A szobanövények nem javítják hatékonyan a beltéri levegőminőséget

Kutatók több évtizednyi kutatási eredményt átvizsgálva jutottak arra a megállapításra, hogy egy egyszerű szellőztetés messze túlszárnyalja a szobanövények teljesítményét, ha a beltéri levegő megtisztításáról van szó.

Az otthonokban és irodákban elhelyezett cserepes növények nem javítják hatékonyan a levegőminőséget - állapították meg a philadelphiai Drexel Egyetem kutatói, akik több évtizednyi kutatási eredményt átvizsgálva jutottak arra a megállapításra, hogy egy egyszerű szellőztetés messze túlszárnyalja a szobanövények teljesítményét, ha a beltéri levegő megtisztításáról van szó.

"A növények csodásak, ám nem képesek elég gyorsan megtisztítani a beltéri levegőt ahhoz, hogy tényleges hatással legyenek az otthoni vagy irodai környezet levegőminőségére" - idézte az Eurekalert tudományos hírportál Michael Waringet, az egyetem munkatársát.

Waring és egyik doktorandusza, Bryan Cummings 30 év kutatómunkáját felölelő tucatnyi tanulmányt vizsgált át és eredményeit a Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology című folyóiratban közölte.

A tanulmány legfőbb megállapítása, hogy a természetes vagy szellőztető-berendezés általi levegőcsere sokkal gyorsabban szétoszlatja az illékony szerves vegyületek (VOC) koncentrációit egy beltéri környezetben ahhoz képest, amilyen gyorsan a növények ki tudnák szűrni őket a levegőből.

A szobanövények levegőtisztító hatásának mítosza az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) 1989-es, az űrállomások levegőjének hatékony tisztítási módjait kereső kísérletéig nyúlik vissza, amelynek nyomán a kutatók kijelentették, hogy a növények segítségével el lehet távolítani a levegőből a rákot okozó kemikáliákat.

Ezzel és a többi hasonló kísérlettel azonban az a probléma, hogy egy lezárt, laboratóriumi kamrában végezték el, vagyis olyan környezetben, amelynek nem sok köze van egy igazi otthonhoz vagy irodához, és nem vizsgálták, hogy miként módosulnának az eredmények, ha egy valódi, természetes vagy mechanikus levegőcseréjű beltéri környezetbe helyeznék át a növényt.

Waring és Cummings számításai szerint egy négyzetméternyi padlóterületen 10-1000 cserepes növényre lenne szükség ahhoz, hogy a növények fel tudják venni a versenyt egy épület szellőztetőrendszerének vagy csupán néhány nyitott ablakának levegőtisztító erejével.

MTI

images
 
Ezen csodálkoztam. Pedig az tény, hogy ha egy szobába sok cserepes növényt tartunk, sokkal jobb a levegő és a páratartalom. Amikor panel lakásban laktunk, a francia erkély előtt egész virágsarkot rendeztem be, hogy ne legyen száraz a levegő. Többször fújtam rájuk, mármint a levelekre vizet, s olyan növényeket válogattam, amelyek szerették ha felülről is spricceltem őket. Sokkal jobb volt nálunk a szobának a klímája, levegője, mint az olyan családnak, akik nem tartottak zöld növényeket.
Az is igaz, persze itt nem aprócska cserepes növényekről beszélek, hanem csodálatos, óriási, diófákról. A mi udvarunkra belépve nyáron, már a kapuban érezhető, hogy sokkal hűsebb van, sőt nagyon jó a levegő, tiszta.
 

Csatolások

  • 019.jpg
    019.jpg
    1.1 MB · Olvasás: 50
Ezen csodálkoztam. Pedig az tény, hogy ha egy szobába sok cserepes növényt tartunk, sokkal jobb a levegő és a páratartalom.
Én nem hiszen olyan ez mint az ernő által emlegetett uszodába vagy tengerbe pisilés "meg se kottyan" arányai éltérősege miatt.Nagyon hamar mondják: ez tény pedig hit.
Az emberi érzékelés nem tudományos hanem szubjektív.Ezer más hangulati tényező befolyásolja.
Nem több mint érzésre épülő vélemény
Ha pedig ráködölsz rápermetezel vizet természetes hogy növekedik a pára tartalom.
A növény a lakásban szerepe nem a lég tisztítás hanem a jó közérzet.
És ez vissza hat képzeletére,jobban érzi magát.
Természetesen a növények mennyisége ha nagyon nagy megfordul.Mint a pisi az uszodában arányt változtatja akár meg is fordíthatja 2000 beadott dózis esetén
 
Mellékesen a páratartalom mérő is pontosabb mint a gondolom.
Én párásítót alkalmaztam.A pára-tartalom mérő semmit nem változott.Hisz a légköbméterhez képest kicsi volt a párásítás, a közérzet mégis más volt.
Én hiszek a kutatásnak.
De abban is, hogy a szobanövény jó közérzet javító.
 
Az is igaz, persze itt nem aprócska cserepes növényekről beszélek, hanem csodálatos, óriási, diófákról. A mi udvarunkra belépve nyáron, már a kapuban érezhető, hogy sokkal hűsebb van, sőt nagyon jó a levegő,
Ez más tészta ez így van, de nem szobanövény
 
Waring és Cummings számításai szerint egy négyzetméternyi padlóterületen 10-1000 cserepes növényre lenne szükség ahhoz..
Igen ez az a pisilj az óceánba meg se kottyan esete.Eléggé képtelenség annyit betenni egy szobába, hogy valódi erdő illatként és tisztító hatásként működjön.
 
Eszembe se jutott az esetleges levegő tisztítás. Szobanövények jól néznek ki, és kész.
Szukulenteket vettem, és rászoktattam őket, az egy hónapban egyszer vízre.
Utolsó szerzeményem ez a bot szanzavéria.
Három hónapja vettem és már ötöt kölkedzett.

86ADC36F-B2AF-4528-B496-BA93697B7B94.jpeg
 
-
Én is kaktusz kedvelő vagyok
mert mellettük nyugodtan elutazhatok 1-2 hétre és nem kell a szomszédot megkérni, hogy jöjjön át locsolni.
-
Ha egy szobában a növények olyan intenzitással tudnának lélegezni mint a nyitott ablak
- akkor egy éjszakát nem tudnánk túlélni, megfulladnánk.
- akkor a növények rövid időn belül lelöknének bennünket az ágyról mert elburjánoznának.
- A növények sötétben csak lélegeznek mint mi, szerencsére lassabban mint a nyitott ablak
- Oxigént csak napközben termelnek és közben növekszenek

Ha kinyitok két ablakot, olyan huzat van, hogy becsapja az ajtót, lerángatja a függönyt.
Most képzeljünk el egy szobanövényt ezzel a teljesítménnyel! :)

Érdekes lenne egy másik tanulmány,
hogyan lehet húsevő-növényekkel legyet, szöcskét, svábbogarat vagy egeret fogni?
-
husevo-novenyek-es-gyogyito-hatasaik_4.jpg
 
Utoljára módosítva:
Mellékesen a páratartalom mérő is pontosabb mint a gondolom.
Én párásítót alkalmaztam.A pára-tartalom mérő semmit nem változott.Hisz a légköbméterhez képest kicsi volt a párásítás, a közérzet mégis más volt.
Én hiszek a kutatásnak.
De abban is, hogy a szobanövény jó közérzet javító.
*
Már maga a látvány, hogy szép zöld növényekkel vesszük körbe magunkat, az ablakunk, az erkélyünk, a tornácunk szép. Nem kopár. A kopárság lehangol, az ÉLET látványa, a szép zöld levelek, a színes virágok nézése is felvidít.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,102
Tagok
615,631
Legújabb tagunk
kendrek999
Oldal tetejére