Ha már ezt a témát boncolgatjátok, ajánlom a következő linket!
http://www.youtube.com/watch?v=KHvhcXSJtNI
http://www.youtube.com/watch?v=KHvhcXSJtNI
Teljesen jogos, hogy nem értesz egyet. Annyi a nézet, annyi a vélemény a témában, hogy alig találni 2 olyan embert, akik egyetértenének (a bibiliai történetet szó szerint értőktől most egy pillanatra eltekintve).
Várkonyi csodálatos és ismeretekben nagyon gazdag könyve valóban sokat segit abban, hogyan is lehet tudományos módszerekkel megközeliteni egy olyan témát, amely annyi hagyomány, vallás, világnézet egyik kulcsmozzanata: az emberiség elpusztitása özönvíz által, amelyből csak a hős és családja menekül meg, új emberi nemet sarjasztva.
A népek mitológiai hagyományai világszerte megemlékeznek egy ilyen mindent elpusztitó Özönvízről. C. G. Jung is foglalkozik az özönviztémával (az egyetemes pusztulás vízözön által), mint az emberiség kollektiv tudatalattija egyik elemével. Hogy a mítoszokban megjelenik ez a téma, még nem tiszi valóságosan megtörténtté.
Akárcsak Ádám maga, Seth, Enoch, Noé és valószinűleg a 910 évet megélt Kainán is mitológiai, szimbolikus lény. Az Özönviznek hozzájuk való datálása. általuk való igazolása emiett ab ovo problematikus.
Hogy számos kultúrhagyomány emlit özönvizet, mint mondtam, nem jelent valóságos, egyetemes özönvizet. Erre vonatkozóan nincs geológiai, sem régészeti bizonyiték. A régiek által a magas hegyekben talált vizi lányek kövületeinek rétegeiről más Leonardo igazolta, hogy nem lehetnek egy gigászi Özönviz maradványai. Valóban, Woolley talált áradásnyomokat (üledékréteget) mezopotámiai ásatásai több helyszinén. Ezekről azonban azóta kiderült, hogy nem egy időből valók.
A sumér-babiloni, héber, egyiptomi és görög özönvizmitoszok, mivel földrajzilag kapcsolódó területek, lehetnek ugyanazon helyi pusztitó áradásnak az emléknyomai. Erre utal a történeket nagyon hasonló dramaturgiája (Isten megharagszik, figyelmezteti az arra érdemest, bárkaépités, madarak, a kevesek túlélése, új emberi nem sarjadása) komoly utalás a közös emlékre. De nem az özönviz globális voltára.
Számos elmélet foglalkozik azzal a legetőséggel, hogy az utolsó jégkor visszahúzódó, megolvadó jege okozott jelentős vizszintemelkedést. Van, aki szerint egy meteoritbecsapódás okozhatott cunamit. Vagy a Fekete-tengerbe özönlő Földközi-tenger váltott ki ilyen áradást (Ryan-Pitman). Azt is felvetették kutatók, hogy a hajdani észak-amerikai Agassiz-tó hirtelen lecsapolódása is okozhatott drámai vizszintemelkedést.
Hogy a világ népeinek vizözönmitoszai mind ugyanazon egy eseményre emlékeznének, én kétlem. Sokkal inkább hiszem, hogy minden nép emlékezetében él egy vagy több özönviz. Az áradó viz pusztitása mélyen beleivódhatott az emberek emlékezetébe. Ha csak az 1838-as pesti árvizre gondolunk, amely tettre sarkallta Wesselényit, amely emlékeit ma is megtaláljuk városszerte, és amely irókat, költőket, festőket, szobrászokat ihletett nagyszerű művek alkotására, akkor méginkább hihető egy sokkal pusztitóbb ár drámai hatása az emberiség emlékezetére. Ezt a kollektiv (közösségi) tudatalattiba rögzült eseményt olvassuk, hallgatjuk ma is megrendülve, átélve a viz pusztitó erejét, gyönyörködve a pusztulás nyomán fakadó új élet csodáján.
2011 a Vénusz éveEgy kérdésem lenne a fórum olvasóihoz.
Minden évet egy bolygóhoz szokás kötni, pl. a Mars éve... stb.
Tudja-e valaki, hogy 2011, illetve 2012 éveket melyik bolygó uralma alá sorolják?
Köszi!![]()
2011 a Vénusz éve
2012 a Merkur éve.
...... hanem az emberiség értelme fog végződni.
és 2013 ???
az Új Maya Ciklus éve
Vagy a Nibirué????