A halloween története
Október van és ez azt jelenti, hogy mindjárt itt a Halloween! Sokakat megoszt itthon: egyesek jó bulinak tartják ezt a "tökfaragós", beöltözős, Halloween-i sütis dolgot, míg mások az "itthon halottak napja van, nem Halloween" tábort erősítik.De honnan is ered ez az ünnep? A tévhittel ellentétben nem Amerikából.
A Halloween története egészen 2000 évvel korábbra nyúlik vissza a keltákhoz, akik főleg a mai Nagy-Britannia, Írország területén éltek. Náluk a nyár és az aratás végével ért véget az év is, október 31-én, a Samhain ünnepén. Hittek benne, hogy ilyenkor az élőket és holtakat elválasztó vonal elhalványul és a szellemek visszatérhetnek a földre. A túlvilági szellemek jelenléte segítette a kelta papokat, a druidákat a jóslásban. Ekkor szent tüzeket gyújtottak és összegyűltek körülötte, jelmezeket viseltek és áldozatokat (termést és állatokat) mutattak be a kelta istenségeknek. Az esemény végén mindenki vitt haza a tűzből, hogy a hosszú, sötét tél során megvédje őket.
A töklámpás hagyománya is innen származik. Mivel ezen az éjszakán vándoroltak át a meghaltak lelkei a holtak birodalmába, egyrészt nekik világították meg az utat vele. Másrészt az alvilági lényeket is szimbolizálta a lámpás, ahogy védelmet is jelentett ellenük. Egy ír legendában is megjelenik a töklámpás, Jack O'Lantern, részeges kovács történetében. Egyszer a szóban forgó férfit megkereste az ördög, Jack pedig túljárt az eszén. Halála után nem jutott mennybe, azonban a csíny miatt a pokolba sem engedték be. Az ördög végül adott neki egy örökké izzó faágat, hogy a hazafelé vezető út keresése közben ne kelljen vaksötétben bolyongania a kovácsnak. Ezt az ágat tette be egy töklámpásba és ezzel jár-kel azóta is Jack O'Lantern.
A római megszállás alatt ez az eredeti ünnep keveredett római hagyományokkal, így a Feralia-val, amelyen szintén a holtakat ünnepelték és a fán termő gyümölcsök istennőjének, Pomona-nak, a dicsőítésével. Utóbbiból jön a mai kandírozott alma, valamint az almahalászat és a Halloween kapcsolata.
Később Amerikába az ír és skót telepesek vitték magukkal a Halloween hagyományát. Itt az 1900-as években lett igazán népszerű. Nagy partikat rendeztek, jelmezekbe öltöztek és hogy megosszák egymással az eseményt, elkezdődött a "trick or treat", magyarul a "csokit vagy csínyt" hagyománya. A mai formáját is itt vette fel az ünnep, hiszen ma már a vidámság és szórakozás miatt szeretik a legtöbben. Itthon leginkább a tökfaragás és a beöltözés terjedt el az összes szokás közül.