Érdekességek más népek történelméből

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Macskákkal az egyiptomiak ellen - anekdota az ókorból

Az ókori egyiptomiak szent állatként tisztelték a macskákat, mert Básztet istennő evilági képviselőit látták bennük. A legenda szerint egy ízben a mély tisztelet miatt csatát veszítettek.
A perzsák Kr. e. 525-ben megtámadták Egyiptomot, és a pelusiumi csatában a Kambüszész által vezetett had különös módon aratott győzelmet. A harcosok macskákat vittek kezükben, s maguk előtt tartva vonultak az egyiptomi íjászok felé, akik tétlenül nézték a közeledőket. Nem mertek lőni az ellenségre, nehogy véletlenül eltalálják a macskákat.
Egyiptomi íjász 11 cm magas szobra bronzból:
1712673921676.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Bogarakkal a rómaiak ellen

Septinius Severus római császár 198-ban két ízben is megpróbálta elfoglalni a kettős erődítményrendszerrel övezett mezopotámiai Hatrát. A város második ostrom során a védők szokatlan fegyvert vetettek be: „agyagedényeket töltöttek meg aprócska, fájdalmas csípésű szárnyas rovarokkal”, s azokat a támadók közé hajigálták, akiket a kis állatok pillanatok alatt összemartak. A megrettent, hőségtől és harctól elgyötört katonák között járvány tört ki, amely „több áldozatot követelt, mint az ellenség fegyverei”. Ezek után Severus lemondott Hatra bevételéről.
Miféle bogarakat rejtettek az agyagedények?
A védők az edényeket skorpiókkal töltötték meg. Ha a mérgük nem is volt halálos, az biztos, hogy a csípésük iszonyú fájdalmat okozott.
Hatra romjai:
1712674164832.png 1712674193985.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Állatok az első világháborúban


Az első világháború folyamán a szemben állófelek tizenhat millió állatot vettek igénybe különböző célokra.
A postagalambokkal üzeneteket továbbítottak, mégpedig 95 százalékos pontossággal. Felderítést is végeztettek velük: a mellkasukra pici fényképezőgépet erősítettek,
A mérgező gázokra kanárik figyelmeztettek, a veszélyt észlelve elnémultak. A madarak elpusztultak, de sok katona életét mentették meg.
A kutyák őrző-védő feladatot láttak el, és segítettek a sebesültek szállításában. A harci gázok bevetése után a számukra is fejlesztettek ki gázmaszkot. A németeket 30 ezer,,a belgákat és a briteket 20-20 ezer kutya szolgálta.
A lövészárkokban, bunkerekben megjelent patkányok ellen kutyákkal és macskákkal védekeztek.
A hadi célokat szolgáló, katonákat segítő állatok mellett megjelentek és elszaporodtak a mindennapjaikat megkeserítő apró élősködők, a tetvek és a bolhák. Az előbbiek fertőző betegséget terjesztettek, amit lövészárokláznak neveztek.

Különlegesség:
Franciaországban a németek a frontvonal mögött a nagyon nehéz tárgyak mozgatására indiai elefántot is használtak, amit 1914 végén vitték ki a frontra a hamburgi állatkertből.
Angliában Sheffieldben jelent meg az utcán egy iLizzie nevű, vándorcirkuszból kölcsönzött indiai elefánt, amelyet olyan súlyos acél- és lőszerrakománnyal, akkora gépekkel, berendezésekkel lehetett terhelni, hogy a szállításukhoz három ló is kevés lett volna.

1712943783730.png 1712943823049.png 1712943864523.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag

Egy önkéntes fogoly Auschwitzban


Miután a németek megtámadták Lengyelországot, Witold Pilecki lengyel tiszt csatlakozott az ellenállókhoz, és különleges feladatra vállalkozott. Hagyta, hogy 1940 szeptemberében egy varsói razzia során elfogják, s büntetőtáborba vigyék.

Thomasz Serafinsk álnéven került az auschwitzi koncentrációs táborba, ahol titokban mozgalmat szervezett az ott raboskodó katonák körében. Különleges hírvivői hálózat segítségével rendszeresen juttatott ki információkat nyugatra a táborban folyó embertelen bánásmódról, majd az üzembe helyezett krematóriumokról, és a szörnyű rémtettekről. Bátorságáért 1941 novemberében fogolyként hadnaggyá léptették elő. Társaival még terveket is készített a tábor felszabadítására.

1943 áprilisában két társával együtt egy táboron kívüli pékségébe osztották be éjszakai műszakra. Az alkalmat megragadva az őröket lefegyverezték, papírjaikat magukhoz vették, elvágták a telefonvonalat, és megszöktek.

Önkéntes rabsága 945 napig tartott. 1944-ben részt vett a varsói felkelésben, amelynek leverése után elfogták, és egy hadifogolytáborba szállították, ahonnan 1945 júliusában szabadult.

Később a nyugati hatalmak küldött információkat a szovjetek által elkövetett atrocitásokról, ami miatt bebörtönözték. Ott a vallatói között zsidó is volt, aki annyira megkínozta, hogy ahhoz képest szerinte „Auschwitz gyerekjáték volt”. A sorsa nem volt kétséges, halálra ítélték és kivégezték.
1713258200002.png
 
Oldal tetejére