Szoktatok meg "magyarul" fozocskezni?

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Dorozsmai molnár ponty
1-1,2 kg filézett ponty, 20 dkg füstölt szalonna, 40-50 dkg csuszatészta, 25 dkg csiperkegomba, 2 paradicsom (paradicsompüré konzerv is jó), 2 paprika, 2 nagy fej vöröshagyma, 4-5 dl tejföl, 1-2 evőkanál liszt, olaj, 1-2 halászlékocka
A halfilében maradt gerincdarabokat levágjuk, kb. 3 mm-es távolságra beirdaljuk, jól besózzuk (jó, ha 1 órát áll a sóban). Az egyik fej vöröshagymát felaprózzuk, Ha a halfilében maradt gerinc darab, akkor azt is beletesszük, kevés vízben, halászlékockával felfőzzük. A szalonnából kakastaréjt sütünk, kivesszük, a zsiradékban feltesszük a másik felkarikázott hagymát, a paprikát később beletesszük a felszeletelt gombát is. A hagymás, halászlékockás, halcsontos vizet átpasszírozzuk, rászűrjük. Behabarjuk a liszttel simára kevert tejföllel, s felforraljuk.
Sós vízben kifőzzük a csuszatésztát, lecsöpögtetjük. Összekeverjük a lecsós-gombás mártással.
Kevés forró olajon ropogósra sütjük az előkészített, lisztbe mártott pontyszeleteket, tálaláskor a csuszatésztára helyezzük, majd tejföllel megöntözzük. A kakastaréjt, paprikába mártva a tetejére tesszük.
(A tészta, ha sokáig vár, felissza a ráöntött ragu levét, akkor már nem az igazi.)
Macerásnak tűnik, de időnként érdemes megpróbálkozni vele. A család hálás lesz.
(Nem mindenhol írtam, hogy sózzuk, de szükséges!)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Ördöglángos

Úgy emlékszem egyszer már feltöltöttem, de a keresőben nem találom!
Hozzávalók: 4 személyre: A raguhoz: 2 fej hagyma; 30 dkg pulykamell; 30 dkg sertéshús; 20 dkg csemegeuborka; 1 evőkanálnyi mustár; só; bors; bazsalikom; rozmaring;
Elkészítés: A salátához ízlés szerint összeválogatott friss zöldségek, só és bors. A szalonnákból ujjnyi szeleteket vágunk, és majdnem a bőrig benyessük. Amíg sül, a pulykamellet felcsíkozzuk. Így teszünk a karajjal is. A szalonnákat kivesszük az edényből, a zöldhagymát felkarikázzuk, és megfuttatjuk a szalonna zsírján. Rátesszük a karajt, amit jól megpirítunk, sózzuk. A karajhoz adjuk a pulykamellet, és ezt is megpirítjuk. Fűszerezzük bazsalikommal, rozmaringgal. A felaprított gombát a szépen megpirult húsokhoz adjuk. Amikor a gomba is átpirult, fokhagymát adunk hozzá, majd a gomba nagyságára vágott csemegeuborkát is beletesszük. Amikor már majdnem kész, kevés mustárt keverünk a raguba, és a félretett kakastaréj formájúvá sült szalonnákat megmelegítjük rajta.
Salátát készítünk paprikából, paradicsomból, retekből, zöldhagymából, uborkából. Bármilyen zöldséget használhatunk, aminek szezonja van. Tálaláskor a tányér egyik felére halmozzuk a salátát, másik felére a tócsni kerül. Erre szedünk a raguból, és a tetejére helyezünk egy szalonna-taréjt.
 

cusco830

Állandó Tag
Állandó Tag
mindenhol lehet magyar ételeket főzni!!! Sok évig családdal éltünk Peruban és Brazíliában is, én Portugáliát is megjártam. Ha nincs valami, elő lehet állítani, joghurtot, tejfölt, túrót, hiszen mindenhol van friss tehéntej, tessék utánanézni ! :) Én még Dubajban is ettem karácsonykor mákosbejglit, Kuwaitban meg finom pálinkát! leleményes a magyar, ne féltsük magunkat!!!!
 

satavari

Állandó Tag
Állandó Tag
Az a baj, hogy lehet "magyarul" főzőcskézni, de azt tapasztaltam, hogy a lényeg az alapanyagokban rejlik. A paprika, a hagyma, a főszerek, a húsok, a zöldségek íze mindenütt más, ezért nem olyanok a magyar ízek külföldön (és ugyanezért nem lehet tökéletesen olasz, görög, kínai, stb. ízeket elkészíteni más országban)
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Már itthon sem mindíg sikerül magyarul főzni. Most éppen azt tapasztaltam, hogy az egyik nagy üzeltlánc boltjában vett vöröshagymából készített étel íze nem volt olyan, mint amit vártam! De már a piacon is sokszor külföldi nyersanyagot kapunk.
A hazai nemesítések is inkább a külcsínre figyelnek, nem az ízre.
Nekem a paradicsommal van leginkább problémám. A piacon is egyenletes méretű, egyformán szép színű, kemény, ízetlen az árú. Jobban szeretem a régi jó ízű, "nem piacos" paradicsomot. De mondhatnám a paprikát, sárgarépát és a többi zöldséget is.
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Holnap öhömöt főzök:

Öhöm (öhön)
Fél kg burgonya, 25 dkg tarhonya, vagy lebbencs tészta, 20 dkg húsos szalonna, 2 fej hagyma, 1 ek. pirospaprika, só, ízlés szerint őrölt bors, köménymag.
A szalonnát apró kockákra vágom és félig kiolvasztom. Sárgára pirítom rajta a tésztát, Azt kiveszem. Majd az apróra vágott hagymát is megdinsztelem. Meghintem a paprikával, beledobom a felkockázott krumplit, azt átforgatom, majd felöntöm annyi vízzel, hogy 2 ujjnyira ellepje. Megsózom és kislángon ─időnként megkeverve─ puhára főzöm. Amikor a krumpli majdnem megfőtt, beleteszem a tésztát. Készre főzöm.
Én szalonnabőrt is szoktam hozzá tenni, de azt előtte külön főzöm, annyira megpuhuljon, hogy ehető legyen (nem csak én, de a családból többen is szeretik), és a főzővízével együtt, amikor vízzel feltöltöm teszem hozzá. Ha van itthon, füstölt kolbásszal is gazdagítom, ha nagyon száraz, a vízzel egy időben, ha nem olyan száraz később teszem bele. (Időnként teszek bele gulyás leveskockát is, de ilyenkor a sóval vigyázni kell! Az őrölt paprikából is kevesebb kell!)
Csalamádéval vagy savanyúkáposztával tálalom. Nálunk van olyan, aki friss kenyeret is szívesen eszik hozzá.
Bográcsba, szabadtűzön készítve finomabb, de a konyhában készítve is nagyon jó!
A feleségem úgy szereti, ha sok a leve, úgy eszi szívesebben, mintha leves lenne. De az eredeti olyan, mint egy sűrű paprikáskrumpli. Ebben a tájegységben nem szokták annyira besűríteni, megpirítani, mint a hortobágyi slambucot, legtöbben házi tarhonyával készítik, de én inkább lebbencs tésztát használok hozzá.
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
A régi magyar ételek azért voltak finomak, mert akik főzték megadták a módját. Nemcsak a belevalók, hanem a leendő fogyasztók szeretete is benne volt. Rászánták az időt. Egy igazi slambuc elkészítése egy fél nap. Egy szabógallér leves is sokáig tart. A kocsonya sem készül el egy óra alatt.
Az az ebéd ami egy, legfeljebb két óra alatt elkészül, meg sem közelítheti ezeket az ételeket.
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerintem a brassói csak sültkrumplival az igazi, külön kisütve a krumpli, elkészítve a hús, utána egy tepsibe téve, alulra a krumpli, ráborítva a zaftos hús, és be a sütőbe. Legalábbis én így szeretem, de a receptoldalakon is többnyire így található.
Mindenhol magyar ételnek tartják, tudomásom szerint. Származása erősen vitatott. Van ahol már az 1800-as évekre, van ahol az 1900-as évek elejére-közepére teszik első készítését. Van aki szerint tényleg Brassóból származik, mások szerint egy pesti-budai-óbudai szakács költeménye.
Van ahol főtt krumplival tálalják. Olvastam már azt is, hogy az igazi brassói tarhonyával készül, de én így még nem próbáltam (krumplipürével sem).
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Most gulyást készítettem. Meglepett, hogy a receptje ebben a fórumban még nem szerepelt.
Én úgy szeretem, ha nincs benne zöldség és sűrű. A családban van olyan is aki sok lével szereti.

Hozzávalók: marhalábszár, vöröshagyma, őrölt pirospaprika, burgonya, füstölt szalonna, őrölt bors és köménymag, ha van: zöldpaprika, paradicsom, de eltett lecsó is jó, sárgarépa és petrezselyem gyökér is mehet bele, de mi ezeket nem szoktunk beletenni.
Elkészítés: A szalonna zsírját kiolvasztjuk, megfonnyasztjuk benne a hagymát, sózzuk. Hozzáadjuk a zöldpaprikát, a paradicsomot, vagy a lecsót, megszórjuk a pirospaprikával, rádobjuk a húst, és folyamatosan kevergetve néhány percig pirítjuk. Utána fedő alatt, mérsékelt tűzön, saját levében csaknem puhára pároljuk. Közben a burgonyát felkockázzuk, (ha teszünk bele répaféléket karikákra vágjuk), majd a húshoz adjuk, és annyi vízzel eresztjük fel, amennyi levest akarunk készíteni. A köménymaggal, borssal fűszerezzük, és fedő alatt, mérsékelt tűzön az egészet puhára főzzük. Végül, kóstolás után ízlés szerint után fűszerezzük.
Az arányokat, mennyiségeket egyéni ízlés alapján kell beállítani.
 

Zojca

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Nemrég érkeztem Kanadába és szeretnék egy szimpla pörköltet főzni. Ahhoz zsír kell. A boltokban nem találtam, és az eladó is furán nézett. Esetleg van vmi spéci hely, ahol be lehet szerezni? Úgy ki vagyok már rá éhezve! :)
 

burgum

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Nemrég érkeztem Kanadába és szeretnék egy szimpla pörköltet főzni. Ahhoz zsír kell. A boltokban nem találtam, és az eladó is furán nézett. Esetleg van vmi spéci hely, ahol be lehet szerezni? Úgy ki vagyok már rá éhezve! :)
Welcome to Canada! :)
Zsírt (lard) lehet kapni a lengyel,orosz,ukrán,román,magyar üzletekben, és bizonyára más etnikumok is árulják, de nálajuk nem vagyok járatos.
Ha Torontóban laknál, azt is megmondanám Neked, hol vannak ezek az üzletek, de Miskolc nevű kanadai várost nem ismerek; azt sem tudom, melyik provinciában lehet - nagyon rossz a földrajzom.... ;)
:..:
 

Zojca

Állandó Tag
Állandó Tag
El is feledkeztem róla, h át kellene állítanom a lakhelyet. :confused: De megtörtént. Calgary. Köszönöm! :)
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Welcome to Canada! :)
Zsírt (lard) lehet kapni a lengyel,orosz,ukrán,román,magyar üzletekben, és bizonyára más etnikumok is árulják, de nálajuk nem vagyok járatos.
Ha Torontóban laknál, azt is megmondanám Neked, hol vannak ezek az üzletek, de Miskolc nevű kanadai várost nem ismerek; azt sem tudom, melyik provinciában lehet - nagyon rossz a földrajzom.... ;)
:..:

Az utóbbi időkben nem vásárolok zsírt. Nálunk kapható "zsírszalonna", abból olvasztunk ki. Erre a célra bármilyen zsírosabb húsféléből levágott zsírosabb rész is megfelel, még tepertő is lessz belőle.
A pörköltet én nem zsírral, hanem füstölt szalonnával indítom. Az apróra kockázott szalonnát kiolvasztom, megpirítom, erre teszem a hagymát ... Még fínomabb is így!
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Cigánypecsenye
Sokféle recept van rá. Ahogy mi készítjük:
Hozzávalók: sertés tarja kicsontozva, fokhagyma, liszt, pirospaprika, bors, szalonna

Elkészítés: A húst kicsit kiklopfoljuk, mindkét oldalát megkenjük a zúzott fokhagymával (vagy fokhagyma krémmel. -A fokhagymakrém sós! Óvatosabban sózni!), borsozzuk. Egy tálba egymásra rakjuk, és összeérleljük. A szalonnából kakastarélyt sütünk, kivesszük. A húst paprikás lisztben megforgatjuk, sózzuk, a szalonna sütésből visszamaradt zsiradékban megsütjük. (A sütés vége előtt egy kicsivel érdemes mégegyszer megkenni áttört fokhagymával.). A kakastarély szalonna végét pirospaprikába mártva rátesszük.
Sült, vagy petrezselymes burgonyával tálaljuk. Ecetes paprikát, vagy csalamádét, vagy ecetes zöldparadicsomot adok hozzá.
(Lehet másféle húsból is készíteni, a karaj, comb is jó hozzá, de tarjából jobb. Fokhagymát bőven használunk, szerintem ennek kell a meghatározó íznek lenni. A hús szélét érdemes bevagdosni, hogy ne ugorjon össze.)
 

Zojca

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia hangay 13!

Bevallom, h én is szívesebben csinálnám zsírszalonnával a húsételeket, m úgy sokkal finomabb. De nehézkes a beszereznem. Viszont a comb és a tarja szóra felkaptam a fejem. Nem rég vagyok Kanadában, de teljesen elvesztem a boltok kínálta sertéshúsok nevében. :confused: Nem vagyok vmi nagy szakács fenomén, de azt tudom, h sertéscombból meg tarjából jó a pörkölt, meg még jó pár étel. Viszont én csak karajt, oldalast, csontosat és csontozottat látok a hűtőpultokon a nevük alapján, ha lefordítom magyarra. Hogy találom meg a tarját és a combot? Lehet, h rosszul fordítom. Rengeteget kerestem a neten, külön élelmiszeripar szakszótárban is megnéztem és különböző szavakat találtam a tarjára ill a combra, amik vagy teljesen ellentmondtak egymásnak vagy olyan nincs a boltban. Ilyeneket találtam a tarjára: spare rib, chine, neck. A combra: ham, hindquarter. Tudnál segíteni? :???: Előre is köszi a választ!
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Az angol nyelvben nem vagyok otthon, de a tarja nyakrész, lehet, hogy így érdemes keresni.
A magyar szakácskönyvekben sokszor szerepel kép a sertés részeiről. Egy ilyet bemásoltam. Egy másikat csatoltam. Ha ezt megmutatod egy hentesnek biztos tudni fogja mit keresel.
A képen szereplő címen szerepelt ez a bemásolt rajz
http://www.gasztromanko.hu/gasztrokalauz/a-husokrol/a-sertes-reszei-es-felhasznalasuk/
A csatolt kép a
www.gas
oldalról származik.
(Ezekbe is érdemes belenézni.)

sertes_reszei_img.jpg
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia hangay 13!

Bevallom, h én is szívesebben csinálnám zsírszalonnával a húsételeket, m úgy sokkal finomabb. De nehézkes a beszereznem. Viszont a comb és a tarja szóra felkaptam a fejem. Nem rég vagyok Kanadában, de teljesen elvesztem a boltok kínálta sertéshúsok nevében. :confused: Nem vagyok vmi nagy szakács fenomén, de azt tudom, h sertéscombból meg tarjából jó a pörkölt, meg még jó pár étel. Viszont én csak karajt, oldalast, csontosat és csontozottat látok a hűtőpultokon a nevük alapján, ha lefordítom magyarra. Hogy találom meg a tarját és a combot? Lehet, h rosszul fordítom. Rengeteget kerestem a neten, külön élelmiszeripar szakszótárban is megnéztem és különböző szavakat találtam a tarjára ill a combra, amik vagy teljesen ellentmondtak egymásnak vagy olyan nincs a boltban. Ilyeneket találtam a tarjára: spare rib, chine, neck. A combra: ham, hindquarter. Tudnál segíteni? :???: Előre is köszi a választ!

Köszönöm. Többek közt ezeket néztem én is. :)
Találtam angol nyelvű képet is most.
Ott a húsrészekre kattintás mutatja, hogy hol helyezkedik el az a darab a disznóban. A kép alapján a "collar steak" vagy a "collar joint" tünik a legvalószínűbbnek a tarja nevére. A combra a "stir-fry" vagy a "dice".
http://www.lovepork.co.uk/prime-cuts
Ezen kívül találtam egy videót is a sertés elejének (köröm, első csülök, lapocka, tarja) bontásáról is angol nyelvű szöveggel. (A videó melletti felíratokra kattintva a sertés többi részének a bontását is meg lehet nézni, így a combrészt is.) Végig magyarázza angolul, hogy mit csinál, így a részek angol nevét is mondja.
http://www.lovepork.co.uk/prime-cuts
Talán ezek többet segítenek.​
 
Oldal tetejére