmben. Bemutatta, hogy a szocializmus vége felé hogyan lehetett jól élni, nyerészkedni.Majd ugyanígy tett akkor is amikor félmondatokkal utalt a rendszerváltás fonákságaira. Egyszóval sajnálom hogy már nincs közöttünk. Egyébként másik nagy erénye a filmjeinek, hogy elfeledett művészek számára is adott mindig kisebb szerepeket. Ezenkívül Bánhidy László, Kozák László és Kállai Ferenc színművészeke a nagyközönséggel is megismertette.
Üdv. mindenkinek. Szép napot.
 

sikerabc

Állandó Tag
Állandó Tag
Sajnos ez a generáció már egyre fogy és helyüket "nylonstárok" veszik át. Az érvényesülésnél egyre kevésbé számít a tehetség.
 
Oldal tetejére