Ezt kutatta Stephen Hawking közvetlenül a halála előtt

Közzétették Stephen Hawking márciusi halála előtt csupán napokkal befejezett utolsó tudományos kutatását, amely 56 éven át tartó karrierjének egyik legfontosabb témájával, a fekete lyukakkal foglalkozik.

Azt a kérdést járja körül, hogy

a fekete lyukak megőrzik-e a beléjük hulló objektumok információit. Néhány kutató úgy vélte, hogy ez az információ megsemmisül, mások szerint azonban ez megsértené a kvantummechanika törvényeit. Ezen törvények szerint a világon minden lebontható információkra, például egyesek és nullák sorozatára. Ráadásul ez az információ sohasem tűnik el, akkor sem, ha magába szívja egy fekete lyuk.

Hawking azonban Albert Einstein munkája alapján kimutatta, hogy a fekete lyukaknak van hőmérsékletük, és mivel a forró testek hőt vesztenek az űrben, a fekete lyukak tulajdonképpen párolognak, azaz semmivé lesznek.

A fekete lyukak olyan régiók az űrben, ahol a gravitáció olyan erős, hogy semmi sem tud megmenekülni belőlük.

"Hawking azt fedezte fel, hogy a fekete lyukak fizikájában még nagyobb lehet a bizonytalanság, mint a kvantummechanikában"

- idézte a tanulmány társszerzőjét, Malcom Perryt, a Cambridge-i Egyetem kutatóját a BBC News.

Hozzátette: "ez nem számítana, csakhogy a fekete lyukak valódi, fizikai objektumok. Hatalmas fekete lyukak vannak számos galaxis közepében".

Ha egy objektumnak van hőmérséklete, akkor tulajdonságai között szerepel az entrópia is, amely egy rendszer rendezetlenségi fokát jellemzi. "Az entrópia annak mértéke, hogy hányféleképpen képes felépülni egy objektum mikroszkopikus alkotóelemeiből úgy, hogy ugyanúgy nézzen ki" – fejtette ki Perry.

Az új kutatás a matematika nyelvén mutatja be, hogy egy fekete lyuk entrópiáját rögzíthetik a fény részecskéi, melyek a fekete lyuk eseményhorizontját veszik körbe. Az eseményhorizont az általános relativitáselméletben a téridő egy olyan határfelülete, amelyen túl lehetetlen elmenekülni a fekete lyuk gravitációs erejétől – még a fény számára is.

"Nem tudjuk, Hawking entrópiája mindenre vonatkozik-e, ami belekerülhet a fekete lyukba, úgyhogy ez csak egyetlen lépés a hosszú úton"- tette hozzá Perry.

Hawking kollégái a szabadon hozzáférhető arXiv.org honlapon mutatták be a tanulmányt. A tudóscsoport néhány nappal Hawking március 14-én bekövetkezett halála előtt fejezte be a munkát.

hawkingyt.jpg

Fotó: Youtube
 
-
Mielött belemélyednénk, az entrópia, a bizonytalansági állandó, esemény horizont és a többi komplikált fogalmakba... :)
-
Hawking végül is azt mondja, hogy valójában nincs is "fekete lyuk" ami mindent elnyelne, hanem fény és információ egy idő után megtud szökni belőle, igaz megváltoztatott formában.
-
Így pl. egy űrhajósból csinálhat egy két-dimenzionálós hologramot vagy áthelyezi egy számunkra hozzáférhetetlen dimenzióba.
-
Hawking szerint a fekete-lyuk leírásához a gravitációnak a többi kölcsönhatással való egyesítésére lenne szükség (ez az amit Einstein is mondott).
-
Még rövidebben: A fekete lyukak nem stabil képződmények, tehát keletkeznek és eltűnnek.
 
Mielőtt bármibe is belemélyednénk, Hawking " szócsöve" (és társszerzője) az a Mlodinov aki bár végzettségét tekintve fizikus, de a scifi filmek nagymestereként lett világhírű.... Mit is állított Hawking, egyáltalán mióta a technika beszél helyette, egyáltalán Ő állítja ezt?
 
Amyotrophe Lateralsklerose egy izom-bénulás és ezzel 21 éves kora óta küszködött Hawking.
-
Ahogy egy vak, vagy láb nélküli is képes logikusan gondolkodni miért ne tudná ezt tenni egy akinek a menéssel és a hangszálaival van probléma. Hawking sokáig képes volt számítógép billentyűzetet nyomogatni, később a szemizmaival közölte a gondolatait. A betegség 50 éven keresztül kísérte öt.
-
Egyébként a kvantum mechanika egyenleteinek a felolvasása nem kívánja meg, hogy jol tudjunk artikulálni.
-
Emlékszem a tanulmányaimra a Düsseldorfi egyetemen ahol a professzor a természet leg precízebb leírása közben csak "mü-nü-bra-ket-chi-psi-up-down" hangokat adott magából mind egy kigyo vagy a mezőn legelő tehén. :)
-
u4eQN.png

-
Próbáljátok már meg ezt az egyenletet felolvasni. :)
Azt lehetne gondolni, hogy ez az írásmód direkt Hawking lehetőségeihez lett kitalálva. :rohog:
 
Utoljára módosítva:
Szeretném megjegyezni, hogy Hawking amikor még "bizonyíthatóan" kommunikáció képes volt visszavonta elméletét...
Aztán egy Nála sokkal eredményesebb (legalább is kézzelfoghatóan) Nobel díjas fizikus szavai szerint: Aki érti a kvantumelméletet annak valószínűleg valami elkerülte a figyelmét...
De egyet tudok érteni azokkal is akik azt vallják, hogy a mai fizika megértéséhez olyan magas intelligencia szükségeltetik mint amekkorával sajnálatosan senki sem rendelkezik..
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,118
Üzenet
4,799,529
Tagok
615,609
Legújabb tagunk
JuhásznéJudit
Oldal tetejére