Egészségnevelés

dalve

Állandó Tag
Állandó Tag
Nekem mozgas az megvan 12 ora alatt a munkahelyemen, de etkezni ezalatt nem szoktam sokszor, mivel nagyon nincs ra ido, amikor hazaérek akkor inkabb a gyerekek az elsok, aztan neha azt veszem eszre, hogy mar tobb mint 12 orat nem ettem semmit, sajnos ez sem egeszseges
 

nomaad

Állandó Tag
Állandó Tag
Egészségneveléssel befolyásolható kockázati tényezők


  • Dohányzás
  • Túlsúly
  • Sóban gazdag étrend
  • Telített zsírsavak fogyasztása
  • Stressz
  • Túlzott rövidital-fogyasztás
  • Orális kontraceptívumok használata
  • Non-szteroid gyulladáscsökkentők használata
  • Mozgásszegény életmód
  • Alkoholfogyasztás
 

marchello

Állandó Tag
Állandó Tag
Sócsökkentő program

Sócsökkentő program készült az általános iskolások egészséges táplálkozásáért
A túlzott sófogyasztás csökkentése érdekében só-programmal bővítette ki általános iskolásoknak készült oktatási anyagát a TÉT Platform.
Az általános iskola alsó, valamint felső tagozatosai számára készült bemutatók játékos formában próbálják eljuttatni a különböző korosztályoknak a só jelentőségéről, túlzott fogyasztásának kockázatairól, valamint az egészséges táplálkozás szükségességéről szóló, életkoruknak megfelelően könnyen érthető információkat. Bár az előadásokat egy tanóra idejére tervezték, a pedagógusok igényeik szerint tagolva, több részben is ismertethetik tanulóikkal a programot.

A TÉT programja a szülőkhöz is szól, hiszen a család az egyik legfontosabb befolyásoló tényező a gyermekek táplálkozását illetően. A nekik szánt, hasznos információkat tartalmazó bemutató a szülői értekezletek témájául is szolgálhat.

A TÉT Platform széleskörű társadalmi összefogásban igyekszik tenni a helytelen táplálkozás és az egészségtelen, mozgásszegény életmóddal kapcsolatos betegségek megelőzése érdekében. Ezért a kormányzat, a civil szféra, a tudomány és a gazdaság szereplőinek összefogásával segít olyan programok elindításában, amelyek a magyar lakosságot egészségtudatos táplálkozásra és aktívabb életmódra motiválja.
 
Van, s megoldást is talál erre (koleszterin szint, -cukorszint, -szem betegségek), de nem egy növénnyel oldunk meg mindent, és csak a gyógyszerek és egyéb termékek árának töredékéért. de maga a beteg nélkül nem működik a világ legjobb terméke sem.
Az emberek különböző divathóbortok miatt módszeresen páros lábbal ugorják át a lovat. Elfelejtik, hogy a szervezetünk működése egy keskeny élen táncol, ami erőszakos külső beavatkozás miatt könnyen felborul.
Ezért van az hogy az orvos inkább mindent megtilt, mert nem képesek az emberek mértéket tartani, odafigyelni mit mivel és mennyit esznek, s a mozgást mint ismeretlen fogalmat kezelik a folyadék fogyasztással együtt!
A táplálkozási egyensúly visszaállításában segítséget nyújt a VISION, a folyadék bevitelt, és a mozgást mindenkinek saját magának kell megoldani a vitamin ásványi anyag, s nyomelem bevitelt a bioaktív (élő anyag) termékeink megoldják.Mindenkinek a kezébe kell venni a saját és gyermekei egészségének megőrzését. Mindenkinek fel kell tenni a kérdést önmagának mit teszek én azért, hogy az egészségemet megőrizzem, és megteszek-e érte, ami tőlem telik?
A gyerekemnek milyen példát mutatok a jelenlegi életemmel, életvitelemmel.
Nem árt gondolkozni azon, hogy az iskolán kívül és a napi átlag 5 perc családi kommunikáción kívül mit visz magával az életbe. Hogyan áll a munkához, ha csak azt látja otthon hogy a szülők állandóan dolgoznak és mégsem haladnak előre , vitatkoznak a pénzhiány miatt, gyomorideggel megy dolgozni, elege van a munkájából, munkahelyéből, sok esetbe szidja azt. Mit lát azt,hogy tisztességes úton, esélyük sincs hogy kitörjenek belőle.
Demokráciában él rabszolgaként. Kihasználja az állam, az alkalmazója, családja és még azt sem mondják köszönöm.
A gyerek meg menekülni akar, és a szülő költségére meg is teszi. Utána meg azt mondja nehéz az élet neki milyen rossz, és különben is az egészsége is rámegy. Elsavasodik, a feje fáj, a gerince is belerokkan az egészbe, DE ELMONDHATJA HOGY KÖVETI A JÓL REKLÁMOZOTT DIVAT HÓBORTOT.
Másoktól kér tanácsot olyanoktól akik mit sem tudnak róla, ahelyett, hogy venné a fáradtságot és utána nézne a dolgainak lehetőségeinek. Mások tanácsaira hallgat, és elégedett a tudattal, hogy megpróbálta ha nem hat, vagy nem működik van kit okolni, a sikertelenségért, van kire fogni ki adott rossz tanácsot, nem azt mondja, hogy rosszul döntöttem.
Ami másnak jó nem biztos, hogy neked is az.
Ezért te válaszd ki mivel és hogyan teszed rendbe az életed. Hallgass, olvass és KÉRDEZZ, KÉRDEZZ, KÉRDEZZ!
DÖNTS és TEGYÉL ÉRTE ne többet mint amit te gondolsz, és vállalsz, s ha ezt meg is teszed el fogják ismerni a munkádat, sőt még élvezni is fogod! Ne vállalj többet mint amit teljesíteni is tudsz. NE HAGYD HOGY MÁS MONDJA MEG MIKOR MIT TEGYÉL, MIT EGYÉL!
 

trumel

Állandó Tag
Állandó Tag
a hutofurdo bevett szokas Mon, itt ahol mi elunk nagyon rossz szemmel neznek ra... es nagyon eltanacsoljak.... jobb a kicsit kitakarni es csak a bokakra es csuklora, meg homlokra tenni hidegborogatast....

Láz:
A nehezen csillapítható láz kategóriáját mi is átéltük már többször. A lázcsillapítók beadható mennyisége maximálva van, de ha már a napi adag a gyerekben van, és nem hatott, és a priznic, meg az ülőfürdő sem hoz javulást, az embernek el szokott fogyni az ötlete. Az egyik ilyen alkalommal mondta azt orvos, hogy adjunk más hatóanyagú gyógyszert a gyereknek. Nevezetesen az hangzott el, hogy először Nurofent, 2-3 óra múlva Panadolt, újabb 2-3 óra múlva fél Algopyrint kapjon, aztán megint mehet a kör előröl (1,5-2 óra alatt hat a lázcsillapító, azért kell ennyi időt kivárni). Ezzel a kombinációval sikerült lejjebb tornázni a lázát.[/quote]

itt is ez szamit a jo modszernek, mas osszeteteleu de mindig laz es fajdalomcsillapito 2-3 orankenti valtakozasa
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Túlsúlyos gyerekek

Túlsúlyos gyerekek
Debnárová Eva

Nap, mint nap találkozom túlsúlyos gyerekekkel. Nem betegekkel, túlsúlyosakkal.

Ezek a gyerekek állandóan esznek valamit: evéshez készülődnek, vagy épp befejezték az evést. Lassú a járásuk, nem erőltetik meg magukat. Néhányuk aranyos, duci, de csak egy bizonyos korig. Iskolásként problémát kezd jelenteni számukra a súlyuk. Nemcsak, hogy szégyellik magukat, de nem is tudnak olyan ügyesen mozogni, mint sovány osztálytársaik. A testsúlyuk akadályt jelent. S emiatt ördögi körbe kerülnek, ahonnan nem találnak kiutat.

A szüleik állandóan a kezükbe adnak valamit, mégpedig ételt vagy édességet. Nemhogy kiküldenék őket játszani, a labda után futni, biciklizni. Ahelyett, hogy maguk is kimennének a gyerekkel játszani, vagy sétát tennének, de olyat, ami számukra is fárasztó, elmennek egy talponállóba, ahol pizzát, hamburgert, vagy valami más finomat esznek, bár nem éhesek. Nem találják fel magukat, így töltik ki az idejüket. Unatkoznak. A kövérségüktől szenvedő gyerekeiknek megint csak azt mutatják, hogy az evés a kiút -- unalom esetén is. Nem tudom, miért unatkoznak. Annyi csodálatos tevékenység van, csak akarni kell!

Hallották, mit mondtak a gyerekek, amikor a műsorvezető megkérdezte tőlük, hogy mit kapnak a bizonyítványukért? „Étterembe megyünk” -- mondta hat gyerek a hét megkérdezett közül. Mintha ez jutalom lenne.

Szünidő van. Ez az az időszak, amikor sokkal többet lehetünk a gyerekeinkkel, és sokkal többet foglalkozhatunk velük -- másképp, mint a tanév alatt.

tucnedeti.jpg


Kezdjük a napirenddel. Magyarázzuk el a nagyszülőknek is, hogy este hat után már csak vizet adjanak a gyereknek, semmi mást. Aztán a gyereket meg kell tanítani arra, hogy egyedül méredzkedjen, de lazán, humorral. Ha látja az eredményt, elégedett és nyugodt lesz, és valamivel soványabban megy majd az iskolába. És ismét bezárul a kör -- boldogabban. Nem fogják őt kinevetni. Tanítsuk meg fára mászni, felkúszni a kötélen. Mert ezt az iskolaév alatt nem lehetett sem otthon, sem az iskolában, és szégyellte magát a gyerek, stresszt jelentett számára a tornaóra. És ezt senki sem akarja.

Tanítsuk meg saját magunkat, tegyünk fogadalmat, hogy naponta kétszer közösen tollaslabdázunk, kézilabdázunk, úszunk. Miért is ne? Még nincs késő, hisz szünidő van, és senki nem fog tudni róla, hogy fogyasztó tréningről van szó. Senki nem fog stresszelni, és a gyerek soványabb és elégedettebb lesz. Ne adjunk a gyereknek zsíros ételeket, teremtsünk mozgáslehetőséget, és szenteljünk neki figyelmet! Sok zöldség. Sok folyadék. Normális étel, gyümölcs és sok víz. Tudom, nekünk azt mondták, hogy igyál még egy pohár vizet, na még egyet, és látod, nem éhes voltál, hanem szomjas. Próbálják ki! Valamikor vicc, valamikor nem, de a gyereknek ezzel csak egy utat mutatunk más tevékenységhez, mint az evés. Hisz egész nap a tévé előtt ülni és enni szörnyű, még a szünidőben is. A mobil és az internet sem érdekes, ha nem vagyunk boldogok.

Hát próbáljanak meg, kedves szülők sok mozgással összekapcsolt fogyókúrát szervezni a saját gyereküknek, és örömtelibb lesz a gyerek számára az új iskolaév kezdete. Tudom, hogy két hónap alatt legalább annyit nyer a gyerek, hogy megtanul kötélre és fára mászni, megtapasztalja, milyen nagyszerű és vidám szülei vannak, és ha nem is szabadul meg olyan sok kilótól, akkor is elégedettebb lesz, hogy több mindent tud, mint azelőtt. Csak ne üljenek otthon! Ez nem pénz kérdése, ez lustaság. Legalább ketten vannak a gyerekre -- az apa és az anya, és ha még megosztják a gyerkőcöket a nagyszülőkkel, lesz elég szórakozás.

Hát akkor vidám szünidőt kívánok! És ne menjenek horgászni! Ott ülni szoktak.

Fordította: Jády Mónika
 

2hounds

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Fogmosas ugyben kernek tanacsot. A kisfiam 2.5 eves, es sehogy se hajlando fogat mosni. A fogkefetol irtozik, nem meri bevenni a szajaba. Nincs valakinek valami szuper trukkje e celra? Kulonbozo izu fogkremeket probaltunk, utalja. Egyutt mosunk fogat (mi is mosunk, amikor neki kene), de nem hajlando csatlakozni. Segitseg! :)
 

2hounds

Állandó Tag
Állandó Tag
Bartos Erikának van egy Fogmosás című meséje. Nálunk bevált!

Koszi! Sajnos nekunk csak a Petikonyv van meg egyelore, es nem abban van. Viszont az a jo kis otletem tamadt, hogy "veletlenul" belekukkolok a szajaba, es elkezdek szornyulkodni, hogy milyen piszkosak a fogai. (Utalja, ha barmilye koszos.) Megneztuk egyutt a tukorben, es ott helyben fogkefet ragadtam es en elkezdtem neki ovatosan mosni. Eloszor nagyon gyanakodott, de annyira lekototte a tukorben latott fogmosas, hogy elfelejtett tiltakozni. Aztan rajott, hogy lehet a vizet szivni a fogkefebol, meg ragicsalni is, es innen nyert ugyem volt. 10 percet mosta a fogat a kadban. :) A technikat meg tokeletesiteni kell, de legalabb mar nem retteg a fogkefetol! :)
 

peterfii

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok, egy kis segítségre van szükségem, olyan kisfilmre,rajzfilm, esetleg PPT-re lenne szükségem, ami felhivja a gyerekek figyelmét a helyes taplalkozásra, a testápolás, fogápolás fontosságára, de a helyes fogmosási technika kialakitását is megcélozhatja. A Nutrikides filmet már ismerik a gyerekek.
Segítsetek, ha tudtok, köszönöm
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Peterfii!

A Diafilmek témarészből én az alábbiakat alkalmaztam az egészségnevelési héten (napirend,testápolás,táplálkozás,közlekedés):
A nyúlóvoda vendégei,
A telhetetlen méhecske,
Cérnapeti,
Torkos nyuszi,
Mazsola fürdik,
Égből pottyant vendég,
Egy kis borz története 1955
Első nap az óvodában
Én és a testvérkém
Hétvégi kirándulás
Hívatlan vendég (- ez a légyről szól),
Kati és a kismedvék
Makk Marci kirándul
Misi mókus
Szűcs Dani álma
Tapsi és a villanyrendőr
A kerékpár közlekedés szabályai
Zsuzsi segít anyunak.

Remélem segítettem vele. Minden jót!
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
egészségnevelés-óvoda

Valaki feltette,köszönet neki:


játék:
Szerepjáték: Vendégeskedés
Főzzünk, süssünk.
Babák fürdetése.
Babazsúr
Képek, könyvek nézegetése.


Külső világ tevékeny megismerése:
Zöldségek, gyümölcsök kóstolgatása, ízlelés, szaglás, tapintás.
Zöldségtál, gyümölcssaláta készítése.
Süteménysütés
Látogatás a fogorvosnál.
Védőnő mozgásjavító tornája.
Film nézése az egészségtelen táplálkozásról, életmódról.
Matematikai tapasztalatok:
ellentétek, halmazképzés, ok-okozati összefüggések,

Mozgás:
Tartásjavító torna.
Mezítlábas torna.
Turázás a mezőn, futás, állatjárások utánzása.
Labdaterápiás torna.
Szabadban tartózkodás, udvari játék.


Egészséges étkezés szokásainak alakítása. Étel fontossági sorrend.
Testünk, környezetünk tisztántartása.
Fogorvos látogat el az óvodába.
Gyümölcsök, zöldségek szerepe, fontossága.
Mozgás, egészségmegőrző torna a védőnőkkel.
Egészségre káros hatások megismerése: dohányzás,
túl sok édesség, alkohol stb.

Ábrázolás:
Zöldségekből, gyümölcsökből figurák készítése.
Zöldségek aprítása.
Termésnyomda: almanyomat,
Só-lisztgyurmából gyümölcsök sodrása, gömbölyítése, formázása.
„Egészségesek vagyunk”
rajzolás.

Munkajellegű tevékenységek:
Gyümölcsök mosása, zöldségek tisztítása.
Babaruhák mosása.
Babakonyhai eszközök mosogatása.
Ének-zene:
Énekes játékok:
Lipem, lopom a szőlőt..
Hej, a sályi piacon…
Borsót főztem..
Zöld paradicsom…
Csicseri borsó…
Mondókák:
Süssünk, süssünk valamit…
Keze lába van neki…
Itt a szemem…
Ugráljunk, mint a verebek…
Zenehallgatás:
Pörcös pogácsa…
Érik a szőlő…
Hajlik a meggyfa…


Mese-vers:
Mesék.
Szóló szőlő…
Fésűs É.: Fogfájós nyuszi

Vers:
Dombon törik…
Sárgarépa ez a busz…
Fa az ágát földre hajtja…
Találós kérdések.
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
szerepjáték-kórház

Szerintem ezt is meg lehetne próbálni:


Debreceni Helyi Bizottság


Teddy Maci Kórház



A program eredetileg Svédországból indult útjára. Azóta átvették az ötletet a németek, osztrákok, norvégok, hollandok, magyarok is (Pécsett 2002-ben) és most (2005) Debrecen is csatlakozott.

Az eddigiek alapján elég széles körű és intenzív az érdeklődés a program iránt, mind a gyermekek és óvodák, mind a hallgatók részéről. Kb. 40 fős aktív „maggal” rendelkezünk egyelőre, amit természetesen még tovább szeretnénk bővíteni! Fontos tisztáznivaló, hogy a foglalkozásokért semmilyen anyagi ellenszolgáltatást sem kérünk, a Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete non-profit szervezet.

A foglalkozásokon használandó, ill. bemutatásra kerülő eszközökről (köpeny, vérnyomás-mérő, fonendoszkóp, maszkok, sapkák, spatulák stb.) is mi gondoskodunk!

De mi is az a Teddy maci kórház?

A program lényege: az óvodás korú gyerekekkel megismertetni a gyógyítást oly módon, hogy ők maguk azt nem élik meg, külső szemlélők maradnak csak. A helyszín általában egy színesen berendezett sátor vagy terem, ahol mód van arra, hogy a gyerekek jól érezzék magukat, és inkább játék legyen a gyógyítás.

A módszer: szerepjáték, a gyerekek, mint „szülő” viselkednek, míg a „beteget” egy kedvenc játékuk képviseli (lehet plüssállat, vagy baba is). A játék a gyerekek által kitalált módon „betegedett meg” /pl. eltöri a farkát, hasmenése lesz/. Ezt a betegséget a Teddy Maci Kórházban a Teddy doktorok (orvostanhallgatók) gyógyítják meg. A gyógyítás a gyerekekkel közösen történik, ők maguk nem képezik vizsgálat tárgyát. Arra is figyelünk, hogy a gyerekek lelki világa ne sérüljön. A játék, mint tükör, így kívülről mutatja be a gyógyítást.

A „gyógyítás” menete:
Bemutatkozás
Az óvodás elmeséli mi kedvence betegsége
Megbeszéljük ez miért is rossz
Következik a vizsgálat, elmondjuk mit és miért teszünk a gyógyítás során (csak non-invazívak a vizsgálatok, a gyerekek nem képezik vizsgálat tárgyát).
A vizsgálat után megbeszéljük a további kezelést, beleszőve egy kis beszélgetést az egészséges életmódról is
Végezetül a gyerekek oklevelet kapnak tőlünk, amiért részt vettek programunkban

A cél: ha nem is lehet a gyerekek félelmét teljesen elvenni a gyógyító munkától, a fehér köpenytől, de valamennyire a játékkal csökkenthetjük azt. A „kezelés” során módunkban áll a gyerekekkel elbeszélgetni és a bizalmukat valamennyire megnyerni a jövő orvosai számára. Így talán elérhetjük azt, hogy ne az utolsó percben forduljanak orvoshoz, ha már baj van. Igyekszünk az egészségnevelést (helyes életmód) már itt elkezdeni. Másrészről az orvostanhallgatók itt szerezhetnek tapasztalatot arról, hogy a gyerekekkel foglalkozni teljesen más, mint a felnőttekkel.

Célunk még, hogy a gyerekek örömüket leljék a programban és úgy távozzanak tőlünk, hogy ide megérte eljönni!
Megvalósítás:

ELŐKÉSZÍTÉS
Óvodások / Kisiskolások

A tulajdonképpeni program időpontja előtt a gyerekek az óvodákban kis csoportokban feldolgozzák a betegség témáját. Mi is az a betegség, melyek lehetnek a tünetei és egyáltalán miben lehet megbetegedni. Majd otthon kiválasztják azt a kedvenc plüssállatukat, illetve babájukat, ami „beteg”. Miután kitalálták a betegséget, meglátogatják Teddy Maci Kórházunkat, és a Teddy doktorokkal közösen gyógyítanak. A vizsgálat előtt vagy után a gyerekeknek lehetőséget biztosítunk, hogy rajzoljanak és így vezessék le a feszültségüket, illetve dolgozzák fel a szerzett élményeiket.
Orvostanhallgatók

A hallgatóknak az előzetes megbeszélés során megszabjuk: mit lehet és mit nem. Például: a gyerekeket nem vizsgáljuk, és csak „ártalmatlan” módszereket alkalmazunk, pl. hallgatózás, tapintás.

A HELYSZÍN

Helyszínként egyelőre egy-egy óvodai csoport termét használtuk, és ott az asztalokhoz körben ülve valósult meg „kórházunk”. Később főleg a jó időre való tekintettel, mindezt szeretnénk a jó levegőn, kint a szabadban véghez vinni. Sátrat díszítenénk fel színesen (rajzokkal, lufikkal, esetleg általunk készített dekorációval). Ehhez fel tudnánk használni a gyerekek által előzetesen készített rajzokat is. A lényeg, hogy bár hasonlít a kórházhoz, de mégis vidám a külseje, hogy ne keltsen félelmet. Emellé berendezhetünk váró-szobát, játékokkal és rajzeszközökkel is, hogy a várakozást a gyerekek számára kitöltsük. Az eddigi foglalkozások során merült fel az igény arra, hogy a kis kedvenceket ne csak „járóbetegként”, hanem későbbi kezelésbe is vonjuk be, bemutatva azt a helyzetet, amikor a kisgyermek is kórházba kerülne.

IDŐTARTAM

Átlagban egy óra alatt 5 gyerekkel tud foglalkozni egy Teddy doktor, de ennél több sem lehetetlen. Akár kis csoportokban is elképzelhető a foglalkozás. Egy nap alatt kb.150 gyerekkel lehet foglalkozni.

RÉSZTVEVŐK

Óvodás korú gyerekek /4-6 évesek/ vagy általános iskola első és második osztály. A programon a szülők is jelen lehetnek.

MÓDSZER

Szerepjáték. Az orvostanhallgatók, mint „Teddy doktorok” tevékenykednek, a gyerekek pedig a szülők szerepét játsszák el.

ÉRTÉKELÉS

A gyerekek által készített rajzok is feed-backet jelentenek, kifejezik az érzéseiket ezzel, de ugyanígy a szülőket illetve óvónőket is megkérdezhetjük a véleményükről.
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozdulj,ügyesedj!

Az óvodai részben találtam,köszönet a feltöltőnek:

„KOMPETENCIA ALAPÚ OKTATÁS, EGYENLŐ HOZZÁFÉRÉS – INNOVATÍV INTÉZMÉNYEKBEN”
TÁMOP 3.1.4.-08/2-2008-0061

„MOZDULJ, ÜGYESEDJ!” TÉMAHÉT

„A szép mozgás a szem muzsikája”(Anatole France)

Készítette: Szöginé Nádasy Márta
megvalósító óvodapedagógus




A témahét célja, feladata:

A gyermekek figyelmének ráirányítása arra, hogy egészségüket helyes táplálkozással, az időjárásnak megfelelő öltözködéssel, és rendszeres mozgással tudják megőrizni.
Kíváncsiságukat felkeltő, differenciált tevékenységeken keresztül szerezzenek tapasztalatokat, végezzenek változatos, mozgásos játéktevékenységeket.
A zenei, irodalmi, vizuális mozgásos tevékenységek segítsék elő a mozgás iránti érdeklődés, igény felkeltését, helyes szokások megismerését, gyakorlását, rögzítését.
A meglévő ismeretek bővítése, felhasználása.
A felnőttek számára szakember tájékoztatása a gyermekkori tartáshibák prevenciójáról, korrekciójáról, a mozgás fontosságáról.
Valamennyi csoportban ízelítő a meghívottak, látogatók részére a Pek torna mozgásfejlesztő program anyagából, melyet óvodánkban rendszeresen végzünk a gyermekekkel.


A témahét előkészítő tevékenységei:

A témahét megtervezése, a műveltségi területek köré csoportosuló tevékenységek összeállítása.
Valamennyi csoportban változatos irodalmi, zenei, vizuális mozgásos tevékenységek biztosítása.
A lebonyolításhoz szükséges eszközök listájának összeállítása, beszerzése.
Meghívottak listájának összeállítása.
Plakátok, meghívók elkészítése, eljuttatása.
Megjelenítés óvodánk honlapján.

A résztvevők köre:

120 gyermek (5 csoport)
Szülők, leendő szülők óvodások
Dajkák
Meghívott vendégek


Fejlesztendő kompetenciák:

Személyes kompetenciák: kapcsolatteremtési képesség, konfliktusmegoldó képesség, önfejlesztő képesség, önellenőrző képesség, önállósulás, önbizalom fejlesztése.
Kognitív kompetenciák: kommunikatív képességek, tanulási képességek, matematikai képességek
Szociális kompetenciák: együttműködési képesség, kooperációs képesség, segítőkészség, szabálytudat, önfegyelem, önzetlenség, beleérző képesség, reális értékelés elfogadása.
Mozgásos kompetencia: finommotorika, nagymozgások fejlesztése, mozgáskoordinációs képesség, egyensúlyozó képesség, verbális képességek fejlesztése.

A projekt terve

Külső világ tev. megism.

Mit jelent az egészség?
- Táplálkozás
- Évszaknak megfelelő öltözködés
- Mozgás
J: Öltözködés érintésre
J: Milyen gyümölcsöt kóstoltál?


Matematikai ism.

- Számlálás: több, kevesebb, ua.
- Páros testrészek
- Síkmértani formák felismerése, megnevezése
J: Ki ér az út végére hamarabb?

Tevékenységek


- „Egészségfa” készítése, amelynek minden ágára olyan rajz kerül, ami összefügg az egészséggel.
- Mondókák mozgással kísérése
- Képek válogatása: melyek az egészséges ételek?
- Puzzle (gyümölcsök) kirakása – verseny
- Színezők: öltözködés, sportok
- „Találj ki a labirintusból!”
- Csiga ugróiskola
- Kockavár építése bekötött szemmel-verseny 5.93/34.
- Meghívók készítése
- Vendégvárás: gyümölcs mosás, gyümölcs saláta készítés, szalvéta hajtogatás.
- Kötélhúzó versenyre hívjuk a Nyuszi csoportot.
- Zokni hernyó készítésre és versenyre hívjuk a Cica csoportosokat

Rajz, mintázás, kézimunka


- „Egészségfa” – rajz
- Zokni hernyó – barkácsolás
- Tornázunk – gyurmázás
- Meghívó készítés
J: Hernyó verseny – Melyik hernyó ér előbb a célba?

Mese-vers

- Biciklire szálltam..(m)
- Sorba felálltok kis ovisok..(m)
- Sündisznócska lovagol (mese)
J: Lovaglás egymás hátán – páros verseny

Mozgás

Nagymozgás:
- Mozogj, ahogy látod!
- Pek torna gyakorlatai: alapgyak. nagylabda gyak. lábtorna, masszírozás
- Kötélhúzás

Finommozgás:
- Ujjtorna 5.85/6.
(versenyjáték)
- Zokni hernyó verseny

Ének, zene, énekes játékok

- Benn a bárány (ism.)
- Lipem lopom (ism.)
- Fut a nyúl (Zh.)
J: Nézz oda 5.86/12
Hangszerek hangjának felismerése
J: Piros vonat zakatol (m)
Sorverseny tárgyak kerülésével


A témahéten alkalmazott játékok leírása



Öltözködés érintésre
Különböző ruhadarabokat készítünk a játékhoz. Megérintjük a gyermek valamelyik testrészét, ő megnevezi azt és kiválasztja a ruhák közül azt, amelyik arra illik.

Mozdulj, ahogy látod!
Kártyákra pálcika embereket rajzolunk, valamilyen mozgás, mozdulat kifejezésével. Felmutatjuk ezeket egyenként, a gyermekek megpróbálják a látott mozgást utánozni. Játszhatjuk úgy is, hogy megmutatjuk a kártyát és eltesszük. A gyermek emlékezetből próbálja elvégezni az előzetesen látott mozgást. Amikor már többször játszottuk, több kártyát mutatunk egymás után, ezt kell sorba mozogni a gyermeknek.

Ujjtorna
Egy nagy tálból különböző magokat (bab, borsó, tökmag, kukorica, mogyoró) válogatunk szét. Mindenki kiválaszt magának egy terményt. (Figyeljünk arra, hogy körülbelül egyforma méretű, mennyiségű termények legyenek a tálban.) Az győz, aki a nagy tálból legelőször kiszedi a kiválasztott magot a saját tányérjába.

Ki ér az út végére hamarabb?
A játékhoz szükséges eszközök:
- Nagyobb méretű lapokon a síkformák (kör, négyzet, háromszög, stb.) képei kanyargósan elhelyezve a csoportszoba adott területén;
- ugyanilyen formákat mutató óriás dobókocka;
- a gyermekek önmaguk a figurák.
A játék menete:
Minden résztvevő maga dob az óriás dobókockával és arra a formára lép, amit a kocka mutat. Egy gyermek, vagy az óvónő segít a dobókocka adogatásával, hogy a társasjátékról ne kelljen lelépni a játszóknak. A formák különálló lapokon vannak, így elhelyezésük játékonként változtatható. Az győz, aki a leghamarabb ér az utolsó lapra, a célba.

Kockavár építése bekötött szemmel
- Bekötött szemmel építsenek kockavárat.
- Az a győztes, akinek a legmagasabb lett a vára anélkül, hogy eldőlt volna.

Csiga ugró iskola
Nagy csigavonalat rajzolunk a földre, minél nagyobb a rajz, annál tovább tart a játék. Bevonalkázzuk kis területekre az egészet, hogy négyzetlapokat kapjunk, melyekbe sorba kell ugrálni.

Hernyó verseny
Zoknikból hernyókat barkácsolunk, majd zsinórt kötünk rájuk. A gyermekek rajtvonal mögé helyezik a hernyóikat, majd „rajt”-ra elkezdik a zsinórt feltekerni. Az a gyermek győz, aki leghamarabb feltekeri a zsinórt, így a hernyója legelsőnek ér a célba.

Nézz oda!
Futás menetirányban. Jelre (ritmushangszerek) az előzőleg megbeszélt irányba kell fordulniuk (dob-óvónő; háromszög-ablak, stb.)
Lovaglás
A nagyobbak kicsikkel a hátukon versenyeznek egymással. Indulás a rajtvonal mögül, szék megkerülésével visszafutás a rajtvonalig.

Sorverseny
Húzunk egy rajtvonalat, és egyes oszlopba felállnak mögé a gyerekek. Velük szemben oszloponként 1-1 széket helyezünk el. A gyerekek egymás vállát megfogva kialakítják a vonatot. Jelre elindulnak a vonatok, közben mondják a verset. Az a vonat győz, amelyik legelőször megkerüli a szemben lévő széket, és visszaér a kiindulási helyére szétszakadás nélkül.
A sorversenyt úgy is lehet nehezíteni, hogy a vonatok különböző tárgyak között kanyarognak.

Harcos Katalin: Piros vonat

Fénylő sínen piros vonat Ablakában sok kis gyerek
zakatol, zakatol. nézeget,nézeget,
Alagútnál visszatolat lombos erdőt, tarkamezőt
valahol, valahol. kék eget, kék eget..
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
egészségnevelési hét-iskola

A neten találtam-köszönet a feltöltőnek:


Egészséghét
2010. február 8-12- ig


3 témakör köré csoportosítottam a feladatokat:
I. Egészséges életmód
II. Személyes higiénia
III. Alkohol, drogok

I. Egészséges életmód:

1. Étlap készítése:
Előkészítésként: az iskola élelmezésvezetője,…………. külsős előadóként, előadást tart az étlapkészítés kritériumaiból 2010. január 22-én, technika órán, a tervezett időpont előtt 3 hét-tel.
Felelős: …….. témahét felelős.


Technika óra: 1 heti iskolai étrend (ebéd) elkészítése az egészséges táplálkozás alapelveit fi-gyelembe véve. 2010. január 29- én a gyerekek megalkották az 1 heti étrendet, a tervezett időpont előtt 2 héttel. A gyerekek három 5 fős csoportban dolgoznak órán, és az összeállított étrendet megvizsgálva csoportonként összeállítják a heti étrendet. Majd az osztály első csoportja az élelmezésvezetővel megbeszéli az étrend megvalósítását.
Felelős:

Értékelés szempontjai:
 Mennyire felel meg az étrend az egészséges táplálkozás szabályainak?
 Kivitelezhető- e a gyerekek által elkészített étrend?

Matematika óra: Az elkészített étrend kalóriatartalmának kiszámítása, meghatározása. 2010. február 8- án 4. órában.
Felelős: matematika tanár

Német óra: Az étrend lefordítása német nyelvre. 2010. február 11- én 5. órában.
Felelős: német tanár

Angol óra: Az étrend lefordítása angol nyelvre. 2010. február 11- én 5. órában.
Felelős: angol tanár

Megvalósítás: a 7. a osztályban technika, matematika, német, angol órán.


2. Salátakészítő verseny

2010. február 8- án, hétfő délutánján a felső tagozat minden osztályából 5-5 fő összeméri salá-takészítő tudását.

Előkészítés: A témahét előtt 1 héttel receptfüzetet állítanak össze, mely 10 receptből áll. Ezek közül 1 kiválasztottat kell elkészíteniük. Anyagszükségletet le kell adni a verseny felelősének .
A verseny lebonyolítása: osztályok között, a kiválasztott recept elkészítése alapján.

Értékelés: A zsűri végzi a következő szempontok alapján:
 Mennyire felel meg az egészséges táplálkozás kritériumainak?
 Könnyen elkészíthető-e?
 Esztétikusan tálalt-e?

Zsűri tagjai:
 igazgató
 igazgatóhelyettes
 Alapítvány elnöke
DÖK elnök

Díjazás: A jelenlevők elfogyasztják az elkészített salátákat. Az első három helyezett jutalmat kap, a többi gyermek tányéralátétet, melyet az iskola készít el képek laminálásával.

3. Egészségügyi vetélkedő

Alsó és felső tagozat is részt vesz a versenyben. Minden osztályból 5-5 fő. Alsó tagozatban osztályok között, felső tagozatban vegyes csoportokban (minden osztályból 1-1 fő) vesz részt a versenyben. 2010. február 9-e délutánján rendezzük meg a vetélkedőket. A kicsik a kis tor-nateremben, a nagyok a biológia teremben.

Előkészítés: A témahét előtt 1 héttel a kijelölt 2. számú csoport a 7. a osztályból összeállítja a verseny feladatait a felső tagozat számára, melyet egyeztetnek ……… témahét felelőssel. Az alsó tagozat versenyszámait ……… állítja össze. A versenyek lebonyolításában a kijelölt személyek a felelősek.

Zsűri tagjai:
Felső tagozat:(tanár) (DÖK helyettes)
Alsó tagozat: (tanító) (védőnő)

Díjazás: A verseny eredményei alapján gyümölcsök, tisztálkodó szerek.

4. Sport

Reggeli torna: A hét minden napján, az iskola minden tanulója 720- 730 – ig reggeli tornán vesz részt, mely felfrissíti a gyerekek vérkeringését, ébresztőként hat rájuk.
Felelős a lebonyolításáért alsó tagozatban ……, felső tagozatban ……..Felügyeletet tartanak az ügyeletes nevelők.

Sportverseny: A negyedik napon, 2010. február 11- én, csütörtökön kerül megrendezésre. Résztvevők: a felső tagozat osztályaiból 8-8 fő.
Felelős:………… testnevelő tanár
Értékelés: A verseny eredményei alapján.
Díjazás: Sportfelszerelések.

II. Személyes higiénia

Tanórákon megvalósítandók:
 Biológia óra: Községünk védőnője, mint külsős felméri a 7. a osztály egészségügyi ál-lapotát. Magasságot, tömeget, vérnyomást, vércukrot mér, látást vizsgál 2010. február 9- én, 2. órában.
Felelős: témahét felelős
 Kémia óra: Textilvizsgálat, az anyagok tulajdonságainak (nedvszívó képesség, hő tartás, éghetőség) vizsgálata 2010. február 10-én, 5. órában. A jó tulajdonsággal rendelkező textíliákat használjuk!
Felelős: témahét felelős

Délutáni programokként megvalósítandó:
 Divat- és táncbemutató: 2010. február 10- én délután. A bemutatón iskolánk diákjai vesznek részt. A program megszervezéséért és lebonyolításáért …… a felelős. A tánc-bemutatót tartja a…….. tánccsoport, melynek tagjai az iskolánk tanulói.
Célja: A jó tulajdonságokkal rendelkező ruházat bemutatása.
Értékelés:
o Esztétikai összeállítás
o Jó tulajdonsággal rendelkező ruházat kiválasztása.
o Előadás módja.

III. Alkohol, drog:

Tanórákon megvalósítandók:
 Informatika óra: 2010. február 9-én, 6. órában power- point bemutató készítése drogok okozta veszélyek felhívására. Résztvevők a 7. a osztály tanulói.
Felelős: informatika tanár
Értékelés: tartalmi, esztétikai, megjelenési
 Rajzóra: Figyelemfelkeltő plakát készítése a drogok okozta veszélyekkel kapcsolatban 2010. február 10-én 1. órában. Résztvevők a 7. a osztály tanulói.
Felelős: rajztanár
Értékelés: tartalmi, esztétikai, megjelenési

Tanórákon kívül megvalósítandó:
 Power- point bemutató: 2010. február 11- én a szünetekben bemutatjuk a 7. a osztá-lyok által készített bemutatókat, melyek a drogok okozta veszélyekre hívják fel a tanu-lók figyelmét. Helye: matematika (interaktív) terem
Felelős: témahét felelős


Összegzés:
Kiállítás szervezése: A témahét napjainak eseményeiről napi lebontásban kiállítást szervezett Agárdi Lajos rajztanár, mely összefoglalja a hét napjainak fontos eseményeit. A hét esemé-nyeinek rögzítésében segített a 7. a osztály hármas számú csoportja.
 
Oldal tetejére