Hologram a való világ?

Különböző tudományágak képviselői jutottak arra a meggyőződésre, hogy ez érzékszervek által tapasztalt világ csupán egy szelete a valóságnak. A mélyebb szinteken a teljes világegyetem összefügghet, és az elme nem csak vetítheti, de alakíthatja is a valóságot.

A párizsi egyetemen 1982-ben különleges kísérletre került sor. Az Alain Aspect fizikus vezette kutatócsoport egyes vélemények szerint a 20. század egyik legfontosabb megfigyelését tette. Az eredményekről nem tudósított a média, és Alain Aspect nevéről is csak azok hallhattak, akik folyamatosan bújják a tudományos szaklapokat. Mégis vannak akik szerint az adott felfedezés felfordíthatja a tudományt.
A francia kutatócsoport felfedezte, hogy bizonyos körülmények között a szubatomi részecskék, például az elektronok képesek egymás között az azonnali kommunikációra, függetlenül a közöttük húzódó távolságtól. Így nem számít, hogy 3 méterre vagy 10 milliárd kilométerre vannak-e egymástól.

Tudnak egymásról

A jelek szerint valahogyan mindegyik részecske tudja, hogy mit csinál a másik. A probléma ezzel csak az, hogy ellentmond Einstein azon tézisének, miszerint semmilyen információ nem haladhat a fénysebességnél gyorsabban.
Mivel a fénysebességnél gyorsabb haladás egyet jelent az időkorlát áttörésével, a megdöbbentő kilátások arra indítottak néhány fizikust, hogy megkíséreljék megmagyarázni, mi állhat valójában az Aspect-féle megfigyelések hátterében.
Másokat viszont az eredmények ennél is radikálisabb kísérletek elvégzésére ösztönözték. David Bohm, az University of London fizikusa például arra jutott, hogy Alain Aspect eredményei közvetve az objektív valóság cáfolatát jelentik. Tehát az univerzum kézzelfogható szilárd formája csupán látszólagos, a mindenki által megélt valóság gigantikus hologram.

Darabokban az egész

Bohm megdöbbentő következtetésének megértéséhez tudni kell, mi is valójában a hologram. Ezeket a három dimenziós fényképeket lézer segítségével készítik. A megörökítendő tárgyat először lézersugárral pásztázzák. Egy második sugár fénye a visszaverődő mintával interferenciát hoz létre, és ezt a mintát örökítik meg a filmen. Előhíváskor a film csupán fényes és sötét vonalak kavalkádja, de ha lézerfénnyel világítják meg, megjelenik az eredeti tárgy három dimenziós képe.
A hologramok viszont nem csak a háromdimenziós kép miatt különlegesek. Ha egy rózsa hologramját félbevágják és lézerrel világítják meg, a mindkét fél darab a teljes képet tartalmazza, bár kisebb méretben. Ha a darabokat tovább apírtják, minden kis darab az eredeti egész képet tartalmazza. A hagyományos fényképekkel ellentétben a hologram minden szelete az eredeti információ egészét tartalmazza.
A "teljes egész a részletekben" megközelítéssel teljesen új utak nyílnak a természettudományok előtt. A nyugati világ tudósai mindig is hajlottak arra, hogy a fizikai jelenségek megértéséhez, legyen az béka vagy atom, a szétdaraboláson és a részletek tanulmányozásán keresztül vezet az út.
A hologram viszont megmutatja, hogy a világban néhány esetben téves lehet ez a megközelítés. A holografikus struktúrák szétdarabolása nem az építőkövekhez, hanem kisebb egészekhez vezet. Ennek fényében Bohm más utat javasolt az Aspect-féle felfedezés értelmezéséhez.

Hal az akváriumban

Bohm szerint a szubatomi részecskék nem azért képesek egymással kapcsolatban maradni, függetlenül a távolságtól, mert valami titokzatos jel áramlik közöttük. Ehelyett a szétválasztottságuk nem más, mint a megfigyelőt becsapó illúzió.
A kutató érvelése szerint a valóság valamely mélyebb rétegében ezek a részecskék nem különálló egységek, hanem egy alapvető egész kiterjesztései. A jobb megértés érdekében Bohm a következő példát vezeti elő. Képzeljünk el egy akváriumot, amelyben egy hal úszkál.
Az akváriumot nem láthatjuk közvetlenül, és a benne szereplő világról is csak tévékamerák révén értesülünk. Az egyik kamera az akvárium elejét veszi, a másik az oldalát. A megfigyelő a két monitor képét figyelve azt gondolhatja, hogy a két hal külön-külön létezik, majd a halakat tovább figyelve felfedezi, hogy valami kapcsolat van közöttük.
Amikor az egyik hal elfordul, a másik ugyanabban a pillanatban hasonló fordulót végez. Ugyanígy amikor az egyiknek az eleje látszik, a másik mindig az oldalát mutatja. Ha a teljes összeállítás továbbra is rejtve marad a megfigyelő előtt, az nyugodtan feltételezheti, hogy a halak valahogy összebeszélnek, ezért mozognak egyszerre.

Mélyebb a valóság

Bohm szerint a szubatomi részecskékkel pontosan ez történik az Aspect-féle kísérletben. A látszólagos fénynél is gyorsabb kommunikáció valójában arról árulkodik, hogy a valóságnak a kézzel foghatónál mélyebb rétegei is léteznek. A szemmel nem látható komplex dimenziókat ugyanúgy nem érzékeljük, mint a megfigyelő a halat körülvevő akváriumot.
A részecskéket azért látjuk egymástól elválasztva, mert csak a valóság egy szeletét érzékeljük. Az ilyen részecskék nem különállóak, hanem részei a mélyebben meghúzódó egésznek, amely holografikus oszthatatlanként viselkedik. És mivel a fizikai valóságban mindent ez épít fel, az univerzum is csak egy illúzió.
A világegyetetemnek ezen fantomszerű viselkedés mellett más megdöbbentő tulajdonságai is lehetnek. Ha a szubatomi részecskék csak látszólag szétválaszthatóak, az annyit is tesz, hogy a valóság mélyebb szintjein a teljes világegyetem összefügg. Az emberi agyban meghúzódó szénatom elektronjai kapcsolatban állnak a Nap vagy tetszőleges távoli csillag felszínén lévő hidrogénatomok protonjaival.

Minden összefügg

Ahogy minden mindennel összefügg, értelmetlenné válik a világegyetem jelenségeinek osztályozása, mivel az összefüggő hálózatot alkotó természet fittyet hány minden ilyen felosztásra.
A holografikus univerzumban még az idő és a tér sem tekinthető alapfogalomnak. A helymeghatározás minden formája csődöt mond olyan környezetben, ahol semmi sem válik el igazán a másiktól. Így az idő és a három dimenziós tér úgy viselkedhet, mint a halat mutató monitorok, és csak kivetülései a mélyebb rendnek.
Bohm nem az egyetlen kutató, aki igazolva látja, hogy csupán hologram a világegyetem. Az agykutatás területén dolgozva Karl Pribram, a Stanford egyetem neurofiziológusa szintén arra a meggyőződésre jutott, hogy a holografikus lehet a valóság.

Agyi jelrögzítés

Pribram akkor dolgozta ki ezt a modellt, amikor az agyban az emlékek tárolási helyét kereste. Évtizedek során sok tanulmány jutott arra a következtetésre, hogy az emlékek adott helyhez kötöttség nélkül, a teljes agyban szétoszolva őrződnek.
A múlt század 20-as éveiben Karl Lashley rendkívüli jeletőségű kísérletsorozatban mutatta ki, hogy bármely részletét távolítja el a patkány agyának, képtelen megszüntetni a műtét előtt megtanult bonyolult műveletsorra vonatkozó emlékeket. Akkoriban viszont senki nem állt elő olyan magyarázattal, amely leírhatta volna ezt a "teljes egész a részletekben" jelenséget.
Pribram a 60-as években ismerte meg a hologram elvét, és rádöbbent, hogy megtalálta az agykutatók által régóta keresett magyarázatot. A kutató szerint az emlékeket nem neuronok vagy idegsejtek kis csoportja őrzi, hanem idegi impulzusok mintázatába kódolva hordozzuk, ahogy a lézerfény interferenciája elmenti a holografikus képet. Vagyis Pribram szerint agyunk holografikus tár.
Ez az elmélet egyébként magyarázatot ad arra is, hogyan képes az agy ilyen kis helyen ennyi emléket megőrizni. Becslések szerint az átlagos emberélet során 10 milliárd bitnyi információt ment el az agy. Ez az Encyclopaedia Britannica adatmennyiségének ötszöröse.

Jelek özöne

A rendkívüli emlékezőtehetség nem az egyetlen talányos agytevékenység, amely értehetőbbé válik a holografikus agymodell által. Legalább ilyen rejtélyes, hogyan képes az agy megbírkózni az érzékszerveket érő különböző frekvenciák özönével, és hogyan képes valós időben értelmezni az érzékszervek jeleit. Pribram szerint az agy holografikus elvet használ a fogadott frekvenciák matematikai átalakítására.
Ez az elmélet egyre több támogatót szerez. Hugo Zucarelli argentin származású olasz kutató a holografikus modellt kiterjesztette az akusztikai jelenségek területére. Ez az elmélet ugyanis megmagyarázhatja, hogyan képesek az emberek meghatározni a hang pontos forrását a fej elfordítása nélkül, még akkor is, ha csak egy füllel hallanak.

Eltűnik a valóság

Pribram holografikus agymodelljének legmegdöbbentőbb vonatkozása mégis az, amikor összevetik Bohm realitáselméletével. A világ megfogható képe így csak másodlagos valósággá változik, a tényleges környezet pedig frekvenciák holografikus kavalkádja lesz. Ebből a holografikus agy csupán néhány fontos frekvenciát választ ki, és érzékszervek jeleként értelmezi.
Eközben az objektív valóság teljesen elsikkad. Keleti vallások már régóta azt tartják, hogy az anyagi világ illúzió, és bár azt gondolhatjuk, hogy fizikai lényként mozoghatunk a fizikai világban, ez is csak képzelődés. Valójában vevőkészülékek vagyunk a frakvenciák tengerében, és amit kiszűrünk ebből a kavalkádból, az csak egy szelete a valóságnak.

Természetes a telepátia

Bohm és Pribram elméleteinek egyesítését, a holografikus paradigmaként emlegetett megközelítést sok kutató szkeptikusan fogadta, másokat viszont felvillanyozott. Néhányan egyenesen azt gondolják, hogy ez a modell képes lehet megoldani tudományosan eddig le nem írható rejtélyeket, sőt általa a parapszichológiai jelenségek a természet részévé válhatnak.
A holografikus paradigma által leírt univerzumban minden agy részét képezi a láthatatlan egésznek, és a telepátia pusztán a holografikus szint elérését jelenti. Hasonló módon a telekinézis (tárgyak mozgatása az akarat segítségével) szintén megszűnik rejtély lenni, hiszen az összefonódó mélyebb valóságban az egyén és a tárgy eleve egy.
Bohm és Pribram egyaránt emlékeztetet arra, hogy sok vallási illetve misztikus élmény, például az univerzummal való transzcendens együvé tartozás érzése szintén a holografikus szint elérése lehet. A régi írásokban ugyanerre, a mélyebb valóság elérésére gondolhattak, amikor a kozmikus egység érzéséről számoltak be.


Hologram technológia a jövő - videó

https://www.youtube.com/feature=player_embedded

hologram.jpg
 
Hááát, ööö... pontosítanék. Ha egy hologramot félbevágunk, akkor az igaz ugyan, hogy továbbra is a teljes képet mutatja majd mindegyik... DE HOMÁLYOSABBAN. Pontosabban, kevésbé részletgazdagon. Mondhatom teljes nyugalommal, hogy „kisebb lesz a kép felbontása”. Mintha addig tegyük fel HD tévén néztük volna, pompás minőségben, azután már csak valami régi őskövületen amit még mint TV készüléket a cocializmusban is megvehettünk volna.

Ez az én szememben nem olyasminek tűnik, hogy ne vesztenénk információt a félbevágással... Bizony hogy vesztünk! Csak másképp, mintha egy hagyományos fénykép felét tépnénk le.
 
A minoseg a kepnek nem valtozik pont olyan mint a kep nem homalyos hanem azonos. Lefotozni egy hologramot nagyon nehez , nem is tudom hogy csinalhatjak vagy csinaljak-e.
images
 
-
Nem kell hologrammot csináljál Melitta, elégha egy nagy tükörbe nézel aztán meg összetöröd, vagy letakarod ugy, hogy apro felületek maradjanak szabadon, a fejedet csak egy kicsit kell odébbhelyezni és ugyanazt fogod látni a letakart részekben mind az egészben.
-
Erre Gabor Dénes a borotválkozás közben jött rá mégmielött a laser-t a 60-as években felfedezték volna.
-
Mathematikailag nézve a hologramm egy térbeli fourie-transformatio ellentétben az akusztikábol ismert idöbeli-fourier transformatioval. (a kép bevan fagyasztva)
-
A cikk nem rossz ott ahol a kvantum-összefonódás-rol beszél, ( egy teljes quantum rendszer kvantumállapotát nem lehet a részrendszerek kvantumállapotának megadásával leírni) Ennek van/lesz gyakorlati jelentösége is. Pl. a lehallgatás-mentes adatátvitelnél.
-
(Régen nehéz volt észrevétlen lehallgatni egy telefont, mert amikor a voyeur ráment a fejhallgatojával a telefonvonalra megterhette azt - több áram - és ez recsegést okozott.
-
A titkosszolgállatoknak, hackereknek manapség nem kell ilyesmitöl aggodni, ök nem változtatják meg az átviteli vonal elekromechanikus tulajdonságát, ezért nem tudjuk, hogy lehallgatnak e.)

-
Ha az adatátvizelhez összefonodott photonpárt használunk akkor nem lehetséges ebböl egy photont elcsipni anélkül, hogy az összefonodott állapot ne bomlana szét. Egy ilyen kommunikatiot tehát nem lehet lehallgatni, mégcsak titkos kodolásra sincs szikség.
-
En ott látok egy nagy deficitet amikor egy ilyen quantumjelenséget egy komplex emberre akar valaki alkalmazni.
-
Kicsit off de tréfás, ha jol tudom, állatvédelmi okok miatt nem szabad halat egy uborkás-üvegbe tartani. :)
-
 
Utoljára módosítva:
Ernoe -
Nem kell hologrammot csináljál Melitta, elégha egy nagy tükörbe nézel aztán meg összetöröd, vagy letakarod ugy, hogy apro felületek maradjanak szabadon, a fejedet csak egy kicsit kell odébbhelyezni és ugyanazt fogod látni a letakart részekben mind az egészben.
Tukrot osszetorni? Tudod mit jelent az? partaba fogok maradni, 7 evig nem fogok ferjhez menni.............:rolleyes:

Burgundi
Melitta a neved mellet mily érdekes látom a fénykép-hologramodat is
Kettos lattast orovosolom prizniccel.es kalapkuraval.;)
 
Tukrot osszetorni? Tudod mit jelent az? partaba fogok maradni, 7 evig nem fogok ferjhez menni.............:rolleyes:

Burgundi

Kettos lattast orovosolom prizniccel.es kalapkuraval.;)
Nem tudtad, mi is hologramok vagyunk. E gondolkodás alapján a fényképeink is azok..... Mit is akarsz tenni magaddal... :D
 
A Wikipedia szerint Talbot a holografikus modellel magyarázza a paranormális jelenségeket. Talbot korábban főleg scifi könyveket írt.

Igen, a könyvben egész sok furcsa, mondhatni irreális esetet taglal. Mondjuk nekem tetszett a könyv. Egyébként már meghalt a szerző, a Wiki szerint 1992-ben.
 
Nem sok érdekesebb témát tudok elképzelni, hiszen ez az elmélet a létünkkel, létünk alapjaival foglalkozik. Így értelemszerűen a legrégebb idők óta kutatott kérdésről van szó. Ami elgondolkodtató, az az, hogy a mai tudomány legújabb eredményei ugyanúgy igazolják, mint az ókor, vagy a "sötét középkor" gondolkodói vallották Világunk milyenségét....


Platón így fogalmazta meg:​



Ha egy holografikus univerzumban létezünk, ki a végső megfigyelő?



" Egy csapat fizikus bizonyítékot talált, mely alátámasztja egyes filozófusok és más elméleti fizikusok felvetését, hogy a világegyetem talán valóban egy nagy holografikus kivetítés. (1)

Juan Maldacena elméleti fizikus 1997-ben azt a koncepciót fogalmazta meg, hogy a gravitáció elenyészően kicsi, rezgő húrok eredménye, amely a tér kilenc dimenziójában létezik egy időben.

Ha ez lenne a helyzet, akkor a világegyetemnek alapvetően egy hologramnak kell lennie - egy egyszerűbb, laposabb kozmosznak gravitáció nélkül -, melyet ugyanúgy érzékelünk, ahogy Platón a Barlanghasonlatban leírta. (2)


"A munka az elmúlt évtizedben tetőzött, és figyelemre méltó módon azt sugallja, hogy minden amit tapasztalunk nem más, mint egy holografikus kivetítés, amely távoli felületeken zajlik, melyek körülvesznek bennünket," - írta Brian Greene fizikus a Columbia Egyetemen. (3) "Megcsípheted magadat, és amit érzel valódi lesz, de ez egy párhuzamos folyamatot tükröz, ami egy másik, távoli valóságban zajlik."
Platón az észlelést néhány ősi barlanglakóhoz hasonlította, akik nézik, ahogy árnyékok villódznak a félhomályos falon, és Green azt sugallja, hogy ez a metafora írhatja le legjobban a valóságot, amit az elméleti fizikusok csupán most kezdenek feltérképezni.

"A valóság - nem pusztán árnyékként - egy távoli határfelületen történik meg, míg minden, aminek tanúi lehetünk a három egységes térbeli dimenzióban, a távolban kibontakozó események vetülete," - írta Green. "A valóság egy hologramhoz hasonló lehet. Vagy tényleg egy holografikus film."

A holografikus elv azt sugallja, hogy van egy kétdimenziós felület, amely tartalmazza az összes szükséges információt egy háromdimenziós tárgy, sőt az egész univerzum leírására......"




Omar Hajjám perzsa költő, matematikus, filozófus, csillagász.
Született: 1048. május 18.https://www.google.hu/search?client...0ahUKEwjczbrao_LRAhXHlxoKHc1aAWEQmxMIjQEoATAV

Ő így fogalmazta meg Világunkat:

27.
"...Látszat e világ, s csak a szelét markolod,
a gyarlót, a kétest, a múlót s pusztulót;
képzeld, hogy ami van, az nem is létezik,
és ami nincs, az van, de fel nem foghatod...."
 


"Nem kell hologrammot csináljál Melitta, elégha egy nagy tükörbe nézel aztán meg összetöröd,
vagy letakarod ugy, hogy apro felületek maradjanak szabadon, a fejedet csak egy kicsit kell odébbhelyezni és ugyanazt fogod látni a letakart részekben mind az egészben." (Ernoe)

Sorry, természetesen a szabadon maradt felületeken. :)

Köszi.
 
Erről a témáról van egy remek könyv: Michael Talbot - Holografikus univerzum. Nem tudom itt fenn van-e, de fel tudom tölteni vagy el tudom küldeni ha valaki igényli.

24zdsid.jpg

A világ összes nyelvén ingyen letölthetö az internetröl pdf formában (német, angol...)
-
Egy standard-mü minden ezoterikus számára aki "kiakarja tölteni az ürt az anyag és a lélek között" :) :)
-
 


Csak a teljesség kedvéért, "kutatonak" akár ki nevezheti magát. Dienes egy ezoterikus és nem exoterikus. :)
-
"Ezoterika, ezotéria vagy ezoterikus tanok „a titkos tanokra használt kifejezés, amelyet csak egy csoport beavatottjai számára ismeretesek, rejtélyes, okkult, rejtett", szemben az ún. exoterikus tanokkal."
-
Ezért ne is lepödjön meg senki, hogyha nem érti teljesen az elöadást, "amelyet csak egy csoport beavatott" tud követni. :)
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,308
Tagok
615,644
Legújabb tagunk
boborján2
Oldal tetejére