100 eves a Panama-csatorna

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Míg 1514-ben Vasco Núñez de Balboa európai utazó még 50 km-es utat épített, hogy az Atlanti-óceánon lehorgonyzott hajóját darabokra szedve átszállítsa s újraépítse a Csendes-ócánon, addig az SS Ancon teherhajó 400 évvel később már vízen kelhetett át elsőként a két óceán között.

A száz évvel ezelőtt átadott Panama-csatorna jelentős mérföldkő a tengeri közlekedésben, hiszen így összeköttetésbe került az Atlanti-óceán a Csendes-óceánnal. A hetvenhét km hosszú csatornát a XX. század egyik mérnöki ékköveként tartják számon. A világ vízikereskedelmének 5 százaléka itt zajlik le.

A XVI. században vetődött fel először a csatornaépítés gondolata, s 1534-ben V. Károly spanyol király megbízást adott egy tanulmány elkészítésére. 1819-ben a spanyol kormány elrendelte a csatorna építését, de a munkálatok nem kezdődtek el. Azonban 1876-ban a Szuezi-csatorna sikeres megépítésétől önbizalomtól ittas franciák létrehozták a nemzetközi Óceánközi csatorna-társaságot, majd két évvel később meggyőzték a kolumbiai kormányt, hogy engedélyezze a földszoros átvágását.

Az építés vezetőjének a Szuezi csatornát építtető Ferdinand de Lesseps francia diplomatát bízták meg. Csakhogy az eltérő földrajzi adottságok miatt az építkezés költségeit jóval alábecsülték. Az eredetileg 400 millió dollára becsült költséget végül 120 millióra csökkentették a tervezetben, amikor pedig az építő társaság 1889-ben csődöt jelentett, már 287 millió dollára rúgtak az addigi kiadások, a csatorna azonban csak 40 százalékos készenléti szinten állt.

PAnama.jpg


Franciaországban óriási botrányt kavart a hatalmas sikkasztás, 104 törvényhozót érintett a „panamázás”. Az embertelen körülmények között dolgozó munkásokat a sárgaláz is tizedelte, a franciák építkezése alatt 22 ezer ember vesztette életét.

Végül a francia társaságtól az Egyesült Államok vette meg az építkezés jogát, s avatta fel a csatornát 1914. augusztus 15-én. Egészen 1999. december 31-éig az USA rendelkezett a Panama-csatorna irányításával. Ekkor azonban egy korábbi megállapodás alapján Panama vette át a felügyeletet, cserébe garantálva, hogy a csatorna semleges terület marad.

A mai napig ez a jelentős kereskedelmi vízi útvonal biztosítja Panama bevételének fő forrását. Chile már kevésbé örülhetett a csatornának, megnyitása után töredékére esett kikötőinek forgalma. A hajózási útvonalak jelentősen lerövidültek, a New-York–San Francisco távolság például 22500 km-ről 9500 km-re csökkent.

Az átkelésért eddig a Norwegian Pearl óceánjáró fizetett a legtöbbet, 375 600 dollárt 2010-ben. Az amerikai Richard Halliburtont tartják számon mint a legolcsóbban átkelőt, 1928-ban 36 centet fizetett, amikor is átúszott a csatornán.
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Mig a Franciák azzal probálkoztak, hogy elhordjanak egy hegyet,
az Amerikaiak átemelik a hajokat a hegyen.

-

-
Az Atlantik és Pacifik között levö viziut, a "Panama-kanál" a legnagyobb mérnöki teljesitmények közé tartozik. Csodálom, hogy nem villanyoz fel másokat erröl beszélni a csatorna megnyitásának 100. évforduloján. :)
-
A másik topikban védöoltásokrol társalgunk, nos a francia épitészek sikerét a "sárgaláz" hiusitotta meg.
-
A Panama-csatorna épitésénel lett elöször igazolva, hogy a virusos betegséget szunyogok terjesztik. Kezdetben mindenki kinevette William Gorgas-t, az amerikai katonai orvost, egy katona szégyelte bevallani, hogy belehal egy szunyogcsipésbe.
-
Valoban röhelyesen hangzik, hogy egy 100 kg nehéz embert, egy 50 nanometer nagyságu virus a földhözvág. :)
-
A WHO szerint évente 200 000 ember betegszik meg sárga-lázban és ebböl 30.000 meg is hal. A halottak 91%-a Afrikában él. A sárgaláz ellen létezik hatásos védöoltás már a 30-as, 40-es évek ota, a csatornaépitök ugy védekeztek, hogy minden viztocsába olajat öntöttek, hogy a szunyoglárvák ne tudjanak kikelni.
-
Nem akarom a másik topikot ide áthozni de muszály megmondjam, hogy az orvosok nem észnélkül oltanak, az érintett országokban állandoan figyelik a szunyogokat, hogy van e bennük ez a virus. Veszély esetén jön az oltás.
 
Utoljára módosítva:

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Ugy 4,5 millio evvel ezelött megkezdödött az Atlantiknak és a Pacifiknak a kettéválasztása azáltal, hogy Eszak és Délamarika összenött, ott ahol ma a Panama kanál van.
-
Az állatok nem tudtak az egyik tengerböl a másikba vándorolni, a fajok szétszakadtak specializálodás, vette kezdetét, még a tengerek sotartalma is egyre eltéröbb lett.
-
Ez váltotta ki 2,6 millio évvel ezezöltt az utolso nagy jégkorszakot. Az Afrikábol jövö meleg áramlás nem tudott átmenni a Pacifikba, csak a felhök amik ezen az oldalon a tengert édessebbé tették, a meleg áramlatok Eszak-Europa felé folytak, ott lehültek és ho formájában lehullottak, egész europát vastagon ho fedte. A Duna és a löszös Mezöség ennek a folyamtnak az eredménye.
-
http://de.wikipedia.org/wiki/Eiszeitalter#mediaviewer/File:Blakey_35moll.jpg
-
Néhány érdekesség:
- A Panamai zászlo három szinböl áll: A fehér szin a békét, a kék a konzervativizmust, a piros a liberalizmust szimbolizálja
- A Panamakanál épitése 28.000 ember életbe került, ahogy fentebb emlitettem sok a szunyogok miatt halt meg.
- Panama nemzeti-madara a "Harpye" nevö sasfajta.
- A köolajproduktok melett az ország kávét, cukrot, banánt, ananászt és tengeri rákokat exportál.
- A fizetési eszköz neve Balboa, értékben megegyezik az US-dollárral de csak érmék vannak, nincs papirpénz.
- A "Panama-kalap" nem nagyüzemekben hanem házimunkában készül, a carludovica pálma levelének nyeléből.
-
220px-B%C3%A9cal_Panama_Hat_Production.JPG

-
Egy jo panama-kalapot Panamában, minden további nélkül összelehet gyürni, belelehet dugni egy bögrébe (üres konzervdobozba), söt rá is lehet üllni, anélkül, hogy a formája megsinlené. Europában az alacsony páratartalom miatt ez nem ajánlatos, a szálak megrepednek.
-
A legismertebb panama-kalap hordok közé tartoznak: Napoleon III., Ernest Hemingway:), Winston Churchill, Harry S. Truman, Erich Honeckero_O, David Hilbert és Paul Newman:).
-
Kemal Atatürk 1925-ben megtiltotta a törököknek a hagyományos turbán és a "kalpak" viselését, ö maga áttért a panama-kalap viselésre.
 
Utoljára módosítva:
Oldal tetejére