Az ősi Egyiptom

Mrs Tanár

Állandó Tag
Állandó Tag
Néhány mondatban

Jegyzeteimből: Itt-ott olvastam az alábbi gondolatokat.


Az ókori Egyiptomban élő Peseshet úrnő (ie. 2600 környékén) volt a történelem első ismert nőnemű orvosa.

Az időszámításunk előtti második évezredben az egyiptomiak vászonból készítették fehérneműjüket, amely fölött szoknyát viseltek. Tutankhamon fáraót időszámításunk előtt 1352-ben 145 ágyékkötővel temették el.

Az egyiptomiak a vallási és temetkezési rítusok alkalmával használták a parfümöt. A fürdőhöz, ruhájukhoz, még a szandáljukhoz is illatos olajat használtak, nemkülönben lámpásaikhoz, amely nagymértékben terjesztette az illatokat.

Az ókori Egyiptomban különböző képek jelölték a számokat, így pl. a pálca jelentette az egyest.

A szépítészet története egyidős az emberiséggel, talán már barlanglakó ősünk is élt vele, de az biztos, hogy a virágkorát az ókori Egyiptomban élte. Az előkelő egyiptomi hölgyek rózsavízbe mártott pálcikát hempergettek fekete porba, amivel szempillájukat, szemöldöküket színezték, körömlakk gyanánt pedig hennát használtak.

Egyiptomban a hetest az örök élet szimbólumának tartották.

Az egyiptomi jóga csakrarendszere:
Az egyiptomi Toth szerint, egyetlen szakrális geometriai ábra foglalja össze az univerzumban föllelhetõ összes tudatszintet, s ez az Élet Virága.
Hol található az Élet Virágának szimbóluma?
Bolygónk legkülönbözőbb tájain megtalálható az Élet Virágának szimbóluma. Senki nem tudja biztosan, hogy valójában milyen idős ez a szimbólum. Megközelítőleg meghatározhatjuk a minimális korát, hiszen például Egyiptomban, Abydosban az Oziris templomában megtalálható.

Az ókori egyiptomiakról azt tartják, hogy tartóedényekben lévő tintát, vért és egyéb sötét színű folyadékot használtak a jövendöléshez.

Egyiptom ősi neve Khem, amely nagyjából annyit tesz, mint a fekete homok földje, amely a Nilus sötét hordalékára utal.

Az már szinte bizonyos, hogy monitorok, infra sorompók és lézertechnika volt a piramisban.
Ez utóbbit J. Hurtak doktor is megerősitette, amikor embereivel a piramis belső kamráit megvizsgálva lézer technológiára utaló nyomokat fedezett fel.
 

nugent

Állandó Tag
Állandó Tag
lenyűgöző:), óvodás korom óta vonzódom ehhez a témához, és szerencsém volt egy évig Izraelben élni, életem egyik legszebb élménye volt.
 

FagyisSzent

Állandó Tag
Állandó Tag
"házi gyártmányú piramisok"- hááát, nem tudom. Szkeptikus vagyok. Több ok miatt sem lehet ugyanaz, de még csak hasonló sem, az élmény.
"befolyásolása nélkül ... kipróbálni" Egyiptom. Igazi piramisok.
Hát igen. De a gizai piramisokban ma már bonyodalmas éjszakákat tölteni. Különösen, ha az ember nem Napoleon. :cool:
 

Mrs Tanár

Állandó Tag
Állandó Tag
Hát igen. De a gizai piramisokban ma már bonyodalmas éjszakákat tölteni. Különösen, ha az ember nem Napoleon. :cool:
Többször gondolkodtam már azon, hogy mennyire mások manapság a lehetőségek, mint mondjuk Howard Carter idjében. Aztán az is eszembe jut, aki nem mer, az nem nyer. / Én sem vagyok kivétel. /
 

Mrs Tanár

Állandó Tag
Állandó Tag
Ősi kikötőt fedeztek fel Sznofru piramisa mellett

A régészek a 4600 éves, Sznofru által építtetett tört falú piramistól északkeletre egy kikötőnek használt épület maradványait tárták fel, amely a piramis egyik templomához egy 140 méter hosszú töltésúton keresztül csatlakozott.
Az U alakú, 90x145 méter hosszú építmény sártéglából épült, keleti felén nem emeltek falat. „Ez a struktúra valamilyen kikötőnek épülhetett” – nyilatkozta Dr. Nicole Alexanian, a kairói Német Régészeti Intézet munkatársa, aki szerint az építmény mellett víz lehetett, így „elképzelhető, hogy egy csatornán keresztül hajók érhették el a területet.” A kikötők későbbi korokból ismeretesek, ahová átmenetileg a fáraó testét szállították. Ebben az esetben azonban nem valószínű, hogy az újonnan felfedezett terület a piramis építtetőjének, Sznofrunak a sírhelyeként szolgált volna. Az egyiptológusok között tartja magát az a közkeletű nézet, hogy a fáraó végső nyughelye a Vörös piramisban található, a tört falú építménytől két kilométerrel északra.
A most felfedezett boltozatos tetővel ellátott töltésút 140 méter hosszan a templomtól keletre húzódik, s ezzel az első ismert ilyen építménynek számít, amely egy piramiskomplexumhoz tartozik. „A falakat nagyon magasra, három méterre építették, leginkább egy csatornához hasonlít, s rendkívül meredek” – mondta Alexanian. Az út 2,6 méter széles, belül sárga és fehér, díszítetlen vakolat látható, amelyet sokszor újítottak fel az alatt a negyven év alatt, amíg használatban volt – tette hozzá.
30025.jpg



Forrás: Múlt-kor
 

FagyisSzent

Állandó Tag
Állandó Tag
Milyen sokszor kiderül, kevesebbet tudunk, mint gondoltuk. Amikor pedig nem tudunk valamit, spekulálunk. Amikor spekulálunk, olyan elméleteket gyártunk, amelyek a vágyaink szerinti valósággal egyeznek (és talán bizonyos mértékig az ismert tényekkel is).
 

Mrs Tanár

Állandó Tag
Állandó Tag
Hatsepszut

Hatsepszut az ókori Egyiptom XVIII. dinasztiájának ötödik fáraója, I. Thotmesz és Jahmesz-Nofertari, a Nagy Királyi Hitves leánya. Hatsepszut gyermekkoráról nem sokat tudni. Több helyen is hangoztatta, hogy ő volt apjuk kijelölt örököse. Ez valószínűleg csak propaganda, és Hatsepszut a hercegnőknek kijáró szokásos nevelést kaphatta, mely arra készítette fel, hogy királyné legyen. Féltestvére és egyben férje II. Thotmesz halála után először régensként uralkodott mostohafia, a még gyermek III. Thotmesz helyett, majd magához ragadta a hatalmat. Közel 22 éven át kormányzott.
Nőként nem foglalhatta el a fáraók trónját, csupán "Isteni Feleség" lehetett. Ő azonban nem elégedett meg sem a régensi, sem a társuralkodói szereppel, s fáraóvá koronáztatta magát.
Minden hatalom az ő kezében összpontosult. Férfias jelleme, erős akaratereje következtében nagy tekintélyre tett szert az ország előkelőinek körében. Sok ábrázoláson férfiként, szakállal látható.
Uralkodása alatt a legismertebb magas pozícióba kerülő személy Szenenmut, aki az építkezés egyik vezetője lett. Hogy Hatsepszut és Szenenmut kapcsolata mennyire volt közeli, arról valószínűleg már a kortársak is találgathattak; egy korabeli magánsírban fennmaradt falfirka azonban nem sokat bíz a képzeletre.
Másik fontos tanácsadója Amon főpapja, Hapuszeneb volt.
Az ő halotti templomának épült a híres teraszos kiképzésű Dejr el- Bahar-i templom, mely arányos szépségével az ókori Egyiptom egyik legszebb épülete. Az ókorban Dzseszer-dzseszeru, azaz „A szentek szentje” néven ismert templomot II. Mentuhotep közelben álló, szintén teraszos kiképzésű temploma ihlette. A templom falain ábrázolt jelenetek Hatsepszut életének és uralkodásának főbb eseményeit elevenítik fel – a fáraónő istentől való fogantatása, születése és koronázása, vallási ünnepek láthatók. Megörökítették Hatsepszut isteni származását, valamint a távoli Punt országába indított kereskedelmi expedíciót is.
Uralkodása alatt három hadjáratot vezetett Núbiába, mely végül a Birodalom tartománya lett.
III. Thotmesz, aki a királyi háremben született II. Tothmesz gyermekeként, puccsszerű lázadással került trónra, a katonai arisztokrácia segítségével. III. Thotmesz kivésette Hatsepszut feliratainak nagy részét, helyükre a sajátjai kerültek.
Halálának pontos dátuma nem ismeretes.
Hatsepszut múmiáját dajkája, Szitré sírjában találták meg a Királyok völgyében, és a közelmúltban sikerült azonosítani
Életének regénye: Ghyczy-Dráveczky Zsuzsa: Asszony a fáraók trónján
 

Mirdad

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok, ismét kapható Dr. Ramses Seleem különleges műve az egyiptomi spiritualitásról:

Az illusztrált Egyiptomi Halottak Könyve,

a papiruszok (hieroglifák) eredeti fotóival és a jelképek mélyreható magyarázataival. Az egyiptomi kultúra ugyanis a spiritualitásuk nélkül nem érthető meg (bármennyit is ásatnak;) és ez a mű valóban ritkaság.

A misztériumok (pl. a Szfinx misztériuma) ui. időtlenek, függetlenek koroktól, kultúráktól. (Linket nem teszek be, nem lehet - ki tudja miért? - rákeresve a szerzőre, címre /RAMSES SELEEM AZ ILLUSZTRÁLT/ több helyen is kapható a könyv.)
 

LaBandida

Állandó Tag
Állandó Tag
Beavatás

Mindenkinek, akit érdekel a téma - vagy "csak" egy izgalmas igaz történet - ajánlom szíves figyelmébe Elisabeth Haich: Beavatás I. -II. című könyvét.

" Az önéletrajzi regény keretbe foglalja az óegyiptomi nagy beavatást és válogatást ad Ptanhotep főpap tanításaiból, amelyek az Univerzum, az emberi lélek és a sors okkult törvényeibe engednek bepillantást. A történet fiatal hősnője számtalan lélegzetelállító lelki kalandon át ismeri fel belső vezetőjét, reinkarnációs élményeben azonosítja őt háromezer évvel korábbi tanítójával, a tisztánlátó főpappal, akitől annak idején mint a fáraó elszánt, de éretlen lánya kicsikarta a beavatást. stb"

Letehetetlen könyv, még harmadszori olvasásra is.
 

Bihar

Kitiltott (BANned)
A beavatás.
Nagyon messze nyúlik vissza ez a "művelet". Nem Egyiptomban találták ki--megkockáztatom. Mert: hol, milyen népeknél volt szokásban? Mit jelent? Ki lehet beavatott? Van-e szervezetük és merre?
A beavatottak nem akárkik, ők a szellemi elit krémje..három lelkük is van: az első meghal testtel, a második reinkarnálódik és a harmadik... mit is csinál?
Ha a beavatásról ír valaki tényeket, majdnem biztos, hogy hazudik, akármilyen szuper kivitelű könyvben is teszi ezt. Éveredek óta semmi sem szivárgott ki a beavatottak köréből..Még ezen a zárt beavatási szertatáson nem vehettek rész akárkik..,.
A beavatottak magasabb szellemi régiók "lakói" mint a sámánok, táltosok, bátok (avar) vagy a sumér pateszik..de hierarchiájuk is van...Egyiptomban Thotnak nevezik a legfőbb beavatottat, (innen a magyar Tóth név, ha hiszik, ha...) . Nincs bizonyíték ám még a létükre sem? Például Jézus a legmagasabb fokozatú beavatott volt ez pedig a 25. fokozat..Ilyen fokozatú bevatott nagyon kevés -talán ezer évenként születik- létezik..még égi jelek is kísérik a születését ( innen tudta Boldizsár, Menyhért és Gáspár is..és elindultak..) a magasfokú beavatottnak. Jézus előtt jó sok idővel pl Etana volt ilyen magasfokú..
Miről ismerik fel egymást? Mert mi bizony nem ismernénk fel egyiküket sem..? Mire jó ez a hajcihő? Bizony messze vezet a dolog..
Az első -amelyről lehet tudni- Beavatott Központ egy nagy óceáni szigeten volt, ennek elsüllyedése után pedig Nippurba (Suméria) majd Karnakba kerűlt, innen a szkíták Ordoszba vitték, Paszametik fáraó kérésére...(sok relikviájuk is volt) majd ...Ősbudára érkezett Buda fősámán idejében (Atlla bátyja volt 435.-ben érkezett). Igen, hihetelen...de sok hihetelen dolog létezik. A beavatottak képzéáse pedig általában 5 éves volt az 5 éves előképzés után..mert a beavatottakat is csiszolni kell...valamiért.
Egyiptom "megfejtését" a Beavatott Központokkal kellene kezdeni, de ez lehetetlen.
Ezért örökzöld téma Egyiptom, vagy Suméria, vagy Harappa...stb.
Talán hihető, , bizonyos beavatottsági fokúak tudnak kommunikálni gondolatátvitellel. Nem akartam magam sem hinni, de a tények előtt megkellett hajolnom, volt egy ilyen magyar (palóc) beavatott a közelmúltban, Ő volt ekkor a beavatottak "beszélője" ami persze világméretben értendő..és nem kell ebben hinni senkinek sem, aki kételkedő szeretne maradni..Minden reggel megszólal a fejemben a kis rádió...írta egy levelében ez az előbb említett valaki..aki nem Lipótmezőn lakott.

Több dogok vannak Földön és égen/Horatió, mintsem bölcs elmétek/Álmodni képes..../Shakespeare/
 

Mrs Tanár

Állandó Tag
Állandó Tag
Himnusz Osiris-hez

Egyiptomi halottaskönyv

"Hódolat néked,Osiris, örökkévalóság Ura, Istenek Királya,akinek neve számtalan,alakjai szentek, te vagy a rejtett a templomokban ,akinek Ka-ja szent. Te vagy Tattu kormányzója, és a hatalmas Sekhem-ben.
Te vagy Úr akit Ati nevében dicsőítenek, te vagy az isteni étel Hercege Anu-ban. Te vagy az Úr akiMaati-ban ünnepelt, a Rejtett Lélek, Querrt Ura, a legfelsőbb Uralkodó Fehér Fal-ban. Te vagy RaLelke, a teste, és birtokolod a pihenés helyét Henensu-ban. Te vagy a jótevő, és a Nart-ban dicsőített. Te támasztod fel lelkedet. Te vagy a nagy ház Ura Khemenu-ban. Te vagy a győzelmes hatalmas Shashetep-ben, az örökkévalóság Ura, Abydos Kormányzója. Trónjának ösvénye Tatcheser-ben van. Neved emberek szájából szól. Te vagy a Két Föld lényege. Te vagy Tem, Kau táplálója, az istenek seregének Kormányzója. Te vagy a jótevő Szellem a szellemek között. Az Égi Óceán istene emelt ki vizéből. Te küldöd ki az északi szelet alkonyatkor, és fuvallod orrodból szíved megelégedésére. Szíved meg-újul ifjúságában, te teremted a... A csillagok az égi magasságokban engedelmeskednek neked, és az ég hatalmas kapui megnyitják magukat előtted. Te vagy ő, akit a déli mennyországban dicsőítenek, és
hozzád szólnak a köszönetek az északi mennyországban. A múlhatatlan csillagok az irányításod alatt állnak, és trónod a csillagok, melyek fel nem kelnek soha. Az áldozatok megjelennek előtted Keb parancsa szerint. Az Istenek Serege dicsőít téged, és a Tuat istenei belélegzik a földet, hódolva neked. A világ legvégső vidékei meghajlanak előtted, és az ég határai esdekelve könyörögnek hozzád, amikor látnak. A szentek győzelmesek előtted, és minden egyiptomi hálát ad neked amikor találkozik Fenségeddel. Te vagy a ragyogó Szellem-Test, a Szellem-Testek kormányzója. Rangod végleges, uralmad megalapozott. Te vagy az Istenek Seregének jótevő Sekhem-je, ábrázatod kegyes, és szeretett
az, aki látja. Aggodalmad kiterjed minden földre tökéletes szeretetedből, kiáltják neved, mely első lett a nevek közt, és minden ember áldoz neked. Te vagy az Úr, aki ünnepelt a mennyben és a földön. Sok a könyörgés, mely hozzád száll az Uak ünnepen, és Egyiptom egy szívként és hangként kel, hogy a boldogság kiáltásait intézze feléd. "
Az angol változat alapján fordította: Apáti Csaba
 

Bihar

Kitiltott (BANned)
Ez az Osiris (Örsúr) dicsőítés nagyon szép.
Elisabeth Haich nem írhatta viszont le magát a beavatást, azért nem mert ez titkos szertartás volt.
Persze másolták a kis Jézust is Máriával Íziszről, aki Hóruszt (Hór Abát) tartja...Ízisz különben mostohája volt a gyermeknek, mert nem született fia, lányai viszont voltak a férjétől, Örsúrtól.
Egyiptomot pedig a józan ész szerint is látnunk kellene, nemcsak misztikus ködön át. Sokra mennénk vele. Pótolhatatlan kincsek égtek el, amikor az alexandriai könyvtár kigyulladt, ie. 43 körűl.
 

Plato

Állandó Tag
Állandó Tag
Jankovics István svájcban élő ember, egyik előző életében tehetséges kőfaragó volt egyiptomban. A könyvének cime : Reinkarnávió ...
Érdekes
 

dobitibi

Állandó Tag
Állandó Tag
helló;
a piramisok hatásához csak annyit fűznék hozzá, hogy létezik egy cseh fickó szabadalma, mely szerint ha egy életlen borotva-pengét helyezünk a piramisok kicsinyített másába, egy bizonyos idő után újra éles borotvát vehetünk ki a piramisból. Ezt a szabadalmat, érthető okokból, egy pengéket gyártó cég vásárolta meg.
 

Mrs Tanár

Állandó Tag
Állandó Tag
Ehnaton múmiája hazatér/t egykori fővárosába

Sokáig senki sem tudta, hol nyugszik az egyistenhitet 3300 évvel ezelőtt bevezető eretnek fáraó, akinek el-Amarnában épülő sírkamrája befejezetlen maradt, és nevét törölték az egyiptomi uralkodók hivatalos listájáról.
Mégsem olyan fiatal

Az egyiptomi legfelsőbb régészeti hatóság által kezdeményezett kétéves program keretében 16 királyi múmiát vetettek alá DNS-elemzésnek és CT-vizsgálatnak. A kutatás, amelynek eredményeit egy hónapja tették közre, és amely Tutanhamon családfáját, betegségeit volt hivatott feltérképezni, nem várt eredménnyel járt. Ennek során ugyanis bebizonyosodott, hogy a Királyok Völgyében 1907-ben az 55. számú sírban (KV55) felfedezett múmia Tutanhamon apjáé és III. Amenhotep fiáé, vagyis, ha hitelesnek tekinthetők az óegyiptomi feliratok, nem lehet másé, mint Ehnatoné.
A KV55-ös sírban nyugvó férfit sokáig túl fiatalnak tartották ahhoz, hogy Ehnaton legyen, aki negyvenes éveiben távozott az élők sorából. A mostani vizsgálatok megállapították a múmia pontos korát, amely megfelelt Ehnaton életkorának.
Egy másik, korábban azonosítatlan múmiáról a vizsgálat kiderítette, hogy Ehnaton lánytestvére, egyben Tutanhamon anyja. Az asszonyt a jelek szerint brutálisan meggyilkolták: szétzúzták az arcát és a fejét.
Ehnaton múmiájának felfedezése véget vetett a fáraó kinézetével kapcsolatos spekulációknak. Az amarnai korszakból származó szobrain egy feminin figura látható asszonyos csípőkkel, hosszúkás koponyával és húsos ajkakkal. E szobrok alapján különböző elméletek születtek a fáraó öröklött megbetegedéseivel kapcsolatban. A múmia DNS-vizsgálata azonban egy teljesen átlagos férfiról tanúskodott, aki nem szenvedett semmiféle olyan genetikai megbetegedésben, amely feminin külsőt kölcsönzött volna neki.
Csak a csontok

Amit a kutatásnak nem sikerült kiderítenie, az Ehnaton halálának az oka. Míg Tutanhamon múmiája jó állapotban vészelte át a több mint három évezredet, Ehnatonnak gyakorlatilag csak a csontjai maradtak meg, a lágyszövetek megsemmisültek. Ez a balzsamozási technikákban megmutatkozó különbség Ehnaton uralkodása alatt meghonosodott új vallási nézetek számlájára írható, de a trehány tartósítás lehet az uralkodó iránti gyűlölet jele is.
A szakértők további vizsgálatokat terveznek, hogy még több részletet derítsenek ki Ehnaton családjáról.
A Minya-kormányzóságban tervezett múzeumban Ehnaton mellett elhelyezik anyja, Teje királyné múmiáját, valamint a fáraó balsorsú nővérét-feleségét is. A tárlat Záhi Havvász, a régészeti hatóság vezetője szerint Ehnaton történetét hivatott elmondani.
Ehnaton (eredeti nevén IV. Amenhotep) az ókori egyiptomi XVIII. dinasztia tizedik fáraója Kr. e. 1355 és 1337 között uralkodott. Leginkább az úgynevezett Amarna-reformjáról (átfogó vallási-kulturális reformjáról) ismert, amelynek során igyekezett bevezetni Egyiptomban az egyistenhitet, a napkoronggal fémjelzett Aton kultuszát állítva a központba.
Uralkodásának ötödik évében Thébától északra, a Nílus partján új fővárost alapított, Ahet-Atont, ahová két év múlva tette át a székhelyét a királyi udvar. Egykori lakosságát 20 000-50 000 fő körülire becsülik.
Ehnaton halála és reformjainak kudarca után a királyi udvar elköltözött a városból, amelyet lakói az ezt követő tíz évben fokozatosan elhagytak, építményeit megrongálták vagy széthordták más építkezésekhez. Ahet-Aton összesen alig több mint két évtizedig lehetett lakott, és a világ egyik legrövidebb életű fővárosa volt.
MTI. 2010. március 12.
 
Oldal tetejére