Gyógypedagógusoknak, logopédusoknak, szülőknek..

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

Vitéz László

Állandó Tag
Állandó Tag
Az a-á magánhangzók gyakorlása:
Á-á-á-á-á, tátsd nagyra a szád!
A-a-a-a-a, lassan mondjuk: a.

a "zs" hang gyakorlása:

Zsák, zsák, szalmazsák,
zsúfoltan a zsúpszalmán.
Zsuzsa, Zsóka, Zsófia,
zsupsz elbújnak alatta.

a "k" hang gyakorlása:
Kávés kanál, tejes kanna,
mind felkerül az asztalra.
Ki kér kávét, ki tejet,
kakaót egy keveset,
karéj vajas kenyeret?
Egyél, igyál eleget

a "d" hang gyakorlása:
Dini, Dani dinnyét enne,
ha a dédi dinnyét venne.
De a dédi dinnyét nem vett,
dínom-dánom tehát nem lett.


a "d" - "z" hang gyakorlása:
Húzzad, húzzad magadat,
én is húzom magamat.
Vigyázz, ne zúzd magadat,
nem húzd meg a hajamat!
 

zoknimanó

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Dadogás terápiához keresek anyagot, segítséget!Ha van valakinek és feltenné, nagyon megköszönném!
pirospipacs


Az "Én is tudok beszélni 2" könyv a dadogás javításához ad segítséget. Ha az abban közzétett mondókákat, gyakorlatokat csináljátok, semmi kárt nem okozol. A könyvet láttam is feltöltve az oldalon valahol.
De abban tkéletesen igaza van az előttem szólónak, hogy a dadogás komplex kezelést igényel, sokszor családterápiát is magában foglal.
Érdemes velük felvenned a kapcsolatothttp://demoszthenesz.hu/
 

susie76

Állandó Tag
Állandó Tag
S.O.S tegnapra kellene. :)
Bemutató fejlesztő foglakozást kell tartanom 3-4 fős csoportnak (iskolába menő nagycsoportosok)
Nincs esetleg valakinek egy vagy inkább 2 foglalkozásra való anyaga?(beszédértés, gondolkodás, vizuomotoros koordináció témában, de ha más van az is jó, csak nagyon sürgős lenne.
Az lenne a nagyon jó ha egy felépített fogalakozást tudna valaki feltölteni, mert idő szűkében vagyok :(
Köszönöm
 

Zsuzsa0411

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok én is megosztanék pár ötletet, ipr képzésen tanultuk, keveredj kavarodj című játék. A játékvezető mond egy utasítást, hogy milyen csoportokba álljanak.pl: ahány lába van a tyúknak-akkor kettes csoportot alkotnak.
A következő figyelemfejlesztő: A labdát dobáljuk egymásnak úgy, hogy mindenkinél legyen egyszer, a feladat pedig a következő a labdának ugyanazt az útvonalat kell megtennie, amit először, vagyis emlékeznie kell hogy kitől kapta és kinek adja.
 

Perseus

Állandó Tag
Állandó Tag
Segítséget szeretnék kérni. Nincs meg valakinek összefoglalva részképesség-területek szerint a fejlesztés lépései? Arra gondolok, hogy például grafomotorika fejlesztésnél mi a legelső lépés, aztán mi követi......

Szia!

Dolgozó gyógypedagógusként mondom:

Ilyen leírást nem fogsz találni. Azért nem mert a fejlesztés abból indul ki hogy a gyermeknek személy szerint milyen képességterületeken található a zavar.
Hiába írnák le mondjuk hogy:

1. képés: Rajzoljunk egy kört.

...ha a gyermek kéz izmainak, vagy az idegrendszer állapota állapota miatt arra sem képes hogy végrehajtson egy ceruzafogást? :sad:

Nem lehet egy univerzális fejlesztési lépéssort kialakítani, mert a fejlesztés a konkrét személy meglévő képességeiről szól.
Honnan tudjam látatlanba hogy mi az első lépés ha nem látom és nem ismerem azt a gyermeket akit fejleszteni kell?
Ezért nem fogsz ilyen leírást találni.
Nagyon nem mindegy az sem hogy a gyermek ép értelmű vagy a sérült idegrendszere miatt értelmi fogyatékos valamilyen fokban? Ha igen milyen mértékben?

Általánosságban annyit elmondhatok hogy a grafomotortika -a kézirás motros tevékenysége - a szem-kéz koordináció és a kéz izomzatának fejlődésének egyik csúcspontja.
A fejlesztés ott kezdődik hogy a gyermek egyáltalán képes-e markoni, csippenteni, szabályozni a mozdulatba vitt energiát, stb.
A szabályos ceruzafogás kialakítása, vagy a betűelemek írásának gyakoroltatása az a folyamat végén áll. Csak abban az esetben lehet innen kezdeni fejleszteni, ha az ezt alapozó készségek rendben vannak.
 

Piros61

Állandó Tag
Állandó Tag
hangfejlesztés-hangutánzás

Indirekt hangfejlesztés hangutánzással
Én állatok képét társítottam az eredeti hangjukkal. Nagyon elcsodálkoztam, amikor a gyerekek, sok állatot nem ismertek fel. Ezért lassítottam, és minden állatot felvettem videóra, majd minden órán egyet- egyet bemutattam. Verssel színesítettük. Többet el is játszottunk. Pl. hogy megy, hízeleg, vadászik stb. Nagyon élvezték.
 

Piros61

Állandó Tag
Állandó Tag
Beszéd

Szerintem nem kell aggódni.... de ha biztosra akarsz menni akkor vidd el kivizsgálásra, hallásvizsgálatra pedig később ha betölti a 3at. Ugye jobb az elővigyázatosság. Nem ritka, nálunk a családba is előfordul/t és több ilyen családdal is találkoztam, hogy a kisgyerekek 3-4 éves korukig csak pár szót mondanak. Öcsém is 3éves kora körül kezdett el "beszélni" folyamatosan. És most (kopogjuk le) semmi baja se a hallásával se a beszédjével. Erre a jelenségre nekem azt mondták, hogy vannak ilyenek amikor a kicsi nem érzi még magát biztosnak abban amit ki akar szóval fejezni és úgymond kicsit vár a beszéddel amíg magabiztosabb lesz.
Remélem egészséges lesz a fiad és sok sikert!:)
Szia!:)
A közösen eltöltött idő. Játék meseolvasás, sokat segíthet. Persze csak akkor, ha kizárt más szervi akadály. Hajrá! Ez az egyik legszebb időszak, ne engedd, hogy az aggódás elrontsa! Kérdezz, szívesen segítek. Üdv. Piros
 

Tikike

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!Most végeztem fejlesztőpedagógia szakon,tudna nekem valaki valamilyen jó könyveket ajánlani a későbbi munkámhoz. Előre is köszönöm!
 

Tikike

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! A térészleléssel kapcsolatos feladatokra lenne szükségem. Előre is köszönöm a segítséget.
 

Tikike

Állandó Tag
Állandó Tag
Az IPR-el kapcsolatban:Mi egy éve csináljuk. Rengetek papírmunkával jár, de nagyon sok mindent tudtunk venni az oviba, amit az IPR nélkül nem tudtunk volna. De komoly kikötések vannak, arra hogy mit vehetünk a pénzből.
 

Eroica

Állandó Tag
Állandó Tag
S.o.s.

Tudnátok segíteni? Gyermekem most lesz első osztályos.Rendkívül értelmes, gyakorlatias, de "kissé" pösze. Az óvodában heti egy alkalommal 3-ad magával 45 percben foglalkozott vele logopédus, de ez nagyon kevésnek bizonyult. Amit haza hozott gyakorlásként, hiába mondtuk együtt fél délután, nem sokat fejlesztett. A b-p, f-v,és az r (amit "arisztokrata" módon garatban képez) hangokkal van gond. Fél évvel ezelőttig éjjel-nappal az újját szopizta,és úgy is beszélt. Szerintem nem pereg kellő képpen a nyelve. Az orrmandulája túlságosan nagy, de erre már homeopátiás szert szedünk. Néha már észrevehető a javulás. Tudna valaki megfelelő gyakorlatokat feltenni az oldalra? Nagyon megköszönném!
 

kalmanadri

Állandó Tag
Állandó Tag
Örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra, rengeteg segítséget tudtam már most összegyűjteni.
Eltérő tantervű általános iskolában tanítok, év végén végzek a gyp. főiskolán, de már szeptemberben elsős osztályt kapok. Nagyon sokan leszünk kb. 15 fő és nagyon nagy eltérések vannak a gyerekek között (IQ 55-70, 2 mozgássérült, 1 hallássérült, 1 nembeszélő stb. ). Bevallom, meg vagyok rémülve a feladattól, hogy egyáltalán hogy kezdjem az első heteket. Minden ötletet, támogatást szívesen fogadok!!!!!
 

szentpál

Állandó Tag
Állandó Tag
sziasztok!
leket, hogy csak én nem találom, de óriási segítség lenne számomra, ha meglenne valakinek a napis gyakorló, illetve a nebuló sorozat 1, 4 .
köszi
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére