Nagyon Kiss László....

Egy újabb ügy, ami megosztja a magyarokat. Mi ebben nagyon jók vagyunk, bennünket bármivel össze lehet ugrasztani. Fontos és kevésbé ügyekkel, legyen az bármi: influenza elleni védőoltás két kormánnyal korábban, vagy például mint most, hogy napvilágra került az úszók szövetségi kapitányának 55 évvel ezelőtti ügye.

Kiss László 1961-ben két társával együtt megerőszakolt egy fiatal lányt, amiért a bíróság három év börtönre ítélte. Az úszótársadalom állítólag mindig is tudott erről a „fiatalkori botlásról”, ám, hogy ez az ügy miért épp most, néhány hónappal az olimpia előtt került elő, arról még találgatni sem merünk.


Ami biztos: ezen a 93 ezer négyzetméteren két Magyarország van. Hallgassuk meg mindkét tábor hangját.


Kormánypárti változat


Kedves, rendes ember a Kiss Laci bácsi, 75 éves, szálljanak már le róla! Úszógenerációk sorát nevelte föl, olimpia bajnokokat adott a magyar úszósportnak. A Nemzet Egere is az ő szárnyai alatt teljesíthette ki a tehetségét, másokról nem is beszélve. Régen volt, amit elkövetett, 55 évvel ezelőtt, azóta megbűnhődött érte.


Miért kell háborgatni egy tisztességben megőszült embert, aki több magas szakmai és állami kitüntetés birtokosa? Jól néznénk ki, ha egy ifjúkori botlás miatt valakinek egy egész életén át kellene viselnie annak következményeit. Mindenkinek joga van az újrakezdéshez, ahhoz, hogy a múltját maga mögött tudva, bizonyítson magának és a társadalomnak.


El a kezekkel Kiss Lászlóról! Senki sem bűntelen, fiatalon mindenki követet el hibákat. Ki az, aki nem ment át még soha a tilos jelzésnél, nem vezetett egy pohár sör után, ne puskázott volna valamelyik vizsgán?


Na ugye! Tényleg nincs jobb dolgunk, mint egy ilyen nagyszerű embert besározni? Ez viszi előre az országot, ez emeli föl a nemzetet?

Ellenzéki változat

Kiss Lászlőt annak idején ugyan megbüntették, ám amit ő és két társa tettek, azt nem lehet néhány év börtönbüntetéssel letudni. Tönkretették egy fiatal lány életét, soha el nem múló keserűséget okozva neki. Amit vele tettek, élete végéig nem tudja elfelejteni.


Hogy Kiss Lászlő annak idején börtönbe került, az a minimum. Valóban nem lehet egy embert egy életen át megbélyegezni, hiszen hallottunk már olyat, hogy valaki a büntetés hatására megjavult. A Nyomorultak főhőse, Jean Valjean is gyilkosságért került a börtönbe, aztán jó útra tért. Van ilyen, romantikus regényekben különösképp, de Kiss Lászlót ettől még nem lett volna szabad gyerekek, különösen kislányok közelébe engedni.


Úgyis annyi mindent hallani az úszók nem mindig makulátlan világáról, pedofil és erőszakos edző bácsikról. Csak sejtéseink lehetnek arról, hogy a később bajnokká váló kisgyerekeknek milyen árat kellett fizetniük a jó eredményért, a dicsőségért. Mennyi megaláztatást kellett elviselniük, mennyi könnyet nyelniük, és még csak el sem mondhatták, hogy mit tesznek velük.


Kiss Lászlóból, amennyiben tényleg megbánta a tettét, lehetett volna egy rendes könyvelő, gyárigazgató, buszvezető, vagy tájépítész. De gyerekek közé engedni azt, aki egy fiatal lány életét tönkre tette, nem egyszerűen felelőtlenség, hanem bűn.


Bűnt követnek el a magyar sport mai vezetői, és cinkosok mindazok, akik bár évtizedeken át tudtak az egykori gyalázatos esetről, most mégis jó képet vágnak hozzá, úgy tesznek, mintha semmi sem történt volna. Őket ezek szerint nem érdekli, hogy mit érezhetett az a hajdan megerőszakolt lány. Nem csak akkor, amikor az a szörnyűség történt vele, hanem azóta is mindig, ahányszor csak egykori erőszakolóját látta és hallotta a tévében, rádióban nyilatkozni.


Tudott-e az egykori fiatal lány később őszintén örülni a magyar úszók olimpiai aranyérmének? Mire gondolhatott, amikor a boldogan mosolygó győztes az őt egykor megerőszakoló Kiss László mellett állva mutatta a kamerának frissen szerzett érmét?


Föld S. Péter

kis.jpg
 
Felbolydult a net es naponta ujabb es ujabb infok kerulenk elo, a tema kenyes mivolta miatt onallo hirkent tettuk kozze az ujabb esemenyeket.Varjuk a velemenyeteket.
 
Utoljára módosítva:
„Megbántott, sírok. Megdicsért, örülök.” Kiss Noémi, egykori úszó.

Ugyanott és ugyanannál az edzőnél úszott, mint Szepesi Nikolett, csak tíz évvel korábban, még Egerszegi Krisztina csapattársaként. A medencében lett író, mostanáig mégsem tudott erről beszélni. Egy ikerpár anyja, író, irodalmár, a Miskolci Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének adjunktusa.

Minden könyvedben benne vagy az életeddel és az élményeiddel, de az úszóként töltött éveidről a Szepesi-könyv megjelenéséig nem írtál. Miért?

Azt, hogy nekem milyen ellentmondásos érzés volt, hogy nem lehetett gyerekünk, és milyen nehéz volt aztán a mesterséges megtermékenyítést végigcsinálni, a szülés, majd az inkubátor mellett ácsorogni és kopogni egy üvegfalon át, mert korábban és kisebben érkeztek a gyerekeink, vagy hogy milyen ikrek mellett anyának lenni, felnőtt fejjel éltem át és felnőtt fejjel, tudatosan írtam meg az Ikeranyában. De azt, hogy milyen volt gyerekként úszni, versenyezni, milyen volt, amikor féltem, fenyítettek és megvertek, amikor reszkettünk edzés előtt, azt íróként is nagyon nehéz megfogalmazni. Nem véletlen, hogy ezekről az úszótársaim sem beszéltek soha, sehol nyíltan, azok sem, akikkel én bármikor behelyettesíthető vagyok. Ahogy az sem, hogy a mélyebb bugyrokba Szepesi Nikolett sem megy le, és nem is elsősorban fájdalommal ír, inkább bulváros kicsengéssel. Nem analitikus könyv, nekem mégis nehéz volt még végigolvasni is azokat a részeket, amikor az edzésekről, az edzőkről, az edzőtáborokról, a gyúróról, a szexuális kiszolgáltatottságról, vagyis az úszásról és a Kőér utcai uszodáról ír.

Forrás: Fotó: Zagyi Tibor
kissnoemi-interju004-1024x680.exact729x484.jpg

fotó: Zagyi Tibor

Neked miért? Irodalomtanár és író vagyok, túl rengeteg könyvön és több százezer oldalon. Olvastam anno a német úszónőkről is, de teljesen más egy olyan könyv, aminek a szereplőit te is ismered, aminek a helyszínein te is jártál, ahol te is kaptál pofont. Jön egy bulvárkönyv, ami visszavisz a múltadba. Amire az utóbbi húsz évedben nem gondoltál. Megérint. Kinyitja a szemedet. Hogy harminc év elteltével, miközben a világon és Magyarországon is annyi minden változott, van olyan hely, ahol ma is minden ugyanúgy van, a módszerek is ugyanazok. És ebből a szempontból egyébként teljesen mindegy, hogy van megírva, mert végül is azt a nyelvezetet, ami az uszodai szexualitásról és az úszólányok kiszolgáltatottságáról szól, megtalálta. Az irodalmi értéke nulla, az információértéke viszont magas. Kár, hogy nem nőttek ki ebből viták. Milyen volt visszamenni? Másképp látod ma az úszóéveidet, mint ahogy gyerekkorodban megélted? Ma már rálátok az érzelmeimre, akkor meg csak éreztem. Szeretem, utálom. Megbántott, sírok. Megdicsért, örülök. Most kezdtem el ezeken gondolkodni. Együtt úsztam Egerszegi Krisztinával, és amikor 14 évesen olimpiai bajnok lett, örültem a sikerének, és azt gondoltam, mennyire jó lehet a dobogó tetején állni és hallgatni a Himnuszt. Szurkoltam neki nagyon. Ma már azért megkérdezném tőle, valójában mennyi öröme volt ebben az egészben, tényleg olyan jó volt-e neki, mit mesél erről a gyerekeinek. Neked mennyi örömöd volt benne? Nincs ilyen kérdés, nem volt benne öröm. A vízilabdázásban van, mert az játék és stratégia. Az úszás egy másik világ, egy őrület, egy másik bolygó, ahol más értékek vannak, mint az uszodán kívüli világban, és ahol sosem számított, nem volt szempont, hogy jó-e neked, örülsz-e. Illetve mindent úgy éltünk meg, amikor nem kellett úszni, nem kellett beugrani a medencébe, a klóros vízbe, amitől már a bőrünk is undorodott. Persze, pillanatnyi boldogságok voltak, ha nyertünk, ha megkaptuk a szép tréningruhánkat. De igazi örömöt világi dolgok adtak, a walkman, a kőmosott farmer. És arra vágytunk, hogy csupa olyasmit csinálhassunk, amit az uszoda tiltott. Elmenni például egy bármilyen iskolai buliba.
Forrás: Fotó: Zagyi Tibor
kissnoemi-interju005-1024x682.exact729x486.jpg


Te hogy kerültél a “másik bolygóra”? Anyai ágon sportcsaládból jövök, sporttagozatos általános iskolába jártam, a mi iskolánk a Honvédhoz tartozott – ott kezdtem el hétévesen úszni. Volt egy edzőnk, aki minden délben szó szerint belénk tömte az ételt. A májat is, amitől én undorodtam. És apukám, aki soha nem sportolt, és ezt az egy alkalmat leszámítva soha nem is jött le értem az uszodába, éppen azt látta, hogy sírok. Meglepődött az edzői módszeren, és átvitt a Spartacusba. Ami nekem akkor, nyolcévesen, nagyon jó volt. A világ egyik legjobb csapatában úszhattam, olyan sávban edzhettem, ahol nem kellett nyomorogni, nem csapkodtuk és rugdostuk szét egymást, nem horzsolta véresre az oldalamat a kötél. Meg szép dresszeim voltak, márkás cuccaim, Adidas cipőm egyedüliként az osztályban, kalóriapénzem. Egy elithez tartoztam, nem kellett bejárnunk az első és utolsó órákra, nyugatra utaztunk. Amúgy meg nem értem, hogy bírtuk ki azt az egészet. Te például mi mindent? Leginkább a félelmet. Arra voltak alapozva az edzések. Félelemből úsztam, féltem a büntetéstől, a megszégyenítéstől. Emlékszem, a délutáni edzések előtt mindig azt tudakoltuk, milyen hangulatban van az edzőnk. És mivel általában alvásból jött, leginkább nagyon szar kedve volt, így általában azt a választ kaptuk: „már megint nagyon ideges, borostás, baromi sokat cigizik”. Büntetés miért járt? Lógásért, késésért, ha nem úsztuk meg a szintidőt. Büntetés volt a klottgatyában úszatás, a békaügetés, verés bottal vagy papuccsal. Volt egy srác, akinek a verés csak azért járt, mert létezett. Irritálta az edzőnket a maflasága, a bénasága, hogy soha nem beszélt vissza. Olyan verhető volt. Berángatta a WC-be, megverte, kijöttek. Mi pedig hallottuk, fél szemmel figyeltük, de nem álltunk meg, nem kérdeztünk, úsztunk tovább. Kérdezni amúgy ért? Nincsenek kérdések. Nem is tudtam, hogyan kell, egyetemista koromban, Németországban tanultam meg, hogy fel lehet tenni kérdéseket. De eleinte nem értettem, miért kérdezgetik a diákok a tanárokat, és mi az, hogy vita. Ilyen az uszodában, hogy bármit megkérdőjelezel, nem volt.
Forrás: Fotó: Zagyi Tibor
kissnoemi-interju006-1024x682.exact729x486.jpg


És barátságok? Ott minden a teljesítményről szólt, a test kordában tartásáról, hogy hogyan lehet minket úgy terhelni edzésen, hogy ne essünk össze, a versenyen meg kurva jók legyünk. Ilyesmi, hogy barátság vagy fecsegés ebbe nem fért bele. Bemész a vízbe és egyedül vagy. A mi „barátságaink” arról szóltak, hogy együtt szenvedtünk a bordásfalon, a gumikötéllel, és a medencében. Az a testek barátsága volt. Szolidárisak voltunk egymással, és a legtitkosabb gondolataink arról szóltak, milyen jó volna, ha nem kellene úsznunk. Ezek kötöttek össze minket. Parodizáltuk az edzőinket, kibeszéltük őket, gúnynevet aggattunk rájuk, kinevettük a csajaikat, elloptuk az edzésnaplót. És persze, próbáltuk kijátszani őket. Volt például egy lány, aki bármikor tudott hányni, és akit edzés helyett el lehetett kísérni orvoshoz. Hierarchia volt a csoportban? Aki jól úszott, az menőnek számított. Meg az is fontos volt, kit kedvel az edzőnk. Aki mindig gondoskodott is arról, hogy legyen egy kedvenc a középpontban, és legyen valaki a periférián. Mi pedig versengtünk egymással. Ettől pedig javult a teljesítményünk. Menő és periférián lévő között lehetett jó kapcsolat? Persze, hiszen sosem a vetélytársaddal vagy jóban, hanem azzal, aki gyenge. És a gyenge is az erőssel akar barátkozni. Te voltál középpontban? Az elején, aztán a vége felé, amikor az egyik szokásos, sportorvosi felmérő után kiderült, hogy annyira túlterheltek az edzések, hogy lemaradtam a testi fejlődésben. És akkor az edzőm elkezdett dédelgetni. Már majdnem kicsúsztam, már majdnem abbahagytam, de akkor jött ez a „gyere vissza, még egyszer felépítünk”. Milyen volt? Jó volt, nagyon. Újra jól úsztam, iszonyatosan boldog voltam, mert megdicsért az edzőm. Mintha egy ketrecbe volnál bezárva, szadiznak, aztán egyszer csak nagyon kedvesek lesznek hozzád, kiemelnek, biztatnak. Mindenki erre vágyik, mert ez baromi jó. És ennek van egy dinamikája: a rivalizálás, a befutó, aztán amikor a társak is kicsit félrehúzódnak. Az edző szeretetéért is úsztatok? A figyelméért. Ő volt a mester, a megkérdőjelezhetetlen vezető, aki a hangjával, a testével, az edzésnaplójával és mindenhogyan jelen volt az életünkben. Az öltözős néni a beépített embere volt, minden nap jelentette, miről beszélünk. Belelátott a magánéletünkbe is, tudakolt, felügyelt. Mindannyian az edzőnktől függtünk, a testünk barátságait is bármikor elvághatta. Ha bárkivel problémája volt, csak beszállt a köztünk lévő vitákba, és szépen elvarrta az illetőhöz fűződő szálainkat - kiközösítettük. És apa is volt, akiért a fiúk ma is rajonganak, kiállnak mellette. Nézd meg azt a levelet, hogy kik vonják kétségbe Szepesi Nikolett szavait. A lányok nem, Egerszegi Krisztina és Kovács Ágnes neve sincs ott. Talán mi könnyebben kiszállunk ebből, könnyebben elengedjük az apafigurát. Vagy a fiúk nem élték meg akkora megaláztatásként azt az egészet. Mondjuk, nem nekik kellett 10-12 évesen, fürdőruhában kiállniuk az edzőik és a társaik elé, hogy pontozzák őket, mint egy szépségversenyen. Nekünk még azt is a fejünkbe vésték, hogy akinek szép az anyukája, abból nagykorára biztosan jó nő lesz. Vagy itt ez a csapatkép: a fiúk egyenmelegítőben vannak, mi, lányok pedig a sajátunkban. Pedig mi is ugyanúgy nyertük az érmeket. Az egyikünk olimpiai bajnok lett, a másik háziversenyeken győzött, de az edzéseket mindannyian ugyanúgy végigcsináltuk.
uszo.png
Forrás: Kiss Noémi
Kicsi bácsi volt? Régi bútordarab, minket is masszírozott. Szerette szagolgatni a lányokat, lihegett körülöttünk. Otthon beszéltél ezekről? Anyukám a durvaságokról tudott, és többször szólt is az edzőmnek. Ma, amikor erről kérdezem, azt mondja, akkoriban, a szocializmusban, minden más volt. Nyugodtan engedett el kilencévesen tök egyedül a koromsötétben tök messzire edzésre, mert kisgyerekként sem voltam veszélyben az utcán. És ha nem indult időben vagy lerobbant a villamos, én is simán beültem abba a munkásszállító buszba, ami Kőbányára, az uszoda közelébe hordta az embereket dolgozni. Apukámmal nem beszélünk erről, ő szemérmes, polgári, nagyon diszkrét. Jó, de a szüleid nem láttak rajtad soha semmit? Hogy nem olyan kedvvel mész edzésre, vagy nem olyan kedvvel mész haza? Lehetőség se nagyon volt rá, hogy megkérdezzék, miért ilyen az arcod, hogy érzed magad. Uszodában vagy iskolában voltam, hétvégente pedig versenyen. Minden pillanatom ki volt számolva. Hazaértem edzésről, és este hétkor már mentem is aludni, mert reggel ötkor keltem. Mert evidens volt, hogy “minden reggel háromnegyed hatkor csobbanás”. Így mondta az edzőnk. Akivel most, felnőtt fejjel, újra álmodtam. Mit? Vonzalom és verés. Szadomazo. Szeretem és érdekel, találkoznék vele, de baromira félek tőle. Mikor csobbantál örömmel utoljára? Évekkel azután, hogy abbahagytam.
Forrás: Fotó: Zagyi Tibor
kissnoemi-interju007-1024x680.exact729x484.jpg


Ha ennyire rossz volt, miért jártál ilyen sokáig? Mert tehetségesnek tartottak és mert mindig jött a jó eredmény. És mert onnan nem lehetett csak úgy kiszállni. Az uszoda volt az otthonod, amihez kötődtél. Ott ebédeltél, ott dőltél le, ott tanultál meg mindent. Hogy ki a hülye, ki a jófej, mi az, hogy komcsi. Mindent. Lehetetlen volt nem lemenni edzésre, ha mégis előfordult és nem volt orvosi igazolásod, másnap kétszer annyit és kétszer olyan keményen kellett edzened. És ha kiszálltál, azért is verés járt. Ezért is mondtam korábban, hogy nem volt ebben öröm, inkább egy tábor volt. Mint Ottliknál az Iskola a határonban. Vagy Kertésznél a Sorstalanságban. Végül hogy szálltál ki? 14 évesen szétestem, nem ment, kicsúszott a lábam alól a talaj. Meghalt a nagypapám, akit nagyon szerettem, pszichés problémáim voltak, nem tudtam aludni, nagyon fáradt voltam. És akkor kellett eldönteni, hogy mégis úszom tovább vagy gimnáziumba megyek – utóbbit választottam. Abban, hogy az egészről ennyire keserűen beszélsz, mennyire van benne az, hogy nem lettél nagy és híres úszó? Apukám mondta egyszer, hogy „te nem vagy semmi, pedig te is ugyanolyan sokat dolgoztál, mint az, aki eljutott az olimpiára”. Ez egy nagyon durva mondat volt. De nem azért beszélek így az egészről, és nem azért írtam azt a két cikket, mert nem lettem nagy úszó. Hanem hogy visszaidézzem az akkori énemet, érzéseimet, társaimat, viszonyaimat. Amúgy meg, miért ne dicsekedhetnék azzal, hogy a világ egyik legjobb csapatában úsztam, és ilyen-olyan érmeim vannak nekem is. A gyerekeidnek mit mesélsz ezekről? Nem mutogatom nekik az érmeimet, nem is tudom, hol vannak pontosan. Talán a családi telek pincéjében, a törött lábú babák mellett. De az jó érzés, amikor a Balatonnál elmondják idegeneknek, hogy anya nagyon jól úszik, és minket is megtanít majd. Anyukám meg mindig azt mondja, ne vigyük még le őket az uszodába, várjunk még. És hogy nem kéne őket versenyeztetni. Van olyan, amire azt mondod, mégis az uszodának köszönheted? Keresem a szerepem még ma is, nem akarom a gyerekeimet úgy elengedni otthonról, ahogy engem anno elengedtek… Az úszásnak köszönhetem, hogy kitartóan tudok dolgozni, íróként ma elég hasonlóan telnek a napjaim: korán reggel dolgozom, aztán délután újra. A gyerekek mellett is, sportnyelven szólva: jól terhelhető vagyok. Az úszás ledarálja a lányokat, de emancipálja is őket. Küzdőképességet ad, szellemi és fizikai munkabírást. Nemrég fejeztem be egy hosszabb regényt, és bármikor fölcipelek egy szekrényt a negyedikre. Ugyanakkor pszichésen sérülékeny vagyok, össze tudok zuhanni. Nem tudom könnyedén venni, nem a kemény oldaláról megfogni a dolgokat, nem észrevenni rögtön a problémát. Nyafogok, mint edzések előtt, aztán hajtok. És hogy író és ilyen író lettél? Én nem a boldogság írója vagyok. Az öreg írók azt mondják, nem abból lesz a végén író, aki megfelel a mítoszoknak és sokat iszik. Hanem abból, aki minden nap oda tud ülni dolgozni. A sport odaültet az asztalhoz. Az úszás olyan, mint az írás. Egyszerre monoton és katartikus. A medencében kezdtem el írni: egy levegő, egy mondat. Elég fiatalon magányos farkassá válsz. Elég korán sérülsz. Hideg leszel, a közösségi életre képtelen, inkább megfigyelő maradsz. Vagy nem tudok jól működni, ha van egy domináns főnököm – több munkahelyemen ezért maradtam ki. A korábbi, edzőmhöz való viszonyom ment át a különböző életszakaszaimon. Volt idő, amikor kellettek az idolok, mert nagyon akartam kötődni, és nem szexuálisan vonzódtam az idősebb mestereimhez, csak a saját korosztályomban nem éreztem jól magam. Az irodalomban is általában idősebbek a kedvenc kolléganőim. Lehet, azért van ez, mert a sportban ilyesmit sosem kaptam. A sport nagyon rideg, nagyon hiányzik belőle az anya. Sokszor sírtam edzésen azért, hogy nincs ott az anyám, vagy nem jön értem edzés végén. Van a könyvemben egy rész, a legutolsó, ami az anyáról szól és amiről mindenki azt gondolja, hogy a saját anyámat írtam meg. Anyukámnak ez a kedvenc része. Mert ő meg azt gondolja, hogy az ő anyjáról szól.

ikeranya-1024x682.exact729x486.jpg


Kivételesen egy szép befejezés? Nemrég vettünk egy parasztházat, amit nagyon szeretnek a gyerekek is. Én választottam, a Duna partján, a Szentendrei-sziget csúcsán. Boldog vagyok a víz közelében.
 
Kiss László: Nem beszélek, hagyjon a p*csába

Az úszóválogatott szövetségi kapitánya alpolgármester Százhalombattán, ahol rendkívüli ülést tart a képviselő-testület. Az ülés előtt elkaptuk a botrányba keveredett edzőt.



Kedden derült ki: Kiss László, az úszók szövetségi kapitánya három év börtönt kapott csoportosan elkövetett nemi erőszakért. A súlyos bűncselekményt 1961-ben, két akkori úszótársával közösen követte el a sportvezető. A Magyar Úszó Szövetség szerdán úgy döntött, nem váltja le Kisst.

Lemondott
A 24.hu Százhalombattán tartózkodó riportere csütörtökön délután fél 5 után arról számolt be, hogy Kiss önként lemondott a százhalombattai alpolgármesteri címről.

Közben a 24.hu-nak megszólalt egy debreceni úszóedző, aki elmondta: terhes lehetett a megerőszakolt lány.

A százhalombattai képviselőtestület rendkívüli ülése előtt rögtönzött sajtótájékoztatót tartott Szabó Attila DK-s önkormányzati képviselő. Azt mondta: az ülésen felszólítja Kiss Lászlót, hogy mondjon le alpolgármesteri címéről.


Szabó Attila önkormányzati képviselő. Fotó: 24.hu / Kaufmann Balázs
Hozzátette: ha ezt Kiss nem teszi meg magától, kezdeményezni fogja, hogy fosszák meg a tisztségétől, vonják vissza 2009-ben odaítélt díszpolgári címét, és nevezzék át a városi uszodát, amely jelenleg Kiss László nevét viseli.

A képviselőtestületi ülés előtt az újságírók elé állt Menyhért Mészáros László is, a Kiss László ügyét elsőként megszellőztető Privát Kopó szerkesztője. Menyhért Mészáros elárulta: az informátora egy idős úszónő.


Menyhért Mészáros László, a Privát Kopó újságírója. Fotó: 24.hu / Kaufmann Balázs
Az újságíró a korabeli periratokból dolgozott, ezek alapján elmondta: nem igaz, hogy a megerőszakolt nő terhes lett az eset után, és az a védekezés sem bizonyult igaznak, hogy pénzt akartak adni a nőnek, aki ezt nem fogadta el. A megerőszakolt nőt egy barátnője beszélte rá arra, hogy tegyen feljelentést.

Menyhért Mészáros azt ígérte: a jövő héten újabb részletekkel szolgálnak arról, hogyan hozták ki a börtönből Kiss Lászlót, egyelőre vizsgálják, hogyan hozhatóak nyilvánosságra az információk.

hir24
 
Nem csak az egesz ugy felhaborito, hanem az hogy mikor nyivanossagra kerult ez a borzalmas buncselekmeny amit ano elkovetett, es le is ult, 3 napra ra mar az aldozat volt a hibas talan vermes leanyka volt akinek a vagya hogy egyszere 3 fiatal legennyel hancurozon es utana terhesegetol megszabaduljon ami nem sikerult mert korhazba kerult.
Ez egy aljas pali, en meg a munkajatol se vagyok elajulva mert a sportolok nyertek es usztak le a versenyeket es nem o.
Millio egy edzo sikeres lett volna ha annyi penzt es +++++lehetoseget kapott volna. Hogy miert eppen egy priuszos kapott ilyen lehetoseget es raadasul azon a vonalon ahol megbicsaklott ........
Hogy Gyarfas vedi .....................o is megeri a penzet.
 
Budapest - Vajon milyen visszhangja volt 1961-ben a Kiss László nemi erőszak ügyének? Most az úszóedzőbe vetett bizalmat megerősítette az úszószövetség, de hogy tálalták az ügyet a történtek idején?

Az Index összegyűjtötte a korabeli újságok írásait Kiss László, az úszók szövetségi kapitányának 1961-es csoportos erőszak-ügyével kapcsolatban. A lapok általánosságban keveset foglalkoztak az üggyel, s többnyire sejtelmesen fogalmaztak:

MTI, 1961. július 11-e:

Az úszókat a San Remo-i verseny előtt vitték el, a hír a viadal után jött le a sajtóban.

„A Ferencvárosi Torna Club elnökségének fegyelmi bizottsága Várszegi Lajos, Kiss László és Lantos László úszóversenyzőket szocialista sportemberhez méltatlan, törvénybe ütköző súlyos cselekmények miatt az egyesületből kizárta."

Népsport, 1961. július 17-ei írása:

"brutális cselekedetet követtek el az úszók"

Azt írják, hogy „a sportuszodai huligánkodás" nem volt előzmény nélküli a klubnál. A megelőző télen egy úszó és két vízilabdázó is feltehetően nemi erőszakot követett el, de a sportvezetők segítségével eltussolták azt az ügyet is.


351d425405069d9593ffbba81ef0932f.jpeg

Kiss László börtönbe került két társával egy nő megerőszakolása miatt /Fotó: Fuszek Gábor
share_hu_facebook_gray_ico_v1.png
share_hu_pintrest_gray_ico_v1.png

Magyar Nemzet, 1961. október 13-ai számában:

"A Központi Kerületi Bíróság csütörtökön ítéletet hirdetett három úszó sportoló ügyében. A bíróság többnapi tárgyalás után megállapította, hogy a három úszó ellen erőszakos nemi közösülés ügyében az ügyészség vádirata alapján a vád igazolást nyert és ezért Lantos Lászlót négy évi, Várszegi Lajost négy évi és Kiss Lászlót öt évi börtönre ítélte. Az ítélet nem jogerős."

Népszabadság, 1961. július 12-ei cikk:

A lap a sportolók magánéletéről elmélkedett, miután labdarúgók duhajkodtak az éjszakában, egy kerékpárversenyző pedig vámkihágást követett el.

„...most három úszót kell letartóztatni nemi erőszak miatt"
 
Nem csak az egesz ugy felhaborito, hanem az hogy mikor nyivanossagra kerult ez a borzalmas buncselekmeny amit ano elkovetett, es le is ult,
Én úgy tudom, hogy csak egy részét ülte le, mert közben kegyelmet kapott. Ennek ellenére úgy néz ki, hogy azért megnyugtatta a lelkiismeretét, és részéről letörlesztettnek tekinti a dolgot. Egy kicsit sem izgatja a dolognak az a része, hogy azzal a nővel mit tettek. Még majdhogynem úgy van beállítva , hogy Ő az áldozat..... Feje tetejére állt ez a világ.
 
Szervusztok ,
az igaz , hogy a tette elitélendö nem csak jogilag hanem emberileg is . Aztán a sitten a gyorsb..-ok a pedofilokkal majdnem egyszinten állnak ! Tehát nem oly pompás lehetett nekik ott bent . De gondolom , hogy ha nem tett utána semmi büntettendö dolgott akkor ez már régen elavultnak takinttendö 55 év után . Vagy hogyan is volt a gyilkos Biszku Béla esete ?? Nyugodtan halt meg a MAZSISZ öregek otthonában ugye ?? Pedig 56 után elég vér ragadt a kezése . Ezt már csak ugy a margóra . De talán vannak itt volt sportolok és idösebbek is akik emlékeznek Magyar Zoltán és edzöje közötti nem csak vitának nevezett dolgokról , amikor Zolit kényszerrel hajtóttta végh edzö a torna terembe , lábát össze kötötte és tettlegeségre is sorkerült . Szoval egy egy érem mögött sok sok izzadság, sirás , és harag van !
 
"Ez egy aljas pali"

Khm... Most akkor lehet emberekről véleményt nyilvánítani, vagy nem? Pláne úgy, hogy nem is igazán tisztázott ez az ügy. Az sem tisztázott, hogy igaz-e, hogy koncepciós per volt, vagy sem.
Még a mai világban is bőven előfordul, hogy egy nő feljelent egy férfit nemi erőszakért, és csak hosszas huza-vona után derül ki, hogy hazugság volt az egész.
Nem tisztem sem megvédeni, sem elítélni Kiss Lászlót, de kicsit "hátrébb kéne lépni", és kivárni, mi lesz belőle. Mi magyarok különösen tisztában vagyunk azzal, mi is az a "koncepciós per".

Másrészt a cím kapcsán: miért is mindig csak a magyarok a megosztottak, a torzsalkodók? Nézzül már meg egy kicsit, hogy pl. az USÁ-ban a választási kampány kapcsán micsoda megosztottság van az országban, és micsoda atrocitások történnek!?!?!
 
Utoljára módosítva:
Persze a 84 éves nő, aki a saját virágait merészelte árulni, az az igazi gonosztevő...

"....Akkor csapott le rá a közterület-felügyelő és a biztonsági őr, amikor a Kossuth téri metrókijáratnál árulta a kertje végében szedett virágokat némi dióval és pár zöld ággal együtt...."


image.jpeg


Ezért a nőért senki nem emelte fel a szavát....
 
Utoljára módosítva:
„Megbántott, sírok. Megdicsért, örülök.” Kiss Noémi, egykori úszó.

Ugyanott és ugyanannál az edzőnél úszott, mint Szepesi Nikolett, csak tíz évvel korábban, még Egerszegi Krisztina csapattársaként. A medencében lett író, mostanáig mégsem tudott erről beszélni. Egy ikerpár anyja, író, irodalmár, a Miskolci Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének adjunktusa.

Minden könyvedben benne vagy az életeddel és az élményeiddel, de az úszóként töltött éveidről a Szepesi-könyv megjelenéséig nem írtál. Miért?

Azt, hogy nekem milyen ellentmondásos érzés volt, hogy nem lehetett gyerekünk, és milyen nehéz volt aztán a mesterséges megtermékenyítést végigcsinálni, a szülés, majd az inkubátor mellett ácsorogni és kopogni egy üvegfalon át, mert korábban és kisebben érkeztek a gyerekeink, vagy hogy milyen ikrek mellett anyának lenni, felnőtt fejjel éltem át és felnőtt fejjel, tudatosan írtam meg az Ikeranyában. De azt, hogy milyen volt gyerekként úszni, versenyezni, milyen volt, amikor féltem, fenyítettek és megvertek, amikor reszkettünk edzés előtt, azt íróként is nagyon nehéz megfogalmazni. Nem véletlen, hogy ezekről az úszótársaim sem beszéltek soha, sehol nyíltan, azok sem, akikkel én bármikor behelyettesíthető vagyok. Ahogy az sem, hogy a mélyebb bugyrokba Szepesi Nikolett sem megy le, és nem is elsősorban fájdalommal ír, inkább bulváros kicsengéssel. Nem analitikus könyv, nekem mégis nehéz volt még végigolvasni is azokat a részeket, amikor az edzésekről, az edzőkről, az edzőtáborokról, a gyúróról, a szexuális kiszolgáltatottságról, vagyis az úszásról és a Kőér utcai uszodáról ír.

Forrás: Fotó: Zagyi Tibor
kissnoemi-interju004-1024x680.exact729x484.jpg

fotó: Zagyi Tibor

Neked miért? Irodalomtanár és író vagyok, túl rengeteg könyvön és több százezer oldalon. Olvastam anno a német úszónőkről is, de teljesen más egy olyan könyv, aminek a szereplőit te is ismered, aminek a helyszínein te is jártál, ahol te is kaptál pofont. Jön egy bulvárkönyv, ami visszavisz a múltadba. Amire az utóbbi húsz évedben nem gondoltál. Megérint. Kinyitja a szemedet. Hogy harminc év elteltével, miközben a világon és Magyarországon is annyi minden változott, van olyan hely, ahol ma is minden ugyanúgy van, a módszerek is ugyanazok. És ebből a szempontból egyébként teljesen mindegy, hogy van megírva, mert végül is azt a nyelvezetet, ami az uszodai szexualitásról és az úszólányok kiszolgáltatottságáról szól, megtalálta. Az irodalmi értéke nulla, az információértéke viszont magas. Kár, hogy nem nőttek ki ebből viták. Milyen volt visszamenni? Másképp látod ma az úszóéveidet, mint ahogy gyerekkorodban megélted? Ma már rálátok az érzelmeimre, akkor meg csak éreztem. Szeretem, utálom. Megbántott, sírok. Megdicsért, örülök. Most kezdtem el ezeken gondolkodni. Együtt úsztam Egerszegi Krisztinával, és amikor 14 évesen olimpiai bajnok lett, örültem a sikerének, és azt gondoltam, mennyire jó lehet a dobogó tetején állni és hallgatni a Himnuszt. Szurkoltam neki nagyon. Ma már azért megkérdezném tőle, valójában mennyi öröme volt ebben az egészben, tényleg olyan jó volt-e neki, mit mesél erről a gyerekeinek. Neked mennyi örömöd volt benne? Nincs ilyen kérdés, nem volt benne öröm. A vízilabdázásban van, mert az játék és stratégia. Az úszás egy másik világ, egy őrület, egy másik bolygó, ahol más értékek vannak, mint az uszodán kívüli világban, és ahol sosem számított, nem volt szempont, hogy jó-e neked, örülsz-e. Illetve mindent úgy éltünk meg, amikor nem kellett úszni, nem kellett beugrani a medencébe, a klóros vízbe, amitől már a bőrünk is undorodott. Persze, pillanatnyi boldogságok voltak, ha nyertünk, ha megkaptuk a szép tréningruhánkat. De igazi örömöt világi dolgok adtak, a walkman, a kőmosott farmer. És arra vágytunk, hogy csupa olyasmit csinálhassunk, amit az uszoda tiltott. Elmenni például egy bármilyen iskolai buliba.
Forrás: Fotó: Zagyi Tibor
kissnoemi-interju005-1024x682.exact729x486.jpg


Te hogy kerültél a “másik bolygóra”? Anyai ágon sportcsaládból jövök, sporttagozatos általános iskolába jártam, a mi iskolánk a Honvédhoz tartozott – ott kezdtem el hétévesen úszni. Volt egy edzőnk, aki minden délben szó szerint belénk tömte az ételt. A májat is, amitől én undorodtam. És apukám, aki soha nem sportolt, és ezt az egy alkalmat leszámítva soha nem is jött le értem az uszodába, éppen azt látta, hogy sírok. Meglepődött az edzői módszeren, és átvitt a Spartacusba. Ami nekem akkor, nyolcévesen, nagyon jó volt. A világ egyik legjobb csapatában úszhattam, olyan sávban edzhettem, ahol nem kellett nyomorogni, nem csapkodtuk és rugdostuk szét egymást, nem horzsolta véresre az oldalamat a kötél. Meg szép dresszeim voltak, márkás cuccaim, Adidas cipőm egyedüliként az osztályban, kalóriapénzem. Egy elithez tartoztam, nem kellett bejárnunk az első és utolsó órákra, nyugatra utaztunk. Amúgy meg nem értem, hogy bírtuk ki azt az egészet. Te például mi mindent? Leginkább a félelmet. Arra voltak alapozva az edzések. Félelemből úsztam, féltem a büntetéstől, a megszégyenítéstől. Emlékszem, a délutáni edzések előtt mindig azt tudakoltuk, milyen hangulatban van az edzőnk. És mivel általában alvásból jött, leginkább nagyon szar kedve volt, így általában azt a választ kaptuk: „már megint nagyon ideges, borostás, baromi sokat cigizik”. Büntetés miért járt? Lógásért, késésért, ha nem úsztuk meg a szintidőt. Büntetés volt a klottgatyában úszatás, a békaügetés, verés bottal vagy papuccsal. Volt egy srác, akinek a verés csak azért járt, mert létezett. Irritálta az edzőnket a maflasága, a bénasága, hogy soha nem beszélt vissza. Olyan verhető volt. Berángatta a WC-be, megverte, kijöttek. Mi pedig hallottuk, fél szemmel figyeltük, de nem álltunk meg, nem kérdeztünk, úsztunk tovább. Kérdezni amúgy ért? Nincsenek kérdések. Nem is tudtam, hogyan kell, egyetemista koromban, Németországban tanultam meg, hogy fel lehet tenni kérdéseket. De eleinte nem értettem, miért kérdezgetik a diákok a tanárokat, és mi az, hogy vita. Ilyen az uszodában, hogy bármit megkérdőjelezel, nem volt.
Forrás: Fotó: Zagyi Tibor
kissnoemi-interju006-1024x682.exact729x486.jpg


És barátságok? Ott minden a teljesítményről szólt, a test kordában tartásáról, hogy hogyan lehet minket úgy terhelni edzésen, hogy ne essünk össze, a versenyen meg kurva jók legyünk. Ilyesmi, hogy barátság vagy fecsegés ebbe nem fért bele. Bemész a vízbe és egyedül vagy. A mi „barátságaink” arról szóltak, hogy együtt szenvedtünk a bordásfalon, a gumikötéllel, és a medencében. Az a testek barátsága volt. Szolidárisak voltunk egymással, és a legtitkosabb gondolataink arról szóltak, milyen jó volna, ha nem kellene úsznunk. Ezek kötöttek össze minket. Parodizáltuk az edzőinket, kibeszéltük őket, gúnynevet aggattunk rájuk, kinevettük a csajaikat, elloptuk az edzésnaplót. És persze, próbáltuk kijátszani őket. Volt például egy lány, aki bármikor tudott hányni, és akit edzés helyett el lehetett kísérni orvoshoz. Hierarchia volt a csoportban? Aki jól úszott, az menőnek számított. Meg az is fontos volt, kit kedvel az edzőnk. Aki mindig gondoskodott is arról, hogy legyen egy kedvenc a középpontban, és legyen valaki a periférián. Mi pedig versengtünk egymással. Ettől pedig javult a teljesítményünk. Menő és periférián lévő között lehetett jó kapcsolat? Persze, hiszen sosem a vetélytársaddal vagy jóban, hanem azzal, aki gyenge. És a gyenge is az erőssel akar barátkozni. Te voltál középpontban? Az elején, aztán a vége felé, amikor az egyik szokásos, sportorvosi felmérő után kiderült, hogy annyira túlterheltek az edzések, hogy lemaradtam a testi fejlődésben. És akkor az edzőm elkezdett dédelgetni. Már majdnem kicsúsztam, már majdnem abbahagytam, de akkor jött ez a „gyere vissza, még egyszer felépítünk”. Milyen volt? Jó volt, nagyon. Újra jól úsztam, iszonyatosan boldog voltam, mert megdicsért az edzőm. Mintha egy ketrecbe volnál bezárva, szadiznak, aztán egyszer csak nagyon kedvesek lesznek hozzád, kiemelnek, biztatnak. Mindenki erre vágyik, mert ez baromi jó. És ennek van egy dinamikája: a rivalizálás, a befutó, aztán amikor a társak is kicsit félrehúzódnak. Az edző szeretetéért is úsztatok? A figyelméért. Ő volt a mester, a megkérdőjelezhetetlen vezető, aki a hangjával, a testével, az edzésnaplójával és mindenhogyan jelen volt az életünkben. Az öltözős néni a beépített embere volt, minden nap jelentette, miről beszélünk. Belelátott a magánéletünkbe is, tudakolt, felügyelt. Mindannyian az edzőnktől függtünk, a testünk barátságait is bármikor elvághatta. Ha bárkivel problémája volt, csak beszállt a köztünk lévő vitákba, és szépen elvarrta az illetőhöz fűződő szálainkat - kiközösítettük. És apa is volt, akiért a fiúk ma is rajonganak, kiállnak mellette. Nézd meg azt a levelet, hogy kik vonják kétségbe Szepesi Nikolett szavait. A lányok nem, Egerszegi Krisztina és Kovács Ágnes neve sincs ott. Talán mi könnyebben kiszállunk ebből, könnyebben elengedjük az apafigurát. Vagy a fiúk nem élték meg akkora megaláztatásként azt az egészet. Mondjuk, nem nekik kellett 10-12 évesen, fürdőruhában kiállniuk az edzőik és a társaik elé, hogy pontozzák őket, mint egy szépségversenyen. Nekünk még azt is a fejünkbe vésték, hogy akinek szép az anyukája, abból nagykorára biztosan jó nő lesz. Vagy itt ez a csapatkép: a fiúk egyenmelegítőben vannak, mi, lányok pedig a sajátunkban. Pedig mi is ugyanúgy nyertük az érmeket. Az egyikünk olimpiai bajnok lett, a másik háziversenyeken győzött, de az edzéseket mindannyian ugyanúgy végigcsináltuk.
uszo.png
Forrás: Kiss Noémi
Kicsi bácsi volt? Régi bútordarab, minket is masszírozott. Szerette szagolgatni a lányokat, lihegett körülöttünk. Otthon beszéltél ezekről? Anyukám a durvaságokról tudott, és többször szólt is az edzőmnek. Ma, amikor erről kérdezem, azt mondja, akkoriban, a szocializmusban, minden más volt. Nyugodtan engedett el kilencévesen tök egyedül a koromsötétben tök messzire edzésre, mert kisgyerekként sem voltam veszélyben az utcán. És ha nem indult időben vagy lerobbant a villamos, én is simán beültem abba a munkásszállító buszba, ami Kőbányára, az uszoda közelébe hordta az embereket dolgozni. Apukámmal nem beszélünk erről, ő szemérmes, polgári, nagyon diszkrét. Jó, de a szüleid nem láttak rajtad soha semmit? Hogy nem olyan kedvvel mész edzésre, vagy nem olyan kedvvel mész haza? Lehetőség se nagyon volt rá, hogy megkérdezzék, miért ilyen az arcod, hogy érzed magad. Uszodában vagy iskolában voltam, hétvégente pedig versenyen. Minden pillanatom ki volt számolva. Hazaértem edzésről, és este hétkor már mentem is aludni, mert reggel ötkor keltem. Mert evidens volt, hogy “minden reggel háromnegyed hatkor csobbanás”. Így mondta az edzőnk. Akivel most, felnőtt fejjel, újra álmodtam. Mit? Vonzalom és verés. Szadomazo. Szeretem és érdekel, találkoznék vele, de baromira félek tőle. Mikor csobbantál örömmel utoljára? Évekkel azután, hogy abbahagytam.
Forrás: Fotó: Zagyi Tibor
kissnoemi-interju007-1024x680.exact729x484.jpg


Ha ennyire rossz volt, miért jártál ilyen sokáig? Mert tehetségesnek tartottak és mert mindig jött a jó eredmény. És mert onnan nem lehetett csak úgy kiszállni. Az uszoda volt az otthonod, amihez kötődtél. Ott ebédeltél, ott dőltél le, ott tanultál meg mindent. Hogy ki a hülye, ki a jófej, mi az, hogy komcsi. Mindent. Lehetetlen volt nem lemenni edzésre, ha mégis előfordult és nem volt orvosi igazolásod, másnap kétszer annyit és kétszer olyan keményen kellett edzened. És ha kiszálltál, azért is verés járt. Ezért is mondtam korábban, hogy nem volt ebben öröm, inkább egy tábor volt. Mint Ottliknál az Iskola a határonban. Vagy Kertésznél a Sorstalanságban. Végül hogy szálltál ki? 14 évesen szétestem, nem ment, kicsúszott a lábam alól a talaj. Meghalt a nagypapám, akit nagyon szerettem, pszichés problémáim voltak, nem tudtam aludni, nagyon fáradt voltam. És akkor kellett eldönteni, hogy mégis úszom tovább vagy gimnáziumba megyek – utóbbit választottam. Abban, hogy az egészről ennyire keserűen beszélsz, mennyire van benne az, hogy nem lettél nagy és híres úszó? Apukám mondta egyszer, hogy „te nem vagy semmi, pedig te is ugyanolyan sokat dolgoztál, mint az, aki eljutott az olimpiára”. Ez egy nagyon durva mondat volt. De nem azért beszélek így az egészről, és nem azért írtam azt a két cikket, mert nem lettem nagy úszó. Hanem hogy visszaidézzem az akkori énemet, érzéseimet, társaimat, viszonyaimat. Amúgy meg, miért ne dicsekedhetnék azzal, hogy a világ egyik legjobb csapatában úsztam, és ilyen-olyan érmeim vannak nekem is. A gyerekeidnek mit mesélsz ezekről? Nem mutogatom nekik az érmeimet, nem is tudom, hol vannak pontosan. Talán a családi telek pincéjében, a törött lábú babák mellett. De az jó érzés, amikor a Balatonnál elmondják idegeneknek, hogy anya nagyon jól úszik, és minket is megtanít majd. Anyukám meg mindig azt mondja, ne vigyük még le őket az uszodába, várjunk még. És hogy nem kéne őket versenyeztetni. Van olyan, amire azt mondod, mégis az uszodának köszönheted? Keresem a szerepem még ma is, nem akarom a gyerekeimet úgy elengedni otthonról, ahogy engem anno elengedtek… Az úszásnak köszönhetem, hogy kitartóan tudok dolgozni, íróként ma elég hasonlóan telnek a napjaim: korán reggel dolgozom, aztán délután újra. A gyerekek mellett is, sportnyelven szólva: jól terhelhető vagyok. Az úszás ledarálja a lányokat, de emancipálja is őket. Küzdőképességet ad, szellemi és fizikai munkabírást. Nemrég fejeztem be egy hosszabb regényt, és bármikor fölcipelek egy szekrényt a negyedikre. Ugyanakkor pszichésen sérülékeny vagyok, össze tudok zuhanni. Nem tudom könnyedén venni, nem a kemény oldaláról megfogni a dolgokat, nem észrevenni rögtön a problémát. Nyafogok, mint edzések előtt, aztán hajtok. És hogy író és ilyen író lettél? Én nem a boldogság írója vagyok. Az öreg írók azt mondják, nem abból lesz a végén író, aki megfelel a mítoszoknak és sokat iszik. Hanem abból, aki minden nap oda tud ülni dolgozni. A sport odaültet az asztalhoz. Az úszás olyan, mint az írás. Egyszerre monoton és katartikus. A medencében kezdtem el írni: egy levegő, egy mondat. Elég fiatalon magányos farkassá válsz. Elég korán sérülsz. Hideg leszel, a közösségi életre képtelen, inkább megfigyelő maradsz. Vagy nem tudok jól működni, ha van egy domináns főnököm – több munkahelyemen ezért maradtam ki. A korábbi, edzőmhöz való viszonyom ment át a különböző életszakaszaimon. Volt idő, amikor kellettek az idolok, mert nagyon akartam kötődni, és nem szexuálisan vonzódtam az idősebb mestereimhez, csak a saját korosztályomban nem éreztem jól magam. Az irodalomban is általában idősebbek a kedvenc kolléganőim. Lehet, azért van ez, mert a sportban ilyesmit sosem kaptam. A sport nagyon rideg, nagyon hiányzik belőle az anya. Sokszor sírtam edzésen azért, hogy nincs ott az anyám, vagy nem jön értem edzés végén. Van a könyvemben egy rész, a legutolsó, ami az anyáról szól és amiről mindenki azt gondolja, hogy a saját anyámat írtam meg. Anyukámnak ez a kedvenc része. Mert ő meg azt gondolja, hogy az ő anyjáról szól.

ikeranya-1024x682.exact729x486.jpg


Kivételesen egy szép befejezés? Nemrég vettünk egy parasztházat, amit nagyon szeretnek a gyerekek is. Én választottam, a Duna partján, a Szentendrei-sziget csúcsán. Boldog vagyok a víz közelében.


Gondolom, a cikk azért lett behozva, hogy bizonyítsa, milyen kegyetlen élet van az uszodában - ami valószínű valóban kemény lehet. Mégis, a lényeget itt mondta el szerintem Kiss Noémi:
"Apukám mondta egyszer, hogy „te nem vagy semmi, pedig te is ugyanolyan sokat dolgoztál, mint az, aki eljutott az olimpiára”.
"Lehetőség se nagyon volt rá, hogy megkérdezzék, miért ilyen az arcod, hogy érzed magad. Uszodában vagy iskolában voltam, hétvégente pedig versenyen. Minden pillanatom ki volt számolva."
'A sport nagyon rideg, nagyon hiányzik belőle az anya. Sokszor sírtam edzésen azért, hogy nincs ott az anyám, vagy nem jön értem edzés végén."


Hol voltak a szülei? Miért jó az, ha egy gyerek tönkremegy az elvárásokban?
Biztos, hogy ha csak a fele a tudomásomra jutna annak, amit Noémi mesélt, másnap már nem ment volna edzésre a gyerekem.
 
Az elso reakcioja az volt sajnalja a tortenteket de leulte . O maga bevallalta.
masodik reakcio koncepcios per volt
harmadik a no tehet rola belement sot talan akarta is mert szerette a szexet de kesobb meggondolta magat.

Jovoheten lesz ujabb mese ami talan meg bocsanat keresre fogja az ujsagirot kotelezni aki nyilvanosagra hozta az ugyet.

Volt sok koncepcios per akkor altalaban a politikai ellenfeleket rangattak bele ilyen ugyekbe, ehez nem kellett egy no se hogy eliteljenek valakit.

Amennyiben rafogott cselekmenyert ult ,akkor a z uszodat sajat erdekeben elkerulte volna olyan messze ahogy csak birta volna, ne hogy megint "rafogjak" az "el nem kovetett buncselekmenyt."

Nagy nagy tisztelet azoknak a uszo noknek akik szoltak es szolnak az ilyen allati osztonokkel biro edzokrol es jogosan elvarhato hogy az elet mas teruleten probaljak megkeresni boldogulasukat.

Katinka nem csak kivalo uszo de nagyon okos no is. Nem ilyen ven szatir emberekkel kell edzeni hanem modern szoftverekkel ami masodpercre kidolgozva adja a segitseget a felkeszulesbe.

Gyarfas is nyugodtan lemondhatna vele egyutt, mert se takargatni se vedeni ilyen embert nem lehet felmenteni meg.......
 
Kedves Graver
Ritkan ertunk egyet, most 100%-ig , az en gyerekemmel se csinalta volna meg az biztos egy edzo se. Igaz az enyemek vivtak es ott is ott voltam nem csak mert vinnem kellett edzesre oket hanem mert kinai edzo volt es valahogy nekem nem volt szinpatikus, es rola is keringet egy pletyka hogy uvoltozik es kipurcanasig hajtja a gyerekeket. Nem is orult neki hogy a kispadon ucsorogtem, mindent urugyet kitalalt hogy menjek az irodajaba stb. nekem mar ez gyanus volt , tobb szulovel baratsagba lettem es ha en nem tudtam ott lenni akkor valamelyik szulo ott ult a kispadon.
Panaszt is tett, hogy neki meg ilyen csapata nem volt ahol minden gyerek a "mama kedvence"......azt mondtam neki ha nem lehetek itt akkor a gyerek nem jon tobbet, igy belenyugodott mert azert mind nyert valamilyen ermet ilyen kisebb versenyeken es bizott benne hogy tovabbi sikereket er el a gyerekekekkel. Vegul 3 ev utan a gyerekek abba hagytak es mas sportot uztek az isklakba amit jobban szerettek.
 
Az elso reakcioja az volt sajnalja a tortenteket de leulte . O maga bevallalta.
masodik reakcio koncepcios per volt
harmadik a no tehet rola belement sot talan akarta is mert szerette a szexet de kesobb meggondolta magat.

Jovoheten lesz ujabb mese ami talan meg bocsanat keresre fogja az ujsagirot kotelezni aki nyilvanosagra hozta az ugyet.

Volt sok koncepcios per akkor altalaban a politikai ellenfeleket rangattak bele ilyen ugyekbe, ehez nem kellett egy no se hogy eliteljenek valakit.

Amennyiben rafogott cselekmenyert ult ,akkor a z uszodat sajat erdekeben elkerulte volna olyan messze ahogy csak birta volna, ne hogy megint "rafogjak" az "el nem kovetett buncselekmenyt."

Nagy nagy tisztelet azoknak a uszo noknek akik szoltak es szolnak az ilyen allati osztonokkel biro edzokrol es jogosan elvarhato hogy az elet mas teruleten probaljak megkeresni boldogulasukat.

Katinka nem csak kivalo uszo de nagyon okos no is. Nem ilyen ven szatir emberekkel kell edzeni hanem modern szoftverekkel ami masodpercre kidolgozva adja a segitseget a felkeszulesbe.

Gyarfas is nyugodtan lemondhatna vele egyutt, mert se takargatni se vedeni ilyen embert nem lehet felmenteni meg.......

Egyrészt: nem biztos, hogy 75 évesen egy "derült égből villámcsapásként" előkapott vádra Te összeszedetten, higgadtan tudnál azonnal reagálni.
Másrészt: ha a munkád az életed (és csak ahhoz értesz), nem biztos, hogy olyan könnyen ott tudod hagyni, és elmenni kazánfűtőnek vagy utcaseprőnek.
Harmadrészt: fél információkból vonsz le "végzetes" és "végletes" következtetéseket. Szinte már beálltál a lincselők közé. Mi van a fenenagy megbocsájtással, a "mindenkinek jár még egy lehetőség" alapelvvel? Ez csak "egyeseknek" jár?
Negyedrészt: Gyárfás alapvetően egy "túlélő művész", valószínűleg komoly zsaroló potenciállal rendelkezik. Bármilyen "kurzus" volt, ő mindig "lubickolt".
 
Szervusztok ,
az igaz , hogy a tette elitélendö nem csak jogilag hanem emberileg is . Aztán a sitten a gyorsb..-ok a pedofilokkal majdnem egyszinten állnak ! Tehát nem oly pompás lehetett nekik ott bent . De gondolom , hogy ha nem tett utána semmi büntettendö dolgott akkor ez már régen elavultnak takinttendö 55 év után .
Tudod Gyulám, ez akkor lenne így, ha a társadalom (no meg a mindenkori vezetés) minden téren ezt az elvet vallaná.
Vagy hogyan is volt a gyilkos Biszku Béla esete ?? Nyugodtan halt meg a MAZSISZ öregek otthonában ugye ?? Pedig 56 után elég vér ragadt a kezése . Ezt már csak ugy a margóra .
Azért ne keverjük a szezont a fazonnal! Mindamellett, hogy sem Biszku, sem Gáspár, főként nem Pozsgay no és sokan mások a '89 előtti érából nem a példaképeim -, Biszku tudtommal nem kapott jogerős ítéletet.
Aztán, akit elítéltek a 60-as években, az ugyan hogyan is kaphatott útlevelet? Ráadásul a 3 évet le sem ülte, tehát feltehetően közkegyelemmel szabadult (aminek csak beszervezési oka lehetett) vagy az akkori politikai vezetés szerint az olimpiai arany felülírta az erőszakot. Mindkét esetben 1989 után Kisst távozásra illett volna felszólítani, azaz meg kellett volna tőle válni, még akkor is, ha olyan kvalitású az élet egyéb területein, amilyen.
De talán vannak itt volt sportolok és idösebbek is akik emlékeznek Magyar Zoltán és edzöje közötti nem csak vitának nevezett dolgokról , amikor Zolit kényszerrel hajtóttta végh edzö a torna terembe , lábát össze kötötte és tettlegeségre is sorkerült . Szoval egy egy érem mögött sok sok izzadság, sirás , és harag van !
Azért a tettlegesség, meg a nemi erőszak között van némi diferencia...
 
Szervusz Flamingo ,
most nem a vita kedvéért , de kérlek én arról nem tehetek hogy Biszkú és haverjai nem lettek soha elitélve és ma sem lehet itélendö modom viselt dolgaikról beszélni . Aztán , ha kegyelemmel szabadult és esetleg tégla lett belölle azt hiszem ez is az Ö dolga illetve a törvényé !de szerintem akkor sem illdomos valakinek akinek letöltött büntetése volt ennyi év után felhánytorgatni , ha közben mondom , ha közben normális életett élt ! Aztán hány politikus van még mai is akit elsem itéltek hasonló dolgokért ? Ja hány nöt eröszakolt meg a késöbbiek során ?? Tehát mint irod már 89-ben elkellett volna távolitani helyéröl , akkor miért nem tették meg ?? Hol voltak azzok az elvtársak akik ma ellene beszélnek ?? Aztán miért ne keverjük a szezont a fazonnal ? Mert Biszku Béla vagy más nevü személy ? Nekik szabad mert esetleg mások tartják a kezüket föléjük ??
 
Egy ferfi es egy no "veres" kozott is nagy kulonbseg van.
Egy tokos ferfi az azert vissza is ut nem turi az ilyen megalaztatast, hogy verjek.

Tyuk tolvajlas , garazdasag sikkasztas egesz mas kategoria mint a nemi eroszak.
Biszkut csak azert kevered ide allandoan ,mert nem rola van szo de egy politikai szereplo teljesen mas kategoria megha minden aron ezen lovagolsz akkor is.

Ennyi ev tavlatabol sem feledkezhet el az elkovetett buncselekmenyrol egy normalsi ember aki nem borton toltelek.
Raadasul elsikaltak minden nyomra vezeto historit minden eletrajzabol, hogy ne kothesen bele senki, igy a zabszem ott kellett volna lenni ,hogy ez barmikor kiderulthet. 55 ev nagy ido es volt ideje felkeszulni a magyarazkodasra.
 
Utoljára módosítva:
Szervusz Melitta ,
kérlek az lehet , hogy én Biszkut bele keverem , de nem tudom a gyilkosság amit Ö és társai elkövettek azok megbocsájthatobbak e mint a nemi eröszak ?? De lehetne Geröt vagy Vas Zoltán , Péter Gábort is megnevezni ha akarod vagy Wolf Wlagyimirt is ez teljesen mindegy ! Nekem nem az emberrel van problémém hanem ugy hirtelen ezzel a hirrel . Hiszen ez évek során közismert volt nem ?? Akkor eddig miért nem tették ezt közzé , kinek volt eddig érdekébe hogy elsumákolják ezt a dolgot ? Aztán meg nem is tudom , ha valaki leülte a "büntetését" hogy 1-vagy 20 évet és kiszabadult azzok általában egy bizonyos idö után ugynevezett"amnesztiát" kapnak és törlik a büntetését nem ?? Gondolom ez 50 év után is elévült vagy ? Ja a Politikai elit Rákosi és Kádár idejéböl igaz elitélve nem lett , de mindenki azzal jönn hogy az már elévült . Hasonlóan mint a Német Zöld Politikusok Pedofil tettei csak a katolikus papoké nem !
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,127
Üzenet
4,800,659
Tagok
615,668
Legújabb tagunk
Foss
Oldal tetejére