Búcsúzunk.......

hajlando

Kitiltott (BANned)
Dajka Margit



dajka_margit.jpg



E napon halt meg Dajka Margit színésznő (1986.majus 24.)
 

Vass László

Állandó Tag
Állandó Tag
Meg tudhatnék valamit Nt. Vass Zoltánról?

Nt. Seress Ödön és feleségének temetése Torontóban

"Mi pedig nem e világnak a lelkét vettük, hanem az Istenből való lelket; hogy megismerjük azokat, a miket Isten ajándékozott nékünk."

(Pál I. Lev. A Korinthusbeliekhez 2. 3., 12. vers)

Vannak emberek, akik nem hagynak űrt maguk után, mert fizikai hiányukat elfeledteti tetteik súlya és ereje. Szellemük átragyog az időn és a téren, messzire kíséri azokat, akiket sugarukba fogadtak.

Seress Ödön református lelkész ilyen ember volt. Mert ha tőlem a kanadai magyar emberről érdeklődnék valaki, akkor legelőször Seress Ödön nagytiszteletű úr neve jutna eszembe. Pedig ő már haza ment, nem kanadai, mondhatná akárki -, illetőleg mondhatta volna tegnapig. Igazat is szólt volna a vitatkozó, ha nem igazolna mindaz engem, amit nemcsak a kanadai magyarság köszönhet neki Vancouver-től Calgary-n át Toronto-ig, hanem gyermekeimmel együtt magam is kaptam tőle. Templomokat építettek körülötte, közösségek formálódtak, hagyományok alakultak ki munkája nyomán. Nt. Seress Ödön bábáskodott a torontói Rákóczi Alapítvány megszületésénél, és naprakészen ő adta hírül az anyaországi, illetőleg a lecsatolt területekre szorult magyarok problémáit.

Tőle hallottunk először Temesvárról 1989-ben, vele imádkoztunk Marosvásárhelyért és tőle tudtuk meg, hogy lehullt a vasfüggöny. Büszke volt híveire, az újonnan érkezettekre éppen úgy, mint a régiekre. Büszke volt a gyermekekre, akik a nyári táborokban részt vettek, és mindenkinek figyelemmel kísérte sorsát, hogy ott és akkor léphessen közbe, ahol és amikor szükség van tanácsra, segítségre, bátorításra. Ha kellett, határozott mozdulattal állt az álnokság elé, mert mindent megértett, csak az árulást nem. Nemcsak hűséges lelkipásztor volt Nt. Seress Ödön, de igaz magyar ember is, összmagyarságban gondolkozó.

Tegnap azonban hazajött. Végérvényesen visszaérkezett ide feleségével együtt - otthonról.
A tegnap, 2005. augusztus 28-án temettük a magyar református közösséghez életén keresztül hűségesen ragaszkodó Seress-házaspárt. Hamvaikat a miskolci ügyvédházaspár, Rácz Mária és férje szállították vissza Torontóba, eleget téve a lelkészcsalád végakaratának, hogy fiúkkal közös sírba helyezzék őket. Hazatérésük rendhagyó irányú, mint ahogy az Isten rendhagyó sorrendet szabott ki földi életútjukra is. Előbb a fiút, az egyetlen gyermeket, Pétert szólította haza az Örökhazába 1972-ben, majd az apát, a torontói Első Magyar Református Egyházat huszonnyolc esztendőn át pásztoroló Seress Ödönt, utolsónak pedig a legtehetetlenebb állapotba kényszerült asszonyt, Sárikát.

Az Úr kipróbálta őket. Seress Ödönék ismerték, mert átélték, a legnagyobb szenvedést, amit Isten földi halandóra mérhet. De Istenbe vetett hitük segítette őket, hogy kibírják a kibírhatatlant, egyetlen gyermekük tragikus halálát. A búcsúztató Nt. Vass Zoltán Áprily Lajos Menedék c. költeményét idézve érzékeltette találóan a lelki erőforrást, amelyből Seress Ödön és felesége merítettek:

"S mikor völgyünkre tört az áradat/ S már hegy se volt, mely mentő csúccsal intsen,
Egyetlenegy kőszikla megmaradt,/ Egyetlen tornyos sziklaszál: az Isten."

Nt. Seress Ödön Miskolcon született 1926-ban. Alig volt tizenhárom éves, amikor elvesztette édesapját. Hogy elemi és középiskolai tanulmányait be tudja fejezni, fiatalon vasúti pályamunkásként dolgozott. Érettségi után beiratkozott a Sárospataki Teológiára. 1949-ben elnyerte az Egyházak Világtanácsa ösztöndíját az amerikai Berkeley Egyetemre, ahová azonban soha nem juthatott ki, mert nem kapott útlevelet. Viszont magára vonta az ÁVH figyelmét, amely be akarta szervezni az értelmes és intelligens, megnyerő külsejű fiatal segédlelkészt, aki azonban inkább vállalta, hogy szemetes kocsit vezet, de nem vált besúgóvá.

1950-ben vette feleségül Sárikát, akit már diákkorában eljegyzett. Házasságukat egy kisfiúval áldotta meg Isten, aki négy éves volt, amikor a család kivándorolt Kanadába. A Presbiteriánus Egyház előbb Manitoba-ba, Portage la Praire-be helyezte, majd az albertai Calgary-ba, ahol hat éven át dolgozott. Ott végzett munkásságáról a krónikás, Nagy Éva a következőket jegyezte fel: "Az egyház Missziói Bizottsága Nt. Seress Ödönt helyezi ki Calgaryba előbb csak egyéves időszakra. Seress tiszteletes úr 1958. március 3-án érkezik meg családjával. Még mielőtt az egy év letelt volna, a gyülekezet állandó lelkészének választja meg.

Az új lelkipásztor folytatja az elődök által elkezdett munkát, új munkaterületeket nyit, a gyülekezeti életet pedig újjászervezi. Az 1958. év áprilisi közgyűlésén már új rendszerben választja meg a gyülekezet vezetőit: az egyház lelki ügyeinek vezetésére megválasztják az örökös presbiterek tanácsát, a gazdasági ügyek kezelésére pedig a gazdasági presbitériumot, élén a gondnokkal. A lelkész feleségének kezdeményezésére 1959 márciusában az egyház fiatalabb nőtagjaiból megalakul a Molnár Mária Fiatal Nők Köre, Bondár Lászlóné első elnökkel. Nagy hangsúlyt kap ismét a fiatalok közötti munka, a vasárnapi iskola újra fellendül, 1958 szeptemberében 30 gyerek jár rendszeresen vasárnapi iskolába, melyet a tiszteletes asszony vezet képzett tanítók segítségével.

1959 nyarán a gyermekek egy hetes táborozáson vesznek részt a Sylvan Lake melletti egyházi táborban. Ősszel magalakul a serdülő fiúk körében a "Boys Club" a lelkipásztor irányításával. Említésre méltó még, hogy 1959-ben, az egykor missziós segítséggel beindult egyház teljesen önellátóvá válik. Saját terheink viselése mellett a gyülekezet nem feledkezik meg soha a menekültek támogatásáról sem, sőt a Molnár Mária Női Kör Indiában is támogat egy gyermeket. Az egyház tekintélye nagyban megnövekszik az angol testvérgyülekezetek között is, az egyházmegye többször gyűlésezik templomunkban, sőt egy alkalommal az egyházmegyei nőszövetség is nálunk tartotta évi közgyűlését.

A különböző magyar felekezetek között is békesség van, magyar nemzeti ünnepeinket a két magyar egyház és a Magyar Club közös rendezésében ünnepli a magyarság. Nt. Seress Ödön 1964 márciusáig szolgált közöttünk, ekkor a torontói Első Magyar Református Egyházhoz helyezték át.

Áldásos szolgálati idejét a megerősödés, önállósulás, a felnőtt korba lépés jellemezte. Rendet teremtett az egyház szervezési ügyeiben, egyháztagság, presbitérium, belmissziók mind új életet nyertek munkája nyomán. Egyik lelkészi jelentésében ő fogalmazza meg, milyen is kell legyen az igazi egyháztagsági viszonyulás:

"Az egyházhoz tartozás nem kényszer, nem szokás, hanem egyedül hitünk függvénye-, hit által nyert szabadságból nevezhetjük magunkat Isten gyermekeinek, Jézus Krisztust elfogadjuk Urunknak és Megváltónknak, s ez által a szabadság által mindenkor képesek vagyunk engedelmeskedni az egyházi szabályoknak, és tudunk áldozatot hozni egyházunkért".

Ezt a hitvallást követte Toronto-ban is 1991-ig, nyugdíjba vonulásáig. Feleségének egyre súlyosbodó izületi problémái miatt 1993-ban itt hagyták a drága sírhelyet, ahová gyermeküket temették, és visszatelepedtek Magyarországra. Seress Ödön évekig a Sárospataki Kollégium és az amerikai közösségek közötti kapcsolatokat egyengette, majd 1998-ban Miskolcra, szülővárosukba költöztek. Itt kerültek baráti kapcsolatba a Rácz-családdal, akikre végakaratukat bízták. Halálukban vissza akartak jönni Toronto-ba, Péter mellé. Megtörtént. Rácz Mária megható beszédében felidézte a fizikailag egyre gyengülő, de nagy szellemi erőt és hitet sugárzó két emberrel töltött órákat, akik utolsó pillanatukig képesek voltak vigasztalásra. Hitték és hirdették, hogy a magyar népre jobb élet reggele virrad, és a magyar nemzet megmérettetése után elnyeri Isten jutalmát.

Erre a hitre rímelt a költői remekmű, melyet Nt. Vass Zoltán idézett:

"A legsötétebb ég alatt,
Téged találtalak
A legmélyebb örvény felett
Uram, én téged leltelek.
Isten némán hozzám hajol
S engem idéznek valahol
A csillagtalan éjjelne
Egy láng lobog a lelkemen,
Mint reves fában gyönge fény
De mégis élet és remény."

(Juhász Gyula: De profundis)

Hadd búcsúzzunk Nt. Seress Ödöntől és a Nagytiszteletű Asszonytól azokkal a szavakkal, amelyekkel mint lelkipásztor ő búcsúztatta egykori barátját:

"Az igazi élet olyan, mint a láng. Különös, rejtelmes. Elfogyasztja önmagát, amíg másoknak fényt ad. Úgy szolgál, hogy önmaga elég. Élete folyton égő láng volt. A magyar puszták pásztortüzeinek lángja, mely messze világított, és sokaknak szolgált fényével. Befejezést nyert egy alkotás, amely minden alkotás között a legértékesebb, mert emberi élet! A befejezés pillanatában felragyog előttünk minden szépsége, tartalma, értéke."

Béke poraikra!
Dancs Rózsa
Magyar Kronika
 

E.Ágnes

Állandó Tag
Állandó Tag
László,
pár órája küldtem Neked privát üzenetet - Vass Zoltán egy református lelkipásztor Vancouverben, elküldtem a linket, ahol utánanézhetsz.
A Búcsúzás-topik helyett jobb lenne, ha a "Keresem"-topikban (Külföldön élő magyarok témakör) tennéd fel a kérdést.
 

E.Ágnes

Állandó Tag
Állandó Tag
Hoppá, bocsánat: nem Vancouver, hanem Toronto. Az lehetett a zavar oka, hogy azt mondtad, az öcséd Vancouverben él, és ennek a tiszteletenek ugyanaz a neve.
Nem valószínű, hogy rokonok, a Vass elég gyakori név - bár, ki tudja? A régi torontóiak közül talán többen ismerik - javaslom a "Keresem"-topikot, ott hamarabb észreveszik a kérdést.
 

Fauve

Állandó Tag
Állandó Tag
tiszteletadás

Csatlakozva hajlandó visszaemlékezéséhez (akinek köszönöm a szép képeket!), de megtartva a magam kifejtősebb stílusát:

Gobbi Hilda nevét kapta a Nemzeti Színház Stúdiószínpada
2007. május 11. 21:44

Gobbi Hilda nevét viseli péntektől a Nemzeti Színház Stúdiószínpada - tudatta az intézmény az MTI-vel. A közlemény szerint a névadó ünnepséget az esti premiert megelőzően tartották. Ezen Jordán Tamás, a Nemzeti Színház főigazgatója elmondta, hogy ötéves tartozását törleszti a színház ezzel a gesztussal. "A Nemzeti Színház ügye mindig fontos szerepet töltött be (Gobbi Hilda) életében. A háború után fizikai munkával tevékenyen közreműködött a Nemzeti Színház újjáépítésében. A Blaha Lujza téri épület 1965-ös lebontása után szívügyévé vált az új Nemzeti Színház felépítése.
/MTI/


Gobbi Hilda (Budapest, 1913. június 6. – Budapest, 1988. július 13.)
Kossuth-díjas, kiváló és érdemes művész
1935-ben szerződött a Nemzeti Színházhoz. 1960 és 1970 között a József Attila Színház, 1971-től 82-ig újra a Nemzeti, majd 1982-től haláláig a Katona József Színház tagja. Kiváló színpadi alakításai mellett, komoly szerepet vállalt a közéletben is. Kezdeményezésére jött létre a Bajor Gizi Színészmúzeum, a színinövendékeknek a Horváth Árpád Kollégium, az idős színészek számára, pedig a Jászai Mari és az Ódry Árpád Színészotthon. A Jászai Otthonból később – szintén az ő kezdeményezésére – a fiatal színészek otthona lett. A Színházművészeti Szövetségben, valamint a Színész Szakszervezetben sokat tett a rászoruló színésztársaiért.
A Nemzeti Színház ügye mindig fontos szerepet töltött be életében. A háború után fizikai munkával tevékenyen közreműködött a Nemzeti Színház újjáépítésében. A Blaha Lujza téri épület 1965-ös lebontása után szívügyévé vált az új Nemzeti Színház felépítése. 1983-ban a 70. születésnapjára kapott 100 000Ft értékű takarékbetétkönyvének teljes összegét ajánlotta fel az új Nemzeti Színház első alapkövére. A felajánlást követően országos gyűjtési akciót kezdeményezett, amelynek során 3,3 milliárd Ft gyűlt össze. Nagy álma volt, hogy láthassa még az új Nemzeti Színház létrejöttét, de ez 1988-as haláláig nem valósult meg. A Nemzeti Színház eddig a teátrum parkjában lévő szoborral adózott Gobbi Hilda emlékének, 2007 májusától már játszóhely is viseli a nevét.

gobbi_kozben.jpg
 

Fauve

Állandó Tag
Állandó Tag
Elhunyt Veszelinov András színművész, zenész
2007. május 29. 15:40

Súlyos betegség után, 61 éves korában kedden Budapesten elhunyt Veszelinov András színművész, zenész - tudatta a Madách Színház Igazgatósága és társulata. A közlemény szerint Veszelinov Andrást a Madách Színház saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek. A teátrum közlése szerint Veszelinov Andrást láthatta a közönség a Hoféliában és az Élelem bérében, a Hegedűs a háztetőn, az Isten pénze, Az Operaház Fantomja, a Volt egyszer egy csapat és a Producerek című darabokban.
/MTI/


Veszelinov András (Budapest, 1946. július 8. - Budapest, 2007. május 29.)
színész, zenész
A magyar rocktörténet legtöbb legendával övezett zenekara, a Syrius klasszikus felállásának dobosa. A beatkorszakban az Atlantisz együttesben lett ismert zenész, rövidebb ideig a Metro zenekarban játszott, majd csatlakozott a kora hetvenes évek nagy underground-jazz-funk-rock Syriusához. A nyolcvanas évektől elsősorban színházi zenészként dolgozott, tagja volt a Hofi Gézát kísérő együttesnek, s hosszú ideje színészként is fellépett a Madách Színházban.
Csonkics Károly, a 2001-ben, huszonkilenc év szünet után megrendezett Syrius-koncert szervezője a Quartnak így emlékezett: Veszelinov András rendkívül vidám, mindig mosolygó ember volt, akivel mindig jó volt találkozni. Bár a Syriusban a közönség elsősorban nem rá figyelt, "őrült erős alapot" nyújtott dobjátékával - olyannyira, hogy a basszusgitáros-énekes Orszáczky Jackie szerint az újraegyesülős koncert is azért sikerülhetett jól, mert az ő játékára lehetett támaszkodni, mindenki utána ment. Szakmai tudását, precizitását mindenki elismerte, bár Csonkics Károly szerint a megélhetés kedvéért olykor olyan produkciókban is részt vett, melyek nem voltak e tudáshoz méltó színvonalúak.

Veszelinov a Syrius klasszikus felállásának széthullása, 1974 után is a zenekarban maradt, így nemcsak az Ausztráliában 1972-ben felvett, The Devil's Masquerade című, alap-albumon, hanem az 1976-os, könnyedebb, de igencsak funky Széttört álmokon is ő dobol. A húzós dobütemeket kutató nemzetközi breakbeat-bányász közösségben Veszelinov játéka nagy becsnek örvend; több, ehhez a szubkultúrához kötődő válogatásra is felkerültek jóvoltából a Syrius dalai (a nagyon híres Dusty Fingers sorozat 11-es darabjára például a Devil's Masquerade címadó száma, a Batteria For The Beatheads első válogatására pedig a Kinyújtom a kezem a második albumról). 1976 után Veszelinov a slágerpopot játszó Apostol tagja lett, majd a nagy humorista, Hofi Géza műsoraiban dobolt. Hofival került a Madách Színházba, ahol aztán haláláig dolgozott.

Malek Miklós nagyjából egy időben kezdte zenei pályáját Veszelinov Andrással, ismeretségük akkor mélyült el, amikor együtt játszottak a Madách Színházban a Hofi-műsorokban. (A Hofélia és Az élelem bére című előadások közzenéit és dalait Malek Miklós írta.) Több mint egy évtizeden át dolgoztak itt együtt, és közeli barátok lettek. Malek Miklós a Quartnak felidézte, hogy Veszelinov András egészen megdöbbentő memóriával bíró zenész volt: nemcsak a saját maga által játszott számokat, hanem bármely lemez dalait is fejből ismerte, mégpedig nemcsak a fődallamokat, hanem az összes szólamot. Beszélt arról is, hogy zenei tehetsége átfordult a színészetbe is: először Hofi mellett vállalt apróbb, zenei képzettséget is igénylő színészi feladatokat, Hofi halála után pedig, mikor kísérőzenekara feloszlott, a Madách Színháznál maradt és színpadi szerepeket is játszott. Malek Miklós szerint Veszelinov a "Nagy Generáció" emblematikus zenésze volt, rendkívül sokoldalú és jó humorú ember.
/http://www2.quart.hu/cikk.php?id=1261/

A művész számos legendás együttesben dobolt: a hatvanas évek közepén az Atlantisz, 1967-69 között a Metro, 1970-1976-ig a Syrius, majd 1984-ig Apostol zenekar tagja volt.
Sokáig dolgozott együtt Hofi Gézával, aki számos jelenetben (például a Hoféliában és az Élelem bérében) nemcsak zenészként, hanem színpadi partnerként is alkalmazta a nemrég tolókocsiba kényszerült, de élete végig folyamatosan viccelődő művészt.

Legutóbbi szerepei a Madách Színházban:
Isten pénze: Mr. Ortle
Producerek
Az Operaház Fantomja
Egy, kettő, három: Dr. Pinsky

VeszelinovAndras_np2.jpg
 

E.Ágnes

Állandó Tag
Állandó Tag
Elhunyt Darvas Iván

Elhunyt Darvas Iván
s.gif

Életének 82. évében elhunyt Darvas Iván - tájékoztatta a színművész családja az MTI-t vasárnap délután. A kétszeres Kossuth-díjas színész, a nemzet színészének temetésére szűk családi körben kerül sor. Az egyik legnépszerűbb színészünk a két Kossuth-díjon túl csaknem valamennyi, színésznek adható elismerésben részesült.
Darvas Szilárd néven látta meg a napvilágot. Gyerekkorát Prágában töltötte, ahol apja újságíróként dolgozott. Anyja orosz származása révén oroszul, mivel német iskolába járt, németül is megtanult gyermekkorában.

A Színiakadémiát nem fejezte be, részben a háború miatt, részben mert már 21 évesen szerepet kapott a Művész Színházban Várkonyi Zoltánnál. Ekkor veszi fel az Iván nevet, hogy Darvas Szilárd humoristától megkülönböztesse magát.

1946-ban a Művész Színházhoz szerződött. 1949–56 között a Madách Színházban játszott. 1956-ban forradalmi bizottságot szervezett, hogy bátyját kihozza a börtönből. Ezért 22 hónap börtönre ítélték a forradalom leverése után. A börtönévek után nem játszhatott, segédmunkásként dolgozott.

1963-tól egy-egy évadot töltött a Miskolci Nemzeti, illetve a József Attila Színházban. 1965-ben kerülhetett a Vígszínházba Várkonyihoz. 1990 óta szabadfoglalkozású színművész.

1990-ben újra politikai szerepet vállalt, a Szabad Demokraták Szövetsége színeiben országgyűlési képviselő lett.

Liliomfi és Raszkolnyikov

Emlékezetes alakítást nyújtott többek közt a Liliomfi, Budapesti tavasz, a Dollárpapa, a Bakaruhában, a Díszmagyar, A tizedes meg a többiek, s Hideg napok, vagy a Szerelem című filmekben. Színpadon szinte mindent férfiszerepet eljátszott Rómeótól Don Quijotéig, Popriscsintól, Raszkolnyikovig. (Bővebben a szererepeiről itt olvashat.)

Díjak, elismerések

Hosszú pályafutása alatt elhalmozták kitüntetésekkel, a két Kossuth-díjon túl csaknem valamennyi, színésznek adható elismerésben részesült. 1955-ben és 1967-ben Jászai Mari-díjat, 1978-ban és 1998-ban Kossuth-díjat kapott, 1969-ben lett érdemes művész, 1975-ben kiváló művész. 2001-ben Pro Urbe Budapest-díjat, 2002. október 23-án Nagy Imre Érdemérmet kapott, 2003-ban Prima Primissima-díjjal tüntették ki.
 
Oldal tetejére