A baba étrend. Baba ellátás pl pelus tipus és egyéb ellátási cuccok

Katalin/Anyoka

Kitiltott (BANned)
Canadahun will not allow the display of content protected by copyright law, unless they have the necessary legal rights to display or direct traffic to that content.

A canadahun nem enged, bemutatni, vagy a megtalálásához irányítást adni olyan tartalmú anyagoknak, amelyek a copyright (szerzői jog) által védettek,
csak akkor ha a szükséges legális engedély megvan rá.





Én magam már Anyóka vagyok, de azért nagyon remélem, hogy ez a téma sokatok érdeklődésére számíthat.


Kérlek osszátok meg, hogy Ti hogyan csináljátok, milyen praktikákat találtatok ki, úgy a készítés, mint a megetetés terén.

Mikor mit ehet a baba
- Születéstől kezdve: anyateje, csecsemőtápszert, gyenge édesített teát.
- 4-5 hónapos életkortól: követő tejet, saját készítésű tejételeket: sárgarépát, burgonyát, banánt, almát, körtét, naracslevet; húst, vajat és csíraolajat; tejcukrot, teléjes kiőrlésű pelyheket.
- 6-8 hónapos életkortól: teljes tejet; karfiólt, bokkolit, édesköményt, uborkát, karalábét, spárgát, szárzellert, spenotot, cukkinit.
- 10. hónapos életkortól: Joghurtot; kenyeret, hozzá lekvárt,
almát káposztával, túrót, avokádót, sószegény sajtot; zöldborsót, paradicsomot, cukorborsót, csemegekukoricát; frissen őrölt korpát, juharszirupot, mézet.
 

Katalin/Anyoka

Kitiltott (BANned)
Zsírok: vaj és csíraolajok
Az energia 50 %-t zsírok fedezik - ez sokkal nagyobb arány, mint a felnöttek táplálkozásában, ahol 30 % az ajánlott mennyiség. A csecsemőknek zsíradékra van szükségük, mert a zsíradék már kis mennyiségben is sok energiát juttat a szervezetbe.
A baba gyomra kicsi, az energiaigénye óriási - a zsír megoldja ezt a problémát.
Ezenkívül zsíroldó A,-D,-K-vitamint és telitett zsírsavakat tartalmaz - mindkettőre szüksége van a szervezetnek.
A saját főzésű tejételekben a csíraolaj fedezi a legjobban ezt az igényt.
Csak a 4. hónap után vezessük be a táplálékba a vajat. Az első életév vége felé a táplálék zsírhányada 35-40 %-ra csökken. A felét állati, másik felét növényi zsíradékkal kell fedezni.
A hidegen sajtolt olajok a telitetlenzsírsavtartalmuk miatt értékesek. Olyan anyagokat is tartalmaznak azonban, amelyeket a 8 hónapnál fiatalabb babák még nehezen emésztenek meg. Állati zsírok találhatók még rejtve a zsíros húsokban, kolbászfélékben és sajtokban (50 % feletti zsírtartalom a szárazanyagban). Ezek a zsírok kevésbé értékesek, ezért lehetőleg keveset fogyasszunk belölük. A tojássárgájában található zsír ellenben igazán vitamindús. A 3,5 % zsírtartalmú tej és tejtermékek szintén ajánlottak.

Szénhidrátok:tejcukor, gabona, zöldség és gyümölcs
A babának a napi kalóriamennyiség 40 %-t szénhidrát formájában kell megkapnia. Ez pontosan megfelel az anyatejnem lévő tejcukor hányadának. Ugyan ez a hányad található a bébitápszerekben.
Az életkor előrehaladtával a szénhidrát hányada 45-50 %-ra nő.
A teljeskiőrlésü gabonák, a zöldségek, a gyümölcsök és a burgonya a szükségletek egyre nagyobb részét fedezik, mert kiegészítőleg értékes vitaminokat, ásványi és rostanyagokat juttatnak a szervezetbe és tartósabban telitenek, mint a cukor, a fehér liszt vagy a keményítők.
A méz, a szirupok és a teljes nádcukor nem ajánlott az első 10 hónapban: tisztátalanságuk és az aromás savak miatt még túlságosan megterhelőek a fejlelen szervezet számára. A 10. hónap után már részben pótolhatjuk velük a cukrot.


Fehérje: tej, tejtermékek, tojás,hús, burgonya, gabonafélék

A csecsemő táplálékának 10-15 % fehérjét kell tartalmaznia, többet nem.
Sőt az anyatej ennél kevesebbet tartalmaz. A gyárilag előállított tejes bébiételben a tehéntej és a szója adja a fehérjeforrást. Az első hónapokban ezért ezek az idegen fehérjék allergiát okozhatnak.
Ha mi magunk, vagy a baba apukája allergiás, akkor a lehető leghosszabb ideig szoptassunk, vagy egyből hipoallergén tejes csecsemőtápszert vegyünk.
A kiegészitő ételek bevezetésével kibővül a fehérjetartalmú élelmiszerek palettája: a húst, a burgonyát és a teljeskiőrlésü pelyheket már elviselik a babák.
A legjobb, ha a fehérje fele állati eredetű termékből származik, mint a tej, hús és tojás, a másik fele pedig növényi forrásból, mint a burgonya és a gabonafélék, mert ezek alkotóelemei (aminósavak) úgy egészitik ki egymást, ahogy azt gyermekünk szükségletei megkivánják.


Nagyon fontos: folyadék
Egy csecsemőnek viszonylag sok folyadékra van szüksége: az első 3 hónapban 10-180 ml testsuly-kilogrammonként. Az első életév végéig ez az igény 3 havonként csökken kb.130-150 ml-re, 120-145 ml-re és végül 120-135 ml lesz kilonként. (Egy felnöttbek ugyanakkor 30-40 ml.)
Az oka a baba veséje még sok vízet választ ki a salakanyaggal együtt. A bőr és a tüdő viszonylag nagy felülete szintén hozzá járul a magas vízveszteséghez. A szoptatás fedezi a víz igényt, külön nem kell folyadékot adni. Ellenben, ha már cumisüvegből eszik, vagy kiegészitő táplálékot kap, akkor már adjunk folyadékot.
A gyümölcslevek nem alkalmassak a szomjoltásra : túl sok cukrot tartalmaznak. Legjobb a csecsemők számára a szénsavmentes babavíz, vagy a tea.


Én nagyon meg tudok döbbeni amikor azzal találkozom, hogy a pici szopos baba nem kap inni. Lehet, hogy ez az újfajta módi, de számomra nem elfogadható.
 

Katalin/Anyoka

Kitiltott (BANned)
5-9 hónapos kórig

5-9. hónap

Ebédre az első zöldségpürék

Elkezdünk délben a szoptatások között egy, majd több kanálnyí sárgarépapürét adni a babának. Egy-két hét alatt ez a mennyíség 100 g
sárgarépára emelkedik, majd adunk még hozzá 50 g burgonyát. Most már
elértük azt az időpontot, amikor mi magunk főzünk zöldségpürét. Időnként főzhetünk egy másfajta főzeléket is. A mennyíség természetesen folyamatosan emelkedik- gyerekünk étvágyához igazodva.
FONTOS, hogy hetente négyszer vagy ötször 20 gramm húst és egyszer egy tojássárgáját is kapjon a baba, hogy elegendő vashoz jusson.

Zöldségpüré
Kanalas etetésre, alaprecept.

Hozzávalók 1 adaghoz az 5. hónaptól: 5 deka burgonya, 10 deka sárgarépa, 2 deka sovány darált vagy apróra vágott hús (bárány-, sertés,- szárnyas- vagy msrhshús) VAGY 1 tojássárgája, 1 ekanál vaj vagy margarin, 2-3 ekanál narancslé.

A burgonyát héjábabn puhára főzzük. A sárgarépát apróra vágjuk. A hússal és 3 ekanál vízzel együtt 15 percig páróljuk. Ha szükséges, adjunk hozzá még 1 ekanál vízet.
A főtt burgonyát apróra vágjuk és a zsíradékkal együtt hozzáadjuk. Az egészet turmixoljuk, narancslével higítjuk.

Ha hús helyett tojássárgáját használunk akkor a turmixolás közben adjuk hozzá, és a pürét mégegyszer felforraljuk.

Püré Havi adagban
Fagyasztásra

Hozzávalók 30 adaghoz az 5. hónaptól: 1 kg sovány marhahús (comb, dió),1 tkanál édesköménymag, 1,5 kg burgonya, 3 kg zsenge sárgarépa.

A húst 5 deci vízben kuktában tesszük és hozzá
adjuk a köményt,és puhára főzzük, majd kockára vágjuk. A burgonyát héjában megfőzzük.
A sárgarépát durva kockákra vágjuk s 2x-re beletesszük a kuktába a visszamarad húslébe, puhára fözzük.
A répát és a húst összeturmixoljuk, felhasználva a hús levét.
A burgonyát krumplinyomón átnyomjuk ( ne turmixold mert csirizes lesz)
majd hozzá keverjük a húsosrépás pürét.

A fagyasztó zacskóba adagoljuk,cimkézzük, és lefagyasztjuk. 2 hónapig tartható el.


Pulykás zöldségpüré (fagyasztásra)
Hozzávalók 4-6 adaghoz az 5 hónaptól

35 deka édesköménygumó, 35 deka kigyóubi, 35 deka burgonya,
10 deka pulykamell, 4-6 ekanál vaj vagy csíraolaj.
A köménygumót apróra, az ubit ketté vágjuk,a magokat eltávolitjuk
apróra, a burgonyát hámozás után apró kockára, a húst vékony csíkokra vágjuk.
A hozzávalókat együtt 2,5 deci vízben puhára főzzük, mikor megfőtt turmixoljuk, zacskozzuk, cimkézzük, fagyasztjuk.
2 hónapi tartható el
 

Katalin/Anyoka

Kitiltott (BANned)
Gluténmentes vegás

Vegetáriánus zöldségpüré
Gluténmentes

Hozzávalók 1 adaghoz az 5. hónaptól

10 deka sárgarépa, 2 deka kölespehely, 1 kis tojássárgája,
1 kis alma, 2 ekanál narancslé, 1 tkanál vaj vagy csíraolaj.
A répát apróra vágjuk, felforraljuk 1,5 deci vízben, majd 15 percig gyenge tűzön főzzük, beleszórjuk kölespelyhet és a tojássárgájával együtt elkeverjük, majd állandó kevergetés mellett az egészet felforraljuk, levesszük a tűzről. Az apróra vágott almát és a narancslét hozzá adjuk és leturmixoljuk.
A pürét jól elkeverjük a zsíradékkal. Hetente csak 1 tojássárgát adunk, ezért, ha tojás nélkül készítjük a pürét akkor a zsíradék mennyíségét 1 ekanállal emeljük meg.
 

Katalin/Anyoka

Kitiltott (BANned)
Sárgarépapüré
Fagyasztásra

Hozzávalók 6 adaghoz az 5. hónaptól:
1 csomó sárgarépa, 40 deka édesköménygumó, 40 deka burgonya, 5 deka vaj vagy növényi margarin, 20 deka tejszín.

A sárgarépát durvára aprítjuk, a köménygumót vékony csíkokra, a burgonyát kockára vágjuk, az egészet megpirítjuk a zsiradékon, ráöntjök a tejszint, és gyenge tűzön lefedve kb 20 perc alatt puhára főzzük.

Az egészet leturmixoljuk, zacskozzuk, cimhézzük, fagyasztjuk.

2 hónapig tarható el.

Karalábépüré
Fagyasztásra

Hozzávalók 6 adaghoz az 5. hónaptól:

2 normál méretü karalábé, 50 deka cukkini, 30 deka burgonya, 5 deka vaj, 4 tojássárgája.

A karalábét kisebb kockára, a burgonyát kockára vágjuk, a cukkinit ujjnyi vastagon felkaríkázzuk. A vaj felén megpáróljuk a zöldségeket, felengedjük 1 deci vízzel és lefedve puhára főzzük. Turmixoloás közben hozzáadjuk a tojássárgákat,és a vaj másik felét, majd az egészet felforraljuk.
Zacskózzuk, cimkézzük, fagyasztjuk. Tálalás elött még egyszer felforraljuk.

2 hónapig tartható el.
 

Katalin/Anyoka

Kitiltott (BANned)
5. hónaptól, 6. hónaptól

Allergénszegény tejbegríz

Hozzávalók 1 adaghoz az 5. hónaptól:[

2 deka bébi rizspehely, 1 tk cukor,
hipoallegén csecsemőtápszer, a csomagoláson megadott mennyiségben,
3 tk sárgarépalé ( diétás vagy bébiétel)

1,5 deci vízben elkeverjük a pelyhet és egyszer felforraljuk.
Levesszük a tűzről, belekeverjük a cukrot, 0,5 deci vízet és a tejport, és a répalevet. Cumisüvegből kináljuk a babának.

Sárgarépalé helyett adhatunk hozzá alma, vagy szölölevet, de akár teljesen elhagyhatjuk a gyümölcslevet, a tejpép tartalmazza a szükséges vitaminokat.



Tejbegriz 6. hónaptól
Cumisüvegbe

Vajaskenyér időszakik kb 10 hónapos korig gond nélkül adhatjuk este vacsorára.

Hozzávalók 1 adaghoz
2 deci pasztörizált tej, 2 deka bébi-korpáspehely, 1 tk szölöcukor,
3 tk frissen préselt narancslé.

A tej felét elkeverjük a pehellyel. Habverővel folyamatosan kevergetve felforraljuk, és a pehelytől függően 1-2 pőercig főzzük (néhány fajtát csak a fprró tejbe kell elkeverni). Mikor kész levesszük a tűzről és belekeverjük a cukrot és a maradék tejet, a narancslét leszürjük és azt is belekeverjük.
A megfelelő hőmérsékletü darát cumisüvegből kináljuk a babának.
 

Katalin/Anyoka

Kitiltott (BANned)
6.hónaptól

Tejberizs málnalével
Cumisüvegbe

Hozzávalók 1 adaghoz a 6. hónaptól
3 tk fagyasztott málna, 2 deci pasztörizált tej,
2 deka korpás rizskása (2 ekanál)

A málnát szitán áttőrjük. A tej felével a rizskását elkeverjük, majd felforraljuk, és kis lángon 3 percig kevergetve duzzadni hagyjuk.
Fokozatosan hozzáöntjük a maradák tejet és a málnalevet. Cumisüvegből kináljuk.
 

orsicy21

Állandó Tag
Állandó Tag
lenne egy kerdesem..a baba etrendjebe muszaly 4 honapos kortol bevezetni a hozzataplalast vagy meg raer? ha van tejem, s szeretnem tovabb szoptatni, akkor is mindenkepp kezdjem el a hozzataplalast? elore is koszonom a segitseget :)
 

Katalin/Anyoka

Kitiltott (BANned)
Orsicy!

Igen kezd el a szoktatást apránként, de ez nem zárja ki a szoptatást, és nemis fogja befolyásolni. A szoptatásnak nem kizárólag evés a lényege, hanem az a meleg kapocs is ami összeköt titeket. Amitől megnyugszik a baba, biztonság érzet a számára, és föleg a testi kapcsolat fennmaradása.

Azt tartja a mai fáma, hogy 6 hónapos kórban az anyatej már csak üditőnek számít, és csak védelmet nyujt.
Az idő haladtával már a 4 hónapos baba szervezetének másra is szüksége van.
Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy az anyatej azt tartalmazza amit megeszel. Előfordul, hogy a legnagyobb igyekezeted ellenére is esetleg a saját szervezetednek van szükséga az adott tápanyagokra, ezért a tejedből kimarad.

Az étrendi változás a baba emésztőrendszerének változása is igényli. Hiszen a kúszú-mászó-járó gyerekeknek a bélmülködése más mint egy kicsi többnyíre fekvő babáé. Utalok ezzel pl a rostok szükségességére.

Remélem segitettem, de kérdezz bátran.

üdv anyóka
 

kopkatimi

Állandó Tag
Állandó Tag
Szervusz!

Budapestről írok. :)
Kanadában ti hogyan pótoljátok a D-vitamint? Mi itt 1,5 éves korig napi egy csepp D-vitamin olajat adunk, és ezt csökkentjük aztán később heti 3 alkalomra, és így tovább.

Köszönöm a választ :)
 

lincsi74

Állandó Tag
Állandó Tag
Csatlakozom a D vitamon kérdéshez. Gyógyszertechnilógiai hiba miatt nagy a felbojdulás, a régi D vitaminos cseppet kivonták a forgalomból, még nincs új, fejetlenség van. A cseppentő gumijából kioldott vegyület magában az olajban nyomokban megtalálható .... Ezért vonták ki. És azt adjuk- adtuk napi 1 cseppenként a csecsemőknek, 1 éves korig minden nap, utána meg napfénymentes napokon, 3 éves korig... Nálatok meddig, mit adtok a babáknak- D vitamint?

Ezek a receptek jók, de az én babám olyan keveset eszik, h még nem főzök neki külön. De ha fogok, ide tuti viszatérek.. Mint Schwarzenegger. :)

Vannak külön receptkönyvek is, de az ilyen oldalak és a net szükségtelenné teszi a könyvre költekezést.

Még annyi, hogy vaspótlásra jó a cékla és a tojás sárgája, ez utóbbi jól megfőzve, összetörve, csak azt nem tudom, mivel adjam a főtt tojássárgát, magában? Köszi a segítséget előre is!!
 

Johannamaria

Állandó Tag
Állandó Tag
Hát én addig szoptatama gyereket még 13 honapos lett. 3 honapos kortol meg kb egyszer egy héten kapott egy kis almát, de csak nagyon picit.
4 honapos kortol meg krumplit és sárgarépát és igy tovább
 

minekkem

Új tag
nem lehet megmondani masnak, hogy te vagy te mikor kezd a hozzataplalast.
azt elmondhatjuk, mi hogy csinaltuk annak idejen.
az egy kis cukrozott teat sem hiszem hogy helyes volna.
 

svero

Állandó Tag
Állandó Tag
En kb 8 honapon at szoptattam, utana o nem akarta... Hozzataplalni kb olyan 5 honaposan kezdtem el. Eloszor csak gyumolccsel, aztan szep lassan zoldseggel ;)
 

svero

Állandó Tag
Állandó Tag
meg csak annyi, hogy nincsenek altalanos szabalyok! Minden baba mas ;) nekunk kell rajonni szep lassan h mi a legjobb nekik ;)
 

Mirmilla

Állandó Tag
Állandó Tag
A lányom most 5 hónapos. Próbáltunk almát "enni", de nem szerettem, kiköpte. (Pedig anyatejet kevertem hozzá.) Így még marad a színtiszta anyatej. De 6 hónapos kor után el kell kezdeni a mellétáplálást, mert kb. akkorra kiürülnek a gyerkőc vasraktárai.
 
Oldal tetejére