Szaktanácsadás - szakértés - tanfelügyelet II.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

a fa

Állandó Tag
Állandó Tag
Visszamondás
Dec. 20-án kaptam egy márciusi minősítést, de nem tudom elfogadni, mert azon a héten külföldön leszek a diákjaimmal egy szakmai rendezvényen. Másnap felhívtam a POKunkat, jelezvén, hogy a visszamondáshoz szükséges hivatalos papírt már nem tudom beszerezni, és csatolni a kiirt 10 napon belül, mert az iskola már zárva, január 3-a előtt nincs bent senki. Mit csináljak?
- A válasz: 10 napon belül jeleznem kell a visszamondást a kért dokumentummal... /?/
- Válaszom, jó, de most mondom. hogy ez nem lehetséges! Mit csináljak ????, ha nem csinálok semmit, 30-án lejár a 10 nap és önhibámból fog meghiúsulni az eljárás amit nem akarok, de csatoli nem tudok most semmit.... Vagy fogadjam el, és január eleján mondjam vissza, csatolva a kívánt dokumentumokkal???
- Válasz : sajnálom, nem tudok segíteni, tegyen belátása szerint! /???/
- válasz: Köszönöm a segítséget!
Szerintetetk? Van ötletetek?
Önhibán kívül visszamondasz, csatolsz egy általad aláírt nyilatkozatot, melyben leírod miért nem vállalhatod, és hogy rajtad kívülálló ok miatt (ok részletezve) az intézményi nyilatkozatot január első hetén küldöd. Persze amilyen gyorsan csak tudod, küldened kell. :)
 

Somi62

Állandó Tag
Állandó Tag
Itt annyira más a helyzet, hogy érdemes rögtön tisztázni, eredetileg mikor vannak a pedagógus órái. Mert ha pl.18.30-20.00-ig, akkor gyakorlati tapasztalatokat szerzel az éjszakai műszakról. A hazaút nem gond, mire végeztek, pirkad. Az órák (kezdési) ideje változtatható, mint ahogy a tanóráké is. Miután kiderül, hogy a 2 szakértő milyen messziről utazik, az elnök és az igazgató egyeztet, az időigényeknek megfelelően. Mivel új kollégiumi útmutató sincs, így az sem változhatott, hogy a minősítés 2 napon is történhet, a foglalkozás előbb is megtartható, de a 2 időpont közt nem lehet 1 hétnél több (tehát jó pl. 2 egymás utáni kedd).
Az értékeléshez van valami KNOA vagy KNOAP, koll. nev alapprogram, a neten is megvan, azt érdemes megnézned.
Ennyit tudtam összevadászni.
Nálunk nem okozott problémát az időpont. Pénteki napon volt a minősítés , egyértelmű volt, hogy nem lehet délutánra hagyni a foglalkozásokat a hazautazás miatt. Nagyon készségesek voltak az intézményben, összehívták a tanulókat a délelőtti órákban, megtörténtek a foglalkozások. Igaz, ebben az esetben az iskola és a kollégium egy intézmény volt. Központi kollégium esetében a pénteki napot nehezen lehet kezelni.
 
Én egy udvarias tájékoztató levelet küldök. (Szerintem mintát találsz a szakmai anyagok felületen.)
Erre a levélre eddig még mindig válaszoltak és tájékoztattak arról, hogy írásban, vagy személyesen kívánnak-e válaszolni a kérdésekre. A legtöbb esetben éltek azzal a lehetőséggel, hogy írásban válaszolhassanak.
A tanfelügyeleti látogatás előtt, mennyi idővel keresed fel a fenntartót? Hallottam már olyat is, hogy az intézményvezetőn keresztül történt a kapcsolatfelvétel.
 

zsbb

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyon-nagyon köszönöm, a napokban áttanulmányozom!

Itt annyira más a helyzet, hogy érdemes rögtön tisztázni, eredetileg mikor vannak a pedagógus órái. Mert ha pl.18.30-20.00-ig, akkor gyakorlati tapasztalatokat szerzel az éjszakai műszakról. A hazaút nem gond, mire végeztek, pirkad. Az órák (kezdési) ideje változtatható, mint ahogy a tanóráké is. Miután kiderül, hogy a 2 szakértő milyen messziről utazik, az elnök és az igazgató egyeztet, az időigényeknek megfelelően. Mivel új kollégiumi útmutató sincs, így az sem változhatott, hogy a minősítés 2 napon is történhet, a foglalkozás előbb is megtartható, de a 2 időpont közt nem lehet 1 hétnél több (tehát jó pl. 2 egymás utáni kedd).
Az értékeléshez van valami KNOA vagy KNOAP, koll. nev alapprogram, a neten is megvan, azt érdemes megnézned.
Ennyit tudtam összevadászni.
Nagyon köszönöm neked, belemélyedek...!

Én már voltam elnök kollégiumi nevelőnél . Nem volt semmilyen extra formai eltérés , nem is lehet. Arra kell figyelni, hogy a feltöltött foglalkozástervek megfeleljenek a kolléga által tartott kollégiumi tematikus foglalkozásoknak . Ne kimondottan tantárgyi jellegűek legyenek, mivel nem tanítási órákról van szó. De ezt a szakos szakértő tudni fogja.
Az általam küldött kérdések inkább nevelési jellegűek voltak, pl. közösségfejlesztés , konfliktuskezelés illetve a kollégiumi élet jellegzetes feladataira szóló : éjszakai ügyelet stb . Egyébként más különleges eltérés nem volt.
Köszönöm szépen! A foglakozás látogatása a minősítés napján volt?
 
Utoljára módosítva a moderátor által:

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Így van bizony. Gyakorlati példa : egy kolleganő egyszakos TÁI végzettséggel autista osztályban tanított és próbált minősülni, a bizottság kifogásolta a végzettségét , eredménytelen lett az eljárása. Nekem volt egy pedszakszolgálatos minősítésem, ahol "diszes "szakember minősült, az eljárásban én elnök voltam , a szakos logopédus végzettségű és így volt szabályos a bizottság összetétele.
Valóban napjainkban már nagyon széleskörű a magyar gyógypedagógusképzés, a felsoroltak még nem tartalmazzák a sérülésspecifikus terepauták /korai nevelés , és egyéb/ speciális trénerek sorát
Hogyan érted, hogy eredménytelen lett? Lefolytatták a minősítést, de az sikertelen lett? És ha igen, akkor azért lett sikertelen, mert nem a végzettségének megfelelő területen alkalmazták? Amúgy azóta is ott dolgozik? Ha mindez így van, akkor annyi a kérdésem, hogy tehet-e ő arról, hogy így alkalmazták? Akik alkalmazták, azok tehetnek-e róla, hogy nem találnak a megfelelő helyre megfelelő embert? Ugyanis nem találnak. Nálunk is azért alkalmaztak tanakost, mert nincs megfelelő. A Nev. Tan. pedig nem tud ennyit ellátni, főleg nem tud igazodni az ő munkaidő-beosztásukkal az általános iskolai órarendekhez úgy, hogy a gyereknek a legmegfelelőbb legyen. Régen ún. kétszakos volt a gyógypedagógus képzés. Most tudtommal (de lehet, hogy rosszul tudom) csak egy. Ha maradt volna a régi, akkor könnyebb lenne megfelelő embert találni.
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
A lényege a különbségnek az, hogy az SNI-s tanulók sérülése organikus eredetű, /ezért súlyos és tartós/a BTM-s tanulók esetében nincs organikus eredet , hanem funkcionális zavarról beszélünk és viszonylag jól korrigálható.
SNI-s tanulók esetében a habilitációs feladatokat gyógypedagógusnak kötelező ellátni , BTM-s esetében mindkét végzettség megfelelő.
SNI-s státuszt csak az illetékes szakértői bizottság állapíthat meg és készít szakértői javaslatot, BTM-s esetében a pedagógiai szakszolgálat végzi el a szükséges vizsgálatokat és és határozza meg a fejlesztési irányokat.
Ez pontosan így van. Erről szólt az én hozzászólásom is, de talán kicsit szakszerűtlenebbül. ;) A te általad írottakra reagáltam ezzel.
"Előfordul az is , hogy gyógypedagógus TAI /tanulásban akadályozott/ vagy ÉÁI-s /értelmileg akadályozott /végzettséggel foglalkozik BTM-s gyerekekkel : Ez már okozhat problémát a minősítés során mert másjellegű habilitációs fejlesztésről van szó. . Enyhít a helyzeten , ha valamilyen kiegészítő képzésben vett rész a BTM-s tanulók fejlesztésével kapcsolatban. Ilyen jellegű végzettségekkel már sok gyógypedagógus foglalkozik az előbb említett gyermekekkel."
Idézet tőled. És ezt is írtad:
"Visszatérve a felvetett kérdésre, csak akkor töltenék fel e-portfóliót gyógypedagógusként, ha a végzettség megfelel a a tanulók sérülésspecifikus követelményeinek."
Elvileg teljesen igazad van, de ma Magyarországon ez messze nem így működik, erről szólt utána néhány gondolatom. Egyszerűen nem tud másként feltölteni. És ha úgy tölt fel, hogy nem azon a területen dolgozik, akkor önhibáján kívül sikertelennek minősítjük? Nekem ezzel van a problémám.
 

Gagamail

Állandó Tag
Állandó Tag
Pedagógus-munkakör nevelési-oktatási intézményben: gyógypedagógus és a fejlesztő pedagógus egyaránt kiválasztható.
Gyógypedagógus, nem fejlesztő pedagógus, egyértelmű.

Mindannyian fejlesztünk, ahogyan Ti is, csak nekünk más feladataink (is) vannak. A kolléga töltse fel a munkájával kapcsolatos dokumentumokat a megfelelő helyekre. Ha nincs csoportos fejlesztése, töltsön föl csoportprofil helyett tanulói profilt, óravázlatok helyett foglalkozásvázlatokat (vagy -terveket, ha így hívjuk), tematikus terv helyett egyéni fejlesztési tervet.
A szabadonválasztottba pedig minden mást, amit csinál - reméljük meg tud nyilvánulni más területen is az intézményében. A reflexiói legyenek egyértelműek, látszon belőlük, hogy mit tesz a gyerekért/gyerekekért, alkalmasint, hogyan szélesíti az ismereteit, ha kell. Mert biztosan kell.

"Tiszta" fogyatékosság ugyanis nincs. (Ezért döbbenettel olvasom, ha egy tanakost kizárnak a minősülésből, mert autista csoportja van. Ettől még lehet nagyon felkészült szakember az adott csoporthoz.)
Az én osztályaimban van beszéd-, mozgás-, látássérült gyerek is, de keveredik a dolog némi ADHD-val is legalább 4-nél, hogy csak az ismertebbeket említsem.
Tehát a súlyosan mozgássérült v. figyelemzavaros gyerekkel mit csináljunk? Régen szempont volt, hogy "ami az ismeretszerzési folyamatot leginkább gátolja", az lenne a gyermek "főfogyatékossága", e szerint iskolázták be. Ez már a múltté.

A feladatnak kell megfelelni, nem nyafogni, mert a gyerek egyszer ötödikes, egyszer hatodikos. Nem várhat arra, hogy a tanító v. tanár majd továbbképződik egyszer.

Abban egyetértek gtszg-vel hogy csak jól szabad csinálni a munkánkat. Legalább törekedni kell rá. Pl. az oktatás-nevelés ügye nem játszótér ... ha akarom elkapom a labdát, ha akarom, nem.
 
Utoljára módosítva:

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Huh. Mielőtt még visszamondanátok egy gyp-s minősítést :)
Kb. 2000-ig volt oligofrénszakos gyógyped képzés (meg a szervi és a logopédiai, de azok maradtak). Elláthatták a mindenféle szintű értelmi fogyatékosok és a pszeudodebilek oktatását és fejlesztését, akkoriban korrekciós nevelését. Életkortól függetlenül, a felnőtteknél is!
2000-ben/körül túl nagynak találták a területet, s lett az értelmileg akadályozottak szakirány a régi középsúlyosokra, a TAP (tanulásban akadályozottak pedagógiája) szakirány a régi enyhe fokban sérültekre ÉS a korábbi határesetekre, az időközben szakvéleményt kapó pszichés, diszes, kognitív zavaros stb. esetekre. S elkezdték a gyógyped tanárok mellett a terapeuták képzését is ugyanezekre a területekre, szinte ugyanazzal a képzéssel és képesítéssel, hogy tovább bonyolódjon a helyzet :). Közben a BNO kódok is finomodtak, így kétséges esetben a minősítési eljárás során nem elég a gyp tanár szakirányát nézni, mert a szakértői véleményt is kell (ha van hozzá jog). Gyakran előfordul, hogy ugyanazt a kódot kapja 2 gyerek, s az egyiknek logopédust, a másiknak oligofrén vagy TAP szakost írnak elő, attól függően, hogy a kódon belül mit találnak. De arra is van több példa, hogy ugyanaz a gyerek ugyanazzal a kóddal egy felülvizsgálat után már nem logopédust kap, hanem pl oligofrén/TAP szakost. Ez utóbbi 2 (oligofrén és TAP) a leggyakoribb, a legnagyobb területet lefedő. A 4 éves főiskolai képzésben anno az oligofrénped volt a kötelező szak, ez mellé kellett választani a többiből. Az oligofrénped képzés komoly része volt a Bevezetés a ... (s itt jött a többi szak) alapjaiba tantárgyak, s ezért lehet az, hogy hiány esetén oligofrénpedest küldenek áthidaló megoldásként. Ugye, milyen egyszerű :)?
Ennél már csak az a jobb, ami a papíron szerepel. Nálunk így írják elő: (kicsit pontatlan lesz, mert fejből írom, ilyen papír nincs előttem): megfelelő szakirányú végzettséggel rendelkező gyógypedagógus. A lényeg úgyis a "megfelelő" szón van, és arra biztosan jól emlékszem. Nincs ráírva, ők kit tartanak megfelelőnek. Az iskolákban pedig nem igazán tudják, melyik BNO kódhoz ki kell. Meg persze úgysem tudják biztosítani mindenkihez a legmegfelelőbbet, mert mindenféle gyógypedagógust nem tudnak alkalmazni arra az egy státuszra, amit nagy nehezen kijártak, hiszen még az sem sikerült mindenhol, hogy egyáltalán legyen ilyen státusz.
 

kros

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Kollégák!
Egy csomó vezetői tanfelügyeletet kaptam jövőre! Ti hogyan kommunikáltok a fenntartóval a látogatás előtt? Minden tapasztalat érdekelne! Válaszotokat előre is köszönöm!
Amikor ez a kérdés először felmerült, úgy emlékszem, abban egyeztünk meg, hogy a fenntartó (újbóli) értesítése az érintett vezető feladata.
Tehát nem a vezető tanfelügyelőnek szükséges vele a kapcsolatot felvenni. Hiszen a legtöbb esetben igazából ezt nem is tudja, kit kellene keresnie, értesítenie, a felületen sincs ilyen elérhetőség.
Ehelyett az ellenőrzésben érintett vezetőnek ajánlja a vezető tf igen nyomatékosan a kapcsolatfelvételt.
 
Utoljára módosítva:

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Na,végre eljött a nap!:hurra:Februári tanfelügyelet előtt ma megpróbáltam
jelentkezni önértékelésre, nem tudtam.:o.Szóval úgy látom,marad a papír alapú.
De azért még minden nap próbálkozom.
Addig is mindenkinek BUÉK!:dr_173:
Miért nem tudtál? Saját oldal, intézmény fülecske, Látogatási beosztások megtekintése, majd még egyszer Látogatási beosztások megtekintése, ott be kell jelölni az Intézményi önértékelést (középen van a sorban), végül Önértékelés indítása. Így csináltad?
 

gtszg

Állandó Tag
Állandó Tag
Két gondolatot szeretnék fűzni, az eddigi hosszas beszélgetéshez.
Gyógypedagógiai pótlékra csak akkor jogosult ha
d) a gyógypedagógiai pótlék annak, aki nevelési-oktatási intézményben testi, érzékszervi, értelmi, beszéd- vagy más fogyatékos gyermekek óvodai nevelését, iskolai nevelését és oktatását, kollégiumi nevelését vagy közoktatási intézményben a gyermekek fejlesztő felkészítését – a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleményében foglaltak szerint – végzi;
(4) A (2) bekezdés d) pontjában szabályozott pótlék a pedagógus-munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottat abban az esetben illeti meg, ha kizárólag fogyatékos gyermekekkel, tanulókkal foglalkozik, illetve, ha az általa felkészített fogyatékos gyermekek, tanulók aránya az év első tanítási napján eléri a harminchárom százalékot.
A szakértői véleményekben gyakran (Fejér megyében minden esetben) leírásra kerül, hogy milyen végzettséggel lehet ellátni az adott gyermek számára meghatározott fejlesztéseket. Mivel egyes szakirányokban (pl. autizmus) kevesebb szakemberrel rendelkezünk a szükségesnél, ilyen esetekben gyakran ilyesmi szerepel a szakvéleményben:
pl: "A habilitációt végző szakember végzettsége:
F 84 / gyógypedagógus (bármely szak, autizmus specifikus ismeretek szükségesek), valamint a nemzeti köznevelésről szóló...
F90/ gyógypedagógus ( pszichopedagógus, hiányában bármely szak), valamint a nemzeti köznevelésről szóló..."


Így, a kérdéses esetben szerintem az eddigi javaslatok a gyógypedagógiai terület megjelölésére nemcsak az életszerűség, de valószínűleg a törvényességi szempontoknak is megfelel.
Egyébként személy szerint kíváncsi lennék, hogy mi az a specifikus tudás a fejlesztőpedagógus képzésben, amit egy végzett gyógypedagógus ne sajátított volna el :), s ezért ne tudná megfelelően ellátni a BTMN-es tanulókat.
Kedves sofiread!
Bízom benne, hogy szóhasználatod nem kétséget fejez ki.
A pótlék kérdése mellékszereplő volt a témában, valóban meglevő feltételek alapján jár, ezt senki nem vitatta.
Az általad használt "törvényességi szempontoknak való megfelelést" sem vitatta senki. Csak vannak érdekes szituációk, amik elgondolkodtatók adott esetben.
Örülök, hogy mint szakavatott hozzászóltál, részletesebben bemutatva a háttér részleteket.
Ugyanakkor igazoltad az általam is feszegetett megfelelést. Azzal, hogy az ajánlásba beírjátok: gyógypedagógus( bármely szak .... ) tágítod a kört, ami a kevésbé speciális felé vezet - talán jó a kifejezés. Ekkor sem beszélhetünk törvénytelenségről, mert a jogszabály viszonylag gazdag kínálatot biztosít.
Amin itt elmélkedtünk, az az alkalmazásnak való megfelelés (mint alkalmazott), ahol a munkakörnek és a végzettséget igazoló papírnak szinkronban kell lennie. Minősítés esetén kizáró ok lehet. Ezért is érdemes foglalkozni vele, hogy időben rendezni lehessen nem egyértelmű dolgokat.
Kros nagyon hálás kérdést tett fel, mert több irányból lehet értelmezni.
Kérdésed a fejlesztőpedagógusra vonatkozóan téves értelmezésre utal. Nevezett kolléganő képesítése (a leírás alapján) erre a munkakörre jogosítja a hivatkozott jogszabály alapján, nem a gyógypedagógusra. Értelmezésem szerint a gyógypedagógus (az adott területen) "magasabb" kategória.
 

fecsike

Állandó Tag
Állandó Tag
Na,végre eljött a nap!:hurra:Februári tanfelügyelet előtt ma megpróbáltam
jelentkezni önértékelésre, nem tudtam.:o.Szóval úgy látom,marad a papír alapú.
De azért még minden nap próbálkozom.
Addig is mindenkinek BUÉK!:dr_173:

Miért nem tudtál? Saját oldal, intézmény fülecske, Látogatási beosztások megtekintése, majd még egyszer Látogatási beosztások megtekintése, ott be kell jelölni az Intézményi önértékelést (középen van a sorban), végül Önértékelés indítása. Így csináltad?

Kedves BAJ! Ha megengeded, kicsit kiegészítem: Akkor tud az általad leírt módon önértékelést indítani Lea60, ha a mesterjelszó kezelőben megkapta az önértékeléshez az admin jogosultságot. Ezt eddig bármikor meg lehetett tenni - tanfelügyelettől függetlenül is. 2017-ben lesz változás: előbb az intézményi elvárásokat kell a felületen rögzíteni, csak utána indulhat önértékelés.
 
Utoljára módosítva a moderátor által:

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves BAJ! Ha megengeded, kicsit kiegészítem: Akkor tud az általad leírt módon önértékelést indítani Lea60, ha a mesterjelszó kezelőben megkapta az önértékeléshez az admin jogosultságot. Ezt eddig bármikor meg lehetett tenni - tanfelügyelettől függetlenül is. 2017-ben lesz változás: előbb az intézményi elvárásokat kell a felületen rögzíteni, csak utána indulhat önértékelés.
Így van. Ha viszont nem kap, akkor nem is neki kell indítania, hanem annak, akinek van. Akkor szegény ne is próbáljon vele kínlódni. Amúgy önértékelőként nem sok dolga van a felületen. Ahhoz, hogy azokat elvégezze, elég a folyamatszereplő jogosultságot megkapnia. Először úgyis a kérdőívek kellenek, a munkatársihoz pedig kódokat kell generálni. Amúgy most meg pihenni kell. ;)
 

Somi62

Állandó Tag
Állandó Tag
Köszönöm szépen! A foglakozás látogatása a minősítés napján volt?
Minden lezajlott egy napon. Één is olyan intézményben dolgozom, ahol kollégium is van, két kollega minősítése is lezajlott ugyanolyan menetrend szerint egy nap alatt. Nálunk 13 órakor kezdtek , a gyerekek külső iskolákból hazajöttek a foglalkozásokra , kb 18 órára mindennek vége lett. A két szakértő 25km-s távolságról jött, rendben hazaértek. Valóban ,ezt kell jól előkészíteni.
 

69angyal

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Kollégák! Most olvasom itt a hozzászólások között, hogy a mesterpedagógusok minősítésére külön szakértőket képeztek. Szeretném megkérdezni, hogy ki tud erről valami bővebbet? Lehet ilyen képzésre még jelentkezni? Lesz még ilyen egyáltalán? Milyen feltétele volt annak, hogy erre jelentkezni lehessen?
 

ladysla

Kormányos
Fórumvezető
Kormányos
Kérdést hoztam: olyan szakértőt/delegáltat kérdezek/keresek, aki 2015-ben "buktatós" csoportban volt. Arra lennének kíváncsiak, hogy a 2 év múlva kötelező ismétlésen, azaz 2017-ben, ugyanaz a bizottság ül össze megint, vagy új szakértőket kap az ismétlő pedagógus? Köszönik a választ.
 

gtszg

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Kollégák! Most olvasom itt a hozzászólások között, hogy a mesterpedagógusok minősítésére külön szakértőket képeztek. Szeretném megkérdezni, hogy ki tud erről valami bővebbet? Lehet ilyen képzésre még jelentkezni? Lesz még ilyen egyáltalán? Milyen feltétele volt annak, hogy erre jelentkezni lehessen?
Nem tudok róla, hogy hirdetnének. Anno kérdőívet kellett kitölteni, és az alapján választottak 150 főt(?) kb. Nekik van még plusz 30 órás képzésük, ami alapján mestereket minősíthetnek.
 

gtszg

Állandó Tag
Állandó Tag
Kérdést hoztam: olyan szakértőt/delegáltat kérdezek/keresek, aki 2015-ben "buktatós" csoportban volt. Arra lennének kíváncsiak, hogy a 2 év múlva kötelező ismétlésen, azaz 2017-ben, ugyanaz a bizottság ül össze megint, vagy új szakértőket kap az ismétlő pedagógus? Köszönik a választ.
Még nem értem el azt az időt. Az eljárásrend nem rendelkezik róla. Én nem tartom valószínűnek, hogy ugyanaz legyen. 2 év alatt akár ki is léphet valamelyik szakértő, vagy változtat az érvényes gyakorlati tapasztalat listáján, de akár változhat a szakértői napja is.
De lehetnek véletlenek is.:D
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére