Fűszerek boltja

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Tyúkhúr
Népi nevén tikhúr, csibehúr, tyúkbegy. Az egész világon elterjedt, télen is virágzó "gyomnövény", melynek magvai 25 évig is életképesek maradnak a földben. Apró levelei, fehér, csillag alakú virága miatt könnyen felismerhető. Éjszakánként a levelei összeborulnak a virágbimbók fölött, így védik azokat. Nevét arról kapta, hogy madaraknak, baromfinak kedves eledele. C és E vitamin tartalma miatt értékes emberi táplálék is.
Számos gyógyhatását is ismerjük: epe-és veseműködést segít a teája, kőoldó hatása is van. Egyike azon ritka gyógynövényeknek, melyek a vérben lévő koleszterinszintet csökkentik. Napi egy csésze tyúkhúr tea pár hét alatt az elfogadott értékre viszi le a koleszterinszintet. Reggel éhgyomorra fogyasszuk.
Használjuk még köhögésre és vizelethajtásra. Kifacsart levét desztillált vízbe keverve fáradt szemre való borogatást nyerünk. Disznózsírba keverve sebkezelésre, bőrbetegségekre való kenőcsöt készíthetünk. A sérülékeny, száraz bőrt ápolja a teájából készült borogatás.
Számos módon használhatjuk a konyhában is: fiatal leveleit salátaként fogyasztjuk Nyersen készül a tyúkhúr leves: a zsenge leveleket tegyük mixerbe olívaolajjal, sóval és nyers fokhagymával. Víz és tej keverékét adjuk hozzá, hogy megfelelően híg legyen, majd turmixoljuk össze. Főtt burgonyát keverjünk hozzá, és máris fogyaszthatjuk!
Receptek
Tyúkhúrleves
A tyúkhúrt megmossuk, megtisztítjuk, finomra vágjuk vagy pépesítjük. Világos rántást készítünk, a tyúkhúrhoz adjuk, húslével felöntjük, sózzuk, a levest 1/4 óráig főzzük. Főzés közben egy kis csomó kaprot lógatunk bele, majd kb. 5 perc után eltávolítjuk. Pirított zsemlekockával tálaljuk.
Tyúkhúrfőzelék
Szalonnát és hagymát megpirítunk, a finomra vágott tyúkhúrt hozzáadjuk, sóval, szerecsendióval ízesítjük, 15 percig pároljuk, vízzel vagy fehérborral felöntjük. Tálalás előtt liszttel besűrítjük és pirított dió-, illetve manduladarabokkal tesszük felejthetetlenné.
Tyúkhúrsaláta
A növényt a keményebb száraktól, a már elsárgult levelektől megszabadítjuk, megmossuk, lecsepegtetjük, apróra vágjuk. Ecettel, olajjal, kevés mustárral, sóval, borssal, csipet cukorral ízesítve salátaöntetet készítünk. A növénnyel összekeverve rövid ideig érni hagyjuk. A salátát ízesítjük még gyermekláncfű, mezei sóska leveleivel.
Tyúkhúr (Stellaria Media)
Népi nevén tikhúr, csibehúr, tyúkbegy a nevét onnét kapta, hogy a baromfi kedves eledele. De magas C és E vitamin tartalma miatt számunkra is értékes táplálék. A gyomnövény az egész világon elterjedt, télen is virágzik. Apró levelei, fehér, csillag alakú virága miatt könnyen felismerhető. Számos gyógyhatását ismerjük: a teája az epe-és a vese működését segíti, kőoldó hatása is van. Egyike azon ritka gyógynövényeknek, amelyek a vérben lévő koleszterinszintet csökkentik. Használható még köhögésre és vizelethajtásra.
Kifacsart levét desztillált vízbe keverve fáradt szemre való borogatást nyerünk. Disznózsírba keverve viszont sebkezelésre, bőrbetegségekre való kenőcsöt készíthetünk.
A fiatal levelek salátaként fogyaszthatók. Vagy ivólé készíthető belőle az alábbi módon: a zsenge leveleket olívaolajjal, sóval és nyers fokhagymával mixerben összekeverjük, majd víz és tej keverékével felöntjük. A végén pedig főtt burgonyát keverjünk az ételhez.
Magas koleszterinszint esetén javaslom a tyúkhúr és veronikafű tea fogyasztását. Napi fél liter és 1-2 hét után már teljesen normális szinten volt a koleszterinszintem. A tyúkúr a vér koleszterinszintjét csökkenti, a veronikafű pedig a májét. A kettőt egyszerre érdemes fogyasztani.
 
Oldal tetejére