Ez lesz az igazi: felhős időben is termeli az áramot az új napelem

A kanadai University of British Columbia kutatóinak egy minden eddiginél hatékonyabb napelemet sikerült készíteniük, amely megépítéséhez a kólibaktériumot hívták segítségül. Egyetlen lépés választ el bennünket a minden időben működő napelemtől.

Az elmúlt évek tendenciáit látva mára nyilvánvalóvá vált, hogy a jövőt (többek között) a napenergia jelenti. Amellett, hogy nemrég bemutatták az eddigieknél 30x(!) olcsóbb napelemet, nemrég egy összesítés is bebizonyította, hogy ilyen módon jóval olcsóbb áramot előállítani, mint atom- vagy szénerőművekkel. (Arról nem is beszélve, hogy mennyivel tisztább a megoldás.)

Mivel a napelemek ára egyre kevésbé jelent problémát, a szakemberek egy másik probléma felé fordultak. A paneleket ugyanis csak ott érdemes felszerelni, ahol kellő időn át süt a nap – vagyis az északi országokban – egyelőre nem túl vonzó ez az alternatíva. A kanadai University of British Columbia kutatói azonban egy olyan megoldást fejlesztettek ki, ami áttörést hozhat a piacon.

image.aspx

Illusztráció.
© YouTube / SolarCity
Arra már korábban is volt példa, hogy baktériumokkal ötvözték a napelemes technológiát. Ennek lényege, hogy a létrehozott panel a fotoszintézist próbálja meg "lemásolni", így állítva elő az energiát. Ez azonban meglehetősen költséges megoldás, ráadásul a cellák előállítása sem környezetbarát.

A szakemberek állítása szerint azonban most egy olcsó előállítási módot is sikerült kifejleszteniük. A kutatók genetikailag módosított kólibaktériumot alkalmaztak, hogy nagy mennyiségű likopint termeljenek. Ez az anyag adja a színét például a paradicsomnak, de a napenergia kitermelésében is rendkívül hatékony.

A kólibaktériumokat ásvánnyal vonták be, amelyek félvezetőként szolgáltak, majd az egészet egy üvegfelületre helyezték fel. Ennek köszönhetően négyzetcentiméterenként 0,686 milliamper erősségű áramot állítottak elő, ami közel duplája a korábbi eredményeknek.

image.aspx

Illusztráció.
© adas.uk
A legnagyobb fejtörést most az okozza, hogy a kólibaktériumokat valahogy megpróbálják életben tartani. A jelenlegi kísérletek során ugyanis a baktériumok elpusztulnak, így nem lehet a napelemet tartósan használni. Ha ezt sikerülne megoldani, a kifejlesztett napelemet még a rossz fényviszonyok között (például bányákban vagy a tengerekben) is használni lehetne, nem is beszélve arról, hogy felhős időben is képes áramot termelni.

HVG
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

ilyvo wrote on repavary's profile.
Szia!
Köszönöm!
BlueCat wrote on Zasztava's profile.
Szia!
Fel tudnád tölteni a Dűne: Caladan-trilógia harmadik részét?
- Brian Herbert · Kevin J. Anderson Dűne: Caladan örököse
Nagyon szépen köszönöm, és az összes eddig feltöltött könyvet is.
bumbayo wrote on synar64's profile.
új könyveket nem lehetne feltölteni? mert ezek már párszor fel lettek rakva...
Diós Alexandra wrote on Ajuda67's profile.
Szia. Nagyon örülök hogy rá találtam a Kárpátok vámpírjai sorozat fordításra várom a többi részt is.

Statisztikák

Témák
38,462
Üzenet
4,876,213
Tagok
620,322
Legújabb tagunk
Borsos-Iker Noémi
Oldal tetejére