Vivas

Gyula

Új tag
en ugy tudom hogy van koztunk egy vivasban jartas ember /Tibornak hivjak/
Szeretnem ha a regebbi es a mostani vivas kozti kulombsegrol beszelne.
Biztos vagyok benne hogy nagyon sok erdekes dologrol tud beszelni.
Kerdezem , hogy Kanadaban miert nem felkapott sportag?
Gyula
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Vivasrol

Tulajdonkeppen mi is a vivas?
Elegans, meltanyolo, hagyomanyomanyokhoz hiven tukrozo minosegi sportag,ahol a test es a gondolkodas , fizikai eronlettel, logikai taktikai kifinomult erzekkel es az ellenfel tisztetben tartasaval kristalyosul.
harom fele fegyvernem van.
Tor
Parbajtor
Kard
Mindegyiknek mas es mas a szabalya van, de egyben kozos, mamar mindegyik fegyvernem a a tecnikai fejlodes kovetkezteben mind harom fegyvernem elektromos./Kb 20 eve/
Nagyon sokat valtozott a gondolat es a technika a szabalyok.
Sajnos az utobbi idoben az FIE a nemzetkozi vivo szovetseg sorsolas utjan a fefi kardvivast es a noi torvivast torolte az olimpiarol. MInket magyarokat ez nagyon megviselt mert 1901-tol mindig akadt ermesunk
es alapitotagok voltunk a szovetsegben, meg Athenben a regi szabalyok szerepelnek, de 2008-ban mar az uj szabaly ervenyesul, helyette a noi kardot hoztak be, ez van.
 
F

Feri T

Vendég
Télikabátban melegített

Mohamed Aida két érmet is nyert az esztendô elsô Világkupa-versenyén
Mohamed Aida nagyon készült idei elso nemzetközi versenyére, az elmúlt hét végén rendezett torinói egyéni és csapat Világkupára. Mint mondta, mivel o a válogatott többi tagjánál egy kicsivel több pihenot kapott az év végi ünnepekkor, és csak január második hetében kezdte el a felkészülést, kötelességének érezte, hogy utána "rátegyen egy lapáttal", naponta délelott és délután is edzett. Sot, fiútársaival is vívott. A munkának meglett az eredménye, egyéniben bronzérmes lett, társaival pedig - a fiatalokból álló csapat pályafutása során eloször - a dobogó tetejére állhatott.

- Nagyon jól sikerült a verseny, pedig a körülmények láttán egyikünk sem gondolta volna, hogy így alakul a szereplésünk. Volt ido, amikor az volt a legnagyobb vágyunk, hogy megúszszuk sérülés nélkül - kezdi Mohamed Aida.

Névjegy

MOHAMED AIDA
Született: 1976. március 12., Budapest
Egyesület: MTK
Fegyvernem: tôr
Edzô: Solti Antal
Legjobb eredményei. Egyéni: olimpiai 7. (2000), olimpiai 8. (1996), vb-2. (1993), vb-3. (2002), 2x vb-5. (1998, 1999), vb-6. (1997), vb-7. (2001), Eb-2. (1992), Eb-6. (2002), 2x kadettvilágbajnok (1992, 1993), 3x junior-világbajnok (1991, 1992, 1996). Csapat: olimpiai 4. (1996), olimpiai 6. (2000), vb-3. (1994), vb-4. (2002), vb-5. (1998), vb-6. (2001), 2x Eb-2. (2001, 2002).

-Nocsak- Az olaszok jó rendezoként ismertek. Ezúttal mi történt?
- Ilyet még sosem tapasztaltam! A teremben nem volt futés, ott vacogtunk a hidegben. Bemelegíteni sem tudtam a verseny elott, pedig alaposan fölöltöztem, két nadrágot és melegítofelsot vettem magamra. Az elso asszómon érzodött is ez az állapot, kezem-lábam külön életet élt. Még szerencse, hogy nem volt neves az ellenfelem! A mérkozések között mindig öltözködtem, magamra vettem, amit találtam, két-három tréningruhát, sot, még a télikabátot is. Közben pedig a szomszédos pástokon sorra sérültek meg a többiek, a hidegben nem egy vívó szalagszakadást szenvedett.
- Ennek ismeretében még értékesebb a teljesítménye.
- Bevallom, nem volt nehéz ágam, az elodöntoig gond nélkül jutottam el. Ott azonban a rutinos Giovanna Trillinivel kerültem össze, aki szenzációs napot fogott ki, úgy vívott, mint fénykorában. Máskor szoros asszókat vívunk egymással, most viszont fölényesen nyert ellenem. Az elodöntoig meg tudtam valósítani, amit elterveztem, itt azonban már nem. Trillininek nagyon eros a lábmunkája, és ha formában van, lábbal megver mindenkit.
- A csapatversenyre csak befutöttek a teremben?
- Nem, de mi nem törodtünk ezzel, nyerni akartunk. Nagyon jó szellemu csapatot alkottunk, ha valamelyikünk elbizonytalanodott, akkor is küzdött, a társ pedig visszahozta a reményt. Elofordult, hogy öt-hat tussal is vezetett az ellenfél, de mindig volt, aki megfordította az állást.
- A franciák elleni elodönto volt a legszorosabb mérkozésük, amikor csak egyetlen találattal nyertek !
- Amikor befejezo emberként a pástra léptem, 40:37-re vezetett az ellenfél, de egy pillanatra sem fordult meg a fejemben, hogy hátrányban vagyunk, kikaphatunk. Élveztem a vívást, élveztem, hogy befejezo ember vagyok. Úgy érzem, a csapatversenyen jobban is vívtam, mint elozo nap.
- Most bizonyára a viszontagságos verseny fáradalmait piheni ki.
- Dehogy, szponzor után rohangálok. A PBT Hungary évek óta mellettem áll, de jó lenne valaki, aki az utazásaimat segítené. Mivel Athénban noi torben csak egyéni verseny lesz, egyénileg kell kivívnunk az indulás jogát. A világranglista elso nyolc helyezettje lehet ott automatikusan az olimpián. Most a világranglista harmadik helyén állok, de hogy megtartsam ezt a pozíciót, ahhoz ott kell lennem a versenyeken, márpedig nagyon sokat rendeznek tengerentúlon, például Havannában, az októberi vébé helyszínén is. Bízom benne, lesz, aki mellém áll.

Szabó Bence: tragikomikus volt

Szabó Bence szövetségi kapitány - egykori olimpiai bajnok kardvívó - pályafutása során sok mindent átélt, de a torinói zimankó ot is megdöbbentette.
"Gyönyöru kiállítási csarnokban rendezték a versenyt, állítólag a 2005-ös világbajnokságot ide tervezik, ám a teremben jéghideg volt. Amikor rákérdeztem, miért nincs futés, mellébeszéltek, hogy "most romlott el, de már szerelik". Persze, végig nem sikerült megjavítani- Miután négy versenyzot gipszben vittek el, bevallom, megfordult a fejemben, hogy visszalépünk, hiszen a lányok épsége mindennél fontosabb. Nem léptünk vissza, de nagyon vigyáztunk, nehogy baleset történjen versenyzoinkkel. Természetesen szóvá tettem a körülményeket a nemzetközi szövetség jelen lévo elnökénél, René Rochnál, ám o az intézkedés helyett azzal volt elfoglalva, hogy a pást mellett ne tartózkodjon illetéktelen személy, még a télikabátban bíráskodó zsurit is ki akarta terelni. Komikus, ugyanakkor tragikus volt mindezt látni és átélni.


Ezüstérmes magyarok

Barcelona. A csapat Vk-n a Kovács Iván, Imre Géza, Fekete Attila, Boczkó Gábor összetételu válogatottat csak a döntôben tudták megállítani, ahol az észtek nyertek egyetlen tussal.

Férfi párbajtôr csapat Világkupa, Barcelona (22 csapat)
A magyar eredmények. A negyeddöntôben: Magyarország-Oroszország 42:38. Az elôdöntôben: Magyarország- Németország 42:38. Döntô: Észtország- Magyarorország 44:43.
 
F

Feri T

Vendég
Három évtizede a pástokon

A hazánkkal szomszédos országokban sok sikeres magyar nemzetiségű sportoló élt és él. Mint például Romániában a többszörös olimpiai bajnok tornász Szabó Kati, a háromszoros ökölvívó világbajnok Vastag Ferenc, az egykori Csehszlovákiában a világbajnok diszkoszvető Bugár Imre, vagy a hajdani Jugoszláviában nevelkedett teniszező-fenomén Szeles Mónika. Összeállításunkban azokról írunk, akik az elmúlt
esztendők világversenyein értek el kiemelkedő eredményeket és ezzel a magyaroknak is dicsőséget szereztek. Ezúttal a román színekben világbajnokságot nyert tőrvívó Szabó-Lázár Rékáról olvashatnak.

Lassan harminc éve kezdődött. Akkor indult egy csodálatos pályafutás, amelyről persze akkor még senki sem tudta, hogy ilyen hosszú és sikeres lesz.
A krónikák szerint a Brassóban élő sportszerető Lázár szülők kézen fogták a másodikos Rékát, és levitték a helyi Tractorul klub vívótermébe, ahol a kislány Piucovici mester irányításával kezdett ismerkedni a fegyverekkel és a különleges vívómozgással.
"Hétéves koromban édesapám vitt el vívni. Előtte semmi más sportot nem próbáltam ki, ám a vívás rögtön megtetszett, és ottragadtam. Aztán hamar jöttek az eredmények is” – eleveníti fel az első lépéseket az egyik legsikeresebb jelenkori vívó, Szabó-Lázár Réka.
Az említett eredményeket felsorolni igencsak hosszadalmas lenne, ezért csak a pályafutás legfontosabb állomásait emeljük ki.

Névjegy

SZABÓ-LÁZÁR RÉKA
Született: 1967. március 11., Brassó
Állampolgársága: román
Fegyverneme: tôr
Legjobb eredményei. Egyéni: világbajnok (1994); Európa-bajnok (1995), Eb-2. (2000), Eb-3. (1998).
Csapat: 2x olimpiai 2. (1992, 1996); világbajnok (1994), 5x vb-2. (1987, 1993, 1995, 1997, 1998), vb-3. (2002); 2x Eb-2. (1999, 2000), Eb-3. (2001)

A sportág megismerése és megszeretése után két évvel már harmadik a Szatmárnémetiben rendezett, a kor legerősebb korosztályos versenyei közé tartozó Előre-kupán, 15 évesen pedig már ifjúsági válogatott és Román Kupa-győztes. A nemzetközi mezőny 1985-ben jegyzi meg a nevét, amikor Szabó Réka második lesz a junior-világbajnokságon. Rá két évre már a dobogó tetejéről integethet a mai hazájában, Németországban rendezett vb-n. Ugyancsak 1987-ben már a felnőttek között is megszerzi élete első vb-érmét, a román válogatott tagjaként második lesz a csapatversenyben. Barcelonában az első olimpiai érem is megszületik, ugyancsak csapatban – és ez a "jelenség” végigkíséri pályafutását, ugyanis remek csapatember, egyéniben azonban ritkábban jön ki neki a lépés. Ez alól csak az 1994-es év a kivétel, amikor is Athénban egyéniben és csapatban is diadalmaskodik. Az atlantai olimpia után – újabb csapatezüst – Sydney már nem volt ennyire sikeres: a román válogatott nem jutott ki Ausztráliába, egyéniben pedig Réka a negyeddöntőben egyetlen tussal kikapott a végső győztes olasz Valentina Vezzalitól.
A kitűnő tőrvívó 1993 óta Németországban, Dormagenben él férjével, az ugyancsak brassói Szabó Vilmos egykori válogatott kardvívóval. Mindketten a TSV Bayer utánpótlásedzői – a feleség versenyzői pályafutását sem adta fel, tavaly tagja volt a lisszaboni vb-n bronzérmet nyert román válogatottnak. Gyermekük, Mátyás 11 éves.
– Amióta Dormagenben lakunk, nagyon megváltozott az életem. Azelőtt szinte sosem voltam otthon, versenyről edzőtáborba, edzőtáborból versenyre jártam, Vilivel is kevesebbet lehettem együtt. Innen csak a versenyekre kell utazgatnom, több idő jut minden másra. Persze, nem tagadom, az elején nem volt könnyű, hogy edző vagyok, ugyanakkor én is edzek, de belejöttem – mondja Réka.
– Német tanítványaik vannak?
– Igen. Német gyerekeket oktatok, de én román színekben versenyzek. Tudja, úgy érzem, a német válogatottba nehezebb lett volna bekerülni, no és a román szövetségben számítanak rám. Kicsit furcsa, hogy a csapattársaimmal csak a versenyeken találkozom, no és a világbajnokságok előtti edzőtáborokban vagyunk együtt… Szóval, román állampolgár vagyok, csak letelepedési engedélyünk van, nem kértünk német állampolgárságot.
– Milyen gyakran járnak vissza Brassóba?
– Az első két-három évben még gyakrabban, de ma már sajnos csak ritkán. A nyári vakációk egy részét mindig otthont töltjük, a hat hétből két-három hetet. Ilyenkor a szüleimnél vagyunk, és végiglátogatjuk a rokonokat.
– Milyen az élete Domagenben? Az edzések mellett jut ideje például a háziasszonykodásra?
– Nem vagyok szuperháziasszony, főzni nem nagyon szeretek, de muszáj. Régen nem volt ilyen gondom, ugyanis Mátyás az édesanyáméknál volt, ott evett, nekem csak a sportolással kellett foglalkoznom. Most viszont minden délben, miután megjöttem az edzésről, főzök.
– Mi a család kedvence?
– A húsleves galuskával, azt Mátyás is nagyon szereti. Mostanában kezdek leszokni a magyaros ételekről, mert nincs sok időm bíbelődni velük, no és ilyen idős korban már a vonalakra is ügyelni kell, mert hamarabb felszaladnak a kilók, kerülni kell a laktató ételeket.
– Kisfiuk, Mátyás vette fel a telefont, és hallatszott, hogy szépen beszél magyarul.
– Magyarul beszélünk vele, és otthon is magyarul beszél a mamáékkal. Itt viszont sokat van németekkel, és ez azért hat rá. Egyébként magyarul olvasok neki meséket, és egyes kifejezések kivételével mindent megért.
– Mátyás sportol valamit?
– Vív, kardozik, mint az apja. Négy-öt éve a teniszbe is belekóstolt, de a vívást szereti. Úgy néz ki, lesz folytatója a családi hagyományoknak, követi szüleit a páston.
– A férje már abbahagyta a vívást, de versenybíróként, no és edzőként ma is ott van a nemzetközi viadalokon. Ön meddig tervezi folytatni a pályafutását?
– Már kétezerben, a sydneyi olimpia után abba akartam hagyni, de megkértek, hogy csináljam még egy évig. Az egy évből aztán kettő lett, most pedig már kitartok az olimpiáig, pontosabban jövő áprilisig. Akkor zárul le a kvalifikációs időszak, és kiderül, hogy ki léphet pástra Athénban. Nem lesz tragédia, ha nem jutok ki az olimpiára, hiszen szerepeltem már hármon, de azért megpróbálom.
Mi azért azt kívánjuk Szabó-Lázár Rékának, hogy jusson csak ki az olimpiára.
Hiszen ha már Athénban lett világbajnok, záruljon is ott csodálatos pályafutása!

Az utolsó mohikán

Jánosi Zsuzsa, az 1987-es világbajnokságon aranyérmet nyert csapat tagja, a vívószövetség utánpótlás-igazgatója:
– Egykor együtt versenyeztünk Rékával, és csak csodálni tudom őt, hogy még ma is vív, én viszont már abbahagytam. Azon kevesek közé tartozik, akikkel vívóként is jóban voltam. Igaz, hogy riválisok voltunk a világranglista élén, mégis jó sportbaráti viszony, sőt annál több kötött össze minket. A páston kívül is megtaláltuk a közös nyelvet és a témákat, hiszen mindketten édesanyák is vagyunk, így a gyereknevelésről is tudtunk beszélgetni. A kapcsolatunk ma sem szakadt meg, gyakran találkozunk. Edzőként többször edzőtáborozott nálunk a tanítványaival. Minden tiszteletem az övé, hogy még ma is tartja a formáját, és bár ma már nem tud anynyit edzeni, mint régen, tehetségének köszönhetően továbbra ott van a világ élvonalában.

Bernáth Zoltán, a női tőr szakágvezetője:
– Réka az életben nagyon kedves, barátkozó, a páston viszont teljesen megváltozik, kemény és agresszív lesz. Hangsúlyozom, kemény, de sohasem sportszerűtlen. Egy "kulisszatitok”, amit talán kevesen tudnak, ám jellemző Rékára, hogy a női tőrmezőnyben ő az utolsó, aki francia markolattal vív, vagyis a klasszikus vívás képviselője. Régen így tanították a vívást, ma viszont mindenki belga vagy más néven pisztolymarkolattal vív. Ma marokra fogják a tőrt, a francia markolatot viszont két ujjal kell vezetni, mint a ceruzát, ezáltal sokkal érzékenyebb a pengeérzékelés, ami sajátos stílust ad a vívónak. Nagy kár, hogy ma már nem francia markolattal tanítják a vívást…
 
F

Feri T

Vendég
VÍVÁS. A noi torcsapat és Kovács Iván Világkupa-gyozelme


Eloször a dobogó tetejen

A tavalyi vb-bronzérmes Knapek Edina az egyik erôssége volt a gyôztes csapatnak
,,Hallgassa csak, a lányok tiszteletére most szól a Himnusz” – jelentkezett Torinóból Szabó Bence szövetségi kapitány. Ez a mondat már elárulta, milyen eredménnyel zárult az olasz városban rendezett női tőr csapat Világkupa. Igen, magyar sikerrel.
Az egyéni viadal után – amelyen Mohamed Aida bronzérmet szerzett – a csapatversenyen is igen erős mezőny gyűlt össze, a tavalyi világbajnokság legjobbjai, az oroszok, a lengyelek, a románok, a magyarok, no és az egyéni győztes Trillini vezette hazaiak is pástra léptek. A mieinknél az első mérkőzésen negyedik emberként szerepet kapott a fiatal Jeszenszky Szilvia, aki jó teljesítménnyel hálálta meg a kapitány bizalmát. A vb-bronzérmes románok ellen már csak a rutinos hármas, Mohamed Aida, Knapek Edina és Varga Katalin vívott, közülük ezúttal Varga remekelt, aki az ellenfél vezetésénél bravúrosan, 11:4-re nyerte a vb-és Eb-bronzérmes Scarlat elleni asszóját, és ezt követően már megállíthatatlan volt csapatunk. A franciák elleni rendkívül izgalmas csatában Mohamed és Knapek volt elemében. A döntőben a vb-ezüstérmes lengyelek 15:8-ra elhúztak, ám versenyzőink nem adták fel, és a nap végén aranyérmet vehettek át. Szabó Bence kapitány és Bernáth Zoltán szakágvezető örömét fokozta, hogy ez volt a fiatal csapat első győzelme.
"Nagyon boldog vagyok, hogy ez a generáció végre nyerni tudott, sok helyezés és érem után a dobogó tetejére állhattak a lányok. Úgy léptek pástra, hogy mindenkit le akarnak győzni, hihetetlen küzdeni tudás jellemezte vívásukat” – fogalmazott a kapitány.
Barcelonában is remekeltek versenyzőink: a férfi párbajtőrözők Grand Prix-viadalán Kovács Iván az első, Imre Géza pedig a harmadik helyen zárt.

Noi tor csapat Világkupa, Torino
A magyarok eredményei. A 16 között: Magyarország-Moldávia 45:23 (Mohamed +12, Varga K. +6, Knapek +3, Jeszenszky +1). A negyeddöntoben: Magyarország-Románia 45:37 (Varga K. +7, Mohamed +4, Knapek -3). Az elodöntoben: Magyarország-Franciaország 45:44 (Mohamed +4, Knapek +2, Varga K. -5). Dönto: Magyarország-Lengyelország 45:41 (Mohamed +5, Knapek +2, Varga K. -3). A végeredmény: 1. Magyarország (Mohamed Aida, Knapek Edina, Varga Katalin, Jeszenszky Szilvia), 2. Lengyelország, 3. Oroszország, 4. Franciaország, 5. Románia, 6. Olaszország, 7. Németország, 8. Egyesült Államok


Férfi párbajtor Grand Prix, Barcelona (189 induló)

Negyeddönto: Motyka-Karucsenko 15:14, Kovács-Pillac 14:13, Imre-Font 15:5, Jeannet-Fischer 14:13. Elodönto: Kovács-Motyka 15:10, Jeannet-Imre 15:12. Dönto: Kovács-Jeannet 15:14. A végeredmény: 1. Kovács Iván (magyar), 2. Jeannet (francia), 3. Imre Géza (magyar) és Motyka (lengyel), 5. Karucsenko (ukrán), 6. Pillac (francia), 7. Font (spanyol), 8. Fischer (svájci),- Fekete Attila a 64, Kulcsár Krisztián és Boczkó Gábor a 128 között esett ki.
 

Zsókuci

Állandó Tag
Állandó Tag
Az én Fiam 8 éves kora ota kardozott! 12 évig! Szenzácios sport.Sajnos a sok sérülés miatt abbahagyta.Bal csukloja "felmondta" a szolgálatot!
Maga a sport, ahogy Riposte olyan szépen leirta, be is segitett a gyereknevelésbe! Itthon Magyarországon, kevés gyerek üzi ezt a sportot!Vajon miért?!! Drága, nagyon költséges, mármint a szülök részére, egy komplett vivoszerelés már meghaladja a 15o ezer Ft-t, persze itt nem márkás vivocumora kell gondolni.(Csak PBT-re!)
Nagy baj volt az is, hogy a srácokat a Vivoszövetség, anyagi okok miatt, nem nevezte be egy-egy nevesebb nemzetközi versenyre.
Egymást pedig, hamar megismerték a gyerekek egy-egy háziverseny alkalmával.
Egy gondom mindig volt a versenyeken, én mindig "tust" láttam amikor a Fiam a páston volt és bizony reklamáltam a bironál, aki mindig azzal fenyegetözött, hogy kivezettet a teremböl! :99:
Egyébként kellemes "családias" sport, sajnos egy komoly Sportcsarnokot nem töltenek be a nézök, akik barátokbol, családtagokbol állnak :..: .
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Tisztelt Európai Vívó Barátaim!

Szeretett sportágunk Európában született és jelenleg is legfontosabb bázisa a nemzetközi vívó életnek. Az 1900-as évek elején az európabajnokságok jelentették egyben a világbajnokságokat is jelezvén ezzel, hogy a legjobb vívók Európából kerültek ki.
A nemzetközi vívóélet fejlődésével Európán kívül is megerősödött a vívás.
Nekünk európaiaknak továbbra is az a feladatunk, hogy mind szervezetileg, mind versenyzőink tudásában a vezető szerepet megőrizzük.
E célnak érdekében újjáalakult az Európai Vívó Unió, majd 1997-ben, nevünket megváltoztatva Európai Vívó Konföderációt hoztunk létre.
Az elmúlt évek során több szervezeti átalakítást végeztünk, létrehoztuk alapszabályunkat és megalkottuk az európai versenyszabályokat is. Az európabajnokságokat a FIE-hez hasonlóan szétválasztottuk senior és junior bajnokságokra. Ennek eredményeképpen tovább növekedett a részvételi arány és örömmel állapíthatjuk meg, hogy a vívás színvonala tovább javult.
Sikerült beindítanunk Internetes szolgáltatásainkat, melyet a kezdeti lépések után szeretnénk tovább bővíteni.
Köszönöm, hogy meglátogatta honlapunkat és egyben kérem, hogy tanácsaival, kérdéseivel tovább segítse az Európai Vívó Szövetség munkáját.
Dr. Kamuti Jenő
elnök
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Zsokuci

Nalunk is nagyon sokat jelentett a vivas a csaladban.
Igaqzad van nagyon koltseges faraszto sport kulonosen a szuloknek, de megeri, a sikert nem adjak ingyen, kemenyen meg kell dolgozni a jo eredmenyert.
A legboldogabb apa voltam mikor fiam tobb helyezest is ert el.
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
vivas-magyar sikerre varva

Bay Béla-vándordíj a legjobb hazai párbajtőrözőnek.
A női párbajtőrözők és a férfi kardozók Világkupája után az előttünk álló hét végén a férfi párbajtőrözők versenyét rendezik meg Budapesten. Az 1970-ben indult Tokaj Express viadal 1973 óta Világkupa ranggal büszkélkedik, és a támogatóknak köszönhetően ma már Siemens-MÁV Tokaj Express a hivatalos neve.

A szombat-vasárnapi eseményen az előzetes nevezések szerint a 25-30 hazai vívó mellett 26 ország mintegy 140 versenyzője indul, a fegyvernem meghatározó alakjai közül csak a franciák maradnak távol.
A szerdai sajtótájékoztatón Szabó Bence szövetségi kapitány emlékeztetett arra, hogy a legutóbbi, barcelonai Vk Kovács Iván sikerével zárult, Imre Géza bronzérmes lett. A kapitány reméli, hogy a nyolc közé hazai páston is sikerül két versenyzőnknek beverekednie magát – erre a legtöbb esélye a Kovács Imre, Boczkó Gábor, Kulcsár Krisztián, Fekete Attila ötös fogat tagjainak van.
A Tokaj kezdeti időszakában olyan hazai klasszisok, olimpiai és világbajnokok győztek, mint Fenyvesi Csaba, Kulcsár Győző, Erdős Sándor, Osztrics István, Kolczonay Ernő – majd ez a széria 1985-ben megszakadt, és tíz évig kellett várni az újabb magyar sikerre. Kovács Iván 1995-ös diadalát követően ezüst- és bronzérmeket nyertek versenyzőink, vagyis lassan újból időszerűvé válik a hazai győzelem.
Ha nem is nyer aranyérmet a legjobb magyar versenyző, egy díjjal mindenképpen gazdagabban megy haza, ugyanis átveheti a legendás kapitány, Bay Béla emlékére alapított vándordíjat. A trófeát az kapja meg végleg, akinek sikerül hármat összegyűjtenie, illetve ha nem akad ilyen versenyző, az ötéves ciklus pontversenyének legeredményesebbje lesz a díjazott.
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
erdekes vivo tema

Tisztelt Barataim ! Ezt talaltam a regi anyagok kozott es szeretnem megosztani azokkal akik esetleg erdeklodnek e tema irant.
Lajos Stephen Csiszar, 93, a fencing coach known by almost all simply as 'Maestro', died Thursday afternoon, February 20, 1997, at Allegheny University Hospitals, East Falls, Philadelphia. In December, he had undergone open heart surgery. He lived in Lansdowne, PA.
Lajos Csiszar was born in Transylvania, [Hungary] now a part of Romania. He was an active athlete, and was a military champion pole vaulter, a water polo goalie, a soccer player, and a diver, in addition to an amateur fencer, having had a spectacular career in his native Hungary.
Maestro Csiszar turned professional at 25, and became a world renowned fencing coach in Hungary in the 1930s and 40s. [Hungary dominated Olympic Sabre fencing from 1908 to the 1964, winning every individual gold medal except in 1920, when they did not attend due to World War I, and eight consecutive team sabre titles, until they were ousted by the Soviets in 1964.]
Maestro Csiszar trained fencers in Hungary with Italo 'Papa' Santelli, an Italian coach who emigrated to Hungary, widely regarded as the 'Father of Modern Sabre Fencing'. Although offered positions in the United States prior to the beginning of the Second World War, he stayed in Hungary, supporting his coach and mentor in his later years. The Hungarian Fencing Federation sent the coaches 'the cream' of the teenage fencers. There, Csiszar first coached Rudy Karpati, Olympic Sabre Champion in 1956 and 1960, as well as the epee champion Donay.
The Hungarian fencing federation sent him as an ambassador of good will to a number of countries to teach modern fencing, as he also had a facility for languages. Eventually, after the Second World War, he received a contract to teach fencing at the University of Pennsylvania. He and his wife, Margit, moved to the United States in 1948.
He was the fencing coach of the University of Pennsylvania from 1948 to 1974, guiding the team to Penn's first NCAA Championship [in any sport] in 1953, and another title in 1969. He created 9 NCAA champions and 27 All-Americans while at Penn. While in Philadelphia, Maestro worked with literally dozens of Olympians and US National Team members, creating many of them from their first lessons. Still active in fencing are Dr. Nikki Franke and David Micahnik, currently head coaches at Temple and Penn, respectively. Dick Dyer, Larry Anastasi, the Makler family [a father and two sons: Paul, Todd, and Brooke, who is living in France], and others, still live in the Philadelphia area. He has over 20 US National Individual and Team National Champions with his club, Salle Csiszar. Salle Csiszar was a dominant force in American fencing, taking numerous National titles in all weapons, the most recent the Sabre Team Championship in 1994.
Maestro Csiszar was the fencing coach for the 1956 US Olympic Team in Melbourne, a coach of the US Team at the World Championships of 1970, the Pan-American Games of 1971, and a special advisor for the US Olympic team in Munich, 1972. In addition to Penn, for a while he coached with his good friend Georgio Santelli, son of 'Papa' Santelli, and at the New York Athletic Club.
He also taught fencing at Camp Tecumseh near Center Harbor, NH, a private boys' sports camp, every summer from 1956 to 1994. In his 80s, he was still water skiing on Lake Winnipesaukee. He had been asked to be a coach on other US Olympic Teams, but declined because of his committment to Camp Tecumseh. There were times he coached Olympic fencers at the camp, instead of the designated training centers.
Maestro Csiszar was inducted into the Helms Hall of Fame which honors excellence in amateur sports, and recognized by the City of Philadelphia and the Pennsylvania State Senate. Recently, he also received the "Santelli" award from the Hungarian Fencing Federation, recognizing contributions to the sport of fencing. He was the first recipient to be recognized outside of Hungary. On his retirement from Penn in 1974, he was given an honorary Master of Arts degree. A fencing tournament for school age youths has been held in his honor for the last four years, recognizing his commitment to youth fencing.
Maestro Csiszar is regarded as the best coach who ever lived by Lazlo Pongo of Hungary and New York, one of the Hungarian National Champions.
David Micahnik of Penn said, "Maestro is an extraordinary teacher. He makes you feel the inevitable correctness of rhythm, timing, and movement.... If you are willing to flow with his lesson, he makes you a fencer; if you have also the will, he makes you a champion."
Dr. Nikki Franke of Temple said, "Above all, it's Maestro's feel for the sport. He has an instinctive way of communicating the correct motions; it's a gift other coaches only dream of."
Andrew Bullock, a student of recent years said, "He gives to his students a precious gift: a sense of the Art of Fencing, not just the science of fencing. His lessons have a natural grace and style. They are exhausting, yet exhilarating and joyous. At the end of a lesson, I might not be able to stand, but I have a smile on my face and a gleam in my eye."
Maestro Csiszar also had other artistic talents. He made charcoal sketches of his friends in the early 1940s, and also sculpted. When asked for a new sabre, Maestro Csiszar would make one. What made it special is the work that went into the sabre. He would get broken wooden squash racquets from the courts near the fencing room. After some shaping, drilling a hole, and having copper tubing around the ends for strength, the wooden shafts made 'nice handles for fencing', when they were covered with rubber medical tubing, which he would glue on by hand. The sabre guard would start out as sheet aluminum, which Maestro then cut with a cold chisel, smoothed and formed using hand tools into the widely recognized 'Hungarian' shape [first created by Maestro himself in the 1930s], and buffed to the stereotypical 'Csiszar' finish, recognizable in fencing tournaments for years. The edges might have been wrapped around piano wire, which gave additional strength to the guard.
He is survived by Margit, his wife of 50 years, his two daughters Dora Csiszar Beothy and Agnes Csiszar Bakken, grandchildren Elizabeth and Andrew Beothy, Michael, Peter, and Grace Bakken, and his devoted students both in Europe and the United States.
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Szamoca!
Szijja itten kuldom a teljes canadai vivo anyagot ebben megtalalod az ossze kerdesre a valaszt a kert clubbokat es a zosszes infot majd irjal koszi hogy bejottel kozenk, ha van valami otleted vagy ujabb topicot akarsz inditani good Luck!!
Mel &Ti iletve Ti&Me egyebbkent mint riposte es cukorka szerepelek a nagy vilagban igy vagyok ismert!




http://www.fencing.ca/
 

szamoca

Új tag
koszonom a cimet Ti!:)) remelem a fiam hasznalja majd,en nagyon szeretnem,persze lehet eleg keso mar vivni kezdeni a kora miatt.mindig nagy tiszteloje es lelkes kozonsege voltam a vivasnak,nagyon szivesen olvasok barmit e temaban. igazan kellemes ez a webpage! orulok,hogy belephettem:))
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Szijja! Kapasbol valaszolok neked erre a tremara igaz hogy a felso korhatar profiknal marcsak 45 lehet ezt a rendelet szaballyozza de ha akarod hogy a fiad az elvonalba keruljon akkor ehhe zegy kitartas es sok sok szorgalom es termeszetesen anyagi aldozat is jarul. Ha megis arra adjatok a fejeteket hogy vivas akkor en tudok jo igazan kivalo edzoket akik helyre teszik a temat de ha nem akkor sajat magad is megtanulhatok CD keresztul a fogasokat ezt azert lehet mar kapnio ez egy ujabb tanulasi lehetoseg bar igaz csak a paston lehet mindent megtanulni erre azert van kulon tudomany meg mostan bucsuzom mert indulok ejjeli muszakra 12 orat vergodom es ezen a heten csak szerda es csut vagyok szabad lenyegeben! na udv Ti &Me irjal es megegyszer koszui hogy kozenk vagottal!!!
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Ferjancsik Vk-aranyat nyert Bangkokban

Magyar sikert hozott a férfi kardozók bangkoki Világkupa-versenye: Ferjancsik Domonkos első, Lengyel Balázs harmadik lett.

Az ezüstérem a spanyol Medinának jutott, Lengyel pedig a sydneyi olimpián bronzérmes - akkor német színekben versenyző, 2002-től viszont thaiföldi - Kothnyval osztozott a dobogó harmadik fokán.

A két magyar nem hiába utazott el a távoli versenyre, a megszerzett Világkupa-pontok ugyanis jól jönnek majd számukra a kiemelésnél az október elején sorra kerülő havannai világbajnokságon.

A thaiföldi viadalon 15 ország 55 vívója vett részt.

(MTI
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Vk-ezüstérmes a magyar nőikard-csapat

Remek vívással a második helyen végzett a Nagy Orsolya, Csaba Edina, Varga Dóra összeállítású nőikard-válogatott a New York-i Világkupa-versenyen. Csakúgy, mint egy nappal korábban egyéniben, csapatban is hazai siker született.

Eredmények:
A nyolc között:
Franciaország - Németország 45-39
Egyesült Államok - Azerbajdzsán 45-30
Oroszország - Kína 45-42
Magyarország - Olaszország 45-41

A négy között:
Egyesült Államok - Franciaország 45-40
Magyarország - Oroszország 45-37

A harmadik helyért:
Oroszország - Franciaország 45-37

A döntőben:
Egyesült Államok - Magyarország 45-33

A végeredmény:
1. Egyesült Államok
2. Magyarország
3. Oroszország
4. Franciaország
5. Kína
6. Németország
7. Olaszország
8. Azerbajdzsán.

A lengyel Sylwia Gruchala nyerte a női tőrözők versenyét a New York-i vívó Világkupán.

Eredmény:
A döntőben:
Gruchala (lengyel) - Wuilleme (francia) 15-11

A végeredmény:
1. Gruchala
2. Wuilleme
3. Scarlat (román)

Knapek Edina, Varga Gabriella, Varga Katalin és a Mohamed Aidát az első körben búcsúztató Jeszenszky Szilvia a harminckettő között fejezte be a szereplését.

(MTI)
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Elsöprő magyar férfikard-siker Nancyben

Kiváló vívással, a fegyvernem több kiemelkedő egyéniségének búcsúztatása után bronzérmet szerzett Juhász Bence a zalaegerszegi férfitőr-Világkupán. Nagy bravúrt hajtottak végre a magyarok a franciaországi Nancyban rendezett férfikard-Vk-n: Nemcsik Zsolt győzött, Ferjancsik Domonkos ötödik, Lengyel Balázs hatodik, Fodor Kende pedig nyolcadik lett.

Egerszegen Andrea Cassara lett a végső győztes
Vasárnap reggel, a 64-es táblán még hat magyar kezdte meg a szereplését a zalaegerszegi tőr Világkupán, az első forduló azonban Juhász Attilának, Vízler Ádámnak, Berjozkin Antonnak és Nagy Andrásnak máris a végállomást jelentette.

Juhász Bence viszont parádézott, az erős mezőnyben, amelyben a világranglista első 32 helyezettje közül 20 ott volt, a fegyvernem több kiválóságát győzte le. Előbb az orosz Sztukalint verte 15-10-re, majd a 2001-ben csapatvilágbajnok, egyéniben bronzérmes francia Boidint 15-13-ra. Ezt követően egy tussal, 15-14-re az orosz Vjacseszlav Pozdnyakovnál is jobbnak bizonyult, majd a 2001-es világbajnok olasz Sanzót búcsúztatta 15-13-mal. Mellette Marsi Márk szerepelt még jól, ő a nyolc közé jutásért vívtt asszóban kapott ki 15-8-ra a német Joppich-tól.

Juhász Bence négy győztes asszót követően, a 2001-ben csapatban világbajnok, egyéniben harmadik helyezett, tavaly a francia válogatottal vb-ezüstérmes Brice Guyart-ral találkozott. Ebben az összecsapásban már nem volt olyan lendületes és pontos, mint korábban, így ellenfele gyorsan elhúzott, majd taktikus vívással meg is szerezte a győzelmet. "Talán annak köszönhető ez a váratlan siker, hogy a két héttel ezelőtti velencei verseny óta edzőmmel változtattunk egy kicsit a felkészülésen, ráadásul mostanában a munka mellett több időm jutott az edzésre" - mondta Juhász.

A győzelmet az olasz Andrea Cassara szerezte meg.

Negyeddöntő:
Juhász Bence - Salvatore Sanzo (olasz) 15-13
Brice Guyart (francia) - Tomer Or (izraeli) 15-9
Slavomir Mocek (lengyel) - Peter Joppich (német) 15-12
Andrea Cassara (olasz) - Richard Breutner (német) 15-12

Elődöntő:
Guyart (francia) - Juhász B. 15-8
Cassara (olasz) - Mocek (lengyel) 15-14

Döntő:
Cassara - Guyart 15-7

A végeredmény: 1. Cassara, 2. Guyart, 3. Juhász és Mocek, 5. Sanzo, 6. Or, 7. Joppich, 8. Breutner.
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Nőipárbajtőr-Vk St. Maurban: hetedik a magyar csapat

A sikeres egyéni szereplés után csapatban a magyarok nem kerültek a legjobbak közé a franciaországi Saint-Maurban rendezett nőipárbajtőr-Világkupán. A Hormay Adrien, Mincza Ildikó, Tóth hajnalka, Kiskapusi Dóra összeállítású együttes a nyolc közé jutásért legyőzte a belgákat, azután viszont 45-38-ra kikapott az észtektől, így az érmekért a továbbiakban már nem volt versenyben.

A folytatásban azután a házigazdáktól is vereséget szenvedett, nagy csatában 45-44-re, a hetedik helyért rendezett találkozón viszont magabiztosan, 45-36-ra múlta felül a spanyolokat.

Varga Gabriella a harmadik helyen végzett a németországi Mosbach-ban rendezett nemzetközi tőr versenyen. Az első nyolc közé még két magyar került be: Varga Katalin hatodik, Jeszenszky Szilvia nyolcadik lett.

(MTI)
 

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Káromkodásért kizárták a magyar tőrcsapatot
október 11. 22:09
[MTI]
Helyezetlenül fejezték be szereplésüket a magyarok a világbajnokság férfi tőr csapatversenyében, mivel - a hivatalos indoklás szerint - agresszív viselkedés miatt - valójában káromkodásért - kizárták őket.
A 9-16. helyért először kikaptak az amerikaiaktól, majd a hongkongiak ellen léptek pástra. A mérkőzésvezető megítélésük szerint több egyértelmű szituációban sújtotta őket, emiatt többször tiltakoztak. Az egyre paprikásabb hangulatban azután, 32-34-es állásnál újra egy emberként protestáltak, amit a zsűri fekete lappal "honorált".

"Az az igazság, hogy egyre jobban felhúzták magukat a fiúk, s a végén már nem odaillő kifejezésekkel tiltakoztak az egyébként valóban nagyon sokat tévedő mérkőzésvezető ténykedése ellen. Őt ugyan nem sértették meg, de kirohanásuk így is kizárást vont maga után, jogosan" - mondta az MTI-nek Solti Antal szakágvezető.

Egyébként már a visszalépést fontolgatták, mert előzőleg Juhász Bence és Marsi Márk is megsérült, így ha pástra is léptek, gyakorlatilag csak álldogáltak, komoly akciót nem tudtak indítani.
 
F

Feri T

Vendég
Riposte írta:
A 9-16. helyért először kikaptak az amerikaiaktól.

Meg kell mondjam,hogy ebben az esetben inkabb el kellett volna sullyedniuk a fold ala szegyenukben !!!!A legendas magyar vivosport elvarta volna !!! :(
 
Oldal tetejére