Biókertészet - vegyes növényi kultúrák

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Az idén kipróbáltuk a rukkolát ... egyáltalán nem igényes ... és nagyon jó a salátákba,
 
Bazsalikomot hogyan érdemes ápolni? Amit vettem elárasztották a tetvek, miután lepermeteztem teljesen megritkult. Most kezd magához térni, de már nem ugyanaz. Megfásodott a szára, és nem akar besűrűsödni. Mit tehetnék, hogy újra egészséges, sűrű legyen?
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Próbáld meg újra szaporítani a következő módon:
Első lépésként kb. 8 cm hosszú darabokat vágunk le kicsivel a levélnyelek alatt.
Eltávolítjuk alul az oldalsó nagy leveleket. Az apró levelek a száron maradhatnak.
A hajtásokat tiszta csapvízzel megtöltött kis üvegekbe helyezzük. Egy üvegbe egy, esetleg kettő növényt tegyünk.
Az üvegeket meleg, világos (de tűző napfénytől mentes) ablakpárkányra állítjuk.
Rendszeresen ellenőrizzük a vizet, ha szükséges töltsük fel az üvegeket, hogy a szárak végig a vízben maradjanak. Célszerű a vizet kétnaponta cserélni. 5-7 nap elteltével megjelennek az első gyökérkezdemények, amelyek napról-napra szemmel láthatóan növekednek.
2-3 hét alatt a gyökérzet elég naggyá és erőssé fejlődik ki ahhoz, hogy a növényeket cserépbe ültethessük vagy kiültethessük a szabadba.

Nekem bevált ... és üvegházban nagyon szereti.
 

vizike

Állandó Tag
Állandó Tag
Segítség! Végre megszabadultam a csigáktól (a kacsák és a száraz időjárásnak köszönhetően). Végre nem barnult le paradicsomom, erre két napja valami megtámadta. Fog vagy csőr nyom nem látszik, de egy éjszaka alatt megmocskol 5-6 paradicsomot. Még térd magasságban is képes körberágni az érett paradicsomot. Csak egy csonk marad. Sőt, van amelyiket leszedi és 2-3-t egymás mellé gyűjti megrágva. Szedjem le zölden? Csak a pirosakat bántja. :( Valami ötlet, hogy mi lehet és hogy védhetném meg?
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Vizike ...

Már leszüretelted gondolom, de jövőben hátha segít ez a cikk: - mivel a kis "huncut" csak a pirosakat szereti
"A paradicsomot igen kedveljük és nagy becsben tartjuk – éppen ezért eseményszámba megy, amikor a kertben végre megérik az első szem. A leszedett paradicsomot fogyaszthatjuk nyersen, készíthetünk belőle paradicsomlevet, paradicsompürét, aszalt vagy sült paradicsomot, de akár le is fagyaszthatjuk.
Ha van olyan szerencsénk, hogy saját kertben saját paradicsomot termeszthetünk, felmerül a kérdés: mikor "áll készen" a paradicsom a szüretre?
A paradicsom ebből a szempontból igen rafinált. Hozzászoktunk, hogy a zöldségesnél vagy a piacon élénk tűzpiros a színe, mikor a szatyrunkba rakjunk. A helyzet viszont az, hogy a szín nem feltétlenül jó indikátor a tekintetben, hogy mikor érdemes a termést leszedni. Ha arra várunk, hogy az összes szem egyformán pirosra érjen, máris elkéstünk a betakarítással.
Mikor szedjük le a paradicsomot?
A paradicsomok gázosak... Félreértés ne essék, úgy értjük, hogy gázt bocsátanak ki. A teljesen kifejlett, érett, de még zöld paradicsom etiléngázt termel. A kifejlett zöld paradicsom belsejében két növekedési hormon váltja ki a gáztermelést, a gáz pedig a gyümölcs sejtjeinek öregedéséért felel, aminek az eredménye a termés megpuhulása és a zöld szín pirosba fordulása. Az etilén növeli a karotinoidok (piros és sárga szín) és csökkenti a klorofill (zöld szín) mennyiségét.
Ennek a folyamatnak köszönhetően a paradicsomot már azelőtt leszedhetjük, mielőtt teljesen megérett volna. A paradicsomszüret ideális ideje tehát akkorra tehető, amikor a paradicsomszem már teljesen kifejlett, de még zöld színű. A leszedést követően hagyjuk, hogy pirosra érjen. Ezzel megelőzhetjük a paradicsomszemek sérülését, berepedezését, ütődését, és ami a legfontosabb: ellenőrzésünk alatt tarthatjuk az érési folyamatot.
A paradicsom esetén a szüretre a termőidőszak végén, azaz általában a nyár végén kerül sor, amikor a paradicsom kifejlett, érett, zöld színű. Az ezen stádium előtt leszedett paradicsom nem annyira zamatos, kevésbé ízletes, mint az, amelyik egy kicsit tovább marad a száron. Ilyen például a hipermarketekben kapható legtöbb paradicsom, amelyeket korán szüretelnek le és a szállítás során érnek pirosra.
Tudnunk kell megállapítani, mikor szedhetjük le az érett, zöld paradicsomot. Az első pirosas árnyalat megjelenése mutatja, hogy paradicsomot anélkül leszedhetjük, hogy belső tartalmának értéke csökkenne. Természetesen, akkor is leszedhetjük a paradicsomot, amikor már pirosra érett. Az érettséget úgy tudjuk például ellenőrizni, hogy a paradicsomot vízbe tesszük. Ha érett, elsüllyed. A száron pirosra érett paradicsom a legédesebb, ugyanakkor vannak fajták, amelyeknél a szemek túl súlyosak ahhoz, hogy a növényen hagyjuk azokat. Így nem marad más hátra, mint leszüretelni a kifejlett, zöld szemeket, majd hagyni, hogy az etiléngáz folytassa és fejezze be az érési folyamatot.
Az, hogy "hogyan" szedjük le a paradicsomot, lényeges tudnivaló. Vizsgáljuk meg a paradicsomszem alját, mivel az érés itt kezdődik. Finoman nyomjuk össze a termést, hogy ellenőrizzük a keménységét. Mikor megjelenik az első pirosas pír a paradicsom héján, tudhatjuk, hogy közel a szüret ideje.
A termést határozottan, de óvatosan markoljuk meg és húzzuk el a növénytől úgy, hogy közben a másik kezünkkel fogjuk a növény szárát.
Miután leszedtük a paradicsomot, a további éréshez tároljuk zárt helyen. A zöld paradicsom gyorsabban érik, ha újságpapírba csomagoljuk, ugyanis a papír benntartja az etiléngázt, és ez felgyorsítja a folyamatot. Ezt követően tároljuk 13-21 °C-on. Alacsonyabb hőmérsékleten, ha lassítani szeretnénk az érést, magasabb hőmérsékleten, ha fel szeretnénk azt gyorsítani. Ellenőrizzük rendszeresen az érettség fokát; az így tárolt paradicsomok 3-5 hétig tarthatók el."
 

vizike

Állandó Tag
Állandó Tag
Köszönöm a segítséget. Közben elkaptam a kacsasereget, ahogy csípkedik a piros paradicsomokat. :eek: Miután felszedték az összes csigát, valami színesre vágytak (gondolom én).:cool2:
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Vizike,

Csíkszeredában indult egy biókertész szakképzés: a belépő 200 lej. A teljes összeg 450 lej - csak - a magyar kormány besegít a többivel. A képzés végen a Román munkaügyi és az oktatási minisztérium által is elfogadott oklevelet adnak. A képzés 280 elméleti és 440 gyakorlati órát foglal magába. Ma épp egy biókertbe/veteményesbe megyünk el. Sajnos - most túljelentkezés van ... de ha érdekel ... értesíteni foglak a következő ciklusról. Azt nem tudom, hogy Udvarhelyen (közelebb hozzátok) tartanak-e ilyen jellegű képzéseket? ... vagy ha kellő számban jelentkeznek a zónából ... akkor megoldanák ott, hogy ne kelljen átingázni Csíkba hetente két alkalommal.
 

vizike

Állandó Tag
Állandó Tag
Vizike,

Csíkszeredában indult egy biókertész szakképzés: a belépő 200 lej. A teljes összeg 450 lej - csak - a magyar kormány besegít a többivel. A képzés végen a Román munkaügyi és az oktatási minisztérium által is elfogadott oklevelet adnak. A képzés 280 elméleti és 440 gyakorlati órát foglal magába. Ma épp egy biókertbe/veteményesbe megyünk el. Sajnos - most túljelentkezés van ... de ha érdekel ... értesíteni foglak a következő ciklusról. Azt nem tudom, hogy Udvarhelyen (közelebb hozzátok) tartanak-e ilyen jellegű képzéseket? ... vagy ha kellő számban jelentkeznek a zónából ... akkor megoldanák ott, hogy ne kelljen átingázni Csíkba hetente két alkalommal.

Köszönöm, hogy rám gondoltál. Láttam a felnőtt képzések között, de tény, hogy "átingázni Csíkba" egy kicsit elgondolkodtató számomra. Reménykedtem, hogy közelebb is lesz. Most http://naturalherbs.ro/ erre jelentkeztem, aztán meglátjuk mi lesz a vége. :)
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
nálunk a biokertész képzés 400 000 ft. Vicc.....kinek van ennyi pénze???
Huha ...

Az román lejben 5.800 lej! Lehet, hogy a képzés alatt biótermékeket szolgálnak fel ... vagy a végén egy kis kerti kapagépet adnak ajándékba. :)

Vizike:
Nekem csak a kezdőlap jelenik meg - gondolom telefonon lehet érdeklődni. No ... majd megosztjuk az ismereteinket. Ne feledd el kipróblni - egy pár paprika szárat teleltess át. Sajnos anyós már "kitísztította" az üvegházat. Nekem csak egy pár csipőspaprika maradt ... és azok már cserépben vannak. A bazsalikomot is megpróbálom átmenteni jővöre. A mangold már átvészli a telet - próbáltam. :)
 

gazikaszim

Állandó Tag
Állandó Tag
Jó napot,

Szeretnék ötleteket gyűjteni a kert megtervezéséhez, hogy a nyövények egymást megvédjék a károkozókkal szemben ... avagy hívhatunk segítségül kis "barátokat", trükköket, hogy védelmezzék kertünket.
Vitaindítóként már hallottam egy-két dolgot, amelyet megosztok veletek és amit ki is fogok próbálni:
- a tojáshéjat ne dobjuk el - szárítsuk meg és morzsóljuk össze - jó a csigák ellen pld. az eperültetvényünkben.
- vagy itt van a büdöske, amelynek erőss illata bizonyos rovarokat távol tart és még színes is lesz tőle a kertünk, hisz egész nyáron ... az első éjszakai fagyokig virágzik.
- olvastam, hogy a katicabogár jó ellenszer a levéltetű ellen.
Kérlek ha van jó ötletetek osszátok meg velem és az ide látogatókkal.

Előre is köszönöm,
András
A vakond például elpusztítja a lótetűket.
 

vizike

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves ABandi66, kérdezni szeretném, hogy a paprika átteleltetése mennyire volt sikeres? Megéri próbálkozni vele? Sajnos én nem tudom megenni, de a család szereti.
 

Gagul

Kitiltott (BANned)
Gyulaapácaúrnak, s a többieknek, egy kérdés,segitségkérés:

a fehér akác virágját legyüjtöttem 1 hónapja. S most repkednek molylepkéék. Mi a megoldás a babérleveles trükk, a levendulás trükk mellett?
Ha lefagyasztom a mélyhütöben, attól még melléktermékek maradnak a száritmányban...
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Vizike,

Sajnos ... kedves anyósomnak nem volt türelme kivárni ... és egy takarítás alkalmával kipakolt mindent - megkérdezésem nélkül. :(
Érvényesült a mondás ... miszerint ha biztosra akarsz menni - csináld magad. :)
 
Oldal tetejére