Az írástudatlan férfi, aki megállította az elsivatagosodást

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Nem kellett kutatás, számítógép és mérőeszközök. Az egyszerű logika mentén alkotott egy egyszerű ember olyat, melyre a szakemberek is rácsettintettek.

Bátran mondhatjuk, hogy Yacouba Sawadogonak nincs párja. A burkina fasói, írástudatlan földműves ugyanis egy olyan égető problémára találta meg a megoldást – teljesen egyedül – amivel se a szakemberek, se a legfejlettebb szervezetek nem tudtak mit kezdeni. Sawadogo ősi módszerek segítségével Burkina Faso északi részén megállította az elsivatagosodást.

Burkina Faso északi részei az úgynevezett Száhel-övezetben találhatóak, amelyet északról a Szahara, délről pedig trópusi szavannák sora fog közre. A térségben uralkodó szárazság és vízhiány a földek elsivatagosodásához vezetett, és nem javított a helyzeten a földek túlművelése, túllegeltetése és a túlnépesedés sem. A kegyetlen körülmények éhínséget okoztak és rengeteg halálos áldozatot követeltek.

Bár számos agráripari szakember és szervezet munkálkodott azon, hogy megállítsa az elsivatagosodást, senki sem járt sikerrel. Egészen addig, amíg 1980-ban Yacouba Sawadogo a saját kezébe nem vette az irányítást.

burkinafaso3.jpg
Yacouba egy évszázadok óta ismert, afrikai módszert alkalmazott: a zait. A zai egyszerű és olcsó földművelési eljárás. Lényege, hogy lyukakat ásunk a földbe, majd megtöltjük komposzttal, és elültetjük a magokat. Ezek az üregek az esős időszakban a növények gyökere felé vezetik a vizet, így a palántáknak szárazság idején van miből táplálkozniuk. Yacouba újítása, hogy a szokásosnál nagyobb gödröket vájt, növelve az összegyűjtött víz mennyiségét.

A zai szerint a földet szárazság idején kell előkészíteni. Mivel a helyi hagyomány erről pont ellentétesen vélekedik, sokan kétkedve fogadták Yacouba módszerét. A férfi azonban mindenkinek bebizonyította, hogy képes csodát tenni. 20 év alatt gyönyörű, virágzó birtokká változtatott egy 30 hektáros, terméketlen területet. A talaj minősége kifogástalan lett, és számtalan fa indult növekedésnek. A szakemberek azt mondják, hektárok tízezreit lehet újra termékennyé tenni Yacouba megoldásával.

Yacouba leszögezte, soha nem jutott eszébe eltitkolni mások elől a technikáját. Előadásokat kezdett tartani, hogy megismertesse az eljárást azokkal, akik javítani szeretnének életkörülményeiken. „Az a célom, hogy minél többen kövessék a példámat, hiszen a probléma súlya megköveteli az összefogást. Ha magunkba zárjuk a tudást, az újítást, azzal nem használunk az emberiségnek”.

burkinafaso2.jpg
2010-ben Mark Dodd dokumentumfilmet készített Yacoubáról, A férfi, aki megállította az elsivatagosodást címmel. Dodd így szerette volna felhívni a figyelmet Yacouba páratlan tettére. A küldetés sikeres volt: rengeteg támogató jelentkezett, akiknek köszönhetően Yacouba továbbfejleszthette a zait. A férfi most már olyan kősáncokat is épít, amelyek segítenek lelassítani a víz elfolyását, ha a gödrök megtelnek. Így a gyökereknek jóval több idejük van magukba szívni az életet adó folyadékot.

Yacoubának azonban sok nehézséggel kell még szembenéznie: a féltőn óvott, nagy gonddal nevelt erdők helyére a hatóságok házakat kezdtek építeni, veszélyeztetve a férfi eddigi munkáját. Természetesen a férfi nem adja fel a küzdelmet. „Ha egy nap alatt tíz fát vágsz ki, és az elkövetkezendő egy évben egyet sem ültetsz, akkor el kell gondolkodnod: ki a felesős a bolygó pusztításáért”.

pozitivnap/Kiss Gréta
burkinafaso1.jpg
 

almamag78

Kitiltott (BANned)
"Mivel a helyi hagyomány erről pont ellentétesen vélekedik, sokan kétkedve fogadták Yacouba módszerét."

Teccccccik a cikk, meg a pasi hozzáállása is :) Szívesen mennék ki Afrikába (hozzá) és szívesen ingyen és bérmentve ásogatnék gödröket, már csak a mentalitása miatt is! :)
Kár hogy egy felsőbb hatalmú rendszer nem akarja elismerni a munkáját, és annak eredményét mindenáron meg akarja semmisíteni! :(

[És milyen érdekes! ehhez nem kellett semmilyen EU-s támogatás... példát vehetnénk róla ] :D

Több ilyen lélekemelő cikket a CH-ra! :D :D :D
 
Utoljára módosítva:

setni

Állandó Tag
Állandó Tag
Sajnos igazad van itthon az EU-t szidják de nagyon várják a támogatásukat. Az utóbbi jó pár évtizedben nagyon elkényelmesítettek bennünket. Ha kell valami azonnal segítségért kiabálnak...sokan úgy vannak hogy nekik előjogaik vannak a támogatásra.Pedig mint a fenti példa is megmutatja hogy nem csak az anyagiak fontosak, van egy mondás úgy mint Gondolkodj globálisan cselekedj lokálisan.
Tetszett a cikk!
 

hg1dmt.

Kitiltott (BANned)
"Yacouba egy évszázadok óta ismert, afrikai módszert alkalmazott..." tehát nem Ő találta fel.
De feltalálta a gátat :) "... kősáncokat is épít, amelyek segítenek lelassítani a víz elfolyását..."
Sajnos a felsőbb szempontok nem egyeznek a fatelepítéssel, Házak kellenek, ahol lakni lehet. Jelenleg ezekben laknak, és ezeket építik.
 

Csatolások

  • Burkina Faso régen.jpg
    Burkina Faso régen.jpg
    111.3 KB · Olvasás: 115
  • Burkina Faso.jpg
    Burkina Faso.jpg
    118.3 KB · Olvasás: 142

almamag78

Kitiltott (BANned)
"Yacouba egy évszázadok óta ismert, afrikai módszert alkalmazott..." tehát nem Ő találta fel.
De feltalálta a gátat :) "... kősáncokat is épít, amelyek segítenek lelassítani a víz elfolyását..."
Sajnos a felsőbb szempontok nem egyeznek a fatelepítéssel, Házak kellenek, ahol lakni lehet. Jelenleg ezekben laknak, és ezeket építik.

Ezt akartam én is először írni, de utána biggyeztették, hogy ő ezt az ősi módszert fejlesztette tovább amit a többiek kétkedve fogadtak... ;) Ergo nem csak újra gondolt egy ősi szokást, hanem mint a süket béka mászott fel egy kőfalra :) vagy mint egy hal úszott az árral szemben, és ráadásul úgy, hogy bejött az elgondolása!
ez tettszik ebben a történetben a legjobban :D
Gondolom a kősáncok a fák vízellátása szempontjából szükséges ;) Kb olyan mintha föld alá fektetnél le egy lyukas gumicsövet :) csak amíg az pénzbe kerül és bomlik, addig ez ingyéé van és öko :)

Amúgy mi a baj ezekkel a házakkal? :D
 

Marcika28

Állandó Tag
Állandó Tag
A diplomaval meg a tobbi papirral a sivatagban csak egy dolgot tehetsz: gyujtosnak jo, de masra nem :D ☺☺☺☺. Az elmelet nem minden.
 
0

075

Vendég
ÉS még egy csomó olyan dolog van, amire a mai tudomány, nem akar elismerni, vagy nagy titokban tart. http://www.tudasfaja.com/tibeti-titkos-technologia-amirol-hallgat-a-vilag/

Hm, na persze, világos. Ugye, a cikkíró azt írta, nem áll módjában bemutatni a könyvben állítólag leírt számításokat, adatokat, magyarán semmi bizonyítékot. De a lényeg ugye hogy ŐT MAGÁT mindez MEGYŐZTE. Értem. Ezek után természetesen minden józan ember kell hogy higgyen neki, mert ennél komolyabb érv, mint hogy őt meggyőzték, nem szükséges.

Amúgy, természetesen én is meg lennék győzve, ha szükséges volna a meggyőzésem, mert ez nem szükséges, ugyanis ezt mind tudom én magam is, sőt még sokkal többet is. Bár kisebb méretű tárgyakat csak, például téglákat, de azokat én is tudok repíteni, az akaratom erejével, s ha ezek kisebbek is mint a cikkbeli kő, de ezekhez egyedül is elég vagyok. A házamat is így építettem fel, nem kellettek hozzá segédmunkások. Csak leültem lótuszülésbe, rákoncentráltam a teendőkre, s a téglák maguktól a helyükre repültek.

De mindezt nem mutatom be, mert ugye e tudomány titkos meg ilyesmi. Viszont bizonyság minderre a felépült házam. Ja igaz is, azt azóta eladtam... De teljesen mindegy, én magam meggyőződtem a magam hatalmáról, s ezek után aki nem hisz nekem az egy szerencsétlen bugyuta teremtés!

A legfontosabb, hogy mindennek rendkívül sok köze van a sivatag termővé tételéhez amiről a cikk is szól, s amiben semmi mágia nem szerepel tudtommal...
 

Marcika28

Állandó Tag
Állandó Tag
Jo igaz, lehet hogy nem ide kellett a cikket bemasolnom de akkor hova? Proba keppen en egy szamitogeppel osszekotott hangfallal probaltam megmozgatni a targyakat mely hangokkal, de csak a helyben remeges jott ossze, azert mert nem tudom a frekvenciakat, kellene egy frekvencia generator es egy specialis kurt alaku hangszoro ☺.
 
0

075

Vendég
Jo igaz, lehet hogy nem ide kellett a cikket bemasolnom de akkor hova? Proba keppen en egy szamitogeppel osszekotott hangfallal probaltam megmozgatni a targyakat mely hangokkal, de csak a helyben remeges jott ossze, azert mert nem tudom a frekvenciakat, kellene egy frekvencia generator es egy specialis kurt alaku hangszoro ☺.

Kedves Marcika, én elég jó vagyok fizikából. A hang, tudod, az nem más mint a levegő rezgése. Oké? Tehát semmi köze holmi antigravitációhoz.

Ha a hang a levegő rezgése, az azt jelenti, hogy emiatt természetesen valóban képes energiát továbbítani. Ez tehát rendben van. A továbbított energia pedig valóban függ a frekvenciáktól is, ezzel sincs semmi baj. A gond ott van, hogy frekvencia ide vagy oda, a levegő által továbbított energia mennyisége leginkább mégiscsak a HANGERŐTŐL függ, tudod!

Na most, hát szóval nem merek ám belegondolni, mekkora lárma kéne ahhoz ott Tibetben, hogy egy 1-2 köbméteres kő a magasba emelkedjék... Attól félek, attól a hangzavartól még talán Pakisztánban is megsüketülnének egyesek...

És akkor a kő még épp csak a talaj fölé emelkedett. Hogy le ne essék, ezt az energiát folyamatosan kéne „betáplálni” neki, valahova az alja tájékára, s mindezt rendkívül finoman hangolni, irányítani, hogy arra szálljon amerre akarjuk, s ne csak lebegjen.

Nem hiszem, hogy ez modern komputertechnikával is könnyű lenne. Erre jönnek itt a cikkben holmi népi hangszereken játszó folklórzenészekkel...

Figyelj. Mindig amikor efféléről olvasok, hogy de ez meg az az ősi civilizáció mi mindent tudott amit a modern tudomány NEM, hogy azok az ősök mennyivel bölcsebbek és okosabbak voltak, megkérdezem:

—Ha olyan rengeteg mindenben felülmúltak minket, akkor miért is tűntek el?! Miért nem fejlődtek még tovább?!

Jelen konkrét helyzetben: ezek az okos tibeti lámák vagy akárkik miért hagyták hogy a kínaiak meghódítsák Tibetet?! Álltak volna fel a kínai hadsereggel szembe néhány dobbal, tibeti kürttel (síppal, dobbal, nádi hegedűvel...) aztán ezekkel rázendítenek, s a megfelelően irányított hiperszuper antigravitációs frekvenciák meg az éterikus anyag ami dől a kürtből, meg a „sötét energia”, vákuumenergia, meg a lámák csakráinak összevont ereje és a magasabb szférák dimenzióiból jövő asztrálikus segítség elrepítette volna azokat a gonosz, cúf kisz hobbitkákat azaz bocs, randa sárga kis agresszór kici kínajijakat vissza Sanghajba, vagy rosszabb esetben szétszakadtak volna darabokra!

De nem, ugye inkább hagyták hogy elfoglalják tibetet, jobb a védekezés helyett köveket reptetni. De azért ők a sokat tudók és nagyonbölcsek.

Ja értem, ők olyan jók hogy nem védekeznek. Aha, persze. Én meg a Hófehérke vagyok, csak pár napja átoperáltattam magamat, s azóta nő a szakállam mert megtörpésedtem.
 
Oldal tetejére