Csak akkor költöznék vissza Magyarországra, ha zombik hada űzne láncfűrésszel

Dávid és Hajni hat évvel ezelőtt döntöttek úgy, hogy elhagyják szülőföldjüket, és Magyarországról a Kanári-szigetekre költöznek. Azt akkor még ők sem sejtették, hogy eljutnak egészen Nicaraguáig, és hogy egyszer a saját hajójukon fognak lakni, ők csak azért indultak útnak, hogy maguk mögött hagyják az apátiát, a kilátástalanságot, a jövőnélküliséget és a soha ki nem fizetett munkákat.

Na meg persze hogy közelebb legyenek az óceánhoz. Dáviddal beszélgettünk, aki néha, ha elfogy a kávé, vagy rég volt ideges, amolyan katasztrófaturistaként elolvas egy-két hazai hírt, csak hogy ismét megfogadja, hogy soha többé nem csinál ilyesmit.


Mikor döntöttétek el, hogy elhagyjátok az országot?

A konkrét aktusra 2011 februárjában került sor, azonban én már évekkel ezelőtt reménytelennek láttam a honi helyzetet. A konkrét tervek csak pár hónappal az indulás előtt körvonalozódtak. Hajni korábban Olaszországban élt, csak pár hónapra akart hazajönni Magyarországra, de végül másfél évet maradt, ami rettentő hosszú idő, ha valaki kurvára máshol akar lenni. Szóval mindkettőnknek tele volt a hócipő.

Mivel foglalkoztatok Magyarországon?

Hajni jobbára zenei újságírással, és egy biciklikölcsönzőben melózott. Én szabadúszó képzőművészkedésből, apróbb grafikai és szobrász megrendelésekből, valamint épületrestaurálásból, filmes háttérszobrászatból és szórakozóhelyek, kocsmák dekorálásából próbáltam vegetálni.

A döntés, hogy elmegyünk, több dolog következményeként jött létre. Volt egy erős anyagi oldala. Amiben nem csupán a hazai kortárs képzőművészet iránti kereslet siralmas volta, de az úgynevezett alkalmazott művészeti ágakban való tevékenységek kifizetésére való hajlandóság általános hanyatlása is közrejátszott. Az még csak valahogy érthető, hogy a szórakozóhely-tulajdonos zsírosképű maffiózókal szemben viszonylag korlátozottak a dolgozó kisemberek érdekérvényesítő képességei, de a kiemelt állami beruházások sem bizonyultak túlságosan megbízható pénzforrásnak. Értsd jól: anyagi megfontolás alatt nem a honi és a nyugati bérezés különbsége közti mérlegelés, és a polgári kényelemből való alábbadást kell érteni.

Nem nagyon akadt mit enni, az önkormányzat rám akarta csukni a műtermet, és a tél közepén egyszerre ment tönkre a bojler és a fűtés. A stúdióban uralkodó, 2 és 3 fok között ingadozó átlaghőmérséklet azt is egyértelműen kirajzolta számunkra, hogy az úti cél biztosan nem Norvégia vagy Finnország lesz.

Közrejátszott még a télen különösképpen érezhető búvalbaszott közhangulat, a szuperpesszimizmus, a kilátástalanság, és a totál átpolitizált közélet, amitől nekem világ életemben borsódzott a hátam.

Ott volt még egy elég nyomós érv, mégpedig az ország óriás földrajzi hiányossága, vagyis a tengernélküliség, és hogy télvíz idején néha hetekig, akár egy teljes hónapig nem látni a napot. Ez nálam kevésbé érzékeny lelkületű embereket is sodort már az őrület közelébe.

Hogy készültetek rá az útra? Mi volt a terv?

Amikor nekiindultunk, semmiféle kecsegtető ajánlat nem volt a tarsolyunkban (sőt, a repjegyre is kölcsönkértem) de ha nem kotródok el abból az országból (és abból a helyzetből), akkor lehet, hogy kárt teszek magamban, vagy az éhség és a hipotermia végez velem a műteremben. Ezért részemről inkább menekülés volt ez, mint hosszadalmas tervezgetést követő, jól megalapozott életjobbító kirándulás.

10644603_10152682125687871_3966170949604420993_n-495x660.jpg


Miért pont a Kanári?

Voltak kitételek, amiknek meg kellett feleljen a hely, úgymint: legyen tenger vagy óceán, ne legyen hideg, ne dúljon polgárháború, ne legyen véres diktatúra, és az emberélet átlagárfolyama legyen magasabb a szotyoláénál. Előtte én sem hallottam túl sokat a Kanári-szigetekről, csak olyanokat, hogy oda járnak a gazdagok nyaralgatni. Azonban a földgömb-pörgetés ezt a helyet dobta ki a legideálisabbnak, hiszen nemcsak az összes feltételt teljesíti, de ráadásul az Európai Unió része, szóval nem kellett vízumokkal meg oltásokkal, meg egyéb marhaságokkal szarakodni.

Hogy kerültetek a Kanári-szigetekről Nicaraguába?

Amikor már kezdtünk kicsit besokkallni, és kellett egy kis környezetváltozás, megcéloztuk a Karibot. Hajni Saint-Martin-ra ment melózni, én pedig Mexikóba, aztán Nicaraguában egyesítettük erőinket egy kis szigeten. Itt lehúztunk egy fél évet, aztán egy másik felet Horvátországban, majd visszatértünk a Kanárira, ami meglehetősen jó bázisnak bizonyult.

Most egy hajón éltek, ami részben a megélhetésetek forrása is. Hogyan találja ki valaki, hogy akkor most veszek egy hajót?

A hajó nekem gyermekkori álmom volt, hiszen szerelmes vagyok minden ember alkotta tárgyba, ami képes a víz felszínén fennmaradni. Ez a passzió elérhetetlennek tetszett, hiszen mielőtt a tenger mellett beleláthattam volna a hajózás és a hajós élet rejtelmeibe, szent meggyőződésem volt, hogy vitorláshajója kizárólag a dúsgazdag milliomosoknak vagy az egész életükben gondosan spóroló ügyvédeknek, brókereknek, vagy menő szívsebészeknek lehet. Aztán beleláttam kicsit ebbe az egészbe közelről, és

ráébredtem, hogy a fehér cipős, galléros-pólós-rongyrázós világon kívül is lehetséges hajót birtokolni. Persze nem olyat, amire leszáll a helikopter, meg amivel villogni lehet Cannes-ban,

de ugye nekem soha nem is ez volt a célom.

Szerencsére a meghiúsult szobrászkarrierrel együtt a kézügyességem nem ment a levesbe, ezért sikeresen felújíthattam az öreg bárkánkat. Persze barokkos túlzás lenne azt állítani, hogy egyedül, hiszen a villanyszerelésben igénybe vettem egy barátom segítségét, és ha Hajni nem melózik a napi betevőért, amíg én a hajót bütykölöm, akkor bizony nagyon elhúzódott volna a restauráció. A hajónk kilenc méter hosszú, de mivel katamarán, a szélessége vetekszik egy tizenöt méteres, egytestű vitorlásjachtéval, ez alkalmassá teszi egyrészt arra, hogy párosunknak otthonául szolgáljon (36 négyzetméter két szinten, az már egy remek kis stúdiólakásnak sem kicsi), valamint arra is, hogy szinte bárhova elhajózhassunk vele, ahol van némi víz.

dscn0543.jpg

Fotó: tuloldal.wordpress.com
Az egyik pénzkereseti forrásod most a tetoválás.

Ez egy meglehetősen kézenfekvő irány, hiszen az életem jelentős részét arra pazaroltam, hogy alkotó váljék belőlem, azonban a magasművészetnek becézett halmazba való bekerülés, ahol ez a képesség valódi pénzre váltható, nem igazán jött össze. Sokkal jobban eligazodom a tetovált underground, a tengerészek és prolik világában, mint hogy eltartott kisujjal talpaspoharat egyensúlyozzak fogkrémmosollyal kiállításmegnyitókon. Nem utolsósorban a papír még sohasem fizetett azért, hogy rajzoljak rá, a színezésre áhítozó humanoidok azonban szívesen kinyitják a pénztárcájukat, ha minőségi ábrákat szeretnének az irhájukra. És hát persze a grafománia és az alkotás kényszere velem maradt annak ellenére, hogy nem aggatom az eredményeit fehér falú termek oldalára. Így a tetoválás a megélhetésen kívül egy bizonyos kiutat jelent a fióknakrajzolásból.

Olyan helyen éltek, ahova rengeteg menekült érkezik. Mennyit éreztek ebből?

Hát akad belőlük elég, hiszen ez Európa legnyugatibb és egyben legdélibb pontja is, amit csak pár tengeri mérföld választ el Afrika keleti partjaitól, egy köpésre van csak Marokkó és Nyugat-Szahara. Sajnos az ide indulók jelentős hányada végzi hullámsírban. Akiket kimentenek, azok viszont jól járnak, itt ugyanis nem nemzetbiztonsági kockázatként vagy a lakosság megélhetését elrabló gonosztevőkként tekintenek rájuk, így gyűlöletkeltő óriásplakátok helyett nyelviskolákkal és az integrációt segítő programokkal várják őket. A lakosságot természetesen itt is tájékoztatják a menekültkérdést taglaló kiadványokkal de ezek inkább a szolidaritásra és a társadalmi segítségnyújtás lehetőségeire hívják fel a figyelmet. A kanáriók amúgy is meglehetősen barátságos népség.

Teljesen elengedted a szobrászatot?

A képzőművészet csak annyiban része az életemnek, hogy sokat olvasok róla a neten, valamint úgy, ahogy próbálom követni a barátaim életútját, akik megmaradtak a pályán. Meg persze rajzolok, sokat rajzolok. Leginkább a saját szórakoztatásomra. Ezek szinte kizárólag a pixelek digitális világában készülnek, ugyanis a hajós élettel nehezen összeegyeztethető az anyagi hordozó. Meg persze a tetoválás, ha az művészetnek nevezhető.

Akkor végül is ti most miből éltek?

A megélhetés viszonylag egyszerű errefelé: Hajni búvároktatóként tevékenykedik, néha én is beszállok a búvárképzésbe, ha időm engedi. Tetoválok ugye, kisebb-nagyobb dekorációs munkákat végzek, és kiegészítésként néha kiadjuk az egyik kabint Airbnb-n, meg persze viszünk pár vitorlástúrát, amiből elég jó pénz van. A mostani életünk mellett a nagyjából gondtalan létezés és a szikrázó boldogság, ellene talán a szigeten uralkodó kulturális vákuum szól csak, de szerencsére bárhova elhajózhatunk, ha elegünk lenne ebből.

vasmacskc3a1s-495x660.jpg

Fotó: tuloldal.wordpress.com
Azért figyeled a hazai híreket?

A magyarországi híreket nem igazán követem, nem hiányzik egyetlen stresszfaktor felébresztése sem, amitől olyan ügyesen sikerült a dobbantással megszabadulni. Néha persze ha elfogy a kávé, vagy rég voltam ideges, amolyan katasztrófaturistaként elolvasok egy-két hazai hírt, hogy ismét megfogadjam, hogy soha többé nem csinálok ilyesmit.Csak abban reménykedem, hogy felelős kormányunk a közeljövőben (vagy legalábbis amíg nem szerzek magamnak valami másféle útlevelet) nem navigálja ki az országot az EU-ból, mert akkor én is kénytelen lennék itt menekültstátuszért folyamodni.

Akkor ha jól értem, nem tervezitek, hogy visszatértek Magyarországra.

A terv a hajózás. Minél többet látni ebből a világból, remek kalandos utazások során amíg nyitva van a kukucskálónyílás. Hogy minek kellene történnie, hogy hazamenjek? Valószínűleg a Magyarország körüli világnak egyöntetűen mérgező radioaktív csatatérré kellene változnia, ahonnan vérszomjas húsrágó zombik hada láncfűrésszel űz a Kárpát-medencén belülre. Esetleg ha Magyarország lenne valahogyan a felvirágzó technikai civilizáció által megálmodott poszthumán utópia fellegvára, ami a biztonság kedvéért területéhez csatolja az Atlanti-óceánt.

Boros Júlia

hajozas.jpg
 

De mennyire! Asszonyka eltartja, ő meg (élet)művészkedik. :) (Na jó, tetovál is egy kicsit.)
Egyébként igaza van, ha így is lehet élni, miért ne? Már csak az a kérdés, mit terveznek a jövőre.
Mondjuk ha ilyen egyszerű lenne, ahogy a cikk bemutatja, már mindenki ott süttetné a hasát...
Már a Kanári szigeteknek is lőttek?
 
Utoljára módosítva:
Érezzék magukat jól.Kívánom nekik,hogy sokáig tartson a boldogságuk.Ott volt a nászutunk Tenerifén.Valóban csodálatos hely fiataloknak. Elmenni az országból csak fiatalon érdemes és főleg nem egyedül, ha új életet akarnak kezdeni és sajna üres zsebbel.Amennyiben fél,hogy Őt is menekültként fogják kezelni a szétesés következményeként, miért nem kéri az állampolgárságot?
Ne járjanak úgy mint a tücsök a mesében,aki egész nyáron át csak hegedült...Én szurkolok minden fiatalnak akik elindulnak.Kitartást,szorgalmat és főleg megfontoltságot és következetességet kívánok nekik sok szeretettel.A fiatalságban a bátorságot,vakmerőséget tisztelem.További boldog gondtalan életet nektek fiatalok:)
 
Itt is azt olvasom, hogy Ő. Csak ő számít, ez az ország felnevelte, iskoláztatta, s most mivel hálálja meg. Az emberektől függ, milyen az otthonuk, ha mindig van olyan aki mást akar, szétesik a közösség. Ott is fizet adót, hozzájárul az jelenlegi ország jólétéhez? Ha az embernek nem jó valami, arról tesz, és nem más a hibás.
 
Gyakorló szülőként mondhatom, hogy a gyermekemet én és párom,családom neveljük.Az általános és középiskolában is fizetünk "jótékonysági bál" meg "sport támogatás" néven épp eleget. Vajon a bruttó fizetésem miért esik le a felére nettóként?A diplomásoknak miért kell diákhitelt felvenni, ha apáék nem gazdagok?Az emberektől függ milyen az otthonuk.Olyan az otthona, hogy majd bele fagyott. Átérzem.Dolgozni akart.Nem kellettek a munkái.A nagy észosztók nem vették meg...éhezett.Láttuk ezt már oly sok magyar -később irodalom,történelem, művészetkönyvekbe bekerült magyarról.Ja, hogy miért nem lett ács állványozó vagy vízvezetékszerelő...Azért mert azt akarta csinálni, amit szeret.Mekkora bűn. Az hiszem egy életet ledolgozni úgy, hogy minden reggel utálattal megy az ember a munkahelyére nem felemelő.Részemről egy közösség szétesése akkor következik be, ha valaki ahelyett,hogy intelligensen felállna és elmenne ha nem tetszik neki valami,elkezd lázítani.Tett róla, odébb állt.
Mindezt egy canadai magyarok oldalán,hogy mivel hálája meg? Volt bátorságotok és intelligenciátok kint élő országunkat elhagyó magyarok.Én becsüllek benneteket és mindannyiótoknak boldog életet kívánok a világ minden részén.Nem akarok harcolni,háborúzni,lázítani.Békét, nyugalmat, csendességet, szeretnék.
 
Érezzék magukat jól.Kívánom nekik,hogy sokáig tartson a boldogságuk.Ott volt a nászutunk Tenerifén.Valóban csodálatos hely fiataloknak. Elmenni az országból csak fiatalon érdemes és főleg nem egyedül, ha új életet akarnak kezdeni és sajna üres zsebbel.Amennyiben fél,hogy Őt is menekültként fogják kezelni a szétesés következményeként, miért nem kéri az állampolgárságot?
Ne járjanak úgy mint a tücsök a mesében,aki egész nyáron át csak hegedült...Én szurkolok minden fiatalnak akik elindulnak.Kitartást,szorgalmat és főleg megfontoltságot és következetességet kívánok nekik sok szeretettel.A fiatalságban a bátorságot,vakmerőséget tisztelem.További boldog gondtalan életet nektek fiatalok:)
Az allampolgarsagot sehol nem osztogatjak. Hosszu evek kellenek megszerzesehez.
Canadaba kb 4ev korul van mire a legalis bevandorlo kervenyezheti.
 
Mindenki éljen ott, ahol szeretne és ahogy szeretne.
Csak nem kéne visszaköpködni azokra, akik meg nem ott és nem úgy szeretnének.

Én pl. akkor se költöznék egy ilyen kis sétahajóra, ha fizetnének. Ez olyan, mint a kemping lakókocsi, két hétig romantik, de évekig... Ez nem luxusjacht, amiről az úriember beszél, amit csak tehetősek engedhetnek meg maguknak. Ilyen kis lélekvesztője egy kínai halásznak is van, csak nem abban lakik.

Ez nem lakóhajó, de még ennek a kis bárkának is ki kell adniuk bérbe az egyik kabinját, tehát még ezt is idegenekkel kell megosztaniuk.

Az éghajlat ott meleg ugyan, de a tenger vize ehhez képest hideg, és az állandó 100 %-os páratartalom, a szüntelenül fojtogató hőséggel, meg az időnként ködként mindent beborító szaharai homokkal, azért hosszútávon nem túl kellemes.
Én csak Spanyolország déli részén nyaraltam, de alig vártam, hogy hazajöjjek, annyira elegem volt már a végén a bőrömre telepedett, állandó nyirkosságtól, amiben éjjel, nappal tocsogott az ember.

Én a halat utálom, még a szagát is, és az is idegesítene, hogy az "otthonomban" minden dől, borul, ha egy kis szél támad. Nem tarthatnék kutyákat, macskákat, gyerekvállalásról nem is szólva!
És azt se hiszem el, hogy nem kell fizetniük "rezsit", a víz, villany, szennycsatorna, internet szolgáltatás stb. ott se ingyen van, és nyilván bérleti díjat is kell fizetni a kikötőnek a helyért. És nyilván adózni is kell, biztosításokat is kell fizetni, plusz az engedélyeket is meg kellett szerezni a hajótól a búvároktatásig mindenhez. Ráadásul egy túristaparadicsomban az árak is a tehetős vendégek pénztárcájához szoktak igazodni.

Amúgy búvároktató szerintem kábé hússzor annyi lehet ott, mint ahány turista, bérvitorlásból tengert lehetne rekeszteni, mivel ott mindenki a turistákból él, és vannak cirka kétmillióan. Gyanítom, hogy tetoválóból is akad bőven. Summa summárum, a párocska ott sem tud megélni abból, amiből itthon sem tudott. Ahhoz, hogy egy képzőművész eladja a munkáit, ha azok eladhatók, a mai internetes világban már nem kell a világ másik felére költözni.

A cikk azért tűnik hamiskásnak, mert a nehézségekről egy szót se említ. Én is tudok Magyarországról és az itteni életemről olyan képet festeni, ami csupa móka kacagás, rózsaszín leányálom. Még ha nem is teljesen az, én mégse cserélném fel a szép kis kertvárosi otthonomat egy imbolygó, szűk halászbárkára, nem hagynám itt a családomat, a barátaimat, az állataimat, nem kényszeríteném a gyerekeimet földönfutónak, mert az én szememben ez egy kicsit az. De ha mégis megtenném, akkor se mutatnék fityiszt az itthoniaknak, hogy de hülyék vagytok, amiért ti otthon maradtatok a gányban!
 
Utoljára módosítva:
Mindenki éljen ott, ahol szeretne és ahogy szeretne.
Csak nem kéne visszaköpködni azokra, akik meg nem ott és nem úgy szeretnének.

Én pl. akkor se költöznék egy ilyen kis sétahajóra, ha fizetnének. Ez olyan, mint a kemping lakókocsi, két hétig romantik, de évekig... Ez nem luxusjacht, amiről az úriember beszél, amit csak tehetősek engedhetnek meg maguknak. Ilyen kis lélekvesztője egy kínai halásznak is van, csak nem abban lakik.

Az éghajlat ott meleg ugyan, de a tenger vize ehhez képest hideg, és az állandó 100 %-os páratartalom, a szüntelenül fojtogató hőséggel, meg az időnként ködként mindent beborító szaharai homokkal, azért hosszútávon nem túl kellemes.
Én csak Spanyolország déli részén nyaraltam, de alig vártam, hogy hazajöjjek, annyira elegem volt már a végén a bőrömre telepedett, állandó nyirkosságtól, amiben éjjel, nappal tocsogott az ember.

Én a halat utálom, még a szagát is, és az is idegesítene, hogy az "otthonomban" minden dől, borul, ha egy kis szél támad. Nem tarthatnék kutyákat, macskákat, gyerekvállalásról nem is szólva!
És azt se hiszem el, hogy nem kell fizetniük "rezsit", a víz, villany, szennycsatorna, internet szolgáltatás stb. ott se ingyen van, és nyilván bérleti díjat is kell fizetni a kikötőnek a helyért. És nyilván adózni is kell, biztosításokat is kell fizetni, plusz az engedélyeket is meg kellett szerezni a hajótól a búvároktatásig mindenhez. Ráadásul egy túristaparadicsomban az árak is a tehetős vendégek pénztárcájához szoktak igazodni.

Amúgy búvároktató szerintem kábé hússzor annyi lehet ott, mint ahány turista, bérvitorlásból tengert lehetne rekeszteni, mivel ott mindenki a turistákból él, és vannak cirka kétmillióan. Gyanítom, hogy tetoválóból is akad bőven. Summa summárum, a párocska ott sem tud megélni abból, amiből itthon sem tudott. Ahhoz, hogy egy képzőművész eladja a munkáit, ha azok eladhatók, a mai internetes világban már nem kell a világ másik felére költözni.

A cikk azért tűnik hamiskásnak, mert a nehézségekről egy szót se említ. Én is tudok Magyarországról és az itteni életemről olyan képet festeni, ami csupa móka kacagás, rózsaszín leányálom. Még ha nem is teljesen az, én mégse cserélném fel a szép kis kertvárosi otthonomat egy imbolygó, szűk halászbárkára, nem hagynám itt a családomat, a barátaimat, az állataimat, nem kényszeríteném a gyerekeimet földönfutónak, mert az én szememben ez egy kicsit az. De ha mégis megtenném, akkor se mutatnék fityiszt az itthoniaknak, hogy de hülyék vagytok, amiért ti otthon maradtatok a gányban!

Minden tiszteletem a tied, de ne sarkítsd már ki ezt a cikket,mert nem is rólad szól.Azt leírhatod, hogy Te hogyan képzeled az életvezetésed és én szívesen el is olvasom,de mást ne szóljunk már meg azért és főleg ne ítélkezzünk fölötte, ha nem úgy él mint mi.Nem éreztem úgy, hogy fricskázna velem.Hidd el számomra is érthetetlen, hogyan lehet vízen élni hajóban,tengeri beteg leszek...De valaki ezt szeretné magának.Legyen vele boldog.
Kanárián én még nem láttam szaharai homokot,se 100százalékos párát,ellenben szinte állandó 20-24 fokos egyenletes klímát lévén,hogy ez egy sziget az óceánon és nem esőerdő.
http://www.kanariszigetek.net/tenerife-idojaras.php
 
Minden tiszteletem a tied, de ne sarkítsd már ki ezt a cikket,mert nem is rólad szól.Azt leírhatod, hogy Te hogyan képzeled az életvezetésed és én szívesen el is olvasom,de mást ne szóljunk már meg azért és főleg ne ítélkezzünk fölötte, ha nem úgy él mint mi.

Fura az olvasatod, mivel szerintem pont a cikk sarkít azzal, hogy egy álomvilágról számol be, és a cikk írója ítélkezik azok fölött, akik Magyarországot választják, az ő szerinte tökéletes létforma helyett.
Én csak azt írtam meg, hogy szerintem vannak ennek az életmódnak is nehézségei, amiről a cikk mélyen hallgat, hogy annál nagyobb kontrasztot teremtsen Magyarországgal, amiről viszont csupa negatívat ír.

Kanárián én még nem láttam szaharai homokot,se 100százalékos párát,ellenben szinte állandó 20-24 fokos egyenletes klímát lévén,hogy ez egy sziget az óceánon és nem esőerdő.
http://www.kanariszigetek.net/tenerife-idojaras.php

Én amit leírtam a klímáról, nem a netről vettem, hanem személyesen tapasztaltam. Igaz, nem pont Kanárián, de nagyjából ugyanazon az égövön és éghajlaton, és a tenger mellett.

De én is ugyanazt írtam, amit Te "De valaki ezt szeretné magának.Legyen vele boldog."
És nem kell mást lenézni, aki nem ezt szeretné.
 
Gyakorló szülőként mondhatom, hogy a gyermekemet én és párom,családom neveljük.Az általános és középiskolában is fizetünk "jótékonysági bál" meg "sport támogatás" néven épp eleget.

Hidd el, ezek a befizetések messze nem fedezik az oktatás költségét.

Vajon a bruttó fizetésem miért esik le a felére nettóként?.

Többek között azért, hogy befizesd azt, amit mások "elfelejtenek".

A diplomásoknak miért kell diákhitelt felvenni, ha apáék nem gazdagok?.

Lehet dolgozni is a fősuli mellett. Még mindig jobb, mint ha az anyagiak miatt egyáltalán nem tudna tanulni.
Nem muszáj egyébként mindenkinek diplomásnak lenni. Ha a gyerekem diplomát akar, segítek, amennyire tudok, a többit neki kell megoldani. Tisztában voltam vele anno, meddig terjed a szüleim lehetősége, és nem okozott lelki törést, hogy nem tudtak mindent "alám rakni".


Az emberektől függ milyen az otthonuk.Olyan az otthona, hogy majd bele fagyott. Átérzem.Dolgozni akart.Nem kellettek a munkái.A nagy észosztók nem vették meg...éhezett..

Rengetegen vannak a nem "művészek" között is, akik mást csinálnak, mint amit eredetileg tanultak, vagy amihez legjobban kedvük lenne. Nem haltak bele. Ha nem vagyok hajlandó némi rugalmasságra, akkor ne siránkozzak, hogy éhezem. Lehet ám úgy is, hogy más munkával teremtek valami alapot, és utána, vagy amellett önmegvalósítok.
Ha mondjuk csutkababákat csinálok, mert azt szeretem csinálni, de nem kell a kutyának se, akkor bizony éhezni fogok. Ekkor vagy elmegyek máshová csutkababát csinálni, hátha ott lesz vevő rá, vagy maradok, és mást fogok csinálni. De nem másokat hibáztatok.

Láttuk ezt már oly sok magyar -később irodalom,történelem, művészetkönyvekbe bekerült magyarról.Ja, hogy miért nem lett ács állványozó vagy vízvezetékszerelő...Azért mert azt akarta csinálni, amit szeret.Mekkora bűn..

Nem bűn, csak ha nincs kereslet arra, amit csinál, és mégis ragaszkodik hozzá, akkor el kell fogadnia, hogy szarul él. Nem csak magyar művészek szűkölködtek ám a világban.

Az hiszem egy életet ledolgozni úgy, hogy minden reggel utálattal megy az ember a munkahelyére nem felemelő..

Nem feltétlenül muszáj (mégis sokan csinálják), ha életre való, megtalálja a módját, hogy jobb legyen. Kompromisszumokat is lehet kötni akár.
Egyébként felemelő, vagy nem, ha pl. gyerekei vannak, nem mondhatja, hogy ma nem esztek, mert én ezt nem szeretem csináni... Ja ennek a párnak nincs.

Részemről egy közösség szétesése akkor következik be, ha valaki ahelyett,hogy intelligensen felállna és elmenne ha nem tetszik neki valami,elkezd lázítani...

Részemről meg akkor, amikor intelligensen feláll, elmegy, és aztán kezd el lázítani.
 
Fura az olvasatod, mivel szerintem pont a cikk sarkít azzal, hogy egy álomvilágról számol be, és a cikk írója ítélkezik azok fölött, akik Magyarországot választják, az ő szerinte tökéletes létforma helyett.
Én csak azt írtam meg, hogy szerintem vannak ennek az életmódnak is nehézségei, amiről a cikk mélyen hallgat, hogy annál nagyobb kontrasztot teremtsen Magyarországgal, amiről viszont csupa negatívat ír.



Én amit leírtam a klímáról, nem a netről vettem, hanem személyesen tapasztaltam. Igaz, nem pont Kanárián, de nagyjából ugyanazon az égövön és éghajlaton, és a tenger mellett.

De én is ugyanazt írtam, amit Te "De valaki ezt szeretné magának.Legyen vele boldog."
És nem kell mást lenézni, aki nem ezt szeretné.

Szívből kívánom, hogy juss el oda ha szeretnél,hogy meggyőződhess róla, a net nem hazudik és én sem. Nagyon szép és kellemes volt mikor én ott jártam.;)
 
Dávid és Hajni hat évvel ezelőtt döntöttek úgy, hogy elhagyják szülőföldjüket, és Magyarországról a Kanári-szigetekre költöznek. Azt akkor még ők sem sejtették, hogy eljutnak egészen Nicaraguáig, és hogy egyszer a saját hajójukon fognak lakni, ők csak azért indultak útnak, hogy maguk mögött hagyják az apátiát, a kilátástalanságot, a jövőnélküliséget és a soha ki nem fizetett munkákat.

Na meg persze hogy közelebb legyenek az óceánhoz. Dáviddal beszélgettünk, aki néha, ha elfogy a kávé, vagy rég volt ideges, amolyan katasztrófaturistaként elolvas egy-két hazai hírt, csak hogy ismét megfogadja, hogy soha többé nem csinál ilyesmit.


Mikor döntöttétek el, hogy elhagyjátok az országot?

A konkrét aktusra 2011 februárjában került sor, azonban én már évekkel ezelőtt reménytelennek láttam a honi helyzetet. A konkrét tervek csak pár hónappal az indulás előtt körvonalozódtak. Hajni korábban Olaszországban élt, csak pár hónapra akart hazajönni Magyarországra, de végül másfél évet maradt, ami rettentő hosszú idő, ha valaki kurvára máshol akar lenni. Szóval mindkettőnknek tele volt a hócipő.

Mivel foglalkoztatok Magyarországon?

Hajni jobbára zenei újságírással, és egy biciklikölcsönzőben melózott. Én szabadúszó képzőművészkedésből, apróbb grafikai és szobrász megrendelésekből, valamint épületrestaurálásból, filmes háttérszobrászatból és szórakozóhelyek, kocsmák dekorálásából próbáltam vegetálni.

A döntés, hogy elmegyünk, több dolog következményeként jött létre. Volt egy erős anyagi oldala. Amiben nem csupán a hazai kortárs képzőművészet iránti kereslet siralmas volta, de az úgynevezett alkalmazott művészeti ágakban való tevékenységek kifizetésére való hajlandóság általános hanyatlása is közrejátszott. Az még csak valahogy érthető, hogy a szórakozóhely-tulajdonos zsírosképű maffiózókal szemben viszonylag korlátozottak a dolgozó kisemberek érdekérvényesítő képességei, de a kiemelt állami beruházások sem bizonyultak túlságosan megbízható pénzforrásnak. Értsd jól: anyagi megfontolás alatt nem a honi és a nyugati bérezés különbsége közti mérlegelés, és a polgári kényelemből való alábbadást kell érteni.

Nem nagyon akadt mit enni, az önkormányzat rám akarta csukni a műtermet, és a tél közepén egyszerre ment tönkre a bojler és a fűtés. A stúdióban uralkodó, 2 és 3 fok között ingadozó átlaghőmérséklet azt is egyértelműen kirajzolta számunkra, hogy az úti cél biztosan nem Norvégia vagy Finnország lesz.

Közrejátszott még a télen különösképpen érezhető búvalbaszott közhangulat, a szuperpesszimizmus, a kilátástalanság, és a totál átpolitizált közélet, amitől nekem világ életemben borsódzott a hátam.

Ott volt még egy elég nyomós érv, mégpedig az ország óriás földrajzi hiányossága, vagyis a tengernélküliség, és hogy télvíz idején néha hetekig, akár egy teljes hónapig nem látni a napot. Ez nálam kevésbé érzékeny lelkületű embereket is sodort már az őrület közelébe.

Hogy készültetek rá az útra? Mi volt a terv?

Amikor nekiindultunk, semmiféle kecsegtető ajánlat nem volt a tarsolyunkban (sőt, a repjegyre is kölcsönkértem) de ha nem kotródok el abból az országból (és abból a helyzetből), akkor lehet, hogy kárt teszek magamban, vagy az éhség és a hipotermia végez velem a műteremben. Ezért részemről inkább menekülés volt ez, mint hosszadalmas tervezgetést követő, jól megalapozott életjobbító kirándulás.

10644603_10152682125687871_3966170949604420993_n-495x660.jpg


Miért pont a Kanári?

Voltak kitételek, amiknek meg kellett feleljen a hely, úgymint: legyen tenger vagy óceán, ne legyen hideg, ne dúljon polgárháború, ne legyen véres diktatúra, és az emberélet átlagárfolyama legyen magasabb a szotyoláénál. Előtte én sem hallottam túl sokat a Kanári-szigetekről, csak olyanokat, hogy oda járnak a gazdagok nyaralgatni. Azonban a földgömb-pörgetés ezt a helyet dobta ki a legideálisabbnak, hiszen nemcsak az összes feltételt teljesíti, de ráadásul az Európai Unió része, szóval nem kellett vízumokkal meg oltásokkal, meg egyéb marhaságokkal szarakodni.

Hogy kerültetek a Kanári-szigetekről Nicaraguába?

Amikor már kezdtünk kicsit besokkallni, és kellett egy kis környezetváltozás, megcéloztuk a Karibot. Hajni Saint-Martin-ra ment melózni, én pedig Mexikóba, aztán Nicaraguában egyesítettük erőinket egy kis szigeten. Itt lehúztunk egy fél évet, aztán egy másik felet Horvátországban, majd visszatértünk a Kanárira, ami meglehetősen jó bázisnak bizonyult.

Most egy hajón éltek, ami részben a megélhetésetek forrása is. Hogyan találja ki valaki, hogy akkor most veszek egy hajót?

A hajó nekem gyermekkori álmom volt, hiszen szerelmes vagyok minden ember alkotta tárgyba, ami képes a víz felszínén fennmaradni. Ez a passzió elérhetetlennek tetszett, hiszen mielőtt a tenger mellett beleláthattam volna a hajózás és a hajós élet rejtelmeibe, szent meggyőződésem volt, hogy vitorláshajója kizárólag a dúsgazdag milliomosoknak vagy az egész életükben gondosan spóroló ügyvédeknek, brókereknek, vagy menő szívsebészeknek lehet. Aztán beleláttam kicsit ebbe az egészbe közelről, és

ráébredtem, hogy a fehér cipős, galléros-pólós-rongyrázós világon kívül is lehetséges hajót birtokolni. Persze nem olyat, amire leszáll a helikopter, meg amivel villogni lehet Cannes-ban,

de ugye nekem soha nem is ez volt a célom.

Szerencsére a meghiúsult szobrászkarrierrel együtt a kézügyességem nem ment a levesbe, ezért sikeresen felújíthattam az öreg bárkánkat. Persze barokkos túlzás lenne azt állítani, hogy egyedül, hiszen a villanyszerelésben igénybe vettem egy barátom segítségét, és ha Hajni nem melózik a napi betevőért, amíg én a hajót bütykölöm, akkor bizony nagyon elhúzódott volna a restauráció. A hajónk kilenc méter hosszú, de mivel katamarán, a szélessége vetekszik egy tizenöt méteres, egytestű vitorlásjachtéval, ez alkalmassá teszi egyrészt arra, hogy párosunknak otthonául szolgáljon (36 négyzetméter két szinten, az már egy remek kis stúdiólakásnak sem kicsi), valamint arra is, hogy szinte bárhova elhajózhassunk vele, ahol van némi víz.

dscn0543.jpg

Fotó: tuloldal.wordpress.com
Az egyik pénzkereseti forrásod most a tetoválás.

Ez egy meglehetősen kézenfekvő irány, hiszen az életem jelentős részét arra pazaroltam, hogy alkotó váljék belőlem, azonban a magasművészetnek becézett halmazba való bekerülés, ahol ez a képesség valódi pénzre váltható, nem igazán jött össze. Sokkal jobban eligazodom a tetovált underground, a tengerészek és prolik világában, mint hogy eltartott kisujjal talpaspoharat egyensúlyozzak fogkrémmosollyal kiállításmegnyitókon. Nem utolsósorban a papír még sohasem fizetett azért, hogy rajzoljak rá, a színezésre áhítozó humanoidok azonban szívesen kinyitják a pénztárcájukat, ha minőségi ábrákat szeretnének az irhájukra. És hát persze a grafománia és az alkotás kényszere velem maradt annak ellenére, hogy nem aggatom az eredményeit fehér falú termek oldalára. Így a tetoválás a megélhetésen kívül egy bizonyos kiutat jelent a fióknakrajzolásból.

Olyan helyen éltek, ahova rengeteg menekült érkezik. Mennyit éreztek ebből?

Hát akad belőlük elég, hiszen ez Európa legnyugatibb és egyben legdélibb pontja is, amit csak pár tengeri mérföld választ el Afrika keleti partjaitól, egy köpésre van csak Marokkó és Nyugat-Szahara. Sajnos az ide indulók jelentős hányada végzi hullámsírban. Akiket kimentenek, azok viszont jól járnak, itt ugyanis nem nemzetbiztonsági kockázatként vagy a lakosság megélhetését elrabló gonosztevőkként tekintenek rájuk, így gyűlöletkeltő óriásplakátok helyett nyelviskolákkal és az integrációt segítő programokkal várják őket. A lakosságot természetesen itt is tájékoztatják a menekültkérdést taglaló kiadványokkal de ezek inkább a szolidaritásra és a társadalmi segítségnyújtás lehetőségeire hívják fel a figyelmet. A kanáriók amúgy is meglehetősen barátságos népség.

Teljesen elengedted a szobrászatot?

A képzőművészet csak annyiban része az életemnek, hogy sokat olvasok róla a neten, valamint úgy, ahogy próbálom követni a barátaim életútját, akik megmaradtak a pályán. Meg persze rajzolok, sokat rajzolok. Leginkább a saját szórakoztatásomra. Ezek szinte kizárólag a pixelek digitális világában készülnek, ugyanis a hajós élettel nehezen összeegyeztethető az anyagi hordozó. Meg persze a tetoválás, ha az művészetnek nevezhető.

Akkor végül is ti most miből éltek?

A megélhetés viszonylag egyszerű errefelé: Hajni búvároktatóként tevékenykedik, néha én is beszállok a búvárképzésbe, ha időm engedi. Tetoválok ugye, kisebb-nagyobb dekorációs munkákat végzek, és kiegészítésként néha kiadjuk az egyik kabint Airbnb-n, meg persze viszünk pár vitorlástúrát, amiből elég jó pénz van. A mostani életünk mellett a nagyjából gondtalan létezés és a szikrázó boldogság, ellene talán a szigeten uralkodó kulturális vákuum szól csak, de szerencsére bárhova elhajózhatunk, ha elegünk lenne ebből.

vasmacskc3a1s-495x660.jpg

Fotó: tuloldal.wordpress.com
Azért figyeled a hazai híreket?

A magyarországi híreket nem igazán követem, nem hiányzik egyetlen stresszfaktor felébresztése sem, amitől olyan ügyesen sikerült a dobbantással megszabadulni. Néha persze ha elfogy a kávé, vagy rég voltam ideges, amolyan katasztrófaturistaként elolvasok egy-két hazai hírt, hogy ismét megfogadjam, hogy soha többé nem csinálok ilyesmit.Csak abban reménykedem, hogy felelős kormányunk a közeljövőben (vagy legalábbis amíg nem szerzek magamnak valami másféle útlevelet) nem navigálja ki az országot az EU-ból, mert akkor én is kénytelen lennék itt menekültstátuszért folyamodni.

Akkor ha jól értem, nem tervezitek, hogy visszatértek Magyarországra.

A terv a hajózás. Minél többet látni ebből a világból, remek kalandos utazások során amíg nyitva van a kukucskálónyílás. Hogy minek kellene történnie, hogy hazamenjek? Valószínűleg a Magyarország körüli világnak egyöntetűen mérgező radioaktív csatatérré kellene változnia, ahonnan vérszomjas húsrágó zombik hada láncfűrésszel űz a Kárpát-medencén belülre. Esetleg ha Magyarország lenne valahogyan a felvirágzó technikai civilizáció által megálmodott poszthumán utópia fellegvára, ami a biztonság kedvéért területéhez csatolja az Atlanti-óceánt.

Boros Júlia

Csatolás megtekintése 1525528
*
Teljes szívből kívánom, hogy legyen egészségük, mert ha az van, akkor minden van. Fontos, mert ezt az életmódot csak egészségesen lehet élni. Aztán legyen kitartásuk, mindenben. Óvja őket a Sors minden megpróbáltatástól, vagy ha ad is, vészeljék át könnyedén.
 
Gráver!
Megtiszteltél vele, hogy ennyi időt szenteltél rám és nem gördültél tovább egy kézlegyintéssel.
Remélem, hogy a gyermekem majd azt csinálhatja felnőtt korában amit szeretne és nem azt amit muszáj.Mindenkinek ezt kívánom. Ha ezt más országban éli meg legyen,de ne szólják majd meg érte.
Még valami:a testvérem külföldön él.Boldog kiegyensúlyozott családjával.
 
Utoljára módosítva:
Gráver!
Megtiszteltél vele, hogy ennyi időt szenteltél rám és nem gördültél tovább egy kézlegyintéssel.
Remélem, hogy a gyermekem majd azt csinálhatja felnőtt korában amit szeretne és nem azt amit muszáj.Mindenkinek ezt kívánom. Ha ezt más országban éli meg legyen,de ne szólják majd meg érte.

Mindannyian ezt reméljük. Én azért még hozzátenném, remélem, a gyerekem nem esik majd kétségbe akkor sem, ha átmenetileg egy darabig azt kell csinálnia, amit muszáj.
Mert csak a kisgyerek (már amelyik szerető, gondoskodó családban nő fel) csinálhatja azt mindig, amit szeretne. Néha még ő sem. :)

Szerintem senki nem azt kifogásolta, hogy más országban leli meg valaki (ez esetben ez a pár) azt az életet, amit élni szeretne.
 
Mindenki éljen ott, ahol szeretne és ahogy szeretne.
Csak nem kéne visszaköpködni azokra, akik meg nem ott és nem úgy szeretnének.

Én pl. akkor se költöznék egy ilyen kis sétahajóra, ha fizetnének. Ez olyan, mint a kemping lakókocsi, két hétig romantik, de évekig... Ez nem luxusjacht, amiről az úriember beszél, amit csak tehetősek engedhetnek meg maguknak. Ilyen kis lélekvesztője egy kínai halásznak is van, csak nem abban lakik.

Ez nem lakóhajó, de még ennek a kis bárkának is ki kell adniuk bérbe az egyik kabinját, tehát még ezt is idegenekkel kell megosztaniuk.

Az éghajlat ott meleg ugyan, de a tenger vize ehhez képest hideg, és az állandó 100 %-os páratartalom, a szüntelenül fojtogató hőséggel, meg az időnként ködként mindent beborító szaharai homokkal, azért hosszútávon nem túl kellemes.
Én csak Spanyolország déli részén nyaraltam, de alig vártam, hogy hazajöjjek, annyira elegem volt már a végén a bőrömre telepedett, állandó nyirkosságtól, amiben éjjel, nappal tocsogott az ember.

Én a halat utálom, még a szagát is, és az is idegesítene, hogy az "otthonomban" minden dől, borul, ha egy kis szél támad. Nem tarthatnék kutyákat, macskákat, gyerekvállalásról nem is szólva!
És azt se hiszem el, hogy nem kell fizetniük "rezsit", a víz, villany, szennycsatorna, internet szolgáltatás stb. ott se ingyen van, és nyilván bérleti díjat is kell fizetni a kikötőnek a helyért. És nyilván adózni is kell, biztosításokat is kell fizetni, plusz az engedélyeket is meg kellett szerezni a hajótól a búvároktatásig mindenhez. Ráadásul egy túristaparadicsomban az árak is a tehetős vendégek pénztárcájához szoktak igazodni.

Amúgy búvároktató szerintem kábé hússzor annyi lehet ott, mint ahány turista, bérvitorlásból tengert lehetne rekeszteni, mivel ott mindenki a turistákból él, és vannak cirka kétmillióan. Gyanítom, hogy tetoválóból is akad bőven. Summa summárum, a párocska ott sem tud megélni abból, amiből itthon sem tudott. Ahhoz, hogy egy képzőművész eladja a munkáit, ha azok eladhatók, a mai internetes világban már nem kell a világ másik felére költözni.

A cikk azért tűnik hamiskásnak, mert a nehézségekről egy szót se említ. Én is tudok Magyarországról és az itteni életemről olyan képet festeni, ami csupa móka kacagás, rózsaszín leányálom. Még ha nem is teljesen az, én mégse cserélném fel a szép kis kertvárosi otthonomat egy imbolygó, szűk halászbárkára, nem hagynám itt a családomat, a barátaimat, az állataimat, nem kényszeríteném a gyerekeimet földönfutónak, mert az én szememben ez egy kicsit az. De ha mégis megtenném, akkor se mutatnék fityiszt az itthoniaknak, hogy de hülyék vagytok, amiért ti otthon maradtatok a gányban!

Az van tudod hogy nem mindenkinek van azonos képessége (típusban és mennyiségben) mindenfajta nehézség leküzdéséhez vagy bármi kompromisszum elfogadásához!

Azaz, én elhiszem neked, hogy ott a kanárin is akad számos nehézség, és az is eszembe jutott milyen lehet egy ilyen pici hajón élni. Én se tudnék hosszútávon, engem például zavarna hogy hallom éjszaka hogy állandóan verik a hullámok a hajót. Zavarna a zaj az elalvásban...

De mindenkinek más való. Lehet hogy ott ugyanolyan nehéz neki mint Magyarországon, de a nehézségek másfajták, s azokat jobban elviseli, érted?

Itt az én esetem is. Egy szállodai szobában lakom, piciben természetesen hogy olcsó legyen, mert azért a Trump fizetésével én se rendelkezem... Páran akik ismernek, leszólnak hogy ők nem bírnák ki évekig egy szobában, mert nincs kert, nem tarthatnak állatokat, nincsenek közel a természethez, sőt hiszen azt se tehetem meg hogy veszek egy szép szekrénysort a saját ízlésem szerint, mert bár pénzem biztos volna rá de hova teszem be?! Milyen szar lehet olyan helyen lakni ahol a bútorok se az enyimek! És más hasonlók.

Igen, magam is elismerem, vannak hátrányai ennek az életmódnak. Mégis, nekem ez messze megfelelőbb! Volt részem a kertes házban lakás örömeiből. Igen, van öröme annak is. De rengeteg hátránya is. Egyelőre ez így ahogy most van nekem, tök jól megfelel, vagy legalábbis moindhatom úgy, cserébe az egyéb előnyökért amiket élvezhetek, boldogan felvállalom a velük járó hátrányokat, mert úgy érzem, MEGÉRI.

Magyarországon egyre inkább úgy éreztem, NEM ÉRI MEG. Amúgy ami a cikkben volt, hogy 2 vagy 3 fok a lakásban, és a megfagyástól félt már az ürge, azt én magam személyesen is átéltem, tudom milyen az. Még szép hogy megpattant...
 
AMagyarországon egyre inkább úgy éreztem, NEM ÉRI MEG. Amúgy ami a cikkben volt, hogy 2 vagy 3 fok a lakásban, és a megfagyástól félt már az ürge, azt én magam személyesen is átéltem, tudom milyen az. Még szép hogy megpattant...

Kedves Sehonnai, nekem semmi problémám azzal, ha valaki egy ilyen kis hajón akar élni Kanárián. Nekem azzal van problémám, ha általánossá teszi, hogy ő nem boldogult a hazájában, (tehát itt nem lehet boldogulni), és ráadásul ezért kizárólag másokat hibáztat.

Ahogy graver is írta... nem Magyarország hibája, még csak nem a kormányé, ha nem tudott megélni képzőművészeti alkotásokból, és pl. nem tudta fizetni a gázszámlát. Képzőművészetből nehéz megélni mindenhol a világon.
Azt is elfogadom, amit varázsdoboz mond, hogy nem akart olyan munkát végezni, amihez nem volt kedve, noha abból esetleg itt is megélt volna. De ezért sem Magyarország a hibás. Sajnos a kapitalizmusban azt kell dolgozni, amire kereslet van, mert csak azért fizetnek. Gondolom, ez Amerikában is így van.

Ő megmondja: tengeren meg hajón akart élni, Magyarországnak pedig nincs tengere. Ez oké. De akkor ezért hibáztassa Nagy Lajost, vagy Mátyás királyt vagy akárkit, amiért nem szereztek tengert, hát miért az ország vagy a kormány a hibás ezért? Nekem speciel nem hiányzik a tenger, nekem a Dagály hiányzik, na viszont azért tényleg az Orbán-kormány a hibás!
Elég lenne, ha elmondaná, hogy őnekik most milyen klassz, és akkor én annak örülök. De pufogni nekem van okom! :D
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

A-Szilágyi Adrienn wrote on adamszilvi's profile.
Szia! Sikerült megszerezni? Ha igen, és megvan még, feltennéd? Ha kell e-mail címet adok!
Köszi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,135
Üzenet
4,802,615
Tagok
615,759
Legújabb tagunk
huszi81
Oldal tetejére