Tanulni is lehet?

donna

Állandó Tag
Állandó Tag
Tisztázzunk valamit, én nem az alkoholt nem szeretem, hanem a pálinkát meg hasonszőrűeket. Van egy üveg Metaxánk, még tavaly nyáron vettük Krétán - jópofa szatíros üvegben van - és minden vendégünkkel itatjuk. Hátha elfogy egyszer...
De példának okáért a Baileys egy-két hét alatt elment. Sőt, a bor is jöhet.
:p
Azért nem lógunk ki a sorból anyira :wink: . És legalább mi nem lopjuk a pálinkát, mint egyesek! :lol:
 

bojtorjan

Állandó Tag
Állandó Tag
Ha ilyen gyorsan fogy a Baileys akkor ajanlom a receptet amit feltettem valahol a Forumban... hazi keszitesu Baileys de nagyon finom, szinte azonos az eredetivel. Dulu-fuli azt mondta kiprobalja, de azota nem adott jelentest rola. :) Ha erdekel elokeresem esment... ;-)
A palinka es ehez hasonlo eros italokat en sem szeretem... ezert nem banom ha Pitti elcseni a raktarbol a "finom nedut". ;-)

 

donna

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Bojtorján. Recept jöhet, bár én is kevertem már hasonlót. Amúgy én inkább koktélokat csinálok (nem mindenféle alapokból).
Az egyik kedvencem a Daiquiry - fehér rum!
a Bailey's-t pedig rá két nagy jégkockára, plusz tejszínhab a tetejére.
:wink:

Egyszer sikerült egy olyan koktélt kevernem (az még a régi szép egyetemi időkben volt), hogy a barátnőm meg a férjem (aki akor még nem volt az), inkább kiöntötték az ablakon, nehogy elfogyasszam, mert aggódtak az egészségemért. Legalább tíz féle tömény volt benne, és én a mai napig arra sem emlékszem, hogy megkevertem. Ja, ez egy pótszülinapi buli volt, mert az elsőre mindenki hozott egy üveg italt, de aztán senki se ivott.
A másodikon jobban megválogattuk a társaságot :lol: :lol: :lol:
 

bojtorjan

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Donna!

Itt van a recept, remelem hasznat veszed. :)


________________________________________________

Baileys Irish Cream - kb. 2 liter

Hozzavalok:

3 dcl cukor
1,5 dcl instant kakao
1 pici fahej
1, 5 dcl presszo kave (gyenge filteres)
2 db mogyoro aroma (30 ml)
2 db. vanilia aroma (30 ml)
4 dcl konyak vagy whisky
1 liter tejszin

A tejszin kivetelevel mindent jol osszekeverunk majd a vegen hozzaadjuk a tejszint is. A tejszinnel ne razzuk csak kavargatni szabad kulonben megturosodik.
____________________________________________________________

PS: Amikor eloszor csinaltam en addig raztam a tejszinnel hogy egeszen beturosodott tole, szoval csak ovatosan! Sok sikert hozza.
 
C

csocsike

Vendég
Egyetemi vizsga


A kérdés így hangzott:
"Írja le, hogyan mérhetõ meg egy felhõkarcoló magassága egy barométer segítségével!"
Az egyik hallgató válasza:
"Fogsz egy hosszú zsinórt, rákötöd a barométer tetejére, majd a barométert lelógatod a földig. A zsinór hosszúságának és a barométer magasságának összege megegyezik a felhõkarcoló magasságával."
Ez az eredeti magyarázat azonban a vizsgáztatót meglehetõsen feldühítette, így a vizsga nem sikerült. A diák azonban nem hagyta magát, mivel szerinte a válasza abszolút helyes volt.
Az egyetem vezetõsége így kijelölt egy független bírát, aki megállapította, hogy bár a válasz helyes volt, ám semmiféle fizikai ismeretet nem tükrözött.
A probléma megoldására behívatta magához a hallgatót, és hat percet adott neki arra, hogy szóban bebizonyítsa, a fizikai alapismeretek birtokában van. A diák öt percig szótlanul ült, a homlokát ráncolva gondolkodott.
A vizsgabiztos figyelmeztette, hogy vészesen fogy az idõ.
A diák ekkor megszólalt, és megjegyezte, hogy annyiféle magyarázatot tud, hogy nem tudja kiválasztani, melyiket is adja elõ.
A biztos nógatására aztán belekezdett:
"Nos, az elsõ ötletem az, hogy megfogjuk a barométert, felmegyünk a felhõkarcoló tetejére, és ledobjuk onnan. Mérjük a földet éréséig eltelt idõt, majd a kérdéses magasságot kiszámítjuk a "H = 0.5g x t négyzet" képlettel. Viszont ez a módszer nem túl szerencsés a barométer szempontjából. Vagy pedig abban az esetben, ha süt a nap, megmérhetjük a barométer magasságát, és az árnyékát. Ezután megmérjük a felhõkarcoló árnyékának hosszát, és aránypárok segítségével kiszámíthatjuk a magasságát is. De ha nagyon tudományosak akarunk lenni, akor egy rövid zsinórt kötve a barométerre, ingaként használhatjuk azt. A földön és a tetõn megmérve a gravitációs erõt, a "T = 2 pi * négyzetgyök(1 / g)" képlettel kiszámíthatjuk a kért magasság értékét. Vagy, ha esetleg a felhõkarcoló rendelkezik tûzlétrával, akkor megmérhetjük, a barométer hosszánál hányszor magasabb, majd a barométert megmérve egyszerû szorzással megkapjuk a kívánt eredményt. De ha Ön az unalmas, bevett módszerre kíváncsi, akkor a barométert a légnyomás mérésére használva, a földön és a tetõn mérhetõ nyomás különbözetébõl is megállapítható a felhõkarcoló magassága. Egy millibar légnyomás különbség egy láb magasságnak felel meg. Itt az egyetemen mindig arra buzdítanak bennünket, hogy próbáljunk eredeti módszereket kidolgozni, ezért kétségtelenül a legjobb módszer a felhõkarcoló magasságának megállapítására az, ha a hónunk alá csapjuk a barométert, bekopogunk a portáshoz, és azt mondjuk neki:
"Ha megmondod, milyen magas ez az épület, neked adom ezt a szép új barométert."
A történet csattanója, hogy ezt a renitens diákot Niels Bohr-nak hívták, és õ a mai napig az egyetlen fizikai Nobel-díjas dán fizikus.
 

donna

Állandó Tag
Állandó Tag
Teller Ede jut eszembe róla. Ő mesélte, hogy (ha jól emlékszem), Heisenberg irányítása alatt kandidált. Akkoriban a számológépek még ilyen fél szobát betöltő masinák voltak, és meglehetős zajjal járt a kézi tekeréssel történő működtetésük. Mivel a számításokat 20-30 tizedesjegyig kellett végezni (szubatomi méretek... :lol: ), ezért a számológép használata intenzív volt, viszont Teller Ede éjszaka szeretett dolgozni (bizonyos híres orosz fizikus szerete őt zargatni "hajnali fél tízkor" az elméleteivel), és a szobája a kollégiumban pont Heisenbergé alatt volt. Egy kandidáusi értekezés min 3 év volt már akkoriban is, de másfél év elteltével Heisenberg magához hívatta, és elkérte a számításait. Aztán közölte, hogy ennyi elég is volt.
Ede bácsi erről mindig úgy nyilatkozot "a mai napig nem tudom, tényleg megérdemeltem-e a kandidátusi címet, vagy csak végre aludni akart éjszakánként".
 

donna

Állandó Tag
Állandó Tag
De ha valakinek túl hosszúnak tűnik, ezt emelném ki belőle mindenképpen (csak mert olyan sok támadás érte őt a filozófiája miatt)

- Nagaszaki előtt a japán császár már megírta fegyverszünetet kérő beszédét. A háború végéhez közeledett. Azt hiszem, hogy nem volt szükség a hirosimai bomba ledobására. Abban azonban biztos vagyok, hogy nem volt szükség a nagaszaki bomba bevetésére. Hirosima előtt talán ezer ember tudta, mi fog történni. Hirosima után viszont milliárd ember állt értetlenül, hogy történhetett az atombomba varázslata Hirosimában. Nem lehetett megmagyarázni nekik, mert a tömegtájékoztatás arra szoktatta az embereket, hogy amit nem lehet megérteni öt perc alatt az számukra megérthetetlen. Az atom és atommag elmagyarázásához bizony két óra kellene. Az értetlenségből aggodalom, a kis félésből nagy félelem támadt. Az emberek rettegni kezdtek a sugárzástól. Pedig már a gazdasági depresszió alatt figyelmeztette őket Roosevelt elnök: "Ne féljetek semmitől, csak a félelemtől" Ezért hiszem, hogy Hirosima súlyos hiba volt.
 

donna

Állandó Tag
Állandó Tag
És ez nagyon találó benne:
"Teller Edét gyakran kritizálták korábbi aktivitásáért, de véleményem szerint az atombomba mentette meg a békét. Meglehet, hogy béke legyen a Földön, ahhoz egy nagy botra is szükség van."
/Andre Kosztolany/

És a magyarázat Max Györgytől:

- Az atomtudomány legfontosabb oszlopai magyarok: Szilárd Leó, Wigner Jenő, Teller Ede. Közvetlenül a háború után hallottam Amerikában egy nagy rádióvitát Szilárd és Teller között. Parttól partig, az Atlantitól a Csendes-óceánig egész Amerika hallotta ezt. Ők ketten olyan angolsággal beszéltek, mintha épp Kecskemétről jöttek volna. Így ment a vita. Képzelhetik, hogy nekünk, magyaroknak, akik a rádió mellett ültünk, ennek hallatára mennyire megdobbant a szivünk.

- Az A-bomba, a H-bomba kutatásában a legelsők közt jegyzik a magyar neveket. Ha gondolkodom - és logikusan akarok gondolkozni - Teller Edének - ő fiatalabb, mint én, de játszópajtások voltunk itt, a szomszédban, az Országház-téren - köszönheti ma Európa és az egész világ a szovjet rendszer összeomlását. Mert ő volt az, aki Reagan főtanácsadójaként állandóan biztatta:

"Elnök Úr nem engedni!" Amikor Reagan Gorbacsovval találkozott és Gorbacsov föltétlenül ragaszkodott ahhoz, hogy Amerika a lézersugaras rakétaelhárítás kisérleteit abbabagyja, az úgynevezett csillagháborús elképzeléseit elvesse, Teller volt az, aki az elnököt biztatta: nem engedni, nem engedni, az oroszoknak nincs ilyen elektronikájuk és célzórendszerük. Ez volt az oka annak, hogy Gorbacsov beadta a derekát. S a végén mi lett belőle? A szovjet rendszer összeomlása.
 
Oldal tetejére