Hogyan lett multimilliomos a halálra ítélt faluból?

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Hogyan lett multimilliomos a halálra ítélt faluból? Több mint háromszor annyi energiát termel, mint amennyit fogyaszt a dél-bajorországi Wildpoldsried. A falu tizennégy évvel ezelőtt, az elnéptelenedés szélén írta az első megújulóenergia-pályázatot, és jelenleg az országos hálózatba visszatáplált fölös áram évi négymillió euró nyereséget hoz az önkormányzatnak és a lakosságnak.

Az elszántság mellett a kedvező törvények is segítik őket. A német kormány 40 százalékkal mérsékelné az ország szén-dioxid-kibocsátását 2020-ra. Wildpoldsriedben már 2010-ben elérték a 65 százalékos csökkentést. A kis bajor faluról, Wildpoldsriedről az utóbbi hónapokban több helyütt lehetett olvasni – részben azért, mert a fukusimai atomkatasztrófa után a polgármester világ körüli kampánykörútra indult a zöldenergia népszerűsítése érdekében.Ilyen lesz Németország tíz év múlva – így is beharangozhatnánk, hogy mi történik Wildpoldsriedben, de ez a jelmondat félrevezető. A mintafalut ugyanis nem állami utasításra és dotációval fejlesztették zöldenergia nagyhatalommá, mindez a helyi közösségnek köszönhető.

1997-ben a falu frissen megválasztott önkormányzata komoly dilemma előtt állt: a települést a magas munkanélküliség miatt elnéptelenedés fenyegette. Az új polgármester előtt nemcsak a munkahelyteremtés feladata állt, hanem forrást kellett találnia a helyiek életkörülményeinek javítására és az elvándorlás elkerülése érdekében tervezett fejlesztésekhez, így a sportcsarnokhoz, a művelődési házhoz, a nyugdíjasotthonhoz és a szórakozóhelyhez; mindezt hitel felvétele nélkül.

Tizennégy évvel később az immár harmadik ciklusát töltő polgármester, Arno Zengerle hosszú listát tud felmutatni: kilenc közösségi létesítményt avattak fel, köztük iskolát, fitnesztermet, faluházat. Most fejezik be az ötödik biogázüzemet, a hét szélgenerátor mellé megrendeltek még kettőt, már 42 épületet lát el az új távhőközpont, három törpe vízerőmű, árvízvédmű és ökológiai szennyvízülepítő épült, a közösségi épületeken kívül 190 magánház tetejét fedi napelem.

Az összes egységet beszámítva a saját energiaszükségletük több mint háromszorosát (321 százalékát) termelik meg. A hajdani szerény agrárfalu mára energiaipari központtá vált. “A munkanélküliség olyan csekély mértékű, hogy nem is tudok százalékot mondani”, felelte az [origo] kérdésére Susi Vogl, az önkormányzat munkatársa.

A wildpoldsriedi szélturbinák 12 megawatt áramot termelnek

A nap-, szél-, biogáz- és vízerőművekből származó elektromos áramot a tartományi elektromos műveknek (AÜW) értékesítik, ebből az idén négymillió euró bevételre számítanak a falubeliek. A nagyjából 2600 lelket számláló Wildpoldsriedben tehát minden lakosra évi 1500 euró jut, ami nagyjából fele az egyhavi német átlagfizetésnek. A magyar helyzetre lefordítva (októberi adat szerint 221 ezer forint a magyar átlagbér) ez annyit tesz, mintha egy hasonló méretű hazai községben 25 millió forintos tiszta hasznot termelne meg.

A falu sikere Bajorországban is kivételesnek számít – az eredményhez elsősorban kiszámítható állami energiapolitikára volt szükség, amit a 2000-ben elfogadott megújulóenergia-törvény, az EEG (Erneuerbare-Energien-Gesetz) szavatolt. Ennek értelmében magánszemély és kisvállalkozás is beléphet az áramtermelők közé, a megtermelt zöldenergiát pedig húsz évig garantált áron vásárolja vissza az áramszolgáltató. Ez a bankok számára is megnyugtató hátteret teremt a zöldenergiai fejlesztések hitelezéséhez.

Civil egyesületek adták össze a kezdőtőkét

A wildpoldsriedi önkormányzat már 1999-ben kidolgozta a maga húsz évre szóló tervcsomagját. A WIR-2020-nak (Wildpoldsriedi Innovatív Útmutatónak) nevezett leírás tartalmazta a helyiek kívánságlistáját (sportcsarnok, iskola stb.), a közösségi létesítmények és egyéb tervek megvalósíthatósági vázlatait. Az önkormányzat intézményi háttérrel segítette a zöldenergiás fejlesztésekre vállalkozó helyieket. Az EEG-vel együtt tehát megvolt a kellő ösztönzés a változtatásra. A wildpoldsriediek pedig az új létesítmények megépítése érdekében felmérték, milyen módon érhetnék el a célokat – még életükben. Végül a “sok kicsi sokra megy” elvet választották.

Maroknyian összeálltak, és 1999-ben kft-t alapítottak két 3,5 MW (35 ezer kilowatt) teljesítményű szélgenerátor felépítésére. A szükséges 4,4 millió márka 25 százalékát saját megtakarításaikból adták össze, 70 százalékra hitelt vettek föl, továbbá kihasználták azt a bajor tartományi pályázatot, amely a tervezett szélturbinák tesztelését 200 ezer márkás vissza nem térítendő összeggel támogatta (az akkori német márka ma 1,95 eurót ér).

A tagok 2001-ben újabb kft-t alapítottak, amelynek már kilencvennégy tagja volt, akik – lehetőségeikhez mérten – 5 és 25 ezer márka (a német és magyar átlagnyugdíjhoz viszonyítva 800 ezer és 10 millió forint) közötti összeget dobtak be a közös kasszába még két szélturbina megépítésére. És ez így ment tovább. Jelenleg 12 MW a hét szélturbina összteljesítménye, a helyiek pedig befektetésük után tíz év alatt 8-10 százalékos hasznot értek el.

Vannak kötelező és ajánlott feladatok mindenki számára

A wildpoldsriediek újabb és újabb ötletekkel álltak elő. Az egyik tejgazdaságban 2000-ben állt üzembe az első biogáz-erőmű, ma már négy működik (szintén a helybéliek kezdőtőkéjéből finanszírozva), amelyek összesen 3,2 MW teljesítményt szolgáltatnak. Önkormányzati területhasználati engedéllyel állt működésbe az ökológiai szennyvíztisztító, amelynek révén ma már a falu minden háza csatornázva van. Mivel a közeli hulladéklerakót évekkel ezelőtt bezárták, a helyiek szelektíven gyűjtik a hulladékot és komposztálják a zöldhulladékot, illetve a kerttel nem rendelkezők zöldhulladékát külön kukásautó gyűjti be és szállítja a központi komposztálóüzembe.

Legtöbben a napenergia hasznosításába szálltak be, a falu 190 épületét fedi napelem, amelyek 3,9 MW elektromos energiát állítanak elő. “A megtermelt energiát az AÜW köteles átvenni, az energiaforrástól (nap, szél stb.) és – az előző évet alapul véve – a mennyiségtől függően 45,7-57,4 eurócent/kilowattóra áron” – mondta Susi Vogl. Az EEG értelmében az áramszolgáltató minden napenergiából származó kilowattóráért 12 centet térít vissza az ingatlantulajdonosnak, aki máskülönben 26 centet fizetne egy kilowattóra “hagyományos” áramért – vagyis végül 38 cent lesz a nyeresége. Amennyiben pedig saját áramfogyasztása 30 százalékát maga állítja elő, 16 cent fizetségben részesül a beszolgáltatott elektromos energiáért – magyarázta Günter Mögele önkormányzati képviselő. A kedvező szabályozás hatására a helyiek közül nem egy bankhitelt vett föl, csak hogy a házára napelemet szereltethessen. Igaz, jó néhány év, amíg megtérül, de biztos befektetés.

2005-ben már úgy adták át az új közösségi házat, hogy az alagsorában távhőközpontot létesítettek. A régi, környezetszennyező olajkazánt leselejtezték, helyette a vidék adottságaihoz jobban alkalmazkodó fapellet-kazánt állítottak be. A falut körülölelő 1,4 hektáros erdő szolgáltatta az alapanyagot a főleg faszerkezetű új épületekhez, ez volt a megújuló anyagok közül a legésszerűbb választás. Az építmények mind megfelelnek a német passzívház minősítésnek, amely teljes körű szigetelést, energiatakarékos háztartási készülékeket ír elő, és tiltja az olajfűtést – ez a WIR-ben szereplő egyetlen kötelezettség a wildpoldsriediek számára. A helyiek körében állandó téma az energiatakarékosság, egyikük kifejlesztett egy árammonitort (Joonior), amely akkor kapcsolja be a rákötött háztartási készülékeket (például a mosógépet), amikor olcsó az áram.

A cél: függetleníteni a falut az áramszolgáltatóktól

Az elmúlt években számos díjjal kitüntetett wildpoldsriedi önkormányzat tervei közt szerepel a távfűtés kibővítése, LED-világítást terveznek az utcákra, és a faluház-kávézó-oktatóközpont komplexumhoz csatlakozva épül a szálloda, amely az eredmények miatt érkező “zöldturistákat” fogadja majd. A fejlesztéseket a tartományi pályázatok, az önkormányzat megtakarításai, valamint a wildpoldsriediek hozzájárulásai révén tudják megvalósítani.

Gyakran előfordul, hogy olyan sok áramot termelnek, amit az áramszolgáltató kapacitás híján nem tud átvenni, ezért 37 darabos elektromosautó-flottát terveznek beszerezni, valamint az áram helyi tárolásán is gondolkodnak: a bőséggel rendelkezésre álló energiával vizet és szén-dioxidot alakítanának metánná, amelyet aztán szükség szerint visszaforgathatnak.

Jelenleg a legfontosabb a Siemens Smart Grid elektromos vezetékhálózatának tesztelése, amely lényegében a kiszámíthatatlan zöldenergia-termelés és az előre jelezhető lakossági áramfogyasztás függvényében oda irányítja az áramot, ahol igény van rá. Az AÜW áramszolgáltató ezzel a saját működési karbantartási költségeit is szeretné csökkenteni, valamint szükségtelenné válna a drága hálózatbővítés – végső soron az áramszolgáltatás teljes decentralizálása a cél.

“Wildpoldsried számunkra is követendő példa, szerepel is abban az ingyenes tanulmányban, amelyet a magyar önkormányzatok napenergia-fejlesztéseihez állítottunk össze” – mondta Csanaky Lilla, az Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ megújuló energia projektvezetője az [origo]-nak. Csanaky szerint a napenergia remek eszköz az önkormányzatok energiafüggőségének enyhítésére, az energiatermelés decentralizálására és a települések energiaköltségeinek csökkentésére. Mindemellett örvendetesnek tartják, hogy Magyarországon is várható a terület fejlődése, számos energiaszolgáltató megkezdte az úgynevezett smart metering (a betáplált és a vételezett áramot párhuzamosan mérő áramórát alkalmazó) rendszerek tesztelését.

images_sampledata_fruitshop_wildpoldsried-nemet-okofalu.jpg
 

Zoli_USA

Állandó Tag
Állandó Tag
Ez remek, szép, tetszik, valóban követendő példa meg minden, csak így tovább!

Mégis, engem az egész cikkből ez az egyetlen mondat ragadott meg leginkább:

(októberi adat szerint 221 ezer forint a magyar átlagbér)

Már bocs de honnan vették ezt a bődületes szamárságot?! Addig nézték a köldöküket amíg ezt a számot látták felfényleni benne, vagy mi?!

Nem, ne magyarázza meg nekem senki, hogy miként lehet efféle adatra jutni. Nyilván meg lehet bundázni akár ennél jóval nagyobb összeg kijövését is. De én jól ismerem a matematikát, s ezért én mondom nektek: normálisabb helyeken ha egy ponthalmazhoz meg akarjuk keresni a legjobban közelítő egyenest, s ezért a "lineáris regresszió" más néven "trendvonal-analízis" nevű eljárást alkalmazzuk (és ez kell az efféle feladatoknál is, a Gauss-görbe kiszámításához, csak ott előbb logaritmálják az adathalmazt...) nos, akkor ha szemmel láthatóan nagyjából egy egyenesbe esnek az értékek, de ezekhez képest csekély számú tétel irreálisan kilóg, nos, akkor azokat nem veszik figyelembe, mert azokat mérési hiba okozhatta, vagy valamely, a felmérés céljaiban nem szereplő körülmény!

Azaz, a fenti gondolatot emberi nyelvre lefordítva: Ha Magyarországon mondjuk 1 millió embernek a havi átlagkeresete 100 ezer Ft körüli összeg (szerintem sokan vannak akik ennyinek már örülnének, mert ennyit se keresnek...) és van emellé pár nagyon kevésszámú ürge aki rohadtul sokat keres, akkor ÁTLAGBAN kijöhet ez az összeg, holott ez semmit nem jelent mert az emberek messze túlnyomó többsége a kijött átlag töredékét keresi csak.

Konkrét példa: Tegyük fel tehát, 1 millió ember keres havi 100 ezret. Ezer ember keres havi 20 milliót (egyáltalán nem olyan sok, bőven vannak akik ennél jócskán többet is megszereznek. Persze nem ám becsületes munkával, viszont jogilag támadhatatlanul. Ezt mondják úgy, hogy "ügyeskedés", meg "jó kapcsolatai vannak"...). Kétezer fő keres havi 10 milkót, 3 ezer fő havi 8 milkót, 5 ezren havi 5 milkót, 6 ezren havi 4 milkót. Ekkor az eredmény:

(100000*1000000 + 20000000*1000 + 10000000*2000 + 8000000*3000 + 5000000*5000 + 4000000*6000)/1017000
= 209440

azaz az jön ki, hogy az átlagkereset havi majdnem 210 ezer forint! Pedig csak 17 ezren vannak akik többet keresnek mint havi 100 ezer, s ezek nincsenek többen mint az alapul vett dolgozó lakosság 1.7%-a, azaz nyugodtan mondható, hogy nem a 200 ezer forintos kereset jellemző a lakosságra ÁLTALÁBAN, hiába hogy ezt hozta ki az ÁTLAG a statisztika alapján!

És ez még mind semmi, mert ez a JOBBIK ESET, ugyanis ekkor egy szót se szóltam arról, hogy az amúgy elvileg KERESŐKÉPES lakosság hány százaléka MUNKANÉLKÜLI, akik eszerint egyáltalán semmit se keresnek, de mert benne sincsenek a statisztikában, emiatt a kijött ÁTLAGkereset értékét nem rontják le! Pedig ha csak a móka kedvéért feltételezzük hogy a fenti példában (hasraütésszerűen) egymillióra taksált kereső lakosság mellé még hozzájön csak 20% munkanélküli (holott szerintem ennél magasabb az arány országosan, mert nem csak azokat kell nézni akik benne vannak a nyilvántartásban, mert azoknál jóval többen rég nincsenek már benne...) akkor az van hogy egy ember vagy a 20% munkanélküli rétegbe tartozik, vagy az 1 milliós dolgozó rétegbe, azaz 1/6 eséllyel munkanélküli, tehát élete során vélhetőleg minden 6 hónapból 1-et munkanélküliként tölt el amikor semmit se keres, s ezt figyelembe véve a 100 ezer forintos keresetéből le kell vonni annak hatodát, hogy megkapjuk, élete során átlag mennyit keres havonta igazából! És az akkor csak

83333 forint...

Azért ez a szememben nem jelentéktelen különbség, hogy finoman fogalmazzak! Ez mintha kib.szottul messze volna a 200 ezer feletti akármekkora összegtől!

De hát statisztikával mindent és bárminek az ellenkezőjét is igazolni lehet, csak ügyesen kell felvenni a mintát, meg nem egy olyan vadbarmot kell kifogni mint én, aki véletlenül ért a matematikához... S akkor mindent bemesélhetsz bárkinek!

Kivéve, ha annyi esze azért van az illetőnek, hogy ha nem is ért a matekhoz, de elgondolkozzék rajta, a falujában akiket ismer, azok közül

1. Hány a munkanélküli?

2. Akinek van munkája, azok közül hánynak van akár csak 150 ezer forintos fizuja is, nemhogy 200 fölött?!
 

almamag78

Kitiltott (BANned)
Drága Zoli!

Nyugiiiiii! Én rájöttem, hogy ezeket a statisztikákat máshogy is fel lehet használni :) pl: állásinterjúnál: mondanak neked olyat hogy havi nettó 120, akkor erre te mondhatod azt hogy hát, ez a KSH adatai szerint ez az ajánlat MÉLYEN az átlag fizetés alatt van. A KSH adatai szerint MA, MOST 221ezer nettó az ÁTLAGBÉR. Mivel nem egy ÁTLAGOS munkára jelentkezem, mert SPECIÁLIS igényeket támasztottak a jelentkezőkkel szemben, s mivel én hiteles okmányokkal alá is tudom támasztani azt, hogy az önök speciális elvárásainak teljes mértékben megfelelek, ezért ehhez járó speciális bért is meg szeretném kapni. Megsúgom, hogy az ÉN speciális bérem 300 e-től kezdődik. Amúgy ez az ajánlat csak MOST, csak ITT és csak ÖNÖKNEK szól. Ha ennél alacsonyabb összegre gondoltak, akkor nagyon szépen megkérem önöket, hogy ne húzzák a drága időmet holmi pitiáner alamizsnával... - aztán határozottan felállsz és elindulsz az ajtó felé - :)
(a nagybetűs szavakat meg egyszerűen meg kell nyomni!)
És akkor átlag feletti fizetésed lesz :) nem kell itt logaritmizálni!
 

almamag78

Kitiltott (BANned)
"a helyiek pedig befektetésük után tíz év alatt 8-10 százalékos hasznot értek el."
Hááááttttt.... 10 év alatt 8-10 százalékos haszon? Az egy évre leosztva -barátok közt - 0,8-1%?! Ha igen, akkor a tulajok jobban tették volna, ha bankba teszik a pénzüket... hisz ez jóval az infláció alatt van...

Vagy ezt éves szintre kell érteni? Haszon vagy nyereség? Bruttó vagy nettó módon számítva? És a kamat effektív, nominális vagy tényleges? (na jó abba hagyom, nem megyek át Zoliba ;) én is ) :D Nem veled akarok kötekedni Melitta - ne vedd a szívedre, hanem azzal mennék szembe, hogy az újságírók már megint CSAK fél hír közölnek....

Na mindegy, a lényeg hogy ez szép törekvés. Kíváncsi leszek, hogy ehhez a nagy multi áramszolgáltatók mit fognak szólni? Mert az addig oké, hogy elvétve 1-1 falú, város függetlenedik, de ha már több ilyen lesz, akkor csökken a multi árbevétele, jelentősen átrendeződik piaci struktúra: újra leosztásra kerülnek a pozíciók, és a multi áramszolgáltatók piaci részesedése csökkenni fog! És nagyon jól tudjuk, hogy ilyen zsíros helyen "fat cat"-ok ülnek, jelentős befolyással, akiknek egyik legfőbb célja a profitmaximalizálás...
 

Éleskés

Kormanyos
Fórumvezető
Kormányos
Dolgoztam egy cégnél, ahol az évi közgyűlésen bejelentették, hogy a cég sikeres volt és ezért átlag 10% béremelést tudtak megfinanszírozni.
A közgyűlés után körbekérdeztem a kollégákat, ki kapott fizetésemelést, mert én semmit. Kiderült, hogy senki semmit sem kapott, kivéve a 3 fő-fő-főnököt, akik viszont fejenként 250.000- magyar forinttal lettek havonta gazdagabbak. Így már kis is jött az átlag. :(
Mivel és minthogy a munkaerőpiac Mo-n olyan amilyen, mindenki befogta a pofáját, mert mindenki úgy gondolta, hogy legalább van bejelentett munkája és fizetése. S ha nem fogja be, akkor a legközelebbi megrendelés csökkenésnél ő lesz az, akinek a továbbiakban sajnos nem tudnak munkát biztosítani.
 
Oldal tetejére