12 dolog, amit a gyerekeim nem hisznek el a gyerekkoromról

Bezzeg az én időmben nem volt még ennyi fajta ruha, édes lányom, nem volt ilyen sok édesség, és bezzeg mi nem nyomkodtuk egyfolytában a telefont meg tabletet, hanem mentünk ki a térre szaladgálni és fára mászni. Bizony, bezzeg az én időmben, bezzeg őskor volt.

A saját szüleinktől is meghallgattuk a hasonló monológokat, és most ijedten vesszük észre, hogy egyre többször hagyja el a mi szánkat is, hogy milyen volt a gyerekkorunk.

Nálam ez 35 éves korom után ütött be, onnantól kapom magam néha azon, hogy a saját sanyarú gyerekkoromat emlegetve próbálom ráébreszteni a gyermekeimet, hogy mennyire jó dolguk van, és igazán hálásak lehetnének, amiért ilyen luxus körülmények között élhetnek. Nem érzem magam kifejezetten őskövületnek, de tény, hogy nagyot fordult a világ a 80-as, 90-es évek óta, amiben a gyerekkorom telt. Ha összehasonlítom a kettőt, akkor az én emlékeim szinte primitívek a gyerekeim életéhez képest.

Nem mintha hinnének nekem, látom a szemükön, amikor mesélek nekik a gyerekkoromról, hogy kétkedve fogadják a szavaimat, és rácsodálkoznak, hogy tényleg volt olyan idő, amikor nem lehetett távirányítóval váltani csatornát, hanem fel kellett emelni a fenekünket a kanapéról és odasétálni a tévéhez?

A következőket biztosan nem hiszik el a gyerekkoromból.
1. Az információt igazi könyvekből, igazi könyvtárakban kerestük

Nem volt ám ilyen világháló, amin minden infót megtaláltunk volna a házi feladathoz. Nem ám! El kellett vándorolni a könyvtárba, ha otthon éppenséggel nem volt meg az a bizonyos szótár vagy lexikon, ami pont kellett volna és kiírni az igazi könyvekből, amire szükségünk volt. Ez ám a nagybetűs HORROR!

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
2. Kézzel írt dolgok

Ha pedig már itt tartunk, hogy ki kellett írnunk mindenféle értelmes dolgot a könyvekből, akkor ne hagyjuk ki, hogy azokat nem lehetett két billentyűvel kikopizni, hanem KÉZZEL, valódi ceruzával körmöltük le a kis füzetünkbe. A szerencséseknek volt otthon írógépük, ami kifejezetten menőnek számított, bár nem fogadták el az iskolában, amikor azzal írtam meg a fogalmazásomat.

3. Okostelefon nélkül jártunk vécére

Mostanában a vécézés ideje megnőtt úgy 120 százalékkal, mert hát valóban remek lehetőség arra, hogy ott üldögélve pörgessük át a közösségi média minden oldalát. Amikor gyerekek voltunk, maximum könyvet vihettünk magunkkal. Ha nem volt nálunk semmi, akkor vécézés közben kiolvastuk az összes sampon és tamponos doboz hátoldalát, vagy neadjisten csak elvégeztük a dolgunkat, és továbbálltunk.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
4. A videók visszatekerése

Nem volt olyasmi, mint most, hogy netről nézzük a mozifilmeket és két kattintással az elejére visszamehetünk, ha úgy tartja kedvünk. Amikor az első videokölcsönzők megnyíltak, még abban sem lehettünk biztosak, hogy az a film lesz a tokban, ami rá van írva, és hogy ha betesszük a lejátszóba, akkor hol fog állni a film éppen. Pont ott, ahol az előző kölcsönző megállította, úgyhogy általában a vége feliratnál állt a mozi, amit aztán öt percig kellett visszatekerni, mire belekezdhettünk volna a filmnézésbe.

5. Tekerős telefonon tárcsázni

Nem tudom, miért, de ezek a mai gyerekek – na jó, az enyémek – teljesen elborzadnak a tekerős telefontól. Hogy ezen mégis hogyan lehetett telefonálni? Egyszer egy múzeumi példányt láttak a dédimamánál, amivel elszórakoztak egy ideig, mert nem bírták feldolgozni, hogy ha külön tekergetik a számokhoz a tárcsát, abból hogyan lesz egy telefonszám.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
6. Ikervonalas telefonálás

Tátott szájjal hallgatták a mesét az ikerről, akit néha le lehetett hallgatni a telefonon, de leginkább csak arra volt jó, hogy folyamatosan foglalt legyen miatta a vonal. Gyerekkoromban azok voltak a kivételezett helyzetű gyerekek az iskolában, akiknek nem volt ikerpárjuk.

7. Úgy felvenni a telefont, hogy nem tudod, ki hív

Lehet, hogy a nagyi szólt bele vagy a legjobb barátnőd, esetleg a szomszéd, hogy anya vigyázzon a gyerekére pár órát (már megint). Ha a telefon csörgött, sosem tudhattuk előre, ki vár a vonal másik végén, milyen izgalmas idők is voltak azok. Most viszont micsoda luxus, hogy azt mondjuk, ha nincs számkijelzés, és ismeretlen hív, akkor nem vesszük fel a telefont.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
8. Kézzel letekerős autós ablak

Csak semmi gombnyomás, tekertük az autóban – ha volt autó egyáltalán – az ablakot keményen. Ha pedig elromlott a letekerő, akkor kézzel lerángattuk az üveget, hogy ne fulladjunk meg nyáron a Wartburgban rostokolva a dugó közepén.

9. Filmre fotózni

Most már csak az ínyenc fotósok használják a hagyományos filmet, gyerekkorunkban azonban nem volt választásunk. Fogalmunk sem volt, hogyan sikerült a kép, amit lőttünk, mert hetekkel később hívattuk csak elő, nem lehetett instant korrigálni, ahogy esett, úgy puffant az összes családi fotó. Csodálatos csukott szemű képek a nagyiról, bemozdult gyerekfotók és úgy általában vállalhatatlan arckifejezések jöttek elő a fényképezőgépből. Sehol egy filter, Instagram, fotómanipuláció, csak a nyers és kendőzetlen valóság.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
10. Naponta egy esti mese

Hol volt még akkor non-stop Cartoon Network, ugyan már! Napi egy mese, este, miután a tévémaci kiköpte a fogkrémet, aztán kalap-kabát. Később már eljött a Kánaán, amikor hétvégente elkezdték adni a Tom és Jerryt, de hétköznap sokáig az esti mesén kívül nem volt műsor a gyerekeknek a tévében.

11. A csatornaváltáshoz fel kell állni

Mennyit veszekedtünk rajta bátyámmal, hogy ki álljon fel átkapcsolni a tévét. Nem mintha mi akartunk volna csatornát váltani, ez általában úgy zajlott, hogy apám közölte, hogy kapcsoljunk át egy másikra, és ránk bízta, hogy melyikünk tápászkodik fel a fotelből és teljesíti a kérését. Később inkább beszerzett egy hosszú botot, amivel a kanapéról is elérte a tévét, hogy magának kapcsolgathasson.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
12. Várni az internetre

Már főiskolás voltam, amikor megérkezett a mi otthonunkba az internet csodája. Mindig felhozom a lányaimnak, amikor panaszkodnak, hogy lassú a net – értsd: két másodpercet kell várni, hogy betöltődjön a YouTube –, mert bezzeg az én időmben, a tárcsázós nettel türelmet tanultunk. Tekert, tekert, tekert, töltött, töltött, töltött, két weboldal között elmosogattunk, és megvacsoráztunk. Az igazi hősidőkben pedig egész éjszaka ébren neteztünk, mert este 6-tól reggel 6-ig 150 forintért lehetett használni az internetet, úgyhogy rajta lógtunk, mintha nem lenne holnap.

Titokban igazából örülök persze, hogy a gyerekeimnek már ilyen természetesek ezek a mai modern vívmányok, amiket nekünk anno nélkülöznünk kellett. Azért a mi gyerekkorunk sem volt a 80-as, 90-es években olyan, hogy „mezítláb kellett elbaktatnunk az iskolába térdig érő hóban”, de kétségtelen, hogy el sem tudnánk már képzelni az életet például online vásárlás nélkül. Úgyhogy inkább ne bezzegazénidőmbenezzünk nekik, hanem csak örüljünk annak, hogy ma már itt tart a tudomány, és nekik már kényelemesebb lehet a gyerekkoruk.

KUN GABI

retro.jpg
 
:D Bizony, bizony! De én ennél is sokkal régebben voltam gyerek. Nemhogy videó nem volt, de TV sem! Csütörtökön a gyerek dolga volt a mozi elé beállni a sorba, hogy szombat estére jegyet vegyen a családnak! Azt a filmet sem előre, sem hátra nem lehetett tekerni, ami a vetítőből kijött a vászonra, azt néztük. :)

Telefon. Akinek legalább ikervonalas telefonja volt, az burzsuj volt. A telefonvonalak száma erősen korlátozott volt, éveken, sőt évtizedeken keresztül kellett várni egy telefonra. Pislogtunk elképedésünkben, amikor olyat hallottunk, hogy a Lajtán túl, meg az óceánon túl egy-két nap alatt bekötik a telefont.
No és ha bekötötték. Volt egy vicc. Honnan lehet tudni egy 10 másodperces filmrészletből, hogy a film nem magyar és nem szocialista alkotás? A válasz: a kapitalista filmben felveszik a kagylót és tárcsáznak, a magyarban és a szocialistában először belehallgatnak, van-e vonal. Ez a belehallgatós szokás olyan erősen rögzült, hogy ma is belehallgatok először a telefonba. Van-e vonal :D :D.
 
.................
No és ha bekötötték. Volt egy vicc. Honnan lehet tudni egy 10 másodperces filmrészletből, hogy a film nem magyar és nem szocialista alkotás? A válasz: a kapitalista filmben felveszik a kagylót és tárcsáznak, a magyarban és a szocialistában először belehallgatnak, van-e vonal. Ez a belehallgatós szokás olyan erősen rögzült, hogy ma is belehallgatok először a telefonba. Van-e vonal :D :D.
Sőt, állítólag még más helyekről is belehallgatóztak és őket nem az érdekelte hogy van e vonal, :D
 
A kisebbik lányom nem is olyan rég 6-7 évesen megkérdezte az utcán egy telefonfülkét látva, hogy mi az.
- Telefonfülke, akinek nincs telefonja itt telefonálhat
- Mi az, hogy nincs telefonja?
- Tudod nem mindenkinek van telefonja
- És ők hol laknak?

Érdekes gondolatok húzódnak meg a háttérben. Akinek nincs telefonja, az nyilván nem is lakik sehol :)
 
A kisebbik lányom nem is olyan rég 6-7 évesen megkérdezte az utcán egy telefonfülkét látva, hogy mi az.
- Telefonfülke, akinek nincs telefonja itt telefonálhat
- Mi az, hogy nincs telefonja?
- Tudod nem mindenkinek van telefonja
- És ők hol laknak?

Érdekes gondolatok húzódnak meg a háttérben. Akinek nincs telefonja, az nyilván nem is lakik sehol :)

A működtetéshez ráadásul volt amikor tantusz kellet!!!
1215.jpg
 
Kedves "Kun Gabi" nevu cikkiro.

Bar mar eleg regen jartam erre, ez a cikk annyira bugyuta, kisstilu es szanalmas, hogy nem tudom megallni , hogy ne szoljak hozza.

Ha valoban a kilencvenes evekben nottel volna fel, akkor nem lenne tele kamuzasokkal es nyilvanvaloan par evtizedes tevedesekkel a cikked.

Mi, akik valoban a 90'es evekben voltunk picik, akkor kezdtuk az iskolat, tudjuk, hogy nem nagy a kulonbseg, nekunk nem az.

Menjunk sorba.

1. Minden ertelmes ember a mai napig konyvtarat IS hasznal, sot, tovabbmegyek, kollegaimmal egyutt nem is tudnank kutatomunkat vegezni konyvtar nelkul. Ez igy volt es mindig igy marad. Nyilvan.

2. Kezzel irt dolgok, mint olyan, az egyetemen nalunk tilos az elektronika korlatlan hasznalata az eloadok eloadasainak (=szellemi alkotasainak) jogi vedelme miatt, en sem engedem a tanitvanyoknak szeminariumon a hasznalatat (arrol nem is beszelve, kinek hianyzik, hogy kirakjak youtubera, aztan lehet pereskedni, de ugye ezt egy szinttol felfele belatja mindenki). Erdekes modon itt az egyetemistak nem gondoljak, hogy csak azert, mert van laptopjuk, elfelejthetnek kezzel irni, ne legyunk mar ilyen idiota demagogok. De sugalld nyugodtan a proliknak, hogy felejtsek el a kezirast. Aztan majd egyszer csak elmegy az aram es nem tudtok kommunikalni mi? Okoscsaszar.

3. Regen nyomtatott mediat olvastak a vecen, ma telefont. A lenyeg az olvasason van. Kozossegi mediat pedig ertelmes ember nem hasznal kozben, kortol fuggetlenul nem.

4. Technikai fejlodes, de azert ne ird le az analogot jo birkafogyaszto modjara, tul sokan kedvelik, fiatalok is. Tud olyat az analog, amit a digitalis nem.

5. Tekeros telefon ma is van, dizajnolva persze, de neked nem ciki, hogy korabbi onmagadat ezzel leminosited, es mintegy, valami oskori elmaradott seggfejnek cimkezve mindazokat, akik igy telefonaltak regen? Az a vegtelenul felszines poronty pedig, aki ezen kiakad, szinten nem sok mindenre jo, majd lesz belole fogyaszto, gondolkodni lusta ugyis. Erdekes, amikor mi lattuk, mikepp kozlekedtek regen, nem kiakadtunk, hanem ki akartuk probalni, es orultunk, hogy tudjuk. De te erositsed nyugodtan a kolykeidben, hogy ami regi, azt ki kell rohogni, csak aztan nehogy teged is kirohogjenek.

6. Ikervonal, na itt buktad be, a kilencvenes evekben mar nem ikervonalak voltak, mar mi is csak az idosebb generaciotol hallottunk rola.

7. Remlik a kijelzos, uzenetrogzitos telefon 1992? Kerdes van?

8. Kezzel letekeros? Ma is van.

9. Filmre fotozni, huh, ezer eve mi? A ketezres evek elso feleben erettsegizoknek meg filmes gepben is voltak a kepei. Ez viszont tiz ev!Nem ezer!

10. A kilencvenes evek Walt Disneyvel indult, es gyorsan jott a Cartoon Network, Minimax, hogy a legismertebbeket mondjam. Bukta.

11. Ha elromlik a taviranyito, kapcsolgatsz, azzal ami van. Ja, hogy mar csak olyanfajta hipercool laposteved van, amin semmi nincs, es hasznalhatatlan internet nelkul? Az mar a te bajodc.

12. Mi mar az altalanosban is tanultuk az internetezest, nyilvan a mertekek mashol voltak. Itt ismet csak a tehcnikai fejlodes koszon szembe, bar nem ertem, hogy lehet a tarcsazos internetet osszevetni a maival. Akkor ugy volt, most gyorsabb, de nem ezen van a lenyeg.

A lenyeg azon van, hogy milyen szanalmasan probal a cikk hatarokat huzni, egyben ledegradalni a mostani dolgokat.
Ez az allando kulonbsegkeltes, feszultsegkeltes, erezze rosszul mar magat a sok hulye, aki meri igenybevenni az ujdonsagokat, egyben erezze magat az is rosszul, aki nem veti meg a regebbi dolgokat. Akkor most melyik?

Elobb tanuljunk meg valami sajat viszonyitasi rendszert felallitani, es utana cikkezgetni nyilvanos feluleten, mert ez igy eleg gaz mar.
 
a nagyanyank pedig nem diafilmet nezett mesenek hanem hallgatta a kukoricafoszto asszonyok pletykait
vagy jatszott a csutkababaval es lego helyett kukorica csutabol epitett tornyot

Vigilant :) en pedig még ma is szoktam diafilmet nezni :) otthon vagyok, eloszedem, sot karacsony elott mindig csinalunk csutkababakat kis rokonokkal! :) A gyerekeimnek is tovabb fogom majd adni mindezeket, de nem ugy, mintha valami muzeumi kuriozum lenne. Kukoricafosztason pedig ket eve voltam Magyarorszagon, a pletyka ma is megy, es nagyon jo hogy van ilyen! Orulok, hogy beirtad, nagyon tetszik. :)
 
Bizony, bizony. Régen nem így volt, de nem is baj.
Én a srácomnak természetesen adtam meg amit lehetett.
Gépkocsit, videót, TV-t, mobil telefont -okosat is-, saját orientáltságú iskolát és szakmát, foglalkozást, utazást a világban, szabad szórakozást és még folytathatnám.
És így van ez jól. Mert hogyan is nézne ki a világ, ha a gyorsulását, a tempót nem lehetne követni, ne adj' isten az utódokat gátolni azzal, hogy "édes fiam*, lányom*, gyerekem, stb* (*a kívánt szöveg behelyettesítendő :) ) te is küzdjél meg, mert én is a nulláról indultam, tudd meg milyen a küszködés..." satöbbi, satöbbi.
Ha ezt az elvet vallanám, a gyakorlatot ily módon tartanám és velem együtt még sokan, akkor a világ globalizációja még mindig Nagy Sándor korában tartana és a az információk nyíllal, galambbal, gyalog-, vagy lovas futárral áramolnának hónapokon, vagy éveken keresztül. A könyveket másoló barátok gyártanák és az abban lévőket csak az írni, olvasni tudók szavai és magyarázatai által lehetne megismerni. Dogmákon alapulna az életünk és "a Földön csak egy igazság van", hirdetnék így az igét és ezt el is hinné(?) mindenki.
Kinek volna ez jó?
Szerencsére ez nem így történik.
A srácok, csak haladjanak a fejlődés által diktált tempóban és irányban, aztán, ha kissé megkorosodnak, lecsillapodnak, bölcsebbek lesznek, akkor majd leülve a számítógép elé rákattintanak a Google-ra, vagy beülnek valamelyik könyvtárba utána nézve annak, hogy milyen volt a régmúlt és közben saját tapasztalataik alapján engedik, vagy orientálják majd tovább irányulni utódaik sorsát.
Mert így színes a világ.
De hamar elfelejtették sokan azt a szót, hogy pluralizmus. :) :)
 
"Orias-Radiotelefon" sztori 1996: a mellettunk levo osztaly tanitobacsijanak volt :D :D mi meg mindig azon kuncogtunk, mint az egerkek, hogy a Nandi Bacsi ellopta a telefonkagylot :D es azzal szalad mindenhova. Tenyleg azt hittuk, hogy az iskolai telefonkagylot cipeli magaval mindenfele. Ugye olyan volt akkoriban, valami hasonlo, mint a vezetek nelkuli, de vonalas telefonok, nalunk eleg sok gyereknek volt az osztalyban az a vonalas tipus, ezert nem annyira ertettuk, mi a kulonbseg :D nekem gimis koromig nem is volt telefonom, es nagyon jo volt ez igy, teljesen helyes!
 
A mai "zenehallgatási szokások" teljesen mások. Régen - az eszközök miatt is - az ember feltett egy lemezt, és végighallgatta. Nagyon macerás lett volna számonként odébb tenni a tűt, meg aztán nem is olyan zenéket hallgattunk, amik "12 egy tucat". Azokat érdemes volt elejétől a végéig meghallgatni. (A mai "zenékben" nincs történet. Legalább is amik a ker.rádiókban zúdulnak ránk.)

A lemez feltétele is önmagában egy szertartás volt. Elővette az ember a lemezt a tasakból, feltette a lemezjátszóra, megtisztította a karbonszálas tisztító "kefével". Utána következett a tű tisztítása, majd jöhetett a zenehallgatás.

Ugyanígy a régi szalagos magnók esetén: metisztítani 96%-os alkohollal a fejet, befűzni a szalagot, elndítani a lejátszást... Micsoda élvezet volt!
 
A mai "zenehallgatási szokások" teljesen mások. Régen - az eszközök miatt is - az ember feltett egy lemezt, és végighallgatta. Nagyon macerás lett volna számonként odébb tenni a tűt, meg aztán nem is olyan zenéket hallgattunk, amik "12 egy tucat". Azokat érdemes volt elejétől a végéig meghallgatni. (A mai "zenékben" nincs történet. Legalább is amik a ker.rádiókban zúdulnak ránk.)

A lemez feltétele is önmagában egy szertartás volt. Elővette az ember a lemezt a tasakból, feltette a lemezjátszóra, megtisztította a karbonszálas tisztító "kefével". Utána következett a tű tisztítása, majd jöhetett a zenehallgatás.

Ugyanígy a régi szalagos magnók esetén: metisztítani 96%-os alkohollal a fejet, befűzni a szalagot, elndítani a lejátszást... Micsoda élvezet volt!
De jó lett volna egy szalagos magnó.......
 
Bezzeg az én időmben nem volt még ennyi fajta ruha, édes lányom, nem volt ilyen sok édesség, és bezzeg mi nem nyomkodtuk egyfolytában a telefont meg tabletet, hanem mentünk ki a térre szaladgálni és fára mászni. Bizony, bezzeg az én időmben, bezzeg őskor volt.

A saját szüleinktől is meghallgattuk a hasonló monológokat, és most ijedten vesszük észre, hogy egyre többször hagyja el a mi szánkat is, hogy milyen volt a gyerekkorunk.

Nálam ez 35 éves korom után ütött be, onnantól kapom magam néha azon, hogy a saját sanyarú gyerekkoromat emlegetve próbálom ráébreszteni a gyermekeimet, hogy mennyire jó dolguk van, és igazán hálásak lehetnének, amiért ilyen luxus körülmények között élhetnek. Nem érzem magam kifejezetten őskövületnek, de tény, hogy nagyot fordult a világ a 80-as, 90-es évek óta, amiben a gyerekkorom telt. Ha összehasonlítom a kettőt, akkor az én emlékeim szinte primitívek a gyerekeim életéhez képest.

Nem mintha hinnének nekem, látom a szemükön, amikor mesélek nekik a gyerekkoromról, hogy kétkedve fogadják a szavaimat, és rácsodálkoznak, hogy tényleg volt olyan idő, amikor nem lehetett távirányítóval váltani csatornát, hanem fel kellett emelni a fenekünket a kanapéról és odasétálni a tévéhez?

A következőket biztosan nem hiszik el a gyerekkoromból.
1. Az információt igazi könyvekből, igazi könyvtárakban kerestük

Nem volt ám ilyen világháló, amin minden infót megtaláltunk volna a házi feladathoz. Nem ám! El kellett vándorolni a könyvtárba, ha otthon éppenséggel nem volt meg az a bizonyos szótár vagy lexikon, ami pont kellett volna és kiírni az igazi könyvekből, amire szükségünk volt. Ez ám a nagybetűs HORROR!

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
2. Kézzel írt dolgok

Ha pedig már itt tartunk, hogy ki kellett írnunk mindenféle értelmes dolgot a könyvekből, akkor ne hagyjuk ki, hogy azokat nem lehetett két billentyűvel kikopizni, hanem KÉZZEL, valódi ceruzával körmöltük le a kis füzetünkbe. A szerencséseknek volt otthon írógépük, ami kifejezetten menőnek számított, bár nem fogadták el az iskolában, amikor azzal írtam meg a fogalmazásomat.

3. Okostelefon nélkül jártunk vécére

Mostanában a vécézés ideje megnőtt úgy 120 százalékkal, mert hát valóban remek lehetőség arra, hogy ott üldögélve pörgessük át a közösségi média minden oldalát. Amikor gyerekek voltunk, maximum könyvet vihettünk magunkkal. Ha nem volt nálunk semmi, akkor vécézés közben kiolvastuk az összes sampon és tamponos doboz hátoldalát, vagy neadjisten csak elvégeztük a dolgunkat, és továbbálltunk.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
4. A videók visszatekerése

Nem volt olyasmi, mint most, hogy netről nézzük a mozifilmeket és két kattintással az elejére visszamehetünk, ha úgy tartja kedvünk. Amikor az első videokölcsönzők megnyíltak, még abban sem lehettünk biztosak, hogy az a film lesz a tokban, ami rá van írva, és hogy ha betesszük a lejátszóba, akkor hol fog állni a film éppen. Pont ott, ahol az előző kölcsönző megállította, úgyhogy általában a vége feliratnál állt a mozi, amit aztán öt percig kellett visszatekerni, mire belekezdhettünk volna a filmnézésbe.

5. Tekerős telefonon tárcsázni

Nem tudom, miért, de ezek a mai gyerekek – na jó, az enyémek – teljesen elborzadnak a tekerős telefontól. Hogy ezen mégis hogyan lehetett telefonálni? Egyszer egy múzeumi példányt láttak a dédimamánál, amivel elszórakoztak egy ideig, mert nem bírták feldolgozni, hogy ha külön tekergetik a számokhoz a tárcsát, abból hogyan lesz egy telefonszám.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
6. Ikervonalas telefonálás

Tátott szájjal hallgatták a mesét az ikerről, akit néha le lehetett hallgatni a telefonon, de leginkább csak arra volt jó, hogy folyamatosan foglalt legyen miatta a vonal. Gyerekkoromban azok voltak a kivételezett helyzetű gyerekek az iskolában, akiknek nem volt ikerpárjuk.

7. Úgy felvenni a telefont, hogy nem tudod, ki hív

Lehet, hogy a nagyi szólt bele vagy a legjobb barátnőd, esetleg a szomszéd, hogy anya vigyázzon a gyerekére pár órát (már megint). Ha a telefon csörgött, sosem tudhattuk előre, ki vár a vonal másik végén, milyen izgalmas idők is voltak azok. Most viszont micsoda luxus, hogy azt mondjuk, ha nincs számkijelzés, és ismeretlen hív, akkor nem vesszük fel a telefont.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
8. Kézzel letekerős autós ablak

Csak semmi gombnyomás, tekertük az autóban – ha volt autó egyáltalán – az ablakot keményen. Ha pedig elromlott a letekerő, akkor kézzel lerángattuk az üveget, hogy ne fulladjunk meg nyáron a Wartburgban rostokolva a dugó közepén.

9. Filmre fotózni

Most már csak az ínyenc fotósok használják a hagyományos filmet, gyerekkorunkban azonban nem volt választásunk. Fogalmunk sem volt, hogyan sikerült a kép, amit lőttünk, mert hetekkel később hívattuk csak elő, nem lehetett instant korrigálni, ahogy esett, úgy puffant az összes családi fotó. Csodálatos csukott szemű képek a nagyiról, bemozdult gyerekfotók és úgy általában vállalhatatlan arckifejezések jöttek elő a fényképezőgépből. Sehol egy filter, Instagram, fotómanipuláció, csak a nyers és kendőzetlen valóság.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
10. Naponta egy esti mese

Hol volt még akkor non-stop Cartoon Network, ugyan már! Napi egy mese, este, miután a tévémaci kiköpte a fogkrémet, aztán kalap-kabát. Később már eljött a Kánaán, amikor hétvégente elkezdték adni a Tom és Jerryt, de hétköznap sokáig az esti mesén kívül nem volt műsor a gyerekeknek a tévében.

11. A csatornaváltáshoz fel kell állni

Mennyit veszekedtünk rajta bátyámmal, hogy ki álljon fel átkapcsolni a tévét. Nem mintha mi akartunk volna csatornát váltani, ez általában úgy zajlott, hogy apám közölte, hogy kapcsoljunk át egy másikra, és ránk bízta, hogy melyikünk tápászkodik fel a fotelből és teljesíti a kérését. Később inkább beszerzett egy hosszú botot, amivel a kanapéról is elérte a tévét, hogy magának kapcsolgathasson.

A böngésződ nem támogatja a video tag-et!
12. Várni az internetre

Már főiskolás voltam, amikor megérkezett a mi otthonunkba az internet csodája. Mindig felhozom a lányaimnak, amikor panaszkodnak, hogy lassú a net – értsd: két másodpercet kell várni, hogy betöltődjön a YouTube –, mert bezzeg az én időmben, a tárcsázós nettel türelmet tanultunk. Tekert, tekert, tekert, töltött, töltött, töltött, két weboldal között elmosogattunk, és megvacsoráztunk. Az igazi hősidőkben pedig egész éjszaka ébren neteztünk, mert este 6-tól reggel 6-ig 150 forintért lehetett használni az internetet, úgyhogy rajta lógtunk, mintha nem lenne holnap.

Titokban igazából örülök persze, hogy a gyerekeimnek már ilyen természetesek ezek a mai modern vívmányok, amiket nekünk anno nélkülöznünk kellett. Azért a mi gyerekkorunk sem volt a 80-as, 90-es években olyan, hogy „mezítláb kellett elbaktatnunk az iskolába térdig érő hóban”, de kétségtelen, hogy el sem tudnánk már képzelni az életet például online vásárlás nélkül. Úgyhogy inkább ne bezzegazénidőmbenezzünk nekik, hanem csak örüljünk annak, hogy ma már itt tart a tudomány, és nekik már kényelemesebb lehet a gyerekkoruk.

KUN GABI

Csatolás megtekintése 1498471
Jól esett ez az emlékezés. Köszönöm ez is a mai szép napomhoz jött.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,117
Üzenet
4,799,581
Tagok
615,614
Legújabb tagunk
AndikaLaOL
Oldal tetejére