Döntött az amerikai bíróság, Magyarország elveszítheti az egymilliárd dolláros kincset

Az amerikai bíróság a Herzog-örökösök javára döntött: illetékes eldönteni, vissza kell-e szolgáltatnia a magyar államnak az egymilliárd dollárt érő gyűjteményt, amely a háborút követően került köztulajdonba.

Harmadszor is a Herzog-örökösök javára döntött a tengerentúli bíróság a magyar állam ellen indított perben, derült ki az Egyesült Államokban folytatott tárgyalásokat követő PacerMonitoron közzétett határozatból. Az úgynevezett közbenső végzés szerint

a család által követelt 42 festmény és szobor ügyében az amerikai bíróságnak „joghatósága” van,
azaz Ellen Segal Huvell bíró elutasította a magyar álláspontot, amely szerint az ügyben indított per lefolytatását illetékesség hiányában meg kell tagadnia az ottani igazságszolgáltatásnak.

A Herzog család nevében, 44 kivételes műalkotás visszaszerzése érdekében 2010 júliusában Herzog Mór dédunokája, David de Csepel indított pert, a magyar kormány két fellebbezést nyújtott be, de nem győzték meg a bírákat, azaz a jogi eljárás folytatódhat. Úgy értesültünk, a legújabb határozat ellen az alperes magyar kormány ismét vaskos dokumentumokkal tiltakozik, ám az ügyet ismerő forrásaink szerint csekély eséllyel.

A család egyelőre nem lépett, de feltételezhetően a csomagból kihagyott két képet sem kívánja veszni hagyni. (Az egyik id. Lucas Cranach Angyali üdvözlete a XVI. századból, a másik az angol portréfestő, John Opie XVIII. századi festménye.)

04116_festmeny.jpg

El Greco: Krisztus az Olajfák hegyén
Szépművészeti Múzeum
A bíróság a további 42 kép sorsáról fog dönteni. Közülük a legértékesebb az El Greco főművei közé tartozó Krisztus az Olajfák hegyén című vászon, mely ma – a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciójának befejezéséig – a Magyar Nemzeti Galériában látható. A piacon hasonló kvalitású alkotás nem fordult még meg, de művészettörténész szakértők szerint százmilliós értéket képvisel. Nem forintban, dollárban.

A műtárgyak között további El Grecók sorakoznak: Szent Antal portréja, – feltehetően önarckép (!) –, Goya, Renoir, Corot, szobrok, tökéletes állapotú, francia gótikus alkotás, tízmillió dolláros darabok, és értékük meg is sokszorozhat az érzelmekre, a műalkotásokhoz fűződő történetekre sokszor euforikusan reagáló piacon.

A szakértői becslés az egymilliárd dollár összértéket sem tekinti túlzásnak.

Márpedig tudomásunk szerint nem is olyan rég formálódóban volt a magyar állam és a Herzogok között a peren kívüli megállapodás, amely egyetlen kvalitásos kép áránál is alacsonyabb értékű kárpótlást tett volna lehetővé, mégpedig úgy, hogy a család lemondott volna minden követeléséről, beleértve az esetleg Oroszországból visszaszerzett műalkotásokat is. Ez végül nem jött létre, és nem a Herzogok torpedózták meg…

04116_szent-andras-apostol.jpg

El Greco: Szent András
Szépművészeti Múzeum
Jogi szakértőnk szerint várhatóan egy év kell ahhoz, hogy mérlegelje az amerikai bíróság az alperes érveit, és végső ítélet szülessen, ez aztán a tengerentúli rend szerint az amerikai igazságügyi minisztérium asztalára kerül, amely az elnök elé terjeszti, majd ha kell, a kongresszus is foglalkozik az üggyel. Több hozzáértő is úgy vélekedik, nagy az esélye annak, hogy a Herzog-követelés jogilag megáll a lábán, és akkor Magyarországnak nem marad más hátra, mint kiadni a páratlan gyűjteményt. A nemzetközi jog szerint nincs kibúvó olyan ítélet alól, amelyet az egyik peres fél állampolgársága szerint illetékesnek kimondott bíróság hoz.

Keddtől újra láthatók az El Grecók
A Szépművészeti felújítása idejére a Magyar Nemzeti Galériában állították ki a Hősök terei múzeum legfontosabb műalkotásait. Tegnap szerettük volna kiállítótermi környezetükben lefotózni a Herzog-gyűjteményből származó El Greco-festményeket, de a hétközi esőkből éppen ebbe a terembe jutott annyi víz, hogy le kellett venni a falakról a képeket. Valószínűleg keddtől lesznek újra láthatók. (K. K.)

Ezzel más hasonló perbe fogott országok sem próbálkoztak. Emlékezetes precedens volt az Altmann-ügy, amelyet ugyancsak a külföldi államok immunitásáról szóló 1976-os törvényre építettek a felperesek. E szerint az amerikai állampolgárokat ért, külföldi által okozott sérelem esetén amerikai bíróságon perelhető egy másik ország vagy annak hatósága. Ausztria nem tudta megakadályozni, hogy az amerikai igazságszolgáltatás döntsön az Altmann-örökségről, így

Gustav Klimt leghíresebb festményét, Bloch-Bauer portréját további négy képpel együtt leakasztották a Belvedere faláról,
és átadták az Egyesült Államokban élő örökösnek.

04116_angyali_.jpg

El Greco: Angyali üdvözlet
Szépművészeti Múzeum
Érdemes megjegyezni, hogy a világ múzeumai az elmúlt évtizedben átvizsgálták gyűjteményeiket, és többnyire az interneten publikálták a holokauszt idején elrabolt, azóta sem visszaszolgáltatott műkincsek listáját. Magyarország ezt mindmáig nem tette meg.

A Herzog-kincs
Herzog Mór mintegy 2500 darabos gyűjteményének egy része a Szovjetunióba került, ma is ottani múzeumok hadifogolyai. Egy másik részét a háború után Herzog István felesége és Herzog András özvegye Nyugatra csempésztette. Büntetésként a magyar állam elkobozta Herzog Erzsébet itt ragadt örökségét, amelyből a 44 műtárgy képezi a mostani per alapját. A rendszerváltás óta többször is próbálkoztak a család tagjai, hogy visszakapják a kincseiket, de egymással is ellentétben lévén, külön-külön. Itthon többször is pert vesztettek. 2010-ben aztán összefogott az összes örökös, és az ügyet a legfiatalabb tagra, David de Csepelre hagyták, azzal a reménnyel, hogy ő talán megéri az ítélethozatalt…

Rédei Judit

herczog.jpg
 
Szervusztok ,
akkor lassan kifog ürülni az összes Magyar Múzeum . De hogyan is van a dolog a Quedlinburgi kincsekkel ??:D
 
Szervusz Melitta ,
áh dehogy :D csak ugye még 1989-ig ha az ugynevezett Konzuli útlevéllel kiköltöztél külföldre nem engedtek dolgokat ki az Országból , a különbözö "hatoságok" határozták meg , hogy az "állami tulajdon" hiába a Tiéd már 1000 éve !!:rohog:
A másik nem csak az Oroszok vittek el "mükincseket és eröszakoltak meg nöket gyerekeket , kecskéket " hanem mi a "müvelt nyugat sem kesztyüs kézzel a másikakkal . Lásd a sok "általunk" elrabolt kincsröl ! Itt értem a "müvel nyugaott" a Németektöl elkezdve az ameerikai katonáig mind ! Sajnos ilyenkor mind egyformák kivétel nélkül .
 
A quedinburgi kincseket visszaadták az amik.
"Ha ők sem akkor mi sem" elég rossz érv. Én is visszakövetelném ha az enyém lenne.
A műkincs rablásnak európában komoly tradiciója van. A rómaiak szisztematikusan
rabolták ki a görögöket.
Pár évvel ezelött Zürich és St.Gallen között ment a cirkusz állitólagosan rabolt kincsek miatt.
St.Gallen Den Haag-gal fenyegetőzött. A dolog háromszáz évvel ezelött történt.:D
 
Utoljára módosítva:
Szervusz Gumelig ,
igen "vissza adták" , hogy száz millió $ is folyt a vevö és az eladó között ?? Pontosan ugy mint sokmás háborúban eltünt kincs is ..
 
Az amerikai bíróság illetékes Magyarországon? Most nem cikiből kérdezem, hanem kiváncsiságból. Ha illetékes, akkor gondolom a magyar is illetékes az USA területén.
A a vilagert se cikibol kerdezed, tudjuk. Amerikai allampolgarok s, nem magyarallapolgar .
Magyar birosaghoz azert ilyen ugyben nem erdemes fordulni, hisz ma, most, par honapja a Munkacsy kepet is finoman mondva elzabraltak a tulajdonostol. Pol Peterhez kene neki fordulni?
 
Szervusztok ,
az igaz , hogy Magyarországon nagyon sok Muzeum öriz tárgyakat a Hatyany vagyonból , de ezzenkivül sok Nyugat-Europai ország ,London és ha jól tudom Amerikai Muzeumokban is van elég sok a Hatvany féle vagyonból . Akkor ezzek nem kötelesek azzokat a jogos tulajdonosoknak visszaadni ?? Meg mi van azzokal akinél valahol egy séfben otthon vagy egy bankban ez elhelyezve ??
Amugy majd ugyan ez vár ránk a TTIP-el amit ajándékba fogunk Brüsszelböl kapni :rohog::rohog:
 
Utoljára módosítva:
Nem is értem, hogy lehet ez vita tárgya. A család vagyonát elkobozták a nácik, mikor bejöttek a ruszkik, akkor ők visszavették a náciktól, ami meg nem került hozzájuk, azt a magyar állam bosszúból még megkaparintotta. Az egyetelen civilizált megoldás a magyar állam részéről az lehetett volna, ha visszaadja a tulajdonjogot és valamilyen alkut köt arról, hogy legalább a leghíresebb képek, szobrok maradhassanak a múzeumokban.
Egyébként a kurucinfon olvastam egy nagyon durva cikket erről az esetről. Elképesztő, hogy a netes korszak újságírásában semmilyen etikai normának nem kell megfelelnie egy írásnak...
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,117
Üzenet
4,799,581
Tagok
615,614
Legújabb tagunk
AndikaLaOL
Oldal tetejére