Egy férfi és egy nő – vagy több

Sokan neheztelnek rám, és nem csak a fiatalok, mert úgy érzik, illúziókat rombolok. Nem, nem vagyok illúzió romboló, csak megkövesedett, hamis illúziók, káros illúziók helyett használhatóbb, életszerűbb illúziókat próbálok fölmutat-ni. Mert én is hiszek az illúziókban, de nem azokban, amelyek ingoványba visz-nek.

Mi az illúzió végülis? Téveszme, amely szebbnek láttatja a valóságot, mint amilyen. Ha az az illúzióm – miközben egy szál kötélen egyensúlyozok háromszáz méterre egy habzó, őrjöngő folyó fölött –, hogy biztonságos hídon állok, és hirtelen ráébredek a lidérces valóságra, biztos, hogy lezuhanok és halálra morzsol a víz meg a szikla. De ha abban az illúzióban ringatom magam, hogy erős akarat-tal megnyerhetem a kerületi asztali tenisz bajnokságot, az illúzió megsokszorozhatja az erőmet – még győzhetek is általa!

Ha azt kérdezik, mi a szerelem, én nem tudok elalélni, lelkesedni, és szebbé hazudni a valóságot, mint amilyen. Én kimondom, amit tudok, amit tapasztaltam, hogy a szerelem bipoláris szenvedély. A mániás lobogásból a depresszió jeges poklába kerget. És őrület. Pusztító önzés és birtoklási vágy. Füst Milán, az én egykori tanítóm és mesterem azt mondta, hogy ez a két dolog: “szeretem a borjúhúst” és “szeretem a Mancikát”, egy és ugyanaz: mindkettőt be akarom kebelezni. És persze gyönyörű. A legszebb téboly, ami létezik. Boldog, akinek része volt benne, és szerencsétlen, akit egy életen át elkerült ez az elmebaj. Sokkal több, mint szex.

Azt hiszem az újdonság varázsának nagy része van benne, csak abba lehet az ember szerelmes, akit nem vagy csak alig ismer, de akit annyira meg akar ismerni, hogy eggyé szeretne válni vele. És jaj neki, ha sikerül… vége a varázs-latnak! Viharos boldogság és viharzó szenvedés, de nem egymás után, hanem egyszerre, egyazon pillanatban. Fontos: nem korhoz kötött! Lehetsz tizenhat éves, és lehetsz nyolcvanhat… ha utolér, nem tehetsz ellene semmit.


És teljesen irracionális, igaza van a régi bugyuta slágernek:

Szerelemhez nem kell szépség,
szerelemhez nem kell ész,
szerelemhez nem kell semmi más,
csak szerelem kell, és kész!


Megint csak Füst Milán jut eszembe (aki majdnem olyan okos volt, mint Goethe; talán nem egészen annyira; ezért volt sokkal rokonszenvesebb), azt is ő mondta, hogy mindent racionálisan, ésszerűen akarunk megmagyarázni, ami nem ésszerű. Azt kérdik tőlem, miért szeretem én a Mancikát? Mert olyan szép fekete szeme van? Nem. Mert olyan gyönyörű kreol bőre van? Nem. Mert olyan csodás szőke fürtjei vannak? Vagy mert olyan fantasztikus teste van? Nem. Mert olyan nagy szíve van, mert olyan szelíd lelke van? Nem és nem!

Hát akkor miért szeretem én a Mancikát?

Csak.

A romantika keltette életre azt az illúziót, hogy a jó házasság alapja a szerelem. A föntiekből kiderül, ez végzetes tévedés. A házasság stabil, lehetőleg (főleg a gyerekek érdekében) életre szóló, szereteten és megbecsülésen alapuló szövetség kell legyen. A szerelem mindenre alkalmas, csak arra nem, hogy stabil képződmény épüljön rá.

Az is illúzió, hogy a tökéletesnél alább nem adhatjuk, és az is, hogy a tökéletességet egyetlen személyben kell megtalálnunk mindenáron. Az élet nem Aréna Pláza. Csak ott kapható minden egy helyen. Csakhogy az emberek nagyobb része maximalista. A tökéleteset keresi, mert azt hiszi, hogy az neki jó lesz. És egy személyben, mert úgy képzeli, az neki kényelmes lesz.

És isten őrizze meg őt vágyai teljesülésétől. A tökéletes ember kibírhatatlan! Először is állandó kisebbségi érzésem van tőle: ha ránézek, mint tükörben látom a saját tökéletlenségemet. A tökéletes ember dögunalmas. Sőt gyűlöletre méltó. Mindenben szebb, jobb, okosabb, mindig neki van igaza… meg kell őrülni tőle! Csak a tökéletlen embert lehet szeretni. És nem hibái ellenére, hanem hibái-val együtt, sőt: gyakran a hibáiért!

Az iparosodással elindult női emancipáció fölbolygatta a párkapcsolatok addigi rendjét. Minden hagyományos szokást át kellett értékelni. Egyenjogúságról beszélek, nem egyformaságról, mert például számomra éppen az a gyönyörű egy nőben, hogy egészen más, mint én vagyok.

A homo sapiens egyetlen faj, ám ez nem jelenti azt, hogy az etnikai variá-ciók nem jelentősek! Csakhogy már a rómaiak is tudták, hogy varietas delectat; a változatosság gyönyörködtet. Az a gyönyörűség forrása (épelméjű humanista számára), hogy az emberi faj olyan sokféle. Hogy vannak távol-keleti sárgák és ferdeszeműek, velük rokon indiánok, vannak barna hinduk, gyapjas fejű, fekete afrikaiak, szőke skandinávok, vörös hollandusok, sziklafejű írek, szangvinikus mediterrán népek, göndör, fekete hajú sémiták: arabok és szefárdok, vannak széles csontú, érzelmes szlávok, meg füstösbőrű és égő fekete szemű romák! Túlságosan is különbözünk egymástól ahhoz, hogy ne legyünk teljesen egyenértékűek. Így van ez a nemek viszonylatában is.

A nők a férfiakkal teljesen egyenlő értékűek, sőt, a képességeik még bizo-nyos értelemben fejlettebbek is, mint a férfiaké. Több dologra képesek figyelni egyszerre, elmélyült koncentrálásra is hajlamosabbak, mint az aktivitásra termett férfiak. És vannak férfias nők. Attól még abszolút nők, csak két X kromoszómával rendelkeznek. Ezért már kislány korukban is fiúsítva voltak, érdekli őket a technika, vonzódnak a technikai sportokhoz, a veszélyes foglalkozásokhoz, kamionsofőrök, pilóták, katonák, rendőrök, titkos szolgálatoknál nagyszerű ügynökök, és attól még csodálatos szeretők és gyöngéd anyák. És ezzel szemben léteznek anyalelkű férfiak (nem homoszexuálisok!) akik pótolhatatlan bébiszitterek, a legjobb apák, remekül főznek, csodálatosan takarítanak, és imádják a szép, rendben tartott otthont.

Arról kell leszokni, de nagyon, hogy szexuális tárgynak nézzük egymást! A macsó magatartást a férfiaknak, és a kurvatempót a nőknek a következő században el kell felejteniük. Ja, és a legősibb foglalkozás a gyűjtögetés, halászat, vadászat és nem a prostitúció. A prostitúció a monogám házasság terméke, és csak olyan társadalmakban ismert, ahol a férfiak birtokolják az asszonyokat.

A hagyományos nemi szerepeket azért kell újakkal fölváltani, mert a technika fejlettsége következtében a nő ma már minden, csak nem “gyöngébb” nem. Nem szorul se védelemre, se fölszabadításra. Abszolút egyenrangú partnere lehet a férfinak, ha a két nem képes lesz megoldani az egyenrangú partnerkapcsolatot. Ha nem oldja meg, a nő a férfi egyenrangú ellenfele lesz. Az pedig – hadd ne bizonygassam, miért – a vég.

A nemi szerepeket természetesen nem biológiailag kell újragondolnunk. Mindig a nők fognak szülni és a férfiak fognak gyermeket nemzeni. (Tudom, az orvostudomány technikailag már tudna ezen változtatni, de ettől őrizzen meg a mindenható! Ettől megszűnnénk emberek lenni.) Mert ugyan egy nő valóban föl tud nevelni egyedül is egy, akár több gyereket. De ha rám hallgat, ne tegye! A gyerek érdekében. A gyerekből akkor lesz harmonikus fölnőtt, ha apja is van, any-ja is van. Még a nagyszülőket is nehezen nélkülözi a gyerek – ezek a szükségletek genetikusak, és a hiányuk könnyen torzítja a gyerek szocializációját, beilleszkedését a táradalomba, és könnyen károsíthatja az idegrendszerét. Persze azt nem állítom, hogy egy rossz házasság vagy gyűlölködő viszony a nagyszülőkkel jobb, mint a csonka család…

Biztos, hogy a komoly, felelős női karriert és az anyai föladatokat nehéz egyeztetni, de a korszerű férfiszerephez hozzátartozik, hogy (egy): nem féltékeny a felesége társadalmi sikereire, (kettő): kutya kötelességének tatja, hogy amennyire csak tud, besegít a háztartási munkába, és ettől még nincs kisebbségi érzése. Ha kell, ha az asszony hivatása fontosabb, maradjon otthon az apa gyereket nevelni, háztartást vezetni. Csak nehogy törvény legyen belőle! Ahol a férfi munkája a fontosabb, ott ne akarja a nő “megvalósítani önmagát”. Érezze magát megvalósulva, ha jó feleség és anya. Fölnevelni három-négy gyereket, egy alkotó férfi társa lenni, néha igen nagy emberi teljesítmény. Nem szokás Nobel díjjal jutalmazni, holott sokszor járna érte.

A XXI. század új nemi szerepeinek alapja a szabad választás kell legyen! Ne legyen kötelező gyereket szülni csak azért, mert eddig ez volt a szokás. Nem mindenki alkalmas az anyaságra, aki szülni tud. Gyereket az szüljön, aki alkalmas rá: de azt a társadalomnak is segítenie kell, hogy ha kedve van, akár öt-nyolc gyereket is gond nélkül fölnevelhessen. (Anyagi gondokról beszélek…)

De tovább megyek. A társadalom senkit se kényszerítsen arra se, hogy heteroszexuális legyen csak azért, mert a többség az! Ha azt mondanám, a homoszexualitásról egyáltalán nincs is véleményem, én pontos lennék ugyan, de tartok tőle, félreértenék. Inkább elmesélek egy történetet.

Éppen elhagyott életem pillanatnyi legnagyobb szerelme, amikor összefutottam egy barátommal. Beültünk a presszóba dumálni. Őt is éppen elhagyta a szerelme – volt közös témánk. Egy napon születtünk, a barátom éppúgy rák, mint én. És rájöttünk, hogy milyen egyformák vagyunk, mekkora balekok vagyunk, és hogy velünk mindig kitolnak. Hogy mi mosunk, főzünk, takarítunk rájuk, még a pénzt is mi keressük (legalábbis mi keresünk többet), mi szereztük a lakást, nem vagyunk féltékenyek, nagyvonalúan elnézünk mindent, és mégis bennünket csal-nak meg “…ja, és még el is mondja, az én vállamon sírja ki magát, mert az a másik szemét vele, és azzal kérkedik, hogy ő milyen őszinte, közben fütyül rá, hogy nekem hogy esik …”

“… hát öregem, hát pontosan, mintha idéznél: nekem meg azt mondta, kinek mondja el, milyen szerelmes abba a másikba, ha nem nekem, kiben bízhat, ha nem bennem…”

Egymás szavába vágtunk. Nem is ittunk. Ő absztinens, nekem meg egyedül nem volt kedvem… mégis jó időbe telt, míg nálam leesett a tantusz. Hogy én itten egész idő alatt nőkről beszélek, ő meg fiúkról. A barátom ugyanis homoszexuális.

Azért volt és van sok homoszexuális barátom és leszbikus barátnőm, mert nem veszem észre. Eszembe sem jut, hogy egymás számára szexuális partnerek lehetünk, de attól még jó barátok vagyunk, és még azt sem tenném hozzá, hogy sőt… Mert még az sem igaz. Még fordítva sem igaz.

És azért törvényszerű, hogy a szerelemnek tragikusan kell végződnie, mert szenvedély, és a szenvedély szükségszerűen elmúlik. Hadd hivatkozzam költészet helyett ismét slágerszövegre: a dalszöveg ismertebb és könnyebben is érthető. Sztevanovity Zorán énekli (alighanem az öccse, Dusán verse):

Mert jaj, a szerelemnek múlnia kell!
S ha múlik akkor fájnia kell!
Hogy érezd mennyit ér, míg tart, míg él…


A létezés is tragikus, mert az ember halandó. De képzeld el az ellenkezőjét: az ember örökké él, és a szerelem örökké tart… Szörnyű lenne! Ha a létezés, ha a pillanat nem lenne mulandó, nem lenne képes élvezni az ember. Akármilyen fájdalmas is, de az élet attól szép, attól értékes, hogy meghalunk, a szerelem attól csodálatos, hogy elmúlik.

Az igazi tragédia pedig nem az, hogy elmúlik az ifjúság – ez is csak illúzió. Az igazi tragédia az, hogy elmúlik a gyerekkor. De szerencsére a természet gondoskodik róla, hogy a gyerek, aki alig várja, hogy fölnőtt lehessen, ezt ne ve-gye észre.

Hadd mondjak azért valami vigasztalót is. A nagyon szerencsések szerel-me úgy múlik el, hogy nem múlik el, vagyis megszűnve megőrzi önmagát, és a viharos, bipoláris érzelem átadja a helyét egy másik érzésnek, amit a magyar nyelv meg tud különböztetni a szerelemtől: a szeretetnek. Az a házasság vagy párkapcsolat, ami a mély, kölcsönös szereteten és megbecsülésen alapul, ami valódi szövetség, gyakran csakugyan a sírig tart. Az igaz, hogy nem adják ingyen; az ilyen mély bizalomért meg kell küzdeni, azért bizony komoly áldozatokat kell hozni, az kölcsönös megalkuvásokkal, lemondásokkal jár. Viszont az ilyen kap-csolat tartós, mély és állandó boldogságot jelent. Van olyan egyáltalán, hogy tartós boldogság? Ha nem a szavakon lovagolunk, és a fogalmakra koncentrálunk, amire a szó utal, akkor annak nevezhetjük a harmóniát.

Sokan látták a Hegedűs a háztetőn-t. Emlékszik az olvasó arra a nótára, hogy „Szeretsz engem?” „Do you love me?” Prózára fordítva ez így hangzik:

Golde, szeretsz te engem?
Bolond vagy? Nincs jobb dolgod, mint hogy ilyen hülyeségeket kérdezz?
Tudni akarom. Szeretsz te engem?
Az isten áldjon meg, én tizenöt éve mosok, főzök, takarítok rád, szültem ne-ked őt szép lányt, mit akarsz még?
Tudni akarom. Szeretsz engem?
Te meghibbantál! Hát végig tudom én ezt csinálni melletted, ha…
Szóval hát szeretsz engem?
Ez totál begolyózott, ez a pasi… Eredj a pokolba…!
Ez van. Ez a legmélyebb, legigazibb, legerősebb kapcsolat.


Tolsztoj a Karenina Annában meg akarta mutatni, milyen a tökéletes, az igazi, mély szereteten alapuló házasság, Levin és Kitti házassága. Sajnos szörnyű unalmasra sikeredett, szinte olvashatatlan, ami pedig Tolsztojnál ritkaság. Miért? Mert nem vette figyelembe az egyik fönti tételünket, hogy ugyanis a tökéletes ember kibírhatatlan. A tökéletes kapcsolat is.


Föntebb egy kis gonosz célzást tettem Goethe rovására. Hadd kárpótoljam most a Mestert. Egyik legszebb mondata:

Das ewig Weibliche zieht uns hinan…
(Az örök asszonyi emel magához minket)


Kertesz Akos
KMH

couple.png
 
Te jóságos ég, ezt a rettenetes, demagógiáktól hemzsegő katyvaszt Kertész Ákos írta? Nagyon szerettem a Makra c. könyvét, tisztelem becsülöm, mint írót és művészt, de nem gondoltam volna, hogy valaha ide jut a gondolkodása! Valami nagyon komoly magánéleti problémái lehettek. Utána is néztem, négyszer nősült, így már valamennyire érthető. És nem is csoda, hogy négy elbaltázott házasság után így aposztrolfálja a szerelmet: "Pusztító önzés és birtoklási vágy." Na pont nem ez a szerelem, és épp azért megy tönkre annyi kapcsolat, bizonyára az övéi is, mert ezt képzelik annak. Pusztító önzésre tényleg nem lehet építeni sem házasságot, se más kapcsolatot.

Vagy ez a kijelentése: "csak abba lehet az ember szerelmes, akit nem vagy csak alig ismer,"
Ez a kijelentés is a szerelem helytelen definíciójából fakad. Ja persze, önzőn birtokolni azt is lehet, akit alig ismerek. Szeretni viszont lehetetlen. Feldmár Andrást kellett volna inkább olvasni, aki azt mondta: "Nem szerethetek valakit, akit nem ismerek, és nem ismerhetek meg valakit, akit nem szeretek. Tehát a szeretet és az ismeret, az ugyanaz." Ez sokkal közelebb áll az igazsághoz. Szerelmesek abba leszünk, akit megismerünk. Amíg nem ismerjük, legfeljebb vonzalmat érzünk iránta. A vágy és a vonzalom még nem szerelem. Csak az előszobája.

Ettől meg a hajam szála égnek áll: "És azért törvényszerű, hogy a szerelemnek tragikusan kell végződnie, mert szenvedély, és a szenvedély szükségszerűen elmúlik." Hát ha a szerelmet "Pusztító önzés és birtoklási vágy"-nak, meg szenvedély-nek definiáljuk, akkor ez nyilván elmúlik, (hála Istennek). Csakhogy a szerelem nem ez. A szerelem a szenvedélyen túl egy sokkal mélyebb érzés, egy olyan mély szeretetet foglal magába, ami teljes odaadással szeret. Ami ismeri, és úgy fogadja el a másikat, ahogy van, hibáival, problémáival együtt, sőt, többnek, fontosabbnak, jobbnak tartja a másikat önmagánál. Önmaga kiterjesztésének, kiegészítésének érzi a másik személyiségét, akivel úgy összenő a lelke, hogy szinte szimbiózisban él vele testileg és lelkileg is. A szerelem nem önző, annak nem önmaga számít, hanem mindig a másik. Nem akar birtokolni, csak szeretni akar, adni, és nem kapni. A legnagyobb vágya az, hogy annak a másiknak szüksége legyen az ő szerelmére. Hogy adhasson! Ez a szerelem, és ez nem múlik el soha, a korral sem. Ha valaki nem így érez a szerelme iránt, akkor nem szerelem az, amit érez. Attól tartok, Kertész Ákos ezt soha nem érezte.

Zorán dala nem kompetens, egy csalódott ember dala, akkor is, ha Dusán írta. A csalódott emberek pedig előszeretettel általánosítják a tapasztalataikat, és teszik másokra is törvényszerűséggé. Az ő házasságuk tönkrement, tehát kijelentik, hogy a szerelem elmúlik. És győzködik azokat, akik 30 év házasság után is szerelmesek a házastársukba, hogy te nem lehetsz szerelmes, mert az elmúlik, hanem amit érzel, az már "csak" szeretet. Egy frászkarikát!

Kertész Ákos szerint "A nagyon szerencsések szerelme úgy múlik el, hogy nem múlik el, vagyis megszűnve megőrzi önmagát, és a viharos, bipoláris érzelem átadja a helyét egy másik érzésnek, amit a magyar nyelv meg tud különböztetni a szerelemtől: a szeretetnek." Nem véletlen, hogy az angol nyelvben a szerelemre és a szeretetre is ugyanaz a szó van: love. A szerelemből nem lesz "barátság", amire Kertész Ákos utal. Ez igenis szerelem marad a sírig, szenvedélyes, odaadó, önzetlen, és mindent túlélő, akkor már kipróbált, elmélyült szerelem. És igen, van ilyen, akkor is, ha nem mindenki tapasztalja meg. És ha valakinél elmúlt, meg kell vizsgálni, hogy valóban szerelem volt-e az, amit érzett, vagy pedig "pusztítón önző birtoklási vágy".

Nem azok siránkozásából kell törvényszerűséget lefektetni, akik elszúrták a kapcsolataikat. Azokra kell hallgatni, akik nem szúrták el!
Szegény Kertész Ákos! Nem csoda, ha visszavágyik a gyerekkorába! Négy ramaty házasság után, inkább nem kéne mondania bölcsességeket a párkapcsolatot illetően. El kéne fogadni, hogy attól, hogy neki nem jött össze, másoknak még sikerülhet, és sikerült is.
 
Utoljára módosítva:
- mi a szerelem?

-1 „amikor egyszerre 2 ember esik ágynak”

-2 „Szeretlek, és elfogadlak olyannak, amilyen vagy. Nem akarlak megváltoztatni. Nem akarlak sem bántani, sem segíteni. De itt vagyok, melletted”

-3
„Se a Föld, se az Ég, se a zöld, se a kék,
Se a Nap, se a Hold, nélküled nem olyan amilyen volt.
Se a forma, se a szín, se az öröm, se a kín,
Se a már, se a még, nyugalmat nem adnak rég.
Se a füst, se a por, se a nők, se a bor,
Se a szív, se az ész, se a terv, se a kész,
Se a nappal, se az éj, nincs semmilyen szenvedély,
Ami nálad jobban kell, és ez soha nem múlik el!!”

- mi az illúzió?
-- Maya fátylai. Valahol a sötét szoba közepén egyetlen gyertya ég, a fénye visszatükröződik a körben elhelyezett tükrökről de a plafonról lógó fátylak elhomályosítják a fényét, így aki a gyertyát keresi annak előbb-utóbb minden fátylat el kell dobnia, hogy valóban megtalálhassa. (Ez egy szép gondolat egyfajta buddhista világnézetből, még én is nagyjából megjegyeztem)
-- rövidebben: Isten és közöttem állok ÉN
 
"Nem vagyok különleges, egy hétköznapi ember,hétköznapi gondolatokkal. Egyszerű életet éltem. Nem állítottak nekem szobrot, a nevem hamarosan a feledés homályába vész, de egy tekintetben sokkal szerencsésebbnek mondhatom magam, mint bárki más: egész szívemmel és lelkemmel szerettem valakit és ez nekem bőven elég!" Részlet: Szerelmünk lapjai

Ha már Kertész Ákos is az irodalomhoz fordult. És még egy idézet:

"Életem nagy értelme: ő. Ha mindenki más elpusztulna, és csak ő maradna életben: általa tovább élnék én is! De ha mindenki megmaradna, csak ő pusztulna el, az egész világ idegen lenne számomra, nem érezném magam többé részesének. " (Bronte: Üvöltő szelek)

És ez az érzés nem változik a korral, és nem "lényegül át" "szeretetté". Egy barát iránt nem így érez az ember.
 
:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Én már sok mindenkibe voltam szerelmes, csak ez nem volt kölcsönös, nem volt viszonzott -- sajnos!
Úgyhogy nekem is rosszak a tapasztalataim. Sok kudarc, sikertelenség, és csalódások is voltak az életemben.
A felületes kapcsolatokat én se szeretem, mert az tényleg önző, és a pusztító birtoklási vágy is benne van, igen.
A mélyebb kapcsolatok a jók! Egy csodálatos lánnyal! Egy nagyszerű nővel!
Ma is láttam a tévében például egy olyan imponálóan gyönyörű repülőgépes pilóta lányt, fiatal nőt, aki pont az esetem volt - külsőre is! ;) (Egyedül repült a géppel.)
Rögtön bele is "zúgtam". .....
:p:p:p:p:dr_33::cool2:
 
Első körben olvasva azt hittem, hogy egy kortárs pályatévesztett pszichológus sorait olvasom. Aztán végére tekerve rájöttem, hogy ő az a Kertész Ákos, aki szerint a "magyar genetikusan alattvaló", aki szerint a "Holocaustért egyedül a magyar a felelős", majd ezen kijelentései után cinikus mondatokkal kifejezte, hogy várhatjuk a helyreigazítást, nem lesz. (Hozzá kell tenni, hogy mondatai mögött felsejlik a valóság halovány képe, de ilyen kijelentésekhez többet kellett volna letenni az asztalra)
Én ezeket meg tudom neki bocsátani, így elemzem további sorait.

Ki is volt Füst Milán? Beszéljen a Wikipédia:
"Feleségének nem lehetett könnyű élete: Füst Milán nyűgös, zsörtölődő férj volt, amolyan igazi „nehéz ember”, akit lelke mélyéig csak a megoldandó művészi feladat érdekelt"
A szerelem kérdésében őt mértékegységnek választani hasonló, mintha az emberi intelligenciát kilonewton/köbmiliméterben akarnánk megadni.

"A társadalom senkit se kényszerítsen arra se, hogy heteroszexuális legyen csak azért, mert a többség az!"
Semmi probléma, nem kell ezen vitázni, az evolúció kezeli ezt a kérdést...

"bipoláris érzelem átadja a helyét egy másik érzésnek, amit a magyar nyelv meg tud különböztetni a szerelemtől: a szeretetnek"
Erre szeretném én azt mondani, hogy l*f*szt. De úriember vagyok, ezért nem mondom. Inkább csak annyit mondok, hogy ez a mondat ugyanabból a közhelygyűjteményből származik, mint a "szeretem, mint embert"

"A romantika keltette életre azt az illúziót, hogy a jó házasság alapja a szerelem. A föntiekből kiderül, ez végzetes tévedés."
Az lehet, hogy a szerelem nem tuti alap a jó házasságra, de az biztos, hogy ennek hiánya tuti alap a rossz házasságra.

Nem, Béla nem azért szereti Mancikát, mert sötét a haja, mert kreol a bőre, mert szépek a tincsei, sőt mi több nem is a gyönyörű lelkéért, netalán szépen ringó popsijáért. De legfőképpen nem "CSAK". Azért szereti Béla Mancikát, mert ő úgy összetett személyiségként pontosan olyan, mint ahogyan arról ő a legszebb álmaiban álmodozni szokott. Lehet, hogy Béla az utcán megállítva hirtelen nem tudja megmondani, hogy miért szerelmes Mancikába, de az biztos, hogy ha elég időt hagyunk neki, akkor pontosan el tudja mondani, hogy Mancika miért oly' csodálatos.
Sajnálom azt, aki ezt nem tudja megérteni, mert soha nem találkozott azzal az érzéssel, amit egyetlen "CSAK" össze tud foglalni.
 
Utoljára módosítva:
Juj, ez az írás nagyon gáz. Ha már valaki írásra adj a fejét lehetnének önálló, ésszerű, logikusan felépített gondolatai.
pl.:
"Füst Milán, az én egykori tanítóm és mesterem azt mondta,"
"Megint csak Füst Milán jut eszembe"


Nem olvastam végig, mert ilyen hablatyra sajnálom az időmet, és a szőrszálaimat borzongásra:
pl.:
"A házasság stabil, lehetőleg (főleg a gyerekek érdekében) életre szóló, szereteten és megbecsülésen alapuló szövetség kell legyen."
Azt hiszem ideje lenne pszichológushoz menni. Tanácsolnám Csernust. :) Csernus erre azt mondaná, az nem házasság, az csak egy gazdasági közösség...

"A szerelem mindenre alkalmas, csak arra nem, hogy stabil képződmény épüljön rá."
Uhhh, az írónak poszttraumás mentális sérülései lehetnek, vagy még nem volt hosszú párkapcsolata, csak "Füst Milántól" hallott róla...

"Az iparosodással elindult női emancipáció fölbolygatta a párkapcsolatok addigi rendjét."
Ahhhh..... nem bolygatta fel. Átalakult. Ahogy a természet, környezet változik, azzal együtt a társadalom is. Az őskorban a nők otthon főztek, és a pasik vadásztak. Most akkor mondjuk azt hogy az iparosodás felbolygatta a párkapcsolatok rendjét, mert a pasik ma már képtelenek dinoszauruszra vadászni? Gondolom az író azt sajnálja, hogy nincs otthon az asszonyka HTB-nek, pont délben nem esik elé az ebéd, és házimunkát is kell végeznie.

"A nők a férfiakkal teljesen egyenlő értékűek,"
Nem. Ez meglátszik a foglalkoztatottsági adatokon is lsd. KSH kimutatásai: a vezető szerepekben a férfiak igencsak nagy százalékban gyűrik alá a nőket! Nézzük csak a politikát: vajon hány képviselő asszony ücsörög a parlamentben... Vajon Mo.-nak miért nincs női miniszterelnöke, vagy köztársasági elnöknője? Vajon miért nincsenek nagy többségben a nők a felügyelő bizottságok élén. Nem egyenlő értékűek: ugyanolyan beosztás és feladatkör mellett a pasik többet keresnek, mint a nők és ez statisztikailag már be is van bizonyítva. A nők még mindig nagy többségben nevelik munka mellett a gyereket, takarítanak és főznek, mint a pasik.

"És vannak férfias nők. (...)Ezért már kislány korukban is fiúsítva voltak,"
Atya gatya. mi az hogy fiúsítva???

"A prostitúció a monogám házasság terméke, és csak olyan társadalmakban ismert, ahol a férfiak birtokolják az asszonyokat."

Hülyeség az exponenciális kitevőn. Ráadásul hiányzik az ok és okozati összefüggés feltárása. De biztos ezt is "Füst Milántól" hallotta az író.

"A hagyományos nemi szerepeket azért kell újakkal fölváltani, mert a technika fejlettsége következtében a nő ma már minden, csak nem “gyöngébb” nem. Nem szorul se védelemre, se fölszabadításra."

???? eszeveszett fejcsapkodás jobbra és balra. Persze mert ha egy kigyúrt pasi és egy 50 kg-os nő találkozik egy sötét sikátorban, vajon ki kit fog megerőszakolni? Vajon miért is létezik a NaNe?

"Mindig a nők fognak szülni és a férfiak fognak gyermeket nemzeni. (Tudom, az orvostudomány technikailag már tudna ezen változtatni, de ettől őrizzen meg a mindenható! Ettől megszűnnénk emberek lenni.)"
Mert miért is szűnnének meg embernek lenni???? Ismét csak hülyeség a köbön.

Látszik pasi írta, aki fél a felelősségtől, a szülési fájdalomtól, mindentől. A szüleitől feltehetőleg azt látta: az apját az anyja teljes körűen kiszolgálja, körül ugrálta, az anyjának feltehetőleg kuss volt a neve, miközben feltehetőleg apuka azt skandálta anyukának, hogy ő mennyire is egyenlő. (na persze) . Ezek a sorok szvsz egy olyan ember tollából való, aki nem nőtt fel, szeret anyja szoknyája alá bújni , feltehetőleg oda is bújik, ha a párkapcsolatában (ha egyáltalán van neki) valami nem stimmol. Egy ilyen pasival nem hogy nem járnék, de még bottal sem piszkálnám meg. Az írásaiból hiányoznak az ok okozati összefüggések, az érvek, így ez csak egy nagy demagóg hablaty.
 
Nem olvastam végig, mert ilyen hablatyra sajnálom az időmet, és a szőrszálaimat borzongásra:
pl.:
"A házasság stabil, lehetőleg (főleg a gyerekek érdekében) életre szóló, szereteten és megbecsülésen alapuló szövetség kell legyen."
Azt hiszem ideje lenne pszichológushoz menni. Tanácsolnám Csernust. :) Csernus erre azt mondaná, az nem házasság, az csak egy gazdasági közösség...
Ha sajnálod az idődet mert már az elején nem értesz egyt hogyan lehetne alapos megfontolt vélemény?
Azért az egyáltalán nem butaság.
Mennyi fellángolt szerelem,által létrehozott házasság hullik szét másodpercekkel az után ahogy elmúlik?
Ha az általa leírtak nincsenek meg.
Hiszen a valóságlátás az után következik.
Meglátod a hibákat amiket,ha nem kezelik megfelelően.
Nem megy át szeretetbe,megértésbe a bódulat
Csernus nem mondott olyat!!
Különben is csak egy médiaműsorokra kihegyezett ürge
Nem kell ehhez tudomány csak élettapasztalatok sokasága
 
Utoljára módosítva:
Jaszladany szavaira reagálnék annyiban, hogy egyszer hallottam Zorán nyilatkozatát erről a bizonyos dalról. Amikor írták a testvérével, fel sem merült bennünk a szerelem múlása, hanem éppen ellenkezőleg, a szerelem megtartó erejéről szól - és hát ő tényleg kompetens a saját dalával kapcsolatban.
Persze azt is nyilatkozta, hogy nagyon sokan félreértelmezik ezt a dalát.
 
- én végigolvastam és nagyon nem tetszett sem a stílusa sem amit írt. Az, hogy ez az ő véleménye az egy dolog (nincs vele semmi baj) de ezt nem "megmondóemberként" kellene előadni. Hogy csak ez a vélemény van mert csak
Minek engem idéztél be?
Én nem rád válaszoltam.
Nekem se tetszett általánosan a cikk, csak részleteiben
 
@tornando :
Tudod az ember 2 perc alatt el tudja dönteni, mi az amit érdemes továbbolvasni és mi az amit nem. Ha van egy 600 oldalas könyv, és nem tetszik az első 50 oldala, leteszem és nem olvasom tovább, így az első 50 oldal után is lehet véleményem. Ugyanezt rá lehet húzni egy párkapcsolatra: elkezdek egyet, és lehet az első 3 hónap után is véleményem (sőt az első 5 perc után is), nem kell ahhoz leélnem vele (tök feleslegesen) az életemet, hogy véleményt merhessek róla mondani. De akár ott van Gordon Ramsey is: egy kanál kaja, és meg tudja mondani hogy pocsék-e vagy ehető, nem kell ahhoz hogy megegye a tányért ételt. Vissza: vagyis nem kell elolvasnom az egész cikket hogy lehessen róla véleményem, elég ha egymás után 3x ellentmondást vélek felfedezni (ugyanis nekem onnantól kezdve hiteltelen az írás és maga az ember is)

csak a gyerekek érdekeit szem előtt tartva együtt maradva folyamatos marakodásnak nincs értelme. Erre írtam Csernust. De ahhoz, hogy ezt megértsd, mélyrehatóbban kellene ismerned Csernus írásait. Ha és amennyiben azt írta volna, amit te is kiemeltél félkövérrel :) , úgy lett volna benne igazság, de beletette a ()-s részt is, így vitatható.

A párkapcsolati szeretet szerelemből alakul ki. Kíváncsi lennék ha lennél te melletted egy másik és a másik gyereke: vajon akkor is beállnál hozzájuk (vagyis ehhez a gazdasági közösséghez) ha nincs szerelem köztetek? vajon ha lenne 1 milliód mire költenéd? beállnál hozzájuk és az összes pénzt rájuk költenéd, vagy vennél egy házat magadnak belőle, amire régóta vágysz? kötve hiszem, hisz akkor nem lennének olyan nők akik egyedül (!) nevelik a gyerekeiket munka (!) mellett, hanem lenne mellettük olyanok kivétel nélkül akik egojukat félretéve, önzetlenül segítenék őket (anyagilag, társadalmilag). ilyen pedig nincs, tehát mégiscsak kell a szerelem is a képletbe.

A szerelem fenntartásáért tenni kell. Sajnos ezt vagy sokan nem tudják, vagy nem akarják tudni, vagy azt akarják, hogy a másik tegyen érte állandóan, ami egy idő után átcsap frusztrációba, ezért múlik el a szerelem, ezért szakadnak szét a kapcsolatok sok más dolog mellett (szerintem). De gondolj egy baráti kapcsolatra: ha csak az egyik tesz érte valamit (pl csak A hívja fel B-t állandóan és hívja el teára, kávéra) az is elmúlik.
 
Jaszladany szavaira reagálnék annyiban, hogy egyszer hallottam Zorán nyilatkozatát erről a bizonyos dalról. Amikor írták a testvérével, fel sem merült bennünk a szerelem múlása, hanem éppen ellenkezőleg, a szerelem megtartó erejéről szól - és hát ő tényleg kompetens a saját dalával kapcsolatban.
Persze azt is nyilatkozta, hogy nagyon sokan félreértelmezik ezt a dalát.

Köszi az infót, ezt még nem hallottam, de örülök neki.
Igen, szinte mindenki félreértelmezi, akárcsak Kertész Ákos, és azzal igazolják a kapcsolatuk szétbomlását, hogy Zorán szerint is elmúlik a szerelem.
 
Köszi az infót, ezt még nem hallottam, de örülök neki.
Igen, szinte mindenki félreértelmezi, akárcsak Kertész Ákos, és azzal igazolják a kapcsolatuk szétbomlását, hogy Zorán szerint is elmúlik a szerelem.
Azért is emlékszem rá, mert több százszor meghallgattam a dalt és nekem is hasonló érzeteket keltett, mint benned, de aztán Zorán - és ő a meghatározó ebben - tisztázta, hogy végül is mire gondolt.
 
Szervusztok ,
huu de beindult a gépezet , szerintem sokan közölünk na meg mások is félre értik a szexualitást mármint e vágyakat a Szerelemmel . Az igaz hogy nagyjából össze tartoznak , de gondolom egy bizonyos idö után már nem az játsza a primet . Aztán gondolom ki mint él ,ugy itél függetlenül származásától vagy végzetségétöl . Ahol otthon "normális"életett éltek a szülök gondolom ott más a gondolkozás menete is . aztán mindegy hogy valaki vallásos , vagy Párt titkár .
 
Azért is emlékszem rá, mert több százszor meghallgattam a dalt és nekem is hasonló érzeteket keltett, mint benned, de aztán Zorán - és ő a meghatározó ebben - tisztázta, hogy végül is mire gondolt.

Igen, kár, hogy nem tudnak erről többen. Amúgy én is szeretem ezt a dalt, igazán remek szám, főleg, ha az eredeti üzenettel értelmezi az ember. És abban igaza van, hogy addig kell értékelni a szerelmet, amíg tart. De nem "elmúlik", hanem sajnos az egyik fél halála vet neki véget. Ilyen értelemben sajnos tényleg vége lesz. Ez a "végessége" tesz minden közös pillanatot felbecsülhetetlenné. Én így próbáltam értelmezni Zorán dalát, és így nagyon tetszett. "...hogy érezd, mennyit ér, míg tart, míg él..." azaz, amíg együtt lehetünk.
 
A "CSAK"-kal kapcsolatban, nekem is kiugrott ez a szó a szövegből, de a többi hajmeresztő állítás mellett elsiklottam felette. Inkább rossz megfogalmazásnak vettem (ami egy írótól nem igazán szerencsés). Olvastam valahol, hogy azért szeretünk valakit (ha igazán szerelemesek vagyunk) mert ő az, aki. Ezt sokkal kifejezőbbnek tartom.
Gyökössy Endre viszont még szebben és találóbban fogalmazta meg a szerelmet:

"- Amikor az ember olyan nagyon szerelmes, az a világ egyik legszebb dolga. A párját kiválasztó szerelem telítve van ihletettséggel, sóvárgással, lágysággal és feszültséggel, örömmel és nyilalló fájdalommal, gyengédséggel, aggódó figyelmességgel. A világirodalom a tanúja, még mi mindennel. Ez az "a csodálatos nem tudom én mi, amit nem lehet kimondani, csak olykor bele lehet halni"- mondta egy neves írónk. Nos, a szerelem-szeretet négy összetevőjét legtömörebben csak latin, illetve görög szavakkal tudom jelölni:

Szexus: Szeretlek, mert enyém vagy.

Erósz: Szeretlek, mert ilyen vagy.

Filia: Szeretlek, mert társam vagy.

Agapé: Szeretlek, mert szeretlek.

A szerelem-szeretet EGÉSZségéhez mind a négy hibátlan együttműködése szükséges."

Igen, ez a négy így együtt a szerelem. És ez nem tud elmúlni. Az utolsó, az agapé, amit magába foglal a szerelem, ugyanaz, amit a gyermekeink iránt is érzünk. Őket is azért szeretjük, mert szeretjük. Mert a gyermekeink. Nem pedig azért, mert ilyenek vagy olyanok. A szerelem még a szülői szeretetnél is teljesebb és erősebb kötődés, mert az a másik hármat is magában foglalja. Tehát még tartósabbnak kell lennie. Ahogy a gyermekeink iránti szeretünk sem múlik el, akárhogy viselkednek, akárhogy változnak, akármennyi idő telik el, úgy a szerelem sem tud elmúlni, amíg élünk.
Viszont igaz, amit pearll nagyon helyesen írj: "A szerelem fenntartásáért tenni kell". Nem is keveset!
 
"A romantika keltette életre azt az illúziót, hogy a jó házasság alapja a szerelem. A föntiekből kiderül, ez végzetes tévedés."
Az lehet, hogy a szerelem nem tuti alap a jó házasságra, de az biztos, hogy ennek hiánya tuti alap a rossz házasságra.

Mindenben egyetértünk, de ez különösen abszolút de nagyon nagyon igaz!!! :cool:
 
Jaszladany szavaira reagálnék annyiban, hogy egyszer hallottam Zorán nyilatkozatát erről a bizonyos dalról. Amikor írták a testvérével, fel sem merült bennünk a szerelem múlása, hanem éppen ellenkezőleg, a szerelem megtartó erejéről szól - és hát ő tényleg kompetens a saját dalával kapcsolatban. Persze azt is nyilatkozta, hogy nagyon sokan félreértelmezik ezt a dalát.

Dalszövegből nem tanulunk angolul és nem merítünk belőle életvezetési tanácsokat :D Milyen már egy tudományos értekezésben bizonyítékként felhozni egy dalszöveget? Ha van egy együttesem Jack The Ripper néven és dalt írok arról, hogy a szerelem teljes beteljesedése csak úgy létezik, ha a másik szíve az enyém lesz, méghozzá a szó szoros értelmében, akkor attól az már rögtön igaz?
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,308
Tagok
615,644
Legújabb tagunk
boborján2
Oldal tetejére