OLIMPIA

T

TH6777

Vendég
Kiűznek az olimpiáról sportágakat?


olimpia%20(2)_xlsport.jpg



Az utolsó ókori olimpia után 1503 évvel, 1896-ban Athénban rendezték meg az első újkori olimpiát, műsorán 9 sportág versenyeivel, 14 ország harmadfélszáz sportolójának részvételével.

Napjainkban a nyári ötkarikás játékok programjában 26 nagy sportág van jelen, egyikük - konkrétan az úszás és a vízilabda mellett a műugrást, a műúszást és a nyíltvízi úszást is magába foglaló vízi sport - öt szakággal is, és akárcsak legutóbb 2008-ban, Pekingben, a következő csúcstalálkozón, Londonban a jövő esztendő júliusában-augusztusában is összesen 302 versenyszámban osztanak érmeket.

!A 2016-os riói olimpiára azonban változhat az olimpiai sportágak afféle bérelt helyzete, méghozzá jócskán…!

Merthogy az ötkarikás világesemények gazdája, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) London után afféle "profiltisztításra" készül, azaz - kevésbé finoman fogalmazva - akár több sportágat is kiebrudalhat a hivatalos programból. Nem eszik azért olyan forrón a kását - mondják némelyek, amire persze okkal replikáznak azok, akik a baseball és a szoftball 2006-ban kimondott száműzetését hozzák fel nagyon is riasztó, és főleg létező példának. Évtizedeken át alapvetően az a tétel állta meg a helyét, hogy bekerülni roppant nehéz, kikerülni ugyanakkor gyakorlatilag lehetetlen. Ennek vetett véget a baseball (és női változata) "kiakolbólítása" a kiváltságosnak számítók köréből, bár korábban is előfordult némelyek kipenderítése (lásd baszk pelóta, kötélhúzás, krikett, lovaspóló, motorcsónak-versenyzés) a kevésbé jellemző elterjedtségből is fakadó érdektelenség és/vagy éppen gyenge nemzetközi szervezettsége, olykor nem annyira olimpiához illő jellege miatt. És éppenséggel az is megesett egyikkel-másikkal - említsük meg ehelyütt napjaink egyik divatsportját, a teniszt -, hogy csak átmenetileg tűnt el a kínálatból, a fehér sport jelesül az 1988-as szöuli olimpián bukkant fel újra 1928-as letűnését követően.

Nemkívánatos végeredmény

A miértre adandó választ keresve előrebocsátandó: nem mintha a NOB-nak nem lenne joga a karcsúsításhoz! Merthogy "főnökként" felel a négyévenkénti csúcseseményért gyakorlatilag minden szempontból, ennél fogva a programot is átírhatja, ha akarja, pláne, ha a legfőbb véleményformálók úgy látják, ennek vagy annak a sportnak valamilyen okból nincs helye az ötkarikás műsorban, amely tagadhatatlanul igen zsúfolttá vált napjainkra.

Amennyire a kezdeteknél érthető volt a törekvés a sportágak palettájának minél erőteljesebb szélesítésére, annyira vált gátjává is a "normális" olimpiának a túlméretezettség: a játékok már-már kezelhetetlen sportági programja meg a 10 ezer felett állandósult versenyzői létszám, továbbá a kísérők, szakvezetők, sportpolitikusok, tisztségviselők, szakemberek, edzők, orvosok, gyúrók, és nem utolsósorban a Londonra már húszezresre duzzadó médiahadsereg mind markánsabb jelenléte (utóbbi "változó tételnél" maradva: a 2000-es sydneyi játékokon nem kevesebb, mint 16 ezer televíziós és újságíró dolgozott). Mindez hosszan tartó, több évtizedes folyamat korántsem kívánatos végeredményének tekintendő.

Az elkerülhetetlen felfutás időszakában, az újkori olimpiák mind népszerűbbé válásával fokozatosan duzzadt a sportágak mellett a részt vevő nemzetek száma is egyre nagyobbra, a szereplők táborának bővülése pedig a női sportolók megjelenésével vált még inkább pezsgővé. Ha eltekintünk a bojkott sújtotta és fogyatékosságáért kivételnek tekintendő két legújabb kori olimpiától - az 1980-as moszkvaitól és az 1984-es Los Angeles-itől -, a folyamatos szaporulat érhető tetten: 1988-ban 23 sportágban csaknem 8400-an, 1992-ben Barcelonában 25-ben több mint 9300-an, 1996-ban Atlantában 26-ban 10 300-at meghaladó számban, 2000-ben Sydneyben és 2004-ben Athénban ugyanúgy 28-ban és egyformán valamivel 10 600-nál többen, legutóbb, 2008-ban Pekingben pedig szintúgy 28 sportágban - 204 nemzet képviseletében - a 11 ezret is meghaladó számban versenyeztek a földkerekség legkiválóbbjainak csúcstalálkozóján.

Előrosta

Az utolsó adatpár jövőre Londonban csökkenni fog, mert a már nemigen kezelhető olimpiai tömeg, a monstre jelleg eltüntetésének kényszere utat tört, így már a változtatás jegyében született meg az előrosta, vagyis az olimpiai kvalifikáció rendszere is.
A NOB-tól minden sportág megkapta a maga kvótáját, és az érintettekre maradt, hogy a maximális ötkarikás indulói keretüket hogyan töltik fel, milyen válogatási szisztéma segítségével alakítják ki a férfi és a női szereplők körét.

Merthogy a lányok-asszonyok - amúgy helyeselhető - emancipációja az erősebb nem rovására történhetett csak meg, például a súlyemelőknél vagy a Londonban bemutatkozó női ökölvívók esetében is a sportági férfikategóriák számának csökkentésével felszabadult helyek elnőiesítésével oldották meg a "nemi gondokat".

Ám ezzel együtt sem sikerült persze véget vetni a gigantizmusnak, összességében alig csökkent az ötkarikás résztvevők mennyisége, mert hát még Londonban is 10 600 körül lesz az indulók száma.

Ráadásul a baseball és a szoftball utódjaként, ha úgy teszik a helyére a sorban ott ácsingózók közül időközben - és korántsem szupernépszerűsége miatt, mint sokkal inkább kellő érdekérvényesítő ereje, a sportbizniszes hátországnak köszönhetően - felvettek kettőt is: a golfot és a hét fővel játszott rögbit. Velük 2016-ra, Rióra újfent 28-ra nő vissza a nyári olimpiai sportágak száma. (Csak zárójelben rögzítjük: mindkét sportág visszatérőnek számít, igaz, a golf és a rögbi is nagyon régen, előbbi 1904-ben, utóbbi pedig 1924-ben volt olimpiai sportág.)
Részben ezért is tetszik elkerülhetetlennek a csonkítás, bizonyos sportág(ak) áldozatul vetése. No de mely(ek)é?

A kulisszák mögött ádáz sportdiplomáciai harc (is) folyik a bennmaradásért. A nagy tülekedésben a veszélyérzettel leginkább telítődöttek minden áron próbálnak talpon maradni, és különféle ígéretekkel, meg konkrét lépésekkel, önmérsékletet mutató intézkedésekkel vagy éppen annak bizonygatásával igyekeznek minél jobb bizonyítványt kiállítani magukról, hogy az ő sportáguk a tévében is jól mutat, nézők sokaságát vonzza, igény van rá, ennél fogva neki igenis maradnia kell.

Tudniillik az egyik vezérszemponttá az nőtte ki magát egy-egy diszciplína olimpiai értékállóságának megítélésében, hogy eseményeinek, versenyeinek mekkora a nézettsége, miközben másodlagossá vált, hogy mióta van programban, milyen veretes a múltja, mennyire elterjedt, hány kontinens országában mily sokan űzik.

Gőzerővel nyomulnak

Persze léteznek úgynevezett alapsportok, így az 1896-os nyitányon jelen volt kilenc - atlétika, birkózás, kerékpározás, sportlövészet, súlyemelés, tenisz, torna, úszás és vívás -, amely afféle szent tehénnek számított és talán még számít ma is, de mérget azért ne vegyünk rá, hogy megingathatatlan még akár annak a négynek a helye is, amely pedig hiánytalanul szerepelt az összes eddigi játékok műsorán, miközben a társak - kisebb-nagyobb megszakításokkal - hol helyet kaptak a programban, hol nem.
A kvartettből az atlétika, a torna és az úszás nyilván ott lesz a 2016-os vagy éppen a 20-as és 24-es olimpián is, a népszerűséget illetően alaposan visszaesett vívás azonban már nem biztos, hogy az érinthetetlen kategóriában marad hosszabb távon is.
A "kilencek" közül - főleg a doppingolással összefüggésben - könnyűnek találtathatik a kerékpározás, a korábbi első számú, bár a szigorú ellenőrzések nyomán a különösen doppingérzékenyek élvonalból kikerült feketebárány, a súlyemelés, a bírálók szerint unalmas, követhetetlen és drága sportlövészet és vitorlázás, de a birkózás sincs abszolút biztos helyzetben.
A "huszonnyolcak" közül a veszélyeztettek körébe sorolják még mindenek előtt a tekvondót, a cselgáncs után másodikként bekerült keleti harcművészetet, de az olyan "magyar sportokat", vagyis a mi szempontunkból igen eredményes ágazatokat is érheti meglepetés, mint az öttusa vagy a vízilabda, de vannak ellenszószólói a kajak-kenunak, a tollaslabdának, a gyeplabdának vagy éppen a lovaglásnak is…

A nézőszám, a szponzorok felvonulása szemszögéből is rendkívül fontos és a mérlegelési szempontok közé tartozik a vonzerő - vagyis hogy hány embert tud látványosságával a versenyszínhelyre vagy a tévé képernyő elé csábítani az adott versenyág -, a közérthetőség, tehát hogy mennyire követhetők és egyértelműek a történések, mert a negatív összkép is megpecsételheti egy-egy sportág olimpiai sorsát.

Az "újoncok" - a NOB támogatói között is fellelhető amerikai mamutcégek pénzelte golf vagy a NOB-elnök által leplezetlenül pártolt rögbi - gyors kikerülése nem nagyon valószínűsíthető, bár a programba bejutni akaró többi - így a legutóbbi szavazáson vesztes karate, fallabda és görkorcsolya - változatlanul gőzerővel nyomul, a baseball és a szoftball is mielőbb vissza próbál térni, és azon van, hogy a következő cserealap ő legyen a csaknem tucatnyi veszélyövezeti sportág valamelyikének a rovására.

Ami tény:
Jacques Rogge mandátuma 2013-ban lejár, és már nem lesz megválasztható újabb periódusra. Ennek ellenére, bár testületi a döntés, az ötkarikás világmozgalom első emberének a szava - vagy éppenséggel a voksa - nyilvánvalóan többszörös súllyal esik latba. Így tehát az is kérdés, vállalja-e a belga sportdiplomata annak ódiumát, hogy elköszönése előtt ő legyen akármelyik kikerülő sportágnak a hóhéra, vagy éppen az "utánam a vízözön" jegyében NOB-elnöksége búcsúszakaszában igenis vállalja a nevéhez kötődő "gyilkos" szerepét.
 
T

TH6777

Vendég
Bemutatták a 2012-es londoni olimpia emlékérmeit


_56873178_coins_464.jpg



Bemutatták a 2012-es londoni olimpia emlékérmeit: a brit Királyi Pénzverde által gyártott egykilós arany érme Sir Anthony Caro szobrász, az ezüst érme a képzőművész, és író-zeneszerző Tom Phillips tervei alapján készült.


A londoni Királyi Művészeti Akadémián bemutatott arany emlékérme a szigetország első egykilós érméje. A kereken egy kilogrammnyi tiszta aranyat tartalmazó kisplasztikai alkotás 100 ezer fontot (36 millió forint) ér. A szintén egykilós ezüst érme értéke háromezer font (egymillió forint). Az arany változatból összesen hatvanat, míg az ezüstből 2012 darabot fognak legyártani.
II. Erzsébet királynő személyesen hagyta jóvá mindkettőt, hogy azok törvényes brit fizetési eszközökké is válhassanak. Az érmék fejoldalán a királynő Ian Rank-Broadley által tervezett arcképe látható, amely 1998 óta díszíti a hagyományos brit pénzérméket.

Az arany emlékérem a versenyeken elért sikernek, a test és az elme végső határait feszegető erőfeszítéseknek, valamint a játékok történelmi örökségének állít emléket. Az érmét egy babérkoszorú szegélyezi és a londoni olimpia logója is helyet kapott rajta, csakúgy mint a súlyemelés, a boksz, a futball és az atlétika sportszerei is.
_56870079_coins1.jpg

Az arany változat készítése során speciális nyomási és gyártási technológiát alkalmaztak a brit Királyi Pénzverdéből kikerült eddigi "legdomborúbb" érme előállításához. Mérete és értéke miatt azonban nem valószínű, hogy forgalomba kerül. Az ezüst emlékérme azt a gondolatot örökíti meg, amely szerint a csapatok összehangolt munkával képesek elérni a sikert és a győzelmet és ehhez igazodik a rajta olvasható felirat is: "Egyesítsük álmainkat, hogy a legkiválóbb csapattá tegyük világunkat". A plaketten a Napot megformázó ünnepi lobogók és az olimpiai láng is helyet kapott.
Minden egyes érméhez tartozik egy eredetiséget igazoló dokumentum. Az arany emlékérmék igazolásait maga Sir Anthony Caro számozta be és írta alá. A művész munkássága kulcsfontosságú szerepet játszott a kortárs szobrászat fejlődésében. A képzőművész 1987-ben kapott lovagi címet, és Henry Moore - a 20. század egyik legjelentősebb szobrászművésze - óta ő volt az első brit szobrász, aki 2000-ben Order of Merit kitüntetést kapott. A New York-i Metropolitan Museum of Art a közelmúltban egy nagyszabású kiállítást szentelt az alkotásainak.
Tom Phillips munkáit a világ leghíresebb galériáiban, többek között a londoni Tate és a National Portrait Gallery kiállítótermeiben nézheti meg a nagyközönség.


 
T

TH6777

Vendég
Joel Bouzou az Olimpikonok Világszövetségének új elnöke


joel_bouzou.jpg



Joel Bouzou ötkarikás bronzérmes, világbajnok öttusázót választotta elnökévé az Olimpikonok Világszövetsége (WOA).



A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) honlapjának hétfői beszámolója szerint az elnöki tisztségre öt jelölt, köztük az eddigi első ember, Dick Fosbury, a magasugrást forradalmasító amerikai olimpiai bajnok pályázott. A lausanne-i Olimpiai Múzeumban a hétvégén megtartott tisztújító közgyűlésen Bouzou, a Nemzetközi Öttusa Szövetség francia főtitkára kapott bizalmat. Alelnökké Amadou Dia Ba szenegáli olimpiai ezüstérmes gátfutót és a görög Jeórjiosz Andreadisz olimpikon vitorlázót választották. A főtitkári teendőket továbbra is perui Anthony Ledgard látja el.
Az új elnök Peter Montgomery ausztrál vízilabdázó (1995-1999), Schmitt Pál (1999-2007) kétszeres olimpiai bajnok párbajtőröző és Fosbury (2007-2011) után kapott bizalmat. Aktív sportolóként négy olimpián vett részt, 1984-ben volt a bronzérmes francia csapat tagja, 1987-ben egyéni világbajnok lett.
A közgyűlésen magyar részről, a hazai Olimpiai Bajnokok Klubjának képviseletében a volt vízilabdázó, ötkarikás bajnok Kósz Zoltán vett részt. Elmondása szerint - amint azt a MOB honlapja idézi - elsősorban az európai küldöttek azt remélik, hogy az új elnök képes lesz a WOA megújítására, a nemzeti szervezetek összefogására, a több mint százezer olimpikon együttműködésének erősítésére, ahogyan az Schmitt Pál elnöksége idején kialakult és jellemezte a WOA tevékenységét.


 
T

TH6777

Vendég
London 2012 - Az Underworld duó az olimpia zenei vezetője

Az elektronikus zenét játszó Underworld duó lesz a zenei vezetője a 2012-es londoni olimpia nyitóceremóniájának - jelentették be a szervezők.

A kettős tagjai, Rick Smith és Karl Hyde Danny Boyle művészeti vezetővel dolgoznak együtt a 2012. július 27-én esedékes háromórás megnyitó ünnepség előkészületein. Az Underworld és Boyle együttműködése nem újkeletű: a művészek közösen dolgoztak a Trainspotting című kultfilmben, valamint a közelmúltban bemutatott, Frankenstein című, a londoni nemzeti színházban futó előadáson.

A filmrendező Boyle szerint az Underworld közreműködésével "helyére került a kirakós utolsó darabja". Az együttes tagjai a BBC-nek elmondták, hogy nagy megtiszteltetésnek érzik a nyitóceremónia rendezésének munkáját, hiszen "ez olyasvalami, amire nemigen lesz még egyszer esély".

Az olimpia rendezői legalább tízezer művészt hallgattak meg a nyitó- és a záróünnepség szereplőinek kiválasztására.

A hét elején a brit kormány bejelentette, hogy az olimpiai és paralimpiai játékok megrendezéséhez 80 millió fonttal járul hozzá, azaz megduplázza az eddigi költségvetést.
 
T

TH6777

Vendég
London 2012: Ilyen az olimpiai formaruhánk


Kalotaszegi motívumokat viselnek majd a magyar sportolók a 2012-es Londoni Olimpián.

A formaruhákat most mutatták be. Az öltözéket Csergő Noémi és Mohari Kinga tervezték, akik a klasszikust a divatos nemzetközi irányzatokkal szerették volna ötvözni.

A pályázatra összesen 32 nevezés érkezett, ezekből 6 maradt versenyben, majd a szakmai zsűri 3-ra szűkítette a kört, amelyből a MOB elnöksége végül kiválasztotta a győztes darabokat.
Mint a tervezők az Inforádiónak elmondták, a ruhák kialakításánál fontos volt a magyar jelleg megtartása. Kalotaszegi nagyírásos motívumokat tettek a ruhákra, ezek már messziről is felhívják magukra a figyelmet.
A nőknek fehér és élénk piros színű sportos ingruhát terveztek. Ennek vállán nagy fekete motívumokat helyeztek el. A férfiak ruháinál a motívumok hasonlóak, de náluk a fehér és a fekete szín dominál.
A ruhákat a tervezők az Innoé Design irodának otthont adó budapesti lakóház folyosóján mutatták meg a sajtónak.




<IFRAME height=175 src="http://www.youtube.com/embed/yRLnk6KGOGw" frameBorder=0 width=220 allowfullscreen></IFRAME>


 

Csatolások

  • D__YT20111211013_1200x826.jpg
    D__YT20111211013_1200x826.jpg
    130 KB · Olvasás: 0
  • D__YT20111211022_763x1200.jpg
    D__YT20111211022_763x1200.jpg
    112.6 KB · Olvasás: 0
  • formaruha_lonne2.jpg
    formaruha_lonne2.jpg
    73.1 KB · Olvasás: 0
  • formaruha_lonne4.jpg
    formaruha_lonne4.jpg
    50.3 KB · Olvasás: 0
  • formaruha_lonne5.jpg
    formaruha_lonne5.jpg
    47.1 KB · Olvasás: 0
T

TH6777

Vendég


A jövő évi londoni olimpiára és paralimpiára készülő magyar sportolók kiemelt egészségügyi ellátásban részesülnek a Nemzeti Erőforrás Minisztériumban (NEFMI) hétfőn aláírt megállapodás értelmében.


A sajtótájékoztatóval egybekötött eseményen Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, Szócska Miklós, a NEFMI egészségügyért felelő államtitkára, Szekeres Pál, a NEFMI sportért felelős helyettes államtitkára és Soós Ágnes, az Országos Sportegészségügyi Intézet (Sportkórház) főigazgatója látta el kézjegyével a dokumentumokat. A rendezvényen részt vett Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke és Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) vezetője is.
A MOB 300 élsportolót, az MPB pedig 50 versenyzőt nevez meg, akik részesülhetnek a kiemelt ellátásban. A megállapodás értelmében a Sportkórház december 20-tól 24 órás telefonos ügyfélszolgálatot üzemeltet, s leszerződik tíz kórházzal, amelyek szintén kiemelt ellátást nyújtanak majd a sportolóknak.
"A rendszerben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) is szerepel, legfőképp azért, hogy az ellátás szabályszerűsége biztosítva legyen" - mondta Réthelyi Miklós. - "Bízom abban, hogy ezzel a megállapodással komoly segítséget tudunk nyújtani a sportolók olimpiai felkészüléséhez."
A kormány november 11-én döntött az olimpiára és a paralimpiára való sikeres felkészüléshez szükséges korszerű, kimagasló színvonalú, soron kívüli egészségügyi ellátás biztosításáról.
A hétfőn aláírt dokumentumok értelmében egységes szisztéma alakul ki a kerettagok felkészítése, vizsgálata és szükség esetén kezelése érdekében, s a 24 órás telefonos ügyfélszolgálati rendszer segítségével a sérülés vagy egyéb betegség miatt felkészülésében akadályoztatott sportolót azonnal a megfelelő ellátást nyújtó egészségügyi intézménybe irányítják. A kiemelt ellátást országosan végző tíz intézmény: az Országos Sportegészségügyi Intézet, az orvosegyetemek klinikái (Budapest, Pécs, Debrecen, Szeged), az Országos Gerincgyógyászati Központ, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet, a miskolci székhelyű Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház és a tatai Kastélypark Klinika Kft.
 
T

TH6777

Vendég
Az orosz Baltika lesz a 2014-es szocsi téli olimpia hivatalos söre.

A szervezőbizottság csütörtökön jelentette be az erre vonatkozó megállapodást, melynek anyagi vonatkozását azonban nem árulta el.

A Baltika, amely a dán Carlsberg csoport tulajdona, Oroszország legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező sörgyára.
 
T

TH6777

Vendég

BÚÉK!

Ausztriában halad az olimpiai láng
2012. 01. 01. 03.57

<RIGHT>
olimpiailang_xlsport.jpg


A fiatal olimpikon legnagyobb 2012-es eseménye az 1. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok lesz Innsbruckban.
2011 december 17-én görög földön lobbant fel az olimpiai láng, s időzött december 27-ig az athéni Panathinaiko-stadionban.


Indul a fáklya futás Ausztriában: Christine Oppitz-Plörer, Hannes Gschwentner és Peter Bayer


Kedden Innsbruck polgármester asszonya Christine Oppitz-Plörer fogadta a lángot osztrák földön, s indította el a láng ausztriai útját.
 
T

TH6777

Vendég
Olimpiai ötkarika London egén
2012. 01. 02. 14.20

<RIGHT>
london2012_xlsport.jpg


Az olimpiai ötkarika volt az egyik főszereplő a hagyományos éjféli londoni tűzijátékon. Becslések szerint negyedmillió szilveszterező londoni és turista nézte végig a világ egyik leglátványosabb óévbúcsúztató látványosságát a brit fővárosban.


A szemlélődők a Temze London belvárosának lévő részének partján tolongtak, amikor a híres óratorony, a Big Benéjféli harangjelére a nem kevésbé nevezetes óriáskerékről, "London szeméről" illetve a folyón lévő uszályokról elkezdték fellőni a rakétákat.​


A tüzes fényjáték visszatérő eleme a 2012-es londoni olimpia tiszteletére égre lőtt olimpiai ötkarika volt.
 
T

TH6777

Vendég
1. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok: Letették az esküt


olimpiailang_xlsport.jpg



10 évre szóló világszintű együttműködést kötött a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a Procter&Gamble (P&G). A 2012-es Olimpiai Játékok évében a P&G a Magyar Olimpiai Bizottság elkötelezett partnereként népszerűsíti a sport szerepét a gyermekek egészséges fejlődésében.


A P&G együttműködése a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB) 2012. január 6-án, az I. Ifjúsági Téli Olimpiai Játékok fogadalomtételének napjával indult el. Az olimpiai eskütétel a fiatal sportolók életének nagy pillanata, ugyanis az idén debütáló innsbrucki megmérettetésen az egész világ előtt bizonyíthatják tudásukat az ifjú sportolók.


„Az Olimpiai Játékok célja, hogy jobbá tegye az életet a sporton keresztül. Nagy örömünkre szolgál, hogy ebben a törekvésünkben a P&G-t partnerünkként tudhatjuk.” – mondta el Molnár Zoltán, a MOB főtitkára. „Több szempontból is történelmi pillanat a mai, ez lesz ugyanis az első téli ifjúsági olimpia, és először fordul elő Magyarországon, hogy téli ifjúsági játékokra utazó sportolók tesznek esküt” – tette hozzá Molnár Zoltán.


„Kijelenthetjük, hogy a magyar csapatba az ország utánpótlásának legjobbjai kerültek be, mert a versenyzők nem alanyi jogon indulnak, hanem kvótát kellett szerezniük - mondta Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója, az Innsbruckba utazó csapat vezetője.
- Meg kell jegyeznem, hogy az ifjúsági olimpia nem csak sportesemény. Egyharmad részben a sportról szól, de ugyanekkora arányban kap szerepet benne a nevelés és a kultúra is, mert egyértelmű célja az olimpiai eszme közvetítése a fiatalok felé.”


A Magyar Sport Házában megrendezésre került eskütétel vendége, és egyben a P&G magyarországi kampányának szakértője Dr. Gyarmati Andrea gyermekorvos, olimpiai ezüstérmes úszó. „A gyermekkorban kezdett rendszeres sportolásnak nem csak fizikai, hanem mentális előnyei is vannak. Saját tapasztalatom, hogy a sport segít a testi és lelki egészség megőrzésében, a fiamat (Hesz Máté) is ennek tudatában neveltem”. - mondtael Dr. Gyarmati Andrea.


A gyermekek és szüleik sporthoz való hozzáállásának feltérképezése érdekében átfogó hazai kutatást végzett a P&G 2011. decemberében. A felmérés amellett, hogy bemutatta a családok sporthoz fűződő viszonyát, felvázolta annak a fiatalok fejlődésére gyakorolt hatását is.


A kutatás szakmai előkészítésében a Magyar Olimpiai Bizottság és Gombocz János, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának professzora is részt vett.A felmérésből kiderült, hogy a gyerekek és fiatalok sporttevékenysége, mozgása nem csupán egészségük, fittségük és állóképességük, hanem pszichológiai és szociális jólétük miatt is kiemelten fontos.


Magyarországot Kékesi Márton és Úry Zsuzsanna alpesi síző, Panyik Dávid sílövő, Kovács Attila és Gasparics Fanni jégkorongozó, Farkas Tamás és Tóth Tímea rövidpályás gyorskorcsolyázó, Bodnár Zénó sífutó, valamint Szilágyi Ákos síugró képviseli a január 22-ig tartó ausztriai viadalon, melyre a küldöttség hétfőn utazik el.

Az eskü szövegét előmondta Regőczy Krisztina, olimpiai ezüstérmes jégtáncos, a MOB elnökségi tagja.


Az eseményen – többek között - részt vett Szabó Bence MOB-sportigazgató, Dr. Tóth Szabolcs csapatorvos és Darázs Péter ifjúsági olimpiai nagykövet.


Az innsbrucki korosztályos csúcseseményen 6 sportág 15 szakágának 63 versenyszámában több mint ezer 14-18 év közötti sportoló indul.

 
T

TH6777

Vendég
1.Téli Ifjúsági Olimpia: Látványos megnyitó ünnepség
2012. 01. 14. 13.22

<RIGHT>
siloveszet.jpg



2012. január 13. -án immár harmadik alkalommal lobbant fel az olimpiai láng Innsbruckban 1964 és 1976 után alig félévvel előzve meg Londont.


Az esemény rangját jól mutatja, hogy jelenleg Innsbruckban tartózkodik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság teljes vezérkara, a nemzetközi sportszövetségek elsőszámú emberei és az olimpiai mozgalom meghatározó személyiségei, példaképei. 15 ezer néző előtt kezdődött meg a megnyító hivatalos része.


A megnyitó beszédet Richard Rubatscher a Szervezőbizottság elnöke tartotta, akit a NOB elnöke Jacques Rogge követett. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Jacques Rogge németül, angolul majd franciául köszöntötte a versenyzőket és a megjelent 70 ország képviselőit.


Beszédében hangsúlyozta, rendkívül büszke arra, hogy az első Ifjúsági Téli Játékokkal egy olimpiai tradíció indul útjának Ausztriában. Tavaly egyébként Szingapúrban rendezték az I. Ifjúsági Nyári Olimpiát.


„Nemcsak azért jöttetek ide közel 1060-an 70 országból, hogy egymással versenyezzetek, egymásnak bizonyítsatok, hanem azért is, hogy egymástól tanuljatok”mondta Rogge.


„Az elkövetkező kilenc napban maradandó élményekkel gazdagodtok, megismeritek az olimpiai eszme lényegét, mondanivalóját, van esélyetek arra, hogy felnőtt olimpián is induljatok és példát mutathattok a saját generációtok számára. Versenyezzetek a Fair Play szerint, tiszteljétek egymást” – tette hozzá a NOB-elnök.

Külön köszönetet mondott a 60 országból érkezett 1440 önkéntesnek, akik nélkül az olimpiai játékok elképzelhetetlenek lennének.


A nemzetközi protokoll szabályai szerint az I. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokat Dr. Heinz Fischer osztrák államfő nyitotta meg.Természetesen a Bergisel Stadionban a két korábbi olimpiáról is megemlékeztek hangulatos filmek formájában. Majd az Olimpiai Himnusz alatt fellobbant az olimpiai láng.


A 14-18 éves korosztály 6 sportág, 15 szakágának, 63 versenyszámában méri össze erejét és tudását, 1440 önkéntes segítségével és 3000 szervező munkájának köszönhetően.
A magyr zászlót a megnyitó ünnepségen Panyik Dávid biatlonista vihette a Magyar Csapat egyhangú döntése alapján!


A Magyar Csapatot kilenc sportoló alkotja

- alpesi sí: Kékesi Márton (Fullsport SE), Úry Zsuzsanna (Kárpát SE).
Biatlon: Panyik Dávid (Honvéd Zalka).
Jégkorong, skills challenge: Kovács Attila (MAC), Gasparics Fanni (Budapest Stars).
Rövidpályás gyorskorcsolya: Farkas Tamás (SZKE), Tóth Tímea (PKSE).
Sífutás: Bodnár Zénó (Vasas);
Síugrás: Szilágyi Ákos (Kőszeg)



Szombaton hárman, Úry Zsuzsanna, Kékesi Márton és Szilágyi Ákos áll rajthoz.

Pénteken a Seefeld Arénában hívatalos edzést tartottak a síugrók Szilágyi Ákos magyar részvevővel.

 
T

TH6777

Vendég
Ifjúsági téli olimpia - Kékesi 24. szuperkombinációban


alpesi_si_xlsport.jpg



Az alpesi síző Kékesi Márton az 54 induló között a 24. helyet szerezte a vasárnapi szuperkombinációs versenyben Innsbruckban, az első ifjúsági téli olimpián.


A lányok hasonló számában érdekelt Úry Zsuzsanna a viadal honlapja szerint a szuper-óriásműlesiklásban kiesett, így összetettben nem volt értékelhető eredménye.

A sílövő Panyik Dávid az 50 fős mezőnyben 48. lett a 7,5 km-es sprintfutamban.

A jövő vasárnapig tartó korosztályos csúcseseményen 6 sportág 15 szakágának 63 versenyszámában több mint ezer 14-18 év közötti sportoló vesz részt. Magyarországot kilenc versenyző képviseli.

 
T

TH6777

Vendég
1.Ifjúsági Olimpiai Játékok: Bodnár Zénó közel 8 percre a győztestől 42.
2012. 01. 18. 03.59

<RIGHT>
sifutas.jpg



Az 1. Téli Ifjúsági Olimpia keddi programjában egy magyar fiatal szereplését kísérte figyelemmel a csapat. Bodnár Zénó indult a Seefeld Arenában a 10km klasszikus stílusú sífutó számban. A 48 indulót számláló mezőnyben ötödikként vágott neki a 10 km-es távnak.

A táv nagy részében az egyes ellenőrző pontokon a 42. helyen haladt át. Az utolsó 3,4km-en a mongol Dandar Usukhbayar megelőzte, s így a magyar fiú a 43. helyen fejezte be a versenyt. A legjobb idővel az orosz Alexander Selyaninov ért be a célba, közel 8 perccel gyorsabban teljesítve a távot, mint a magyar versenyző. A dobogó második fokára a japán Ishikawa Kentaro állhatott fel, a bronzérmes a kazah Sergey Malyshev lett.


végeredmény:


Sífutás fiú 10km klasszikus stilus - Seefeld Arena
43. (48 induló) Bodnár Zénó

 
T

TH6777

Vendég
1.Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok: A Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke meglátogatta a Magyar Csapatot




A Nemzetközi Fair Play Bizottság a 2010-es szingapuri olimpia után a téli játékokon is hirdeti a sport, a fair play eszméjét a fiatalok körében.


A bizottság elnöke Dr. Kamuti Jenő, aki egyben a MOB elnökségének tagja és korábbi főtitkára személyes látogatást tett az Ifjúsági Olimpiai Faluban és köszöntötte a Magyar Csapat jelenlévő versenyzőit.


 
T

TH6777

Vendég
Ifjúsági téli olimpia - Kékesi Márton 21. műlesiklásban


mulesiklas_xlsport.jpg



Kékesi Márton 21. helyen zárt a férfi műlesiklás 62 fős mezőnyében az Innsbruckban zajló, első ifjúsági téli olimpián.

A viadal honlapja szerint a szombati napon érdekelt egyetlen magyar versenyző összességében 8.20 másodperccel volt lassabb az aranyérmes svájci Sandro Simonet-nál, ugyanakkor az indulók közül 27-en végig sem tudtak menni a pályán, s az első, vagy a második futamban kiestek.

Kékesi egy hete szuperóriás-műlesiklásban 34., múlt vasárnap szuperkombinációban 24., míg csütörtökön óriás-műlesiklásban 21. lett.


 
T

TH6777

Vendég
:cool:Földműves-olimpia Indiában;):rolleyes:


olimpia_xlsport.jpg



Földműves-olimpiát rendeztek Indiában, a versenyzőknek egyebek közt fogaikkal kellett megtartaniuk a levegőben egy ekét.

Rágóizmaikra szükségük volt az autóatlétáknak is, mivel nekik szintén a szájukba tett kötéllel kellett elhúzniuk egy kocsit. A játékok hagyományos csúcspontja az ökörfogatverseny, amelynek sorsa azonban az idén bizonytalanná vált állatvédők tiltakozása okán.

A hatóság betiltotta a versenyszámot, ám a szervezők bírósághoz fordultak, amely végül mégis engedélyezte az "ökör Forma-1-"et. ;)

Az indiai parasztolimpiának már 76 éves hagyománya van.:cool:

 
T

TH6777

Vendég
Magyar aranyérem a bridzsolimpián


<right>

</right>

francia_kart.jpg

Aranyérmes lett a magyar csapat a Lille-ben rendezett XIV. bridzsolimpián, amely része a II. World Mind Sport Gamesnek, a szellemi sportok négyévente sorra kerülő világjátékának.

A szövetség szerdán arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a
Magyar Péter, Szappanos Géza, Dumbovich Miklós, Kovács Mihály összetételű együttes a kedden és szerdán rendezett döntőben az amerikai csapat ellen győzött 247-166-ra.

Bárány György kapitány csapata a fináléban két nap alatt 96 leosztást játszott a tengerentúliakkal, s már a félidőben jelentős előnyre tett szert, majd a befejező napon ezt tovább növelte. A magyar együttes kiváló eredményének értékét tovább növeli, hogy a kéthetes versenysorozatot csere nélkül négyen játszották végig, míg más országok jellemzően hatfős csapatokat indítottak, s ketten mindig pihenhettek.

Magyarország ilyen kiváló eredményt több mint hetven éve nem ért el bridzsben - a harmincas években kétszer Európa-bajnok volt a magyar csapat; nyolc évvel ezelőtt a bridzsolimpián ötödik lett.


A bridzs bemutató sportágként szerepelt a 2002-es, Salt Lake Cityben rendezett téli olimpia műsorán.
2008 óta a NOB és az IMSA (Szellemi Sportok Világszövetsége) megállapodásának értelmében közvetlenül a nyári olimpia után rendezik meg a Szellemi Sportok Világjátékát, amelyen a bridzs mellett a sakk, a go és a dáma szerepel.

 
T

TH6777

Vendég
Onkolimpia: Magyarország az éremtáblázat élén végzett



2012. 08. 27. 08.13 <right>

onolimpia_640x480.jpg



</right>

Tizenegy arany-, négy ezüst- és három bronzéremmel tértek haza a magyar gyerekek és fiatalok a Varsóban rendezett onkolimpiáról.

A hat és huszonegy év közötti, rákos betegségből meggyógyult vagy lábadozó fiúk és lányok kilenc ország versenyzőivel mérték össze erejüket. A magyarok harmadszor vettek részt ilyen olimpián és mindháromszor ők lettek az elsők az éremtáblázaton.

Ferihegyen az ATV Híradója várta a csapatot.

Minden magyar résztvevő éremmel tért haza. A legfiatalabb versenyző a kilencéves Kitti, úszásban ezüstérmes Kitti volt.

"Ez a sport nagyon sok erőt adott, hogy meg tudjak gyógyulni és most is sok erőt ad, hogy csak előre, előre.”

Arra a kérdésre, hogy legközelebb is elmenne-e egy ilyen olimpiára, úgy felelt: „ez nem kérdés” – mondta az ATV-nek az egy arany-, egy ezüst- és egy bronzéremmel hazatérő, tizennégy éves Evans Michelle Krisztina.

Az onkolimpiai részvétel költségeit a Gyermekrák Alapítány fedezte. A szervezet fontosnak tartja, hogy a rákbeteg fiatalok sportoljanak – enélkül ugyanis szinte lehetetlen a gyógyulás.

„Ki kell jönni ebből a betegségből és ennek a legfontosabb része a mozgás, mert ez hozzátartozik az egészséghez” – fogalmazott az ATV-nek Balogh István, a Gyermekrák Alapítvány elnöke. Úgy folytatta: „nagyon sokan, még külföldiek is drukkoltak a magyar csapatnak”.

Magyarország 2008-ban, 2010-ben és most is első lett az éremtáblázaton az onkolimpián.
 
T

TH6777

Vendég
Megműtötték, hazamehetett London hőse


joo2012londonpogorzelec_640x480.jpg

<right>

</right>

A 78 kilós judós, Joó Abigél megsérült a Kayla Harrison elleni második londoni meccsén, utána még folytatta, lengyel riválisát, Pogorzelecet sérülten is ipponnal verte, a bronzmeccset viszont elveszítette, a francia Tcheumeo kihasználta, hogy a magyar csak az egyik lábán tudott állni.Joó Harrisont is eldobta sérülése előtt, aminek értékét növeli, hogy a későbbi győztes ellen vezetett sérüléséig.

„Kedden a Sportkórházban megműtöttük a leszakadt külső gyűrűporcot. Abigél kitűnő állapotban van, mosolygott szerda reggel a kórházi ágyon, és már haza is mehetett. Négy hétig pihennie kell, utána óvatosan edzhet. Biztos vagyok benne, hogy a novemberi U23-as Európa-bajnokságra fel fog készülni, mert fantasztikus az akaratereje. Címet szeretne védeni” – kaptuk a tájékoztatást dr. Hidas Pétertől, a judóválogatott keretorvosától.

Joó Abigél augusztus elején múlt huszonkét éves, de a felnőttek között már kétszeres Eb-győztes.
 
Oldal tetejére