Te felvennél nyálból készült ruhát?

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
angolnacikk.jpg

Az óceán mélyén élő primitív teremtmények, a közönséges nyálkás angolnák váladékában látják kanadai tudósok azt a természetes alapanyagforrást, amelyből a megfelelő módszerek kidolgozásával textilipari termékek készülhetnek a jövőben, kiváltva a szintetikus szöveteket.



Az elbűvölőnek távolról sem nevezhető, gerinctelen, fog nélküli, de szarureszelővel vértezett nyelvvel rendelkező nyálkás angolnák a világ legősibb állatai közé tartoznak: már 500 millió évvel ezelőtt is léteztek, és túlélték a dinoszauruszok kipusztulását is okozó tömeges méretű természeti katasztrófát. Legrégibb feltárt maradványuk korát 300 millió évesre becsülik a tudósok. Az óceánok fenekén, az iszapban élnek, táplálékra lesve; az elpusztult bálnák húsa a kedvenc eledelük. Legnagyobb fajtájuk 1,2 méteresre is megnő, de az átlagos hosszuk nem több 30 centiméternél.

Kígyószerű testük azonban olyasmit rejt, amely egyben leghatékonyabb védőfegyverük is: rendkívül sűrű, nyálkaszerű váladékot bocsátanak ki, amely a tengervízzel keveredve igen vékony, áttetsző, de roppant erős hártyát alkot. A rendkívül rugalmasan nyúló, nagy felületűvé kiterjedő anyag még a támadó cápát is képes megfojtani, ha a fejére tekeredik."Meglehet, nem a világ legbájosabb lényei, de minden tiszteletet megérdemelnek - idézte a BBC News Tim Winegardot, a kanadai Guelphi Egyetem kutatóját, aki társaival a különleges állatokat tanulmányozza. - Ezek a fickók gyakorlatilag mindent túléltek, ...és ilyen értelemben igazi győztesek."


A közönséges nyálkás angolnák testében mintegy száz mirigy található, amelyek a kezdetben tejszerű, fehér váladékot termelik. Viszonylag kis méretük ellenére a féreghalaknak is mondott állatok több száz kilométer hosszú nyálkafonalat tudnak kibocsátani mirigyeikből.

A tudósok úgy vélik, hogy a nyálkából - vagy az azt alkotó fehérjékből létrehozott selyemből - sokféle ruhaipari terméket lehetne előállítani, például harisnyanadrágot, lélegző sportfelszereléseket, vagy éppenséggel golyóálló mellényt. Ráadásul az angolnaselyem természetes és megújuló alapanyagforrást biztosítana a szintetikus szövetekkel szemben.

A kutatóknak azonban előbb rá kell jönniük a tömeges "nyálkatermelés" nyitjára. "Nagyon keveset tudunk a nyálkás angolnák reprodukciójáról. Eddig még senkinek sem sikerült fogságban tenyészteni őket, és valójában olyan alapvető dolgokat sem tudunk róluk, hogy például milyen módon lehet megállapítani a korukat" - mondta Douglas Fudge, aki a guelphi kutatási programot irányítja.

A BBC News riportja szerint a tudósok inkább arra összpontosítanak, hogyan tudnák a mesterséges pókselyemhez hasonlóan laboratóriumban előállítani az angolnaváladékban található fehérjéket. Bár még messze vannak attól, hogy kezükben tartsák az első angolnafonál-gombolyagot, nagyon is elképzelhető, hogy egy nap az óceánok mélyéről származó ősi nyálkából szőtt ruhadarabokban feszítenek majd az emberek.
 

yeti108

Állandó Tag
Állandó Tag
A fecskefészek leves a fecskék nyálából van, mégis megeszik...
A selyem meg a hernyók segg váladéka...
Akkor miről is beszélünk???
 

M. Dénes

Állandó Tag
Állandó Tag
Hogy a címben szereplő kérdésre válaszoljak: Miért is ne? Hiszen évekkel ezelőtt még a napenergia felhasználása is lehetetlenek tűnt, és mi lett mára? Számos területen használunk napenergiát. Szóval, semmi sem lehetetlen! ;)
 

Ösvénytaposó

Állandó Tag
Állandó Tag
Amikor majd az angolnák termelte váladékból emberi "fogyasztásra" alkalmas anyag lesz, az már semmiben sem fog hasonlítani az eredetire, így annak láttán senki nem fog a nyálkás anyagra asszociálni, mint ahogyan például egy gyönyörű selyem kimonóba sem látja bele senki a selyemszálat "szülő" hernyót. A válasz tehát: igen.
 

gledag

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
"nyálkás angolnák a világ legősibb állatai közé tartoznak: már 500 millió évvel ezelőtt is léteztek, és túlélték a dinoszauruszok kipusztulását is okozó tömeges méretű természeti katasztrófát. Legrégibb feltárt maradványuk korát 300 millió évesre becsülik a tudósok."

Majd jön a kapzsi ember, és tesz róla,hogy kipusztuljon.Megéri?
Ahol van, ott végzi a feladatát.
Az óceánok ökoszisztémája az embernek köszönhetően úgyis katasztrofális helyzetben van, nem kellene még ezeket a teremtményeket is piszkálni.

HTML:
http://archiv.greenpeace.hu/kampany/tenger/veszelyek

 

Csaszi73

Állandó Tag
Állandó Tag
Ösvénytaposónak igaza lehet, nem arról van szó, hogy nyák a ruha, hanem nyákból készül! lásd: gyapot - pamut
 

Monkeymama

Új tag
Ösvénytaposó;3739244 írta:
Amikor majd az angolnák termelte váladékból emberi "fogyasztásra" alkalmas anyag lesz, az már semmiben sem fog hasonlítani az eredetire, így annak láttán senki nem fog a nyálkás anyagra asszociálni, mint ahogyan például egy gyönyörű selyem kimonóba sem látja bele senki a selyemszálat "szülő" hernyót. A válasz tehát: igen.

Szerintem is !!! Ez legalább természetes és nem valami vegyszeres műanyag.
 

yeti108

Állandó Tag
Állandó Tag
Van valódi bőr cipőtök? Az meg egy disznó vagy marha bőre....Beledugod a lábad egy állatba....
 

Macintosh

Állandó Tag
Állandó Tag
Nna, törhetik a fejüket ismét két dolgon is. Egyrészt hogyan lesz belőlük viselhető állat és ha ennyire szuper az anyag, hogyan oldják meg a "beépített elavulást". :)
 

komand

Állandó Tag
Állandó Tag
És akkor még nem beszéltünk kedvenc eledelünkről, a mézről, ami nem akárhogyan készül! A nektár felvételekor a méh a szájába torkolló mirigyváladékkal azt kissé hígítja. Ezt követi a vegyi átalakítás és a sűrítés. A vegyi átalakítás során a mirigyváladék hatására a nektárban levő nádcukor egy része szőlőcukorrá és gyümölcscukorrá alakul át. A nektárt elpárologtatással sűrítik.
 
Oldal tetejére