Hires szineszeink

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Kilencven éves lenne a Kiskabos


  • Kabos László „Lottó Ottó” szerepében

    Márpedig alaposan megkedvelték, az 1960-as, 1970-es évek kétségkívül legnépszerűbb komikus színésze volt. Jó ideig elképzelhetetlen volt nélküle a fővárosi Vidám Színpad, de a televízió és a rádió is. Megviselte az élet, a történelem, s talán ez edzette meg.

    Sohasem titkolta zsidó származását, ahogy mindig büszkén emlegette Sárvárt, mint szülőhelyét. Magánszámaiban is megelevenítette hazatéréseit, egykori élményeit. Mint hangoztatta, Vas megyei gyerek, ott születnek ilyen szép szál legények, ezzel is nagy derültséget keltve, hiszen a Kiskabos apró termetű volt.

    De szülővárosa sem feledkezett meg róla. Többször is meghívták fellépésekre, s 2004-ben bekövetkezett halála után egy évvel egy bensőséges ünnepség keretében kapta meg Sárváron a posztumusz díszpolgári címet.

    Az ünnepségen részt vett özvegye, Urbán Erika színművésznő is, s részleteket vetítettek első nagy sikerű játékfilmjéből, „A Veréb is madárból”, amelyben főszerepet játszott. Mi több, később egy vasútállomás környéki új utcát is róla neveztek el szülővárosában.

    Sokan még ma is összekeverik a „nagykabost”, azaz Kabos Gyulát a „kiskabossal”, azaz Kabos Lászlóval. Igaz, csak névrokonok, egyben azonban összetartoznak. Mindketten a magyar színház- és filmművészet kiemelkedő és egyedi komédiásai voltak. Kabos László idén szeptember 28-án lett volna 90 éves.


    A róla elnevezett utca Sárváron
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Bors Online

Úriemberként viselkedett női szeretőivel Gobbi Hilda
Tamás Rita

Gobbi Hilda édesanyjának odaadó gyermeke, kollégáinak hűséges támasza, a magyar közéletnek segítőkész egyénisége volt. Elkötelezett baloldali volt, szerepeit tekintve szinte mindig öregasszony. Szeretőit a nők közül választotta, két nagy szerelméről tudunk.

Gasztrokalauz, olvasói receptek, édes rombolás – Gasztromagzin keddenként a Borsban!


Gobbi Hilda olasz családból származott, nagyapja ismert zeneszerző, karmester, apja amolyan életművész, akire a család nem-igen számíthatott, ezért Hildát fiatalkorától kezdve édesanyja, Gréti néni nevelte a legnagyobb szegénységben. Iskolái elvégzése után a színészakadémián tanult tovább, ezekben az időkben került kapcsolatba az ellenállási mozgalommal, ami egész életére kihatott.

Elkötelezett baloldali volt, de nála ez nem mások megtiprásában, a harácsolásban merült ki, éppen ellenkezőleg: noha ő maga is óriási szegénységben élt, mindig a másokon való segítés motiválta. Már színészként munkát, lakhatást, élelmet szerzett nehéz sorsú kollégáinak, később ő volt a lerombolt Nemzeti Színház újjáépítésének legnagyobb élharcosa, küzdött a Bajor Gizi Színészmúzeum és a Jászai Mari Színészotthon létrehozásáért.


94037.jpg


Baloldalisága a második világháború idejéről gyökerezett, amikor még valóban bátorságnak számított az ellenálláshoz tartozni, itt alapozta meg kapcsolatait, többek között Kádár Jánossal és Aczél Györggyel. Ugyan a szocializmusban bűnnek számított a homoszexualitás, ő ebből nem csinált titkot, és úgy tűnt, a rendszer elfogadta másságát, ám nem kizárt, hogy legjobb barátja, Major Tamás 1959-ben éppen emiatt rúgta ki a Nemzeti Színházból.

Gobbi Hildában a Nemzetiből való eltávolítás nem okozott törést, a József Attila Színházhoz szerződött, hovatartozása mit sem változott, továbbra is elkötelezett baloldaliként harcolt a közügyekért, de megmaradt bohém oldala is: sokat ivott – de soha nem a részegségig –, és folyton cigarettázott.

Első ismert szerelme kolléganője, Temessy Hédi volt, akivel budai villájában együtt is élt. Ezt megelőzően és ezután sem titkolta a nők iránti vonzalmát, ő maga szinte férfiként élt, férfiruhákban járt, a nőket előreengedte a bejáratnál, Hédit száz szál rózsával lepte meg egy-egy bemutató alkalmával. Ő maga is úgy fogalmazott gyakran, hogy „olyan pasi vagyok én”, vagyis a nemi szerepeket tekintve abszolút férfiként élte az életét.


20458.jpg

Temessy Hédi szült egy fiút, ennek ellenére egy ideig a boldogságot kolléganője oldalán találta meg

A kollégák körében ez sosem volt téma, így ismerték meg Gobbi Hildát, így szerették és becsülték, és gyakorlatilag a Nemzetiből való eltávolításán kívül soha nem is származott hátránya másságából. Pedig akkoriban a homoszexualitás még nem volt elfogadott: 1961-ig bűncselekménynek számított, utána már „csak” betegségnek…

Ennek megfelelően viszonyult a rendszer Galgóczi Erzsébet Törvényen kívül című kisregényéhez is, amelyben a nyíltan leszbikus írónő a nők közötti szerelemmel foglalkozott. Az írásból Makk Károly rendezésében 1982-ben Egymásra nézve címmel film készült, de a rendezőnek külföldről kellett színésznőt hoznia az akkoriban kínosnak számító szerepekre.

Gobbi Hilda a nála 12 évvel fiatalabb Temessy Hédivel megszakította szerelmi kapcsolatát, új párja az említett könyvet jegyző, a még Temessy Hédinél is öt esztendővel fiatalabb írónő, Galgóczi Erzsébet lett. A szintén baloldali érzelmű Galgóczi intellektuálisan is megmozgatta Gobbi Hildát, akinek 1988-ban bekövetkezett halálát csak egy évvel élte túl a forradalmár irodalmár.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
7 ZSIDÓ HÍRESSÉG, AKIKNEK A SZÜLETÉSI NEVÉN MEG FOGSZ LEPŐDNI
Szerző: Hajdu Eszter (ford.)

Hollywood mindig is a megújulás helyszíne volt, legyen szó akár új külsőről, új kifejezési módról vagy új névről. Néhány híresség saját különleges kamu becenevét viseli, míg mások sokkal megfoghatatlanabbul trükköznek a nevekkel. Minden további felhajtás nélkül, itt van pár zsidó híresség, akiknek a valódi nevén meg fogsz lepődni.
7. Albert Brooks - született: Albert Einstein

Elég hamar világosság vált ennek az amerikai születésű zsidó fiúnak a számára, aki a későbbiekben komikus színész és stand-up humorista szeretett volna lenni, hogy nevet kell változtatnia. Hosszú pályafutása során aztán Brooks a Johnny Carson és a Saturday Night Live kedvencei közé emelkedve szerzett magának hírnevet.

Albert_Brooks.jpg


Albert Brooks


6. Woody Allen - született: Allen Konigsberg

A híres rendező Woody Allen neve közismert, köszönhetően az olyan bombasikereknek, mint az "Annie Hall" vagy mostanában a "Blue Jasmine". Allen Brooklynban látott napvilágot, születési neve Konigsberg, erős zsidó kötődéssel, mivel mindkét szülője második generációs zsidó bevándorló.


Woody_Allen.jpg


Woody Allen


5. Larry King - született: Lawrence Harvey Zeigler

Szintén brooklyni bennszülött a népszerű késő esti beszélgetős show-műsor házigazdája. King 1933-ban született ortodox zsidó családban, akik Oroszországból emigráltak az Egyesült Államokba.


Larry_King.jpg


Larry King


4. Bea Arthur - született: Bernice Frankel

Mindenki kedvenc "Golden Girl"-je 1926 májusában született New Yorkban, másodikként három lánytestvér között egy zsidó családban. Zsidó kislányként nőtt fel a marylandi Cambridge-ben, ahol - a Zsidó Női Archívum szerint - Frankelt saját kortársaitól érték antiszemita atrocitások.


Bea_Arthur.jpg


Bea Arthur


3. Natalie Portman - született: Natalie Herschlag

A mindenki által jól ismert alakításait - Anakin Skywalker szerelmét a "Csillagok Háborúja" legújabb részeiben, vagy a "Fekete hattyú" lelkibeteg, tehetséges és végül kudarcra ítélt primadonna balerináját - Portman a nagymamája nevén valósította meg. Az 1981-ben Jeruzsálemben született művész valószínűleg a legismertebb zsidó színésznő manapság, ami egyszerre áldás és átok. "Minden zsidó szerep nekem jut", nyilatkozta a színésznő tavaly novemberben a Marie Claire-nek.


Natalie_Portman.jpg


Natalie Portman


2. Harry Houdini - született: Erich Weisz

A világhírű mágus és szabaduló-művész 1874-ben Budapesten látta meg a napvilágot, annak ellenére, hogy évekig azt állította, Wisconsinban született, ahová a családja később költözött. Heten voltak testvérek, édesapjuk pedig rabbi volt.


Harry_Houdini.jpg


Harry Houdini


1. Gene Simmons - született: Chaim Witz

A '70-es évek KISS nevű rockbandájának későbbi alapítója, Simmons valójában 1949-ben született az izraeli Haifán. Gyermekkora nagy részében egyedülálló édesanyja, Flora, a magyar származású holokauszt-túlélő nevelte, akinek családja a náci koncentrációs táborokban pusztult el. Simmons és édesanyja végül New Yorkba költözött, ahol Simmons megtanult angolul és elkezdett érdeklődni a zenei világ iránt.


Gene_Simmons.jpg


Gene Simmons
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
7 RITKA FOTÓ ZSIDÓ IKONOKRÓL
jspacenews
Nemcsak pletykák gerjesztésére lehetnek alkalmasak hírességek fotói. Meghitt pillanatokat is megörökíthetnek, érdekes eseményeket vagy azt, amikor a sztárok hétköznapi életet élnek. Íme néhány humoros, megható és mosolyt fakasztó fotó zsidó ikonokról.
1. Az eredeti Star Wars stáb forgatás előtt

A Star Wars 1977-ben került a mozikba, főszerepben a zsidó származású Carrie Fisherrel (Leia hercegnő), és Harrison Forddal. A Star Wars a világ második legjövedelmezőbb filmjévé vált az USA-ban és Kanadában, és a harmadik legnagyobb kasszasiker a világon.

photo1.jpg


2. Charlie Chaplin és Albert Einstein

Ezen a képen Albert Einstein, a legnagyobb zsidó fizikus találkozik Charlie Chaplinnel, a némafilm sztárjával. Einstein Németországban született, aztán egy USA-ban tett látogatása után az Egyesült Államokba költözött, miután Hitler 1933-ban hatalomra került. 1940-ben lett amerikai állampolgár.

photo2.jpg




3. Steven Spielberg és Drew Barrymore az E.T. forgatásán

Ezen a képen 6 éves Drew Barrymore. A színésznő Gertie-t alakította a Steven Spielberg által rendezett E.T-ben, amelyet minden idők legjobb sci-fi mozijának tartanak.

photo3.jpg




4. Adam West (Batman) és Leonard Nimoy (Star Trek) együtt dobolnak

A Star Trekben Spockot alakító Leonard Nimoy egy jiddisül beszélő ortodox zsidó, ukrán, bevándorló család sarja.

photo4.jpg




5. Marilyn Monroe és Sammy Davis, Jr.

Sammy Davis, Jr. 1961-ben tért át a zsidó vallásra, de már régóta érdeklődött a zsidóság iránt humorista barátjának, Eddie Cantornak köszönhetően. Cantor adott egy mezüzét Davisnek 1953-ban, amelyet mindig a nyakában hordott szerencsehozóként. Egyetlen egyszer felejtette ezt el, 1954-ben, és ekkor Davis karambolozott a kocsijával úton Kaliforniába.

photo5.jpg




6. Elvis Presley katonai szolgálatban 1958-ban

Elvis Presley anyai ágon részben zsidó származású, és a 20.század egyik legnagyobb szórakoztató művésze. 1958-ban közlegényként vonult be az amerikai hadseregbe, és a németországi Friedbergben állomásozott szolgálati ideje alatt.

photo6.jpg




7. Steven Spielberg a Cápa című filmben használt mű-cápa szájában ül

1975-ben rendezte meg a Cápát Steven Spielberg, és a Star Wars-on kívül az egyik legnagyobb kasszasikert hozta. Spielberg egy ortodox zsidó családban nőtt fel, és New Jersey-ben, valamint Arizonában töltötte a gyerekkorát. 1968-ban Spielberg a valaha élt legfiatalabb rendező volt, akinek hosszútávú szerződése lett egy fontos hollywoodi stúdióval, a Universallal.

photo7.jpg
 
Oldal tetejére