Évfordulók kapcsán

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Mohács

1529 augusztus 29



A technika segítségével egy 3D-s alkotásnak köszönhetően mi is átélhetjük a csata izgalmát.



<iframe width="560" height="345" src="http://www.youtube.com/embed/VG0MQTZKp9s" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Egy szemtanú visszaemlékezése
Brodarics István
Igaz leirás a magyaroknak a törökökkel Mohácsnál vívott csatájáról


http://mek.oszk.hu/05800/05872/
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Zichy Mihály

1827-ben e napon születt Zalán megszületett Zichy Mihály festőművész, grafikus, a magyar romantikus festészet jelentős alakja.
Madách Imre A ember tragédiájának és Arany János 24 balladájának illusztrátora. Ritka rajzkészséggel és drámai erővel elevenítette meg Lermontov, Gogol, Puskin és Petőfi műveit. Alkotásainak mély politikai, filozófiai és erkölcsi mondanivalója biztosított rendkívüli és maradandó hatást.




zichy2a.jpg



Zichy Mihályt “nemzeti festőjükként” tisztelik a grúzok, mivel ő illusztrálta Sota Rusztaveli középkori művét, a grúz nemzeti eposznak tekintett, A tigrisbőrös lovag című verses elbeszélést.

Zichy Mihály nevét utca is őrzi Tbilisziben.
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Mancs mentőkutya 5 éve halott

Mancs (teljes nevén Miskolci Sátán Mancs; 1994. – 2006. október 22.) németjuhász kan kutya, a miskolci Spider Mentőcsoport mentőkutyája.
Születésekor 11 testvére volt az alomban. Hathónapos korában gazdája észrevette, hogy egyik hátsó lábát nem használja rendesen. Az állatorvos diszpláziát állapított meg, vagyis a csontfeje nem fejlődött ki rendesen. Egy házilag átalakított szíjkengyel segítségével fél év alatt sikerült korrigálni a fejlődési rendellenességet.
Gazdájával, Lehóczki Lászlóval több sikeres mentőakcióban is részt vett. Igazán híressé az 1999-es izmiti földrengés tette, amikor egy hároméves kislányt mentettek ki a segítségével a romok alól, miután már 82 órája ott tartózkodott. Mancs részt vett a mentésben többek között a 2001 es salvadori és indiai földrengéseknél is. A kiképzésnek köszönhetően víz alatti holttestet is képes volt jelezni, valamint egyazon helyszínen helyesen jelzett élő és halott embert is. Ez a teljesítménye és sok-sok bevetése minden idők egyik legjobb magyarországi mentőkutyájává emelte.
2006 októberében tüdőgyulladást kapott és elpusztult; gazdája a nyilvánosság kizárásával saját kertjében temette el. Az ezt követő egy hónapban belvárosi szobra valóságos búcsújáró hellyé vált, naponta több gyertyát gyújtottak előtte.


mancs2.jpg
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Halottak napja

[FONT=verdana,geneva]
images
[/FONT]


[FONT=verdana,geneva]Ady Endre [/FONT]
[FONT=verdana,geneva] Halottak napján [/FONT]

[FONT=verdana,geneva]Halottja van mindannyiunknak,[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Hisz percről-percre temetünk,[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Vesztett remény mindenik percünk[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]És gyászmenet az életünk.[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Sírhantolunk, gyászolunk mindig,[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Temetkező szolgák vagyunk![/FONT]
[FONT=verdana,geneva]-- Dobjuk el a tettető álcát:[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Ma gyásznap van, ma sírhatunk! [/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Annyi nyomor, annyi szenny, vétek[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Undorít meg e sárgolyón...[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Hulló levélt hányszor feledtet[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]A megváltó, a gyilkos ón!...[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Óh, hányszor kell a sírra néznünk,[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Hogy vigasztaljuk önmagunk --[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]-- Dobjuk el a tettető álcát:[/FONT]
[FONT=verdana,geneva]Ma ünnep van, ma sírhatunk!...[/FONT]
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Halottak napja egyházi és népi szokások

images




A Halottak napja a római katolikus egyházban az összes meghalt hívő emléknapja.


Mindazokra emlékezik ilyenkor az egyház, akik a keresztségben hunytak el, és akikről úgy hiszik, hogy a purgatóriumban vannak, minthogy bocsánatos bűnökkel a lelkükön haltak meg.

A katolikus tanítás szerint az élő hívek imája segít a holt lelkeknek, hogy megtisztuljanak, és így megláthassák Istent a mennyben.

Meghatározott napokat már a kereszténység kezdeteitől arra szenteltek, hogy a megholtak bizonyos csoportjáért közbenjárjanak. Egyetemes közbenjárásra azonban november másodikát 1030 környékén a Cluny-i bencés monostor apátja, Odilo vezette be, és megszabta, hogy kapcsolják össze egy sor kiegészítő imával és alamizsnával.
Mindazokra emlékezik ilyenkor az egyház, akik a keresztségben hunytak el, és akikről úgy hiszik, hogy a purgatóriumban vannak, minthogy bocsánatos bűnökkel a lelkükön haltak meg.
A katolikus tanítás szerint az élő hívek imája segít a holt lelkeknek, hogy megtisztuljanak, és így megláthassák Istent a mennyben.

Ezt a halottakról szóló megemlékezést átvette az egész egyház. November 2-a, mint halottak napja, a XIII. század végére gyakorlatilag általánosan elfogadottá vált. Az ünnep napját úgy választották, hogy a mindenszentek napját kövesse. Ez a nyugati kereszténységben november elseje.

A halottak napjához számos néphit kapcsolódik. Az élőknek ilyenkor tilos volt a munka. Nem volt szabad semmiféle földmunkát végezni, hogy ne háborgassák a halottakat. Halottak napján, sőt egész hetében tilos volt mosni, mert a halottak a vízbe kerülnének, a ruha pedig megsárgul. Sokfelé terjedt el az a hiedelem, hogy a halottak ilyenkor hazalátogatnak, ezért számukra is megterítettek, kenyeret, sót, vizet tettek az asztalra, és gyertyát gyújtottak. A gyertyák a halottakért égtek, a tűz ugyanis megtisztulást hozott.

Ehhez a szokáshoz azonban több népi hiedelem is kapcsolódik. Némelyik szerint ennek az a célja, hogy a világosban a "véletlenül kiszabadult lelkecskék" újra visszataláljanak a maguk sírjába, ne kísértsenek, ne nyugtalanítsák az élőket. Magyar területeken szokás volt ilyenkor a sírok megtisztítása, rendbe hozása is. Ilyenkor fel is díszítik a sírokat. Virágokat, manapság pedig koszorúkat visznek az elhunytak tiszteletére.

A nép ajkán ennek a szokásnak is megvan a magyarázata: azért kell megszépíteni ilyenkor a sírokat, hogy a halottak szívesen maradjanak lakhelyükben. A néphit szerint ilyenkor ugyanis hazalátogatnak a halottak. Ezért sokfelé szokás volt, hogy számukra megterítettek, kenyeret, sót, vizet tettek az asztalra. A bukovinai magyarok körében pedig még a temetőbe is vittek ennivalót.

Aki ezeken a napokon nem tud kimenni a temetőbe, az otthon gyújt gyertyát.
 
T

TH6777

Vendég
HALOTTAK NAPJA


<IFRAME height=175 src="http://www.youtube.com/embed/t3rluBFlkhM" frameBorder=0 width=220 allowfullscreen></IFRAME>​


Halottak napján a nem vallásosak is gyújtanak gyertyát

Pislákoló mécsesek, krizantém, őszirózsa, koszorúk a sírokon, halvány lángok a szomorkás őszben, csendesen emlékező hozzátartozók: ez a kép jellemzi a halottak napját a magyar, és az európai temetőkben. Halkan róják le kegyeletüket az emberek.

images


Mindenszentek napján, november elsején a nyugati keresztény világban a szentekről, a mártírokról és a paradicsomban üdvözültekről emlékeznek meg, halottak napján pedig elhunyt szeretteink mellett mindazon halottakról, akik még nem üdvözültek.​

Mindenszentek ünnepét eredetileg május 13-án, illetve a pünkösd utáni első vasárnap tartották a nyugati keresztény egyházban, II. Gergely pápa (731-741) helyezte át november elsejére, hogy egybeessen a kelta samhainnal.​

A görög katolikusok mindenszentek ünnepét ma is a pünkösd utáni vasárnapon tartják, a halottak napja is a húsvéti ünnepkörhöz kötődik.​

A reformátusok elvetik a szentek tiszteletét, sem a mindenszentek, sem a halottak napja nem hivatalos egyházi ünnep.​

Az izraelitáknál az elhunyt halálának évfordulóján mondanak kaddist a halottért, az évforduló előestéjén emléklángot gyújtanak.​

A cigány kultúrában próbálják vidáman megélni a halottak napját, amely a félelem oldására alakult ki. Ők ilyenkor megterítenek a család összes halottjának, mint Erdély egyes vidékein. Próbálnak vidámak lenni, hogy ha a halottak visszatérnek, ne érezzék, hogy bánatosak, különben nem tudnak elmenni.​

A halottak napját a nem vallásosak közül is sokan tartják és gyertyát gyújtanak otthon vagy a temetőben.​

A halottkultusz, a gyász, az emlékezés terén az összes kultúrkör tartalmaz közös elemeket. Ilyen a fény, a gyertya szerepe és a családi együttlét fontossága a megemlékezésnél, csak a külső megjelenési formákban vannak különbségek.​


Halotaink emlékére

Vannak, akik hazatértek, már nyugodtan pihennek,
Mások, őket siratják éppen kint a temetőben.
Kint járva a sírhalmok közt, most lehajtott fejjel,
Mindazokra gondolok én, kiket elvesztettem.

Mécseseknek forró lángja, lobog tán örökké,
Ez jelzi, hogy nem feledünk sohasem el többé.
Mindig velünk voltatok, vagytok és lesztek,
Hiszen a mi emlékünkben Ti mindig is éltek.

Lehettetek: papák, mamák, gyermekek vagy hősök,
Ki már szülőföldben nyugszik, létetek már örök.
Most is rátok gondolunk, mécsesünk meggyújtva,
Szívünk tiszta melegével, felétek fordulva.






<IFRAME height=175 src="http://www.youtube.com/embed/Z5SQ3_Pg3og" frameBorder=0 width=220 allowfullscreen></IFRAME>​
 

cambodia

Állandó Tag
Állandó Tag
November 5.

1918. november 5.
A szerbek megkezdik Magyarország déli területeinek megszállását
Az I. világháború végén, a széteső Osztrák-Magyar Monarchiára a kisantant államai vetették rá magukat. Szerbia többek között igényt tartott a Délvidékre is, a maga fél milliós magyar lakosságával együtt. Az 1918. november 3-án megkötött pádovai fegyverszünet értelmében a Monarchia csapatai az 1914-es határok mögé húzódtak vissza. A szerbek, az antant engedélyének birtokában november 5-én kezdték meg Szerémség, Bácska és Bánát megtámadását. Franchet d'Esperey tábornok november 7-én fogadta Belgrádban Károlyi vezette magyar küldöttséget. A fegyverszüneti egyezmény előírta, hogy a magyar kormány köteles kiüríteni a Nagy-Szamos felső folyásától Marosvásárhelyig, a Maros mentén Szegedig, onnan Szabadka-Baja-Pécs vonalon a Dráváig húzódó vonaltól délre és keletre eső területeket, valamint előírta a hadsereg leszerelését.
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
105 éves Zeisler Éva keramikus

phto_ez.jpg


Pollányi Stricker Éva Zeisler Éva
keramikus
(Budapest, 1906. november 11.–)

Magyar származású formatervező , aki leginkább az USA-ba történt emigrációját követő években készített kerámia műalkotásairól ismert. Az általa készített formák gyakran a természetes világ és az emberi kapcsolatok absztrakt megjelenítései. Hosszú életpályájának különböző szakaszaiból származó műveit megtalálni a világ legjelentősebb múzeumaiban. Zeisler magát "hasznos dolgok alkotója"-ként határozza meg. Zeisler Éva jelenleg New Yorkban él, ahol továbbra is bútorokat, valamint üveg- és kerámiatárgyakat tervez




1923-ban a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakán Vaszary János tanítványa volt, majd 1924-ben Karapancsik Jakab műhelyében ismerkedett meg a kerámiával. 1926: Philadelphia 150 éve, Honorary mention, Philadelphia; 1982: National Endowment for the Arts, Senior Award, USA; 1987: Magyar Népköztársaság Csillagrendje. 1926-ban a Kispesti Kőedénygyár tervezője volt, ezt követően a hamburgi Hansa Kunstkeramiknál dolgozott. 1928-tól a németországi Schramberger Majolika Fabrik tervezője, 1930-tól Berlinben, 1932-től 1937-ig Oroszországban dolgozott. 1938-ban New Yorkba költözött, tizenöt évig tanított a Pratt Institute Art School-ban (Brooklyn), nevéhez fűződik az ottani kerámia és porcelántervezésben az iparorientált képzés megteremtése. Tervezőként kezdetben az art deco szellemében dolgozott, majd a modern formákat alkalmazta, alkotó módon követte a változó stílusokat. Dísztárgyak, kis- és nagyszériás étkészletek, főző- és tárolóedények tervezése mellett gyártási kísérleteket is folytatott


phto_tc_cruet.jpg




holiday.jpg
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Földi János orvos , költő

foldijanos_orvos_iro.jpg




FÖLDI JÁNOS (Nagyszalonta, 1755. dec. 21. – Hadház, 1801. ápr. 6.) orvost, természettudóst nyelvújítóként és költőként is tiszteljük.
Földi kora gyermekkorában teljes árvaságra jutott, a maga erejéből, nélkülözések közepette végezte tanulmányait a debreceni Református Kollégiumban, majd a pesti egyetem orvoskarán. Pesten ismerkedett meg mentorával, Ráday Gedeonnal, aki segítette, hogy írásaival megjelenhessen a nyilvánosság előtt. 1788-tól levelezett Kazinczy Ferenccel, folyóiratainak állandó munkatársa volt. Később mindennapi orvosi teendői mellett foglalkozott a verstannal, nyelvtannal és a természetrajzzal. 1792-ben megnyert egy új magyar nyelvtan megírására meghirdetett pályázatot. 1791-ben a Hajdú kerület orvosa lett; figyelme ekkoriban a magyar nyelvű állat- és növényrendszer kidolgozása felé fordult. Rövid kritika és rajzolat a magyar füvésztudományról (Bécs, 1793) című 60 oldalas könyvecskéjében a magyar növénynevek rendszerezését és osztályozását tűzte ki célul. Linné rendszertanát akarta a magyar állat- és növényvilágra alkalmazni. A tervezett könyvsorozatból csak egy jelent meg: Természeti História a Linné Systemája szerint. Első tsomó. Az állatok országa (Pozsony, 1801). Ez volt az első rendszeres magyar nyelvű állattan.
Magyar Szabadalmi Hivatal
(Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet



Edgy téli víg napra.
A' nap öszve vett világit ablakunkba sűtteti,
Tél időbe, bár tekintsed, ékesűl tekinteti!
Még alig, hogy kezde jőni szép világa fel-felé,
Nem tudom, mi furtsa kedv már szíveinket el-telé.
Majd tovább-is, hogy mosólygó fénye felyebb lépdegel,
Mind nagyobb nagyobb serénség szíveinkbe keldegel.
Nem tudom, mi féle nap lesz, melly ma hozzánk érkezik.
Látom azt, hogy víg örömmel kezdetén ígérkezik,
Mintha minden órán hívna, hogy ma vigadozni kell;
Titkos indító erő ez, e' napunkba! hinni kell!
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
775 éve történt

images




Julianus barát egy magyar Domonkos-rendi szerzetes volt, aki Gerhardusszal és még néhány szerzetestársával két utazást tett, hogy megkeresse a magyarok őshazáját keleten.<O:p</O:p
A Julianus barát két útjáról készült feljegyzéseket a vatikáni levéltár őrzi. Az első útról (1235-1236) Pater Richardus – valószínűleg Julianus felettese – írt jelentést, a második útról (1237–1238 maga Julianus írt feljegyzést („Levél a tatárok életéről”). A kéziratokat Cseles Márton magyar jezsuita fedezte fel újra a vatikáni levéltárban 1695-ben.

Julianus negyedmagával indult útnak 1235. május elején az Esztergom melletti Újfaluból Konstantinápoly felé. Ott hajóra szálltak, áthajóztak a Fekete-tengeren, és valószínűleg a mai Tamanynál kötöttek ki. Innen kelet felé vették útjukat, és eljutottak Torgikánba, az alánok városába, ahol fél évig vesztegeltek. A helyzetük nem lehetett valami rózsás, mert a négy szerzetes közül kettő feladta a küzdelmet, és visszaindultak Magyarországra. Julianus Gerhardusszal maradt, akivel északi irányba indultak el, 37 napot gyalogoltak sivatagos területeken keresztül, míg egy Bunda nevű iszlám városba nem értek. Itt Gerhardus meghalt. Julianus egyedül folytatta útját; a túlélés érdekében egy muzulmán pap szolgálatába állt, és annak kísérőjeként jutott el Volgai Bolgárországba (kb. a Volga-Káma-Bjelája-Ural folyók által határolt terület
Julianus élményeit az őshazabeli magyarokról és az ottani állapotokról, némi elfogultsággal, Richardus barát jegyezte le, és küldte el Rómába.
Julianus kevesebb, mint egy hónapot töltött Magna Hungariaban, de ez alatt az idő alatt is bizonyára sok tapasztalatot összegyűjtött és nagy vendégszeretetnek örvendett
Julianus nem Konstantinápolyon keresztül tért haza, hanem 1236. június 21-én indult és az ottani magyarok által leírt, a kijevi kereskedők által is használt rövidebb utat választva Rutén- és Lengyelföldön átkelve 1236. december 27-én érkezett vissza Magyarországra.<O:p</O:p



Julianus barát útja
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
1676 éve Szilveszter az év utolsó napja

A katolikus egyházban Szent Szilveszter pápa (uralkodott: 314-335) ünnepe, akinek a nevéhez fűződik az egyházi élet megszervezése Rómában, csodatevő erejéről pedig legendák születtek.

Az év utolsó napja a reformátusoknál a hálaadás és a számvetés napja. Protestáns vidékeken szokás volt az óév temetése. A családok a templom körül gyülekeztek, néhol a pap beszédet mondott, a hívek hazakísérték, megköszönték egész évi szolgálatát.

Szilveszterkor és újév napján ha lencsét eszünk az év során sok pénzünk lesz, ha malachúst eszünk, az szerencsét hoz.

Szilveszterkor és Újévkor nem szabad baromfihúst enni, mert a csirke hátrafelé kapar, vagyis elkaparja a szerencsénket. A hallal kapcsolatban megoszlanak a vélemények: egyesek szerint a sok pikkely sok pénzt jelent, míg mások úgy vélik, hogy a hallal együtt elúszik a szerencse is. A lencse és a malachús mellett érdemes sokféle rétessel "nyújtani" a gazdagságot. Ugyanakkor azt is tartják, hogy nem szenvedünk hiányt az új évben, ha nem faljuk fel az összes, Szilveszterre készített ételt.

Általánosan elfogadott hiedelem, hogy Újév napján tilos a szemetet kivinni a házból (kidobjuk vele együtt a szerencsét is), tilos mosni, de főleg teregetni (a kiterítésre, vagyis halálozásokra utal), és nem jó bármit is kölcsönadni ilyenkor, mert nehezen jön majd vissza a házba, ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan.
Január elsején nem mindegy, hogy kit engedünk először a lakásba: a férfiak szerencsét hoznak, a nők épp ellenkezőleg. Azt is jól meg kell gondolni, hogy mit teszünk először újév napján, mert jó eséllyel gyakran tesszük majd ugyanezt egész évben. Sokan ezért elsején le sem fekszenek napközben, nehogy a betegség, ágyhozkötöttség nyűgjét vonják magukra.

A néphiedelem szerint ekkor a jószágok emberi nyelven szólalnak meg.

Szilveszter a babonák mellett a jóslások napja is, elsősorban az időjárással és a szerelemmel kapcsolatban. A népszokás szerint ilyenkor lehet megtudni varázslatokkal, praktikákkal, hogy mit hoz az újév. Egyik legismertebb az ólomöntés, amikor a frissen öntött ólom formájából jósolnak a lány jövendőbelijére.

Régóta szokás az úgynevezett hagymakalendárium: a hónapokat jelképező 12 gerezd fokhagymát, vagy 12 szelet vöröshagymát kell besózni Szilveszter este. Amelyik szelet/gerezd reggelre nedves lesz vagy levet ereszt, azt mutatja, hogy abban a hónapban sok eső várható.

Eladósorban lévő lányok közkedvelt foglalatossága ilyenkor a gombócfőzés: 13 gombócból tizenkettőbe egy-egy férfinevet tartalmazó kis papírcetlit tesznek a lehetséges jövendőbelik nevével, és amelyik gombóc először feljön a víz tetejére, az rejti a leendő férj nevét. Ha üres, abban az évben a lány nem megy férjhez. Ha nincs 12 szóba jöhető legény, még mindig meg lehet próbálkozni az ólomöntéssel (akár viasszal vagy tintapacával is meg lehet ugyanezt csinálni). A furcsa formákba kellő fantáziával bármit bele lehet látni, így aztán az értelmezés is tetszőleges.

A népi időjósok szerint az északi szél hideg, a déli enyhe telet hoz. Ha szilveszter éjszakáján esik az eső, reggel pedig fénylik a nap, akkor nem lesz jó termés, de ha egyforma éjszaka és reggel az időjárás, akkor bő termés várható.

Akinek pedig nagyon elege volt az óévből, az ragadjon trombitát, cintányért, bármiféle zajkeltő eszközt, és csapjon nagy zenebonát - ezzel a hagyományok szerint az óévet gonosz szellemeivel együtt el lehet űzni.
A Szilveszter éjszakai mulatozást már a rómaiak is megtartották december 27-én, a Szaturnálián.
images
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Béke Világnapja 1968 óta

images

VI. Pál pápa kezdeményezésére ünnepeljük minden év első napján Ez a nap arra figyelmeztet, hogy az előttünk álló új évben törekedjünk arra, hogy békében éljünk önmagunkkal, minden emberrel és mindennel az egész világon.​
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Petőfi Sándor 1823 január 1.

Petőfi Sándor


MIÉRT NEM SZÜLETTEM EZER ÉV ELŐTT?


Mért nem születtem ezer év előtt?
Midőn születtek Árpád daliái,
S ragadva kardot, a vérkedvelőt,
A nagy világgal mentek szembeszállni.

Beh mondtam volna csataéneket,
Versenyt rivalgót kürtjével Lehelnek,
Melynek zugási mennydörgéseket
Vadúl kavargó örvényökbe nyeltek.

Beh fölvetettem volna magamat
Hadvész után nyerítő paripára,
Keresni a sírt vagy babéromat
Hazát teremtő harcok viharába'.

Beh énekeltem volna diadalt,
Vitézeimnek, párducbőrre dőlve,
Midőn az ütközetmoraj kihalt
S az áldomás csengése jött helyébe.

Vagyok henyélő század gyermeke,
Hol megdalolni méltó tárgyam nincsen;
S ha volna is, mi lenne sikere?
Sínlődik a nyelv terhes rabbilincsen.

Pest, 1844. november​
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
2012.január 2.

phto_ez.jpg


Pollányi Stricker Éva Zeisler Éva
keramikus
(Budapest, 1906. november 11.–)

Magyar származású formatervező , aki leginkább az USA-ba történt emigrációját követő években készített kerámia műalkotásairól ismert. Az általa készített formák gyakran a természetes világ és az emberi kapcsolatok absztrakt megjelenítései. Hosszú életpályájának különböző szakaszaiból származó műveit megtalálni a világ legjelentősebb múzeumaiban. Zeisler magát "hasznos dolgok alkotója"-ként határozza meg. Zeisler Éva jelenleg New Yorkban él, ahol továbbra is bútorokat, valamint üveg- és kerámiatárgyakat tervez




1923-ban a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakán Vaszary János tanítványa volt, majd 1924-ben Karapancsik Jakab műhelyében ismerkedett meg a kerámiával. 1926: Philadelphia 150 éve, Honorary mention, Philadelphia; 1982: National Endowment for the Arts, Senior Award, USA; 1987: Magyar Népköztársaság Csillagrendje. 1926-ban a Kispesti Kőedénygyár tervezője volt, ezt követően a hamburgi Hansa Kunstkeramiknál dolgozott. 1928-tól a németországi Schramberger Majolika Fabrik tervezője, 1930-tól Berlinben, 1932-től 1937-ig Oroszországban dolgozott. 1938-ban New Yorkba költözött, tizenöt évig tanított a Pratt Institute Art School-ban (Brooklyn), nevéhez fűződik az ottani kerámia és porcelántervezésben az iparorientált képzés megteremtése. Tervezőként kezdetben az art deco szellemében dolgozott, majd a modern formákat alkalmazta, alkotó módon követte a változó stílusokat. Dísztárgyak, kis- és nagyszériás étkészletek, főző- és tárolóedények tervezése mellett gyártási kísérleteket is folytatott


phto_tc_cruet.jpg





holiday.jpg




Elhunyt Eva Zeisel magyar származású keramikus.
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Steinscheneider Lilly

Steinschneider Lilly (teljes nevén: Steinschneider-Wenckheim Helene Lilly) Budapest ,1891 január 13 - Genf 1975 március 28<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><v:shape style="WIDTH: 11.25pt; HEIGHT: 11.25pt" id=_x0000_i1025 alt="" type="#_x0000_t75"><v:imagedata src="file:///C:\Users\apu\AppData\Local\Temp\msohtml1\01\clip_image001.gif" o:href="http://www.canadahun.com/forum/images/smilies/icon_cool.gif"></v:imagedata></v:shape>pilota , Magyarország, egyben az Osztrák- Magyar Monarchia első női pilótája.



 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
151 éves szabadalom

1861 január 17- én szabadalmaztatták a vízöblítéses WC.


[HIDE]http://www.toilett.hu/index.php?page=history[/HIDE]



wc.jpg
 

Zsu.zsi

Állandó Tag
Állandó Tag
Január 18. - Szent Piroska

<TABLE border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0 align=center><TBODY><TR><TD>
Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium​
</TD></TR></TBODY></TABLE>
(részlet)​
Piroska, azaz Prisca, ókeresztény vértanú. Temploma az Aventinus hegyén áll. Legendáját a Debreceni-kódexben olvassuk. Eszerint egy római nemesember megkeresztelt lánya volt. Claudius császár pogány áldozatra akarta kényszeríteni. Ő csakugyan imádkozni kezdett a bálvány előtt, a templom azonban összeomlott. A császár többféleképpen is kínoztatta, de Piroska hű maradt hitéhez. Börtönében éjszakának évadján a mennyei szentek és angyalok dicsérik az Urat. A császár oroszlánok elé vetteti, de ezek lábához heverednek, nem szaggatják szét. Ezután hatalmas máglyát gyújtat, de az Úristen esővel és széllel eloltja. Végül a császár úgy véteti fejét Piroskának. A kivégzés helyén, az Aventinus-hegy tövében templomot emeltek a tiszteletére. A hagyomány szerint abból a lakóházból alakították át, amely Szent Péter római szállása volt.
Piroska nevét patrociniumaink között, alakját, viselt dolgait pedig ikonográfiánkban hiába keressük. Napját és miséjét középkori misekönyveink azonban számontartják, az esztergomi Agendarius (1583) az imádságos ünnepek között említi. A névnek és napnak nyilvánvalóan Piroska, Szent László leánya, a bizánci kereszténységnek Iréne néven tisztelt szentje adott hazai tekintélyt.
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
55 éves a lottó

Kis tét, nagy nyeremény

images




A mai modern lottó 1957. január 17-én, pontosan 55 éve született meg, amikor a pénzügyminiszter 4/1957. számú rendeletében megbízta az Országos Takarékpénztárt a magyar lottó megszervezésével. A szerencsejáték bevezetésénél gazdasági- és politikai megfontolások is közrejátszottak. Bár kevés forrás áll a lottókutatók rendelkezésére, több mint valószínű, hogy a lottó voltaképp az ötvenes évek terv- és békekölcsönzéseit volt hivatott felváltani. „Az új kurzus 1957-ben az emberek reményeire építve inkább ilyen afféle önkéntes adózástól remélt némi pótlólagos költségvetési forintokat” – írta Murányi Gábor a lottó bevezetésének 40. évfordulójára készült cikkében. A kis tétellel nyerhető nagy összeg reménye – szintén valószínűleg a hatalom céljainak megfelelően – össznépi búfelejtővé vált az 1956-os forradalmi események utáni hónapokban.


<OBJECT id=h1327043700069 classid=clsid:d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000 width=1 height=1>
























</p>&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
</OBJECT>
<OBJECT id=h1327043700073 data="data:application/x-oleobject;base64,QfXq3+HzJEysrJnDBxUISgAJAAAaAAAAGgAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAPAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAEAAAABAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA=" width=1 type=application/x-silverlight-2 height=1></OBJECT>
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
189 éve született Madách Imre

<TABLE border=0 width="100%"><TBODY><TR><TD width="100%">Hattyúdal


</TD><TD>http://mek.niif.hu/00800/00873/html/versek05.htm</TD><TD></TD><TD>http://mek.niif.hu/00800/00873/html/index.htm</TD></TR></TBODY></TABLE>
Rabláncok a földi szenvedések,
Melyeket csak a halál szakaszt,
Rózsaszálak a gyönyörűségek,
Melyeket egy őszi szél hervaszt.
Berzsenyi
Isten veled, te szép világ határa!
Én szebb hazába, jobba távozom;
Hol megtörik a sors nehéz dagálya,
Hol őt örök szerelmbe birhatom!
Isten veled, te nagy világ határa!
Köröd nekem egy néma puszta sír;
Hol az enyészet gyászos éjjelében
Nincs egy virág sorvadt keblének ír.
Hol elhagyatva zúg a messze légbe
Letört szivemnek gyászos éneke,
És énekemnek mindenik szavával,
El-elreped szivem egy érzete.
Hol szent reményink lámpaként ragyognak,
S a lámpa fénye csak halálra hull,
Amíg kiégve végső szikrajával,
Szivünk egére síri éj borúl!
Isten veled te bús világ határa,
Határodon dacol az érzelem!
Mely véghetetlen, mint az ég hatalma:
Mint az élet, túl e földteren.
Az ég szemének kék szinét sugárza,
Isten veled te bús világ határ!
Amott sugárzik a remény világa,
Ott engemet egy édesb sors talál.

Madách Imre
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
A magyar kultúra napja január 22

E napot1989 óta ünnepeljük , annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.




himnusz325432523.jpg
 
Oldal tetejére