NŐk

Bedzsi

Állandó Tag
Állandó Tag
Egyenlősdi..

Egyetértek a feministákkal, valóban fontos, h a nők is ugyanazokat a jogokat és hozzáállást kapják, és persze megtartsák nőiségüket is.
Sokan tudjuk, hogy a bölcsesség abban áll, hogy megértjük azt, meg az ellenkezőjét is.
Ugyanazokat a jogokat nem kaphatják a nők, mert a fizikai-, szellemi fölényük, ezáltal a kötelezettségük, befolyásuk olyan számottevő, hogy ez már nem kívánatos mértékeket ért el. Vannak olyan NŐk, akik már elkezdtek gondolkodni. Természetesen a NŐK számára nem biztos, hogy ez követésre érdemes.


"Kedves Hölgyeim! Ti tudjátok, hogy amióta Világ a világ, mi intézzük az ügyeket a férfiember gondtalan mindennapjai érdekében. Mi hozzuk a világra a gyermekeket, mi neveljük őket, mi látjuk el felnövekvő gyermekeinket testi és lelki táplálékkal, arra az útra, amelyet nekik kell maguknak bejárniuk majd.

" ... nem figyeltünk eléggé oda, olyan is lett a Világ, amilyen:
férfiembereinknek nincs önbecsülése
gyermekeinknek nincs jövőképe
nincs szépen terített asztal
nincs finom étel rajta"​


Ezek uán a kérdésem ugye felesleges:
Mit kérhetnek számon a NŐK a férfiakon, ha a férfiak ennyire kiszolgáltatott helyzetben vannak?

kiss
 
T

TH6777

Vendég
img_9573.jpg
:cool:
 

gumelig

Állandó Tag
Állandó Tag
Még nem sikerült választ találnom arra a kérdésre, amire előttem sem válaszolt még senki, hogy:
Mit akar a nő?

Sigmund Freud

:)
 
T

TH6777

Vendég
A BOLDOG NŐK 5 TITKA:

1. Fontos, hogy egy olyan férfit találj, akivel megoszthatod a
felelősségeket és a háztartási munkát, és hogy legyen egy jól fizető
állása.

2. Fontos, hogy egy boldog férfit találj, aki imád táncolni, utazgatni
és mindig megnevettet.

3. Fontos, hogy egy romantikus férfit találj, akire érzelmileg
támaszkodhatsz, anélkül, hogy ő ezt kihasználná,és ráadásul nem
hazudik.

4. Fontos, hogy egy olyan férfit találj, aki tökéletes szerető és imád
veled hancúrozni.

5. Fontos, de nagyon fontos, hogy ez a 4 férfi ne ismerje egymást!
 
T

TH6777

Vendég
"Egy asszonynak, aki a végzete ellen panaszkodott, ezt válaszolta a Mester:-
Te alakítod a végzetedet.
-De arról én nem tehetek, hogy nőnek születtem.
-Hogy valaki nőnek születik, az nem végzet. Az a sors. A végzet az, hogy hogyan fogadod el női mivoltodat, s mit hozol ki belőle. "

Anthony de Mello
 
T

TH6777

Vendég
„….A nők. Megfigyelted, milyen óvatos-bizonytalan hangsúllyal ejtik ki a férfiak ezt a szót? Mintha egy tökéletesen le nem igázott, örökké lázadásra hajlamos, meghódított, de meg nem tört, rebellis néptörzsről beszélnének. S egyáltalán, mit jelent az élet mindennapos élménysorozatában ez a fogalom? „A nők?..." Mit várunk tőlük?... Gyermeket? Segítséget?...Békét? Örömöt? Mindent? Semmit? Pillanatokat? Az ember csak él, vágyakozik, ismerkedik, szeretkezik, aztán megnősül, megél egy nő társaságában szerelmet, születést és halált, aztán megfordul lábikrák után az utcán, néha tönkremegy egy hajviselet vagy egy száj forró lehelete miatt, pillanatokra úgy érzi, polgári ágyakban vagy mellékutcák szennyes találkaszállóinak törött rugós hencserein, hogy kielégült, néha fellengzősen nagylelkű egy nővel, sírnak és fogadkoznak, hogy most már ők ketten együtt maradnak, segítenek egymásnak és egymáson, egy hegytetőn élnek, vagy a nagyvárosban… De aztán fordul az idő, egy év, vagy három év, vagy két hét – megfigyelted, hogy a szerelemnek, mint a halálnak nincs órával vagy naptárral mérhető ideje?... – s a nagy terv, melyre vállalkoztak, nem sikerült, vagy nem egészen úgy sikerült, ahogyan elképzelték. S akkor szétválnak, haraggal vagy közömbösen, s megint reménykednek és újrakezdik, más társakat keresnek. Vagy fáradtak már, s együtt maradnak, elszívják egymás életkedvét és életerőit, s betegek lesznek, kissé megölik egymást, meghalnak. S utolsó pillanatban, mikor lehunyják szemüket, értik már?... Mit akartak egymástól? Csak engedelmeskedtek, egy vak és nagy törvénynek, melynek parancsa a szerelem leheletével újítja örökké a világot, s szüksége van párzó férfiakra és nőkre, hogy a fajta éljen?... Ez minden? S ők közben, szegények, mit is reméltek, személyesen? Mit adtak egymásnak, mit kaptak a másiktól? Milyen titokzatos és félelmes könyvvitel ez… S csakugyan személynek szól az érzés, mellyel egy férfi egy nő felé fordul? Nem a vágynak szól, örökké és csak a vágynak, mely néha, átmeneti időszakokra testet ölt? S ez a mesterséges izgalom, melyben élünk, nem lehetett célja a természetnek, mikor megalkotta a férfit, és asszonyt adott melléje, mert látta, hogy nem jó nekik egyedül."
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Természetes jó dolog amit leírtál, de azért a nők is végezhetnek egy kis férfi munkát. Csak néha. És csak kicsit.

És a férfiak átvállanák csak egyetlen napra a nők teendőit? Mosás, takarítás, gyerekszülés, gyereknevelés, a férj nehéz természetének elviselése hosszú éveken keresztül, és mellette még járjon dolgzni is, mert ugye az egyenjogúság.... És a férfiak? Reggel emennek dolgozni, este hazamennek, megvacsoráznak, és tisztelet a kivételnek tv. pihi, szunya. Jóidőben egy kis kertkörüli munka belefér, de utána napokig lehet hallgatni, hogy milyen rendes, hogy mennyit dolgozik. Mintha a nő nem megtenné mindezt, és még minden mást mellette.
Cserélünk?
Legyen nagyon szép, és vidám napod!
Sok szeretettel Erzsi.kiss
 

Zsemperor

Állandó Tag
Állandó Tag
Hm... a nők egyáltalán tudják, mit akarnak? Mert az még hagyján, hogy a férfiak eddig erre nem jöttek rá, de szerintem még a nők sem :D
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Nők és női hálószobák a világ minden tájáról

A világ gazdasági, társadalmi és kulturális és sokszínűsége mindig lenyűgöző, hát még ha a szebbik nem szemszögéből nézzük a dolgot. A legutóbbi tinilányos anyag után, amely fiatal lányokat és a szobáikat mutatta be, most egy kicsit érettebb, 18 és 30 év közötti hölgyek felé vessünk egy pillantást, akik, akárcsak Rania Matar fotósorozatában, betekintést engednek a szobájukba is. A világ különböző pontjain élő nőket Gabriele Galimberti és Edoardo Delille örökítette Tükrök és ablakok címmel, mely a tinilányos sorozattal összevetve jól megmutatja, miként is változik egy nő, és hogyan formálódik a környezete, ízlése, stílusa, amikor már nem tiniként, hanem fiatal felnőttként éli az életét.

Suraya, 30 -“ Párizs, Franciaország
Paris-Sue-01-1024x826.jpg


Tiffany, 30 – Toronto, Kanada
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-31.jpg


Gessiane and Jessica, 20 – Rio de Janeiro, Brazília
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-27.jpg


Julie, 19 - Vevey, Svájc
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-29.jpg


Maaike, 29 – Haarlem, Hollandia
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-23.jpg


Giselle, 20 – Rio De Janeiro, Brazília
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-26.jpg


Katelyn, 20 – New York, USA
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-24.jpg


Vanessa, 19 - Santa Cruz, California
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-28.jpg


Susanna, 27 – Párizs, Franciaország
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-25.jpg


Holly, 30 - Austin, Texas
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-30.jpg


Lyndseyl, 18 – Los Angeles, USA
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-19.jpg


Altidon, 19 – Maniche, Haiti
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-15.jpg


Danai, 20 – Suonio, Görögország
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-13.jpg


Ria, 29 - Varese, Olaszország
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-18.jpg


Berenice, 19 - Las Vegas, USA
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-20.jpg


Andrea, 21 – Cartagena, Kolumbia
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-10.jpg


Eugenie, 25 – Athén, Görögország
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-14.jpg


Alysha , 29 – Mumbai, India
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-17.jpg


Mickayla, 23 – London, U.K.
Mirrors-and-Windows-gabriele-galimberti-22.jpg
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Öt halálos divathóbort
maimoni

A divatban valami olyan elképesztő igéző erő rejtőzik, hogy az ember különböző korokon át egészségét alárendelve hódol ennek a “nagyúrnak”. Emlékszem gyerekkoromból, apám többször tett sommás megjegyzést arra, hogy a nők miket képesek magukra ölteni. Viccelődve jegyezte meg, “ha egyszer majd az lesz a divat, hogy a nadrág a seggükön lyukas legyen, hát azt is felveszik”. És aztán pár évvel később milyen őrület lett a trendi?

Nos, nem kell túl sokat visszatekintenünk az időben, hogy halálos viseleteket találjunk. Íme öt.

1. A fontange-frizura

Marie Angélique de Scoraille de Roussille (később Fontange hercegnője) XIV. Lajos…hogy is mondjam…ágyasa volt, 17
Fontange31.jpg
évesen került a király kegyeibe, illetve hálószobájába. A legenda szerint egy alkalommal, amikor kilovagolt a királlyal, frizurája kibomlott a vágtázás közben. Marie Angelique nem jött zavarba, harisnyakötőjével – na persze, az is gyémántokkal volt kirakva – ügyesen feltornyozta a haját. A királynak ez a viselet annyira megtetszett, hogy máskor is kérte a hölgyet, alakítsa úgy a haját. Persze, ennek hatására aztán a nők körében hamar népszerűvé vált az egyre magasodó fontange (fontanzs), amely akár egy fejnyire is “nőhetett”.

Ebből lettek aztán komoly bajok. A hatalmas tornyos frizurák ugyanis gyakran ütköztek a gyertyás csillárokkal, és rendkívül gyorsan lángra kaptak: volt, hogy “csak” komoly égési sérüléseket szenvedtek viselőik, de vannak feljegyzések arról, hogy némelyek meg is haltak.

Fontange hercegnője egyébként csupán három évig “tündökölt”; teherbe esett, de a baba halva született. Nagyon nehezen épült fel a gyermekágyból, a király kegyeiből kiesett. Húsz évesen meghalt, némely források szerint a szülés következtében kialakult komplikációk, mások szerint tuberkulózis miatt, de az is lehet, hogy megmérgezték. A fontange hajviselet túlélte őt, minden veszélyessége ellenére 1710-ig divatban maradt.

2. Az ólomtartalmú smink

elizabeth7.jpg
Már a görögök is. Sőt, az egyiptomiak. De egészen az 1920-as évekig ólomalapú volt az általánosan használt smink, amit nemcsak nők, hanem bizonyos korokban a férfiak is arcukra kentek elég vastagon. Az ólom a bőrön át a véráramba került, és lassan, nagyon lassan megölte a delikvenst. Agykárosodást okozott, illetve fejfájást, étvágytalanságot, vérszegénységet, állandó fémes ízt a szájban, bénulást, álmatlanságot, és furcsa módon petyhüdt csuklótartást. A bőrön fekélyek keletkeztek az ólomtól, amelynek elfedésére még több sminket használtak…

A kozmetikai ólommérgezés első dokumentált áldozata egy ír nemesasszony volt 1760-ból, bizonyos Marie Gunning, aki híres volt szépségéről, porcelánfehér bőréről. A normális gondolkozás azt diktálná, hogy ezt követően senki nem nyúlt többet az ólomtartalmú smink után, de ez nem így történt. Az 1900-as évek közepéig forgalomban voltak ezek a szerek.

3. A merev levehető gallér

Kivételesen férfidivat volt ez az őrület, a nagy, merev levehető gallér, amely főként a 19. században vált rendkívül népszerűvé.
Grafton_starched-stiff_detachable_wing_collar5.jpg


A fehér “nyakörvet” elöl szegeccsel rögzítették. Maga a gallér kemény anyagból készült, és ez a csendes gyilkos többnyire úgy szedte áldozatait, hogy azok vagy részegség, vagy egyszerűen csak óriási fáradtság következtében elaludtak, a merev gallér pedig elszorította a vérkeringést. Egyszer egy olyan esetet is feljegyeztek, amikor egy férfi nyakát elvágta a saját gallérja, amikor megbotlott az utcán.



4. A krinolin

A szoknya, amelyet kislány koromban annyira irigyeltem a kosztümös filmek hölgyeitől, szintén nem kevés áldozatot szedett. Fénykorában az abroncs átmérője elérte az 1,8 métert is, a hatalmas fémvázon (amely eredetileg lószőrből készült, később váltottak a jobb tartást biztosító acélra) pedig csodás atlaszselyem ruhaköltemények ékeskedtek.

Csakhogy.

1850-g-cruikshank-crinoline-parody5.png

Krinolin-paródia 1850-ből.

Fennmaradtak történetek mólón sétáló hölgyekről, akiket egy hirtelen sebes szél a tengerbe lökött (a szoknyájukba jól bele tudott kapaszkodni), onnan pedig nem tudtak kijönni, megfulladtak; olyanokról, akiknek a ruhája kocsik küllőjébe akadt, sikoltozva csúsztak a kocsi után. És a tűz; a gyertya ezekre a ruhákra is nagyon veszélyes volt.

Feljegyeztek egy esetet, amely 1863 decemberében történt Santiago de Chileben, hogy egy templomban tűz ütött ki. Kitört a pánik, a krinolinos nők eltorlaszolták a kijáratot, beszorultak az ajtóba, nemcsak ők nem jutottak ki, de azok is bent rekedtek, akik nem hódoltak ennek a divatnak. Az áldozatok száma több, mint 2000 volt.



5. A fűző

A 16. században jelent meg, és terjedt el a fűző használata mind a férfiak, mind a nők körében, de népszerűsége
ill3061.png
tetőpontját két évszázaddal később érte el. A derekat összeszorította, a melleket feljebb emelte – de a szoros fűzés következtében károsította a belső szerveket. A tüdő kapacitása 20 százalékkal csökkent, a szorosan fűzött nő csak mellkasba tudott lélegezni – így alakult ki az erotikusnak számító pihegő, hullámzó keblű légzés. Óriási nyomás nehezedett a bordákra, nem ritkán el is tört egy-egy, ezért is vált népszerűvé a lengőbordák műtéti úton való eltávolítása. A bordák időnként egyéb problémákat okoztak, átszúrták a májat, például. 1903-ban feljegyeztek egy olyan esetet, amikor egy nő fűzőjéből valahogy kipattant két acéldarab átszúrta a szívét.

Sokan fizettek nagy árat amiatt, hogy természetellenes elvárásnak akartak megfelelni, akár 36 (vagy még kevesebb) centis derékkal.



Mielőtt pálcát törnénk e korok őrült divatjainak hódolók felett, gondoljuk csak végig, száz év múlva hogyan tekintenek ránk vissza utódaink?

Hiszen ma is sokan vannak, akik

- kiteszik magunkat káros UV sugárzásnak, hogy sötétebb legyen a bőrük;

- “utángyártott alkatrészekkel”, különböző szilikon betétekkel tömik ki belülről a testüket;

- csontvázzá éheztetik magukat, mert azt gondolják, az a szép;

- herezsugorító gyógyszereket szednek, hogy jó nagy izmuk nőjön.

Jobb…?
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Dupla mell eltávolítása előtt, flash mobot csinált a műtőben!
Gini Papp

Milyen érdekesen működik a kollektív tudat…
Ezt a szöveget, a tánc és a pozitív szemléletmód fontosságáról 10 perccel azelőtt írtam, mielőtt ezt a történetet olvastam!

Deborah Cohan, egy két gyermekes anya dupla mell eltávolítása előtt egy igazi showt, egy flash mobot csinált a műtőben, közvetlenül a műtétet megelőző pillanatokban!



Arra kérte a műtőben tartózkodó személyzetet, hogy egy Beyonce számra ropják vele együtt, hogy ez a videó is segítse majd a gyógyulását.



Deborah megkérte az otthon tartózkodó családját és barátait, hogy Ők is ugyanezt tegyék és küldjék be számára az erről készült videót majd.

A rák nem tréfa dolog, ez még sem rettentette el ezt a fantasztikusan bátor nőt attól, hogy a sebészeti csapattal együtt táncoljon az eltávolítás előtt.
Ő egy két gyermekes, buddhista, szülész/nőgyógyász San Francisco-ban (Kalifornia).
Amikor megtudta egy hónappal ezelőtt, hogy dupla mastectomián kell átesnie, nem esett kétségbe, hanem azonnal szervezni kezdte, hogy a műtét napján Beyonce: Get Me Bodied c. számára össze jöjjön a flash mob, az Őt ellátó csapattal.


Tele volt örömmel, és optimistán nézett előre.


Lent, a videó felvételen láthatod, ahogy a Zion Kórház remek műtéti stábja vidáman, és felszabadultan táncol vele. Deborah hatalmas szellemét és erejét mutatja az, amilyen bátran és szabadon táncol ebben a 6 percben.
Azt mondja, van egy látomása egy gyógyító videó montázsról, amit a műtőben készült és az otthoni kockák töltenének meg.
Vallja, hogy semmi nem hoz nagyobb örömet, mint a katalizáló tánc, ami érezteti, hogy a testünkben vagyunk!
Eldöntötte, hogy meggyógyul. Mi kell ennél több?

Ennél inspirálóbb videót nem igen láttam még soha…,nézd és ámulj:

Szorítsunk neki!



(Forrás: Huffingtonpost)
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Egy világot vertek át – 5 nő, aki férfiruhában csinált karriert

Volt idő, amikor ahhoz, hogy érvényesülhessenek bizonyos területeken, a nők is kénytelenek voltak férfinak kiadni magukat. Többen így élték le egész életüket, volt, akiről csak halála után tudták meg, hogy valójában nő volt.

A Mária főhadnagyként elhíresült Lebstück Mária önként bújt katonaruhába, hogy az 1848-49-es szabadságharcban részt vehessen. Ennek pedig egyetlen módja volt: Lebstück Károlynak adta ki magát – vagyis férfinak. A bécsi forradalom kitörésekor csatlakozott az egyetemi légióhoz, harcolt a márciusi, majd az októberi bécsi forradalom idején. Turpisságára talán soha senki nem jött volna rá, ha a kápolnai csatában nem sebesül meg. Ekkor derült ki, hogy a katona, aki sok férfit kenterbe vert a harctéren, valójában nő. Először kémnek hitték, és halálra ítélték, de Kossuth Lajos közbenjárására végül visszaengedték a hadseregbe, sőt főhadnagyi rangra emelték.

Egy nő még a frontvonalban is tud időt szakítani a romantikára, így a harcok közepette, Buda ostroma után összeházasodott Jónák József tüzér őrnaggyal. A szabadságharc leverése után a férfit börtönre ítélték, így útjaik elváltak. Mária csak rövid ideig volt fogságban, ezalatt az idő alatt szülte meg közös gyermeküket is, akivel aztán rendkívül szerény körülmények között élt. Halálos ágyán elmesélte élettörténetét Jókai Mórnak, innen tudjuk róla a leghitelesebb adatokat. Mária élete annyira különleges és megindító volt, hogy a történelem során sokan megörökítették hősies tetteit. Így például 1942-ben Huszka Jenő róla írta a Mária főhadnagy című, világhírűoperettet.


James Barry, aki egész Angliát megbotránkoztatta

Margaret Anne Bulkley nőként látta meg a napvilágot a 19. század elején. A korabeli világ beszűkült mozgásterében azonban nem találta a helyét, így cselhez folyamodva ő lett az első brit nő, aki orvosi diplomát szerzett. Ehhez azonban el kellett titkolnia valódi kilétét, és férfinak kellett kiadnia magát. Sőt, egész életét e jól sikerült szerepben élte le James Barryként. Az egyetem elvégzése után a brit hadsereg orvosa lett, ő volt az első brit sebész, aki 1826-ban sikeres császármetszést hajtott végre.

Női mivoltát azonban nem tudta teljesen megtagadni, így nagy port kavart, amikor kiderült, hogy LordCharles Somerset kormányzóval viszonyt folytatott. A közvélemény ugyanis úgy értékelte ezt, hogy mindketten homoszexuálisak. Trükkjére halála után derült fény. A temetést előkészítő nő sokkot kapott, amikor felfedezte, hogy Barry valójában nő volt. A hadsereg titkosította minden anyagát, hogy ezt ne tudják egyhamar bebizonyítani, de mára már nem kérdés, hogy Barry – női logikával – kijátszotta a férfiak világát.


Billy Tipton, akiről még családja sem tudta, hogy nő


Dorothy Lucille Tipton már gyerekkorában arra vágyott, hogy híres zenész lehessen. Az 1900-as évek eleje azonban nem kedvezett azoknak a nőknek, akik jazz-zongoristaként képzelték leélni az életüket. Oklahomai bárokban próbált érvényesülni, de egyre inkább rá kellett jönnie, hogy ezt a világot nem nőknek találták ki. Ezért úgy gondolta: ha férfit akar a szakma és a közönség, akkor férfit kapnak. Felvette öltönyét és apja becenevét, így már nem volt akadálya a világkarriernek.

Billy olyannyira belejött a szerepébe, hogy még magánéletében is titkolózott, így későbbi környezete sem tudta róla, ki ő igazából. A karakterét tökéletesítve női partnerei voltak, akik előtt tökéletesen tudta titkolni, hogy valójában nem férfi. Melleit fáslival szorította le, és szándékosan férfiasította külsejét. 1960-ban Kitty Kellyvel összeköltözött, és három fiúgyereket fogadtak örökbe. Tipton 1989-ben halt meg, és családja bevallása szerint számukra is csak ekkor derült ki, hogy a családfő nő. Kitty saját bevallása alapján ugyanis úgy éltek együtt, hogy soha nem volt köztük intim viszony. Billy Tipton identitását is feláldozta karrierje érdekében, és sikeresen: számos albuma jelent meg, zenéi a mai napig örökzöld slágerek.


Denis Smith


Dorothy Lawrence angol riporterként, alig húszévesen merész vállalkozásba kezdett. Úgy döntött, hogy az I. világháború tudósítójaként első kézből szerzi majd az információkat a csatatérről. Ez azonban nehézségekbe ütközött, ezért két angol katona segítségével megtanult menetelni és a fegyverrel bánni, egyenruhába bújt, haját rövidre vágta, és hamis igazolvánnyal, Denis Smithközlegényként besoroztatta magát a hadseregbe.
2.jpg
A felderítőkhöz került, de másfél hét után felfedte titkát, mielőtt komolyabb bajba jutott volna. Mivel először kémnek hitték, hosszú ideig vallatták, majd rákényszerítették, hogy az esetet ne hozza nyilvánosságra, hiszen nem vetett volna túl jó fényt a hadseregre, ha más nők is álruhában rohamozták volna meg a csatateret információk után keresgélve. A háború után Dorothy mégis megírta esetét. Valószínűleg sohasem sikerült feldolgoznia, 1964-ben egy elmegyógyintézetben halt meg.


Johanna, a meg nem értett nőpápa

1.jpg
Számtalan bizonyíték ellenére a mai napig vita tárgya, hogy egyáltalán létezett-e az a nő, akiJohanna, vagy Johannes Anglicus, VIII. János pápa néven vezette az egyházat 855-től. A történet szerint egy eredetileg Ágnes nevű, mainzi származású, rendkívül művelt nőt, aki magát férfinak álcázta, pápává választottak, és több mint két évig töltötte be ezt a tisztet. Az esetről számos történelmi krónikában lehet olvasni, és a szájhagyomány is megmaradt arról, hogy a 9. században élt egy pápa, aki nő volt.

Titkát talán soha nem leplezték volna le, ha nem szeretett volna bele egyik tanácsosába, akitől a história szerint gyermeket szült. Egyesek úgy tudják, belehalt a szülésbe, mások szerint kolostorba száműzték, amikor kiderült női mivolta. Johannával az 1415-ös konstanzi zsinaton is foglalkoztak, és évekig látható volt egy szobor a sienai katedrálisban a pápák mellszobrai között ezzel a felirattal: „VIII. János pápa, egy nő Angliából”. A különös esetről számtalan film, könyv és színdarab is született, hiszen sok nő a mai napig példaképének tekinti Johannát, aki nem mondott le az érvényesülésről csak azért, mert nőnek született, hanem szembeszállt a világgal.



 
Oldal tetejére