Fordulat a repülőről leszállítás után elhunyt magyar nő ügyében

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Peren kívüli egyezséget kötött az általa beperelt légitársaságokkal annak a New York-i magyar nőnek a férje, akit több alkalommal sem engedtek gépre szállni, és a többnapos procedúra végén elhunyt.

Megállapodott az általa beperelt légitársaságokkal Soltész János, az a magyar férfi, akinek felesége elhunyt, miután hosszú procedúra során többször sem hagyták, hogy felszálljon az Amerikába induló gépére – írja a New York Daily News.

A különösen túlsúlyos, 193 kilós, amputált lábú és cukorbeteg, 56 éves nő 2012 őszén jött férjével Magyarországra bronxi otthonukból, de idehaza kórházba került, majd amikor onnan kikerült, megkísérelt hazautazni New Yorkba. A tolószékes nőt előbb egy Budapestről induló KLM-járatra nem engedték fel, ezután Prágába utaztak, hogy ott egy Delta-gépre kíséreljen meg felszállni, végül visszatértek Budapestre, hogy egy Lufthansa-géppel induljon haza.

A légitársaságok különféle indokokkal utasították el a felszállást: először az volt a gond, hogy a kerekesszékkel nem tud eljutni a helyéig, Prágában nem tudták a fedélzetre vinni a nőt, majd ismét Budapesten azt mondta a kapitány, hogy a többi utas érdekében nem tudja megvárni, amíg elhelyezkedik a nő a székével a fedélzeten, ezután fél órába telt, amíg leemelték a Vilma nevű nőt a gépről. Ezután hazamentek Veszprém közelébe, és a nő két nappal később meghalt.

A harmadik sikertelen kísérlet után Soltészék visszatértek Veszprémbe, ahol megszálltak, két nap múlva pedig a nő meghalt. A férj 6 millió dollárra perelte be a KLM-et, a Lufthansát és a Delta Airlinest, azzal vádolva őket, hogy szándékosan semmibe vették felesége egészségi állapotát és megtagadták, hogy megfelelő helyet biztosítsanak neki.

A New York Daily News szerint azonban most peren kívüli egyezség született a légitársaságok és a férj között, de annak feltételeit nem hozták nyilvánosságra. A New York-i lapot sem Soltész úr ügyvédje, sem a megkérdezett légitársaságok nem avatták be a részletekbe.

repulo.jpg
 
M

magdusis

Vendég
Biztos,hogy igen.És ez nem egyszerűen túlsúly probléma,ahogy kinéz.
De azt azért érdemes hozzátenni,hogy ilyen súllyal biztos,hogy extra széles kerekesszéke kellett,hogy legyen,ami egyáltalán csoda,ha befér a repülőgép ajtaján.
Szerintem jóval előre kellett volna tisztázni a problémákat.
 

richardgubo

Állandó Tag
Állandó Tag
A repülőgépekben miért nincs kialakítva egy speciális "hely" a testi fogyatékossággal élőknek?!
Talán ahelyett, hogy hasznot húznának az esetből, érdemesebb lenne egy ilyen irányba elvinni az ügyet...
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Ami erdekes ,hogy oda fele elszallitottak, akkor visszafele miert nem.
Sok esetben a tulsulyos utas dupla arat fizet egy egy legitarsasagnal.
Aki beteg es utazik az minden esetben orvosilag stabilizalja betegsegeit. Pl cukor , vernyomas stb.
Egyik tagunk akinek hasonlo sulyproblemaja van, betegsege miatt, biznisz kategorian utazik, mert ott kenyelmesen at tud ulni a toloszekbol a fotelba, igaz nem olcso, de neki megeri a kenyelem a biztonsag.
A sok idegeskedes az egy betegnek igazan tobbet art mint az eredeti kezelt betegsegei.
Napokig egyik repterrol a masikra , es a bizonytalansag mikor tud hazaerni, plusz horrorisztikus oszegu lehet a szalloda is, hat nem csodalkozok azonnal megallapodtak peren kivul, mert ez szegenynek az eletebe kerult.
Nem lehet meg egeszseges embereket sem ilyen torturanak kiteni.
Egyszer ragadtam Amsterdamba egy ejszakaert $450 usa dollart kertek, pedig nem volt osztalyon feluli se csupan a repter mellett volt ,es ezert kertek el ennyit.
Mostansag annyira soporolnak a hellyel, a repulon, hogy egy sor ulessel tobbet beszoritanak ,hogy jobban kifizetodo legyen a jarat, es aki nem kelloen csontkollegcio alkatu, az ugy erzi be van preselodve szinte vigyaz ulesben tud ulni,hogy a mellete ulonek ne erjen se a karjahoz, labahoz vagy asztalahoz. Valahogy ki lehet birni par oras utazasnal,de tengeren tulra 12 vagy meg tobbet utazva mindenkit megvisel nem kell ahoz betegnek se lenni.
 
M

magdusis

Vendég
Már talán ideje lenne észrevenni,hogy amit súlyproblémának tartunk,az egyáltalán nem csak az,hanem minden más következménye is van. .Túlsúlyosan természetes ,hogy mindenféle betegségei lesznek,amik miatt persze még több szövődménye is lehet.Főleg ennyire túlsúlyosan!
Már az is örvendetes,hogy 56 évig sikerült élnie,az sem semmi.
Mi lett volna,ha sikerül fölszállnia az első gépre,és repülés közben kap szívinfarktust?Akkor is perelt volna,gondolom.
Ahányszor orvoshoz ment,biztos,hogy mást se mondtak neki,csak hogy az életével játszik,ha nem fogy le.A gyógyszerek valamennyit segítenek,de biztos,hogy tudta,hogy életét nem bízhatja rájuk.
Tanuljunk belőle,aki túlsúlyos és az orvosa tanácsolja,tegyen meg mindent,hogy lefogyjon.Egyből kevesebb gyógyszert kell szednie,ha szerencséje van,és mennyi szomorúságot megtakarít a családjának.
És ne mondja senki,hogy nem lehet,meg hogy megpróbálta,stb.Kitartás ,és menni fog;nem egyik napról a másikra ,ahogy manapság mindenben hozzászoktunk;de szép lassan,fokozatosan, biztos,hogy sikerül.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Nem jo a tulsuly de nem lehet iteletet mondani, mert altalaban nem a fektelen zabalas miatt koverek az emberek 100%ig.
A szivgyogyszerek nagyresze tele van sztereoiddal, a pajzsmirigy gyogyszerek szinten , es sokszor nem a haj az ami a kajatol van hanem a rengeteg viz amit nem lehet lerobbantani se ,mert semmi se mukodik ugy mint egy egeszseges embernel.
A cukorbaj is tobb fele lehet, mikor inzulint kap a beteg akkor muszaly ennie.
Ilyen sullyal meg tornazni, se setalni nem lehet csak gyogytornasz segitsegevel lehet valamennyi mozgast csinalni, ami meg dekakat se vesz le csak egy kicsit megmozgatja az izuleteket es a verkeringest.Elhetett volna meg akar evtizedeket is mert mindnekinek egy elete van es ahoz ragaszkodik meg ha beteg akkor is, ha nehezen, de el.
56 ev negyon rovid ido az atlag eletkorhoz kepest .
 
Utoljára módosítva:

Éleskés

Kormanyos
Fórumvezető
Kormányos
Tisztelt hozzászólók!
Egyetlen dolgot nem vesztek figyelembe, pedig a cikk megemlíti: a hölgynek nem volt lába: "A különösen túlsúlyos, 193 kilós, amputált lábú ..."
Ha figyelembe vesszük, hogy egy ember lábai a súlyának több, mint felét adják ki, akkor a kérdés az, hogy milyen lehetett a nő, ha csupán a medencéjétől felfelé volt 193 kilós???? Azaz a lábaival együtt 400 kilóra becsülhető lett volna. Így elképzelhető, hogy ama kerekesszék nem dupla széles volt, hanem dupla hosszú is. Erről nem szól a cikk. A szélessége nem lehetett több a duplánál, mert nem fért volna be az ajtókon: "ezután fél órába telt, amíg leemelték a Vilma nevű nőt a gépről." Leemelték?
Arról már ne is beszéljünk, hogy használta volna a toaletet a repgépen, a kb. 16 óra repülési idő alatt?
Én megértem a gépek pilótáit és az utaskisérőket.
 

Kyra_

Kitiltott (BANned)
Állandó Tag
Melitta kérdése jutott nekem is rögtön az eszembe: amikor New Yorkban felszállt a repülőre, hogy kiutazzon Magyarországra, akkor még nem volt a kerekesszék szélessége probléma? Vagy akkor még nem volt szívbeteg? Vagy akkor még volt lába? Kétségtelen, hogy ilyen állapotban kockázatos az utazás, mert még egészséges embereknél is előfordul a hosszú repülőútnál haláleset. Sokkal kevesebb egészségügyi problémával sem mernek magyarok kiutazni Ausztráliába, mert félnek, hogy mi lesz velük, ha valami miatt kórházba kerülnek. Nagyon drága az ellátás ott is, ellentétben a magyarországi árakkal. Nem tudom mi vitte rá, hogy kockáztasson, talán valami családi ok. (Most aljas leszek :D - gyanús nekem ez a férj...:dr_64:)
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Olcsonak nem mondhato az otthoni egeszsegugy ha amcsi allampolgar es nincs Tb-je fizetve Mo-on. Utazasnal beteg biztositast ha valaki kot az balesetre szol, hirtelen roszullet ,stb akut betegsegre rak, cukor , hipertonia stb arra nem vonatkozik. Ki van ez talalva rendesen, egy biztosito ceg sem megy tonkre.......valahogy mindig nyeresegesek.
Az biztos ilyen betegen nagy riszk az utazas, foleg hogy borzalmas a tavolsag. Aki meg nem ult tobb mint egy muszaknyi orat repulon az el se tudja kepzelni milyen hosszu az ut pedig rendesen megy a repulo vagy 900km-es sebesseggel.
Canadaba is nagyon draga a korhaz ha nincs biztositasa valakinek.Csak maga az agyert alap ar $1000.- plusz minden gyogyszer es vizsgalat.
BAratnom edesanyja itt volt latogatoba, rosszul lett, az orvos beutalta a korhazba, semilyen otthoni lelet nem volt nala, 4 nap volt bent minden szukseges vizsgalatokat elvegeztek, 3 kezelest adtak neki hazaengedtek, ra egy hetre megjott a $30,0000.- dollaros szamla.
 

setni

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyon nehéz ebben az ügyben jól dönteni...mert ha megnézzük mindenkinek igaza lehet. A légitársaságok nem kockáztatták meg hogy a repülés közben történjen valami..igaz ideútra felengedték....A család meg épp ezért bevállalta ezt az utat (de ilyen betegen miért? ) Tudom a válasz az lesz nehogy már a betegek otthon maradjanak....
 
M

magdusis

Vendég
Érdekes lenne tudni,hogy vajon miért pont 6 millió dollárt akart;nem ötöt,nem tizet.

Tényleg,a másik oldalról nem tudunk semmit,hogy miért nem fogadták el a repülőkre.Mert lehet,hogy aki meglátta,ránézett,egyből tudta,hogy valami baj van.Mondjuk lilák voltak az ujjai,vagy vörös a feje,vagy nem vette rendesen a levegőt.

Az emelő biztos olyan lehetett,amit a kórházakban műtét után használnak,az is elég sok helyet foglal,hogy használni lehessen.

Nem biztos,hogy az egész lába hiányzott,van akinek csak térdig amputálják.

A várható átlagéletkor nem az ennyire különleges helyzetű emberekre vonatkozik.Külön statisztika van a betegségekkel éő emberekre.

Ilyen állapotú embereket szakképzett kísérő -orvos,nővér- nélkül nem is lenne szabad hosszabb útra engedni,akár repülővel,akár nem.
 

pimpala70

Állandó Tag
Állandó Tag
Én az orvosát is felelősségre vonnám. Aki ennyire súlyos beteg hogy az utazással járó mindenféle izgalomba bele halhat azt nem lenne szabad engedni utazni.
Viszont apukám tavaly halt meg, cukorbeteg volt és kövér, nem ennyire mint ez a nő. Halála után közölte anyuval az orvos (nem saját) a kórházban hogy a cukorbetegeknél vigyázni kell az inzulinnal néhány esetben, mert étvágyat csinál és a beteg nem képes leállni az evéssel. Hiába próbál diétázni nem képes mert állandóan éhes. Erre senki sem hívja fel a cukorbetegek figyelmét.
 

Andi_HU

Állandó Tag
Állandó Tag
A repülőgépekben miért nincs kialakítva egy speciális "hely" a testi fogyatékossággal élőknek?!
Talán ahelyett, hogy hasznot húznának az esetből, érdemesebb lenne egy ilyen irányba elvinni az ügyet...
Szegény hölgyet nagyon sajnálom, de a légitársaságot azért nem lehet hibáztatni, hogy majdnem 200 kilós utasnak nem alakítanak ki külön helyet. "Normál" testi fogyatékossággal utazókat minden további nélkül felengednek a gépre. Egyszer utaztam úgy repülőn, hogy egy csak fekve szállítható, kórházból már nem életveszélyes állapotban kiadott idős néninek az első üléssort biztosították. majd leszálláskor a mentő várta a reptéren.
Arra is kíváncsi lennék, hogyan jutott el a reptérig.
 

poorferencne67

Állandó Tag
Állandó Tag
Végigolvasva a hozzászólásokat, kissé megdöbbentem, egy aki ilyen beteg az odafigyel hogy netörténjen még nagyobb baja . A kövérség sokszor a betegségekre szedett gyógyszerek mellékhatása. A mozgás hiány, hát próbáljunk meg lábnélkül versenyt futni.A légitársaságok sokszor nem segítőkészek, inkább kioktatják az embereket pedig belőlünk tartják fenn magukat.Sajnálom a hölgyet, a légitársaság nem semmiért egyezett meg, biztos van mit takargatnia. Az egyenlő bánásmód mindenkit megillet.tisztelettel poorferencne67
 
M

magdusis

Vendég
Nem a túlsúly miatt zárták ki;nem is ''kizárták'',hanem nem tudták fölvenni.

Az egyenlő bánásmód mindenkit megillet,de aki valamilyen módon nem ''egyenlő'',annak nem illik és nem ésszerű kész helyzet elé állítani azt,aki az egyenlő bánásmódot megadná.
Gondolom,az odaút gördülékenysége miatt talán természetes volt,hogy csak úgy minden rendben lesz visszafelé is;pedig igazából talán az volt a különleges,hogy odafelé nem volt probléma.
Szerintem,előre kellett volna tisztázni,elrendezni,többszörösen biztosítani,hogy akármi történik is,megoldható lesz.Nekem,a különleges igényekkel jövő utasnak kell minden részletet pontosan kikérdezni,megtudni,kifejezni,hogy mit kérek,hogy legyen.

Mi takargatni valója lenne a légitársaságoknak,nem tudom.A dolgozóik megpróbálták a legtöbbet,legjobbat,amit az adott helyzetben tudtak;képzeljük csak magunkat a dolgozók helyébe.
 

poorferencne67

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Magdisus ! Mit takar számodra az hogy egy ember valamilyen módon nem egyenlő? Ha a jegyet kifizette, és azt megkapta akkor felszállhat a gépre ha ennek akadálya van akkor azt a légitársaságnak előre jeleznie kellene. Senkit nem lehet elkülöníteni vagy kizárni azért mert a te szavaiddal élve más. Ilyen nincs mindenki ember legyen az kövér, sovány , szőke, barna, fehér vagy színes bőrű. A különleges igényekkel jövő utasoknak biztos van annyi pénzük amiért a kiváltságokat megkaphatják, ez a hölgy csak haza akart menni. A másik dolog a légitársaságok hát igen a barátaink utaztak Peruba előre szóltak hogy egy társuk 2méter 20centi és 165kg azt mondták semmi probléma minden rendben. Ezek után kiderült, hogy az utas helyét mégegyszer eladták, besuvasztották egy kis póthelyre hogy szó ne érje a ház elejét. Amikor reklamáltak még őket hozták kellemetlen helyzetbe, és még elnézést sem kértek.tisztelettel poorferencne67
 
M

magdusis

Vendég
Az egyenlőt azért tettem idézőjelbe,mert idéztem abból,hogy egyenlő bánásmód illet meg mindenkit.Ami fogyatékossággal élő emberek esetében nyilvánvalóan nem egyenlő,nem annyi és nem olyan,mint a fogyatéktalanok esetében.

A jegyéért a fogyatékkal élő nem fizet többet -általában -,mint a fogyatéktalan;viszont emberségből többet.jobbat-kényelmesebbet kap.
Van külön fogyatékkal élőknek,terhes és kisgyermekes embereknek előre,a fogyatéktalanok előtt biztosított idő a beszállásra,elhelyezkedésre.
Hogy külön,egyenként tudjanak segíteni nekik a dolgozók,ahogy speciálisan igénylik,külön a süketnek,külön a vaknak,külön a gyenge öreg néninek,külön az egyedül utazó gyereknek,stb.

Ezért a grátisz külön eljárásért talán csak megérdemelné a repülőtársaság,azaz inkább a dolgozói,hogy aki nem hétköznapi segítséget igényel, többet , mint amiben addig tapasztalatuk volt,az pontosan,előre ,akár szájbarágósan is mondja-írja-kérje meg,hogy mit kell tenniük.

Előre megmondom,mielőtt bárki szólna;semmi közöm semmi légitársasághoz,semmi érdekem nem fűződik a véleményemhez.

Ha már témánál vagyunk,az sem biztos,hogy az odaútnál minden a biztonsági szabályok szerint történt;csak azért,hogy ne panaszkodhasson senki.Viszont azzal meg olyan kockázatot vállal a társaság is,a dolgozók is,ami lehetett hiba is,rá is jöhettek és nem akarták megint vállalni.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Canadaba minden ember egyenlo banasmodban reszesul , ha nem akkor lehet menni birosagra.
Elore kozolte az extra igeny az atlagtol elterot mert a tolokocsi az extra amit ha maskor nem de a beszellasnal mindenkeppen kozolnie kellett.
Amiket felsorolsz extrakat ,gyerekeket, oregeket stb azokat minden demokratikus orszagokban szervizkent adjak a legitarsasagok.
Utana lehet nezni az adott legitarsasag nem-e ker extra jegyarat a tulsulyert.
Hibaztak a repulo tarsasag dolgozoi, hisz meg birosagra se akartak menni ugy fizettek mint a katonatiszt.
Finoma fogalmazva nem voltak a dolgozok a helyzet magaslatan, ha millios karteritesrol van szo.
 
Oldal tetejére