Piszkos pénzek: az euró még hagyján, na de a svéd korona

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
penz_vizsgalat2.jpg

Az európaiak többsége biztos benne, hogy a készpénz többnyire piszkos és hemzseg a baktériumoktól, sőt a megkérdezettek 57%-a szerint a bankjegyek és az érmék egyenesen a legkevésbé higiénikus mindennapi tárgyak, messze megelőzik még a mozgólépcsők kapaszkodóját is. Egy kutatás rámutatott, hogy ez nincs messze az igazságtól.



A Mastercard felmérése szerint a legpiszkosabb használati tárgy a pénz: a megkérdezettek 57 százaléka mondta, hogy a bankjegyek és az érmék a legkevésbé higiénikusak, míg a válaszadóknak csak 24 százaléka említette a mozgólépcsők kapaszkodóját.


Az Oxfordi Egyetem munkatársai megvizsgálták, valójában mennyire szennyezett a készpénz. A kutatók megállapították, hogy az átlagos ideje forgalomban lévő, Európában használt bankjegyek felületén egyidejűleg több mint 26 ezer baktérium található. Sőt, a frissen kibocsátott pénzeken is több, mint 2400 baktériumot fedeztek fel.



A MasterCard megbízásából készült kutatás kimutatta azt is, hogy az európai valuták közül az euró a legkevésbé fertőzött baktériumokkal, azonban ezek a bankjegyek is több, mint 11 ezer bacilust hordoznak, négyzetcentiméterenként közel 75-öt. A leginkább fertőző valuta a svéd korona, ezt vizsgálva a kutatók 39600 baktériumot fedeztek fel, négyzetcentiméterenként 246-ot.


Az emberre veszélyes kórokozókat is hordoznak


Ian Thompson az Oxfordi Egyetem professzora szerint az európai fogyasztók véleménye nincs messze az igazságtól. A vizsgált euró-bankjegyek átlagosan 11 ezer baktériumot hordoztak, melyek közül több fertőzések terjesztésére is képes. A korábbi, bankókon végzett kutatásaink kimutatták, hogy a készpénzen esetenként megtalálható olyan, potenciálisan az emberre nézve is veszélyes baktérium, mint a légzőszervi, húgyúti és sebfertőzéseket okozó Klebsiella vagy egyéb enterobaktériumok – tette hozzá az Oxfordi Egyetem professzora.


Nem véletlen, hogy a Mastercard ad ilyen jellegű kutatásra megbízást. Hemberger András, a MasterCard igazgatója meg is jegyezte, hogy ez egy újabb ok arra, hogy a fogyasztók készpénz helyett a bankkártyájukat használják vásárlásra, hiszen a plasztik nem csak kényelmesebb, de higiénikusabb is. Jóllehet, ma még sokszor a plasztikkártyát is kiadjuk a kezünkből, amikor fizetünk – bár ezt egyre kevesebbszer tesszük, az érintéses fizetési technológia terjedésével - fontos különbség azonban, hogy a bankkártyát lehet tisztítani – tette hozzá a MasterCard igazgatója.
 

Ösvénytaposó

Állandó Tag
Állandó Tag
Én még a fokozott fertőzésveszélyt is vállalnám annak érdekében, hogy minél több "piszkos pénzt" forduljon meg a kezeim között :)
 

TmintTibi

Kormányos
Fórumvezető
Kormányos
Ez az egész baromság csak "kártya érdek-ről" szól semmi másról...:!:
Biztos kevés még így is nekik a % a forgalom után...
 

Monkeymama

Új tag
Ösvénytaposó;3732418 írta:
Én még a fokozott fertőzésveszélyt is vállalnám annak érdekében, hogy minél több "piszkos pénzt" forduljon meg a kezeim között :)

igen egyetértek! ide nekünk azt a sok fertőzöttet ... vállaljuk a kockázatot és megkímélünk vele sokakat...:D
 

Csaszi73

Állandó Tag
Állandó Tag
Ráadásul "a pénznek nincs szaga"? Javaslom kipróbálni: nylontaskba néhány papírpénzt egy éjszakára, reggel ellenőrizni fenti közmondást!:confused:
 

Szergej77

Állandó Tag
Állandó Tag
A hír önmagában semmitmondó, mert nem ad viszonyítási alapot. Hány baktérium található például egy önkiszolgáló éttermi tálcán? Ráadásul baktérium és baktérium között óriási a különbség -- már ami az emberi egészségre gyakorolt hatást illeti .....
 
Oldal tetejére