Gyermekeink egészsége, fejlődése

Gyagnes

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Üdvözlök mindenkit akit érdekel a téma!

Ugyanakkor kicsit bizonytalan is vagyok, de remélem lesznek akik szívesen írnak majd ide, és megoszthatjuk egymással kérdéseinket, kétségeinket, tapasztalatainkat.
A téma bőséges, (talán túlságosan is, elnézést, de ebben nincs tapasztalatom, hogyan kell egy ilyen topik indító témát meghatározni). Azért, hogy ne legyen nehéz a hozzászólás kezdetként gondolhatunk itt egészséges testi, lelki, értelmi fejlődésre egyaránt- és persze lehet a gyermek kicsi, nagyobbacska és még nagyobb.
Bemutatkozásul, talán csak annyit, hogy én három gyermek anyukája vagyok két nagyfiú, és egy pici kislány. Most vele vagyok éppen itthon gyeden, így szívesen venném, ha lenne "társaságom", akikkel megbeszélhetnénk gyermekeink egészségével - fejlődésével kapcsolatos mindennapos apró-cseprő problémákat.
 

Gyagnes

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Látom néhányan már elolvasták a kezdő hozzászólást, de talán túl általánosra sikeredett a téma, talán ezért nincs válasz.

Mondjuk ...ami most engem leginkább foglalkoztat, az a picikém mozgás és beszédfejlődése. Úgy látom egy kicsit el vagyunk maradva. Luca nyolc hónapos lesz jövő hétfőn, (egy hét) és max berreg, torokhangokat ad, morog, meg ilyesmi főként ha valami a szájában van. Nem gyakorolgatja a hangokat, magán mássalhangzókat. Ha mondom neki e a o, vagy ba-ba, be-be csak néz, esetleg megfogja a számat, talán mintha próbálná is, de nem tudja hogyan csinálja.
Ami a mozgást illeti, csak körbe fordul hason maga körül, azt hogy egyenes vonalban halad egyszer láttam, azt is hátra, és azóta sem. És még önállóan mindig nem fordul hasra.

Szóval ha valaki esetleg hasonló cipőben jár örülnék ha írna, de persze lehet bármi más is.
 

vedina74

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia!

Nekem két lányom van, Anna 4 éves, Lilla májusban lesz kettő.
Mindketten korán kezdtek beszélni, 9 hónaposan mondták ki az első értelmes (baba, hoppá) szót.
Anna 12 hónaposan járt, Lilla 16 hónaposan közlekedett teljesen önállóan. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy minden gyerek más.
Gyerekorvossal már beszéltél arról, hogy még nem fordul meg önállóan a kislányod?
 

vedina74

Állandó Tag
Állandó Tag
És még valami ...
Nekem a nagyobbik nem nagyon mászott, viszont egyik héten csütörtökön elkezdte és még ugyanazon a héten fel is állt. Aztán egy ideig persze még négykézláb közlekedett, de akkor hirtelen sokat fejlődött.
Próbáld meg megkérdezni a védőnőt/dokit, hogy mivel tudnád fejleszteni a mozgását. Sok helyen vannak már ilyen fejlesztő foglalkozások is.
Kitartás!
 

Gyagnes

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Szia Vedina74!

Már nem is reméltem hogy valaki válaszol, köszönöm a biztatást. Igen beszéltük már az orvossal/védőnővel róla, és kaptam is tanácsokat.
Amennyire tudtam magam is utána néztem mivel gyakorolhatjuk a hasra-fordulást. PL: a törölközővel - kendővel való óvatos gurítást több helyen olvastam. Azért nem vészes a helyzet, ráadásul Luca a 36. hétre született és még most sincs 7 kiló, így egy kicsit jogos a lemaradás. Szóval igyekszünk:razz:
 

vedina74

Állandó Tag
Állandó Tag
A súlya miatt szerintem felesleges aggódnod! Én folyamatosan kérdezgettem a doktornőt, hogy Lillának adjak-e valami tápszert, mert (Annához képest elsősorban) mindig kevesebb volt a súlya és kisebb is.
Most májusban már 2 éves lesz és még csak 9,5 kg. De soványnak nem mondhatnám. Inkább a csontjai vékonyak.
Meg hozzáteszem én is csak 157 centi és 48 kg vagyok. :)
 
T

TH6777

Vendég
Elnézést,ha nem ide való és off,de gyerekeink egészsége...

Az ivóvíz befolyásolja a gyermekek intellektuális készségét


Kanadai kutatók megállapították, hogy azok a gyermekek, akik magas mangántartalmú ivóvizet fogyasztanak, rosszabbul teljesítenek az intellektuális készséget mérő teszteken.

A mangán idegrendszerre gyakorolt káros hatása régóta ismert. A fémsót a termőföld tartalmazza, innen jut be az ivóvízbe. A kanadai Quebec-ben, hasonlóan a világ egyes pontjaihoz, a vízforrás igen sok mangánt tartalmaz, azonban eddig nem lehetett tudni, miként befolyásolja ez az itt élő gyermekek egészségét.
A Maryse Bouchard és Donna Mergler vezette kutatócsoport (Quebec-i Egyetem, Montreal) 362, 6 és 13 év közötti gyermeket vizsgált. A gyermekek élőhelyén az ivóvízben több anyag, a mangán mellett a vas, a réz az ólom, a cink, az arzén, a magnézium és a kalcium koncentrációját mérték. A gyermekekkel egy tesztsort hajtattak végre, mely mérte a gondolkodási, a mozgási és a viselkedési készségeket.
A kutatók megállapították, hogy a gyermekek intelligencia-hányadosa (IQ) a mangánszint növekedésével csökken, annak ellenére, hogy a mért ivóvizek mangán-koncentrációja az ajánlott határérték alatt maradt. A mangánszint szempontjából a legmagasabb 20 százalékba eső gyermekek IQ-ja mintegy 6 ponttal volt alacsonyabb, mint azoké, akik kevés mangánt, vagy mangánmentes vizet fogyasztottak. A statisztikai elemzésbe több más faktort is bevontak (például: családi jövedelem, szülők intelligenciája, képzettsége, valamint az ivóvízben mért többi anyag szintje).
A kutatók azt is megvizsgálták, a gyermekek élelme mennyi mangánt tartalmazott, azonban ez nem mutatott összefüggést az intellektuális teljesítménnyel.
A kutatók a jövőben a víztározókban olyan szűrőeszközök bevezetését sürgetik, melyek segítségével csökkenthető az ivóvíz mangántartalma, de már elérhetőek háztartásban használható szűrők is, melyekkel eltávolítható a vízben lévő mangán 60-100 százaléka. Továbbá a kutatók sürgetik az elfogadott mangánszintet célzó nemzetközi ajánlások felülvizsgálatát elsősorban a gyermekek fejlődése miatt.​
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
lúdtalp

Kedves fórumozók!

Most járok itt először. Remélem valakinek segítségére lesz ez az egy óvónő által feltett anyag,íme:

Lábboltozaterősítő feladatok óvodásoknak

Eszközök: feladatoknál felsorolva
Mozgásanyag fő célja: a láb fogó funkciójának gyakorlása, hogy az életkornak megfelelőteljesítőképességű lábizomzatot alakíthasson ki.

A lábtorna gyakorlatok felosztása:
1. Alapgyakorlatok
2. Előkészítő, lazító gyakorlatok
Az 1.-2. gyakorlatok megéreztetése, megtanítása után következik a szerrel végzett lábjáték. Ezen gyakorlatokra kb.1 hónap múlva térjünk rá. Néhány járógyakorlatot végeztetünk a szerrel végzett gyakorlatok megkezdése előtt is.
3. Szerrel végzett gyakorlatok
4. Járógyakorlatok

Részletezve:
1. Alapgyakorlatok
 Ülő helyzetben, mezítláb nyújtott vagy hajlított térddel a lábujjak hajlítása „karmolás”, a talp „ökölbe szorítása” (Húzd be, bújtasd el a lábujjaidat!)
 Ue. a testhelyzet, a láb beforgatása, a talp megtekintése. (Nézd meg, milyen gyűrött lett a talpad!)
 Ue. a testhelyzet, lábujjak legyezőszerű terpesztése. (Szétszaladnak az ujjak!)
 Ue. a testhelyzet, lábujjak váltakozó bekarmolása és szétterpesztése. (Cicák vagyunk!)

2. Előkészítő, lazító gyakorlatok
 Ue. a testhelyzet, a lábat két kézbe véve az ujjaktól a sarokig dörzsöljük, maszírozzuk a talpat. (Gyúrjuk, mint édesanya a tésztát!)
 Ue. a testhelyzet, a lábujjakat minden irányban /hajlítás, feszítés, terpesztés/ erőteljesen megmozgatjuk. (Sodorjuk a tésztát!)
 Ülő helyzetben, hajlított térddel a láb két hüvelykujját összeakasztjuk, majd megpróbáljuk széthúzni. (Kakasviadal)
 A feladatokat többször megszakítva a talpat a talajhoz ütögetjük, amivel a talpizmok lazulását érhetjük el. (Doboljunk a lábunkkal! Fussunk le a hegyről!)
 Lazításra alkalmas szer a babzsák, tüskés párna, tüskelabda, tornabot melyeket a talp alatt „gyúratunk”, ill.járunk rajta, tüskelabdát körbe-körbe gurítunk.
 Szivacslabda talajhoz szorítása teli talppal, sarokkal, lábujjakkal, majd felengedés.


3. Szerrel végzett gyakorlatok
( Szerek használata időrendi sorrendben! Jó fogás esetén térjünk rá a golyóra stb.
ill. az azt követő szerekre!!!!!!)
 Szer: színes kreppapír vagy szalag
- Kiindulóhelyzet= KH. : talajon vagy kisszéken ülve, kissé hajlított térddel. A papírt lábujjal fogva meglengetjük a levegőben. (kígyó, szél fúj, integetünk, stb.)
- A papírt magunk elé fektetve lassú karmoló mozgással összegyűrve eltüntetjük a talp alá. (varázsló, bújócska stb.) Ezt végeztethetjük kendővel, zoknival is.
 Szer: színes kendő, szalag
- KH. ua. Az egyik láb ujjaival fogott kendőt átvesszük a másik láb ujjaival. Lengethetjük is átadás előtt. (csere-bere)
 Szer: papírszalvéta
- KH. ua. Kiterítjük a talpunk alatt. Megpróbáljuk felvenni egyik, majd másik láb ujjaival. (Ki tudja leggyorsabban felemelni és legtovább megtartani?)
- Tépegetés. Kiterítve a talp alá helyezzük, egyik láb ujjaival megfogjuk, majd a másikkal tépegetni próbáljuk. (galuska készítése) A levegőben végeztessük, mert a lábujjhajlítás hatásosabb és nem csak széthúzzák talppal a papírt.
- A sok apró darabra széttépett szalvétát a talpéllel egy helyre gyűjtjük. (Kinek a papírvára a legnagyobb? Kié készült a legkisebb szalvétadarabokból?)
 Szer: tornabot, szalag
- Egyik talppal kitámasztjuk a botot, másik láb ujjaival bekarmolva a szalagot, a bot elé tesszük és vissza.
 Szer: kiskarika
- KH.: kisszéken ülve. Egyik láb ujjaival felállítjuk a karikát, lefektetjük.
 Szer: golyó, kavics, pötyi, vattacsomó, papírgalacsin stb.
- KH.: állva vagy ülve. Először a mellénk elhelyezett tálkába rakosgatjuk a szereket. A későbbiek folyamán távolabb elhelyezett tálhoz visszük a lábujjakkal bekarmolt szereket. (Kinek lesz tele először az edénye?)
- Szert fogva keresztezett lábbal gyűjtögetünk pl. tálba.
 Szer: babzsák
- KH.: talajon vagy kisszéken ülve, ill. talajon állva. Lábujjakkal karmolás majd elengedés.
- A babzsákot a talajról felvesszük, megtartjuk, letesszük.
- Babzsákot lábujjakal felvesszük, karikába betesszük, vagy távolabb elhelyezett karikába lendítjük és dobjuk.
- Lábujjal megfogva kézbe feladjuk.
- Pókjárásban babzsákot hasra helyezzük, járás közben lábujjakat karmolva tartjuk.
- KH.: hajlítottülés, támasz a test mögött, babzsák a talpak alatt. Bekarmolt lábujjal babzsákot erősen a talajba nyomni, majd lazítani.
- KH.:ua. Bekarmolt lábujjakkal babzsákcsúsztatás előre-hátra, jobbra-balra.
- KH.:ua. Babzsák a lábfejek előtt. Körbejárása lábujjakon.
- Előző gyakorlat visszafeszített lábfejjel, sarkon.
- Térdek kifelé fordítva, talak között babzsák. Bekarmolt lábujjal babzsák szorítása, majd lazítás. Babzsák felemelése, letevése.
 Szer: labda
- KH.: talajon ülve, párokban egymással szemben kis távolságban. Talpak között fogott labda átgurítása a másik gyermeknek és vissza.
 Szer: ceruza
- KH.: talajon vagy kisszéken ülve. A lábujjal felvett írószerrel a másik talppal megtámasztott papírra rajzolunk. Az írószer hegye a kisujj felé nézzen, ezzel biztosítva a láb beforgatott helyzetét. /Megfelelő vastagságú írószer kiválasztása/
 Szer: gyűszűbábok
- Saját készítésű bábok elhelyezése a lábujjakon, azok mozgatása énekre, mondókára.


4. Járásgyakorlatok
 lábujjhegyen, sarkon, külső-belső talpélen járás, egymás elé helyezett lábfejekkel
 lábujjhegyen futás úgy, hogy a lábak puhán érintsék a talajt
 lépés indítása lábujjhegyre érkezéssel, majd sarokra gördüléssel
 cicajáráskor a lábujjakat jól eldugjuk, a talpat ökölbe szorítjuk
 szalagot, papírzsebkendőt bekarmolva járunk. Későbbiekben majd kaviccsal, golyóval stb. is próbálkozhatunk.
 járás vastagabb-vékonyabb kötélen, tornakarika peremén (Ügyes kötéltáncos nem esik le a kötélről!) Járás előre, oldalazva, lábujjak a kötélen vagy karikán, sarok a talajon
 járás-futás közben jelre négykézláb állás vagy lábujjra emelkedés vagy a lábujjak bekarmolása
 járás előre egyik talp alá helyezett babzsákon csúszva, utánlépéssel.
 mk. láb babzsákon, azok csúsztatásával haladás előre (Korcsolyázunk!)
 járás előre a földre tett babzsákok, tüskés párnák, Wesco-kavicsok, különböző felületű zsámolyokon, fából készült félgömbök tetején
 járás közben papírgalacsinok, vattacsomók, szalagok stb. lábujjakkal való felszedegetése, karikához elvitele és berakása
 járás kavicsos ládában, gumiszőnyegen, kígyón, babzsák-szivacslabda-henger szőnyegen, különböző felületű zsámolyokon, Wesco tüskés egyenes - íves elemein, Wesco – körön, előre – hátra - oldalazva, lábujjhegyen
 

katicka79

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyon jók. Nekünk is kellett hasonló feladatokat csinálnunk a kisfiammaal. köszi, hogy megosztottad velünk
 

borbala50

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Kicsi fiam 9 hónaposan kezdett el kúszni! Aztán 11 hónaposan ment már. Szóval kimaradt a mászás. Beszélni is csak 2,5 évesen kezdett.
Most 2. osztályos és tanulási problémákkal küzdünk. Szövegértési nehézségek, figyelem zavar, beszédészlelési problémák.
Azt gondolom nem szabad figyelmen kívül hagyni a mozgásbeli lemaradást, de ő például nagyon kövér baba volt, talán emiatt nem ment neki úgy, mint a többieknek. Most persze amikor csak teheti hentereg a földön, főleg a hóban:)
 

Lulu69

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Kicsi fiam 9 hónaposan kezdett el kúszni! Aztán 11 hónaposan ment már. Szóval kimaradt a mászás. Beszélni is csak 2,5 évesen kezdett.
Most 2. osztályos és tanulási problémákkal küzdünk. Szövegértési nehézségek, figyelem zavar, beszédészlelési problémák.
Azt gondolom nem szabad figyelmen kívül hagyni a mozgásbeli lemaradást, de ő például nagyon kövér baba volt, talán emiatt nem ment neki úgy, mint a többieknek. Most persze amikor csak teheti hentereg a földön, főleg a hóban:)

Sziasztok!

Borbála levelére reagálva szeretném megosztani veletek, amit már több helyen is olvastam. A MÁSZÁS szerepét!

A mászásnak nagyon fontos szerepe van a kisbaba mozgásfejlődésében, mert nagyon fontos idegrendszeri stimuláló hatása van. Ha kimarad a mászás, vagy viszonylag kevés ideig tart, akkor később tanulási nehézségek (dislexia, disgráfia, stb.) tapasztalhatók iskolás korban.

Ezért is van az, hogy gyógypedagógusok az iskoláskori tanulási zavarral küzdő gyerekeket mászatják, játékos feladatok során:
1. szék alatt és asztal alatt átmászni,
2. különböző akadályokat megkerülni, szlalomozni,
3. állatokat utánozva mászni.

Saját tapasztalat, hogy néha nagyon nehéz rávenni a gyereket olyan mozgásra, amit nem akar, főleg ha már állni és járni szeretne és nem mászni, de érdemes játékokkal kicsalni a mászást. És nem szabad segíteni neki felállni és járni, mert addig is mászik, ha el akar érni valamit.

Lulu
 

antcsilla

Állandó Tag
Állandó Tag
.

Az a helyzet, hogy vannak az általános elvek, hogy mikor mit kell csinálnia a gyereknek, dehát mindegyik más ütemben fejlődik. A lényeg, hogy aki bizonytalan, az kérdezzen szakembertől!
 

lacko80

Új tag
sziasztok nállunk is van 3 gyermeg és a középsö se mászott menni akart inkább viszont most nekünk is problémánk van a középsövel valami szorongási problémái lettek igy nem kezdheti a sulit még eggy évig
 
Oldal tetejére