Halálos fegyver lett a feta

Hiába hozták tető alá – többéves küzdelem árán – az EU és Kanada közötti szabad kereskedelmi megállapodást, a görögök most azzal fenyegetőznek, hogy megvétózzák a sokmilliárd dolláros egyezményt. Az ok igen prózai: a feta sajt.

– Ez gyakorlatilag nulla védelem –háborgott egy athéni kormányforrás az AFP hírügynökségnek. Azt kifogásolta, hogy az Európai Unió és Kanada közötti szabad kereskedelemről szóló egyezségbe végül az került be: a kanadai piacon 2013. októbere előtt forgalomba hozott feta sajtok megtarthatják ezt az elnevezést, és csak a később megjelent termékeket kötelező „fetaszerűnek” vagy „feta stílusúnak” hívni. Egyszóval, a görög nemzeti büszkeségnek számító feta – amelynek az EU-ban sikerült a vetélytársakat kiütnie – Kanadában alulmaradt a helyi utánzatokkal szemben.
A valódi feta íze és állaga is szorosan összefügg a természetes görög környezettel

Nevetségesnek tűnhet egy sajt jövőjéhez kötni a felettébb bonyolult, rengeteg gazdasági érdeket összehangoló megállapodást, de valójában két lényeges dologról van szó: pénzről és elvekről. Pénzről, mert a fetagyártáshoz becslések szerint 300 ezer munkahely kötődik Görögországban, ez az egyik legfontosabb exportcikk, és ráadásul növekszik iránta a kereslet. Elvekről, mert a védett eredetű európai ételek-italok sorsa amúgy is az egyik legkényesebb kérdés az Európa és Észak-Amerika közötti kereskedelmi tárgyalásokon. Görögország éppen azért harcol elszántan a kanadai egyezség ellen,mert nem akarja, hogy ugyanez a „malőr” megismétlődjön az EU–USA (egyelőre kidolgozás alatt álló) megállapodásánál. „Tájékoztattuk az Európai Bizottságot a híres feta sajt sok-sok hamisítójáról a kanadai piacon” –írták görög diplomaták az uniós gazdasági miniszterek múlt heti találkozóját előkészítő feljegyzésben.Mindjárt hozzátették, hogy így „rendkívül nehéz, ha nem lehetetlen” lesz számukra az EU–kanadai egyezmény jóváhagyása.

A lehető legrosszabbkor jön a görög keménykedés fetaügyben. Egyébként is hónapok óta tart a kötélhúzás az Európai Unió és a januárban hatalomra került Sziriza-kormány között: utóbbi elérte ugyan, hogy június végéig meghosszabbítsák az EU/IMF-mentőprogramot, de – a pénzügyi támogatásért cserébe – a mai napig nem tudott meggyőző reformötletekkel előállni. Az uniós kormányok ezek után igen türelmetlenül hallgatják az athéni tiltakozást. Persze a görögöket is meg lehet érteni. A gazdasági válság és az EU/IMF páros által rájuk erőltetett megszorítások alaposan megtépázták a nemzeti önérzetüket, és aligha örülnének, ha még a feta kapcsán is „lenyomnák” őket.

Csakhogy a kanadai – és az amerikai – gyártók sem adják könnyen magukat. Azzal érvelnek, hogy a feta általános elnevezés, mint például a camembert, indokolatlan tehát védett márkanévvé nyilvánítani. S valóban, Feta nevű települést vagy régiót hiába is keresnénk a térképen. Görögország két évtizedes jogi csatározás után mégis elérte, hogy az európai üzletekből kitiltsák a tehéntejből gyártott (főként német és dán) utánzatokat. Az Európai Bíróság úgy ítélkezett, hogy a feta íze, színe és állaga szorosan összefügg a természetes görög környezettel, a helyi kultúrával.

Ha Magyarországon – vagy bárhol az EU-ban – ma valaki fetát vesz, teljesen biztos lehet benne, hogy juhtejből (vagy juhtej és kecsketej keverékéből), sajátos gyártási eljárással, Görögországban előállított terméket kap. A kanadaiak már csak azért is „felvizezték” az eredeti tilalmat,mert nemcsak a feta név használatától tiltaná el őket, hanem azt is kizárná, hogy a csomagoláson görög betűket vagy görög jelképeket tüntessenek fel. Például csinos korinthoszi oszlopokat, amelyek a tehéntejből készült álfeta kanadai vásárlóit is görög hangulatba ringatják.
Pócs Balázs

Feta.jpg
 
"Csakhogy a kanadai – és az amerikai – gyártók sem adják könnyen magukat"Az nem elég hogy lopnak még pofátlanok is!!!!!!(ez a igazi demokrácia?!)
 
Utoljára módosítva:
Szervusztok ,
most azért furcsánlom , hogy a Feta sajt ügyén miért jönn a Szyriza kormány ebbe a cikkbe . Mennyivel függenek ezzek a dolgok össze ?? Vagy gondolja a cik irója , hogyha pénzt kap Görögorszák a Nyugati Bankok megmentése érdekében akkor tartsa a száját ??
De vissza kanyarodnék a lényeghez , hát igen az országok itt ebben a "közöségben" ragaszkodtak a terméseikhez mint különlegesége, lásd Pálinka , Brinza vagy a Thüringiai Wurst esetleg Klösse . A szerzödések anyagát meg az elitt zárolja , alig lehethozzáférni és csak eggyesrészek engedélyezettek melyek amugy is "jogásznyelven van irva és az is csak kifejezetten angolul" tehát még aki csak "konyha nyelven beszéli az sem érti rendesen a szöveget . Fura mi felvagyunk "háborodva" ha a kici kinai valamit másol , mert neki azt nem szabad ! az hamisitás , ez nem ??? Miért hol van olyan helyiség hogy mondjuk ADIDAS , vagy Mercédes ?? De mi saját magunk nyitunk ajtott a "liberalismis" nevében az ipar követelményeinek arrol csodálatosan egy Média nem mesél , miért nem ?? Emlékszem , még az én ifjúkoromban nagy bünnek számolt ha valaki a borát mindenféle adalákokkal "finomitotta" igy tojással szürte le vagy hasonló "nagyipari" eljárást alkalmazott otthon . Ugyszintén tudodm szerencsétlen vagyok e téren , de a Cserfát csak sörhordónak használtuk . MA a borokhoz mindenféle adalékok , faforgácsok meg a jó ég tudja milyen anyagok nincsen hozzá adva . Másra mint Monsató nem is akarok kitérni .Aztán Pista bácsi majd hizetheti a büntetést mert a vetemény mag érdekes modon az Ö földjére is került a szomszédtól és ezt a terjesztö majd megkritizálja . A Bajoroknál volt erre precedens , csak az akkor egy normális biróság elött lett megtárgyalva amit ezek az új szerzödések törölnek és valahol Amerikában egy "magán" biróság hozz itéletett . Na igy hirtelen csak ennyit ezzekröl a szerzödésekröl , az egész csak kamu és csak eggyes Onagerek , "elitek" érdekeit szolgálja .
Ps. a Camember egy falu Normandiában , csak ugy a margóra , az eljárás itt a lényeg melyet már régen eladtak más országokba is ugy mint a Tokai-t is .
 
Szervusztok ,
megint itt esz a fene , mert pont most mondották be a TV-ben , hogy arra a kétkerekü öjáró mittudom én milyen rollere olyan szabadalom van , hogy azt még véretlenül sem lehet másnak gyártania , mégha nem is olyan mint az mert tiltva van , vagy akkor hol is terül el a város melynek neve Brinza vagy Pálinka ? Tényleg nem értem mi az ami ebben megvettendö , vagy zavarja egyesek üzleti tevékenységét ? Na meg hol is van itt a halálhozás ?! Kérdeném ugy szerencsétlennül mint ügyeletes álnok .
 
Nem szeretem az idióta szabadalmi vitákat, de kivételesen megértem a görögök háborgását. A helyettesítő termékek az eredeti piacát szűkítik, mert kevés az a tudatos vásárló, akik tudja miért kell a fetáért kétszer annyi pénzt adni, mint a "krémfehér" társáért.
De ha már így alakult, akkor itt a feladat a görögöknek, hogy tengerentúli kampányokkal megmutassák miben rejlik a "feta" titka. Gyanítom a növekvő kereslet mögött pont az rejlik, hogy egyre többen ismerik fel ez a titkot.
(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a tesztek is idióták, mert láttam olyat, ahol élelmiszert teszteltek, és volt olyan termék, ami azért szorult hátra, mert olyan íze volt, mint amilyennek lennie kellett...)

De ez egy komoly harc egy olyan piacon, ami el van árasztva "annak látszó" szeméttel. Ez ellen meg nem véd az, hogy nem fetának hívják, mert akkor lesz Fitaki(ilyen tényleg van) és csókolom. Nagyobb baj, hogy a fogyasztót sem védjük eléggé, a rést mindig megtalálja a gyártó, míg hagyjuk. Csak egy felsorolás, hogy a magyar üzletekben mivel lehet találkozni:

- Frissföl, Farmföl és társai. Ezek mind hidratált növényi zsírral készülő termékek, semmi közük a tejfölhöz, csak a doboza és a színe olyan
- Sajnak látszó "pizzafeltét", szintén növényi alapanyagból
- Vecsési savanyúság már kizárólag édesítőszerrel érhető el, már ha eredetileg cukor kellene bele
- Prémium mangalica szalámi, benne tejporral és ízfokozóval
- Ha 100 gr lekvárban már van 60-70% gyümölcs, az simán mehet prémium terméknek.
- Nemzetközi gyakorlat, hogy a sűrítményből visszahígított gyümölcslén simán ott virít a 100%
- A pékáruk címkéje is olyan, mint valami bonyolult kémiai kísérlet leírása

Én az állam részéről nem egy mondvacsinált adóval védeném az embereket, hanem egyfajta büntető jelzéssel. Azaz egyes alkotóelemeket kötelező lenne jól látható helyen és méretben elhelyezni a dobozon, pl. ÉDESÍTŐSZERREL KÉSZÜLT! felirat, az utánzatoknak meg nem azt tiltanám, hogy mit nem lehet ráírni, hanem meghatároznám, hogy kötelező ráírni, hogy az nem az. Tehát nem azt mondom, hogy "nem írhatod rá, hogy tejföl", nem. Ráíratnám nagybetűkkel, hogy "FIGYELEM: NEM TEJFÖL!"
A görögöknek is jobbat tett volna, hogy egy "NEM FETA" feliratot kellene rábiggyeszteni a az akropoliszos dobozra.
 
Remélem, hogy nem is lép életbe ez a több milliárdos, drága megállapodás, mert, ha igen, az lesz igazán drága az egyszerű emberek számára. Persze, ha te vagy Rotchild vagy Rockefeller, akkor feltétlenül jól jársz. Már nálunk is elkezdték a tudomány hivatalos emberei az agymosást a tévékben. Tegnap este egy kis altató műsort kerestem és az ATV-n éppen azt ecsetelte valaki, hogy semmi bizonyíték nincs a GMO káros voltára, sőt!

Én aláírtam ezt:

https://stop-ttip.org/alairas

 
A nem szónak kellene nagyobbnak lenni az feltünöbb!
Attól tartok - nálad nem jött át a mondanivaló:
Ha @analema felvetését elő is írnák (mármint, hogy kötelező legyen feltüntetni), simán megkerülnék azzal, hogy kettes betűnagysággal írnák a nem szót (így még nagyítóval is alig vennéd észre), míg a FETA szót 16/22 vagy még nagyobb betűmérettel és kivastagítva.
Kb ezt a módszer alkalmazzák szinte mindenütt, a gyógyszerektől kezdve az egyes élelmiszereken kötelezően jelölendő figyelmeztetésekig.
 
Attól tartok - nálad nem jött át a mondanivaló:
Ha @analema felvetését elő is írnák (mármint, hogy kötelező legyen feltüntetni), simán megkerülnék azzal, hogy kettes betűnagysággal írnák a nem szót (így még nagyítóval is alig vennéd észre), míg a FETA szót 16/22 vagy még nagyobb betűmérettel és kivastagítva.
Kb ezt a módszer alkalmazzák szinte mindenütt, a gyógyszerektől kezdve az egyes élelmiszereken kötelezően jelölendő figyelmeztetésekig.

Jaja, én is emlékszem a német kertévéken futó „Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker“ szövegre :)

Ezért kellene nem csak a szöveget magát, hanem a méretet, sőt, a csomagoláshoz és a többi betűhöz viszonyított méreteket, színt, stb. előírni. Ha valaki talál még is megkerülő megoldást, akkor hozzá igazítani a törvényt. Csak van egy olyan érzésem, hogy a törvényhozásban is sok Nokiás doboz kering...
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt

Statisztikák

Témák
38,129
Üzenet
4,801,980
Tagok
615,737
Legújabb tagunk
Vizimento.
Oldal tetejére