Finnország lesz az első, ahol teljesen eltörlik a tantárgyakat

A finn oktatási rendszer a világ egyik legjobbja. Minden listán a top 10-ben van, de még most sem állnak meg: forradalmi újítást terveznek bevezetni.

A tervek szerint teljesen megszüntetik a tantárgyakat. Nem lesz fizika, matek, irodalom, történelem, vagy földrajz.

Az oktatásért felelős Marjo Kyllonen így indokolta az újítást:

"A régi divat az 1900-as évek elejének elvárásaihoz igazodik - de most már nem ugyanazok az igények, ezért valami olyat kell bevezetnünk, ami a 21. századhoz illeszkedik."

A külön tantárgyak helyett eseményeket és jelenségeket fognak tanulmányozni interdiszciplináris megközelítéssel. Például a második világháborút történelmi, földrajzi és matematikai szempontból vizsgálják majd. Vagy a "kávézói munka" kurzuson az angol nyelv, a gazdaság és a kommunikációs készségek területéről szerezhetnek információt.

A rendszert 16 év felettieknél kezdik először bevezetni. Az ötlet azt is magában foglalja, hogy a diákoknak maguknak kell majd kiválasztani, milyen témákról és jelenségekről szeretnének tanulni szem előtt tartva a jövőbeli terveiket. Ilyen módon senkinek nem kell végigülnie a fizika vagy kémia órát azon gondolkodva, mikor fogja ő ezt valaha használni bármire.

A hagyományos tantermi felállást is meg szeretnék változtatni: a diákok nem a tanárral szemben ülnek majd a padokban, várva, hogy felszólítsák őket, hanem kis csoportokban dolgoznak majd együtt, beszélik meg az adótt óra problémáját.

A finn oktatási rendszer az együtt dolgozást, közös gondolkodást erősíti. Ez az új rendszer a tanári munkát is átalakítja, hiszen a különböző területek tanárainak jobban együtt kell működniük. A tanárok 70%-a Helsinkiben már elkezdte az előkészületi munkákat, ami a rendszer bevezetéséhez szükséges - ami fizetésemeléssel is jár.

brightside

fin iskolas.jpg
 
A finnek szegényebbek voltak, mint mi aztán a kormány azt mondta az embereknek, van egy tervünk: hosszú távú 20-25 év alatt érik be,ez pedig az oktatás. Az 50-60-as korosztály már nem fog profitálni belőle, de a fiatalabbak igen. Szeretnétek-e, kedves emberek?
Az emberek pedig elfogadták, és lám így is lett. Így viselkedik egy demokratikus ország, demokratikus vezetése, nem erőből pattog.
És bejött az oktatásra történő fordítás. A 60as évektől pedig a gazdasági növekedés elindult meredeken felfelé
Nem stadionokat építettek, budapest belgrád vasútvonalat, meg olimpiáról álmodoztak, meg festményeket vettek, meg úszó vbt rendeztek , meg focitot, meg alkotmányasztalát, meg újságokat vettek.....
Na de a magyar ember huncutságával nem vehetik fel a versenyt ők sem: Németórán ültünk, a gimnáziumban, házi feladat ellenőrzésen volt a sor: mire az egyik csoporttársunk az alábbi történettel hozakodott elő: "Tanár úr , nem tudtam elkészíteni a házi feladatomat, mert tegnap este voltak nálunk az ufók, és egész este a család a csilláron lógott, féltünk attól, hogy elvisznek minket." Na , erre a meglett korú tanárbácsi se köpni, se nyelni nem tudott, meghökkenve vette tudomásul, hogy immár a földön kívüliek a házi feladat elkészítését is megakadályozzák a szegény gyereket.
 
Aha, a másik hatalmas húzásuk a feltétel nélküli alapjövedelem mellett vagy valami hasonló a neve annak amit akarnak, gratulálok!

Beszélgetni, aha... „Kávézói munka”, tessék mondani az mi, a kávé megfőzése (gyereknek úgyse szükséges a kávé) vagy hogy mint prosti kuncsaftra vadásszunk a kávéházban?!

Röhög a vakbelem de tényleg. Nem azt mondom hogy a régi poroszos oktatási módszer jó, mert NEM. De még mindig jobb azt hiszem mint ez az ultraliberális töketlenkedés már megint. Én még emlékszem a gyermekkoromra, egy gyerek egyszerűen SEMMIT SE akar tanulni ami kicsit is nehéznek tűnik, s ha valamelyik gyerek mégis, azt azonnal kiröhögik a többiek, piszkálni kezdik, megkeserítik az életét... sőt még a tanárok se tudják megvédeni, nekik is csak probléma az ilyen gyerek mert „más mint a többi”, és még őt hibáztatják hogy „próbáljon beilleszkedni”.

Ha ezt a hülyeséget bevezetik, lehet hogy Finnország élen jár majd a történelemkutatásban mert arról tényleg csak pofázni kell, és különben is akárhányszor újraírható az aktuális politikai széljárásnak megfelelően. Irodalomtudományban is nagy lehet, az se igényel nagy észt. Igaz lehet ez talán a jogra is meg pár más modern parasztvakításra.

De mi lesz a matematika, fizika, kémia, s más reál tárgyakkal amik tényleg NAGY koncentrációt igényelnek?!

De különben is az efféle csoportmunkában az lesz hogy lesz 1 vagy 2 ipse benne aki ért valamit a dolgokhoz, azok mindig megoldják a feladatokat és élvezik hogy produkálhatják magukat, a többiek meg elhülyéskedik ott az időt, és nem tanulnak semmit, élnek a mások zsenijéből. És szorgalmából.

Szóval ez úgy kb a szocializmus bevezetése a szellemi területekre. Még legjobb esetben is csak annyit mondhatok, az idióták polihisztorokat szeretnének képezni, holott annak ideje rég lejárt.
 
Ráerősítek hogy a véleményem még világosabb legyen. Ebből az oktatási módszerből majd olyan szellemi színvonal alakul ki - nyilván nem rögtön de apránként - hogy majd olyan rém komoly dolgokon töprengenek a gyerekek az órákon (nyilván az esélyegyenlőség szent nevében!) - és az e gyerekekből kifejlődő felnöttek is, hogy vajon a nők szeméremajka mihez hasonlít inkább: rózsaszirmokhoz vagy aranyeres tágulatokhoz! A végeredmény az lesz hogy az utóbbihoz, de azt nem szabad mondani mert nem művészi, meg mert sértené a nőket, ezért kötelező rózsaszirmoknak nevezni. Erre mozgalom alakul majd a melegek közt hogy mivel ők ama másik nyílást használják ahol az aranyér ki szokott alakulni, az esélyegyenlőség nevében követelik hogy ezentúl az aranyeret is rózsaszirmoknak nevezzék mert számukra az ugyanaz mint a heteróknak a női szeméremajak, s a PC beszéd elérése érdekében, s a szólásszabadságra tekintettel NEM lévén ezt még törvénybe is iktatják majd.

De ezzel most nem a melegeket akarom vegzálni mert minden másban is ez lesz, mármint a színvonal. Szóval genderspecifikus ökörködésekkel foglalkoznak majd, némi művészettel is a ponyvaregények színvonalán, divattal, stb, természettudományokkal meg nem.
 
A sajtburgerhez is hasonlít....
Feltétel nélküli alapjövedelem, lehet ,hogy baromság, de megengedhetik maguknak, nyilván azok nem kapnák, akik dolgoznak.
Pisa eredményeik jobbak a miénknél , 15 éves statokat néztem, sosem voltunk jobbak náluk.
A mi oktatási rendszerünkkel mi van? Lexikális tudás orrba-szájba, már a legjobb képességű diák sem tudja befogadni az anyagmennyiséget, azaz értelmetlen, a módszerek elavultak, a koncepció rossz, tankönyv választás joga csak egyházi iskolákban lehetséges, a készségeket nem fejlesztik eléggé.
Matekot, fizikát én sem venném ki, sőt még egy prog nyelvet is betuszakolnék a tárgyak közé,ha jól emlékszem az angoloknál is valami hasonló rendszer van abban a tekintetben, hogy 16 év után a gyermek emelt óraszámban tanulja azokat a tárgyakat,amivel továbbtanul , a többit meg nem. 2 éve van, hogy felkészüljön az emelt szintű érettségire....nem az érettségi előtt két hónappal változtatgatnak balf.sz módjára, kapkodva, kitolva a szerencsétlen diákkal, aki a kötelező tárgyak mellett még emelt szinten kell, hogy felkészüljön az érettségire, és ráadásul teszi mindezt nem ingyen, de hát országunk erősödik, van mit a tejbe aprítani, megengedhetik a szülők ezt a csekélységet.
 
Számomra kicsit furcsának tünik a szisztéma. Évszázadok óta hagyományosan tantárgyakat tanítottak,és müködött.A világ tudományosan fejlődött,sokszor zsenik tüntek fel a szakterületükön,akik óriási dolgokat alkottak. Majd kiderül,hogy müködik ez az uj "finn-model"Sok sikert nekik!!!!!!!!
 
aha az elképzelés jó, csak kérdés , hogy a tanárképzés rendszerét, hogy fogják ehhez igazítani. Maga a kooperatív munka, és projekt szemléletű megközelítés jó, csak akkor kb egy olyan szisztémát kéne hozzáigazítani család-közösség-iskola szempontból hozzáigazítani ami Rudolf Steiner Waldorf ideáiban szerepelt. Ami jó dolog csak be tudják e vezetni, hogy hatékonyan működjön, társadalmi-többségi szinten is?
 
aha az elképzelés jó, csak kérdés , hogy a tanárképzés rendszerét, hogy fogják ehhez igazítani. Maga a kooperatív munka, és projekt szemléletű megközelítés jó, csak akkor kb egy olyan szisztémát kéne hozzáigazítani család-közösség-iskola szempontból hozzáigazítani ami Rudolf Steiner Waldorf ideáiban szerepelt. Ami jó dolog csak be tudják e vezetni, hogy hatékonyan működjön, társadalmi-többségi szinten is?
Hát persze hogy remek az elképzelés! Arra hogy konzumidiótákat neveljenek.

Az ember a legkisebb ellenállás irányába megy mindig, a gyerek pláne. Légy nyugodt, mind színésznő akar majd lenni, vagy festő (de nem szobafestő...), meg irodalmár, meg filmkritikus, meg focista, meg más akármi, mindegy mi csak ne kelljen bele megizzadni nemhogy fizikailag, de még az agytekervényeit tornásztatni se.

Igen, rengeteg felesleges tantárgy van a mai hagyományos iskolákban. De nem az a megoldás hogy átesve a ló túloldalára kivesszük MINDEGYIK tantárgyat.
 
NAlunk is hasonlo 16 credit kell kotelezoen a tobbi szabadon valasztott. Kemia ,fizika nelkul is le tud valaki erettsegizni, es egyetemre menni, na nem az orvosira . Aki orvosira keszul az nyilvan mar a high schoolba felveszi a latint kemiat fizikat stb
 
Hát persze hogy remek az elképzelés! Arra hogy konzumidiótákat neveljenek.

Az ember a legkisebb ellenállás irányába megy mindig, a gyerek pláne. Légy nyugodt, mind színésznő akar majd lenni, vagy festő (de nem szobafestő...), meg irodalmár, meg filmkritikus, meg focista, meg más akármi, mindegy mi csak ne kelljen bele megizzadni nemhogy fizikailag, de még az agytekervényeit tornásztatni se.

Igen, rengeteg felesleges tantárgy van a mai hagyományos iskolákban. De nem az a megoldás hogy átesve a ló túloldalára kivesszük MINDEGYIK tantárgyat.

Biztos , hogy ugyanarról beszélünk? az interdiszclipinaritásról beszélek főképp, és arról, hogy a Waldorf epochiális oktatás rendszer ezen értelmezése, amely integrált személetű életképesen átadható e. Bár attól még lehet hogy a pesszimizmusoddal erre is választ adtál. De a tantárgyrendszerű tanítás napjai ezen kompetencia orientált személetmódban egyre fogynak. Jó e így vagy nem? meglátjuk
 
Hát ez hatalmas ötlet! Mi szükség is volna fizika, matematika, kémia, irodalom, történelem és más teljesen felesleges tantárgyra a nyugat-európai gazdag országok iskoláiban? Majd a kelet-európai poroszos neveltetésű fiatalok pótolják a hiányt, mert mi itt képtelenek vagyunk megfizetni a tudásukat.

Hallgassátok meg mit mond erről Michio Kaku amerikai fizikus, az elméleti fizika professzora, a húr-térelmélet egyik megalkotója.

 
Amerikaba mennek a zsenik tanulni es haza menek a tudassal ami a banyaszbeka alatt van a pali szerint az oktatas. Fogalma sincs a valosagrol az osszeeskuves elmeletei meg csak te eszed meg egeszsegedre.
Eloszor is nem keves penzert tanulnak az egyetemen az amcsi diakok akik ott szulettek, sok kulfoldi tanul ez igaz es fizet rendesen es lass csodat nagyreszuk ott akar maradni es marad is,mert a leheto lekonyebben tudnak maradni a ott vegzett egyetemistak.
Tudod kik akarnak haza menni mert muszaly nekik , azok akik kint tanultak es az orszaguk allamuk fizetett a tandijert. PL Jemen ahol 17 orvos volt par eve , akit kikuldtek tanulni annak haza kell mennie mert az allam fizetett es haza is megy mert nagy feladatokat es karriert tud befutni ha valami egeszsegugyi szisztemat meg tud valositani abbol amit tanult.
Aki demokratikus orszagokbol jonnek tanulni azok nagyresze ameriakba akar maradni mert olyan fizetessel kezd mar hogy Canadabol is huznak el az orvosok noverek usaba mert sokkal kevesebbet keresnek nalunk , pedig itt sem rossz a fizetesuk.
Jelenleg a vilagon Usa van az egeszsegugyi kutatasokban a topon es meg sok mindenben. Nem csak a tudas hanem a penz amit erre koltenek versenybe sincs sehol senki.
Az oroszoknal van meg egy egy szuk teruelten tudas csak penz nincs eleg es a korlatok a szabadsag hianya miatt sokan onnan is lelepnek usaba.

Nyugodtan gondolj amit akarsz es vakon kovesd az osszeeskuves elmeleteket amik kosozno viszonyban nincsenek a valosaggal de ne itt reklamozd hanem csaladi barati korodbe.
 
A finn oktatási rendszer a világ egyik legjobbja. Minden listán a top 10-ben van, de még most sem állnak meg: forradalmi újítást terveznek bevezetni.

A tervek szerint teljesen megszüntetik a tantárgyakat. Nem lesz fizika, matek, irodalom, történelem, vagy földrajz.

Az oktatásért felelős Marjo Kyllonen így indokolta az újítást:

"A régi divat az 1900-as évek elejének elvárásaihoz igazodik - de most már nem ugyanazok az igények, ezért valami olyat kell bevezetnünk, ami a 21. századhoz illeszkedik."

A külön tantárgyak helyett eseményeket és jelenségeket fognak tanulmányozni interdiszciplináris megközelítéssel. Például a második világháborút történelmi, földrajzi és matematikai szempontból vizsgálják majd. Vagy a "kávézói munka" kurzuson az angol nyelv, a gazdaság és a kommunikációs készségek területéről szerezhetnek információt.

A rendszert 16 év felettieknél kezdik először bevezetni. Az ötlet azt is magában foglalja, hogy a diákoknak maguknak kell majd kiválasztani, milyen témákról és jelenségekről szeretnének tanulni szem előtt tartva a jövőbeli terveiket. Ilyen módon senkinek nem kell végigülnie a fizika vagy kémia órát azon gondolkodva, mikor fogja ő ezt valaha használni bármire.

A hagyományos tantermi felállást is meg szeretnék változtatni: a diákok nem a tanárral szemben ülnek majd a padokban, várva, hogy felszólítsák őket, hanem kis csoportokban dolgoznak majd együtt, beszélik meg az adótt óra problémáját.

A finn oktatási rendszer az együtt dolgozást, közös gondolkodást erősíti. Ez az új rendszer a tanári munkát is átalakítja, hiszen a különböző területek tanárainak jobban együtt kell működniük. A tanárok 70%-a Helsinkiben már elkezdte az előkészületi munkákat, ami a rendszer bevezetéséhez szükséges - ami fizetésemeléssel is jár.

brightside

Csatolás megtekintése 1528158
*
Igaz, hogy a "Tetszik-et" nyomtam meg, de egyáltalán nem tetszik. Milyen lesz a jövő nemzedék? Miből tud majd választani? Honnét tudja majd a gyerek, a szülő, hogy mi érdekli a gyerekét, merre akar majd elindulni, tovább képeztetnie magát? Nem, ez egyáltalán nem tetszik. Igenis kell tudnia a gyereknek, szülőnek, mihez van tehetsége, vagy éppen mi az,ami taszítja a kis nebulót. Mitől boldog és mitől lesz rossz kedvű, sőt elkeseredett mert szívből utálja, mint jómagam a matematikát, az egyenleteket, no meg a geometriát és a többi csodát. Amelyektől más gyerek boldog volt. Jómagam ezerszer megírtam egy fogalmazást, vagy rajzoltam, festettem, csak a matematikát elkerültem volna. De még így is a kötelező dolgokat - ha tölcsérrel - no meg az otthoni neveléssel csak bele töltötték a kobakomba. Így --annyira-- nem vagyok botor ebben a dologban. Hangsúlyozom, az --annyira-- szót.:o
Igenis kell annak a gyereknek tanulnia mindent, zenét és táncot is, nyelveket, mi az, amihez tehetsége van. S amihez van, azt kell kifejleszteni.
 
Nézzétek, lehet töketlenkedni polkorrektséggel, meg azzal hogy ne frusztráljuk a gyerekeket, meg hogy annak is vannak jogai meg akármi. LEHET. A tények azonban makacs dolgok, márpedig a tény az, hogy egy ország jóléte a teljesítménytől függ, azaz az előállított MATERIÁLIS javak mennyiségétől egyrészt (tehát amit kézbe lehet fogni, megenni, lakni benne stb), másrészt a szellemi javak EGY KIS HALMAZÁTÓL. Kiemeltem hogy kis halmaz, mert nem minden tartozik ide ami „szellemi”. Arra gondolok, ide az tartozik ami INNOVÁCIÓ, azaz TALÁLMÁNY, felfedezés.

Na most ezen dolgok mindegyikéhez REÁL TUDOMÁNYOK kellenek. És kész. Akkor is ha ez nem tetszik a sok szépléleknek. Hiába akar a diák vallást tanulni, attól nem fog megnőni a GDP. Attól se ha bölcselkedik majd mint bölcsész. Hiába lesz abban az országban egymillió csodálatos stílusú regényíró, vagy zeneszerző, ami bevételt ezek produkálnak majd jogdíjakból vagy koncertek által, egy csepp a tengerben, semmiség ahhoz képest ami a REÁL TUDOMÁNYOK fejlődése árán érhető el. Lehetnek ott akármilyen gender-jogok, lehetnek közös illemhelyek meg kétnemű Barbie-babák, meg akárhány mecset a terrorista testvéreink örömére, az se hoz gazdasági fejlődést. Az se ha 500 éven át egyhuzamban az az ország adja majd a Miss Universe verseny győztesét, és az se ha akármilyen sport-nagyhatalom lesz.

Ezt én épp emiatt mind le is szarom, s a világ is leszarja hosszútávon. A lényeg a GAZDASÁG. A termelő ágazatok. Az hoz bevételt, gazdagságot, még katonai hatalmat is.

A humánnak nevezett tudományok NEM.

Ezzel nem azt mondom hogy azok feleslegesek! De helyén kell kezelni őket. Márpedig ha mindent a kölykökre hagyunk, az a humán „tudományoknak” meg más töketlenkedésnek fog kedvezni, mert azok KÖNNYEBBEK. Ez nehezen vitatható.

És akkor az az ország idővel LEMARAD. Nem azonnal, de ez lesz vele. Hosszútávon. Sőt szerintem már középtávon is. Nem kell hozzá sok, csak 2 vagy 3 nemzedék, talán annyi se. És ezt aztán irtó nehéz lesz behozni, helyrehozni!

Lehet ezellen ágálni, de felesleges. Ezek tények. Lehet jópofáskodni meg nem frusztrálni a gyerekeket, de annak meg is lesz az eredménye. És nem csak az hogy a gyerek jól érzi majd magát. Sajnos.
 
Utoljára módosítva:
Kerdezem, hogy hogyan fogja tudni eldonteni az a kis serdulo, vagy kisgyerek, hogy mit akar kezdeni kesobb az eletevel, ha nem lesz eleg informacioja?
Internetrol kukazott, felmuvelt senkihaziak stilisztikai, tenyanyagbeli hibakkal teli odaokadott irasaibol? Vagy a hetvegi kavezos (?) elmenyekbol?
Valamit elfelejtunk, tisztelt barataim, az a nagy budos helyzet, hogy meg a legszuperebb internet se tudja kikuszobolni az eszbeli kepessegek kozti kulonbseget. Es most nagyon nepszerutlen dolgot mondok.
Kezem nagyon unni mar, hogy minden fura szerzet zseninek hiszi magat titokban, akit csak elnyomott a rendszer, holott egyszeruen arrol van szo, hogy egy jo tanulonak, akinek konnyen megy minden tantargy, egyszeruen tobb van a fejeben, jobban fog a gondolkodasa. Tobbet fog fel azonos ido alatt, jobban megy neki, nagyobb lesz a tudasa rovidebb ido alatt.

Ettol azonban nem lesz jobb ember! Ez fontos!

Es ott tevednek a felmuvelt fiktivzsenik, hogy ugy gondoljak, hogy az "okosabb" vagy a "jobb tanulo" jobb ember, biztos tobbet er, biztos masabb, valamije van, amije nekik nincs, ezert aztan feltetlenul rossz erzest kelt.

Innen erednek a frusztraciok.
Es az ilyen baromallat gondolatok is, hogy ne legyenek tantargyak.
Nalunk anno a gimiben masodik (10.) osztalytol lehetett fakultaciokon szakosodni. Emellett igenis kellettek a tobbi targyak is. A szakmunkaskepzos haverjaimnal valaszthato elmelyito gyakorlatok voltak. Megcsinaltak, nem ereztek miatta kevesebbnek magukat. De ennyi eleg is kamaszkorban.
Nevetseges, hogy most mar az alaptudast is megnyirbalnak.
 
Utoljára módosítva:
Kerdezem, hogy hogyan fogja tudni eldonteni az a kis serdulo, vagy kisgyerek, hogy mit akar kezdeni kesobb az eletevel, ha nem lesz eleg informacioja?
Internetrol kukazott, felmuvelt senkihaziak stilisztikai, tenyanyagbeli hibakkal teli odaokadott irasaibol? Vagy a hetvegi kavezos (?) elmenyekbol?
Valamit elfelejtunk, tisztelt barataim, az a nagy budos helyzet, hogy meg a legszuperebb internet se tudja kikuszobolni az eszbeli kepessegek kozti kulonbseget. Es most nagyon nepszerutlen dolgot mondok.
Kezem nagyon unni mar, hogy minden fura szerzet zseninek hiszi magat titokban, akit csak elnyomott a rendszer, holott egyszeruen arrol van szo, hogy egy jo tanulonak, akinek konnyen megy minden tantargy, egyszeruen tobb van a fejeben, jobban fog a gondolkodasa. Tobbet fog fel azonos ido alatt, jobban megy neki, nagyobb lesz a tudasa rovidebb ido alatt.

Ettol azonban nem lesz jobb ember! Ez fontos!

Es ott tevednek a felmuvelt fiktivzsenik, hogy ugy gondoljak, hogy az "okosabb" vagy a "jobb tanulo" jobb ember, biztos tobbet er, biztos masabb, valamije van, amije nekik nincs, ezert aztan feltetlenul rossz erzest kelt.

Innen erednek a frusztraciok.
Es az ilyen baromallat gondolatok is, hogy ne legyenek tantargyak.
Nalunk anno a gimiben masodik (10.) osztalytol lehetett fakultaciokon szakosodni. Emellett igenis kellettek a tobbi targyak is. A szakmunkaskepzos haverjaimnal valaszthato elmelyito gyakorlatok voltak. Megcsinaltak, nem ereztek miatta kevesebbnek magukat. De ennyi eleg is kamaszkorban.
Nevetseges, hogy most mar az alaptudast is megnyirbalnak.
Bár magam is azok közé tartozom akik zseninek érzik és hiszik magukat, sajnos egyet kell értsek veled ezügyben. Mert azért hogy ki az aki holmi „elnyomás” miatt nem tud érvényesülni és ki az akinek ez a maga hibájából nem megy, többnyire - elismerem talán nem mindig de TÖBBNYIRE - könnyen átlátható. A képlet ugyanis nagyon egyszerű: aki semmit se produkál, az a maga hibájából nem jut előbbre!

Hány olyan embert ismerek például aki azon sóhajtozik hogy ő micsoda írói zseni, micsoda könnyfakasztó regényt TUDNA ÍRNI, HA... - s erre megkérdem miért nem írja meg? Hányat írt már meg? Ha egy sincs kész legalább az elsőből készen van már pár fejezet?

S kiderül hogy nem. Csak a sóhajtozások. A VOLNA meg a LENNE meg a HA... Mert neki nincs rá ideje, ő nem járhatott bölcsészkarra (hm, szerintem a leghíresebb írók egyike se ott végzett...), ő... eh, rengeteg ürügyet hoznak fel.

És sok másban is ez megy.
 
Nézzétek, lehet töketlenkedni polkorrektséggel, meg azzal hogy ne frusztráljuk a gyerekeket, meg hogy annak is vannak jogai meg akármi. LEHET. A tényk azonban makacs dolgok, márpedig a tény az, hogy egy ország jóléte a teljesítménytől függ, azaz az előállított MATERIÁLIS javak mennyiségétől egyrészt (tehát amit kézbe lehet fogni, megenni, lakni benne stb), másrészt a szellemi javak EGY KIS HALMAZÁTÓL. Kiemeltem hogy kis halmaz, mert nem minden tartozik ide ami „szellemi”. Arra gondolok, ide az tartozik ami INNOVÁCIÓ, azaz TALÁLMÁNY, felfedezés.

Na most ezen dolgok mindegyikéhez REÁL TUDOMÁNYOK kellenek. És kész. Akkor is ha ez nem tetszik a sok szépléleknek. Hiába akar a diák vallást tanulni, attól nem fog megnéni a GDP. Attól se ha bölcselkedik majd mint bölcsész. Hiába lesz abban az országban egymillió csodálatos stílusú regényíró, vagy zeneszerző, ami bevételt ezek produkálnak majd jogdíjakból vagy koncertek által, egy csepp a tengerben, semmiség ahhoz képest ami a REÁL TUDOMÁNYOK fejlődése árán érhető el. Lehetnek ott akármilyen gender-jogok, lehetnek közös illemhelyek meg kétnemű Barbie-babák, meg akárhány mecset a terrorista testvéreink örömére, az se hoz gazdasági fejlődést. Az se ha 500 éven át egyhuzamban az az ország adja majd a Miss Universe verseny győztesét, és az se ha akármilyen sport-nagyhatalom lesz.

Ezt én épp emiatt mind le is szarom, s a világ is leszarja hosszútávon. A lényeg a GAZDASÁG. A termelő ágazatok. Az hoz bevételt, gazdagságot, még katonai hatalmat is.

A humánnak nevezett tudományok NEM.

Ezzel nem azt mondom hogy azok feleslegesek! De helyén kell kezelni őket. Márpedig ha mindent a kölykökre hagyunk, az a humán „tudományoknak” meg más töketlenkedésnek fog kedvezni, mert azok KÖNNYEBBEK. Ez nehezen vitatható.

És akkor az az ország idővel LEMARAD. Nem azonnal, de ez lesz vele. Hosszútávon. Sőt szerintem már középtávon is. Nem kell hozzá sok, csak 2 vagy 3 nemzedék, talán annyi se. És ezt aztán irtó nehéz lesz behozni, helyrehozni!

Lehet ezellen ágálni, de felesleges. Ezek tények. Lehet jópofáskodni meg nem frusztrálni a gyerekeket, de annak meg is lesz az eredménye. És nem csak az hogy a gyerek jól érzi majd magát. Sajnos.

Szerintem teljesen mindegy a zsenik szempontjából, hogy milyen az oktatási rendszer. Ők , legyenek akár írók, akár tehetséges matematikusok mindig ki fognak lógni a sorból és valószínűleg valami speciális intézményben folytatják a tanulmányaikat, pl. itthon a Fazekasban.
Szerintem sem kiváló matematikus palántából, sem kiváló írópalántából nincs 0.5-1%-nál több egy országban, de tegyük fel, hogy van 3%-nyi nagyon tehetséges gyerek, marad 97% aki kevésbé az, most akkor kihez kellene igazítani az igényeket?
Az hogy kinek mi a könnyű , egyéni adottság kérdése , egyszer Katona Gyula azt mondta, hogy a hobbija a nyelvtanulás, de a szavakat hamar elfelejti...matematikusnak viszont kiváló , akkor most kinek melyik tárgy a könnyebb?
A közgazdaságtan társadalom tudomány, humán tudomány.
 
az orszagot a hatan az 97% cipeli
a maradek 3% nagyresz ontorvenyu ,bomlaszto sorba keptelen beallo
SOHASEM tartom meg azt a munkavegzot kinek hatalmas a tudasa DE egy ontorvenyu barom
lehet barmilyen tehetseges akar genius is HA bomlaszto es szarkevero semmire sem jo
marpedig ezek az ontelt magukat nagysagnak nevezok mind ilyen
Az oktatásról van szó, te a munka világából hoztál példát, sztem ez oda-vissza érvényes.
Azt mondtam, hogy a 97%-nyi többség szellemi kapacitásához kell igazítani az iskolai elvárásokat/tananyagot, a maradék 3% meg talál magának egy jó gimit, egy spec. gimit ,ahol tanulhatja emelt szinten amiben kiemelkedően tehetséges.
Az pedig, hogy minden intelligens ember szarkeverő, meg öntörvényű barom volna, általánosítás.
Az sem mindegy, hogy milyen munkakörben alkalmaznál ilyen embereket, egy kreatív művész ember a szalag mellett, vagy a maltereskanálnál , vagy a könyvelésen nem fogja jól érezni magát.
A másik pedig, az hogy valaki hogyan viszonyul a főnökéhez, rajta is de a főnökén is múlik.
Egyébként érdekelne egy példa, ezekre a nagytudású zsenikre akiket volt szerencséd alkalmazni....
 
Utoljára módosítva:
Szerintem teljesen mindegy a zsenik szempontjából, hogy milyen az oktatási rendszer. Ők , legyenek akár írók, akár tehetséges matematikusok mindig ki fognak lógni a sorból és valószínűleg valami speciális intézményben folytatják a tanulmányaikat, pl. itthon a Fazekasban.
Szerintem sem kiváló matematikus palántából, sem kiváló írópalántából nincs 0.5-1%-nál több egy országban, de tegyük fel, hogy van 3%-nyi nagyon tehetséges gyerek, marad 97% aki kevésbé az, most akkor kihez kellene igazítani az igényeket?
Az hogy kinek mi a könnyű , egyéni adottság kérdése , egyszer Katona Gyula azt mondta, hogy a hobbija a nyelvtanulás, de a szavakat hamar elfelejti...matematikusnak viszont kiváló , akkor most kinek melyik tárgy a könnyebb?
A közgazdaságtan társadalom tudomány, humán tudomány.

A baj nem is a zsenikkel van, illetve igen, az hogy hamar fel kéne őket ismerni és kéne kifejezetten zseniképző iskola (nyilván szakonként persze). Másképp elkallódnak.

Azonban ennél nagyobb bajnak érzem hogy - legalábbis az én iskoláskoromban ez volt - az általad emlegetett mittudomén 97% normál tehetségű gyerek se volt 97%, csak mondjuk úgy 80. Volt legalább 10 vagy 20 % átlag alatti. Na és zseniképzés, vagy mondjuk szebb szóval „tehetséggondozás” totál nem volt akkoriban (arrafelé biztos nem ahova én jártam) ellenben még a normálisok se voltak normálisan kezelve, mert mindenáron a „felzárkóztatást” erőltették, abba öltek pénzt és emberi erőforrást hogy - kimondom nyersen - a lustákat és/vagy idiótákat felhozzák egy „átlagos” szintre legalább! Persze ez se lett eredményes igazán, az egyetlen amit elértek hogy a normális tehetségűek is kevesebb oktatást kaptak azaz hülyébbek maradtak mint lehettek volna.

Nyiltan kimondom, én elitista gondolkodású vagyok, ez meg azt hopzza magával hogy ballisztikus ívben letojom az átlag alattiakat. Minek erőltetni a tanulását és képzését annak aki NEM AKAR tanulni, vagy akarna de nem tud mert hülye hozzá?! Nem azt mondom hogy ezt „le kell selejtezni”, ne értsetek félre. De kellenek WC pucolók meg segédmunkások is, arra jó lesz és kész! Az ország erőforrásait a zsenikre kéne fordítani, meg a „normálisokra”. Azok termelik meg a nagy hasznot, s ha az ország jobban teljesít (igazán, nem politikai szólamok szintjé) akkor még az idióták és lusták is jobban élhetnek majd ott, ha nem is annyival mint a normálisok vagy tehetségesek.
 
Bár magam is azok közé tartozom akik zseninek érzik és hiszik magukat, sajnos egyet kell értsek veled ezügyben. Mert azért hogy ki az aki holmi „elnyomás” miatt nem tud érvényesülni és ki az akinek ez a maga hibájából nem megy, többnyire - elismerem talán nem mindig de TÖBBNYIRE - könnyen átlátható. A képlet ugyanis nagyon egyszerű: aki semmit se produkál, az a maga hibájából nem jut előbbre!

Hány olyan embert ismerek például aki azon sóhajtozik hogy ő micsoda írói zseni, micsoda könnyfakasztó regényt TUDNA ÍRNI, HA... - s erre megkérdem miért nem írja meg? Hányat írt már meg? Ha egy sincs kész legalább az elsőből készen van már pár fejezet?

S kiderül hogy nem. Csak a sóhajtozások. A VOLNA meg a LENNE meg a HA... Mert neki nincs rá ideje, ő nem járhatott bölcsészkarra (hm, szerintem a leghíresebb írók egyike se ott végzett...), ő... eh, rengeteg ürügyet hoznak fel.

És sok másban is ez megy.

Koszonom, hogy ertetted, amit mondani akartam. :)

Mar ezzel is alatamasztottad a zsenialitasodat. :)
 
A baj nem is a zsenikkel van, illetve igen, az hogy hamar fel kéne őket ismerni és kéne kifejezetten zseniképző iskola (nyilván szakonként persze). Másképp elkallódnak.

Azonban ennél nagyobb bajnak érzem hogy - legalábbis az én iskoláskoromban ez volt - az általad emlegetett mittudomén 97% normál tehetségű gyerek se volt 97%, csak mondjuk úgy 80. Volt legalább 10 vagy 20 % átlag alatti. Na és zseniképzés, vagy mondjuk szebb szóval „tehetséggondozás” totál nem volt akkoriban (arrafelé biztos nem ahova én jártam) ellenben még a normálisok se voltak normálisan kezelve, mert mindenáron a „felzárkóztatást” erőltették, abba öltek pénzt és emberi erőforrást hogy - kimondom nyersen - a lustákat és/vagy idiótákat felhozzák egy „átlagos” szintre legalább! Persze ez se lett eredményes igazán, az egyetlen amit elértek hogy a normális tehetségűek is kevesebb oktatást kaptak azaz hülyébbek maradtak mint lehettek volna.

Nyiltan kimondom, én elitista gondolkodású vagyok, ez meg azt hopzza magával hogy ballisztikus ívben letojom az átlag alattiakat. Minek erőltetni a tanulását és képzését annak aki NEM AKAR tanulni, vagy akarna de nem tud mert hülye hozzá?! Nem azt mondom hogy ezt „le kell selejtezni”, ne értsetek félre. De kellenek WC pucolók meg segédmunkások is, arra jó lesz és kész! Az ország erőforrásait a zsenikre kéne fordítani, meg a „normálisokra”. Azok termelik meg a nagy hasznot, s ha az ország jobban teljesít (igazán, nem politikai szólamok szintjé) akkor még az idióták és lusták is jobban élhetnek majd ott, ha nem is annyival mint a normálisok vagy tehetségesek.

Szerintem ebben semmi elitizmus nincs, én a szavazójogot is megvonnám bizonyos tudásszint/intelligencia alatt.
A trend állítólag az, hogy az osztály mindig a legbutább tanulóhoz húz...tudásszintben.
 
"pénzt és emberi erőforrást hogy - kimondom nyersen - a lustákat és/vagy idiótákat felhozzák egy „átlagos” szintre legalább! Persze ez se lett eredményes igazán, az egyetlen amit elértek hogy a normális tehetségűek is kevesebb oktatást kaptak azaz hülyébbek maradtak mint lehettek volna."

Minek erőltetni a tanulását és képzését annak aki NEM AKAR tanulni, vagy akarna de nem tud mert hülye hozzá?! Nem azt mondom hogy ezt „le kell selejtezni”, ne értsetek félre. De kellenek WC pucolók meg segédmunkások is, arra jó lesz és kész! Az ország erőforrásait a zsenikre kéne fordítani, meg a „normálisokra”. Azok termelik meg a nagy hasznot, s ha az ország jobban teljesít (igazán, nem politikai szólamok szintjé) akkor még az idióták és lusták is jobban élhetnek majd ott, ha nem is annyival mint a normálisok vagy tehetségesek.

Most nem vagy aam polkorrekt, azt tudod. ;) :dr_64::dr_64::dr_64::dr_64:*ironia*

Mer' aam tokre fontos' hogy azoknak a szegeny elnyomottaknak is legyen lehetosege - megtanulni olvasni...hatha 100 eves korukra kitor beloluk a zseni. ;)
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,247
Tagok
615,639
Legújabb tagunk
_Manna_
Oldal tetejére