Heller Ágnes: Három erkölcsi morzsa karácsonyra

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
A jó emberek ismeretlenek maradnak, mert emlékük nem maradhat fenn. De az ő tetteik azok, melyek fenntartják a jóságban igen szűkölködő világunkat.

Első morzsa: az ismeretlen jó emberről

Veszprémben a minap felavatták az ismeretlen jó ember emléktábláját.

Az eseménynek – Veszprémen kívül – nem volt visszhangja. Miért is lett volna? Az ismeretlen jó ember tetteinek soha sincs visszhangja. Tettei azoknak az emlékezetében él, akiknek segített, akiket megmentett, akiknek hitet adott. De többnyire még azok sem tudják a nevét. Arcukra is csak homályosan emlékeznek. S mikor azok, akiken segítettek, lelépnek a világszínpadról, a jó emberek tetteinek emléke is eltűnik velük együtt.

Az ember arcáról és nevéről azonosítható. Ha egyiket sem ismerjük, nem azonosítható. Akinek sem a nevét, sem az arcát nem ismerjük, annak az emléke sem maradhat fenn. A jó emberek ismeretlenek maradnak, mert emlékük nem maradhat fenn.

De az ő tetteik azok, melyek fenntartják a jóságban igen szűkölködő világunkat.

Az Auschwitzot vagy a Gulágot túlélők emlékiratainak egy pontján mindig megjelenik egy jó ember – az írók emlékezete szerint egy jó ember mentette meg az életüket. Ahogy Primo Levi írja, nem elsősorban azzal a darab kenyérrel, mellyel éhező testét életben tartotta, hanem azzal, hogy puszta létezése erőt és reményt adott számára. Van még remény a világban, érdemes életben maradni, mert vannak még jó emberek. Lengyel József hasonló történetet beszélt el arról a parasztemberről, aki reményt öntött belé a reménytelen Szibériában. Nem tudjuk azoknak a politikai lágerfoglyoknak a nevét sem, akik Kertész Imrét kiszabadították a hullák közül. Akik nem írnak, szintén hasonló történeteket beszélnek el. Az életben maradás feltétele a remény, s a jó ember testesíti meg ezt a reményt.

Apámat 1944 júniusában Auschwitzba deportálták. A vagonból kidobott egy egészen kis cédulát, melyet valószínűleg egy újságból tépett ki, s ceruzával, igen kis betűkkel írt anyámnak és nekem egy búcsúlevelet. A cetli aljára írta a címet. Ezt a kis cédulát valaki felszedte a földről, s ahelyett, hogy eldobta volna, magával vitte, borítékba tette, felírta rá a címet, vásárolt bélyeget és postán feladta. Lehet, hogy nagyon szegény ember volt, s még a boríték és a bélyeg ára is nagy áldozat volt a számára. Ez az ismeretlen jó ember nem egy ismerőssel, hanem egy ismeretlennel tett jót. Sokat gondolok, azóta is, erre az ismeretlenre, s apám utolsó életjelét mind a mai napig őrzöm.

Nagy a kísértés a jóra. A szenvedés, az ínség látványára természetes együttérzés az ösztönszerű válasz. Miért kivétel akkor a jó ember s miért marad többnyire ismeretlen? Igaza van-e Rousseau-nak, hogy az ember jónak születik, s csak a társadalom rontja meg? Vagy inkább Kantnak, aki feltételezi bennünk a rosszra való hajlamot, s görbe fának tekinti az embert, kit nem lehet kiegyenesíteni? Erre a kérdésre, gondolom, senki sem tudja a választ, hacsak nem fogadja el az örökletes bűn dogmáját, egy olyan gondolatot, amely távol áll tőlem. Csak tapasztalataimra és mások tapasztalataira hagyatkozhatom.

Kevés ember van, aki „természeténél fogva” gonosz, azaz arra törekszik, hogy másokat elpusztítson. A legtöbb ember azt hiszi magáról, hogy jó, s meg lenne sértve, ha valaki ennek ellenkezőjét állítaná. Azt elismerné, hogy időnként tett valamit, ami nem „jó”, de mindig találna tettére mentséget. Mondjuk: „ha nem tettem volna, elveszítettem volna az állásomat, ártottam volna családom jó hírének” stb. Azaz ő jó, hacsak az érdekeit nem sérti. Ha nem igényel erőfeszítést, ha nem kerül pénzbe, ha nem emészt fel túl sok energiát, ha nem fordítja szembe másokkal.

A jó tett azonban mindig valaminek a feláldozásával jár, lehet ez kis vagy nagy áldozat. A legnagyobb áldozatnak általában mások elismerésének feláldozását tekintjük. Azoknak az elismerésére gondolok, akik közel állnak hozzánk. A 13. században egy jó katolikus asszony szívesen megmentett volna egy kathar eretnek kisgyereket, de nem merte, mert akkor őt is eretnekséggel vádolták volna. Aki egyedül van, akit bajtársai, hittársai, családtagjai nem látnak, az talán segít, hiszen szívesen segít, mert mások nem látják, hogy segít. Az mer engedni a jóra való kísértésnek.

De ettől még nem tartozik az „ismeretlen jó emberek” közé.

Vannak „egy jótettes” emberek: olyanok, akik majd később egyetlen jótettükre hivatkoznak, s ezért elismerést igényelnek másoktól és önmaguktól. Ha életet mentettek, teljes joggal, máskülönben kétséges joggal. Őket ismerjük, magasztaljuk, kitüntetjük. Vagy ellenkezőleg, ha egyetlen jó tettük nem ellensúlyozza bűneiket, inkább megvetjük, esetleg kinevetjük.

Az ismeretlen jó ember nem szent, sem képmutató – azért marad ismeretlen, mert a jó tett számára nem nagy ügy, még akkor sem, ha sokat áldoz fel érte. Nem igényel elismerést, köszönetet, kitüntetést. A homályban marad. Sem a Yad Vashemben nem ültetnek érte fát, sem a terrormúzeumokban nem jegyzik fel a nevét.

Az ismeretlen jó emberek, a névtelenek, arctalanok, akik világunkat a hátukon hordják, éppen ezért érdemelnek emlékművet. A Veszprémben felavatott emléktábla az elismerés első fecskéje. A hála kifejezése, s ugyanakkor a reményé is.

Második morzsa: a megbocsátásról

Jézus így fordult imájában Istenhez: „bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek”. Mikor Isten ellen vétkezünk, Ő, aki ellen vétkeztünk, megbocsáthat nekünk. Mi is meg kell, hogy bocsássunk azoknak, akik ellenünk vétkeznek.

Három kérdés nyitva marad.

Isten megbocsáthat nekünk, miután bocsánatát kérjük. Meg kell-e bocsátanunk azoknak is, akik nem kérnek bocsánatot sem tőlünk, sem Istentől? Továbbá: csak azoknak kell megbocsátanunk, akik ellenünk vétkeztek, vagy azoknak is, akik mások ellen vétkeztek?

A megbocsátás igazságtalanság, hiszen minden bűnért a bűnnel arányos büntetés jár. Mikor, meddig, milyen körülmények között írhatja felül a megbocsátás az igazságot? Felülírhatja-e a jogot?

Az első kérdésre csak személyes válasz adható. Személyes ellenségünknek, ha bocsánatunkat kéri, mindig jó érzés megbocsátani. De mit jelent ebben az esetben az, hogy megbocsátani? Elfelejteni? De mit? Magát a sérelmet vagy a sérelemre választ adó haragot? Ez a sérelem természetétől és súlyától függ. De a sérelemre választ adó haragot mindenképpen. S vigyázzunk! Csak az ellenünk elkövetett vétkek megbocsátásáról van szó.

De mi tekinthető egyáltalán véteknek? Az engedetlenség? Kinek, miért? Miben? Vétek-e, ha a gyerek „visszabeszél”, amire a szülő azonnal rávágja: „kérj bocsánatot!”?

Gyakori tapasztalat, hogy a megbocsátás, ha bocsánatkérésre következik, a megbocsátót magas polcra, míg a megbocsátást kérőt alacsony polcra állítja, tehát a megbocsátás a felsőbbrendűség érzéséből ered, s azt erősíti. Esetenként így is lehet. Ilyenkor a tapintat segít.

Vétekről csak rosszindulatból, ártás szándékával elkövetett tettek vagy végzetes közömbösség esetében beszélhetünk. Az apa bocsánatot kérhet gyerekétől, akit pofon vágott, a besúgó attól, akit besúgott (bár ritkán teszi), a rosszindulatú pletykát terjesztő attól, akiről a pletykát terjesztette. De ha a sértő fél bocsánatunkat kéri, nem okvetlenül szóban, hanem tetteiben, akkor többé nem tisztességes haragot tartani vagy – különösen – bosszúállásra akár csak gondolni is. De ha a sértő fél sértését további sértésekkel tetőzi, nem juthat a sértett soha el odáig, hogy a sérelmet elnézze. Hacsak nem bocsát meg előre minden ellene elkövetett vétket, de ennek feltétele a feltétlen szeretet.

A mások ellen elkövetett vétkeket és bűnöket nincs jogunk megbocsátani, kivéve, ha azok, akik ellen a vétket elkövették, már megbocsátottak, s még akkor sem feltétel nélkül. A gyilkosnak csak a meggyilkolt maga bocsáthat meg, de neki nincs már módja megbocsátani. (Kivéve akkor, ha közvetlenül halála előtt teszi, mint mikor Laertes bocsánatot kér Hamlettől.) A meggyilkolt hozzátartozói csak azért a fájdalomért bocsáthatnak meg, amit a gyilkos nekik okozott, nem magáért a tettért.

Háborús bűnöknek, a népirtásban bűnösöknek nem lehet és nem is szabad megbocsátani. Az ő bűnük elvileg megbocsáthatatlan bűn. Hiszen minden áldozatuknak meg kellene nekik bocsátani ahhoz, hogy bocsánatot nyerjenek. Ez pedig lehetetlen.

Öröklődő bűn azonban nincsen. Csak akkor társvétkesek az utódok elődeik bűnében, ha nem néznek szembe vele, ha letagadják, mi több, védelmezik azt, és az áldozatokat rágalmazzák.

A jogi büntetés felfüggesztése, megsemmisítése, az elévülés vagy a kiszabásáról való politikai megegyezés, esetleg eltekintés (amnesztia, kegyelem) nem okvetlenül párhuzamos vagy egyértelmű a megbocsátással – s fordítva sem, bírósági ítélet nem függ a megbocsátástól. Nemrég olvastam a Biszku-ügy kapcsán felpanaszolni, hogy nincs pokol. A jogszerű ítéletet nem írja felül a megbocsátás, ahogy a meg nem bocsátás is irreleváns a jogkövetés szempontjából. Valóban sajnálhatjuk, ha nincs pokol, különösen egy olyan világban, ahol még a bűnösök bűntudatával sem számolhatunk. De nem pótolhatjuk jogi köntösben elkövetett jogtalansággal.

Harmadik morzsa: az emberi méltóságról

A 20. századi Európa egészen a közelmúltig az emberi méltóság állandó megaláztatásának színtere volt. Mielőtt a koncentrációs táborokban, munkatáborokban agyonéheztetett, agyonhajszolt embereket megölték, elgázosították, elégették, még meg is fosztották őket önbecsülésük maradékától. Tisztességes polgárok barátaiktól kenyeret loptak, az öngyilkosságot bűnnek tekintő hívők nekimentek az elektromos kerítésnek, meglett emberek, akik soha a légynek sem ártottak, összeállították a legközelebbi deportálandók listáját. Nincsen megalázóbb a tisztességes ember életében, mint mikor az elé a helyzet elé állítják, hogy bűn és bűn között kell választania.

Nem magában az tiporja meg egy ember méltóságát, hogy halálra ítélik. Aki egy ügyért vállalja önként a halált (tegyük zárójelbe, hogy mennyire tartjuk ma érdemesnek ezt az ügyet), az felemelt fejjel megy a halálba, megőrizve, mi több, megerősítve emberi méltóságát. Mikor Szókratészt halálra ítélték, ő büszkén vallotta, hogy vádlói ugyan megölhetik, de ártani nem tudnak neki. A totális rendszerek sok millió áldozata azonban véletlen áldozat volt.

Hitler eldöntötte, hogy a zsidóság írmagját is kiirtja. Az egyes zsidó nem számított. Csak egy szám volt, még mielőtt a koncentrációs táborokban számot véstek volna a karjába. Kiirtásra ítélt féreg volt, nem számított. S még mielőtt megölték volna, sárga csillagot varrtak kabátjára, gettóba zárták, minden lehető eszközzel megalázták. Mély volt a földi pokol bugyra, s a halál az utolsó állomás.

A nagy szovjet terror idején senki sem tudta, ki kerül sorra holnap, holnapután, kit visznek el, s hova, s azt sem, hogy miért. Embergyilkos gépezeteket irányítottak a szürke bürokraták. A mai gyilkos holnap áldozattá vált. Még ha földig alázta is magát, az sem segített. Semmi sem volt kiszámítható a kiszámíthatatlanságon kívül. Megszűnt az embert éltető erő: a bizalom. Ahol senki sem bízhat senkiben, ott az önbecsülés higanyszála a nulla fok alá száll, s az emberi kötelék darabokra foszlik.

Mit tanultunk ebből?

Minden demokratikus állam alkotmánya magában foglalja az emberi méltóság védelmét, tiszteletét. De nincs olyan alkotmány vagy törvény, ahogy nem is lehet, mely meg tudná védeni a honpolgárt a méltóságát ért sérelemtől, ha ez a sérelem törvényt nem sért. Sérti az emberi méltóságot a lenézés, a megbélyegzés, a kinevetés, a megszégyenítés. Meg tudjuk védeni a gyereket a nádpálcától, de nem a semmibevevéstől. Meg tudunk védeni egy kisebbséget a jogi diszkriminációtól, de nem a civil társadalom lekezelésétől vagy akár a rasszizmustól. S manapság még attól sem tudjuk megvédeni honpolgárainkat, hogy indokolás nélkül felmondjanak nekik – ettől a súlyos megszégyenítéstől.

Sokan vannak olyanok, akik nemcsak más méltóságát sértik meg, hanem a maguk méltóságát is, akár tudják, értik ezt, akár nem. Aki meg nem dolgozik vagyonáért, aki megvesztegethető, aki gyűlöli a politikai ellenfelét, aki rágalmakat terjeszt, aki nem tud, vagy nem akar saját fejével gondolkozni, mert papagájként ismétli, amit mások a fejébe vernek, az nem törődik saját emberi méltóságával sem, s így nem is méltó tiszteletünkre.

Valamikor 1944 nyarán, mikor apám még a csepeli internálótábor foglya volt, megjelent lakásunkban egy harminc év körüli férfi. Levelet hozott apámtól. Beszélgetés közben kiderült, hogy gyomorfekélye van, s nincs pénze orvosságra. Anyám megkérte, hogy ne csak egy válaszlevelet vigyen el apámnak, hanem egy kis élelmiszercsomagot is. Szívesen megteszi – felelte. Mikor a férfi már indulni készült, anyám kikapart majdnem üres tárcájából valami kis pénzt, öt pengőt, ami akkor nekünk, ahogy a „futárunknak” is, sok pénz volt. Mikor oda akarta nyújtani, a férfi szégyenkezve, suta kézmozdulattal elhárította: „Ne, ne, nem kell, köszönöm szépen – mondta –, én szervezett munkás vagyok.”

Látják, ezt máig nem felejtettem el. Mert felejthetetlen leckét kaptam az emberi méltóságból.

(Heller Ágnesnek a Hetek című lap ünnepi számában olvasható tanulmánya az Otthonná tett romok című kötetben jelent meg, a Kalligram Kiadó gondozásában)

Heller Agnes.jpg
 

most

Állandó Tag
Állandó Tag
filozófiát tanult ...emberségből ... azért vannak nála "műveltebbek"
is, de ez egy fontos -karácsonyi üzenet
-amúgy, régóta várom a társadalmi problémák.. női megoldásait-javaslatait ...
/eddig férfiésszel néztük csak a dolgainkat: megszüntetés kontra támogatás/
...rendezni égre közös dolgainkat ... talán ők kiemelnek a dualitásból

 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Heller Agnest a vilag hires filozofusai kozott tartjak szamon. Ameriakba, Canadaba, es Europaba minden egyetemen tanitjak, es igazan szerencses az aki szemelyesen is tanitvanya lehetett.
Magyarorszag buszke lehet ,hogy ilyen sok hires ember van kozottunk.
BAmbyka az o irasai mindehol nagy tiszteletet kap. De lehet tulszarnyalni, senki semmibe nem akadalyoz meg.
 

Theodora9

Kitiltott (BANned)
Állandó Tag
Elvonatkoztatva a munkásságától. - Bambyka állítása sajnos igaz .. A 2006 -os eseményeket láttam, és a Heller megnyilvánulását is ezügyben .
Igazad van Melitta, ezt a hazugságot nem lehet " túlszárnyalni...
 

sjandi

Kitiltott (BANned)
Állandó Tag
Melitta! Az, ha egy cikket 151 ember elolvas és csak 4 lájkkol, elég bizonyíték arra, hogy Heller Ágnes csak írni tud, de nem az-az ember, akire Magyarország büszke lehetne!

Mint filozófus tudja, hogy mit kell írnia, ahhoz, hogy a szívek megszólaljanak, különösen így karácsony idején!

Heller Ágnes csúnyán elárulta hazánkat! Külföldön hazugságokat terjesztett a kormányunkról!

Az ő korában, az ő bűnével sokan elgondolkodnának, azon, hogy vajon elég lenne-e egy bocsánatkérés, a megbocsájtásra!

Próbálja meg! Tegye jóvá bűneit!

Vallja be hazugságait a világ előtt és akkor talán, ha eljő az idő a Jó Isten is könyörületes lesz vele!
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
A legnagyobb baj, hogy mindig az elo faba kottok bele, es az aki sikeres kulfoldon , arrol aztan otthon a vizes lepedot rahuzzak. Aki emerita es a vilag vezeto egyetemein ad elo az nem hiszem hogy egy ket gyulokodo es negativ figura osztana szorozna az o megiteleseben.
Tudomasul kell vennetek, ha tetszik hanem itt az angol nyelvteruleten kimagasloan kosztiszteletben all, es mi akik kint elnek ,orom,hogy egy magyar lady ilyen sikert ert el.
Veletlenul sem arrol beszeltek amirol ir ,hanem csak is a szemelyes gyulokodesnek adtok hangot ami itt nalunk nem divat.

/kulonben nem kell magyarazni semmit a tv szekhazrol mert elo kozetitesben lattuk az esemenyeket a net jovoltabol./De kozvetitette az itteni tv is.
Lehet te erre buszke vagy en nem.

Heller Agnes kimagaslo teljesitmenyet mindenhol elismerik

Tanított a Berlini Egyetemen, a melbourne-i La Trobe Egyetemen, a Torinói Egyetemen, a São Pauló-i Egyetemen, végül New Yorkban (New York, New School for Social Research) kapott katedrát, 1986-ban. Ez utóbbi állomáshelyét még az 1990-es évek elején is fenntartotta, de közben, 1990-től már hazajárt filozófiai előadásokat tartani a szegedi József Attila Tudományegyetemre (1994–) és a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemre. 1995-ben habilitált. 1995-től 1999-ig, nyugdíjazásáig az ELTE Esztétika Tanszékén tanított. Hazajövetelekor beválasztották az MTA levelező- (1990), majd rendes (1995) tagjai sorába. Mind a tudományos, mind a politikai és kulturális életnek aktív szereplője napjainkban is. 2010-től professor emeritaként ismét tanít az ELTE Esztétika Tanszékén.


Majd ha ilyen elismeresbe lesz reszetek lehet kritizalni addig meg Heller Agnes rendelkezik ezzel a felsorolassal addig kello tisztlettel ilik beszelni rola.

Legalabbis a Canadahunon minden magyarnak kijar a tisztelet.

Kelloen csomagold be a mondandod ,hogy ne sertegessel sem egy olyan embert akit a vilag tisztel, munkassagaert, sem mint ladyt , se mint idos tudos.
 

cdurmol

Állandó Tag
Állandó Tag
Kár, hogy nem az írással vitatkozik, aki vitatkozik. Kár, hogy a gondolatok helyett indulatok csapnak össze. Kár, hogy nem az tűnik fel például, hogy egy ateista tud úgy beszélni a vallásról, hogy a világnézetét nem tagadja meg, de megadja a tiszteletet a vallásnak, a valláshoz kapcsolódó szokásrendszernek. Tud úgy beszélni, hogy egyenrangúnak tekinti azt az embert, akivel vitában áll és nem pocskondiázza le a sárga földig. Tud úgy beszélni, hogy a közös pontokat keresi és nem az elválasztó vonalakat. Sajnálom, hogy ezeket nem veszitek észre.
 

kágyula

Kitiltott (BANned)
Szervusztok ,
nagyon szép az irása , csak magam mindig azzon vagyok megdöbbenve , hogy a Kommunista idealogusok majd mind Nyugatra mentek vagy "menekültek" a Kommunizmus zsarnoksága ellen . Azt amit más "polgárnak" megtiltottak , kicsit nekem ez vissza tetszö .Mégha Lukács Györgynek volt a titkárnöje akkor is .
 

ratalics

Állandó Tag
Állandó Tag
Te jó ég! Ez az a Heller Ágnes, aki azt hazudta, hogy 2006 -ban nem lőttek az emberekre, nem lőtték ki a szemeket és egyéb ostobaságokat
hazudozott össze Brüsszelben? Katasztrófa, hogy ezt még engedik egyáltalán írni bárhová.
Te hazudsz - és ez tudományos megállapítás. A katasztrófa nem az, hogy "ezt" a Heller Ágnest "engedik" megszólalni, hanem az, hogy sokadmagaddal próbálod az ilyesmit elfojtani. Az ilyen hazugságmozgalmak teszik lehetővé mindazokat a gonoszságokat, amelyek a cikkben is megemlíttetnek. Hogy egy ilyen szimbolikus, nagyhorderejű témában, Karácsonykor is az jut eszedbe, hogy a nemes ügy fő képviselőjének a rémhírterjesztő karaktergyilkolásával foglalkozz, jelzi, nyilván nem rólad mintázhatták az ismeretlen jó embert. Többek között éppen a 2006-os székházrombolás és az akkori okt. 23-ikai randalírozás elhazudása tette lehetővé a demokrácia nagymértékű lebontását mára Magyarországon.
 
Utoljára módosítva:

ratalics

Állandó Tag
Állandó Tag
Elvonatkoztatva a munkásságától. - Bambyka állítása sajnos igaz .. A 2006 -os eseményeket láttam, és a Heller megnyilvánulását is ezügyben .
Igazad van Melitta, ezt a hazugságot nem lehet " túlszárnyalni...
Nem elvonatkoztatva Heller munkásságától, Bambyka állítása hazug - így a tied is. A te hazugságodat ugyan túl lehet szárnyalni, de a sok ilyen hazugság sajnos összeadódott, megerősödött, szétáradt, így nehéz ma már eléállni.
 

ratalics

Állandó Tag
Állandó Tag
Melitta! Az, ha egy cikket 151 ember elolvas és csak 4 lájkkol, elég bizonyíték arra, hogy Heller Ágnes csak írni tud, de nem az-az ember, akire Magyarország büszke lehetne!

Mint filozófus tudja, hogy mit kell írnia, ahhoz, hogy a szívek megszólaljanak, különösen így karácsony idején!

Heller Ágnes csúnyán elárulta hazánkat! Külföldön hazugságokat terjesztett a kormányunkról!

Az ő korában, az ő bűnével sokan elgondolkodnának, azon, hogy vajon elég lenne-e egy bocsánatkérés, a megbocsájtásra!

Próbálja meg! Tegye jóvá bűneit!

Vallja be hazugságait a világ előtt és akkor talán, ha eljő az idő a Jó Isten is könyörületes lesz vele!
Te árulod el csúnyán a hazádat. A saját magaddal szembeni megbocsátás körül lenne érdemes elmélkedned.
 

ratalics

Állandó Tag
Állandó Tag
Melitta! Az, ha egy cikket 151 ember elolvas és csak 4 lájkkol, elég bizonyíték arra, hogy Heller Ágnes csak írni tud, de nem az-az ember, akire Magyarország büszke lehetne!

Mint filozófus tudja, hogy mit kell írnia, ahhoz, hogy a szívek megszólaljanak, különösen így karácsony idején!

Heller Ágnes csúnyán elárulta hazánkat! Külföldön hazugságokat terjesztett a kormányunkról!

Az ő korában, az ő bűnével sokan elgondolkodnának, azon, hogy vajon elég lenne-e egy bocsánatkérés, a megbocsájtásra!

Próbálja meg! Tegye jóvá bűneit!

Vallja be hazugságait a világ előtt és akkor talán, ha eljő az idő a Jó Isten is könyörületes lesz vele!

(...)

A 2006-os események alatt nem a TV székház ostromára gondolt a fenti megjegyzés írója, hanem arra, amikor a békésen ünneplő tömegbe lőttek, és az utcákon levadászták az ünnepségről távozókat. Biztosan azt is láttátok a TV-ben.

Nem vitatom Heller Ágnes filozófiai munkásságát! Csak az a probléma, hogy ő a külföldi elismertségét, Magyarország lejáratására használta fel! A tények azok tények!

Távol álljon tőlem, hogy a nyomdokaiba akarjak lépni! Én inkább akarok maradni egyszerű hétköznapi ember, aki szereti, tiszteli, és ha kell, megvédi hazáját!

A magyarok jó szándékú segítő kész emberek, tele van az ország névtelen hősökkel, jó tevőkkel! A mai minden napos életünkben is! Nem kellett volna olyan messzire elmenni a névtelen hősökért. Bárki kerül nehéz helyzetbe, ezrek ugranak, hogy a segítségére legyenek. A magyar emberek szociálisan nagyon érzékenyek!

Az írásban a megbocsájtással kapcsolatos gondolatok ragadtak meg, mert azt reméltem, talán feltámadt Heller Ágnes lelkiismerete! Talán eszébe jut bocsánatot kérni a magyaroktól! Azért elmélkedik írásában ennyit a bocsánatkérésről. Nem csak háborúban lehet véteni, ő vétett az egész ország ellen! – talán a békében elkövetett árulás nagyobb bűn, mint a háború kényszere alatt tett.

Bennem nincs személyes gyűlölet Heller Ágnes ellen. Viszont ő tele vagy gyűlölettel a Fidesz kormány ellen, mert nem tudja megbocsájtani, hogy felmondtak neki, még írásában is utal erre.

Mindannyian átkerülünk egyszer a másik oldalra, ahol számon kérik a bűneinket, nem érdekes, hogy most bocsánatot kér vagy nem! – odaát a Jó Isten előtt kell számolni tetteinkkel. Hogy van pokol, vagy nincs, azt majd akkor megtudjuk!
Minden esetre jobb becsületesen, szeretetben élni, akkor nem ér majd meglepetés!

Melitta! Nekem úgy tűnik, hogy ti teljesen másképpen látjátok onnan Magyarországot, mint a valóság, nagyon meg vagytok tévesztve!

Hadd hermeneutizáljak egy kicsit, a típusjelenség megér annyit.

Hogy a cikkek lájkolási aránya bizonyíték-e bármire is, ahhoz nézd meg a környező cikkek lájkolási arányait is, akár a Boldog, Békés Karácsonyi Ünnepeket! címűt, az most például 115 olvasás, 10 lájk, a Heller-féle cikk éppen 263 olvasás, 9 lájk - biztos, hogy jelent ez valamit Heller Ágnesre vonatkozólag?!

Hogy Heller Ágnes elárulta volna a hazáját, külföldön hazugságokat terjesztve "kormányunkról", az hazugság. Heller Ágnes éppen az (sokak mellett), akit már számtalanszor elárult a hazája, akár éppen úgy is, hogy belföldön-külföldön hazugságokat terjesztett róla - és még sokkal súlyosabbak, lásd például a sokat (de nem eleget) emlegetett holokauszt. Hogy a cikk szövegéről lényegében egy szót se szólsz, hanem csak az előadójáról, ez tipikus módszer. Az írás szövege olyan, amilyet nem is tudna mondani olyasvalaki, amilyennek Hellert beállítani próbálod (próbáljátok). "Kormányunk" (és "Pártunk") terjeszt hazugságokat nap mint nap mindenről, többek között Hellerről, többek között a 2006-os "eseményekről"...
Nem Hellernek kellene "bevallani" a hazugságait, ő legfeljebb téved közügyekben, ellenben neked (és társaidnak) van mit bevallania hazudozásról. Heller nem használta fel Magyarország külföldi lejáratására az elismertségét, Magyarország az utóbbi években magamagát járatja le, de lassan már mindenki előtt. Azok a régi külföldi szövetségeseink, akik a világ demokratikusabb, civilizáltabb felét képviselik, ma folyamatosan szégyenkeznek azon Magyarország helyett, aki "szabadságharcot" folytat ellenük, és az Országos Vezetővel az élen filozófiai hazugságkampányt terjeszt a Nyugat és Európa túlhaladottságáról, helyettük keleti diktatúrákat emelve piedesztálra, lásd Oroszország, Kína, Törökország, Azerbajdzsán, Kazahsztán..., mint követendő minta (?!?!?!?!?!)
"A magyarok jó szándékú segítő kész emberek..." "A magyar emberek szociálisan nagyon érzékenyek!" Uhhhh. A "magyarok" úgy általában en bloc?! - mármint nyilván Heller kivétel lenne ez alól a megközelítésedben, persze lehet, hogy szerinted ő nem is magyar. Én ugyan nem akarok sommás kijelentéseket tenni a "magyarokról" (kik azok?) se pro se kontra, hiszen a "magyarok" se rosszabbak se jobbak másoknál, egyik "magyar" ilyen, a másik olyan, a harmadik meg ilyen is, olyan is..., magyarként nőttem fel, magyarként éltem felnőttként, nagyon sokáig eszembe se jutott megkérdőjelezni a magyarságomat, az utóbbi években azonban egyre többször támadtak kétségeim, és azon vasárnap hajnalban, amikor Budapesten sokadszor a Szabadság téri Eleven Emlékmű felé járván láttam, hogy a tépett szárnyú Gábriel arkangyalt az éj leple alatt beemelték a helyére, úgy döntöttem, hogy (negyvenkilenc évesen) megszűnök magyarnak lenni, legalább addig, amíg a mostani antidemokratikus kurzus ("pártunk és kormányunk"), és az iránta való széleskörű antidemokratikus igény él. Most szellemileg hazátlan vagyok, mert emigrálni se akarok.
Heller lelkiismeretének nem kell feltámadnia, mert az folyamatosan ébren van, közéletileg érdeklődésre számot tartó hibáit már többször megvallotta, megbánta - persze, hibázott már életében, de közel sem azzal, amit rákenni kívántok.
" Viszont ő tele vagy gyűlölettel a Fidesz kormány ellen, mert nem tudja megbocsájtani, hogy felmondtak neki, még írásában is utal erre." Az ilyen kisszerű mondatok az írójuk kisszerűségéről árulkodnak, mert Heller annyira távol áll ettől a nívó(tlanság)tól, hogy azt szavakba önteni nehéz. Elfelejtitek, hogy nem egyszerűen filozófus, hanem éppenséggel erkölcsfilozófus, méghozzá ekként is kirívóan hiteles, nem csak a világ szemében, hanem a demokratikus magyarok szemében is.
"Melitta! Nekem úgy tűnik, hogy ti teljesen másképpen látjátok onnan Magyarországot, mint a valóság, nagyon meg vagytok tévesztve!" Szeretnéd. De nem mindenkit tud meghülyíteni a papagájkommandó.

Nekem van pironkodnivalóm. Mélységesen szégyellem, hogy veszprémi létemre is csak utólag értesültem egy ilyen kirívóan civilizált kezdeményezésről, mint az ismeretlen jó ember emléktáblája - így nem lehettem ott főt hajtani az avatásán. Szégyellem magam - majd utólag azért tiszteletemet teszem arrafelé.


Utóirat - úgy látom, közben az egyik vonatkozó bejegyzésed törlődött. Most nem tudom, mi legyen a teendőm az arra a részre vonatkozó szövegemmel. Ha úgy gondolod, hogy teendőm van vele, tájékoztass, kérlek.
 
Utoljára módosítva:

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Toroltem, mert a canadahun nincs senkinek elkotelezve, es kulturalt formaban kivanjuk megosztani gondolatainkat. Pont ezert nem kell arrol szolni amirol nincs is szo, es nem kell szemelyeskedesbe torkoljon egy egy beiras. sjandi biral kritizal, olyan mertekben ami tul megy minden hataron, ugy a szent karacsony unnepen, jo kis uzenet......
Nem lehet demagog dumaval megetettni bennunket, meg ha hangosan mondja is , mi nem vagyunk erre kivancsiak.
Megtevesztve se vagyunk ,mert irunk olvasunk es latunk es le tudjuk voni a sajat kovetkeztetesunket egy egy esemenyrol.
A canadahun nem politikai oldal es mar a 100 feletti olvasottsag is komoly eredemeny a hireknel, hisz igazabol a forumunk az ami nagyon porog,de minden webportalhoz tartozik egy hir resz is igy 90% canadai ,a vilaghirekibol, tudomany , bulvar es magyar vonatkozasu hirekbol valogatunk.

Duborogne a hirek oldal is ha a 10% nal tobb politikat kozolnenk, de akkor meg nagyobb kesztetest ereznenek azok az emberek akik fanatikus elkotelezett hivei a part vagy kormany politikanak.
Mi meg elkotelezett demokratak vagyunk ,es felesleges utkoztetni , vitazni mert meggyozni minket se lehet mint ahogy oket se ,hogy a demokracia milyen nagy vivmany az emberisegnek.

Ugy gondolom ez az iras Heller Agnestol remekul megfogalmazza mitol is ember az ember a josag a szeretet soha nem jobbkor mint karacsonykor igen is nagyon aktualis.
 
Utoljára módosítva:

ratalics

Állandó Tag
Állandó Tag
Toroltem, mert a canadahun nincs senkinek elkotelezve, es kulturalt formaban kivanjuk megosztani gondolatainkat. Pont ezert nem kell arrol szolni amirol nincs is szo, es nem kell szemelyeskedesbe torkoljon egy egy beiras. sjandi biral kritizal, olyan mertekben ami tul megy minden hataron, ugy a szent karacsony unnepen, jo kis uzenet......
Nem lehet demagog dumaval megetettni bennunket, meg ha hangosan mondja is , mi nem vagyunk erre kivancsiak.
Megtevesztve se vagyunk ,mert irunk olvasunk es latunk es le tudjuk voni a sajat kovetkeztetesunket egy egy esemenyrol.
A canadahun nem politikai oldal es mar a 100 feletti olvasottsag is komoly eredemeny a hireknel, hisz igazabol a forumunk az ami nagyon porog,de minden webportalhoz tartozik egy hir resz is igy 90% canadai ,a vilaghirekibol, tudomany , bulvar es magyar vonatkozasu hirekbol valogatunk.

Duborogne a hirek oldal is ha a 10% nal tobb politikat kozolnenk, de akkor meg nagyobb kesztetest ereznenek azok az emberek akik fanatikus elkotelezett hivei a part vagy kormany politikanak.
Mi meg elkotelezett demokratak vagyunk ,es felesleges utkoztetni , vitazni mert meggyozni minket se lehet mint ahogy oket se ,hogy a demokracia milyen nagy vivmany az emberisegnek.

Ugy gondolom ez az iras Heller Agnestol remekul megfogalmazza mitol is ember az ember a josag a szeretet soha nem jobbkor mint karacsonykor igen is nagyon aktualis.
Sajnos itthon általában még egy sporthírre is öt perc múlva már a politikai szekértáborozás megy. Van egy halom kommentelő, akit a téma egyáltalán nem érint, csak a vesszőparipáit szajkózza.
 

FLAMINGO

Ne kérj hozzáférést! Ha jár, a rendszer ADJA.
Fórumvezető
Kormányos
Tisztelt Tagtársak!

Mindkét oldal számára néhány (szinte) közhely:
A tiszteletet (miként a szeretetet) nem lehet kikövetelni csak kiérdemelni
A saját hazájában senki sem lehet próféta.

Heller Ágnesről nem gondolom, hogy próféta akarna lenni és azt sem, hogy tisztelet követelő. Azt viszont gondolom, hogy kialakult nézetei vannak, amin 85 évesen már nem fog változtatni. Ettől persze még nem kell vele egyetérteni, de akkor az elveivel kell vitatkozni.
Persze tudom, ezt nehéz megtenni, amikor Karácsonytájt a jóságról filozofálgat.
Azt is megértem, ha valakinek nem szimpatikus akár a személye, akár az írásai, de ettől még itthon a MTA rendes tagja, külhonban pedig sok ismert és elismert egyetem oktatója.
Ezt pedig kevesen mondhatják el magukról.
Ezek tükrében javaslom az írás bírálatát.
 
Utoljára módosítva:

ratalics

Állandó Tag
Állandó Tag
Tisztelt Tagtársak!

Mindkét oldal számára néhány (szinte) közhely:
A tiszteletet (miként a szeretetet) nem lehet kikövetelni csak kiérdemelni
A saját hazájában senki sem lehet próféta.

Heller Ágnesről nem gondolom, hogy próféta akarna lenni és azt sem, hogy tisztelet követelő. Azt viszont gondolom, hogy kialakult nézetei vannak, amin 85 évesen már nem fog változtatni. Ettől persze még nem kell vele egyetérteni, de akkor az elveivel kell vitatkozni.
Persze tudom, ezt nehéz megtenni, amikor Karácsonytájt a jóságról filozofálgat.
Azt is megértem, ha valakinek nem szimpatikus akár a személye, akár az írásai, de ettől még itthon a MTA rendes tagja, külhonban pedig sok ismert és elismert egyetem oktatója.
Ezt pedig kevesen mondhatják el magukról.
Ezek tükrében javaslom az írás bírálatát.
Bizony, lehetne beszélgetni a Heller-féle szöveg súlyos tartalmáról, gondolatiságáról, hiszen valószínűleg éppen ezen kérdésekhez való viszonyulásunk a legnehezebb az emberi mivoltunk szempontjából. Merthogy minden egyéni emberi tettnek nem csak a tett révén közvetlenül érintett egyének szempontjából, hanem az őket körülölelő társadalom szempontjából is legalább annyira érvényes erkölcsi vonatkozásai vannak. Ha minket dobnak meg kővel, visszadobhatjuk kenyérrel, minden gond nélkül, de a kőhajítót és a kenyérvisszaadót körülölelő társadalmunk megteheti-e azt, hogy kenyérrel ad vissza a kőhajigálónak? Mikor teheti meg ezt a társadalom, és mikor nem teheti meg? És ha embertársunkat hajigálják kővel, nekünk mi a teendőnk, a kenyér vagy a kő? Ezek szerintem a világ legnehezebb kérdései. Mikor és kik nevében, kik ellen vétkezőknek bocsájthatunk meg? A társadalom azzal segíti-e jobban a kőhajigálás visszaszorítását, ha kővel hajít vissza, vagy ha kenyérrel?
A végletekig erőszakos világában is végletekig szelídnek lenni igyekvő Andrej Rubljov annak idején azért tett némasági fogadalmat önbüntetésként, mert megölte azt a fosztogató tatár katonát, aki éppen a Rubljov által az égő városból kimenteni igyekezett anyát és gyerekét készült kardélre hányni a frissen elfoglalt és felgyújtott városban. Rjubljov bűnt követett-e el, amikor megmentette két ember, egy anya és gyermeke életét, megölvén a gyilkolni szándékozót - miközben a gyilkolni szándékozónak az volt a "dolga", a szerepe, hogy ő gyilkoljon, fosztogasson, kardélre hányjon? Lehetünk-e Gyugyu egy olyan világban, ahol a Tomóceusz Katatiki uralkodik?
Ha engem dobnak kővel, én igyekszem kenyérrel visszadobni, megtehetem. Ha embertársamat, jelesül éppen Hellert dobálják kővel, akkor megtehetem-e, hogy hallgatok, és nem nevezem néven a tettet, ám ha néven nevezem a tettet, akkor óhatatlanul is belelépek a kődobálós háborúba, miközben épp ezt szeretném elkerülni?!?!?!
"...De böjt s jámborság néked mint a pélva,
mert vétkesek közt cinkos aki néma.
Atyjafiáért számot ad a testvér:
nincs mód nem menni ahova te küldtél.
Csakhogy a gonosz fittyet hány a jóra..."
 
Utoljára módosítva:
Oldal tetejére